Puzzel nummer 38 I+xat-twaa Afgeleid beroepsgeheim wordt voor assistenten noodzakelijk I Op en om het Binnenhof FILATELIE itu [NEDERLAND- H2 C Open brief aan de kandidaten voor presidentschap der VS Snede rlan p? Toto voor missiewerk ZATERDAG 2 JULI 1960 4 Kerkelijk Leven Militairen per vliegtuig naar Frankrijk 1! h\ 14 Gelei Excellent voor huid en handen Het overlijden van prof. Feuchtinger Directeur Staalmeubel is afgetreden net i vragen ARTSENORGANISATIE MEENT: 21 ?v Dr. Herman F. Reissig, secretaris voor internationale betrekkingen van de raad voor christelijk-sociale activiteiten van de United Church of Christ heeft een open brief gericht tot de Democratische en Re publikeinse kandidaten voor het president schap in de Verenigde Staten. Boven de brief zijn foto's van de mede dingers opgenomen, te weten van John F. Kennedy, Hubert H. Humphrey, Adlai Ste venson, Nelson A. Rockefeller, Richard M. Nixon, Stuart Symington, Lynden B. John son en Way Morse. In deze uitermate leesbare en duide lijk open brief staat onder meer: „Ter wille van het welzijn van ons land en van de wereld, verzoek ik u ons geen smoesjes te verkopen. Deze zouden u kun nen helpen de verkiezing te winnen of misschien ook juist niet; zeker is dat u de zaak van vrede en vrijheid daardoor zult schaden. Paul G. Hofman zegt met het oog op de vrijheid en de economische vooruit gang in de onontwikkelde landen, dat de eerste tien jaren critiek zullen zijn. Ook in andere gebieden zal de decade die voor ons ligt buitengewoon belangrijk zijn. Dat is de reden waarom we verkiezingsdis cussies moeten hebben die eerlijk de wer kelijke vraagstukken behandelen. Laat me dit verduidelijken. Ik hoop niet dat u ons gaat vertellen hoe „good we Americans have it" en dat u ons zult beloven, dat uw partij ons meer van hetzelfde zult geven. Dit is namelijk niet datgene waaraan Amerikanen behoren te denken. Zeker niet in de wereld van vandaag! Het is eenvoudig immoreel een enkeling of een volk aan te moedigen te pochen op rijkdom en te denken dat het belangrijkste in het leven is om alsmaar meer rijkdommen te vergaren. Een kandidaat voor een hoog ambt heeft de dure plicht, niet om onze onvolwassen heid en weekheid in de hand te werken, maar om ons te sommeren een zekere mo rele grootheid te betonen. Onze scholen, ziekenhuizen en andere openbare diensten zijn allesbehalve in orde. De toestand van vele woningen in onze grote steden is een schandaal. De hartstocht voor privé-ver- bruik heeft onze zorg voor het openbaar welzijn op een gevaarlijke wijze naar de achtergrond gedrongen. Hebt alstublieft het lef ons ten aanzien van al deze dingen uit te dagen. U zult ons volk een grote dienst bewij zen, indien u uiteenzet waarom geen en kele regering, op dit punt van de geschie denis, bij machte is om de Verenigde Sta ten een fonkelnieuw buitenlands beleid te geven. Wij hebben behoefte aan enkele andere accenten en aan enkele nieuwe denkbeelden. Maar de Republikeinen heb ben, ondanks hun beloften, geen wijziging gebracht in de voornaamste punten in ons antwoord op de wereldsituatie, en de De mocraten zullen, indien zij na de verkie zing in november het Witte Huis zouden bezetten, de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten niet fundamenteel op de helling zetten Praktisch christendom In deze trant gaat de open brief verder. Onder meer wordt aangedrongen op een volledige openhartigheid bij het bespreken van de belastingen. Ook vraagt dr. Reissig de kandidaten de kiezers te waarschuwen tegen de gevaren van nationale eigenge reidheid en van een zwart-wit-schema. „Het is waar aldus de open brief dat de officiële leer van het communisme atheïstisch en materialistisch is en dat en kele van zijn afschuwelijke praktijken de uitwassen zijn van deze ideologie. Maar de voornaamste bedreiging van het geloof in God en in de waardigheid van de mens ligt niet in het communisme, maar in denk beelden en praktijken die metterdaad een ontkenning zijn van God en van de on eindige waarde van mensen. In sommige opzichten blijkt het leven in Amerika even materialistisch te zijn als in de communistische landen. We moeten minder bekommerd zijn over het al of niet naar de kerk gaan van de mensen in de Sovjet-Unie en meer over gerechtigheid, genade en waarheid in onze eigen samen leving. Laat onze aandacht sterk gericht zijn op actuele menselijke noden in de Verenigde Staten, in Azië, Afrika, het Midden-Oosten en Latijns-Amerika! Laten we in ons doen en laten werkelijk geloven in de waardigheid van de mens! Dat is de manier om God te dienen en de bedreigin gen van de godsdienst terug te slaan." Aan het slot van de brief vraagt Reissig de kandidaten een beroep te doen op de goede instincten en op de verstandelijke vermogens van het Amerikaanse volk, om dat volgens hem op de lange duur niets zo schadelijk is voor de Verenigde Staten en niets het cynisme zo zal vermeerderen als een verkiezingscampagne van „een vrijwel ononderbroken stroom van politieke smoesjes." Solida-ir met negerpredikant De deken dr. J. Robert Nelson, tien pro fessoren en zestien studenten van de Van- derbilt Divinity School te Nashville (Ten nessee) hebben, uit protest tegen de hou ding van het bestuur der universiteit ten aanzien van het rassenvraagstuk, ontslag genomen. De studenten, die een week eer der hun examen hadden afgelegd, gaven hun diploma's terug. De professoren en studenten zijn er fel tegen dat de universiteit de negerpredikant J. M. Lawson niet weer heeft toegelaten tot de studie tijdens het zomersemester. De 32-jarige predikant (en voormalige zen deling van de Methodisten in India) was begin maart de toegang tot de universiteit voorgoed ontzegd, omdat hij deelgenomen had aan de toen in vele zuidelijke staten gehouden „sit-in" stakingen tegen de ras senscheiding in restaurants en koffiehui zen. Reverend Lawson heeft inmiddels zijn studies aan een andere universiteit kunnen voortzetten, de University Divinity School te Boston, en aan alle professoren die hun ontslag hebben genomen, is een nieuwe werkkring verzekerd aan andere universi teiten. Op 9 juli zal een eerste gioep van Ne derlandse militairen, die deelnemen aan oefeningen in Frankrijk, met een Dakota van Martin's Air Charter van Soesterberg naar Clermont-Ferrand vertrekken. Deze firma heeft van het rijk de opdracht ge durende geruime tijd wekelijks twee of drie van deze vluchten met militairen aan boord naar Frankrijk uit te voeren. Advertentie Crème f 1.25 1 :i 95cl Het is de Hamamelis die het'm doet Horizontaal: 1. muzieknoot; 3. band, dwars over de borst gedragen; 7. te we ten, afk.; 9. aanvoerder; 11. soort wijn; 14. dichte menigte; 16. meisjesnaam; 18. bep. ruiterfeest; 20. artikel, afk.; 22. soort schoen; 24. vlaktemaat; 25. razend; 28. pannenkunstenaar; 29. mij; 31. steeds; 33. gij 34. deel; 36. geleider; 39. plant uit sub tropische gebieden; 40. bep. spiritiste; 42. appelsap; 44. deel v. h. gelaat; 46. bep. ziekte, afk.; 48. jongensnaam; 51. wij; 52. bep. onderwijs, afk.; 54. schelle trompet; 56. bekoring, invloed; 57. ijverig; 59. tochtje, 60. politiebeambte; 62. gewoonte recht; 64. zilt; 65. onlangs; 67. onkruid verwijderen; 68. lumen, afk.; 69. omstre den gebied tussen Duitsland en Frank rijk; 70. daar. Verticaal: 1. behield; 2. naam voor Ier land; 3. zoon van Noach; 4. de jongste, afk.; 5. Duits geld, afk.; 6. bep. kookge- reedschap; 7. verhoogde plaats; 8. vergel ding; 10. zeer hardhorend; 12. bep. em ballage; 13. pijnlijke spiertrekking; 15. misdaad; 17. bouwland; 19. Zweeds geld, 20. behoeftig; 21. Trans Europa Express, afk.; 23. tot nu; 26. respijt; 27. dringende; 30. bep. wijn; 32. haat; 34. jongensnaam 35. paard; 37. Friese jongensnaam; 38. bep. grote loterij in Nederland; 41. kracht toer; 43. onlangs terechtgestelde Russische leider; 45. interest; 47. vrolijk; 49. soort rund; 50. bedorven; 51. werktuig om te wannen; 53. langwerpig rond; 54. soort kist (als verpakking); 55. akelige; 56. bep. drinkvat; 58. stadje in Noordholland; 61. echtgenoot; 63. dit tweemaal: bep. vlieg, die slaapziekte verspreidt; 64. nog eens! 66. ten laatste, afk.; 67. soort verzekering (automobilisten). OPLOSSING VORIGE PUZZEL: JJsljAiV 0 C EfflO N T ViE L A®LgL OIOÏM SURA® U GgSHLIQ UjNlOBÜOjN EfflAjVjEfflÉ L~TSÜE NE R:H AN "DE AIVIOiN DfflS O F©É'G ÈjKjBFaviL ÏRiE.L ©B E IK D E A®E IN E®PRE«AN N ESAMZAAD E :T !M1A AL {BK— RgJO TT E rSE P Ril jSgijL PRIJSWINNAARS: 7.50: C. Schippers, Platanenstraat 47, IJmuiden-O.; 5.E. A. Hogervorst, Heussensstraat 22, Haarlem; 2.50: A. Soesbergen, Schoterveenstraat 9 Haarlem. De minister van Justitie heeft, zoals be kend is, toestemming verleend voor de Ro- lot ten bate van Humanitas, maar ook voor een wereldmissietoto, die onder auspiciën van het Centraal Missiecommissariaat ge organiseerd wordt en waarvan de trekking op 18 september wordt gehouden. Men had in januari vergunning gevraagd voor een loterij in de vorm van een toto. Naar de mening van de minister evenwel was de overeenkomst daarvan met de voet baltoto te groot. Daarom vroeg hij om een nieuw voorstel. Dit nieuwe voorstel ver kreeg op 11 mei de ministeriële goed keu ring. De toto bevat vijf series van 300.000 lo ten. De prijzenpot bedraagt 175.000, voor elke serie 35.000. Elk lot (a 1) heeft negentien kansen. De organisatoren ver wachten, dat deze toto een bedrag van 1.200.000 voor de katholieke missie zal opleveren. Met de opbrengst van de toto wil men drie drukpersen aanschaffen voor de onderontwikkelde gebieden, waarvan één in Tanganyika en één in Nyasaland. verder steun voor de hongergebieden, een ziekenhuis in Guatemala, een abdij in In dia. bijdragen in de opleiding van missio narissen, voor de Nederlandse Antillen en uitbreiding van het sociaal centrum in Uganda. De Duitse verkeersdeskundige prof. dr. ir. M. E. Feuchtinger die te Heidelberg, 50 jaar oud, is overleden had, zoals bekend is, een verkeersplan voor Utrecht opgesteld. Het stadsbeeld van Utrecht zou daardoor sterk gewijzigd worden. Om een einde te maken aan de reeds bestaande en nog te verwachten verkeerschaos in de domstad, stelde prof. Feuchtinger indertijd onder meer het dempen van de singels voor, waartegen uit de kringen van de Utrechtse burgerij nogal wat verzet is gerezen. In de raadsvergadering van eind december 1959 besloot het Utrechtse gemeentebestuur een stedebouwkundige aan te wijzen, die het verkeersplan-Feuchtinger zou moeten uit werken, een ringweg projecteren en de oude stad reconstrueren. In april werd daarvoor ir. J. A. Kuiper te Rotterdam be noemd. Er is tot nu toe geen begin gemaakt met de uitwerking van het verkeersplan. Men wacht op het rapport van ir. Kuiper, dat gecoördineerd zal moeten worden met de ontwerpen van prof. Feuchtinger. Of het overlijden van de Duitse verkeersdes kundige gevolgen zal hebben voor de reali sering van de plannen, staat nog niet vast. Men neemt echter aan, dat de staf van prof. Feuchtinger, die van zijn denkbeelden en methoden op de hoogte was, in staat zal zijn zijn werk te voltooien. De heer A. Th. E. Vroom is per 1 juli jongsleden afgetreden als directeur van de n.v. Staalmeubel te Velsen-Noord. De heer Vroom zal evenwel als adviseur aan de vennootschap verbonden blijven. Voor hen die van de scheidende directeur afscheid willen nemen bestaat gelegenheid op een receptie, welke op vrijdag 15 juli aanstaan de in „Duin en Kruidberg" wordt gehouden. Een wonderlijk (doch: net) winkel meisje wordt in het Deventer Dagblad gevraagd: Er is bij ons plaats voor een net winkelmeisje. Haar taak zal be staan in het helpen van klanten en maken van keurspecialisten. Leef tijd 17 tot 20 jaar. Keurslagerij H. Brouwer, Const. Huygens- straat 11. Tel. 2075. Het maken van keurspecialisten is niet ieders werk. Deze is uit de Nieuwe Zeister Courant: Voor halve dagen gehuwde en on gehuwde dames n.v. Biscuit fabriek B. van Doesburg en Zonen, Van de Heijdenlaan 1 c, Zeist. Niet alleen dringt zich hier de vraag op wat verstaan moet worden onder dames die voor halve dagen gehuwd zijn, doch ook waarom deze n.v. niet gewoon dames (zonder meer) had kunnen vragen, omdat er immers geen andere dames dan gehuwde Of ongehuwde (al of niet voor halve dagen) denkbaar zijn. CRU Het Vaderland vertelt dat Pro- vinciale Staten van Zuid-Holland de nalatenschap hebben aanvaard van „Blonde Dolly" „die op 31 oktober in Den Haag is f| vermoord, ten behoeve van het provinciaal ziekenhuis xiabij Sant- poort". Ik vind dit wel wat cru uitgedrukt. H DANKBAAR Vriendelijkheid is maar alles, dacht 1 ik, toen ik in het Limburgsch D a g b 1 ad de overlijdensadverten- tie van een medewerker van de n.v. Staalconstructie J. J. Delnoye te Sittard las, met de zinsnede: „Zijn heengaan zal in onze dank- bare herinnering voortleven". GENOEG Hotel-Revue heeft het over |j „de uitspraak in de zaak tegen de s Oudbeijerlandse caféhouder, die reeds meer dan twee jaar han- gende was". Ik hoop dat het vrijspraak is ge- weest; die man is al genoeg gestraft. T alarius 1 „Het beroepsgeheim van de arts komt steeds meer in het gedrang door de tegen woordige onmisbare samenwerking met waardevolle hulpkrachten. De erkenning van een afgeleid beroepsgeheim voor deze groep van assistenten wordt dan ook nood zakelijk". Dit verklaarde de arts A. H. de Vries, voorzitter van de Kon. Ned. Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst, naar aanleiding van de gijzeling, waarmee enige tijd geleden een sociale werkster uit IJmuiden werd bedreigd. Zij weigerde na melijk voor de rechtbank een verklaring af te leggen over bepaalde aangelegen heden, welke betrekking hadden op een aan haar zorgen toevertrouwd gezin. De sociale werkster beriep zich daarbij op een afgeleid verschoningsrecht, daar zij in het onderhavige geval werkzaam was voor een psychiater. In zijn openingsrede voor de heden in Utrecht gehouden jaarvergadering van de maatschappij heeft de heer De Vries een aantal vraagstukken opgesomd waarvoor de medische stand zich momenteel ziet ge plaatst. Het in enkele kringen geuite ver moeden dat de maatschappij wel conserva tief zou staan tegenover eventuele me- Advertentie U heeft er niet om gevraagd om een nieuwe sigaar. Er zijn al zoveel mer ken. zoveel soorten. En als sigarenroker heb je zo je vaste voorkeur, je lijfmerk. Je weet wat je eraan hebt. je blijft er bij. En toch zoeken ze bij de sigarenfabrieken steeds naar nieuwe mogelijkheden, naar nieuwe melanges, naar betere ..bouw", betere brand. Daarom doet U zichzelf tekort, als U zich de .gemoderni seerde' KAREL I Elegant laat ontgaan. Lek kerder. geuriger, lichterOORDEELT U ZELF. Uw sigarenwinkelier heeft hem nu weer voorradig, los, in doosjes en in b.jzondcr fraaie kistjes. Wij vinden het een perfecte sigaar. En U zult het met ons eens zijn. Om een kistje Elegant? dische voorlichting van het publiek via televisie en radio moet ongegrond worden geacht. Het dagelijks bestuur is van oor deel, dat een negatieve houding in deze onjuist zou zijn. Het meent dat de artsen graag in constructieve zin met de televisie instanties zullen samenwerken om de me dische uitzendingen op een hoog en verant woord peil te brengen. Gif-informatie De afdeling Groningen van de maat schappij heeft een tweetal problemen aan het hoofdbestuur voorgelegd, die volgens de voorzitter bestudering ten volle waard zijn. Zowel in de land- en tuinbouw als in fabrieken en de huishouding wordt steeds meer gebruik gemaakt van nieuwe che mische middelen, die gevaar voor vergifti ging opleveren. In overleg met de betrok ken instanties is thans een plan uitgewerkt ook in noodgevallen bij een centrale in- formatiepost advies te kunnen inwinnen over de aard van en de aangewezen behan deling voor alle mogelijke vergiftigingen die zich in de praktijk voordoen. Deze cen trale post zal zijn gevestigd bij het Rijks instituut. voor de Volksgezondheid. Over de eed ,die wordt afgelegd bij het artsexamen, is de vraag gesteld, of deze eed voor de verhoudingen in onze tijd nog wel juist is geformuleerd en of zij werkelijk kan worden nageleefd. Het hoofdbestuur der maatschappij heeft een kleine com missie ingesteld ter bestudering van deze aangelegenheid. Sociaal-geneeskundigen Onlangs is opgericht de Stichting tot Op leiding in de Sociale Geneeskunde. De heer De Vries sprak in dit verband de hoop uit dat het ingestelde register van erkende so ciaal-geneeskundigen eenzelfde gunstige ontwikkeling zal vertonen als het nu bijna dertig jaar oude register van erkende me dische specialisten. De voorbereiding van een nieuwe Invaliditeitswet en het daar over uitgebrachte S.E.R.-advies 'vormen momenteel een belangrijk onderwerp van discussie. De maatschappij en de Algemene Nederlandsche Vereniging voor Sociale Ge neeskunde hebben ieder een commissie in gesteld om het S.E.R.-advies te bestuderen. Beide commissies vergaderen nu gezamen lijk om tot. één standpunt te komen vanuit de medische sector. De heer De Vries voor zag hier de conclusie, dat bij een aantal ziekten het de medische deskundigen niet mogelijk zal zijn tot een schatting der in validiteit in de voorgestelde vier klassen te komen. Pijnlijk senatoriaal verzet. In niet veel meer dan een week tijds heeft de regering tot drie maal tegenslag op het Binnenhof moeten ondervinden. Daar was allereerst de verwerping van de Archiefwet door de Eerste Kamer. Met 28-17 kreeg staatssecretaris Scholten de kous op de kop. Hoe goed hij ook het ontwerp in kwestie had verdedigd en hoe duidelijk het mijns inziens ook was dat de bestrijders van het ontwerp tegen windmo lens vochten, een meerderheid in de Ka mer van Vijfenzeventig wenste het formele recht van veto, dat die tak van onze volks vertegenwoordiging nu eenmaal bezit, te hanteren. Een werkelijk deugdelijke grond hiervoor ontbrak. Niettemin stuitte de po ging om de wettelijke regeling inzake het archiefwezen een alleszins nodige vernieu wing en verbetering te doen ondergaan, op nog te veel senatoriaal verzet, ook al wa ren tenminste zeventien leden van de Eer ste Kamer tot het inzicht gekomen, dat het onjuist was het wetsontwerp om hals te brengen. Het verzet van de achtentwintig ver dient om meer dan één reden pijnlijk ge noemd te worden. Enerzijds, aangezien het te betreuren valt, dat zij de totstand koming van de nieuwe Archiefwet nu weer voor vermoedelijk geruime tijd op de lan ge baan hebben doen komen en dit, nota bene, zonder dat voor de verwerping vol doende gronden voorhanden waren. Ander zijds acht ik het gebeurde pijnlijk, omdat het er maar al te veel van weg had alsof vei-schillende senatoren, nu zij wisten dat zij 'i straffeloos konden doen, dat wil zeg gen zonder het risico van ernstige politieke gevolgen, gaarne eens wilden laten zien dat de Eerste Kamer er óók nog is! Juist doordat bij deze aangelegenheid geen politieke beginselen in het spel zijn, is de kans ook niet groot, dat de nu dooi de Senaat aangenomen houding mettertijd een argument van gewicht zal vermogen op te leveren om tot kortwieking van de rechten van de Eerste Kamer over te gaan. Wet en Motie. In de Tweede Kamer moest de minis ter van Justitie, mr. Beerman, in zeker opzicht het onderspit delven doordat men daar met overgrote meerderheid, bij zitten en opstaan, een motie aannam die lijnrecht inging tegen een onderdeel van een te vo ren zonder hoofdelijke stemming aan vaard wetsontwerp. Dit had ten doel wij ziging in het tarief van justitiekosten en van salarissen in burgerlijke zaken tot stand te brengen. Met name was hierbij een belangrijk, door de gehele Kamer ge wenst geacht onderdeel, verhoging van de deurwaarderstarieven. Daarentegen bleken er heel wat bezwaren te bestaan tegen dat gedeelte van het ontwerp, dat een vast recht in burgerlijke zaken beoogt in te voe ren in de plaats van de regeling inzake griffiekosten, die geheel en al verouderd was. De heer Oud kwam met een motie voor de dag, waarin de heffing van rechten in burgerlijke zaken niet in overeenstemming wordt genoemd met de eisen die aan een goede rechtsbedeling worden gesteld, zodat de regering zich in de motie uitgenodigd zag, de bevordering van de algehele af schaffing van deze rechten in ernstige overweging te nemen. Minister Beerman voelde hier helemaal niet voor. Doch dit vormde voor de Kamer geen beletsel om, nu zij geen kans zag en dit als gevolg van 's ministers tegenkantingen het ont werp geamendeerd er door te krijgen, het wetsontwerp dan maar ongewijzigd aan te nemen, maar aan de andere kant de daar mee geheel in strijd zijnde motie goed te keuren. Elegant is iets dergelijks alles behalve, ja zulk een tegenstrijdigheid tus sen wet en motie doet zelfs bijzonder won derlijk aan. Intussen ziet het ernaar uit, dat minister Beerman zich voorlopig zo weinig van de motie zal aantrekken, dat zij waarschijn lijk zal blijken alleen maar een slag in de lucht te zijn geweest. Billijkheid en wets-hardheid. Drie maal is scheepsrecht, heeft men blijkbaar op het Binnenhof gedacht. Van daar, dat de regering nog voor de derde keer iets op haar brood kreeg, dat zij niet lustte. Een medicus in Utrecht had in een verzoekschrift de Kamer gevraagd, ken baar te willen maken dat haars inziens de belastingautoriteiten hem dienden toe te staan de kosten, die hij had aangewend ten behoeve van een gedurende ongeveer een jaar in zijn huis opgenomen Hongaars vluchtelingengezin, met betrekking tot wat hij aan inkomstenbelasting moet betalen, in mindering te brengen. Op Financiën had hij nul op het rekest gekregen. De Kamer commissie voor verzoekschriften nam het echter voor de gastvrije en hulpvaardige medicus op. Maar staatssecretaris Van den Berge bleek niet te vermurwen te zijn. Hij be riep er zich op, dat de bestaande wets bepalingen aan de belastingschuldige in kwestie geen aanspraak geven op de door hem billijk geachte aftrek. Zou hij het be drag in kwestie aan het Hongaarse vluch telingencomité geschonken hebben, dan wa re er wél een wettelijke grondslag aanwe zig geweest voor het in mindering brengen van dat bedrag. Hieruit blijkt wel meteen dat de billijkheid zou eisen, in het onder havige geval het gedane verzoek in te wil ligen. Zo zag de staatssecretaris het niet. Een flinke meerderheid in de Kamer stem de echter met de voor de belastingschuldi ge gunstige conclusie in, die dan ook met 70-40 werd aangenomen. Hier stonden bil lijkheid en hardheid van de wet lijnrecht tegenover elkaar. Te hopen valt, dat de staatssecretaris alsnog tot het inzicht zal komen, dat hij in dit geval toch wijs zou doen door iets minder „wettisch" te denken en te hande len. Of hij het zover zal brengen, is ech ter nog zeer twijfelachtig! Dr. E. van Raalte ENGELAND. Driehonderd jaar ge leden in 1660 werd door koning Karei II de algemene brievendienst in gesteld. Ter herinnering hieraan zullen op 7 juli a.s. twee postzegels verschij- tn ibho ..o rmu; c\ v - L f (J C'(Hf* (J.Off: e:-"-;-- -- nen. Op de 3 d. (violet) ziet m.en behalve het portret van koningin Elizabeth II een postjongen te paard met een post zak achter op het zadel en op de 1 sh. 3 d. (groen) het portret van koningin Elizabeth II, waaronder een posthoorn uit 1660 met kroon, omgeven door eike bladen en eikels. NED. NIEUW-GUINEA. De post administratie van Ned. Nieuw-Guinea geeft op 1 september a.s. een serie van vier postzegels uit, waarvan de toeslag ten goede komt aan de sociale zorg. Op de zegels zijn in kleuren inheemse vlin ders voorgesteld. De waarden en weten schappelijke namen zijn 5 5 cent Pa- pilio Paradisea; 10 5 cent Thysonotis Danis; 25 10 cent Cethosia Cydippe; 30 10 cent Taenaris Catops. De ontwerpen zijn van Piet Wetselaar uit Haarlem, die zijn tekeningen heeft gemaakt aan de hand van de hem ter beschikking gestelde opgezette exem plaren van deze vlinders. Aan de filate listenloketten in Nederland zal de serie verkrijgbaar worden gesteld voor f 1. FRANKRIJK. Een postzegel van 20 fr. (lichtgeel, groen en donkergeel bruin) is in circulatie gebracht ter her innering aan het feit, dat twintig jaar geleden op 20 juni 1940 generaal De Gaulle alle Fransen opriep om te blijven doorstrijden. De zegel vertoont het Lotharingse kruis met het inschrift ,18 juin 1940". NEDERLAND. Op 18 juli a.s. zul len twee postzegels worden uitgegeven in de waarden 12 cent (roodbruin) en 30 cent (blaiLWZwart) ter gelegenheid van het Internationale jaar voor de geeste- *797 18 62; -f»ju», .v.v.'.v:,.:-.v.vi. ■.■./.'.m.Jy/, y/y. lijke volksgezondheid. Op de 12 cent ziet men het portret van de anatoom en psychiater Jacobus Ludovicus Conradus Schroeder van der Kolk (1797-1862) en op de 30 cent dat van de humanist en 11515 {sT'fWl -158 8! +1 =1|gf ia' V 30En v'v^° Q heksenbestrijder Johannes Wier, ook wel Jolxann Weyer (1515-1588) genoemd. De zegels zijn ontworpen en gegraveerd door prof. Hubert Levigne. Ze zullen tot 13 aiLgustus 1960 worden verkocht. Voor deze uitgifte zijn bij de postzegel- hande eerste-dag-enveloppen verkrijg baar. OOST-DUITSLAND. De Oostduitse posterijen hebben een serie van vier waarden het licht doen zien naar aan leiding van de stapelloop van het F.D. G.B.-schip voor vakantietrips. De waar den zijn: 5 pf. een maquette van het schip, 10 5 pf. het schip in de haven van Wismar, 20 10 pf. het schip voor Stubenkammer, 25 pf. (sperwaarde) het schip voor Leningrad met op de achter grond de „Aurora". OOSTENRIJK. De honderdste ge boortedag van de Oostenrijkse compo nist Gustav Mahler (1860-1911) zal onder TZum meer worden herdacht door de uitgifte van een postzegel van 1,50 s. (roodbruin) met zijn portret. De zegel is ontworpen door prof. Robert Fuchs en gegraveerd door Georg Wimmer. Er zijn drie mil joen exemplaren gedrukt. TSJECHOSLOWAKIJE. Een postze gel van 30 h. is uitgegeven voor het derde congres van het Tsjechoslowaakse Kruisverpleegster die een vredesduif in haar armen houdt. Naar aanleiding van het tweede Tsjecholowaakse brand weercongres een zegel van 60 h. met als motief een brandweerman in actie met twee helpers.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4