Zeventigjarige beiaardier W. Créman behoudt wisselprijs Minister Cals sprak bij galadiner van het jubilerende A.N.P. ontharing depilan „Nachteiland" terug bij Nederlands Dans Theater Nieuwe directeur op „Groot Batelaar" Verrassend goede voorstelling door oud-leerlingen van Coornhert Lyceum „Little Ballet Troupe" Uitvoering door leerlingen van Jo Vincent Agenda voor Haarlem en de IJmond ZATERDAG 2 JULI 1960 5 Het carillonconcours te Hilversum Expositie van Rouault's „Miserere et Guerre" GERARD DEN BRABANDER ZESTIC JAAR Nieuwe studierichting aan de v.u. V eisend J muiden Beverwijk Heemskerk „Bmiloft op het Binnenhof", gemengd bericht in klank en kleur op het Binnenhof Vrijdagavond trad als laatste mede dinger aan het tweede internationaal Beiaardconcours te Hilversum op: de zeventigjarige blinde beiaardier van Zwolle Willem Créman, die verleden jaar de wisselprijs van de gemeente Hil versum won, en deze trofee nu moest verdedigen tegen vier concurrenten, die zoals wij reecls berichtten, deze week ieder een avondprogramma verzorgden op het heldere klokkenspel van de raad huistoren. Daar al deze klokkenisten tot de prominenten gerekend kunnen wor den, had de jury (bestaande uit mr. Romke de Waard, voorzitter van de Nederlandse Klokkenspelvereniging, Jef Rottiers, beiaardier uit Mechelen, en ondergetekende) geen gemakkelijke taak. De technische virtuositeit van Kees Roe- lofs, van de Oudekerkstoren te Amsterdam, die woensdag gespeeld had, moest worden afgewogen tegen bijzondere kwaliteiten van zijn mededingers, vooral tegen de zeer ont wikkelde zin voor klankverfijning van de Amerikaan Frederick Marryot en tegen de beheerste muzikaliteit van de trouwens ook technisch zeer bedreven Vlaming Frans Vos, en zelfs tegen de poëtische gevoelig heid van Renaat van Steenwegen uit Leu ven. Iedere speler toonde iets eigens in zijn speelwijze, wat aan de hand van bandopnamen op de aatste concoursdag door de jury nauw keurig kon worden nagegaan en afgewogen. Tegenover een sterke technische presta tie van Roelofs (met „Klokmuziek 1958") van King stond een even sterke van Vos (met Suite no. 2 van Badings). Maar de verschillen lagen uiteraard vooral in de improvisaties en dan speciaal in de vorm kracht en het logisch betoog. En daar kwam dan, als hekkesluiter, Willem Créman met een programma, dat zowel in zijn opstelling als in zijn rustig beheerst, heldere ver tolking, voorbeeldig mocht heten. Zijn keuze en rangschikking, bovendien ook zijn harmonisaties van volksliederen, waren bij zonder smaakvol; en het evenwicht van technische vaardigheid en rustig beheerste muzikaliteit was. in werk van hem zelf, van Cor Kee, van Staf Nees, Wouter Paap en Gerard Boedijn, steeds opvallend. Alleen in de improvisatie, hoewel harmonisch in teressant, bleef hij de mindere van Frans Vos. Maar deze had dan ook op het thema van het Beiaardlied uit de Rubenscantate van Peter Benoit een muzikaal epos ge maakt, dat van bijzonder sterke inventie getuigde en qua vorm en logische ontwik- Advertentie r Modem, snel en mild, veilig en reukloos» van Hamol uit Zwitserland tube .50-2.95 GEDURENDE de eerste tien avonden van deze maand geeft het Nederlands Danstheater drie series voorstellingen in het Nieuwe de la Martheater in Amster dam, waarin een overzicht wordt geboden van het repertoire van het thans bijna voltooide seizoen. Bovendien worden er nog enige premières uitgebracht, te we ten „Concerto in bes" door René Vincent op muziek van Antonio Vivaldi en „Ont wricht" door Jaap Flier op het Capriccio van Henk Badings (voor viool en twee elektromagnetische klanksporen). Van de zestien kleine en grotere werken, waar over men beschikt, zijn er acht gemaakt door Nederlandse choreografen en drie door Benjamin Harkarvy, de artistieke leider van het gezelschap, dat tot de deugd der bevordering van eigen scheppings kracht mede werd gedwongen door de fi nanciële noodzaak van uiterste zuinigheid in een bestaan zonder subsidie. Hoe dan ook, hel lijkt me toch een soort zelfover schatting om nogal opportunistisch trouwens op het affiche voor deze zo- merbespeling in de hoofdstad met grote letters „Balletfestival" te laten drukken. Misleidend werkt dit overigens niet, want de belangstelling voor het eerste optreden in deze reeks was bijzonder gering. Het wordt dan ook steeds onzinniger, dat zoveel bekwame en goedgeschoolde dans talenten, waarbij zulke gerijpte toneelper- soonlijkheden als Marianna Hilarides en Jaap Flier, alsmede een creatieve kracht als Rudi van Dantzig, zich energiek blijven uitsloven voor een nog steeds oninteres sante onderneming, waarvan zij zelf niet beter worden (ook niet qua vakbeheer- sing). Van laatstgenoemde is nu „Nacht eiland" teruggebracht naar de planken. Hij debuteerde hiermee in 1955 in een experi menteel programma van het Nederlands Ballet als choreograaf: welsprekende-uit- drukking van persoonlijke problematiek met bedachtzaam gedurfd gebruik van plastische beweging. Ook bij deze uitvoe ring is Hannie van Leeuwen destijds een ontdekking zijn partner gebleven. De aanvankelijk verborgen plaatsen van het jonge paar worden ingenomen door Alexandra Radius en Han Ebbelaar op al leszins bevredigende wijze. Het zijn niet de sterkste kanten van zijn aanleg, die Van Dantzig in de laatste tijd tot ontwik keling heeft pogen te brengen. In ditzelf de programma werd als ongewild bewijs daarvan „Giovinezza" vertoond, dit keer met Willy de la Bye naast Milly Gram berg in de passages voor vrouwelijke so listen. Eerste uitvoeringen in Amsterdam kregen het duet. „De blauwe vogel" en „Opus '58" van Anna Sokolow, alles met begeleiding van mechanisch gereprodu ceerde muziek. David Koning keling voorbeeldig was. En zo kreeg Frans Vos uit Mol dan ook de improvisatieprijs, die door de directie van het Holland-Festi val was uitgeloofd; en dat de Wisselprijs der gemeente Hilversum voor de tweede keer werd toegekend aan Willem Créman. Deze toonde zich dankbaar verheugd, dat hij met deze bekroning zijn carrière mocht besluiten. Want hij sprak het voornemen uit hierna niet meer op te treden als beiaardier en zegde ook zijn beroemde or gel van Zwolle vaarwel, wegens de leef tijdsgrens. Het internationaal Beiaardconcours van Hilversum, besloten in de vorstelijke raads zaal met de prijsuitreiking en het critisch commentaar, is na dit tweede jaar een be grip geworden, evenals de Haarlemse orgel dagen, die nu volgende week aan de beurt komer., het reeds tien jaar zijn. Jos. de Klerk In het Bisschoppelijk Museum te Haar lem zal van 29 juli tot 11 september de reeks aquatinten „Miserere et Guerre" van Georges Rouault worden tentoongesteld. De reeks omvat vierenvijftig etsen, die in het oeuvre van Rouault een aangrijpend hoogtepunt vormen. Tegenover zijn visie op het lijden van de mens, plaatst hij de gelaten gestalte van de lijdende Christus, die de mensheid uit haar lijden verlossen moet. De meeste onderwerpen dateren uit de jaren 1914-1918. Oorspronkelijk waren het tekeningen in oostindische inkt, die later werden omgewerkt tot schilderijen. Zijn kunsthandelaar Ambroise Vollard liet deze toen langs fotografische weg op de koper plaat etsen. Uitgaande van deze „heliogra vures" heeft Rouault met grote moeite en veel geduld en met gebruik van allerhande instrumenten er naar gestreefd het oor spronkelijke ritme der tekeningen terug te vinden. Telkens opnieuw werden de platen onder handen genomen, zodat soms twaalf tot vijftien staten ontstonden. In 1927 was het werk voltooid. Na het drukken werden de platen door Vollard veimietigd. De uit gave kwam wegens vele verwikkelingen pas in 1948 tot stand. In de grote feestzaal van het Kurhaus te Scheveningen heeft gisteravond de raad van beheer van de stichting Algemeen Ne derlands Persbureau A.N.P. een gala-diner aangeboden ter herdenking van het feit, dat vijfentwintig jaar geleden het bureau der stichting in werking trad en ter ere van de eerste president-directeur van dat bureau, de heer H. H. J. van de Pol, die gisteren is afgetreden. Als gastheer trad op de heer C. M. Dosker, voorzitter van de raad van beheer. Tafelpresident was de heer P. W. Pee reboom, voorzitter van het jubileumcomi té uit de raad van beheer der stichting, directeur van Haarlems Dagblad Op rechte Haarlemsche Courant. Aan de hoofdtafel waren genodigd mi nister Cals, de ambassadeur van België F. X. J. M. G. baron van der Straten- Waillet, de secretaris-generaal van het mi nisterie van Algemene Zaken, mr. C. L. W. Fock, vele directeuren van buitenland se persbureaus, twee oud-directeuren, ge neraal der P.T.T., vertegenwoordigers van radio en televisie en van journalisten en uitgevers, organisaties, alsmede een groot aantal directeuren en hoofdredacteuren van dagbladen. In een tafelrede zei de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, o.m. dat de deugd der staats lieden de prudentie is. De prudentie is ook één der eigenschappen van de pei-s. De beoefenaren van de pers moeten ac tief zijn, klaar inzicht hebben, ontvankelijk zijn, vlugheid van begrip bezitten, over rustige beredeneerdheid, omzichtigheid en zeer bijzondere waakzaamheid beschik ken. De overbrenging van het nieuws gaat op onbegrijpelijk snelle wijze. De mens heid van tegenwoordig moet direct weten t wat er kort tevoren in een ander wereld deel, véle duizendèn kilometers van haar vandaan., soms. is gebeurd. Meestal zijn dat geen opbeurende nieuwtjes," maar na re en droevige. Ik heb het gevoel, dat de berichtgeving, aldus de minister, op deze manier wel eens een beetje eenzijdig dreigt te worden en dat de mensheid misschien meer gebaat zou zijn met bijvoorbeeld het bericht van een juist gelukkig gehuwd paar ergens in de wereld, dan met een be richt van een vliegramp die een kwartier geleden zich heeft voltrokken. We moeten, naar mijn gevoel, niet alleen met het spectaculaire volstaan, met het abnormale, maar meer aandacht pogen te schenken aan het menselijke en normale. Het oude gezegde „geen nieuws, goed nieuws" heeft naar het schijnt afgedaan". Nadat minister Cals had gesproken, werd het woord nog gevoerd door de heer A. A. V. Tummers, door de heer Th. M. Houwert, door de heer Simon Koster als voorzitter van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren en door de heer H. H. J. van de Pol. De heer Tummers getuigde van de gro te waardering van de N.D.P. voor het werk van de heer Van de Pol en bood hem een aantal kristallen glazen met inscriptie aan. De heer Houwert liet zijn woorden van bewondering en eerbied voor het werk van de scheidende president-di recteur vergezeld gaan van een geschenk in couvert van de deelhebbers in het A.N.P. de directeuren van bij het A.N.P. aange sloten bladen. De heer Koster stelde in het licht, dat de leden van het genootschap van hoofd redacteuren in het werk van de heer Van de Pol toch altijd de journalistieke af komst en aanraking hebben onderkend. Hij bood een album aan waarin hoofdre dacteuren van bij het A.N.P. aangesloten bladen ieder op hun wijze zich hebben geuit over de afgetreden president-direc teur en zijn A.N.P. De heer Van de Pol heeft tenslotte woor den van dank gesproken voor de vele tot hem gerichte woorden en de hem aange boden geschenken. (Van onze Amsterdamse redacteur) De leiding van het Leger des Heils heeft tot opvolger van de heer G. W. Arendsen Hein tot geneesheer-directeur van de in richting „Groot Batelaar" te Lunteren be noemd de zenuwarts F. H. Pruys. De heer Pruys, thans verbonden aan de psychiatri sche inrichting te Wolfheze, zou reeds in de loop van deze maand zijn nieuwe taak opnemen. Mr. Arends Hein gaat officieel per 15 september aanstaande heen. Hij heeft des tijds zijn ontslag ingediend omdat hij zich niet kon verenigen met een nieuwe organi satie van de leiding, die door een advies commissie was voorgesteld. Zijn ontslag aanvrage zowel als het onderzoek van de commissie stond, volgens het Leger des Heils, los van de geruchtmakende Meulen- belt-affaire. Morgen wordt Gerard den Brabander (pseudoniem van J. G. Jofriet) zestig jaar. Hij werd in 1900 geboren en is ange tijd ambtenaar geweest. Hij zwicht te echter al jong voor de doem en de verlossing, die het dichterschap voor hem gebleven is. Den Brabander is een dich ter van allerzuiverst allooi, die leeft om het gedicht dat het leven hem geven kan. In de Forum-groep stond hij naast Van Hattum en Hoornik, met wie hij een jundel publiceerde „Drie op één perron", in welke titel een woordspel met zijn vermeende verwantschap aan Du Perron te vinden is, hoewel veeleer Nijhoff en Rilke zijn grote poëzieverwanten zijn. In zijn vele bundels heeft hij de haat liefde, waarin hij met de gemeenschap leeft, onvergetelijk gestalte gegeven en het lijkt nu reeds zeker dat hij in de ge schiedenis der Nederlandse letteren een even unieke plaats heeft veroverd als in enkele Amsterdamse cafés waarin men zich zonder Den Brabander ontheemd kan voelen. Zijn eigen bundels bezit hij slechts voor een deel, gewend als hij is om met zwierige opdrachten alle eigen exemplaren weg te schenken aan kame raden voor het leven of van het ogenblik. De laatste jaren heeft hij weinig bundels gepubliceerd, hoewel er in De Gids nog regelmtaig verzen van hem verschijnen. In 1932 publiceerde hij „Vaart", in 1934 „Cynische Portretten", in 1937 „Gebroken Lier" en „Opus V", in 1938 Signes Particu- liers (Drie op één perron), in 1940 „Materie man" en ,.De verduisterde Dichter", in 1943 klandestien „De deur op het Haakje", in 1944 klandestien „Later Beter", „Gelaarsde Lier" (in zijn handschrift gedrukt) en „Het Spuigat", in 1945 „De holle Man", in 1946 „De Steenen Minnaar" (bekroond), in 1947 „Parijsche Sonnetten", in 1949 „Morbide Mei", in 1950 de verzamelbundel „Curve", in 1955 „Ouraad" en in 1959 „Gespleten Vuur". Ook zijn laatste gedichten tonen hem als de geboren rebel, wel verzoenings gezind, maar geen kans op verzoening vindend. ER IS.... Er is, en het is juist ontloken, een woord, nog nimmer uitgesproken: een bloem, door niemand nog gezien. Is het een roos? Is hel een aster? Is het een dief achter het raster? Is het de eeuwigheid misschien? Ik weet het niet. Ik zing en dien. (Uit De Gids, maart 1958). Nauwelijks was er vrijdagavond in de Stadsschouwburg „gehaald" voor de op voering van Eugène Scribe's blijspel „Bataille de Dames" gespeeld door een aantal oud-leerlingen van het Coornhert lyceum of uit de goed bezette zaal klaterde reeds een spontaan „open doek je" op. Deze eerste bijvalsbetuiging gold het fraaie decor, dat een ideale omlijsting vormde voor de bijzonder fleurige kos tuums der spelers. Tijdens het verdere verloop van deze avond, zouden nog vele van dergelijke enthousiaste reacties vol gen. Doch ditmaal waren zij dan kennelijk uitsluitend voor de acteurs bestemd, die erin slaagden van dit blijspel zulk een sprankelende vertoning te geven. Er werd gebruik gemaakt van Bert Voetens vertaling „Hart tegen hart", die deze enige jaren geleden in opdracht van de Nederlandse Comedie vervaardigde. De vertaler is erin geslaagd de charme van deze meer dan honderdjarige komedie volledig te behouden. Hij vernieuwde en verfriste de handeling zelfs, door hier enige geestige invallen aan toe te voegen. Vooral na het enigszins inleidend gehou den eerste bedrijf, werd de vrolijke intrige door talrijke verrassende wendingen ge karakteriseerd. Tot de grootste verrassin gen behoorde echter de opvoering, welke de spelers van dit lang niet te onderschat ten blijspel hebben gegeven. Regisseur Th. M. Ruygrok wist hiervoor een aantal oud leerlingen te mobiliseren, dat stellig bij iedere amateur-toneelvei'eniging met open armen zal worden ontvangen. Zij bewogen zich met groot gemak over het toneel, articuleerden perfect en wisten daarbij hun diverse typeringen tot een waarlijk prima ensemble samen te voegen. Welis waar verplaatsten zij zich soms ongemoti veerd, hetgeen dan een enigszins druk spelbeeld ten gevolge had, doch een derge lijke bewegingsvrijheid verdient toch al tijd de voorkeur boven een al te stroeve mise-en-scène. Naar de juiste tussenweg kan dan weer bij een volgende schoolvoor stelling worden gestreefd. Geen kwaad woord dus van de diverse individuele prestaties. Gabrielle Geesink was een allercharmantste gravin d'Autré- val, door haar jeugd nog niet voldoende rijp voor een dergelijk genuanceerde rol, maar overigens acteerde zij spits en gees tig. Joke Leffelaar speelde als Léonie de la Villegontier een gracieus nichtje, met alle bekoorlijkheden van de aangewezen ingénue. Een bijzonder aardige blijspel figuur zagen wij ook van Jan Langereis, die zijn Gustave de Grignon niet alleen vrij hield van charge, maar bovendien zijn geestige opvatting in de juiste verhou ding wist te handhaven. Vooral de mono loog in het eerste bedrijf werd een amu sante voordracht. Lou Landré was een elegante „onderduiker" en Piet Domhoff wist het subliem te klaren met de speu rende prefect, ongetwijfeld een der moei lijkst te spelen rollen van dit stuk. Aat Winkelman, Carel Alphenaar en A. J. Heerma van Voss hebben dan de bezetting rond gemaakt van een voorstelling, waar mee het Coornhert lyceum zijn dertiende schooljaar even succesvol als artistiek verantwoord heeft afgesloten. Behalve „Ramaya- na", een op Indische heldendichten geïn spireerd dansdrama, geeft de „Little Bal- '.et Troupe" uit Bom bay in het Holland Festival de dans-pre- sentatie „Panchatan- l ra", gebaseerd op vertellingen uit dier fabels, eveneens een oeroud Indisch volks bezit. In de Amsterdamse Stadsschouwburg heeft deze groep van jonge Indische dan sers, danseressen en musici met de eerste opvoering van „Panchatantra" gisteravond veel succes geoogst, getuige het. opvallend langdurige applaus na afloop der gracieuze dansverrichtingen op het toneel, waardoor het doek zeer vele malen moest worden gehaald. In een bont gekleurde rij hadden de die ren uit woud en plas over het toneel gevlo gen, gesprongen of gehipt bij de tonen van de sterk beeldende volksmuziek. Bij dit alles hebben de (volgens Indische overle vering) „wijze" dieren, de kraai Laghu- Patanka, de muis Hiranyaka en de schild pad, Mantharaka getracht de toeschouwers een lesje te geven in de kunst van het vrienden maken ten einde samen in vrede te kunnen leven. Ook de balletmeester en de beide dans- instructeurs deelden in het gulle applaus der vrij goed bezette schouwburgzaal. Dit dansdrama is eveneens een schepping van de in 1954 overleden oprichter van het ge zelschap, Shanti Bardhan. Volgende week donderdag voert het ge zelschap in het Openluchttheater van Bloe- mendaal Panchantantra op, bij welke ge legenheid wij er een uitvoerige beschou wing aan zullen wijden. Gerard den Brabander In de Toonkunst-Muziekschool aan de Nieuwe Gracht had vrijdagavond een uit voering plaats door leerlingen van me vrouw Jo Vincent. Het kleine zaaltje was afgestampt vol met vrienden, familie en kennissen, die de prestaties van een twin tigtal medewerkenden, vrijwel allen van vrouwelijke kunne, kwamen beluisteren Het programma, nogal bont van samen stelling zoals bij een dergelijk vocaal dé filé onvermijdelijk is, was grotendeels ge wijd aan de Duits-romantische liedkunst, met liederen van Schubert, Schumann, Mendelssohn en Brahms, terwijl men in de opera-sector de namen tegenkwam van Mozart, Bizet en Gershwin, en het ora torium vertegenwoordigd was door Handel. Hiermee is nog lang niet alles opgesomd, maar dit lijkt mij evenmin noodzakelijk als een afzonderlijke bespreking te wijden aan al deze blijken van een met ernst en toewijding," en soms met talent beoe fende liefhebberij. Enkele optredenden kwamen toe aan een eigen expressie op de basis van een reeds enigszins geschool de techniek. Een sopraan wist te bekoren met het alleraardigste „Le violette" van Alessandro Scarlatti, mede dankzij een vaste stern-aanzet en een trefzekere into natie. Een mezzo wist iets te realiseren van het klimaat van weemoed en onrust dat voor Schubert typerend is. De voordracht van drie Negro-spirituals bezat de primi tieve dramatiek die hier op zijn plaats is. Uiteraard bespeurde men bij alle deel nemers de positieve invloed van een gewe tensvolle en kundige leiding bij de studie. De dankbaarheid hiervoor vond haar uitdrukking in de bloemen, die aan me vrouw Vincent na afloop overhandigd wer den en in de vriendelijke woorden, die de directeur van de Muziekschool, de heer J. P. Vincent tot zijn zuster richtte. Sas Btinge De Vrije Universiteit in Amsterdam heeft besloten, een zelfstandige studierich ting in de culturele anthropologic in te 'stellen. Het doctoraal examen in dit vak zal kunnen worden afgelegd in de verenig de faculteiten der rechtsgeleerdheid, dei- Tetteren en wijsbegeerte en der economi sche wetenschappen, terwijl dit examen ter keuze van de doctorandus onder goed keuring van de verenigde faculteiten toe gang zal geven tot de promotie hetzij in de rechtsgeleerdheid, hetzij in de letteren en wijsbegeerte, hetzij in de economische wetenschappen. In verband hiermede is prof. dr. L. On- vlee, die sinds 1956 als buitengewoon hoog leraar dit vak heeft gedoceerd als onder deel van de opleiding in de politiek-sociale wetenschappen, met ingang van 1 septem ber 1960 benoemd tot gewoon hoogleraar in de culturele anthropologic. Dr. Onvlee heeft zich door een jaren lang verblijf in Indonesië een grote kennis op het terrein der ethnologie en der aus- tronesische talen verworven. Hij heeft veel studies over deze onderwerpen het licht doen zien. DE NEGEN MUZEN Residentie-orkest. Het Haagse Resi dentie-Orkest is uit Lissabon in Amster dam aangekomen, na een bijzonder ge slaagde concerttournee van een week in Portugal. Het uit 117 personen bestaande gezelschap vertrok in twee charter-vlieg tuigen naar Amsterdam. Hoogtepunt van deze tournee van vijf concerten was 'n uit voering van de vijfde en negende symfonie van Beethoven, donderdag in Lissabon. De volle zaal gaf orkest en dirigent Willem van Otterloo een staande ovatie van acht minuten. Van Otterloo zelf was vol lof voor het Spaanse Pamplona-koor. Vorstelijke interesse Koningin Juliana heeft gistermiddag een uur lang de ten toonstelling in het gebouw van het Genoot schap van Samenwerkende Ambachts kunstenaars te Hilversum bezichtigd. De Koningin die alleen en onaangekondigd ar riveerde legde een grote belangstelling aan de dag voor de uit vele Europese landen afkomstige kunstvoorwerpen en toonde ook veel interesse voor de achter het gebouw opgestelde beelden. Openluchttheater: Zondag 20.15 uur: Spaans ballet Pilar Lopez. Maandag 20.15 uur: Het Nederlands Ballet. Teylers museum: Zondag 15 uur: bespe ling door Piet Halsema van het eenender- tig-toons orgel. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Last train from Gun Hill", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „De bende zonder genade", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Een vrijgezel in de knel", alle leeftijden. Vandaag 23.30 uur: „De glorie van het moederschap", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeft. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Jeugd in de nacht", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 uur: „Slaapkamergeheimpjes", 18 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur: „Vier rak kers en een oude jeep", alle leeftijden. Maandag en dinsdag 20.15 uur: „The Royal Ballet", alle leeftijden. Rembra-ndt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „De blauwe nachtvlin der", 18 jaar. Zondajg 11 uur: „De wereld der stilte", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „The lone ranger", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „Vampier". 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Omzien in wrok", 18 jaar. Zondag 11 uur: „De strijd om de zuidpool", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 19 en 21.15 uur: „The five pen- niet", alle leeftijden. Maandag en dinsdag 20.15 uur: „Allen lieben Peter", 14 jaar. Zondag tot en met donderdag 14.30 uur: „Alleen op de wereld", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158): Tot 10 juli expositie van tekeningen en aquarellen van A. Voorzanger. Museum „Het Huis van Looy" (Kamper laan): Tot 1 augustus dagelijks van 10 12.30 en 13.30—17 uur, zondags 1417 uur: Reizende UNESCO-expositie „Stad en landschap". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks 10—22 uur: Expo sitie van tekeningen van Helga Schuss- heim. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 1 juli.) ZATERDAG 2 JULI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Breng de Bis marck tot zinken". Rex, 20 uur: „Agi Murad, de witte dui vel". ZONDAG 3 JULI Thalia, 15 uur: „Liever lui dan moe", 20 uur: „Breng de Bismarck tot zinken". .Rex, 15 uur: „De avonturen van Dik Trom", 20 uur: „Agi Murad, de witte dui vel". MAANDAG 4 JULI Thalia, 20 uur: „Breng de Bismarck tot zinken". Rex, 20 uur: „Agi Murad, de witte dui vel". ZATERDAG 2 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zwarte nylons en hete nachten". W. B. Theater, 20 uur: „Vuurgevecht in Dodge City". ZONDAG 3 JULI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Bloedige zondsondergang"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 14.30 uur: „Terug uit het heelal"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Zwarte nylons en hete nachten". W. B. Thea'ter, 14.30 uur: „De dochter van de woestijn"; 16.30 en 20 uur: „Haaien van Marseille". MAANDAG 4 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zwarte nylons en hete nachten". W. B. Theater, 20 uur: „Haaien van Marseille". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Zolang er mensen zijn". Zondag middag 14.30 uur: „Grensrivier". Jeugduitwisseling. Deskundigen van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap zijn het in grote lijnen eens geworden over een program tot uitwis seling van jeugdige werknemers, zoals in artikel 50 van het Verdrag van Rome voor zien is, vooral met het oog op een voort gezette beroepsopleiding. Op het Haagse Binnen hof is vrijdagavond de pre mière gegaan van „Bruiloft op het Binnenhof", het tweede klank- en lichtspel met de historische gevels van Ridderzaal en Tweede Kamer als decors en spe lers beide. Hadden de schrijvers van het draai boek het een jaar geleden vooral gezocht in een reeks belangrijke momenten uit de geschiedenis van het Binnenhof, waarvan al spoedig duidelijk werd dat ze te weinig meeslepend is om massaal te boeien, de huidige tekstschrijver, Rico Bulthuis, wil slechts aan spraak maken op pretentie loosheid: zijn lichtspel is voor alles een licht spel. De auteur heeft de zwier van het huwelijksfeest van Frederik Hendrik en Ama- lia van Solms aangegrepen om op kleurige, maar ook de routine verradende wij ze een gemengd bericht te vertellen: de weerstanden die een page uit het gevolg van de prins moet over winnen om de dochter van de kastelein-hofleverancier te veroveren. Deze fictie blijkt voldoende aanlei ding voor een opeenvolging van licht- en klankeffec ten, die op zichzelf aan trekkelijk genoeg zijn om de aandacht van het geëerd publiek enige tijd vast te houden. Inderdaad enige tijd, want na een half uur is men heus wel op dat spel van aangestreken daklijs ten, geïllumineerde gale rijen en beurtelings in licht en donker gehulde gevels uitgekeken. En datzelfde geldt voor de zich over de gehele breedte van het plein verplaatsende dialo gen van onzichtbare spe lers, het gejuich van volks menigten, het onvermijde lijke aanzwellend en weg stervend hoefgetrappel en verder het hele arsenaal uit de hoorspelstudio's van de radio. Technisch wordt al les opperbest verwezenlijkt en met name de scène met het zeer realistische geluid van kruisende degens en de gevoelige belichting van de fontein op het Binnen hof, welk typisch negen tiende eeuwse stukje smeedwerk onder de schijn werpers tot een flonkerend juweeltje van goud en licht wordt, vormen de hoogte punten uit het schouwspel. Een artistiek werkelijk waardevolle prestatie is ge leverd door de componist van de illustrerende mu ziek, Jaap Geraedts. Zijn tussenspelen voor een en semble van houtblazers met harp, gebaseerd op de be kende gouden-eeuwse me- lidoe „De zoete tijd komt aan", klinken fris en oor spronkelijk en verhogen in niet geringe mate de sfeer van een op zichzelf toch niet erg kernachtig spek takel.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5