FLN stuurt geen afvaardiging naar de Franse hoofdstad Economische strijd tussen Cuba en de Verenigde Staten Twaalf mensen het slachtoffer van verkeersongelukken HET WEER ,Niet opportuun onder de huidige omstandigheden Congres gaat akkoord met mogelijke suikersanctie Hogere AOW- en AWW-uitkeringen van 1 april j.l. af Verzet tegen Kongolees kabinet in Kasai 45e JAARGANG NUMMER 202 In de krant van heden: Juni was geen slechte zomermaand Veranderlijke bewolking Aan het strand Het woord is aan Menigte in Washington joeg nazi's uiteen MAANDAG 4 JULI 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lode wijk* Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Binnen enkele weken, 7,0 verwachten politieke kringen in Den Haag, zullen de AOW- en AWW-uitkeringcn verhoogd worden met terugwerkende kracht van 1 april i960 af. De staatssecretaris van So ciale Zaken, de heer B. Roolvink, wil daar bij zelfs nog iets verder gaan dan de be dragen in het SER-advies aan de regering genoemd. De SER adviseerde, aan de hand van de voorlopige indexcijfers, de AOW- en AWW-pensioenen in verband met de melkprijsverhoging, de huurverhoging en de stijging der loonindexcyfers, te bren gen op: a, 1122 per jaar voor ongehuwde bejaar den en 1765 voor gehuwden; b. 1194 per jaar voor kinderloze wedu wen en f 2172 voor weduwen met min derjarige kinderen. Inmiddels zijn de voorlopige indexcijfers, waarvan de SER uitging, alweer twee tot drie punten gestegen en deze stijging wil de staatssecretaris alsnog incalculeren in de komende verhogingen der AOW- en AWW-pensioenen, die in een binnenkort verschonend Koninklijk Besluit geregeld en bekrachtigd zullen worden. Ook zal de daarin verwerkte huurcom- pcnsat.ie iets meer belopen dan in het oor spronkelijke regeringsvoorstel bepleit was 72,80 per jaar voor ongehuwde bejaar den en weduwen zonder kinderen en 88,40 voor gehuwde bejaarden en wedu wen met kinderen). De SER adviseerde deze bec.ragen te verhogen tot respectie velijk 108 en 120, welk voorstel de re gering thans heeft overgenomen. par- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Agenda van IJmond en Haarlem 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving 5, 6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Toch Is Hel Zo7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's (Van onze weerkundige medewerker) Juni is geen slechte zomermaand ge weest. Integendeel, de gemiddelde etmaal- temperatuur kwam in De Bilt op 16.2 tegen normaal 15.2 Celsius. Het aantal zomerse dagen (warmer dan 25 C) kwam in De Bilt op 9 (normaal 5) en de zon scheen op 244 (normaal 218 uren). Tweede Pinksterdag (6 juni) was in vrij wel het gehele land de warmste dag van juni. Ook van 23 tot 27 juni kwamen zeer warme dagen voor. De bezoekers aan de Asser TT welen daarover mee te praten. Onweer kwam op 13 dagen (normaal 15 dagen) in ons land voor. Door enkele zware buien liepen de neerslaghoeveelhe den van plaats tot plaats uiteen. Vooral in Zuid-Holland bleef juni zeer droog. Hoek van Holland kreeg slechts 12 mm. tegen ruim 100 mm. aan de oostelijke Veluwe- rand. In De Bilt regende het op 33 tegen normaal 31 uren. Normaal valt er in onze omgeving in juni 55 mm neerslag. Van on ze regenwaarnemers ontvingen tvij de vol gende opgaven: Haarlem: 37 mm. Vijfhui zen: 31, IJmuiden: 20, Schiphol: 32 en Zandvoort 28 mm. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hogere temperaturen. Zwak ke tot matige wind tussen west en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zonnig strandweer met hogere middagtemperaturen. Morgen overdag ongeveer 18 a 20 gr. C. Zeerwater bijna 17 gr. C. Zwak ke tot matige zuidelijke wind. Vooruitzichten: Zwak front uit Engeland brengt later wat meer bewolking, maar overigens goed tot mooi strandweer. A. G. Buckham: Eentonigheid is de vreselijke beloning der voorzichtigen. TUNIS (AFP) Dc voorlopige Algerijnse regering heeft meegedeeld, dat onder de huidige omstandigheden het zenden van onderhandelaars naar Frankrijk niet opportuun is. In afwachting van het antwoord, waarop men in Parijs niet al te gerust was, zo meldt onze correspondent, werd de politieke druk op de Franse regering dui delijk verhoogd opdat er meer souplesse bij het contact, met de Algerijnen zal wor den betracht. Terwijl de socialistische par tij, die voor de dertiende maal de oud premier Guy Mollet als secretaris-gene raal herkoos, een motie aannam waarin instemming met De Gaulle's Algerije-poli- tiek betuigd werd, namen de communis tische en de christelijke vakcentrales een veel scherper standpunt in door met een algemene staking te dreigen indien het succes der onderhandelingen van de zijde van de legerleiding of van rechtse scherp slijpers ondermijnd zou worden. Op het congres van de socialistische S.F.I.O. hadden de oud-ministers Gazier en Defferre, die de linkse oppositie aan voeren, een motie ingediend van veel dwingender inhoud. Daarin werd aange- In kasteel Oud-Wassenaar heeft presi dent Frondizi van Argentinië zaterdag avond aan de Koningin en aan de re gering een gala-diner aangeboden. President Frondizi leidt Koningin Juliana de zaal binnen. WASHINGTON (Reuter en AFP) Het Amerikaanse Congres heeft zijn goed keuring gehecht aan het wetsvoorstel, dat president Eisenhower machtigt de quota voor de invoer van suiker vast te stellen. De Verenigde Staten kopen jaar lijks ongeveer 3,5 miljoen ton suiker van Cuba tegen een prijs die hoger ligt dan die op de wereldmarkt. Hetgeen de Verenigde Staten afnemen vormt omstreeks de helft van de totale suikerproduktie van Cuba. Vorige week kwam in Odessa een Russisch schip aan met 15.000 ton suiker, de eerste aflevering van de één miljoen ton die de Sovjet-Unie in Cuba heeft gekocht. Als de president het noodzakelijk oor deelt, het quotum van Cuba te verminde ren, zullen daarvan achtereenvolgens de Amerikaanse producenten tot een hoe veelheid van 156.000 ton en Nederland, Haïti, Costa Rica, Panama en Formosa elk tot 10.000 ton profiteren. Zo er nog meer te verdelen is, krijgen de Filippij- Fidel Castro nen daarvan vijftien percent en de overi ge suikerleverende landen tezamen 85 per cent. Het voorstel dat nu is aanvaard, vormt een compromis tussen een radicalere ver- sie die het Huis had aanvaard en een soe peler versie die de Senaat had goedge keurd, maar die door het Huis werd ver worpen. Het wetsvoorstel dat ter onderte kening aan de president wordt voorge legd, wordt beschouwd als een voorlopige maatregel die tot 31 maart van het vol gende jaar van kracht blijft. Het Congres zal dan een nieuw besluit nemen in het licht van de dan heex-sende omstandighe den. Het congres is nu op reces tot half augustus. Intussen zullen de Republikein se en de Democratische partij hun kandi daten voor het presidentschap en het vicc- presidentschap aanwijzen op de nationale conventies. HAVANA (Reuter-AFP) Het Cubaan se pctroleuminstituut, dat de raffinade rijen van Texaco, Shell en Esso beheert die door de Cubaanse regering in beslag zijn genomen, heeft meegedeeld, dat de werkzaamheden in de raffinaderij van de Esso, die op het ogenblik bij gebrek aan ruwe olie stilligt, in de loop van deze week zullen worden hervat. Vandaag zouden twee tankers met Russische ruwe olie in Havana aankomen. Volgens radio-Moskou zijn nog meer tankei-s van de Russische Zwarte Zeevloot uit Odessa met verschei dene tienduizenden tonnen olie op weg naar het eiland. De regering-Castro heeft de Cubanen de verzekering gegeven dat men op Cuba geen olietekort behoeft te vei-wachten. De regering hoopt op een olie-ovei-eenkemst met Venezuela. Een scheepswerf in de Verenigde Staten zou Cuba acht tankers hebben aangeboden. Volgens een Mexicaans blad overweegt de Mexicaanse regering ruwe olie ter x-af- finering naar Cuba te verschepen, hetgeen het ongenoegen van de Verenigde Staten zou hebben opgewekt. De Amerikaanse ambassadeur in Mexico City had zaterdag een onderhoud met de directeur van de Mexicaanse petroleummaatschappij „Pe- mex" over „de Mexicaanse olie-export". NEW YORK (Reuter) De „New York Times" meldt dat volgens de Cubaanse staatsluchtvaartmaatschappij de Shell en de Esso een tegenmaatregel hebben geno men door contante bctalin&_le eisen voor bi-andstof die de vliegtuigen van de maat schappij op internationale vluchten nodig hebben. Deze maatregel dreigt de buiten landse vluchten van de luchtvaartmaat schappij ernstig tc belemmeren of zelfs geheel onmogelijk te maken. Een vlucht van Madrid is reeds afgelast omdat het vliegtuig op de Bermuda's geen brandstof zou kunnen innemen. HAVANA (Reuter) De Cubaanse re gering heeft de op een na grootste radio- omroep van Cuba. de radio Progreso, ovex-genomen wegens geschillen tussen de dii-ectie en het personeel. In een bekend making over deze maati-egel wordt niets gezegd over de aard van die geschillen. De dix-ecteur van radio-Progreso is zater dag naar de Verenigde Staten gegaan. Vo rig jaar heeft de Cubaanse regering reeds vei-scheidene radiostations in beslag ge nomen omdat de eigenaars of de direc teuren te nauwe betrekkingen zouden heb ben onderhouden met het regime van dc verdreven president Batista. BERLIJN (AFP) Zaterdag zijn in Oost-Berlijn besprekingen begonnen over nauwere economische samenwerking tus sen Oost-Duitsland en Cuba. De Cubaanse missie heeft de afgelopen weken reeds be zoeken gebracht aan andei-e communisti sche landen. di-ongen op gelijktijdige politieke en mili taire besprekingen met het F.L.N. Dat de ze tekst meer dan een dex-de van de stem men kreeg bewijst dat een gx-oot deel van de socialisten eveneens bevreesd is, dat de Franse regering tegenover Fex-hat Ab bas een te formalistische houding aan neemt. Tenslotte is de afgelopen dagen in het slot Royaumont ten noox-den van Pa- rijs een beraad gehouden van een groot aantal liberale en linkse i-echtsgeleerden, geestelijken en politici waarbij de politie ke voorwaarden van het refex-endum, dat de Algerijnen te zijner tijd de mogelijk heid zal bieden hun toekomstig lot te be palen, aan een uitvoei-ig ondex-zoek werden onderworpen. Ook hier werd. ondermeer door oud-premier Mendès-France de nood zaak uitgespx-oken van politieke garanties, die Frankrijk inzake het toekomstig refe rendum reeds nu aan het F.L.N. zou moe ten geven. Er werd ook een x-esolutie aangenomen waarin wordt gezegd dat de Algerijnse oorlog een „degi-adatie" van de gerechte lijke instellingen met zich heeft gebracht, alsmede „onaanvaardbare aanvallen op de individuele vrijheden" bij de behandeling van strafprocedux-es. Aan het bewijzen van gewelddaden werden „onovei'komelijke obstakels" in de weg gelegd. „Inquisitie- achtige" jux-idische procedures, die in twee eeuwen haar weerga niet hebben, hadden tot gevolg dat bepaalde gemelde misbruiken werden vei'huld, aldus de resolutie. Deze pi-essie van de openbax-e mening op de regering, welke zich noodgedwongen voor een overwegend deel wel buiten het pax-lement manifesteren moet en welke door vrees voor sabotage ook binnen de regeringsorganen moet worden vei-klaax-d, lijkt haar uitwerking intussen niet geheel te missen. Het is bekend dat de Algerijnse nationalisten zeer veel gewicht hebben ge hecht aan de stemmen die de laatste we- WASHINGTON (UPI) - Een kwaad geworden menigte heeft zondag een eind gemaakt aan een bijeenkomst van Ame rikaanse nazi's in een park te Washing ton, toen „Führer" Geoi-ge Lincoln Rock well begon joden en negers uit te schel den. Rockwell en zestien andex-en wex-den gearresteex-d en in staat van beschuldiging gesteld, wegens wanorderlijk gedx-ag. Vol gens de politie zal Rockwell geen verlof meer krijgen maandag nog een bijeen komst in het pax'k te ox-ganisex-en en zal hij in de toekomst toestemming van het ministerie van binnenlandse zaken moeten hebben om nog in het park te spreken. De ongeregeldheden begonnen nadat Rockwell ruim een uur gesproken had, staande op een podium en omgeven door zijn lijfwacht, binnen een touw-omheining. Nadat hij een rauwe uitdrukking had ge bruikt tegen de joden begonnen ongeveer vijftig mensen naar voren te dringen en Rockwell's lijfwachters aan te vallen. Eén lijfwacht moest behandeld worden wegens een snee in zijn gezicht. ken in Frankrijk op een einde van de oorlog hebben aangedrongen. Doch ook in Fi-anse regeringskringen, waar het succes van de onderhandelingen zeker niet alge meen wordt begeerd, zijn tekenen te on derkennen die er op wijzen dat men voor de openbare mening toch niet geheel onge voelig is. Zo heeft het officiële Fx-anse persbureau het kennelijk geïnspireerde bericht ver spreid dat het tijdstip waarop het Franse staatshoofd Ferhat Abbas zou kunnen ont vangen te zijner tijd door genei-aal De Gaulle zal woi-den bepaald. Totdusver hield men officieel vast aan de procedure dat Ferhat Abbas zijn opwachting op het Elysée pas zou kunnen maken nadat de Algerijnse nationalisten de wapens zouden hebben neergelegd en hun rebellie dus opgegeven. Of deze concessie na het sluiten van de markt de r voorbesprekingen de F.L.N. regering alsnog zou kunnen bewegen Fer hat Abbas en zijn deputatie binnen afzien bare tijd naar Parijs te zenden zal waar schijnlijk vandaag blijken, doch gisteren heei'ste in Parijs eei-der een stemming van scepticisme vei-mengd met ongerust heid. LOELOEABURG (Belga) Volgens berichten uit officieuze bron zou de pro vinciale regering van Kasai zijn overge gaan tot de aanhouding der leden van de regering, die tot de M.N.C.-Kalondji en tot dc volkspartij behoren. Alleen de leider van de regering, Ngaloela, zou nog niet zijn aangehouden, maar volgens dezelfde bron zou een bevel tot aanhouding tegen hem zijn uitgevaardigd. In een zondagmiddag te Leopoldstad uitgegeven communiqué protesteert de M.N.C.-Kalondji tegen deze maatregelen en eist zij de onmiddellijke vrijlating der aangehoudenen. LEOPOLDSTAD (Reuter) Bij nieuwe ongeregeldheden, die zich zondag in Leo poldstad hebben voorgedaan, zijn zestien Kongolezen gewond. Volgens een Belgische officier die aan het hoofd staat van in heemse troepen, zijn honderden Kongole zen aangehouden. Voor de inheemse wijken van de stad werd zaterdagavond een uitgaansvex-bod voor de nacht afgekondigd. Ook elders in het land deden zich botsingen voor tussen elkaar vijandige stammen, maar militai ren waren spoedig de toestand meester. Onder meer is melding gemaakt van ge vechten tussen leden van de Loeloea- en de Baloebastam in de px-ovincie Kasai Waarnemei's mei-ken op, dat dergelijke gevechten sinds tientallen jaren voorko men en dat zij niet verband houden met politieke oorzaken. ELISABETHSTAD (Reutèr) De minis ter van Binnenlandse Zaken van de Kon golese pi-ovincie Katanga, Godefroid Mu- nongo, heeft op grond van het feit, dat de provincie bijna 56 percent van de inkom sten van Kongo oplevert, de centrale re gering een gi-oter toewijzing uit de staats kas verzocht, Vox-ig jaar ontving Katanga slechts 9 percent van de gelden, die het zelf opbracht. Zoals bekend heeft de pre mier van het provinciale bestuui-, Moise Tshombe, in het verleden met afscheiding gedi-eigd. Tijdens het afgelopen weekeinde heeft het verkeer weer tal van slachtoffex-s geëist. De 50-jarige mevi-ouw C. E. Vervoox-t- Pietei-se, echtgenote van de Amstex-damse pianohandelaar G. W. Tervoort, is zaterdag om het leven gekomen bij een verkeers ongeluk op de rijksweg Utrecht-Ai-nhem. De 70-jai-ige pianohandelaar Vervoort en zijn 19-jarige zoon wei-den zeer zwaar ge wond. De door de heer Vervoort bestuui-de auto wilde een met stenen geladen vi-acht- auto passeren. Vermoedelijk heeft de per- sonenauto de vrachtwagen even gei-aakt en is eronder geschoten. De pei-sonenauto werd daai-door totaal vernield. Bij Leerdam botste de 43-jarige motor rijder G. de Jong uit Asperen op een kruis punt tegen een auto, die voori-ang had. De motorrijder was op slag dood. In Wouw bij Roosendaal ontstond een hevige botsing tussen een bestelauto en een personenauto. De 20-jai-ige mej. P. de Ruyter uit Oostei-hout, die naast de be- stuui-der van de bestelauto zat, werd uit de wagen geslingerd. Zij was vrijwel op slag dood. De bestuurder van de bestelauto, de 24-jai-ige J. van D. met wie zij daags tevoren in ondertrouw was gegaan, werd gewond. De 40-jai-ige heer A. Kreuze uit Assen ging zondag met zijn vier kinderen en een buurvrouw, mevrouw Van Hoogstra, per auto naar Meppel, waar zijn echtgenote in een ziekenhuis wordt verpleegd. Op de terugweg reed hij in Zuidwolde tegen een boom. De heer Kreuze was op slag dood. Een 14-jarig zoontje liep een schedelbasis- fi-actuur op. Mevrouw Hoogsti-a moest met een ingedi-ukte borstkas en een gebroken been in het ziekenhuis in Hoogeveen wor den opgenomen. Dooi-dat de motor plotseling vastliep wei-den de motorrijder G. Flantua uit Am sterdam en zijn vx-ouw nabij Breukelen tegen het wegdek geslingerd. De 50-jarige vx-ouw was vrijwel op slag dood. De motor rijder wei-d ernstig gewond in een zieken huis opgenomen. In Utrecht fietste de 16-jai-ige H. J. van Bonzei over een brug terwijl een autobus passeerde. Door onopgehelderde oorzaak is de jongen gevallen. Hij werd door de bus overreden en was op slag dood. In Bussum is de 87-jarige heer J. G. K. Lebbing, toen hij op zijn fiets een kruis punt overstak, tegen een auto gereden. De bejaarde wielrijder werd tegen het wegdek geslagen. Hij is tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis overleden. In Duitsland Twee jonge Nijmegenaai-s zijn zondag avond op een autotocht in Duitsland ver ongelukt. De 23-jarige korpoi-aal bij de luchtmacht Albert van Honk en de han delsreiziger Frans van Essen kwamen om het leven toen hun auto in de buurt van de plaats Ibben-Büi-en met gx-ote snelheid in een bocht van de weg tegen een boom botste. De dex'de inzittende, Anton Nas, is met een hersenschudding in een ziekenhuis in Ibben-Büren opgenomen. Op de Westduitse Bondsslraatweg dicht bij de plaats Westerhollsfelde is de 39- jarige Nederlandse vrachti-ijder J. Bolhuis uit Muntendam verongelukt. De chauffeur, die een vracht vervoerde voor een firma in Hoogezand-Sappemcer, raakte in een bocht naar rechts op het linker weggedeelte en botste tegen een Duitse vx-achtwagen. Zijn auto werd tegen een boom geslingex-d waar na het voex-tuig omsloeg in een greppel. De chauffeur werd levenloos tussen de wrak stukken aangetroffen. De inzittenden van de Duitse wagen bleven ongedeerd. In het Wilhelminagasthuis te Amstei-- dam is de 18-jax-ige mej. J. A. Uitex-wijk uit Diemen ovex-leden, die dinsdagavond ten gevolge van een verkeersongeval op de Middenweg in Amsterdam zeer ernstig werd gewond. Zij zat als duopassagiei-e op een motor, bestuurd door de 20-jarige Duit ser M. Klingbex-g. Ter hoogte van het Ajax- stadion botste de motor in volle vaart tegen een tramwagen. De motorrijder was op slag dood, mej. Uiterwijk werd zeer ex-nstig ge wond. Op een kruispunt te Leiden verleende een 61-jax-ige bromfietser geen vooi-rang aan een motox-rijdex-, de 28-jarige bakker M. W. C. M. Konijn uit Leiden. De motor raakte de bromfiets, botste tegen een muurtje en ramde vervolgens een geparkeerde per sonenauto. De motorx-ijder, die tegen het wegdek was gesmakt, werd zwaar gewond en overleed tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis. De bromfietser liep enkele hoofdwonden op. Op de rijksweg Utrecht-Arnhem nabij Bunnik is zaterdag een personenauto tegen een met stenen geladen vracht auto gebotst. In de auto zaten de heer en mevrouw G. W. Vervoort uit Am sterdam met hun 19-jarige zoon. Mevr. Vervoort kwam bij de botsing om het leven, haar man en haar zoon werden zwaar gewond. De personenauto werd totaal vernield. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 UEIDSESTRAAT- (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM-IEL. 223596 NYLON REGENJASSEN 49.75

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1