FLN vreest dat Parijs capitulatie wenst Twente vlagde en juichte bij bezoek van de Koningin HET WEER Nieuwe wet op de dierenbescherming Politie trad meedogenloos op bij rel in Coquilhatville Hoop op nader contact niet opgegeven Kozlov en Mikojan op Amerikaanse receptie Jongetje omgekomen bij zelf gestichte brand SD-er Erich Deppner in Beieren gearresteerd Couperen van paardestaarten en van lionde-oren wordt verboden Dader van aanslag op Betancourt gearresteerd Jause" voor Kroesjtsjev Verdacht van moord op vele Nederlanders Westenwind Aan het strand In de krant van lieden: Het woord is aan Washington zoekt een opvolger voor Nor stad Loemoemba: harde hand DINSDAG 5 JULI 1960 45e JAARGANG NUMMER 203 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo« L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van mi ze correspondent in Parijs) Ds ..voorlopige regering der Algerijnse republiek" heeft door middel van een uit voerig communiqué in Tunis bekend ge maakt voorlopig geen heil te zien in de voortzetting der besprekingen met Frank rijk met het doel een einde aan de oorlog te maken. Op grondslag der voorwaarden, die vorige week in Melun bij Parijs ten behoeve van de beide Algerijnse boodschap pers uit naam van de Franse regering wa ren opgesteld, wenst de president van het F.L.N. Ferhat Abbas de reis naar Frank rijk niet te ondernemen. Het communiqué is overigens eerder in verwijtende dan in agressieve toon gesteld en voor een officiële verbreking der betrekkingen heb ben de Algerijnse nationalisten het initia tief in ieder geval niet willen nemen. Als ondertoon van het Algerijnse docu ment klinkt echter wel een onmiskenbare vrees door dat de Fransen de leiders van het verzet toch tot een capitulatie wensen te dwingen ondanks de herhaalde verzeke ringen van generaal De Gaulle ..een eer zame vrede der da'ppcren" te willen stichten. Die vrees en dat wantrouwen zouden uit verschillende oorzaken en omstandigheden verklaard kunnen worden. Ten eerste zeker de bijna ziekelijke overgevoeligheid en hun demonstratieve verlangen hun nationale waardigheid te manifesteren van de kant der Algerijnen, welke neigingen ook al tot uiting kwamen in de weigering der boodschappers in een Frans vliegtuig te stappen. De Algerijnse verzetsleiders staan op het standpunt dat een mili taire overwinning in de oorlog totdus- ver en mogelijk ook in de toekomst voor geen der partijen was of zal zijn wegge legd, zodat het gesprek onder gelijkwaar dige partners moet worden gevoerd. Wan neer het Franse staatshoofd, generaal Charles De Gaulle, die zijn respect als mi litair voor de FLN-strijders meermalen CARACAS (Venezuela) (AFP) Naar in Caracas werd vernomen, is de dader van de aanslag op president Betancourt van Venezuela op 24 juni, gearresteerd. Het is een zekere Luis Cabrera Sifontes, die ervan wordt beschuldigd de explosie ven tot ontploffing te hebben gebracht, welke verborgen waren in een wagen, die op de route was geplaatst welke door pre sident Betancourt werd gevolgd, toen hij op weg was naar een plechtigheid ter ge legenheid van de dag van het leger. ridderlijk heeft uitgesproken, in zijn hart waarschijnlijk wel voor deze verlangens voelen kan, dan zijn er in Frankrijk ook aan de top ontegenzeggelijk verschillen de andere politieke en militaire krachten werkzaam die een royale onderhandeling nog steeds pogen te saboteren. Zulke sabo- tagepogingen, die soms door de onmiddel lijke omgeving van de Franse minister president Michel Deb ré schenen te worden geïnspireerd, zijn ook vorige weck rond en bij de beraadslagingen in Melun enkele malen middels officieuze com munique's en dito interpretaties van De Gaulle's intieme bedoelingen on dernomen. Die ondermijningspogingen hebben het klimaat van de onderhandelin gen zeker geen goed gedaan en bij het scheiden van de markt in Melun was de politieke barometer dan ook aanzienlijk gedaald. Men mag aannemen, dat de Algerijen, die de persoon van de president dei- Franse republiek angstvallig buiten de discussie en hun verwijten blijven houden, generaal De Gaulle een duidelijke waar schuwing hebben willen geven eerst alle saboteurs voorgoed uit zijn omgeving te verwijderen. Nog altijd lijkt het FNL in een akkoord te willen blijven geloven, mits de mogelijkheid van een spoedig rechtstreeks contact tussen De Gaulle en Ferhat Abbas geopend wordt. Ferhat Abbas zou zijn indrukken en be weegredenen vandaag in een radiobood schap aan het Algerijnse volk nader toe lichten, terwijl van generaal De Gaulle wordt verwacht dat hij morgen tijdens zijn propagandareis door Normandië nog wel de gelegenheid zal vinden zijn mening over de jongste gebeurtenissen kenbaar te maken zo niet de resterende obstakels op te ruimen. De breuk in de relaties, waar voor door sommige waarnemers gevreesd en zekere militaire en politieke kringen gehoopt werd, is in ieder geval verme den. Doch de indruk is gelijktijdig beves tigd en zelfs versterkt dat de vrede in Algerije zeker geen lichte bevalling zal blijken. (Reuter-AFP) In Parijs is men van mening, dat het Algerijnse besluit slechts een vertraging betekent in het streven van De Gaulle om een bestand te bewerkstel ligen. Men ziet het besluit niet als een definitief einde van het overleg. Ook poli tieke waarnemers in Tunis beschouwen de stap niet als een einde. Men ziet alleen niet, hoe het overleg weer op gang te brengen is. Men verwacht dat het wel enige tijd zal dur.cn voordat er»weer voel horens worden uitgestoken. Het afwijzen van De Gaulle's voorwaar den maar het open laten van de deur door de Algerijnse delegatie, wordt in Tunis gezien als een blijk van de politieke rijpheid der Algerijnen. MOSKOU (AFP) Frol Kozlov en Anas- tas Mikojan, beiden eerste vice-premiers van de Sovjet-Unie en Nikolai Ignatov, lid van het presidium van het centraal co mité van de communistische partij, heb- gen gisteren de receptie bezocht die de Amerikaanse ambassade in Moskou ter gelegenheid van Onafhankelijkheidsdag gaf. Hun komst werd beschouwd als e.en „prettige verrassing" en de sfeer was hartelijk. De drie hooggeplaatste gasten onderhielden zich langdurig met de Ame rikaanse ambassadeur Llewellyn Thomp son en diens, echtgenote. Mikojan verklaarde dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten moeten worden verbeterd „of an ders zal het oorlog worden" Kozlov citeer de Kroesjtsjev dat men over zes of acht maanden kan hopen dat deze verbetering een feit is. De Russen hebben echter nagelaten de Amerikaanse ambassadeur uit te nodigen zich via radio en televisie tot Rusland te wenden ter gelegenheid van de viering van de Amerikaanse Onafhankelijkheids dag. De president van de Sovjet-Unie, Leonid Brezjnev, heeft een telegrafische groet naar Washington gezonden. Daarin werd het Amerikaanse volk vrede en wel zijn toegewenst, doch bleven woorden van vriendschap jegens de Amerikaanse rege ring of de Amerikaanse president achter wege. Het spelen met lucifers is er de oorzaak van geweest dat de 3-jarige Keesje de Jongh uit Roosendaal om het leven is gekomen. Met zijn 5-jarige zusje maakte het jongetje vuur in een schuur, waarin ongeveer 2000 kg. hooi was opgeslagen. Het meisje rende weg naar haar ouders, die ijlings de brandweer waarschuwden. Het vuur was spoedig bedwongen, maar het jongetje was niet meer te redden. Tijdens haar bezoek aan Twente be zocht de Koningin in De Lutte een te huis voor bejaarde gerepatrieerden. De oudste, de 02-jarige mevrouw J. P. Minos, bood de vorstin bloemen aan. MüNCHEN (D.P.A.) De politie van München heeft maandag de vroegere S. D. officier Erich Deppner gearresteerd, ver dacht van medeplichtigheid aan massa moord op Russische en Nederlandse ge vangenen. Na de aanslag op de SS-generaal Rauter bij de Weestchoeve gaf hij opdracht 49 Nederlandse gijzelaars te fusilleren. Erich Deppner is geboren op 8 augustus 1910 in Neuhaldensleben. In mei 1940 kwam hij naar Nederland, waar hij in Den Haag hoofd werd van de afdeling „Ver wal tung" van de „Sicherheitspolizei". Van juni 1942 tot september 1942 was hij com mandant van het kamp „Westerbork". Eind 1942 werd hij hoofd van de „Afdeling IV", een dienst die veel overeenkomst vertoon de en zeer nauw samenwerkte met de Duitse „Gestapo". In Westerbork aldus de gegevens die ons verstrekt werden door het Rijksbureau voor Oorlogdocumentatie in Amsterdam zou Deppner betrokken zijn geweest bij de deportatie van Joden. In april 1942 werden in Amersfoort 77 Russische krijgsgevangenen geliquideerd, omdat zij leden aan een besmettelijke ziek te. Deppner zou voor deze liquidatie ver antwoordelijk zijn en er zelf aan hebben deelgenomen. Voorts zou Deppner een werkzaam aandeel hebben gehad in het laten executeren van verzetsstrijders en andere door de Duitse bezetters gearres teerde Nederlanders. In februari 1945 ver trok hij uit ons land naar Duitsland. Op de boerderij van de ouders van de Oostenrijkse bondspresident dr. Scharf te Rust (Tullnerfeld) werden Kroesjt sjev en zijn echtgenote een „Jause" maaltijd in de open lucht aangebo den. Van links naar rechts aan de tafel: minister Afritsch, premier Kroesjtsjev, president Scharf en Nina Kroesjtsjeva. Verwachting tót morgenavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, later wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Matige tot krach tige wind ruimend van zuid naar west. Iets lagere temperaturen Volledige weerrapporten op pagina twee. Achter een zwak regenfront komen morgen weer opklaringen met plaatselijk nog een bui. Ma tige tot vrij krachtige zuidwes telijke wind. Temperatuur in de middag ongeveer 18 gr. G. Zee water ruim 16 gr. G. Vooruit zichten Wisselvallig strand weer met wind van zee. (Van onze parlementaire redacteur De Tweede Kamer heeft gistermiddag met algemene stemmen de nieuwe Wet op de Dierenbescherming aangenomen. Tevoren was met 56 tegen 52 stemmen bij verrassing het amendement aangenomen van mej. Schilthuis (P.v.d.A.) met de strekking het couperen van paardestaarten te verbieden. Voor stemden P.v.d.A. en een aantal leden van andere partijen. Met 76 tegen 32 stemmen werd het amen dement verworpen van mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) om het couperen van de oren van honden toe te staan. Dat wordt dus in de nieuwe wet ook verboden. Voor het amendement stemden de V.V.D. en een aantal leden van andere partijen. Verworpen werd voorts, met 67 tegen 39 stemmen, het amendement van de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.), volgens hetwelk honden en katten, die zich zonder toezicht bevinden op percelen van vreemden en daar overlast veroorzaken, straffeloos zou den mogen worden gedood. De voorstem mers waren afkomstig uit verscheidene partijen. Onder luid gelach stemde de heer De Kadt (P.v.d.A.) tegen. Als maatregel tegen stropende honden en katten, die schapen, geien, kippen, enz. aan vallen en grote financiële schade berokke nen aan de eigenaren, werd met algemene stemmen een amendement aangenomen van de heer Diepenhorst (C.H.U.). Volgens dit amendement zal de politie bevoegd zijn honden en katten, die in het donker zonder toezicht worden aangetroffen, te vangen. Honden en katten, die (ook overdag) op vreemde erven of in het veld zonder toe zicht worden aangetroffen en een onmid dellijk gevaar vormen voor het vee, mogen door de politie worden gevangen en even tueel worden gedood ter afwering van het gevaar. Het voorstel van de regering, voor het geven van advies een Raad voor de Dieren bescherming in te stellen, werd bij zitten en opstaan met grote meerderheid ver worpen. In stad en land van Twente wapperden gisteren de vlaggen ter gelegenheid van het bezoek, dat de Koningin aan Twente bracht. Een uur nadat de Koningin 's mor gens uit Soestöijk was vertrokken, landde haar vliegtuig, de „Gerben Sonderman", die hiermee zijn eersie officiële vlucht maakte, op de vliegbasis Twente. Het eerste doel van het bezoek wis Enschede, waar de vorstin het revalidatiecentrum „Ovèrijseï" bezocht, alsmede het gebouw van het sociaal fonds van de textielindus trie. De patiënten van dit fonds wachtte een verrassing, daar de Koningin van het programma afweek en een bezoek bracht aan de wachtkamer voor de controle-arts, waar enkele tientallen wachtenden tot hun grote verrassing de vorstin zagen binnen komen. Bij de rit door Enschede reed de Ko ningin door een haag van bijna 10.000 schoolkinderen, die zich op de nieuwe boulevard hadden opgesteld. Bijzonder ont roerend was het bezoek aan het revalida tiecentrum „Overijsel", waar enkele tien tallen patiënten worden verpleegd. De be huizing van dit centrum is naar de huidige maatstaven zeer onvoldoende en men is dan ook van plan om het te verplaatsen. „Wat een prachtig gebouw", zei de Ko ningin, toen zij haar indrukken samenvat te, nadat zij het gebouw van het Sociaal Ziekenfonds voor de Textielindustrie had bezichtigd. In dit gebouw werken samen bedrijfsvereniging voor de textielindustrie en het algemeen ziekenfonds voor Ensche de en Lonneker, welk fonds in 1867 is ge sticht door de textielbedrijven in Enschede. Deze bedrijven verplichten hun werknemer lid te zijn van dit ziekenfonds. Het wordt van de oprichting af door arbeiders be stuurd. Daarboven staat een commissie van toezicht, die een vetorecht heeft maar daarvan sedert 1867 nog geen gebruik heeft gemaakt. Bij het ziekenfonds zijn 63.000 verzekerden aangesloten. In de apo theek worden dagelijks 1500 recepten ge reed gemaakt. Aan het tandheelkundig cen trum zijn 12 tandartsen verbonden, die de gehele dag in het gebouw beschikbaar zijn om de verzekerden tandheelkundige hulp Advertentie before ijouêiuj! BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (61) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 SUÈDE DAMES HERENJASJES pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 4 Van Das, tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Agenda van IJ mond en Haarlem 4 Kunst 5 Uit stad en omgeving 6', 7, S In de Vishal en op zee8 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Garcia de Leon9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws 11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's te verlenen. Na het gebouw bezichtigd te hebben begaf de Koningin zich naar een voormalig hotel in De Lutte, waar de dr. P. C. Borst-stichting is gevestigd, die ze genrijk werk verricht voor bejaarde gere patrieerden uit Indonesië. De 92-jarige me vrouw P. J. Minos bood de vorstin een tuiltje lathyrus aan. De bejaarde repatri anten waren zeer onder de indruk toen Hare Majesteit de eonversatiezaal binnen trad en zich met enkelen van hen onder hield. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de havezate „Het Everlo", waar de lunch werd gebruikt. Vervolgens nam de Koningin de kantoren van de Nederlandse aardolie Maatschappij in 01 denzaal in ogen schouw. Tenslotte werd nog een bezoek gebracht aan de gemeente Denekamp. waar in de voormalige havezate „De Bre- klenkamp" de thee werd gebruikt. Deze havezate is door particulier initiatief uit Twente ingericht tot jeugdherberg. Verte genwoordigers van het culturele en econo mische leven in Twente werden hier aan de vorstin voorgesteld. Tegen zes uur ver trok de Koningin naar de vliegbasis Twen te, vanwaar de Fokker Friendship „Ger ben Sonderman" de vorstin terugbracht naar Soesterberg. Sylvain van der Weyer: Niemand neemt meer besluiten dan de besluiteloze. (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Lauris Norstad, die sinds enke le jaren het opperbevel der Atlantische troepen in Europa voert, zal zijn post binnenkort verlaten. Reeds nu vervult de generaal vrijwel alleen de representatieve en protocolaire functies, die aan zyn com mandantschap zijn verbonden, en laat de militaire hoofdzaken aan zijn onmiddel lijke medewerkers over. Generaal Norstad lijdt aan een hartziekte, waardoor zijn dokters hem alle bijzondere inspanningen verboden hebben. De opvolging van de Amerikaanse gene raal stelt de verschillende regeringen van de Atlantische statenbond, en Washing ton in het bijzonder, voor geen geringe moeilijkheden. Evenals zijn directe voor ganger, genei-aal Gruenther, en de eerste titularis van deze militaire sleutelpost voor de westerse verdediging, Dwight Eisenhower, heeft Norstad zich behalve als een kundig strateeg en een uitstekend organisator, vooral nog wel onderscheiden door zijn diplomatieke ga ven. Militaire en diplomatieke kwaliteiten gaan niet zo heel vaak samen en boven dien wordt de keuze dan nog beperkt door- Generaal Norstad dat de praktijk wil dat het Atlan tische opperbevel aan een Amerikaan toevalt. Een Amerikaan echter, die erva ring moet hebben in het internationale overleg, en die speciaal dan nog door kneed dient te zijn in de technische pro blemen der verdediging met kernwapens. Om al die redenen schijnt de kans ge ring te zijn dat, naar het voorbeeld dat tot dusver in Louveciennes altijd gevolgd werd, als opvolger van de Atlantische op perbevelhebber een zijner huidige adjudan ten zal worden aangesteld. De verwachting is eerder dat de regering in Washington haar keuze wil bepalen uit de hoofdoffi cieren van het Amerikaanse luchtwapen, waaruit ook generaal Norstad is voortge komen. Tot dusver heeft Washington echter nog geen enkele officiële kandidaat aan de overige regeringen voorgesteld, en de opvolgingskwestie zal dan ook vermoedelijk niet geregeld kunnen worden voor de half jaarlijkse bijeenkomst van de Atlantische ministerraad, die pas in december te Parijs vergadert. LEOPOLDSTAD (UPI) In Coquilhat ville, hoofdstad van de Equatoriale Pro vincie in de nieuwe Kongo republiek heeft zich maandag de eerste ernstige botsing voorgedaan sinds het land zijn onafhanke lijkheid verkreeg. De politie opende het vuur op een vechtende menigte, waarbij tien betogers werden gedood en dertien gewond. Drie soldaten en een Afrikaanse politie-commissaris werden eveneens ge wond toen de betogers de soldaten en po litiemannen met pijl en boog aanvielen Vóór de menigte uiteen was gejaagd, werd door betogers de woning van de plaatselijke commissaris voor jeugd- en sportzaken in brand gestoken. Van twee uur des middags werd een uitgaansverbod van kracht, terwijl in de inheemse wijken zwaar bewapende patrouilles de ronde de den. De politie gebruikte aanvankelijk traan- gasbommen om de menigte Kongolezen, die het gouvernementsgebouw hadden be legerd, uiteen te jagen. De betogers had den barricaden van grote takken opge worpen om arbeiders te verhinderen naar hun werk te gaan. Honderden Afrikanen, gewapend met pijl en boog, speren, stok ken en grote hakmessen hadden zich rond om het gouvernementsgebouw verzameld en de militairen moesten tweemaal een salvo geven toen zij door de demonstran ten werden aangevallen. Volgens in Leo poldstad ontvangen berichten waren de demonstranten naar het centrum van de stad getogen om een onmiddellijke verbe tering van de arbeidscondities te vragen. De incidenten in Coquilhatville wijzen erop, dat premier Loemoemba vastbeslo ten is om tot alle prijs elke poging, van welke zijde ook, om het land in een toe stand van chaos te brengen, te onderdruk ken. Des morgens werden arbeiders, die in de Europese wijk van Leopoldstad een sit-down staking waren begonnen, door zwaarbewapende politiemannen uiteen ge jaagd. De arbeiders wensten een speciale onafhankelijkheidspremie. Volgens onbevestigde berichten uit Loe- loeaburg zyn tien leden van de dissidente regering, die in de provincie Kasai werd opgericht, in hechtenis genomen kort vóór zij de afscheiding van de provincie en het in dienst treden van hun regering konden afkondigen. De dissidente regering in Kasai was op gericht door de andere vleugel van de Na tionale Kongolese Beweging (mnc) nadat zij buitengesloten werd van de centrale regering van Loemoemba. Tegen de lei der van deze vleugel, Albert Kalonji die verleden jaar met Loemoemba brak, werd echter geen actie ondernomen. In de provincie Kasai werden stren ge veiligheidsmaatregelen genomen naar aanleiding van de gevechten in het afge lopen weekeinde tussen aanhangers van Kalonji, de Baloeba's en hun rivalen de Loeloea's. De Loeloea's en hun bondgeno ten hebben de meerderheid in de provin ciale assemblee van Kasai. Koude oorlog Terwijl de regering trachtte haar gezag te bevestigen, werd langs de boorden van de Kongo een koude oorlog gevoerd tus sen Oost en West om de gunst van de nieuwe republiek. Loemoemba's woning werd vrijwel bele gerd door leden van verschillende diplo matieke missies en zakenvertegenwoordi- gers. Een Oostduitse „handelsmissie" van twee man arriveerde in Leopoldstad toen de premier een groep Westduitse verte genwoordigers ontving. Hij zou tegenover, de Iaatsten hebben verklaard, dat hij niets zou doen waardoor de huidige verdeling van Duitsland verergerd zou worden. In Westduitse kringen vatte men dit op als wilde Loemoemba ermee zeggen dat hij het communistische regime in Oost-Duits- land niet zal erkennen. Volgens zegslieden uit de omgeving van de premier, is de premier erop uit een politiek van positief neutralisme te volgen. Deze koers zal Kongo blijkbaar niet ver hinderen om commerciële betrekkingen met de Oostduitsers te onderhouden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1