Morgen Kamerdebat langs de grens van een kabinetscrisis Kroesjtsjev verkeert in een opperbeste stemming MENSEN Vijftien jaar tuchthuis voor Lüneburgse pyromaan OM DE HOOFDPRIJS VAN DE TOTO het weer hoe meer noodzaak voor Tampax (natuurüih) Oostduitse vluchteling ter dood veroordeeld Vice-kanselier Pittennann geeft hem voortreffelijk partij jongensoverhemden jacks - pantalons Haarlem 5 \±f. Kerkelijk Nieuws VAKANTIE-KLEDING 11.90 9.75 8.75 in khaki en witte leans 5. 8.25 PAARLAARSTEEG 1 Zuid-Afrika veroorzaakt spanning in Gemenebest Nog vier landen vragen Parijs onafhankelijkheid Geen clementie voor de twintigjarige Rademacher Kom morgenmiddag AGENDA V els en-I J m u id en Beverwijk DINSDAG 5 JULI 1960 (Van onze parlementaire redacteur) De wettelijke regeling van de voetbaltoto. waarmee de Tweede Kamer morgen begint, is voor de politici nog een onoplosbare puzzel. liet lijkt zo eenvoudig. Alleen een minderheid van A.R. (14 Kamerleden), C.H.U. (12 leden) en S.P.G. (3 leden) is er tegen, ongeacht de hoogte van de hoofdprijs. De grote meerder heid van K.V.P., P.v.d.A. (enkele fractieleden uitgezonderd), V.V.D., P.S.P. en communisten, heeft geen principiële bezwaren tegen een voetbaltoto. De zaak- lijkt dus heel eenvoudig. Maar in werkelijkheid is de kwestie zeer ingewikkeld. Niemand weet nog hoe men er uit moet komen. Boven het debat hangt de dreiging van een kabinetscrisis, waarover P.v.d.A., P.S.P. en de communisten zich geen zorgen ma ken, maar die de andere partijen niet wen sen. Als een amendement voor een onbe perkte hoofdprijs zou worden aangenomen, meent men algemeen te moeten aannemen dat in dat geval de twee A.R.-ministers en de twee C.H.-ministers zouden aftreden. En dat leidt dan tot een complete kabinets crisis. Vanwege die dreigende kabinetscrisis is er geen meerderheid voor een onbeperkte hoofdprijs. Enkele maanden geleden heeft de fractieleider van de K.V.P., prof. Rom- Advertentie GIEK GORDEL GEEN SPELDEN GEEN VERBIND 's Zomers bergt u uw bont en uw winterklcding op. Waarom zoudt u zich binden aan iets dat zo warm en onnodig is als dat hele omvangrijke gordel-spelden- verband harnas? Bevrijdt uzelf... met Tampax. Deze in wendige methode van sanitaire bescherming is niet alleen het hele jaar door geriefelijk, maar ideaal bij warm weer. De Tampax kan niet gezien worden, kan zelfs niet gevoeld worden, als het op zijn plaats zit. Tampax schaaft niet en het voorkomt geur. Bovenal, u kunt gaan zwemmen terwijl u Tampax draagt. Bedenk eens wat een verschil dat maakt voor uw vakantie en week-end plannen. U voelt dat u alle plannen kunt maken, overal heen kunt gaan, wanneer u wilt! Dc voorraad voor een hele maand gaat in uw handtas, geeft geen enkel probleem bij het pakken. En Tampax is zo gemakkelijk weg te doen. Verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en speciaalzaken in twee absorptiegraden. Regular f 1.50, Super f 1.75 per doos, met Nederlandse gebruiksaanwijzing. Uitgevonden door een dokter - nu gebruikt door miljoenen vrouwen! TAMPAX (NEDERLAND) N.Y. AMSTERDAM Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Pancras G. van Noor dennen te Berkel en Rodenrijs. Bedankt voor 's-Gi-avenhage-Loosduinen (5de pred.- pl.), met bepaalde opdracht onder de Vrijz. Hervormden P. E. C. Blom te Veendam. Aangenomen naar Eindhoven H. H. Tulp te Workunr, naar Gouda (6de pred.pl.) L. Roetman te Wierden. Geref. Kerken Bedankt voor Grijpskerk I. Meijer te Westerlee (Gron.). Aangenomen naar Bui tenpost H. E. Zijlstra te Koudekei-k aan de Ri.in; naar Oegstgeest (2de pred.pl.) I. Meijer te Westerlee (Gron.). Bedankt voor Hengelo (O.) (vac. R. Slofstra) C. Augustijn te Schipluiden. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Haarlem G. W. Tijman te Stadskanaal; naar Groningen J. A. Brandsma te Heei-enveen. Van fraude verdacht. De politie te Bruinisse stelt een onderzoek in naar frau duleuze handelingen, die het hoofd der chr. school zou hebben gepleegd. Hangende dit onderzoek is de betrokkene als school hoofd geschorst. Onder andere zou hij twee maanden salaris van een handwerkonder- wijzeres in eigen zak hebben laten ver dwijnen. Voorts zou hij kleinere bedragen, die voor liefdadigheidsinstellingen door de schoolkinderen waren bijeen gebracht, verduisterd hebben. Het totale bedrag wordt geschat op ongeveer 2000. me, reeds verklaard dat in het belang van een hartelijke samenwerking de regerings partijen rekening moeten houden met el- kaars gevoelens. De K.V.P. is zeer gehecht aan de samenwerking met A.R. en C.H.U. en die partijen wil men niet voor het hoofd stoten door een onbeperkte hoofdprijs in de voetbaltoto door te drukken. Maar prof. Rommo vindt wel dat de door de regering voorgestelde hoofdprijs van f 25.000 te laag is. Hij dacht destijds, voorlopig en vol komen vrijblijvend, aan 50.000. Zónder de steun van de K.V.P. is er geen meerderheid voor een onbeperkte hoofd prijs. Een lid van de K.V.P.-fractie, mr. Blaisse, heeft wel een amendement inge diend voor een onbeperkte hoofdprijs, maar mr. Blaisse heeft in dit geval niet gehandeld met instemming van de gehele K.V.P.-fractie van 49 leden. Misschien staat hij wel helemaal alleen. In ieder geval zullen slechts enkele K.V.P.'ers hem even tueel steunen. Als voorstanders van een onbeperkte hoofdprijs blijven dan over: P.v.d.A. (48 leden), V.V.D. (19 leden), communisten (3), P.S.P. (2 leden), samen 72 leden. Maar en kele protestants-christelijke leden van de P.v.d.A. vallen zeker af. waartegenover dan enkele leden van de K.V.P. als voorstan ders zouden kunnen staan. De vereiste meerderheid van 76 leden (de helft plus 1 van de 150) lijkt zeer onwaarschijnlijk. En indien al een dergelijk amendement: zou worden aangenomen, is de verwachting dat de regering het ontwerp-Totowet intrekt en dat de A.R.- en C.H.-ministers aftreden, waardoor een kabinetscrisis zou ontstaan. In het laatste kabinet-Drees hadden de twee A.R.-ministers aan hun toetreding de voorwaarde verbonden dat er geen wette lijk geregelde voetbaltoto zou komen. Na tuurlijk kan afwezigheid van leden een verrassende uitslag opleveren. Het Kamer debat speelt zich daarom af op de rand van een kabinetscrisis. Theorie Het verluidt dat voor het kabinet een hoofdprijs van 50.000 nog aanvaardbaar zou zijn. Maar voor P.v.d.A., V.V.D. en an dere voorstanders van een onbeperkte hoofdprijs is misschien alleen een maxi mum van 100.000, evenals in de staats loterij. nog net tegenover hun kiezers te verantwoorden als onvermijdelijk compro mis. Voor de P.v.d.A. moet hierbij echter een vraagteken worden gezet omdat zij op grond van politieke overwegingen zich niet geroepen zal voelen mee te werken aan een compromis om de voortgezette samenwerking van de regeringspartijen en het voortbestaan van het kabinet-De Quay te redden. Een amendement met een hoofdprijs van 50.000 is nog niet ingediend. Indien dat alsnog zou gebeuren, is de volgende gang van zaken niet uitgesloten. Een onbeperkte hoofdprijs behaalt geen meerderheid. Een hoofdprijs van 50.000 behaalt ook geen meerderheid omdat A.R. en C.H.U. geen toto en dus geen hogere prijs wensen, de P.v.d.A. als oppositiepartij geen aanleiding vindt mee te werken aan een voor haar onbevredigend compromis, en K.V.P. en V.V.D. samen geen meerderheid vormen, indien althans deze partijen met een hoofd prijs van f 50.000 als compromis genoegen zouden willen nemen. Dan blijft over het regeringsvooi-stel met een hoofdprijs van 25.000, dat voor de overgrote meerderheid onbevredigend is en eveneens wordt verworpen. Het is dan ver volgens de vraag of de regering nog wel bereid is vergunning voor de KNVB-toto te verlenen onder dezelfde voorwaarden als in het afgelopen seizoen. De regering heeft reeds laten weten dat de huidige oplossing voor de KNVB-toto geen definitieve kan zijn en op den duur niet in het stelsel van de bestaande wet past. Men zit dan met de toto weer in een slop. De P.v.d.A. lacht prof. De Quay uit, die meende met een kabinet in zee te kunnen gaan zonder bin dende afspraken tussen de partijen. Om een impasse te voorkomen zullen de verantwoordelijke politici dus toch moeten streven naar een compromis dat voor het kabinet en een meerderheid in de Kamer (zij het niet van harte) aanvaardbaar is. Dat zou dan echter pas mogelijk zijn nadat bij stemming is gebleken dat een onbe perkte prijs niel bereikbaar is. Tijdens die stemming hangt de kabinetscrisis in de lucht. De oppositie lacht Op welk bedrag het compromis kan wor den getroffen is onmogelijk te zeggen. Een (te) lage hoofdprijs blaast wind in de zeilen van de socialistische oppositie. De K.V.P. wil rekening houden met de gevoelens van A.R. en C.H.U., maar omgekeei-d zal zij verwachten dat die regeringspartners haar niet Ie zeer in de benauwenis brengen tegenover de P.v.d.A., want de overgrote aanhang van de K.V.P. verwacht eigenlijk een onbeperkte hoofdprijs. De oppositie lacht uiteraard in haar vuistje' om de moeilijkheden in de regeringspartijen. Zij weet ook dat in de K.V.P. nog steeds een stroming aanwezig is die herstel van de samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. verlangt. Het is nog niet te zien hoe men uil de moeilijkheden zal komen. Er gaan geruch ten dal enkele leden van de C.H.U. mis schien bereid zijn medewerking te verlenen aan een verhoging van de hoofdprijs, maar tot nu toe weet men alleen dat de C.H.U. tegen iedei'e voetbaltoto is. Uit de aanhang van de C.H.U. zijn al brieven gestuurd aan de Kamerfractie, van dat standpunt niet af te wijken. A.R. en S.P.G. stemmen tegen het regeringsvoorstel en tegen elk amendement. Wanneer men dan nog de positie van de P.v.d.A. in aanmerking neemt als oppositiepartij, dan ziet men voor geen enkel compromis een meerderheid, lettend op het zeteltal van de verschillende fracties: K.V.P. 49. P.v.d.A. 48. V.V.D. 19, A.R. 14. C.H.U. 12, SP.G. 3, C.P.N. 3. P.S.P. 2. Hel Kamerdebat zou weieens geschorst kunnen worden voor nader overleg. Advertentie SPORTPANTALONS een moderne ka toenen broek met smalle pijpen DENIM v.a. KHAKI v.a. SHORTS KAMPHEMDEN een grote sorte ring ruiten voor 30NGENS en HEREN Sportief gekleed v.a. LONDEN (UPI) In een debat in het Lagerhuis over de conferentie van eerste ministers van het Britse gemenebest, wel ke begin mei in Londen is gehouden, zei Cuthbert J. Alport, staatssecretaris voor het onderhouden van de betrekkingen in het gemenebest, dat de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek „een ernstige spanning veroorzaakt in de eenheid tussen de le den". Indien Zuid-Afrika dan ook de wens te kennen zou geven om de status van re publiek aan te nemen, zouden de andere leden van het gemenebest zich moeten uitspreken over de toekomstige betrekkin gen met dit land, aldus Alport „Als de uitslag van het voorgestelde re ferendum ten gunste van een republiek uitvalt", vervolgde hij, „zullen de toekom stige betrekkingen van Zuid-Afrika met. het Gemenebest een zaak zijn van alle regeringen, die hiervan deel uitmaken. Zij zullen overeenkomstig moeten beslissen over elk verzoek dat de republiek Zuid- Afrika zou kunnen doen. (Van onze correspondent in Bonn) De 29-jarige voormalige eerste luitenant van de Oostduitse Volkspolitie Manfred Smolka is op 5 mei in de Oostduitse stad Erfurt ter dood veroordeeld, zo meldt het Westduitse ministerie van al-Duitse zaken te Bonn. Of het. vonnis reeds is vol trokken, is te Bonn nog altijd niet bekend. De Westduitse regering sprak van een nieuw terreurvonnis van de Oostduitse rechtbanken, die in de loop der jaren vele doodvonnissen hebben uitgesproken en la ten voltrekken. Smolka was tot 1958 lid van de Volkspolitie. Na politieke debatten was hij, op straffe van gevangenneming, gedwongen naar West-Duitsland te vluch ten. Hij moest evenwel zijn gezin in Oost- Duitsland achterlaten. Op 22 augustus 1959 poogde Smolka voor de vierde keer zijn vrouw en kinderen aan de Qost-Westduitse grens te ontmoeten, kennelijk op initiatief van de Oostduitse spionagedienst: Smolka en zijn vrouw wa ren verraden. De man werd, hoewel hij op Westduits grondgebied stond, bescho ten, daarop gewond naar Oostduits grond gebied gesleept. Van het doodvonnis is geen hoger be roep mogelijk geweest. Een verzoek om begenadiging is door hei Oostduitse be wind te Oost-Berlijn afgewezen omdat het, volgens de Oostduitsers, gaat „om een zeer ernstig geval van sabotage en spio nage voor de Westduitse militaristen en revanchisten De Westduitse regering heeft scherp te gen dit doodvonnis geprotesteerd. In West- Duitsland is de doodstraf afgeschaft, in Oost-Duitsland is zij blijven bestaan, waar bij vooral de vrouwelijke minister van Justitie Hilde Benjamin de laatste jaren een meedogenloze hardheid aan de dag heeft gelegd. LINZ (Reuter-AFP) Premier Kroesjt sjev was maandag, de tweede dag van zijn rondreis door de Oostenrijkse provin cies, in een zeer goede stemming. Tijdens een lunch die hem werd aangeboden in de de Voest-fabrieken te Linz, schoof hij zijn op schrift gestelde rede met een breed gebaar van zich af en sprak hij uit het hoofd. Aanhakend op een inleiden de redevoering van een Oostenrijker, waarin was gezinspeeld op meningsver schillen tussen bondskanselier Raab en vice-kanse'.ier Pittermann, merkte de Rus sische leider genoegelijk op: „Ik begrijp best, mijnheer Kaab, dat de vice-kanse lier uw post zou willen bezetten en dat u wilt blijven zitten. Wij kennen dat ook." Hij vertelde daarop hoe hij zelf premier was geworden en verzocht zijn toehoor ders te raden tot welke partij hij behoor de. Pittermann antwoordde meteen: „Tot de kleinste," waarop Kroesjtsjev lachend in het Duits, met een vreselijk Russisch accent antwoordde: „De kleinste en de beste". Kroesjtsjev verklaarde voorts dat de Sovjet-Unie in Oostenrijk het staalprocédé „LD" wil kopen. De directeur van de fa briek. Hielzinger, herinnerde hem eraan dat de Russische vice-premier Kosygin had gezegd dat dc Oostenrijkers de Russen voor dal. procédé niet het. vel over de oren moch ten halen. Maar al willen wij niet uw ge hele huid. aldus Hietzinger. we willen toch wel een st.uk ervan, want het gaat hier niet alleen om het procédé maar ook om de legering van alles wat er bij hoort. Tevoren had Kroesjtsjev bij een bezoek aan het bodrijiszifekenuivan de Voest- fabrieken de lachers op zijn hand ge kregen toen hij met rode inkt zijn hand tekening zette op hel witte schort van een verpleegster, die hem bedeesd om zijn handtekening had gevraagd. Vice-kanse lier Pittermann volgde zijn voorbeeld en zette ook zijn naam op het schort, even als Kroesjtsjev met rode inkt. Dit was voor Kroesjtsjev aanleiding om te zeggen, dat „het zetten van een handtekening met rode inkt niet voldoende is om een echte communist te zijn." „Dank u," zei de so cialist Pittermann, „ons rood is voor ons voldoende." De dag was voor Kroesjtsjev begonnen met een hartelijke ontmoeting met een oude bekende, een vrouw die hem dertig jaar geleden in de Kaukasus heeft gekend. Zij was naar zijn hotel getogen doch zij kon niet door het politiekordon dringen. Zij slaagde er echter wel in een oude fo to, waarop zij met Kroesjtsjev stond af gebeeld aan een lid van kroesjtsjevs ge volg te geven, waarop de Russische pre mier haar onmiddellijk bij zich liet ko men en haar hartelijk begroette. Hij no digde de vrouw en haar Oostenrijkse echt genoot uit naar de Sovjet-Unie te komen om te zien hoe de toestand daar in der tig jaar was veranderd. Bij zijn bezoek aan de Voest-fabriek drong de Russische premier door het po litiekordon heen toen hij een vroegere ka meraad. een oude Oostenrijkse communist gewaar werd. Hij begroette hem hartelijk en wandelde gearmd een eindje met hem op, druk pratend. Kroesjtsjevs dochter Elena kwam maan dag tussenbeide toen een Oostenrijkse vrouw van Russische afkomst huilend haar moeder, Nina, aanklampte, omdat zij geen visum kon krijgen voor een bezoek aan haar bejaarde ouders, die in Kiev wonen. „Luister eens, vader," zei zij, „deze vrouw moet een visum krijgen." Kroesjt sjev beloofde de vrouw dat hij het Rus sische consulaat in Wenen opdracht zou geven de zaak in orde te maken. Bij een bezoek dat Kroesjtsjev maan dagmiddag bracht aan een proefboerderij te Wels in Opper-Oostenrijk zijn een hon derdtal verslaggevers in staking gegaan. Zij mochten het terrein niet betreden en konden derhalve niet de rede horen die Kroesjtsjev zou uitspreken. Zondag waren fotografen reeds in staking gegaan omdat zij niet genoeg faciliteiten kregen. Op de proefboerderij kreeg Kroesjtsjev twee fok stieren ten geschenke. Bij zijn bezoek aan Salzburg verklaarde Kroesjtsjev in een redevoering, dat de Sovjet-Unie niet werkeloos zou toezien als een land zou proberen Oostenrijks neutra liteit te schenden. De Oostenrijkse gastheren bleven echter op hoffelijke wijze het antwoord niet schuldig. De waarnemende kanselier, dr. Pittermann. verklaarde in een toespraak, dat de staalfabrieken in Linz na de oor log nooit zo groot zouden zijn geworden en nooit zoveel staal zouden hebben ge produceerd zonder Amerikaanse financiële steun. Evenals op de voorgaande dagen lever de hij weer felle kritiek op West-Duits land. Hij wilde niet de vriendschappelijke betrekkingen tussen Oostenrijk en West- Duitsland verstoren, zei hij, doch echte vriendschappelijke betrekkingen zijn met West-Duitsland alleen mogelijk als de Westduitsers afzien van elke politiek van weerwraak en agressie. Hij waarschuwde dat „sommige mensen nog steeds plannen koesteren voor een Groot-Duitsland." Nederlanders verdreven Een Nederlands echtpaar heeft maan- In de Galerie Kartina aan de Heren gracht in Amsterdam, is een expositie geopend, „Eve 1960", van portretten die zevenentwintig Franse schilders (onder wie Jean Cocteau) hebben gemaakt naar het Corsicaanse meisje Maria Calvi, die was uitgeroepen tot Eva 1960. De foto toont het meisje in de Amsterdamse Kunstzaal voor het schil derij van Favre de Thierrens. PARIJS (Reuter) In Parijs zijn maan dag besprekingen begonnen tussen de Franse regering en vertegenwoordigers van vier Westafrikaanse republieken, die binnen het kader van de Franse gemeen schap volledige onafhankelijkheid wensen. Dahomey, Ivoorkust. Niger en Opper-Vol- ta wensen zelf zeggenschap over zaken be treffende internationale defensie en finan ciën, zodat zij begin augustus volledig on afhankelijk kunnen zijn. De leiders van vier staten van het vroe gere Frans equatoriaal Afrika Tschaad, Congo, de Centrail-Afrikaanse republiek en Gabon hebben president De Gaulle maandag onafhankelijkheid verzocht. De premiers van Tsjaad en Gabon, Frangois Tombalbaye en Leon MBa, en de presi denten van Congo en de Centraal-Afri- kaanse republiek, Fulbert Youlou en Da vid Dacko. verklaarden echter dat hun landen wel lid van de Franse gemeen schap willen blijven. Tsjaad, Congo en de Centraal-Afrikaan- se republiek hebben besloten een „Unie van centraal-Afrikaanse republieken" te vormen. Tot deze unie een feit is zullen de deelnemende landen elk afzonderlijk over hun onafhankelijkheid onderhandelen zo zeide Tombalbaye. (Van onze correspondent in Bonn) De „vuurduivel van Liineburg", dc twin tig jarige Herbert Rademacher, is gisteren in Liineburg tot vijftien jaar tuchthuis, de maximum straf voor zijn geval, ver oordeeld wegens 53 gevallen van brand stichting en inbraak. Daarmee werd de eis van de officier van justitie bevestigd, zij het dal deze gewoontemisdadiger na de straf niet ter beschikking van de justi tie zal worden gesteld, zoals eveneens was geëist. Rademacher heeft zich tot op de laat ste dagen van zijn proces voorgedaan als een volleerd misdadiger die lak had aan de rechtbank, zijn eigen verdediger en de getuigen. Hij kwam er rond voor uit dat hij met plezier een reeks onvervang bare historische gebouwen van Liineburg in brand had gestoken. Hij ging er prat op dat hij de Lüneburgse bevolking maan denlang in angst heeft laten zitten. Tot hij na de eis van de officier van justitie in de gaten kreeg dat hij niet in aanmerking zou komen voor een "matige jeugdstraf, maar het volle pond van vijftien jaar zou krijgen. Toen zwaaide hij om, ging hij door de knieën en beschuldigde hij zijn achttienjarige zuster Inge van mede plichtigheid. Zuster moedigde aan De rechtbank besloot toen nog eenmaal de jonge misdadiger psychiatrisch te la ten onderzoeken. Dit nieuwe onderzoek be vestigde de oorspronkelijke conclusie: Ra- demachler is een gevaarlijk individu, on herstelbaar misdadig Rademachers zuster Inge heeft inmid dels toegegeven, dat zij op de hoogte was van de brandstichtingen, die haar broer heeft gepleegd. Ook aanvaardde zij in de periode mei 1959-januari 1960. toen Her- bert als een wilde in Lüneburg te keer ging. menig geschenk dat de jonge brand stichter van zijn strooptochten mee naar huis nam: snoepgoed, cigaretten en geld. Rademacher zelf heeft gezegd: „Inge spoor de me geregeld aan, toch maar weer iets te doen voor mijn roem als vuurduivel. Wanneer ze me tot een nieuwe brand stichting wilde aansporen zei ze thuis aan tafel ons wachtwoord: we hebben geen ci garetten meer. Dat betekende dat het weer eens tijd voor mij werd". De roodharige, keurig geklede hulpver pleegster heeft eerst alles ontkend, maar na haar arrestatie op 25 juni kwam de waarheid er snel uit. Dit alles deed blijk baar niets af aan Rademachters eigen schuld. Uit angst en medelijden met zich zelf wierp hij, aldus de rechters en de psychiaters een deel van de schuld op de schouders van zijn lievelingszuster, die hem een jaar lang heeft beheerst en die hij zelf gaarne wilde imponeren met zijn „heldendaden". Eén der psychiaters heeft gezegd: „Voor mij is Rademacher nog dieper gezonken, omdat hij juist deze zus ter heeft verraden". Terwijl haar man zich met ernstiger dingen bezighield heeft Nina Kroesjt sjev in Wenen een bezoek gebracht aan de school'voor mannequins „Hetzen- dorf", waar zij een kopje koffie kon drinken (links) en de nieuwste model len kon bewonderen (rechts). dag zijn verblijf in een vroeger kasteel van Ribbentrop (de voormalige nazi-mi nister van Buitenlandse Zaken) te Fuschl moeten afbreken omdat Kroesjtsjev er moest overnachten. Het echtpaar had in het kasteel de vroegere slaapkamer van Ribbentrop betrokken, doch het moest maandag vertrekken naar een bijgebouw. De vrouw van Baldur von Schirach, de vroegere nazi-leider die in de gevangenis voor oorlogsmisdadigers in Spandau zit, heeft Kroesjtsjev vandaag een verzoek schrift voor vrijlating van haar man laten overhandigen. Op het ogenblik dat Kroesjtsjev in het kasteel arriveerde, kregen de mannen van de veiligheidsdienst de schrik van hun le ven toen met groot geraas een fotograaf door een tafel zakte. Kroesjtsjev glimlach te en vroeg belangstellend: „Wat voor land was het dat daar viel? Was het een Amerikaan?" Het bleek een Europese fo tograaf te zijn. Na een bezoek aan het nieuwe festival gebouw in Salzburg probeerde een uit de Oekraïne afkomstige vrouw Kroesjtsjev te benaderen om hem een brief te overhan digen. Zij werd door de politie achteruit- gedi-ongen, doch een lid van Kroesjtsjevs gevolg nam de brief aan. De vrouw riep daarna mevrouw Kroesjtsjev aan. Zij is in 1945 tijdens een luchtaanval op een plaatsje in Stiermarken haar toen zesjarig zoontje kwijt geraakt. Hij zou volgens haar nu in de Sovjet-Unie zijn. Zij vroeg me vrouw Kroesjtsjev of zij de zaak wilde la ten uitzoeken, waarop deze glimlachend knikte. Advertentie eens met uw jongens kijken naar onze enorme collectie Gen. Cronjcstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 DINSDAG 5 JULI Thalia, 20 uur: „De marteling van de nacht". WOENSDAG 6 JULI Thalia, 20 uur: „De marteling van de nacht". Rex, 20 uur: „Als mannen begeren". DINSDAG 5 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Para chutisten Commando". WOENSDAG 6 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Para chutisten Commando". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „Last train from Gun Hill", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De bende zonder genade", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, „Een vrijgezel in de knel", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14. 19 en 21.15 uur: „Jeugd in de nacht", 18 jaar. Donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „Désirée", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „The Royal Ballet", alle leeftijden. Woens dag 14.30 uur: „Vier rakkers en een oude jeep", alle leeftijden. Woensdag en don derdag 20.15 uur: „Orfeu negro", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De blauwe nachtvlinder", 18 jaar. Roxv Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Vampier", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, „Omzien in wrok", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20.15 uur: „Allen lieben Peter", 14 jaar. Tot en met donderdag 14.30 uur: „Al leen op de wereld", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158) Tot 10 juli expositie van tekeningen en aquarellen van A. Voorzanger. Museum „Het Huis van Looy" (Kam perlaan): Tot 1 augustus dagelijks van 10-12.30 en 13.30-17 uur, zondags 14-17 uur: Reizende UNESCO-expositie „Stad en landschap". „In 't Goede Uur fKorte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks 10-22 uur: Expo sitie van tekeningen van Helga Schuss- heim.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5