K2r Nog eenmaal de kolo dansen .Raadsel voor tïïLil1 öf bprlFÖFii zonder kringen PANDA EN DE LIJF WACHTERS Vreemde dingen in het kahonferdorp K.R.O. begint televisie- en radio-educatie programma Studenten op wacht bij Loch Ness Socialistische „Daily Herald" in gevaar 9 De radio geeft woensdag T elevisieprogr anima Russen brachten twee honden en konijn op 208 km hoogte Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Oplaag gedaald tot 1,4 miljoen exe mplaren DINSDAG 5 JULI 1960 33 Toen de moeilijke jongens zagen, dat de lijfwacht zijn geweer richtte, lieten zij hun heli snel naar de andere kant van de afgrond zwenken. „Vlug'." riep Pan da, „straks zijn ze te ver om nog iets te raken! Enne.waar mikt U eigen lijk op?" „Kalm blijven", zei de lijfwacht, „ik raak dat touw op elke afstand." „Dat touw?!" herhaalde Panda. „Maar als U dat doorschiet, maakt Palmer een lelijke smak!" „Niet als ik op het juiste moment schiet," was hel antwoord. En tegelijker tijd knalde het schotHet was een meesterschot, dat het touw finaal door midden sneed. Palmer viel omlaag, maar een lelijke smak maakte hij niet, want hij kwam terecht op een lading meelzakken van een passerende goederentrein. „Zie je?" zi Jut trots, „dat is nu een uitge kiend schot van een vakman. Op de kweekschool voor lijfwachten noemden ze zoiets „samengestelde reddingactie". Ik had een tien voor dat vak." Hij liet zijn geweer zakken en vervolgde: „Dal her innert me er aan, dat ik hiervoor een tientje kan rekenen. Vlug die trein achter na, anders krijg ik mijn geld niet!" De K.R.O. heeft een plan opgezet voor ontwikkeling en onderwijs voor volwasse nen buiten schoolverband met de hulp van radio en televisie. Men heeft hiervoor de benaming „Avondcollege" gekozen. Het pi an beoogt tevens tegemoet te komen aan de oplossing van het vrije-tijdsprobleem. De K.R.O. ziet in deze onderneming in het algemeen geen project voor program- inasamenwerking met de andere omroep verenigingen. De K.R.O. meent integen deel. dat zij dit onderwijs aan volwasse nen met behulp van radio en televisie zelfstandig ter hand moet nemen. Voor het project „avonacollege" is con tact gezocht met katholieke organisaties, die zich niet met radio-omroep bezighou den. Vertegenwoordigers daarvan hebben zitting genomen in een adviesraad. Het leerplan voor het winterseizoen 1960-1961 is onder auspiciën van deze raad tot stand gekomen. De nieuwe methode ondervangt de voornaamste bezwaren van radio-onder wijs, namelijk dat er geen contact be staat tussen leraar en leerling. De K.R.O. tracht dit euvel te ondervangen door de lessen via radio en televisie met schrif telijk onderwijs te combineren. Daarvoor is contact opgenomen met het Nederlands Schriftelijk Studiecentrum van de paters Augustijnen in Culemborg. Het radioprogramma zal 1 oktober star ten, de televisie-voorlichting later. Onder werpen van het radioprogramma zijn: de mocratie, Europa, opvoeding in het gezin. Er wordt een cursus Nederlandse taal ge geven via de televisie, welk programma dan zal starten tegen het eind van het jaar. Men kan na het volgen van deze cursus een diploma ontvangen. De waarde van dit diploma wordt gewaarborgd dooi de rooms-katholieke lerarenvereniging Bo- naventura, waarbij de vereniging de voor waarde heeft gesteld, dat de leerstof van de cursus nauwkeurig wordt omschreven en afgebakend door enkele bevoegde neer landici leden van de vereniging. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Moderne theologie, lezing. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Zigeunermuziek. 11.30 Zang en interviews. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland, praat je. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws 13.15 Lichte muz. 13.15 De wereld wil bedrogen zijn. lezing. 14.00 Volksliedjes en -dansen. 14.15 Gram. 15.00 Voor de jeugd. (De volgende programma's kunnen on derbroken worden voor een rechtstr. report, van de Tour de France). 17.00 Voor de touristen. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugduitzend. De brievenbus gaat open, correspondentieclub o.l.v. Rcgina Zwart. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Tour de France. 1(1.30 Promenade-ork. en omr.koor. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Vakantie in Rooms verband, toe spraak. 10.20 Gram. VPRO: 10.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Operette-melodieën. 21 00 Tom- de France. 21.10 Ballet der bedriegers, hoorsp. 21.55 Kamermuz. 22.20 Act. 22.30 Nieuws. 22.40 Hammondorgelspcl. 23.00 Gesproken portret. 23.15 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 1.00 Gram. 12.00 Klavecimbelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Meisjeskoor en instrumentaal kwintet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. 14.10 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pianorecital. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 17.55 Ham mondorgelspel. 18.15 Het Spectrum, rep. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boekbespr 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Rndiokranl. 19.50 Lichte muz. 20 20 Holland Fes tival 1960: Kamerorkest. 21.00 Ruimtevaart: grensgebied tussen fantasie en werkelijkheid, le zingen. 21.20 Gewijde muziek. 22.00 Holland Fes tival 1960: Kamerorkest en sol. 22.30 Nieuws en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelimprovisatie-wedstrijd. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 14.30 Volksliederen. 14.45 Ka mermuziek. 16.00 Koersen. (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de France). 16.06 Gram. 16.30 Filmmuziek. 17.0 Nieuws. 17.10 Zangrecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de sol daten. 18.50 Comm. Tour de France. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.30 Gram. 21.00 Harprecital. 21.30 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Kroniek v. d. literaire tijdschriften. 22.30 Ethnische muziek. 22.5 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Film. Prehistorische kunst in 'de Sahara, exploratie- fiim. 21.00 Speelfilm. VOOR WOENSDAG NTS: Eurovisie: 16.00—17.00 Tour de France. VARA: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 17.30—17.40 Intern, jeugdjournaal.. 20.00 Journaal en weer overzicht. NCRV: 20.20 Pas geperst. 20.50 Film documentaire. 21.10 TV-spel. 21.35 Kunstrubriek. 22.00 Avond wij ding. INVERNESS (Schotland) (UPI). Van daag te beginnen, gaan 34 studenten uit Cambridge en Oxford, gewapend met ca mera's, een maand lang de wacht houden bij Loch Ness, het wereldberoemde meer in Schotland, waar zich een voorwereld lijk dier zou bevinden. De studenten doen een laatste poging om het bestaan van het monster van Loch Ness, dat duizenden toeristen naar Schotland heeft doen trek ken, te bewijzen of te weerleggen. Zelfs als „Nessie" verstek laat gaan en niet voor foto's wil poseren, dan nog zal haar al dan niet vermeend bestaan de ton gen in beweging blijven houden. Enkele parlementsleden hebben namelijk aange kondigd, dat zij de regering zullen verzoe ken, dat geen explosieven zullen worden gebruikt bij de pogingen der studenten om een fo.j van het monster te maken. Dit is de laatste poging om het monster te fotograferen, sinds verleden maand toen Timothy Dinsdale, een luchtvaart kundige ingenieur, voor de televisie een film van Loch Ness liet draaien waarin men een donker voorwerp door het water zag bewegen. Duizenden toeristen hebben beweerd het timide monster te hebben gezien. Nessie werd beschreven als een tweeslachtig rep tiel van ongeveer 16 meter lengte. In 1934 toonde een predikant een foto, waarop een reptielachtige kop te zien was, die op die van een prehistorisch monster leek en boven water uitstak. Maar nie mand is ooit zo dicht bij het monster ge weest om te precies te kunnen zeggen tot welke diersoort het behoort. Kolonel George Malcolm, voorzitter van de toeristenvereniging Loch Ness heeft le den van het parlement de verzekering ge geven dat „Nessie niet in gevaar ver keert". „Niemand, die dichtbij de Loch woont, zou toelaten dat het enig letsel wordt toegebracht. Wij hebben allen geen enkel bezwaar tegen de aanwezigheid van studenten," zo verklaarde hij, „zij, die schimpen op het idee van een monster in het meer, verklaren daarmee duizenden betrouwbare mensen tot leugenaars." De onderneming van de studenten wordt gesteund door de „Scotsman Newspaper" van Edinburgh. Advertentie Verwijdert vlekken 58. Dat was het vrolijke einde van het verf-avontuur. De kabouters hadden hun eigen dorp weer terug weg was die akelige, zwarte verf! En wie het meest blij was? Nou, dal was Ponko; icant de andere kabouters keken hem nu niet meer boos aan. Nu de zaak ivas opgelost hadden ze hem vergeven. En zo ivas alles weer vrede en vriendschap in Kabouterdorp! Hoe het Rode Eiland aan zijn naam is gekomen weet ik niet. Het ligt tegen over het Joegoslavische vissersplaatsje Rovinj (7500 inwoners) in de Adriatische zee en is een en al groen. Het sombere groen van pijnbomen, de fleuriger tinten van ceders en cypressen. De naam van het eiland heeft niets te maken met de politiek van het land, dat staat vast, want toen Istria, waarvan het deel uit maakt, nog Italiaans was, heette het al Isola Rossa. In het serbo-croatisch werd het Crveni Otok en laten we hopen dat de landkaart van Europa in de toekomst niet nogmaals drastisch gewijzigd wordt dan moeten we maar wennen aan de voor ons wat ongewone combinatie van letters. Op Crveni Otok staat een hotel, dal met de bijgebouwtjes tweehonderd bedden rijk is. Daar heb ik een week geluierd of in het onwaarschijnlijk blauwe water van de Adriatische zee gezwommen. 's Morgens word ik gewekt door de branding, die tien meter van mij af te gen de kade stukslaat. De zilte geur van de zee en het scherpe aroma van de dennen dringen diep in mijn longen: de ramen, altijd wijd open, zijn zo enorm dat ik praktisch buiten slaap. Het meer dan eenvoudige ontbijt, hoofdzakelijk bestaande uit grof brood en koffie, wacht in de grote zaal. Voor bereid op wat ik zal zien, kijk ik onop vallend rond. Ontmoet ik de blik van een andere gast, dan probeer ik een on verschillig gezicht te trekken, maar ik heb het gevoel dat me dat niet hele maal lukt. Rondom mij zitten de oud- partisanen, die op Crveni Otok een va kantie van anderhalve maand door brengen. Velen van hen dragen de te kenen van een wrede strijd, die onder ondenkbaar moeilijke omstandigheden moest worden gevoerd. De een mist een hand, de ander een arm, een derde stommelt op krukken door de zaal. De eerste paar dagen laten zij mij links liggen. Hebben zij gehoord dat ik, mij eerst verontschuldigend, Duits sprak met de directrice van het hotel? Het wemelt in Joegoslavië van Duitse toeristen en zij begrijpen best dat het land de inkomsten uit vreemdelingen verkeer nodig heeft, maar hier, op hun eiland, willen zij niet aan de vroegere vijand worden herinnerd. Na twee avonden van een afstandje te hebben toegekeken, als zij onder een briljante sterrehemel zitten te praten, te lachen, te zingen, nodigt een van hen mij ruw-goedig uit: „Kom er toch bij." Hij is wat ouder dan de rest, een man met een verweerd gezicht en smidshan den. Hij heeft alleen maar een litteken over zijn linkerwang, een diepe kerf. Later hoor ik, dat het een souvenir is uit de Spaanse burgeroorlog: hij is ka pitein geweest bij de Internationale Bri gade en heeft Madrid zo lang mogelijk tegen de rebellen van Franco verde digd. Ook de jonge man, wiens rechterarm een stompje is, wordt toeschietelijker. Hij kan niet veel meer dan een kind zijn geweest, toen hij zich bij de par- tisanen aansloot. Nu gaat hij gebukt onder zijn handicap en hij heeft al een paar keer onder mijn ogen getoond hoe rad hij zijn slanke bruine lichaam door het water laat schieten een soort uit dagende demonstratie, die ik bewonder en die mij een beetje treurig maakt. Eén ding begrijpt hij niet goed. „Waar om zijn jullie in de oorlog ook niet de bergen ingetrokken?" vraagt hij mij Ik geloof dat hij mijn uitleg niet helemaal aanvaardt. Op de vierde dag, onder het avond eten, dat ik nu niet meer in eenzaam heid hoef te gebruiken, zegt de oud- Span jestrijder plotseling: „Het is van daag zeven juli. Weet u wat dat be tekent?" En als hij aan mij ziet dat ik hem niet begrijp: „Dan vieren de Serven de dag waarop zij tegen de Duitsers in opstand kwamen. Vanavond is er feest op Sveta Katarina. Hebt u zin om mee te gaan?" Natuurlijk ga ik mee. Sveta Katarina is een ander klein eilandje voor Ro vinj; het heeft een ideaal gelegen kam peerterrein, voor het grootste deel in genomen door Serven. Waar zij zich ook bevinden, op vakantie of thuis, ze ven juli is een dag die ze niet verge ten. Het is een onverwacht buitenkans je de viering ervan te kunnen meema ken. Er wordt druk georganiseerd. Een paar roeiboten zijn altijd beschikbaar, maar er staan zoveel liefhebbers te dringen, dat ik me bijna niet kan voor stellen hoe zij allen tegelijk kunnen worden vervoerd. Op de een of andere manier vindt ieder een plekje, al is het maar bij elkaar op schoot, en een voor een worden de boten afgeduwd. De maan heeft al een zilveren baan over de zee uitgelegd als ik mijn plaats in neem. vlak onder de roeier, die achter in het bootje staat en zijn riemen te genovergesteld aan de voor ons norma le manier beweegt. De lichten van Sve ta Katarina komen nader. Er drijven flarden gitaarmuziek over het water naar ons toe. Schimmen verplaatsen zich over het strand. Zij verzamelen zich bij de aanlegplaats en helpen de gasten uitstappen. In een houten barak worden ons plaatsen aangewezen, door elkaar, want het is tevens een feest van verbroedering. De volkeren, waar uit Joego-Slavië is gevormd, hebben vroeger niet altijd de wederzijdse vriendschap gepredikt. Hier zit de Ma cedoniër tussen de Montenegrin en de Kroaat in: een symbool van nationale eenheid. De glazen worden met koppige don kerrode Dalmatische wijn gevuld. Een groepje muzikanten speelt nationale liederen vol van vreemde, oosterse mystiek. Af en toe zingen mijn vrien den mee, vol overgave naar de ener verende ritmen te oordelen krijgsgezan gen, die de balken van de barak doen trillen en dan weer tedere melodieën, waaruit ook de leek de minnezang her kent. Naast mij zit een aantrekkelijke jon ge vrouw, de echtgenote van de lega tiesecretaris uit Washington, hoor ik. Ze had mij al enkele malen op het eiland toegeknikt, als zij mij op haar krukken passeerde: ze heeft maar één been. Ik heb haar nooit durven vragen wat er met haar is gebeurd. Mogelijk had haar been behouden kunnen blij ven, wanneer de partisanen over meer en betere medische hulp hadden be schikt. Zoals iedereen probeert zij mij nu in een gesprek te betrekken haar Engels is uitstekend. Anderen doen hun best mij in gebroken Duits te laten voe len dat ik erbij hoor. Mijn glas blijft steeds gevuld. De muziek zet een bekende kolo in, de nationale dans van de Serven. Wie maar even kan, voegt zich in de kring; de overigen kunnen er niet genoeg van krijgen naar het snelle, ingewikkelde spel van de voeten te kijken. En dan gebeurt er iets waardoor een snik in mijn keel opkruipt. Mijn andere buur man, een grote kerel, staat op en ik zie nu pas, dat één van zijn broekspij pen is opgespeld. Hij hinkt naar de kring, duwt haast ruw twee meisjes opzij en reikt hen de hand. Zijn ogen schitteren fanatiek in zijn verbeten kop. Minutenlang danst hij mee hij moet vroeger een meester zijn geweest, want zijn ene voet volgt nog feilloos de moeilijke figuren. Iedereen aan mijn tafel is er stil van geworden. Hij laat zich weer zwaar op zijn stoel vallen en knijpt zijn lippen hard op elkaar als hij zijn glas naar mij opheft. Nadruk verboden MOSKOU (AFP-Tass) Russische des kundigen hebben een geslaagde raket proef genomen, waarbij twee honden en een konijn tot op een hoogte van 208 km zijn gekomen en behouden naar de aarde teruggekeerd. De proef werd genomen met een één-trapsraket. De nuttige lading (behalve de dieren bevatte zij ook weten schappelijke instrumenten en radiozen ders) woog 2.100 kg. De toestand van de proefdieren was bij de landing bevredigend, aldus een offi ciële verklaring die door het Sovjet-pers- bureau „Tass" is verspreid. Voor één van de honden, Otwasjnaja, was het de vijfde ruimtereis. De proef heeft waardevolle gegevens op geleverd over ionisatiewolken. die op gro te hoogte ontstaan, over de ionen-samen stelling van de atmosfeer en de elektri sche eigenschappen ervan en over de straling van de aarde en de zon. Tenslotte zijn nieuwe gegevens verkre gen over het gedrag van d2 proefdieren in een toestand van gewichtloosheid. De verkregen gegevens en waarnemin gen worden op het ogenblik geanalyseerd, aldus Tass. Schietbaan Drie Russische schepen zijn maandag aangekomen in het deel van de Stille Zuidzee waar in de periode van 5 tot 30 juli proeven met raketten zullen worden genomen. 43) Hij ging op de pier zitten, liet de benen boven het water bungelen, stak een sigaret op en verzonk in ge dachten. Er zat een klein beetje waarheid in Roddy's beschuldiging aan het adres van John. Cavce zelf had ook wel eens gedacht of het mogelijk was dat John de rechter had doodgeschoten om zodoende Cavce's terug keer te bewerkstelligen. Toch was er een belangrijke leemte in Roddy's redenering: als John de rechter had doodgeschoten, zou hij dan zo pertinent gezegd hebben dat er geen enkele boot op het meer wa§ en dat hij nergens iemand had gezien? Zou hij dan juist niet op de een of andere manier geprobeerd hebben zich te wapenen tegen zulke argumenten als die waar Roddy nu mee aankwam? Waarschijnlijk wist Roddy dat in zijn hart ook wel. Het was duidelijk dat hij er alleen maar op uit was iedereen overal verdacht te maken, om te voorkomen dat de verdenking op hem zou vallen. Toch kon hij niet echt geloven dat Roddy de r-echter had vermoord. Hij had immers de rechter uit het meer gehaald toen de boot door de krokodil omgeworpen werd. Als hij de rechter had willen vermoorden had hij in dat geval juist geen hand uit moeten steken. Het was natuurlijk mogelijk dat Roddy het tenslotte toch voorzien had op een deel van het geld dat clc rechter uit Blanchaard had gezogen, maar de rechter daarom te doden leek toch een veel te onzekere gok. Een wolk van rondvliegende insekten had hem ont dekt, zwermde om zijn gezicht en zweefde over het meer weer weg. Weer was daar de geheimzinnige nacht, beheerst door de aloude, sterke krachten van de tropen en het oerwoud. Hij luisterde naar het zachte kabbelen van het water tegen de boten. Hoe lang zou het duren voor een lijk naar de oppervlakte kwam? Als er iets zwaars aan gebonden was, als het steeds dieper en dieper in de modderige bodem zakte, zou het misschien nooit gevonden worden. Hij moest eens naar Johns huisje gaan. Misschien, heel misschien was John teruggekomen en zat hij daar in het donker, alleen. Hij volgde het pad door de boomgaard, in plaats van een van de twee boten te nemen die aan de pier vast gebonden lagen. De bladeren sprongen plotseling uit de duisternis tevoorschijn en veegden over zijn gezicht. Tenslotte bereikte hij het huisje, draaide de lamp aan, en riep John. Er kwam geen antwoord en alles, was nog hetzelfde. Hij draaide de lamp uit en ging lang zaam terug over het pad, stak toen het grasveld over in het schijnsel van het licht van zijn eigen huis en liep na r de laan met de donkere pijnbomen. Hij moest Dodie spreken. Nu zou ze misschien wel bereid zijn die bijzonderheid, die ze zich herinnerde en die zo be langrijk en vreesaanjagend voor haar scheen te zijn, aan hem toe te vertrouwen. Het huis van de Howards was ook verlicht. Bijna had hij het terras bereikt, toen hij Dodie hoorde gillen, ergens in de diepe duisternis vlak bij het meer. HOOFDSTUK XIX „Dodie Dodieschreeuwde hij en rende naar het meer in de richting van de aanlegsteiger. „Dodieriep hij weer, struikelde over het plat form en toen zag hij haar, een flauw wit figuurtje. Hij pakte haar beet, nam haar in zijn armen en werd zeli' half gesmoord door een dun, taai iets, dat tussen hen in schoof. Hij wierp het klevende, zwarte ding weg; het was een soort lange, dunne lap. Hij betastte haar gezicht, haar hals, haar lichaam. „Ik ben in orde,'' snikte ze. „Hij was in de mangroven hij is weg. Toen jij riep, liet hij het vallen en o, Cayce! Hij moest het mangrovenbosje doorzoeken. Hij moest alarm slaan. Maar eerst moest hij Dodie thuisbrengen. Ze klampte zich aan hem vast, zodat hij haar half droeg. In het huis hadden ze Dodie horen gillen. Judith had de deur van de hal al opengegooid en was het terras afgerend; haar gebloemde kamerjapon fladderde om haar heen. Ze vroeg niets en liet zich door niets ophouden. Ze brachten Dodie binnen en legden haar op de sofa in de bibliotheek. Dodie zei, haar handen aan haar hals, haar ogen groot en verschrikt, half huilende: „Hij pro beerde me te wurgen. Hij draaide iets om mijn hals en trok en toen gilde ik. Ik moet gegild hebben Met wijd opengesperde ogen keek ze naar het ding dat Cayce in zijn hand hield. Hij wist zelf niet dat hij het meegenomen had. Het was alsof het een koppig, eigen leven had en zich aan hem vastgeklemd had. Judith zei: „Het is een rouwsluier!" Het was een rouwsluier, zwart en sterk. Het was zo'n sluier als Blanche in de auto onverwachts openge vouwen en over haar gezicht en armen getrokken had en die bijna zo lang was als haar japon. De aanraking van het zwarte, zachte ding was weerzinwekkend; Cayce gooide het van zich af, zoals hij een grote zwarte spin van zich afgeschud zou hebben. Henry riep van boven aan de trap: „Wat is er? Judith! Dodie!" „Hij moet de trap afgeholpen worden," zei Judith en vloog de kamer uit. Cayce dacht aan de mangroven, het dichte struikgewas, de uitgestrekte boomgaarden die honderden hectaren land besloegen. Degene die bij de aanlegplaats geweest was, had volop tijd gehad om te ontsnappen. Hij nam de telefoon op en vroeg een spoedverbinding met de sheriff aan. Luke antwoordde slaperig: „Ja, hallo hier sheriff Weller „Luke, hier Cayce. Ik ben bij de Howards. Iemand heeft getracht Dodie te wurgen. Nu net. Hij zat in de mangroven bij de aanlegplaats." „Bel de staatspolitie op. Dat bespaart tijd terwijl ik me aankleed." Judith kwam terug met drijfnatte witte handdoeken in haar handen. „Ga daar achterover tegen het kussen liggen, Dodie. Je hoeft niet zo te kijken. Je bent niet gewond. Je mankeert niets." Henry's invalidenwagentje kwam zacht zoemend de kamer in; hij had de motor niet aangezet, maar duwde zich aan de wielen vooruit. „Is ze in orde, Judith?" Dodie gaf antwoord: „Geschrokken," zei ze. „Dat is alles." „Waar is het gebeurd?" „Ik liep naar de aanlegplaats. O, ik weet wel dat u ons gezegd hebt niet uit huis te gaan maar ik wilde eens kijken of er licht in Johns huisje was, of hij te ruggekomen was. Toen ik daar stond hoorde ik een geruis in de mangroven. Ik kon niets zien. Ik draai de me om en toen kwam dat over mijn hoofd en mijn hals". Ze keek naar de zwarte hoop op de vloer. De telefonist zei in Cavce's oor: „Hier is de politie". Een prettige zuidelijke stem zei: „Ja? Wat is er aan de hand?" Cayce legde in het kort uit: „Het huis van Howard, dicht bij Val Roja. Poging tot moord". „Val Roja!" zei de lome stem veel vlugger. „Maar dat is waar rechter Moore vermoord is". .„Hij is weg", zei Cayce. „We kunnen de plaats niet doorzoeken zonder hulp...." „We komen!" De telefoon klikte. Toen hij zich omdraaide, zag hij dat Midge in de deuropening stond te staren naar de vieze zwarte hoop op de grond. Ze liep er langzaam naar toe, met stap jes zo gracieus als van een danseres en bukte zich om hem op te rapen. Ze pakte hem op, zodat het eind de grond nog raakte. „Maar dat is de rouwsluier van juffrouw Blanche!" Henry's gezicht was zo wit als marmer; alleen zijn ogen gloeiden. „Weet je wie het geweest is, Dodie?" Dodie's ogen, nog steeds groot en donker, dwaalden naar haar vaders gezicht en toen weer een andere kant op. „Nee. Ik merkte dat er iemand was en toen voelde ik die sluier helemaal over mijn gezicht en om mijn hals en toen heb ik geschreeuwd. Ik heb Cayce niet horen komen. Ik heb niets gehoord. Maar toen was Cayce er en toen, ineens, was de man die het ge daan had, verdwenen. Dat merkte ik doordat de sluier om mijn hals losser kwam te zitten". „Cayce, heb jij iemand gezien?" vroeg Henry. „Nee. Hij moet me hebben horen aankomen. Ik ben over het cement van het zwembad gerend. Hij had alle tijd om in de mangroven te verdwijnen". „Hij?" vroeg Midge, naar Blanche's sluier kijkende. Henry leunde voorover, zijn handen met de dikke aderen grepen de leuning van zijn stoel vast. „Denk goed na, Dodie, er moet wel iets zijn dat je herkende of dat je je herinnert". (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent in Londen) Het Britse socialistische dagblad, de Daily Herald, verkeert in moeilijkheden. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat het blad in de eerstvolgende maanden de pu- blikatie zal moeten staken. Het blad wordt uitgegeven door een particuliere firma, Odhams, welke de meerderheid der aan delen bezit. Het Britse vakverbond heeft hiervan 49 percent in handen. Verwacht wordt, dat het verlies over het lopende jaar ruim twee miljoen gulden zal bedra gen. De oplaag is tot 1,4 miljoen gedaald, hetgeen voor een landelijk blad in Groot- Brittannië nauwelijks voldoende is. Meer vrijheid nodig Meer redactionele vrijheid is nodig voor het blad, om het als massa-orgaan te redden. Daarom hebben de uitgevers aan het vakverbond de eis gesteld, dat het blad de laatste formele band met de La bour beweging zal verbreken. Zij zouder. wel bereid zijn, het blad trouw te laten blijven aan Labour, doch slechts in alge mene zin. De redactie zal echter vrijheid moeten bezitten zelf haar houding te be palen. Het vakverbond, waarmee de uitgever door een overeenkomst is verbonden, heeft dit tot dusver geweigerd. Drie jaar gele den kreeg de uitgever echter reeds grotere vrijheid wat betreft de niet-politieke in houd van de Herald, die een kleine krant is met ten hoogste tien pagina's per dag. Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant den 5 July 1760 PARIJS den blyk van de 200 jaar geleden 30 Juny. Alhoewel het Pu- Deugden der zogenaamde Peaux Divines reeds ge noegzaam onderrecht is; zo acht Mevrouw de Wed. Cordier zig echter verpligt aan hetzelve noch eenige nieuwe Uytwerkingen be kend te maken. De Eer waarde Vader Pascal d'Ar gent van Armagnac in de maand Augusti laatstleden van eene Quab of Uytwassing aan zyne Knie. welke hy reeds 15 Jaaren gehad, en die de dikte eener grooten Appel bekomen had, door het opleggen eener Peau Divine genezen. Mevrouw Louis, Koopvrouw in Wynen woonende in de straat van Mont Martre au Grand Cerf te Parys was geduurende 6 Jaaren met een Homachtigen Uytslag aan haaren arm ge- incomodieerd, die zig tot verscheydene Etter-Puysten zettede en haar te meer ma len de Operatiën de Chirurgyns deeden on dergaan welke echter dat Euvel niet kon den wegneemen. Ook deze is in de maand Maart van dit jaar alleen door het appli- ceeren van voorz. Peaux Divines daarvan hersteld. Mevrouw Cordier woond noch tegen over het Hotel de Ville te Parys en is te beschryven aan Postcomtoiren buyten 's Lands verzoekende dezelve te willen franqueeren.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9