E.E.G. nodigt Engeland uit in de drie gemeenschappen Jonge Duitser moest het „vuile werk" doen HET WEER Muiterij in het Kongolese leger „Gouden Beer" voor Van der Horst far t is tie k Hij had o.a. tot taak, een meisje van de B. V.D. naar Berlijn te lokken éeeWMWefore i/ou êmj! In de Tweede Kamer zegt minister Luns toe, daartoe het initiatief te zullen nemen Schip tegen sluisdeur in IJmuiden Rus Smirnov bleef achter de schermen camera's Dag van de V olkspolizei DE SOVJET-SPIONAGE IN DEN HAAG In de krant van heden: Het woord is aan Onbestendig Aan het strand Ongeregeldheden in Leopoldstad en Thysstad Purmerend viert zijn 550-jarig bestaan WOENSDAG 6 JULI 19 60 45e JAARGANG NUMMER 204 Kantoor. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. jj 8 n ^süf nA 2#^% V "1/^ JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I g|| T J fj I jj 1 g f f| O g Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, T. lef. adm. 5437 chef bezorging to, 7 u. 7519. lU ill UL 1 \JL C 1 U U. 1 \JL HL franco per post 8.15. Losse nummers 12 ct. Teler, redactie 5389, na kantooruren 5080. c 1 - tt -a n iooooq Haarlem: hoofdred. en alle afd Telef 15295 DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Curo-rekcnmg IJmuider Courant no 129283. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije Honderden ouden van dagen uit Gorin- chem, Wanroy, Gemert en Barendrecht hebben gedefileerd voor de Koningin, die in de tuin van paleis Soestdijk onder een paraplu bescherming zocht legen de regen. Een echtpaar uit Ge mert bood de vorstin twee poppen in Brabantse klederdracht aan, bestemd voor prinses Marijke. Advertentie Kennemerlaan 5 (bij de brug) Minister Toxopeus heeft dinsdagavond op een persconferentie onthullingen gedaan over de affaire van de 34-jarige Russische student Pjotr Smirnov, die wegens spionage zal worden uitgewezen. Op 25 mei van dit jaar is in Bonn de ongeveer 25-jarige Karl Heinz R. op beschuldiging van hoogverraad gearresteerd. De Westduitse justitie wil de naam van deze uit Oost-Berlijn afkomstige man niet vrijgeven omdat ze hoopt, meer contacten van hem te vinden. Deze R. heeft aan de politie verklaard dat hij al enkele jaren lang inlichtingen over West-Duitsland aan de Oostduitse inlichtingen dienst gaf. Dit deed hij naar zijn zeggen onder pressie. Hij was enige jaren geleden gearresteerd, zo is zijn verhaal, toen hij uit Oost-Duitsland wilde vluchten. Hij mocht toen wel gaan, als hij spionage zou bedrijven. Zijn moeder woont nog in Oost-Duils- land. De inlichtingendienst van dit land, zo zegt R., heeft hem onder druk gezet. R. kreeg een grondige opleiding in de spionagetechniek. Hij moest zich indringen in Westduitse departementen. Daarvoor moest hij vrouwelijk kantoorpersoneel door middel van compromitteren en chantage zo ver krijgen dat ze hem inlichtingen gaven, een bekend spionagemiddel, aldus minister Toxopeus. Advertentie BARTELJORISSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 NYLON REGENJASSEN ƒ49.75 pag. Weerrappörten 12 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Agenda van IJmond en Haarlem 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Langs sluizen en havens6 Beeldverhalen 7 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Economisch nieuws .9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalj pagina's Goethe: Wie geen zelfspot kan opbrengen, heeft geen hoogstaand karakter. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde wind, in hoofdzaak tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrappörten op pagina twee. Een depressie boven de Noord zee brengt ook morgen koel strandweer met een krachtige westenwind. Zonnige perioden, maar ook nog kans op een bui. Overdag 16 tot 17 gr. G. Zee water 17 gr. C. Neerslag van morgen in Zandvoort 10, in Scheveningen 12 mm. Vooruit zichten: koele westelijke lucht stroom met opklaringen, BRUSSEL (ANP) Volgens woensdag uit Kongo in Brussel ontvangen berichten is muiterij ontstaan onder de Kongolese strijdkrachten in Leopoldstad en Thys stad. De oorzaak zou zijn de ontevreden heid over de langzame Afrikanisering van het kader van de „force publique", die wordt geleid door Belgische officieren. In Leopoldstad, waar de politie op enke le grote boulevards versperringen heeft aangelegd, zijn honderden Kongolese mi litairen er in geslaagd door te dringen tot de tuinen van het parlementsgebouw. Zij kwamen te voet en waren ongewapend. Een cineast, die de demonstratie wilde filmen, werd zwaar mishandeld. De muitende militairen in Leopoldstad weigerden bevelen op te volgen van de Belgische officieren en onder-officieren. Wel luisterden zij naar hun Kongolese meerderen. Een Belgische officier, die de gemolesteerde Amerikaanse cineast wilde ontzetten en met zijn geweer een schot in de lucht loste, werd door een Kongolese militair zijn wapen afgenomen. Latei- werd dit aan een Kongolese sergeant overhandigd. De muiterij brak uit, nadat de Kongole se minister-president, Loemoemba, dins dagavond en wederom hedenochtend de militairen in de kazerne in Leopoldstad had toegesproken. Hij beloofde hen ver hoging van rang per 1 juli en deed een krachtig beroep op de militairen om de discipline te handhaven. Blijkbaar niet te vreden gesteld met de toezeggingen van de premier verlieten echter woensdagoch tend een honderdtal Kongolese soldaten de kazerne, de riem in de hand en onge wapend, om voor het parlementsgebouw te betogen. De politie slaagde er niet in de manschappen tegen te houden. Voor de ingang van het „Paleis der Natie" eisten zij dat Kongolezen tot officieren in het le ger zouden worden benoemd. Een dele gatie begaf zich naar het kabinet van de eerste minister. Andere groepen sloten zich aan bij de postende stakers voor het gebouw van de Otraco de grote trans portonderneming in Kongo terwijl voorts werd gedemonstreerd voor het ge bouw van de provinciale regering in Leo poldstad en voor de residentie van Loe moemba. Tegen het middaguur werd uit Leopold stad gemeld, dat muitende soldaten uit Thysstad op weg waren gegaan naar Leo poldstad. Beide plaatsen zijn verbonden door een ongeveer 130 km lange autoweg. Zjj zouden echter worden tegengehouden door troepen, die trouw zijn gebleven aan hun commandanten. (ANP) Op ongeveer 110 km van Leo poldstad probeerden Belgische officieren de muiters tegen te houden die naar Leo poldstad wilden oprukken. Zij werden echter ontwapend en gevangen genomen. Voorts wordt gemeld, dat de muitende troepen zich meester hebben gemaakt van het militaire basiskamp bij Thysstad, dat slechts enkele kilometers buiten deze plaats ligt. De Belgische officieren en hun gezinnen hebben een toevlucht gezocht op twee heuvels in het kamp. Zjj zijn ongedeerd. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns is bereid in de Raad van Ministers van de E.E.G. voor te stéllen een gemeenschappelijke verklaring te doen uitgaan, dat de Zes hoge prijs stellen op een lidmaatschap van Engeland van alle drie Europese gemeenschappen. De minister had niet de indruk dat Engeland duistere bedoelingen koestert met het proefballonnetje alleen toe te treden tot de E.G.K.S. en Euratoom. „Het komt vaker voor dat mensen voetje voor voetje te water gaan in plaats van met een koene sprong. Volgens de deskundigen is het laatste het beste', aldus de minister. Europese universiteit met financiële bij dragen van de deelnemende landen en de E.E.G. Maar eigenlijk vond de minister het veel belangrijker dat de bestaande universiteiten worden doordrongen van een Europese geest. Staatssecretaris Stijkel deelde nog mee dat er naar wordt gestreefd op den duur het binnenlandse posttarief ook te doen gelden voor alle E.E.G.-landen, zoals thans reeds geldt in Benelux. geen overeenstemming bereikt. Dat was niet de schuld van Nederland. De regering geeft nog steeds de voorkeur aan Brus sel. De belastingvrijdom van Europese ambtenaren zal worden vervangen door een belastingheffing ten bate van de Euro pese gemeenschap, waarschijnlijk met in gang van 1961. Binding met Afrika De Nederlandse regering is zich bewust van het belang van nauwe banden tussen Europa en Afrika. Wat in dit opzicht in de nabije toekomst zal worden gedaan of nagelaten, zal vérgaande consequenties hebben. De regering staat zeer positief te genover de problemen die zich voordoen, nu zoveel Afrikaanse gebieden onafhanke lijk worden. Zij is volledig bereid een op lossing te helpen vinden die deze landen economisch en politiek verbindt met de westerse landen. Een beslissing over To- goland zou een precedent scheppen en daarom is studie nodig. Eind mei is reeds een voorlopig antwoord gestuurd op de aanvrage van Togoland. Eind juni kwa men de Fransen plotseling met het voor stel een nader antwoord te sturen. Over de tekst van die tweede brief is overleg gaande. Frankrijk wil de verbindingen van Togoland met de E.E.G. via Frank rijk laten lopen, hetgeen voor een van Frankrijk onafhankelijk geworden land niet elegant is. Minister Luns was niet van oordeel dat de financiële hulp, waar op de Afrikaanse landen aanspraak kon den maken krachtens het E.E.G.-verdrag, moeten worden beëindigd, nu deze gebie den onafhankelijk zijn geworden. Overi gens: zo lang er niets gebeurt, blijft de bestaande binding met de E.E.G. intact. Het is niet zo, dat Nederland' zich tegen een directe binding tussen Togoland en E.E.G. verzet. Naar verwachting zal er binnenkort een beslissing worden geno men. Na deze verklaring van minister Luns diende de heer Schuyt (K.V.P.) een motie in zoals hij de vorige dag had aangekondigd. Het. tweedaagse Europese debat heeft dus niet geleid tot bijzondere uitspraken van de Kamer. Europese universiteit Inzake de oprichting van een Europese universiteit waarschuwde minister Cals dat men deze niet te eenzijdig moet bin den aan een Europese gemeenschap, E.E.G. of Euratoom.- Een Europese uni versiteit zal ook moeten openstaan voor andere landen, waaruit ook studenten toe gelaten moeten worden. Dat is de alge mene opvatting van de zes ministers van Ondex-wijs. Het gevaar van de binding van een Europese universiteit aan de E.E.G. of Euratoom is, dat de wetenschap te een zijdig wordt bekeken uit een oogpunt van economie of techniek. De minister heeft er geen bezwaar tegen als een Europese gemeenschap het initiatief neemt voor een „Vage gedachte" Reuter meldt uit Londen dat volgens ge woonlijk betrouwbare kringen hoge Britse functionarissen premier Macmillan hebben geadviseerd tot het volgen van een politiek van nauwere aansluiting bij Europa, en in het bijzonder bij de E.E.G. In sommige ge vallen bleken deze functionarissen grotere voorstanders van concrete stappen tot een samengaan met Europa te zijn dan de ver schillende leden van het kabinet. Men verwacht, dat de lijn van de toe komstige Britse politiek zal blijken uit Macmillans keuze van de nieuwe minister van Financiën. Een der eerste resultaten van het streven naar aansluiting bij Europa is geweest het aanbod van Engeland om zich aan te sluiten bij Euratoom en bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Genoemde kringen verklaarden dat de aansluiting van Engeland bij de E.E.G. nog slechts een buitengewoon vage gedachte is en dat nog niets erop wijst dat zij ook wer kelijk in overweging wordt genomen. Op het ogenblik is de aandacht geconcentreerd op het uit de weg ruimen van de discrimi natie tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap en de zeven landen van de Europese vrijhandelsasso ciatie. BERLIJN „Faja Lobbi" van Herman van der Horst is op het tiende filmfestival van Berlijn met de hoogste onderscheiding voor avondvullende documentaires, de „gouden beer", bekroond. Het was de eer ste keer, dat Walt Disney voor deze prijs niet in aanmerking kwam. De „gouden beer" voor de beste speelfilm ging naar „El lazarillo de tormes" (De schelm van Salamanca), een Spaanse produkt. Vorig jaar ontving Herman van der Horst een „gouden beer" voor een korte documen taire. De jury van de „Berlinade" bestond uit vier Duitsers en zeven buitenlanders en stond onder voorzitterschap van de Amer- rikaan Harold Lloyd. De „zilveren beren" voor de beste ac teur en actrice gingen naar de Amerikaan Frederic March (voor zijn rol in „Inherit the wind") en de Francaise Juliette May- niel (voor haar rol in de Duitse film „Kirmes"). Luc Godart, de regisseur van „A bout de souffle" ontving de „zilveren beer" voor de regie. De Franse speelfilm „Les jeux de l'amour" kreeg een speciale ver melding en een „zilveren beer". Ook de Zwitserse film „Mandara" ontving een speciale vermelding. Nederland staat positief tegenover de samenvoeging van de leiding van E.G.K.S. verzekerde minister Luns. Hij be greep niet het wantrouwen van sommigen omtrent de opvattingen van de regering. Er werd even gelachen toen de heer Van der Goes van Naters (PvdA) had gereageerd met: „U moet niet zo naar deze kant kijken", en de minister even later naar links keek en naar rechts wees. Directe verkiezingen voor een Euro pees parlement, ook in Nederland dus, acht de regering nuttig om de belangstel ling voor de Europese eenwording te ver sterken. Of die verkiezingen in 1963 kunnen worden gehouden, moet worden afgewacht. Als er overeenstemming is bereikt over de ont- werp-convenlie voor Europese verkiezin gen, moet deze worden goedgekeurd dooi de nationale parlementen en de ervaring is dat daarmee nogal tijd gemoeid is. Over de zetel van E.E.G. en Euratom is vorig jaar in de Raad van Ministers daarna de opdracht, het meisje over te halen, een vakantie in Beriijn»door te bren gen. Daar zou ze dan logeren in een villa aan de rand van Berlyn. R. was ervan overtuigd dat het meisje daar in de handen van Oostduitse of Russische geheime dien sten zou raken. Volgens zijn verklaring heeft hij deze opdracht daarom niet vol voerd maar de zaak gesaboteerd. Hij meld de Petrov dat hij het meisje voorzichtig aan het inpalmen was. R. ging daarna terug naar Bonn. In ja nuari van dit jaar kwam hij terug, maar hij zocht geen contact met het meisje. Later kreeg hij uit Oost-Berlijn opdracht, het meisje te bezoeken. Dad deed hij in april, maar het meisje was inmiddels ver loofd. R. kreeg geen kans meer haar te ontmoeten. Maar hij vertelde, dit alles nog steeds volgens R's eigen verklaring, aan Petrov dat het meisje hem beloofd had, deze zomer naar Berlijn te gaan. (Vervolg op pagina 2) Ter gelegenheid van het feit, dat Pur merend 550 jaar geleden de stadsrechten verwierf hebben dinsdag „Kapitein Frans Banninck Cocq" en „luitenant Willem van Ruitenburgh", de twee hoofdfiguren van Rembrandts „Nachtwacht", een bezoek ge bracht aan deze stad. Te paard waren zij al vroeg in de morgen uit het Rijksmuseum te Amsterdam vertrokken en omstreeks elf uur arriveerden zij bij de Amsterdamse Poort in Purmerend. waar de stedemaagd in gezelschap van het college van Burge meester en Wethouders van Purmerend, ter verwelkoming aanwezig was. Banninck Cocq en Van Ruitenburgh hadden destijds nauwe banden met Purmerend: de eerste was heer van Purmerland, de heer Van Ruitenburgh was'dijkgraaf van Waterland en schonk onder andere vier avondmaal- bekers aan de Nederlands Hervormde Kerk, die thans nog worden gebruikt. De stadsfeesten in Purmerend zullen van 8 tot en met 16 juli duren. De stad wordt ver licht en versierd, er is een openluchtbeel- denexpositie en een grote tentoonstelling onder de naam: Purmerend in verleden, heden en toekomst. Aanstaande vrijdag avond wordt een herdenkingsdienst ge houden in de hervormde kerk, waar de oud-Purmerender prof. mr. P. J. Oud uit Rotterdam, de herdenkingsrede zal uit spreken. Vanmorgen is het Nederlandse vracht schip „Oberon" tegen de binnendeur van de Noordersluis in IJmuiden gevaren. Het rij dek werd door deze aanvaring ernstig beschadigd. Het verkeer over de binnen deur zal dan ook in de eerstkomende dagen gestremd zijn. Alle voertuigen moeten over de buitendeur, zodat men met flink opont houd rekening zal moeten houden, indien er een schip moet worden geschut. Jonge meisjes, sommige nog met vlech ten, zoals men bij de voorste kan zien, toonden haar bekwaamheid in het rij den op motorfietsen met zijspan tijdens de viering van de vijftiende verjaardag van de „Volkspolizei" in Oost-Berlijn. De meisjes zijn lid van de half-mili- taire Oostduitse sportorganisatie, die wedstrijden hield ter gelegenheid van de „Dag van de Volkspolizei". In de zomer van het vorige jaar werd R. naar Nederland gestuurd. Hij zou in Den Haag een man ontmoeten, die hem op drachten zou geven. Hij ging in Den Haag wonen en liet zich als student inschrijven. R. kwam onder leiding te staan van een man die zich Serge Petrov noemde. De op dracht die R. kreeg was, hoe dan ook, in contact te komen met een meisje, dat een documentaire functie had op de Binnen landse Veiligheidsdienst. Hij kreeg de naam en een foto van het meisje. R. moest een vriendschappelijke verhouding met het meisje aankoopen en daarover aan Petrov rapporteren. In augustus van het vorige jaar lukte het hem, vriendschap met het meisje te sluiten. Zij verkeerde veel in studentenkringen en R. ontmoette haar bij medestudenten. R. ging zeer voorzichtig te werk en vermeed alles wat achterdocht kon opwekken. Petrov wilde foto's van het meisje heb ben. R. kreeg ze in handen. Petrov gaf R.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1