Het lot van de Tweede Kamer voetbaltoto in nog onzeker VOLVO en bondig Er is eigenlijk nergens een meerderheid voor Wi. ftwutmifse* 'ayon Haar,em Eerste Kamer wil beraad over tunnelkwestie EN SEN Onbestendig weer houdt aan Stemming over de begroting van Verkeer en Waterstaat aangehouden (ntëtnm rliih) 2 Verzending van zeepost Bijbelgenootschap heeft kwart miljoen nodig Ontsnapte gevangenen in autobus gepakt Zweedse politie onderzoekt dood van Nederlander Emigranten-spaarfonds „Wij komen" groeit Miljoenenopdracht voor baggermateriaal OVERALLS PAARLAARSTEEG 1 Hm Nog geen kantoorgebouw voor gemeente Velsen Gemeente Velsen koopt Thalia-theater li e DONDERDAG 7 JULI 1960 Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Het debat in de Tweede Kamer heeft gisteren nog niet veel opheldering gebracht over het lot van de voetbaltoto. Er is nog steeds de meeste kans dat er helemaal niets komt van een wettelijke regeling, omdat er nergens een meerderheid'voor is. De A.R. en S.G.P. zullen tegen het wetsontwerp stemmen. Een aantal leden van de C.H.U. zal ook tegenstemmen, maar een ander deel meent dat in het wetsontwerp, mits het niet ingrijpend wordt gewijzigd, een basis voor overeenstemming aanwezig is. Een grote meerderheid van de P.v.d.A.- fractie wenst een onbeperkte hoofdprijs, maar de fractie zal^ niet meedoen aan „loven en bieden" en dus tegen een eventuele verhoging tot 50.000 gulden stem men. Voor een onbeperkte hoofdprijs spraken de communisten zich uit, evenals de woordvoerder van de Y.Y.D. en mr. Blaisse namens slechts enkele KA .P.- leden. Prof. Romme, de fractievoorzitter van de K.V.P., voorziet dan echter het uitbreken van een kabinetscrisis. Daarom is het overgrote deel van de KA .P. tegen een onbeperkte hoofdprijs. Het vraagt de regering eigener beweging het maximum te verhogen. Daarna zal men zijn definitieve stem bepalen. De P.S.P. wil de hoofdprijs beperken tot 100.000 gulden. Duidelijk is wel dat er geen meerderheid is voor een onbeperkte hoofdprijs, maar zeer waarschijnlijk ook niet als de regering 50.000 gulden zou voorstellen. Er is over de voetbaltoto al zeer veel geschreven en gedebatteerd. Daarom kon het Kamerdebat niet veel nieuws opleve ren. De kern van de discussies draaide om de hoofdprijs. De liberaal Mr. Berk houw er vond het moeilijk daar voor een criterium te vinden, maar hij meende dat de opgedane jarenlange erva ring met de K.N.V.R.-pool binnen de per ken van het aanvaardbare is gebleven. ,,De tegenstanders van de voetbalpool kun nen toch niet zeggen dat de zonde bij een bepaald bedrag begint", zei hij. „Dat is voor ons geen vraag", antwoord de d r. Bruins Slot (A.R.). „Hoe lager men de hoofdprijs stelt, hoe minder natuurlijk het gevaar is dat de speelzucht wordt geprikkeld, maar het is beter als die prikkel helemaal ontbreekt. De over heid moet de speelzucht beteugelen. Scha- Advertentie Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Alchiba, 14 juli; Austra lië: ss Orontes, 12 juli, ts Leipzig 13 juli. Brazilië: ms Kennemerland 10 juli; Cana da: ss Rotterdam 10 juli, ss Rijndam 13 juli, ms Noordam 14 juli; Chili: via New York 10 juli; Ned. Antillen: ms Karachi 14 juli; Ned. Nw. Guinea: ms Karachi 14 juli; Suriname: ms Oranjestad 13 juli; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms Pen dennis Castle 10 juli, ms Heemskerk 12 juli, ms Richmond Castle 16 juli. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Het Nederlands Bijbelgenootschap staat dit jaar voor grote kosten. Door verschil lende oorzaken heeft men extra uitgaven te doen gedurende het lopende begrotings jaar tot een bedrag van rond tweeënhalve ton. Zo zal het Bijbelgenootschap 20.000 gaan bijdragen voor de bouw van een Bijbelhuis op Biak. Men kreeg een verlies post van 44.000 te incasseren wegens ver lies van Indonesische belangen. Bovendien zal 190.000 gefourneerd moeten worden als Nederlands aandeel in de verzending van-nieuwe bijbels naar Indonesië. In totaal beloopt dit dus een bedrag van 254,000. Onder het motto „Wees gul, vul!" wil men de tweeënhalve ton „volkrijgen" door middel van een speciale inzamelingsactie. delijke praktijken moeten niet gekanali seerd. maar verboden worden. We zijn op het hellend vlak met de aanmoediging van de goklust", meende hij. C. H. U. verdeeld Een aantal leden van de C.H.U. is even eens van mening dat het aanmoedigen van de geldzucht moeilijk is te combine ren met de gewenste zedelijke en geeste lijke ontwikkeling van het volk. Voor vele mensen is in ieder geval de toto geen on schuldig spel. Men denkt aan niets anders aan geld. Dit deel van de C.H.U. heeft onoverkomelijke bezwaren. Een ander deel van de C.H.U. waartoe mr. Diepen horst behoort, heeft geconstateerd dat de winnaars in de "toto tegen een stootje kun nen. Het wetsontwerp achten zij aanvaard baar, omdat zij erkennen dat ons volk de toto accepteert. Zij vragen zich ook af of het de taak is van de staat het volk chris telijker te maken dan het is. De kerste ning van de wetgever mag niet verder gaan dan met het volksgeweten strookt. Bij wederkerige eerbied en zelfbeheersing geiooft een aantal leden van de C.H.U. dat er een basis voor overeenstemming is, indien het evenwicht tussen de bestaande opvattingen door ingrijpende wijzigingen niet wordt verbroken. Een nieuwe wettelijke regeling van de voetbalpool juichte mr. Berkhouwer toe omdat de natuur sterker is gebleken clan de letter van de wet. Het doel van de voetbaltoto is baten te verkrijgen voor de sport. Zij is niet gericht op commercië le winst. Van C.H.-zijde is de gedachte geopperd, ter tegemoetkoming aan princi piële bezwaren, de opbrengst van de toto in de staatskas te storten en daaruit dan de sport te steunen. Naar de mening van de heer Berkhouwer kunnen echter, etni sche bezwaren tegen „zondig" geld- niet kan een dergelijk ycrdelingskarakter niet worden toe-gekend. De overheid kan wel degelijk een taak hebben in te grijpen als zich uitwassen voordoen op gokgebied, maar bij de voetbalpool zijn uitwassen niet voorgekomen." De overgrote meer derheid van ons volk vindt de toto een onschuldig tijdverdrijf. Daarvan schijnt de regering ook overtuigd blijkens de plotse linge lotto-vergunningen. In de Staatslote rij is twee eeuwen lang de hoofdprijs 1Ó0.0Q0 gulden geweest. Rekening houdend met de waardedaling van het geld, zou dat nu ruim een half miljoen moeten zijn. Ter bestrijding van de voetbalpool wordt vaak het argument aangevoerd dat men het volk brood en spelen geeft. Dat was zo in de Romeinse keizertijd. Maar geeft de overheid hier iets? Integendeel. De over heid verdient per jaar 2 a 3 miljoen gulden aan de voetbalpool", aldus de heer Berk houwer. Als woordvoerder van een zeer kleine minderheid van de K.V.P.-fractie „zo niet als enkeling", .zei m r. Blaisse, dat de meerderheid haar wil niet mag opleggen aan de minderheid en omgekeerd ook niet, maar dat de regering met een hoofdprijs van 25.000 gulden het evenwicht verkeerd heeft gewogen. Het beleid is bovendien on zuiver door de lotto-vergunningen met een onbeperkte prijs en inzet. Mr. Blaisse is voor een onbeperkte hoofdprijs, omdat een zekere prikkel nodig is. „Wie onzer leeft zonder prikkels?", vroeg hij. „In Engeland is de hoofdprijs 750.000 gulden. De buiten landse verlokkingen zijn groot. Dan is het beter het geringere kwaad te aanvaarden. „Onverstandig en onsympathiek" Het wetsontwerp is onverstandig en on sympathiek en voor de Kamer niet te aan vaarden. Welk beleid zal de regering voe ren als het wetsontwerp de eindstreep niet haalt?" vroeg mr. Blaisse. „Het is in een democratisch land een vreemd verschijnsel als iets niet tot stand komt ofschoon de overgrote meerderheid er vóór is. Het volk begrijpt er in grote meerderheid niets van", zei M r. V r o- 1 i j k (P.v.d.A.). ,.De beperkingen, die de toto worden opgelegd, zijn alleen te ver klaren uit politieke moeilijkheden in de boezem van het kabinet. Hij schonk de K.V.P. gaarne de eer in 1956 de eerste partij te zijn geweest die de voetbaltoto tot' éen onderdeel van het verkiezingspro gram maakte, maar nu is het enthousias me verdwenen. Nu dreigt door de politieke moeilijkheden het wetsontwerp te worden ingetrokken of verworpen. Wat doet de regering dan? Voortgaan met de voetbal toto" krachtens speciale vergunning, zoals nu, maar met een hoofdprijs van niet meer dan 25.000 gulden". „De redevoering van de heer Vrolijk zou heel anders hebben geklonken", repli ceerde mr. Blaisse, indien de P.v.d.A. nog deel zou hebben uitgemaakt van het kabi net. Want in het laatste kabinet-Drees had de socialistische minister van Justitie, prof. Samkalden, ook een wetsontwerp ge reed gemaakt met een hoofdprijs van 25.000 gulden." Prof. Romme erkende dat hij alleen wegens politieke feiten een beperking van de hoofdprijs zou accepteren indien deze niet te laag is. „De discussie laat een gevoel"van onbevredigdheid achter. Men kan elkaar roet overtuigen. Wel moet het echter mogelijk zijn te discussiëren over het feitelijke gevolg van een wettelijke regeling van de toto. Wordt daardoor de speelzin lot onstuimigheid geleid of in breder en rustiger bedding? Ik meen het laatste", aldus prof. Romme. „Bij een verbod zoekt het kwaad uitwegen in clan destiene speelgelegenheden en buitenland se toto's. Dan komt bij het kwaad nog een ander kwaad van voortdurende wetsover treding." Inzet van één gulden te laag geacht In het voorstel van de regering zal de inzet bij de totot niet meer mogen bedra gen dan één gulden (in plaats van twee gulden, zoals nu), omdat minister Beer man bezorgd is dat een arbeidersgezin te veel uitgeeft aan de toto. „Het ontbreekt er nog maar aan", spotte mr. Vrolijk, dat het kabinet ons gaat voorschrijven wat we mogen uitgeven aan brood en rookgerei". „Het kabinet maakt zich toch ook niet druk over de uitgaven van een gezin voor de bioscoop? „vroeg mr. Berkhouwer. De praktijk heeft bewezen dat de maximum- inzet. van twee gulden geen sociale ontspo ringen heeft veroorzaakt. Prof. Romme vond de beperking van de inzet tot een gulden het zwakste punt van het wetsontwerp, zij het niet het enige. Ook de P.S.P. en de communisten zijn voorstanders van twee gulden. „Voor de rijken geldt ook geen beperking", zei de heer De Groot, (C.P.N.) „want die kunnen gokken op de beurs in Monte Car- lo". De grote meerderheid van de Kamer is dus tegen beperking van de inzet tot één gulden. Volgens het regeringsvoorstel zal er slechts één voetbalpool zijn. Het is de be doeling aan de vergunning de voorwaarde te verbinden dat van de opbrengst 25 pet. wordt bestemd voor liefdadige doeleinden. „Dat kan betekenen", merkte de V.V.D.- er mr. Geertsema op, „dat deze organi saties profiteren van anderen zonder eigen inspanning. Dat is onbevredigend. Daarom wenst hij, evenals de socialist mr. Vrolijk, een tweede voetbalpool voor lief dadige instellingen. Dan kan het publiek bepalen hoe het zijn gunsten wil verlenen. De sport wordt niet benadeeld. Daarbij sloot prof. Romme zich aan. Hij zou ook wensen dat men dan beide pools kan spe len met een maximum-inzet van één gulden. Er is dus ook een grote meerderheid in de Kamer voor twee voetbalpools. Die is er ook voor het vrijstellen van quizprijzen van de 20 percent loterijbelasting. Minister Beerman zal vandaag proberen de vele bezwaren te ontzenuwen. 'n lip, rijdt tioofd-agent OWERVEEN TEL. K 2500 18997 - 55602 - 11125 Dodelijk ongeluk. In een fabriek te Sluiskil is de 52-jarige Th. Baar uit Rot terdam, in dienst bij de fa. Stork te Hen gelo. door een vallende balk op het hoofd getroffen. Hij is later in een ziekenhuis overleden. De beide gedetineerden, die dinsdag middag kans hebben gezien te ontvluchten uit de strafgevangenis te Groningen, zijn gisteravond om half tien in Leeuwarden gepakt. Zij werden aangehouden in een autobus die om half tien uit Leeuwarden naar Tjummarum was vertrokken. De mannen hadden pech. want in de bus zat een adjudant van de rijkspolitie, die hen aan de hand van de signalementen her kende. Zij werden in het politiebureau te Leeuwaarden opgesloten. Hedenmorgen zijn zij naar Groningen teruggebracht. De mogelijkheid bestaat, dat beide man nen in de nacht van dinsdag op woensdag enkele inbraken in Leek en Tolbert heb ben gepleegd. In Leek werd gisternacht een plaid gestolen uit een auto. Dat de auto op slot was bleek geen bezwaar. Er .werd vermoedelijk gezocht naar geld want een fototoestel bleef liggen. De plaid is terug- gevonacn in de landbouwhuishoudschool in Tolbert. Daar verdwenen enkele busjes met geld f 135.waaronder geld, dat de leerlingen hadden gespaard voor een schoolreisje. Diezelfde nacht werd ook in Tolbert uit een schuur een nieuwe fiets gestolen. GAEVLE, Zweden (UPI) De politie in de Zweedse havenstad Gaevle stelt een onderzoek in naar aanleiding van de ont dekking van een stoffelijk overschot in de rivier op 24 juni. Zij vermoedt, dat de dode de Nederlander A.D. Rijler is, een passagier van de „Sea-Wvf", een in Gro ningen geregistreerd schip. De Nederlandse passagier werd als ver mist opgegeven enkele dagen nadat het lijk was gevonden en als „ongeïdentifi ceerd" werd begraven. Een onderzoek toonde aan,, dat 287 ton metende Séa-Wvf ih' Gaevle was geweest kort voor het -lijk -werd gevonden. Maar Rijler werd pas als vermist opgegeven toen het schip uit Gaevle, ongeveer 190 km ten noorden van Stockholm, was ver trokken. Ook vernam de politie een tot dusver onbevestigde informatie dat Rijler van boord was gegaan, kort nadat het schip was aangemeerd, om bijde politie een misdaad aan te geven. Hij werd echter nimmer op een politiebureau gezien. In de Eerste Kamer heeft de. minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Korthals, gistermiddag medegedeeld, dat de regering besloten heeft aan de bouw van de Coen tunnel op nationaal-economische gronden voorrang te geven. De ogenblikkelijke investering van de IJtunnei zou aanzienlijk hoger zijn. De kortere Coentunnel zal goedkoper zijn. ook al door eenvoudiger ventilatie, minder hinder voor de scheep vaart, en voordeliger wegaansluRingen. Op de rijksbegroting 1961 zullen voor de bouw van de Coentunnel gelden worden uitgetrokken. De minister meende dat het verkeer in Amsterdam zich naar het centrum niet vrij zal kunnen ontwikkelen, gezien de situatie in de stad, ook al zou de IJtunnei tot stand komen. De rentabiliteitsberékeningen van de Coentunnel zijn aanzienlijk gunstiger, evenals de verkeersprognoses. dan die van de IJtunnei. De verkeerstechniek vereist wegen, die niet op stadscentra gericht be horen te zijn. Een ringweg van de Coen tunnel rond Amsterdam naar de brug van Schellingwoude zal het centrumverkeer kunnen ontlasten, terwijl van de Coentun nel af diverse delen van Amsterdam be hoorlijk bereikbaar zullen zijn. Voor.de Zaanstreek en Amsterdam-Noord zal het zuiden en westen des lands beter bereik baar worden, terwijl de verbinding met Utrecht buiten de stadskern zal liggen. Gezien de financiële gesteldheid en de situatie op de arbeidsmarkt kan de rege ring niet de gelijktijdige bouw van Coen- en IJtunnei toestaan. Amsterdam zal dus niet met de bouw van de IJtunnei kunnen beginnen. „Dat heb ik juist vanmorgen aan het gemeentebestuur meegedeeld," al dus minister Korthals. De minister verklaarde nog, dat de Coen tunnel 45 miljoen zal kosten en met in begrip van de toeleidende wegen 64 mil joen. Daarbij is niet de reeds geprojec teerde verbindingsweg in de Zaanstreek van 30 miljoen gerekend. De IJtunnei zal 125 miljoen vergen en met algehele verplaatsing van het marine etablissement 158 miljoen. Van de bouw van de Hemtunnel kan on der de huidige omstandigheden nog geen sprake zijn, aldus minister Korthals. Mr. De Roos (P.v.d.A.), (wethouder van Amsterdam) klaagde er over, dat de gegevens waarop de keus van de Coen tunnel viel, geplaatst kunnen worden te genover een aantal gegevens, die Amster dam tot dusver als goed gebruik bij be sprekingen niet openbaarde. Hij noemde het een slag in het gezicht van de deskun digen van de hoofdstad, dat de regering een oriëntatie-bezoek aan de stad bracht buiten het stadsbestuur om. Behoort dit tot de goede relaties tussen regering en hoofd stad? De regering kreeg hier door het niet in bespreking brengen van vele gegevens der Amsterdamse deskundigen vrij spel in de Kamer. De kwestie van de prioriteit achtte mr. De Roos zwak. De verkeersdichtheid is niet voldoende in rekening gebracht. De ver kiezing van de rentabiliteit van de Coen tunnel boven die van de IJtunnei is niet duidelijk. „Onze mensen geloven die niet", zei mr. De Roos, die eveneens verzocht alle gegevens en rapporten ter beschikking te stellen en met Amsterdam in overleg te treden. „Is hel in het licht van de zelf standigheid van de gemeenten wel juist, wat hier gebeurt?", zo vroeg mr. De Roos tenslotte. Ook de heer Seegers (C.R.N.) (raads lid van Amsterdam) was teleurgesteld. Hij wees er nog op, dat bij de aanleg van de Coentunnel de spoorweg Amsterdam- Haarlem omhoog zal moeten. In felle be woordingen verweet hij minister Korthals en de regering, dat zij steeds de hoofdstad de voet dwars zetten. „De gehele bevolking van Amsterdam staat in dit geval achter zijn gemeentebestuur. Het antwoord zal dan ook volgen," aldus de heer Seegers. Mr. De Wilde (V.V.D.) zei, dat de be slissing van de minister over de Coentun nel hem als Amsterdammer bijzonder pijn lijk getroffen heeft. Naar zijn mening be stond geen prioriteit. Desondanks stelt de minister deze op nationaal-economische gronden. Amsterdam wordt thans met een verbod geconfronteerd. De stad heeft se dert 1930 rekening met de bouw van een IJtunnei gehouden. Dit blijkt uit tal van werken en uitbreidingen. De hoofdstad van het land kan dit niet aangedaan worden een uitzicht op snelle realisering dient te worden gegeven, zei mr. De Wilde, die klaagde over gebrek aan gegevens om eeri sluitend debat te kunnen voeren. Hij vroeg alle gegevens over deze aangelegenheid beschikbaar te stellen, teneinde een juist inzicht in deze zaak te kunnen krijgen „Het is voor Amsterdam een droeve dag," aldus mr. De Wilde. Minister antwoordt In zijn antwoord zei de minister, dat de regeringsbeslissing zeker niet de gemeen telijke autonomie aangetast of genegeerd heeft. Uitgaande van de verkeersgroei in het gebied van Amsterdam en daarbuiten heeft de regering in eigen verantwoorde lijkheid voor de Coentunnel moeten kie zen. Daarnaast is er de verantwoordelijk heid van de hoofdstad, welker beslissing ge toetst moet worden aan de bestaande om standigheden. De financieel-economische omstandigheden en de situatie op de ar beidsmarkt maken de bouw van tweë tun nels tegelijk onmogelijk. De beslissing is opzettelijk genomen zo zei de minister, opdat zij nog in de Eerste Kamer in bespreking zou kunnen komen. De minister erkende verschillen van inzicht tussen de deskundigen van rijk en gemeen te. doch de keus inpliceert geenszins een desavouering van de Amsterdamse des kundigen. Deskundige- noch beleidsrapporten wor den doorgaans fer kennis van de Kamer leden gesteld. Toch wilde de minister over wegen in hoeverre het mogelijk is in dit geval de rapporten bij de behandeling van de begroting 1961 ter beschikking te stel len. Da'arna werd een voorstel van orde van ir. Vos (P.v.d.A.) aanvaard om de stem ming over de begroting tot volgende week aan te houden, teneinde de fracties in staat te stellen zich nader te beraden over ge gevens inzake de tunnelkwestie. De be handeling vas de begrot'"» werd dr"-na aangehouden De directie van de spaarbank voor Australië heeft een van haar vertegen woordigers naar Nederland gezonden ten einde in nauwe samenwerking met de rijkspostspaarbank in Nederland en het Nationaal Spaar- en Reisfonds „Wij ko men" het overmaken van spaargelden van emigranten in Australië naar de rijks postspaarbank in Nederland, te vergemak kelijken, zo wordt ons van de zijde van het fondsbestuur, de heer M. Reckmann, meegedeeld. Het denkbeeld om door ge zamenlijk sparen van Nederlandse emi- grantenouders en hun kinderen het reizen mogelijk te maken heeft ook in Australië zo een grote weerklank gevonden, dat de spaarbank voor Australië zich bereid heeft verklaard aan het fonds „Wij ko men" allerlei faciliteiten te verlenen. Zo zullen alle mededelingen, die het spaar- en reisfonds wenst te doen, "gratis onder de emigranten worden verspreid. Intussen heeft het, bestuur van het nood fonds „Wij komen" weer drie noodgeval len in behandeling genomen. Voorts deelde de heer Reckmann mee dat de grote Ne derlandse vervoermaatschappijen voortdu rend in contact staan met het bestuur van „Wij komen" teneinde te zoeken naar een oplossing om het reizen in grote gezel schappen van ouders van emigranten naar hun kinderen en omgekeerd finan cieel te vergemakkelijken. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, hebben'zes Nederlandse industrieën op het gebied van de scheeps- en machinebouw, verenigd in de „I.H.C. Holland", van de Philippijnse regering een order ontvangen voor de levering van een grote baggervloot ter waarde van meer dan 20 miljoen gulden. Nader vernemen wij dat deze order het volgende baggermateriaal omvat: één sleephopperzuiger, drie snijkopzuigers com pleet met drijvende en walleiding, één werkboot, twee duwboten, één grijperhop- perbagger en één grijperkraan. De zes vennoten van de I.H.C. Holland, te weten Verschure en Go's scheepswerf en machinefabriek n.v. te Amsterdam, Conrad Stork te Haarlem, de r.v. Scheepsbouw- werf en machinefabriek „De Klop" te Slie- dreent, de werf Gusto" te Schiedam en de fix-ma's J enK Smit en L Smit en zoon te Kinderdijk, zullen deze order uitvoeren. Advertentie Sterke KEPER en ÜEANS kwaliteit Sanfor v.a. 11.50 AMERIKAANSE OVERALL een practische zomer- overall zonder mouw 12.85 2 DELIGE OVERALL IDEAAL WERKPAK in blauw en khaki v.a. 18.50 Voor al uw bedrijfs kleding Het Nes. Dinsdagavond is het tele foonnet. Nes; Ameland, geautomatiseerd. Terzelfder tijd is het telefoonnet Hollum als zodanig opgeheven. De aansluitingen van dit net zijn overgebracht naar het net Nes. Beiers bezoek. De plaatsvervangende minister-president van de Duitse Bonds staat Beieren dr. R. Eberhard. heeft dins dag in Amsterdam het Anne Frank-huis aan de Prinsengracht bezocht. Mevrouw G. Wijsmuller-Meijer, lid van de Anne Frankstichting, leidde de gast door de ka mers van het. achterhuis, waar Anne Frank en haar familie ondergedoken waren, en waar Anne haar dagboek heeft geschreven. De Duitse minister beloofde de mogelijk heden van een financiële bijdrage in de in richtingskosten van het internationale jeugdcentrum in het Anne Frank-huis door de Beierse regering te laten onderzoeken. Opvolger. Mr. J. van der Hoeven, advocaat en procureur en raadslid voor de Partij van de Arbeid in de Amsterdamse gemeenteraad, is benoemd tot gewoon hoogleraar in het Nederlands staatsrecht aan de gemeente universiteit van Amster dam. De heer aVn der Hoeven volgt prof. mr. dr. G. van den Bergh op, die zaterdag wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid heeft genomen. Reis rond de wereld. Het m.s. Johan van Oldenbarnevelt is met 450 passagiers voor een reis rond de wereld uit Amster dam vertrokken. Te Southampton zullen nog 625 passagiers embarkeren, zodat het schip vrijwel geheel volgeboekt koers naar Australië zal zetten. Op deze wereldreis zal het schip voor de eerste keer op de thuisroute New York aanlopen. Hierdoor zal een regelmatige rechtstreekse verbin ding tussen Wellington en New York tot stand komen. Advertentie Vakantie van 9 tot en met 18 juli Op een vraag van het Velsense raadslid J. van Leeuwen (K.V.P.) naar aanleiding van berichten in dit blad, waarom de Hoog ovens wel een kantoorgebouw kunnen bouwen en de gemeente Velsen niet, geven B. en W. van Velsen het volgende ant woord. De regering heeft in het bouwprogram ma 2600 miljoen gulden opgenomen voor verschillende sectoren, namelijk wo ningbouw 1350 miljoen, gebouwen voor nijverheid, handel en verkeer (categorie b) 590 miljoen, scholen 260 miljoen, overheids gebouwen (categorie d) 55 miljoen. Het gebouw voor Hoogovens valt onder b, het centraal kantorengebouw in Velsen onder d. B. en W. hebben de regering er niet van kunnen overtuigen dat in Velsen een. dringende behoefte aan dit laatste ge bouw oesta'at. Daardoor kan het gebouw voor de Hoogovens wel worden verwezen lijkt, het centraal kantorengebouw niet. Hetzelfde geldt voor de bouw van een raadhuis, dat eveneens onder categorie d valt. Er is namelijk maar twintig miljoen van de 55 miljoen bestemd voor de lagere publiekrechtelijke lichamen. Woensdag zal de raad van Velsen spre ken over de aankoop van het Thalia-thea ter in oud-IJmuiden. Aan de Kennemer- laan zal een nieuw theater verrijzen. Op de plaats van het oude theater komen op den duur bedrijfsgebouwen. Bij de voorstellen van B. en W. zijn ant woorden gevoegd op door raadsleden ge stelde vragen over verzekering tegen hout aantasting, de flatbouw aan de Valcken- hoeflaan te Santpoort en de bouw van een kantoorgebouw voor het centraal laborato rium van de Hoogovens. De raad wordt om een krediet gevraagd voor het plaat sen van waarschuwingsborden betreffende het baden en zwemmen en voor de beba- kening van de als voorrangswegen aange wezen routes Parkweg-Stationsweg en Broekbergenlaan-Hagelingerweg-Van der Vondellaan-Waterloolaan-Zeeweg (gedeel - telijk). De depressie boven de Noordzee ver plaatste zich de laatste 24 uur bijna niet. Een randstoring ervan trok echter over de Britse eilanden naar het oosten. Deze bereikte vanmorgen onze kust en deed de wind en de buiigheid tijdelijk toenemen. De depressie heeft een uitloper in de richting van Ierland. Deze hangt samen met een daar in de hogere luchtlagen aan wezig lagedrukgebied, dat geheel gevuld is met onstabiele lucht. Aan de zuidwestelijke flank van dit la gedrukgebied is op grote hoogte een zeer krachtige op de Golf van Biscaye gerich te stroming ontstaan. In deze stroming beweegt een storing mee, die in het op de oceaan gelegen warmtefront tot ontwikke ling is gekomen. Ook het bij Ierland gele gen lagedrukgebied beweegt naar West- Frankrijk. De depressie op de Noordzee krijgt hierdoor een nieuwe en waarschijn lijk actieve randstoring. Deze zal morgen Vrijdag 8 juli Zon op 4.30 uur, onder 21.00 uur. Maan op 20.23 uur, onder 4.20 uur. Maanstanden 8 juli 20.37 uur Volle maan. 15 juli 16.43 uur Laatste kwartier. 23 juli 19.31 uur Nieuwe maan. 31 juli 13.39 uuv Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 juli Hoog water 1.53 en 14.25 uur. Laag water 9.50 en 22.26 uur. Vrijdag 8 juli Hoog water 2.44 en 15.17 uur. Laag water 10.48 en 23.20 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 1'"» U>t 15 rri^uten vroege.- dan te IJmuide». in de loop van de dag dicht bij Nederland kunne komen en opnieuw wind en buien gaan brengen. WEERRAPPORTEN Temperaturen, bulten- M en binnenland heden» morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Bruèsel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon Belgrado zwaar bew zwaar bew licht bew. regenbui regenbui geheel bew zwaar bew zwaar bew wzw wzw zw zzw zw zw wzw zzw zzw zw zwaar bew. o zwaar bew. o zwaar bew o zwaar bew. zzw zwaar bew. nnw zwaar bew. zw zwaar bew zw zwaar bew. zzw zwaar bew wzw half bew. licht bew. regenbui zwaar bew regen zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew geheel bew regen regen onbewolkt onbewolkt onbewlki onbewolkt onbewol'.-l hal bew onbew-lk1 a Si 18 19 18 19 19 18 19 19 20 21 22 16 12 19 19 20 17 19 23 windst. 31 25 22 21 22 22 24 24 n w z zw no wzw windst. windst. 25 o 26 wnw windst. nno wine' -1 n nnw z 28 27 34 32 27 v a z -3 1 0,1 0 10 1 0 0 0 0 0 3 17 1 0 0,1 0.4 10 2 9 2 1 0 12 3 0 11 6 12 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2