Frans-Algerijns overleg voorlopig opgeschort r Wereldnieuws WILSON WINT 'T J Cultureel belang „Zeeslag" tussen Japanse mijnwerkers POLITIE EN COMMUNISTISCHE BETOGERS SLAAGS IN ROME j ^Praatótoel j Het zit nog ENGEL Van dag tot dag rJuxaflex v. DUIVENBODEN V Diplomatieke relaties tussen China en Ghana De Gaulle zou van oordeel zijn dat de Franse publieke opinie er nog niet rijp voor is Stockholm zonder stroom door blikseminslag Brits-Cyprisch akkoord te Nicosia geparafeerd Honderden arrestanten en tientallen gewonden ZONNEDRANKEN PROEF! VERGELIJK Op de DONDERDAG 7 JULI I960 Het. onafhankelijk-worden van Kongo hooft, naast vele problemen die internatio naal de aandacht hebben getrokken, ook een probleem geschapen waarvoor niet de minste internationale belangstelling be staat maar dat in 't bijzonder voor Vla mingen en Nederlanders toch wel van be tekenis is. Dat is het probleem van het Nederlands-talige onderwijs in het onaf hankelijke Kongo. Reeds vóór de soevereiniteitsoverdracht hebben vooraanstaande Kongolezen ver klaard. dat zij weliswaar begrip hadden voor de toestand en de wensen der Vla mingen in Kongo, maar dat zij er wat het onderwijs in en van de Nederlandse taal betreft in de praktijk geen reke ning mee zouden kunnen houden omdat de nieuwe staat zich volledig diende te con centreren op verbetering van het onder wijs aan de inheemsen. Later zijn er wel enige vage toezeggingen gedaan, maar van bepaalde verbintenissen op dit punt. heeft de Kongolese regering zich tot nog toe verre gehouden. Nu is het volkomen logisch dat de rege ring van deze jonge en op velerlei gebied nog achterlijke staat, die (zoals de berich ten van de laatste dagen duidelijk aanto nen) voorlopig moeite genoeg zal hebben om een ordelijke samenleving tot stand te brengen, haar krachten vóór alles wil wij den aan onderwijs en opvoeding van de eigen staatsburgers. Niettemin zou zij de belangen van Kongo schaden als zij, ook op onderwijsgebied, haar plichten ten aan zien van in het land wonende en werkende buitenlanders zou verwaarlozen. De Gazet van Antwerpen heeft er dezer dagen op gewezen dat er na de oorlog zeer veel. Vlaamse technici naar Kongo zijn gegaan en dat hun eventueel vertrek uit dat land een leemte zou scheppen die nog niet zo gemakkelijk zou kunnen worden gevuld. Als de kinderen van deze technici voort aan alleen Frans onderwijs zouden kun-, nen krijgen, zouden de ouders daardoor voor de keus worden gesteld: óf nu dade lijk repatriëren, óf bij latere terugkeer werk zoeken in het Franstalige deel van België, waar ze wellicht minder welkom zullen zijn. Als er op het gebied van hej, Nederland'se onderwijs inderdaad weinig of niets van de Kongolese regering te verwachten valt, zullen de Vlamingen in Kongo hun hoop dus volledig moeten vestigen op de Belgi sche regering. Want het lot van de Ne derlands-sprekende Belgen in de voorma lige kolonie, ook in cultureel opzicht, kan en mag de regering te Brussel niet onver schillig zijn. Zij zal zich niet kunnen ont trekken aan de morele plicht, met toe stemming van de Kongolese regering Ne derlandse scholen in Kongo financieel en onderwijstechnisch in stand te houden. Gezien het feit dat er in Kongo ook Ne derlandse staatsburgers werkzaam zijn, wier kinderen eveneens van het onderwijs op die scholen zouden kunnen profiteren, zou er wel iets voor te zeggen vallen dat er ook van Nederlandse kant al was het alleen door particuliere organisaties zou worden meegewerkt aan en bijgedragen tot de verwezenlijking van dit belangrijke culturele doel. Advertentie y laloesisSn De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 TOKIO, (AFP) Bij een „zeeslag" tussen twee groepen mijnwerkers op het eiland Kieosjoe zijn 240 mensen, onder wie veertig politiemannen, gewond. Ongeveer tweeduizend mijnwerkers na men aan de gevechten deel. De zestienduizend mijnwerkers zijn in twee kampen verdeeld tengevolge van een besluit van de directie om de produktie te verminderen. Bevreesd voor een even tueel ontslag gingen zesduizend mijnwer kers in staking. Zij zetten posten uit bij de mijn. Teneinde geen moeilijkheiden met de stakers te krijgen besloot, de directie van de mijn de werkwilligen met schepen naar het werk te brengen. Toen deze vloot wilde landen, bleken de stakers ook een vloot te hebben uitgerust vanwaar zij de werkwilligen met. stenen en waterstralen bestookten. Aan de felle gevechten, die zich gedeeltelijk op de vaartuigen en ge deeltelijk op de kust afspeelden, kon pas een einde worden gemaakt, toen 650 poli- liemannen de strijdenden met traangas- bommen scheidden. PEKING (Reuter) China en Ghana heb ben besloten volledige diplomatieke be trekkingen te vestigen en ambassadeurs uit te wisselen, zo heeft het. ministerie van Buitenlandse Zaken te Peking dinsdag be kendgemaakt. Het ministerie van buitenlandse zaken te Accra heeft bekendgemaakt, dat presi dent NKroemah een uitnodiging voor een bezoek aan China heeft aanvaard. Wan neer hij zal gaan, is nog niet vastgesteld. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) In Parijs wordt niet verwacht dat de bestandsonderhandelingen met het Alge rijnse bevrpdingsfront, het FLN, de eerste weken zullen worden hervat. Met zijn redevoering van woensdag heeft de pre mier der rebellenregering Ferhat Abbas nog een schepje op het communiqué van maandatg geworpen, waarin de Franse con dities voor een gesprek, die Boumendjel de week daarvoor ter kennis waren gebracht, onaanvaardbaar werden bevonden. In zyn toespraak tot het Algerijnse volk liet Fer hat Abbas veel fellere en bijna agressieve geluiden horen. Die verscherpte toon wordt in Parijs verklaard uit de bezorgdheid der FLN-leiders dat de strijdlust der rebellen verslappen zou, indien ze de indruk zouden krijgen dat om een vrede bij de Fransen gebedeld werd. Intussen is het Franse staatshoofd gene raal De Gaulle, begeleid door drie minis ters en een uitgebreid gevolg, een nieuwe reis door de provincie .begonnen, waarbij dit keer Normandië wordt bezocht. Gene raal De Gaulle, zal daar op zijn vierdaagse reis een twintigtal redevoeringen afsteken, waarvan hij gisteren in Cherbourg de eer ste heeft gehoudén. Hij sprak zijn over tuiging uit dat alle obstakels op de weg naar de vrede overwónnen zullen worden, al moet men dan ook begrijpen dat het Algerijnse probleem na een oorlog, die al bijna zes jaren duurt, niet met een hand omdraai kan worden opgelost, Op een nieuwe invitatie of verdere stap in hun richting wordt van de zijde van de gene raal de komende dagen toch niet of nau welijks gerekend. Men gelooft in Parijs eerder dat de pre sident der republiek van oordeel is dat een deel van de Franse publieke opinie nog niet rijp is voor belangrijke concessies aan de Algerijnen, zodat het probleem voor lopig in de ijskast zou moeten worden ge- borgen. Voor september zou men volgens deze voorspelling, die gegrond moei zijn op een ontboezeming die de generaal de- Britse ambassadeur in Parijs heeft toever trouwd, geen heropening der beraadslagin gen tegemoet mogen zien. In liberale kringen ontkent men even wel, dat de openbare mening zich met een vlotter tegemoet treden van Frankrijk tol het FLN niet zou kunnen verenigen. De schoen knelt eiders, zo merkt men hier op, en wel in de vrees van De Gaulle voor de ultra's en de legerleiding. Pierre Mendès France merkt in zijn wekelijke politieke analyse in I/Express op, dat De Gaulle heel snel tot een bevredigende overeen komst met de Algerijnen zou kunnen ge raken. indien hij maar de hartstochtelijke vredeswil van het Franse volk bewust al" tegenwicht wilde aanwenden tegen een rechts-extremistische en militaire minder heid, die nog geen einde van de oorlog aanvaarden wil. TUNIS (AFP-Reuter). Ferhat Abbas, premier van de voorlopige „Algerijnse re gering" zei dat de Franse voorwaar den zo „eng, beperkend en vernederého waren, dat elke vrije onderhandeling voor het ogenblik een illusie is". „Zelfs bij on derhandelingen is de Franse regering voor nemens zich op een kolonialistische manier te gedragen en alle discussie op een basis van gelijkheid te verwerpen", aldus Ferhat Abbas. Gezant in Peking CAIRO (Reuter). Als eerste commu nistische land heeft China een diplomatie ke vertegenwoordiger van de „voorlopige" Algerijnse regering aanvaard. De Algerijn se vice-premier, Kerim Belkacem, heeft onlangs bij een bezoek aan China meer hulp gevraagd. Buitenlandse waarnemers zijn van mening, dat de benoeming van een gezant in Peking vermoedelijk nodig was met. het. ooe od uitbreidine van rip huln. STOCKHOLM (UPI) Stockholm heeft woensdagavond gedurende vijftien minu ten zonder stroom gezeten als gevolg van blikseminslag in een hoofdkabel van het elektrisch net. Alle telecommunicaties wer den verbroken en het uitvallen van trams en trolleybussen veroorzaakte een onge kende verkeerschaos in de binnenstad. NICOSIA (Cyprus) (Reuter) Britse en Cyprische vertegenwoordigers hebben te Nicosia de overeenkomst geparafeerd waardoor de weg naar de afkondiging van een republiek Cyprus naar verwachting de volgende maand wordt geopend. ROME, (Reuter) De politie heeft alle openbare bijeenkomsten in de stad en in de provincie Rome verboden na de anti-fas cistische ongeregeldheden van woensdag, waarbij 65 politieagenten gewond raakten en 350 demonstranten werden gearres teerd. De politie heeft verschillende sleu- telpunten in de stad bezet om verdere gewelddaden te voorkomen. Intussen heb- Advertent xe </y.\,'Z/A WILSON SINAASAPPEL MET ZUIVER SAP VAN CALIFORNISCHE WILSON KWAST MET ZUIVER SAP VAN VOLRIJPE CITROENEN ZACHTMOUSSEREND - DUS NIET ZOVEEL „PRIK" VOOR DE KINDEREN li»'%d'V ben de communisten voor vandaag een aantal stakingen afgekondigd, als onder deel van hun campagne tegen de neo-fas- cisten. De meeste politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de golf van gewelddaden bedoeld is om de regering-Tambroni ten val te brengen, wier bestaan afhankelijk is van de 24 neo-fascistische stemmen in het Huis van Afgevaardigden. De rege ring staat thans voor de keuze af te tre den of zich geheel achter de neo-fascisten te scharen, een stap waarvoor de mees te van haar aanhangers zullen terugdein zen. De door communisten overheerste alge mene Arbeidersfederatie heeft voor heden een 24-uursstaking voor het spoorwegper soneel over het gehele land afgekondigd, en een algemene staking van een halve dag in de stad en provincie Rome. Men verwacht dat deze laatste slechts gedeel telijk zal slagen, daar andere vakvereni gingen niet hebben toegezegd daaraan deel te nemen. Ook in de provincie Bolog- ne is een algemene staking van een halve dag afgekondigd. De communistisch-neo-fascistische 'te genstelling kwam woensdagavond tot uit barsting toen de politie herhaaldelijk char ges uitvoerde tegen communistische beto gers en de botsing zich tot in de Itali aanse kamer van afgevaardigden uitbreid de. Elf linkse parlementsleden en honder den betogers werden gearresteerd, toen de politie «en verboden bijeenkomst van enkele duizenden communisten in Rome trachtte te verjagen. Zij maakte hierbij gebruik van brandslangen en traangasbom- men. De betogers gooiden met straatste nen en riepen leuzen tegen de regering en de neo-fascisten. De afgevaardigden ge nieten diplomatieke onschendbaarheid en werden na korte tijd vrijgelaten. Toen een links-socialistische afgevaar digde besmeurd met bloed de Kamer van Afgevaardigden binnenkwam nadat hij de betoging had bijgewoond, protesteerden de communistische afgevaardigden luidkeels. Er ontstond een tumult. Zaalwachten trachtten de vechtenden te scheiden. De vergadering werd geschorst. Een van de vier gearresteerde communistische ka merleden is Pietro Ingrao, directeur van het communistische blad Unita. Een van de gewonden die naar een ziekenhuis zijn gebracht is de communistische afgevaar digde Walter Audisio, die als „kolonel Va- lerio" de leiding had van de groep verzets lieden, die Mussolini bij Milaan in 1945 ge vangennamen en terechtstelden. Opzienbarende publikaties over het naderende einde onzer wereld hebben angst en verwarring gewekt in tot dus ver gezapige gemoederen. Vol gens de stellige mededelingen van dr. Bianca, het hoofd ener secte, die zich op de Mont Fréty in het Mont-Blanc-mas- sief heeft verzameld, zal op de veertiende juli de aarde uit haar baan worden geslingerd en door een atoomketting reactie grondig worden ver nietigd. De meeste publiciteitsor- ganen hebben deze opzien barende aankondiging met de nodige reserve weergegeven, sommige andere hebben er de gelegenheid in gezien hun lezers met lugubere, sensatio nele details en een handig aangebracht vernisje van „je kunt nooit weten" de stuipen op het lijf te jagen. Deze laat ste bladen hebben dat gedaan om hun reputatie van fris, ac tueel en vrijmoedig familie blad op te houden en daardoor abonnees te winnen. Van deze bladen kan men onmiddellijk aannemen dat. zij hun eigen verhaal niet geloven, aangezien het. winnen van abonnees een week vóór het einde der we reld geen enkele zin meer kan hebben. Doch met dat al leven tal van mensen in angsttoestanden en een onzer lezers schreef ons bekommerd dat zijn dochtertje van veertien „óp is van de zenuwen".' Onze redactie be reiken verzoeken om de publi katies over het naderend on heil tegen te spreken. Doch dat is natuurlijk een beetje moei lijk. Wij kunnen namelijk de aankondiging van deze on prettige gebeurtenis niet tegenspreken, omdat, wij ons dan evenzeer aan een profetie zouden moeten schuldig maken als dr. Bianca alias Emman, de profeet van de Mont Blanc, die op dit ongezellige idee ge komen is. Wij kunnen onmoge lijk met stelligheid beweren, dat de wereld niét op de veer tiende juli zal vergaan. Wij weten het niet! Natuurlijk zou den wij ons gezicht kunnen trachten te redden door in het ongewisse en klakkeloos te be weren. dat er op de veertiende juli niets zal gebeuren doch dat is riskant. Want laten wij aannemen dat de wereld, on danks deze stellige verzeke ring, tóch zou blijken te ver gaan. dan zou ons dat een ont stellend aantal abonnees kosten. En dat zou in de dan toch al zo nare omstandigheden van de vijftiende juli voor ons een bittere zorg temeer zijn. Overigens is de nerveuze angst van velen over deze mo gelijke narigheid Wel een bij zonder merkwaardig verschijn sel. Het. betekent namelijk, dat de meesten onzer een volkomen ongemotiveerd vertrouwen in de eindeloosheid van onze kos mische hangpositie koesteren en zich nooit hebben gereali seerd, dat. de stevigheid van onze aardse bodem en de ta melijk comfortabele levensom standigheden op onze planeet van ontelbare ongewisse en on berekenbare factoren afhanke lijk zijn. Het komt mij voor dat velen hun aardse leven leven op de manier van een spin, die aan een zelfgespon- nen draadje van het plafond zakt en zich niet kan voor stellen dat zij al dalende in de dampende soepterrine, in de klauwen van de poes of onder de zolen van de huisbewoners moet. terechtkomen. Ergens moet het draadje eindigen ergens is de vei lige ruimte op en begint er iets heel nieuws, iets dat heel ge vaarlijk kan zijn. Als de spin zich dat voortdurend vp'or ogen zou stellen, zou het einde haar niet verbazen. Doch nu onder gaat ze de doodstraf waar schijnlijk met de ontstellende gedachte: „Dat moet een ver gissing zijn!" Onze aardbol handhaaft zich in de ruimte aan zovele breek bare draadjes, dat het ons eer der zou moeten verwonderen wanneer dat allemaal tor ;n alle oneindigheid zou blijven voortgaan. De halsbrekende experimenten, die de mensheid zich gedurende haar wentel- reis door de kosmos bovendien nog permitteert op het gebied van atoomexplosies en wereld- belagend laboratoriumwerk, zijn riskanter dan dat de spin aan -haar draadje het in haar bolle hoofd zou krijgen om emi gezellig partijtje schommelen te ondernemen. Dat alles in aanmerking ge nomen, zouden wij bij ieder ochtendgloren verbaasd moe ten uitroepen: „het zit nog alle maalin plaats van met angstgeschrei en gekwetste ge moedsrust te reageren op mededelingen als die van dr. Bianca op zijn Alp. „Het zit nog allemaal!" is on getwijfeld een veel reëler, eer lijker en doelmatigerover weging dan: „Het zal in alle eeuwigheid blijven zitten!" Wanneer u deze regels leest, zit het nog steeds allemaal Nog steeds draait, de wereld om de as van haar polen, nog steeds ontvangt zij in keurig afgepaste maat het licht van de zon. nu eens hier, dan weer daar. Nog altijd zorgen depres sies en hoge drukken voor wind en water, wolken on een schoongeveegd vakantieblauw. Nog steeds groeit het gras. waarvan de koeien melk en de schapen wol maken. Dat is niet altijd zo geweest, en het zal ook niet altijd zo blijven. Nog steeds echter voedt ons de aarde, koestert ons de liefde van mens en natuur, wacht de wereld op onze prestaties en wachten mensen op onze ge negenheid. Dat is niet altijd zo geweest, en het zal ook niet altijd zo blijven. Wij weten immers, hoe op een dag de zon verduisteren zal voor onze stervende ogen en heel de wereld in duisternis zal wegzinken in onze sterven de gedachten. Eens zullen wij er niet meer zijn doch dat betekent, dat voor ons de we reld er niet meer zal zijn. Op de dag van onze dood vergaat de wereld. Doch op dit. ogen blik leven we nog, nu voelen we nog de warmte van het be staan rondom, zoals zij ons be straalt uit de bron van het leven. Van binnen en van bui ten doorgloeit ons de hevigheid van het heden, dat niet van gisteren of morgen is. Morgen! De veertiende juli! De zesde september! 1961, 1980, 1999 zij bestaan niet en er is niets van hen in de seconde van nu, die ons gegeven is met de onwankelbare zekerheid van het tastbare, zichtbare en voelbare feit: Voorspellingen over het ein de der wereld zijn vaker ge daan. Wij behoeven er met bij te voegen, dat zij ondeugdelijk zijn gebleken. Doch wie zich bevangen voelt door angst en verwarring bij de gedachte aan wat gebeuren kan, bewijst zichzelf onomstotelijk zijn eigen koppige struisvogel blindheid, die hem de realiteit van het eindbesef heeft doen verruilen voor de illusie van de eindeloosheid. Er zit heel wat vast aan die illusie. Zij dient niet enkel om de angst te verdringen, doch op haar is de ganse levenshouding gegrondvest. De valse zeker heid van nooit te zullen ver gaan omhult, onze wereld ais een pantser. Men verschuift zijn levensvreugden, zijn doel stellingen, zijn bestaansvervul- ling naar dat vage, onbestemde „straks", waarvan niemand de datum weet en dat wellicht nooit naderen zal tot ec-n heden. Zelfs als dr. Bianca gelijk heeft en de veertiende juli ons aller eind zal zijn, dan nog zou de dertiende van deze maand de mooiste dag van ons leven kunnen wezen. Doch voor velen onzer ligt de mooiste dag van het leven te gloren achter de barrière van de veertiende. Na de veertiende is ons zoveel beloofd, 'zoveel te wachten. Na de veertiende ligt ons leven in schone schijn te lonken en achter de grens van de aan gekondigde catastrofe "s alles opgetast, wat voor ons van waarde kan zijn. Daarom die angst en die zenuwen en als de veertiende voorbij zal /.fin gegaan als een gewone dag tussen de dagen, zullen wij weer met haastig zelfbedrog verzinken in de schone toe komstdromen, die nooit werke lijkheid zullen worden doch waarvan niettemin de ijdele illusie door geen dr. Bianca ■mag worden verstoord. Het is spijtig, dat geen ster ker woorden van troost en tegenspraak dan deze de ang- stigen onder ons kunnen wor den geschonken. Doch wellicht komen zij deze week comfor tabeler door wanneer zij den ken aan het gezicht dat dr. Bianca zal moeten trekken, in dien hij op de vijftiende juli door twaalfduizend paar ver baasde ogen zal worden aan gestaard in het. heldere mor genlicht van de zon, die opkomt tussen de toppen van de Alpen. Zomer trakx ivordt. het dan toch weer zomer, mensen: jasjes uit, borstrok uit, mouwen omhoog, boordje los (nee, u niet dame pffff. En allemaal lekker bruin. Is het niet van de zon dan wellicht van een capsule, want de wetenschap die niet ophoudt met ons te laten verbazen heeft uitge vonden, dat je per pil en min of meer van- binnen-uit een Rivièra-teint kunt krijgen. Dat, is dan gelijk de genadeslag voor de win tersport. Geen „Hals und beinbruch" meer, een tabletje Arosa en het is weer: „Wat zie je er zalig uit, Joke". Een mens is een vreemd dier. Wij hier vjillen er allemaal graag uitzien alsof we zojuist de broodrooster met goed gevolg hebben verlaten. Ik ken er die het 'zeer be slist niet doen vanwege de zonnige vitami nen en die zich dan ook in drie dagen laten gaarstoven, al kost het weken pijn. Dom natuurlijk, zoals elke medicus u kan ver klaren en een beetje naïef. Trouwens, niet iedereen staat zo'n crème-de-cacao-toetje, maar dat moeten zullie weten. Maar ik kén landen waar de bruine men sen en voor al 't goud in de wereld graag een beetje witter zouden zien. Omdat ze dan bijvoorbeeld chef zouden kunnen wor den, meer zouden kunnen verdienen, in alle hotels zouden kunnen slapen (waar ze maar wilden), in alle restaurants eten, in alle spoorwagons zitten, of simpelweg op een bank-in-het-park die het opschrift bevat: „Slegs vir blankes". Ik heb ook deze men sen aan de kust gezien, maar geen die er uren in de zon zat. Ze waren wel wijzer, want aangezien een deel der mensheid de kwaliteiten der medemensen niet afmeet naar hersens maar naar kleur, is het triest ja soms gevaarlijk donker te lijken. IJ weet allemaal wel, wat. ik bedoel en hoe ik dat zeggen wil. Misschien niet een toepasselijke gedachte in deze zomer, waarin wij ons van zorgen willen bevrij den. Toch maar aandenken: altijd maar denken aan die anderen die zouden willen zijn als wij, sinds wij onszelf hebben uit verkoren om. te verdelen en te heersen. En ivie vindt het capsuletje uit voor hen Dat zij al-maar blanker zullen worden Finokkio Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Terreur. In de Algerijnse stad Blida is woensdag een jong meisje gedood door een granaat die in het kantoor van een architect werd geworpen. De architect en twee meisjes werden gewond. Het was de vijfde aanslag in Blida sinds zondag. Spion. Het Westduitse hooggerechtshof heeft de 42-jarige zakenman Helmut Epp tot twee en een half jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat hij getracht had militaire geheimen te verzamelen voor Oost-Duitsland. Een vrouwelijke employee van de Westduitse bondsweer die hij benaderde, gaf hem aan. Epp bekende reeds in 1956 in de Oostduitse geheime dienst te zijn getreden. Mis. Een polaris-raket die de Amerikaan se marine van Cape Canaveral had ge lanceerd is 90 seconden na de lance ring in de Atlantische Oceaan terecht gekomen. De oorzaak is nog niet be kend. Volgens een woordvoerder van de marine werkte de ontsteking van de beide trappen normaal. Waarschuwing. De Verenigde Arabische Republiek heeft Jordanië in een nota gewaarschuwd voor de „ernstige ge- gevolgen" vaneen voortduren van de officiële en radio-critiek op de V.A.R., zo is in Cairo meegedeeld. Staking. Woensdag zijn 6500 van de 7500 metaalarbeiders van het Sambrebek- ken in Noord-Frankrijk in staking ge gaan. Zij willen loonsverhoging en vast stelling van de pensioengerechtigde leeftijd op 60 jaar; en op 55 jaar voor degenen die zeer ongezond werk ver richten. Wild Oost. Twee Russische bandieten heb ben bij Borsiovgleb een overval ge pleegd op een ouderwetse postkoets, die nog altijd in dienst wordt gehouden. De rovers hadden de weg met gestolen dynamiet opgeblazen en toen de koets voor de hindernis stilhield, schoten zij de koetsier van de bok. Zij maakten zich uit de voeten met de geldkist en een paar zakken met post. Zij ver moordden behalve de koetsier een voor bijganger die gewond was door de ont ploffing. De bandieten kregen later ru zie over de verdeling van de buit, waar bij de een de ander doodde. Na een drijfjacht werd de overlevende rover gegrepen. Vliegtuig. Premier Ben Goerion heeft woensdag in Tel Aviv het eerste geheel in Israel gebouwde vliegtuig -een les- toestel- aan de luchtmacht overgedra gen Het eerste vliegtuig uit de geschie denis van Israel was de vurige wagen waarmee El ia ten hemel voer, met dit dit verschil dat het vliegtuig nooit te rugkwam. aldus Ben Goerion. Verboden. Het stadsbestuur van Hildes- heim heeft de Duitse Rijkspartij geen toestemming verleend gedurende het weekeinde een partijdag te houden, Ook voorgenomen protestdemonstraties te gen deze partijdag door de vakbonden en jeugdorganisaties zijn verboden. Het gemeentebestuur heeft de regering ver zocht de Rijkspartij ongrondwettig te laten verklaren omdat de partij een voortzetting zoj zijn van de verboden socialistische Rijkspartij. Arbeiders. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Industrie te Mainz, dr. Wolfgang von Holt, heeft voorge steld, dat de Westduitse industrie, die aan een chronisch tekort aan arbeids krachten lijdt, moet nagaan of en in welke mate zij gebruik zou kunnen ma ken van niet-blanke arbeiders, bijvoor beeld uit Afrika. Industriële onderne mingen in Zuid-Engeland, die hij on langs bezocht had, waren zeer tevre den over hun niet-blanke arbeidskrach ten, aldus dr. von Holt.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3