Daar staat-ie Daar gaat-ie Daar ligt-ie Belangrijk jaar voor Visserij school Technische school te Velsen leverde 120 geslaagden af Havenberichten Nog een week, dan is het gedaan met de aardbeien Garagebedrijf G. v. Dongen V erhuurdersperikelen in Castricum Haarden en kachels Burgerlijke Stand van Velsen Twee inbraken in Castricum Bloemenmarkt D. Dangermond verlaat Zeewijkschool Eerste reis van nieuw vrachtschip LOENDERSLOOT GROENTEPRIJZEN DEZE WEEK HOOG ZATERDAG 9 JULI 1960 Het jaar 1959 is in vele opzichten be langrijk geweest voor de visserijschool te IJmuiden. Het aantal leerlingen van de school is weer belangrijk gestegen. Hieruit blijkt dat de school in goede naam bezit in zeevarende kringen. De school is uitgebreid met twee loka len. Een keus tussen een kantine en twee leslokalen viel in het voordeel van de laatste uit* Anders was het niet mogelijk geweest alle leei'lingen te plaatsen. In het jaarverslag van de visserijschool wordt gesteld dat een kantine meer dan ooit onmisbaar is. Ook in Den Haag ziet men dit in, zodat de verwezenlijking niet veraf is. De omstandigheden waaronder moest worden gewerkt waren vorig jaar niet ideaal. De uitbreiding vorderde langza mer dan werd verwacht. De rust in de school werd hierdoor geruime tijd ge stoord en dat gaf weer een terugslag op het onderwijs. Toch waren de resultaten zeer bevredigend. Er is een verbetering geconstateerd in net schoolbezoek van de afdeling „zeevis vaart". Toch zal het volgens het bestuur door de geheel veranderde structuur van de bevolking van Velsen zo goed als uitge sloten zijn dat „zeevisvaart" wat het be zoek betreft een overheersende positie zal gaan innemen. De tijden zijn nu eenmaal voorbij dat de school werd bezocht door honderden leerlingen uitsluitend uit deze bedrijfstak dat enige honderden trawlers vanuit IJmuiden voeren. Het is evenwel niet ondenkbaar dat bin nen een niet al te lange tijd een groot aantal opvarenden van de kottervloot het onderwijs zal moeten volgen. Tot nog toe zijn de vaartuigen beneden 50 ton bruto- registerton vrijgesteld om gediplomeerd personeel te varen. Er bestaan plannen om aan deze gevaarlijke en ongewenste toestand paal en perk te stellen en deze grens te verleggen tot 20 ton. Het verslag zegt, dat de Duitsers ons voor zijn wat het onderwijs aan kustvis- sers betreft. De verdere ontwikkeling ten aanzien van de eventueel te stellen eisen van vakbekwaamheid van de kottervis- sers zal nauwlettend moeten worden ge volgd. Een verdere uitbreiding van de school is voorlopig niet urgent. Het zou echter van belang kunnen zijn dat reeds nu een eventuele verdere uitbreiding on der de ogen wordt gezien. Men wijst in het verslag op de wenselijkheid een op leiding van scheepskok aan de school te verbinden. Een keuken van een internaat zou hiervoor als scheepskombuis kunnen worden ingericht. Maar alvorens een in ternaat werkelijkheid wordt zou op het onbebouwde deel van het schoolterrein een lokaal hiervoor kunnen worden ge bouwd. Dit lokaal kan dan later weer dienstbaar worden gemaakt voor conser- veerdoeleinden. Men wijst ook op de invoering van de vriestrawler. Mochten meer dergelijke schepen hun intrede doen dan zal het ze ker van belang zijn na te gaan of de school kan bijdragen de hiervoor geselec teerde bemanning de nodige kennis bij te brengen. Het is toch zo dat op dergelij ke schepen een gedeelte van de visbewer- king zal plaatshebben, die anders aan de wal geschiedt. Belangstelling Zowel nationaal als internationaal heeft het de school niet aan belangstelling ont broken. Dat destijds de inrichting van de Advertentie Moderne was- en smeerinrichting Revisie - Reparatie - Onderhoud Ruime stallingsgelegenheid Seheldestraat 9*11 - Telef. 5565 BEVALLEN: A. M. Brongers—De Best, d., Voltastraat 1, IJmuiden; M. M. Dekker Marks, d., Gladiolenstraat 2, Santpoort; S. de BoerBloemendaal, z., Trompstraat 34, IJmuiden-Oost; A. C. VeldmeijerOtte, z., Platanenstraat 43, IJmuiden-Oost; E. M. AusmaDe Jonge, z., Jacob van Heems kerkstraat 15, IJmuiden; A. A. I. Leune Hogenboom, z., Planetenweg 153, IJmui den; R. M. J. van Liempt—Sijbrandij, z., Alex. Bellstraat 11, IJmuiden; J. van Lies houtDirks, d., Kerkweg 20, Santpoort; B. BottenheftMeijer, d., Smidt van Gelder straat 55, Velsen-Noord; G. C. Ouwerkerk Bus, z., Casembrootstraat 40. IJmuiden- Oost. OVERLEDEN: J. van der Meulen, 42 j., echtgenoot van H. Overmeen, Juliana weg 39, Egmond a. d. Hoef. ONDERTROUWD: K. Hartstra, Ekster laan 15, IJmuiden-Oost en M. A. Heijkoop, Kennemerlaan 107, IJmuiden, t.a.: IJmui den, Kennemerlaan 107; R. Hoffman, Fre- derik Hendriklaan 202, 's-Gravenhage, en S. J. Mettler, Rusburglaan 18. Santpoort, t.a. Santpoort, Rusburglaan 18; H. W. Neervoort, Van Tuyllweg 22, Velsen-Zuid, en E. W. C. Schiff, Stationsweg 91, Velsen- Zuid, tegenw.adr.: Velsen-Zuid, Stations weg 91; M. Bosschert, Wijk aan Zeeërweg 110, IJmuiden, en G. A. J. de Krijger, Mar conistraat 14, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Herculesstraat 28; A. J. Langras, Sumatra- plantsoen 24 I, Amsterdam, en J. Bennink, Ladderbeekstraat 101, Velsen-Noox-d, t.a. Amsterdam, Sumatraplantsoen 241; F. Keur, Stephensonstraat 4, IJmuiden, en E. M. Piebinga, Stephensonstraat 64, IJmui den; P. Harkmans, Van Speykstraat 43. IJmuiden-Oost en F. Iskes, Van Speyk straat 43, IJmuiden-Oost; P. J. C. Timmers, Burgemeester Enschedélaan 2, Santpoort, en J. van Egmond, Wijkerstraatweg 20 rd., Velsen-Noord, t.a. Santpoort. Hoofdstr. 42; J. M. Westerhout, De Tiendestraat 5, Vel sen-Noord, en G. Kemp, Gerard Schaap straat 1, Amsterdam, t.a. Velsen-Noord, De Tiendestraatö; J. G. Sprokholt, Juliana- kade 86, IJmuiden, en M. C. 't Hart, Julianakade 88, IJmuiden, t.a. Heemskerk, Diepenbrockstraat 10, J. M. van Loon. IJmuiderstraatweg 10 c, IJmuiden-Oost, en G. van Zutphen, Van Speykstraat 49, I.Jmuiden-Oost; L. M. Mossel, Cypressen- straat 32. IJmuiden-Oost, en W. Klopper, Lange Nieuwstr. 69, IJmuiden, t.a. IJmui den, Andromedastraat 27; J. M. Molenaars, Zeestraat 215, Beverwijk, en T. C. Baar, Van Diepenstraat 18, Velsen-Noord, t.a. Beverwijk, Zeestraat 215; J. Minnema, Be- noordenhoutseweg 249, 's-Gravenhage, en A. van Bienema, Radarstr. 150, IJmuiden. afdeling „visverwerking" juist is ge weest, blijkt wel uit de interesse die door de directeuren en besturen van andere scholen hiervoor wordt getoond. Dat de ruimte waarin in de toekomst visproduk- ten zullen worden geconserveerd, enigs zins aan de krappe kant zal blijken te zijn, is niet de schuld van de ontwerpers van het lokaal. Hoofdambtenaren van landbouw, visse rij en voedselvoorziening uit Turkije, Israel en India bezochten de school en stelden zich op de hoogte van het visse rij-onderwijs. Uit deze reacties is geble ken, dat zij voor het onderwijs aan de vis serij-school grote waardering hadden. Met het aanschaffen van een moderne radio-peilinrichting is weer een stap in de goede richting gedaan om het onderwijs in moderne navigatiemiddelen beter tot zijn recht te laten komen. Uitbreiding van het instrumentarium met „radar" en „dec- ca-simulator" is eveneens noodzakelijk. Meer nog dan de grote handelsvaart zijn de zeevisvaart en kleine handelsvaart tegen woordig op deze moderne navigatiemidde len aangewezen in verband met de door deze schepen gebruikte vaargebieden en routes. Er zijn nog vele mogelijkheden om het onderwijs aan deze school uit te breiden en te vervolmaken, aldus het jaarverslag. Het oefenschip, waarover reeds veel is geschreven, vormt hiervan een van de fa cetten. Voorts is het denkbeeld van een moderne rokerij en een dagopleiding voor het „voorlopig diploma als scheepswerk- tuigkundige" niet los gelaten. Dat deze laatstgenoemde opleiding ze ker in een behoefte zou voorzien blijkt wel uit de aanvragen hiervoor. Het bevoegde personeel hiervoor is aan de school aan wezig. Aantal leerlingen. In totaal werden in 1959 de verschil lende opleidingen en cursussen door 579 leerlingen bezocht, vorig jaar 521 leerlin gen. Het zwaartepunt lag ook nu weer bij de kleine handelsvaart. De avondbinnen- vaartschool werd bezocht door 33 leerlin gen. Er werden 328 leerlingen toegelaten. Van de 311 leerlingen, die de school ver lieten, behaalden 147 een school- of een rijksdiploma. 102 kandidaten namen deel aan de rijksexamens, hiervan slaagden er 89, ruim 87 percent. Van de 72 kandidaten die deelnamen aan de schoolexamens slaagden er 58, ruim 80 percent. Het aantal leerlingen van buiten de ge meente was weer zeer hoog, namelijk 202 of bijna 35 percent. Er waren leerlingen uit verafgelegen plaatsen als Groningen, Dantumadeel, Harderwijk, Klazinaveen, Tegelen en Scharredijke. Ook volgde een leerling uit Suriname het onderwijs. In 1960 wil men de granieten vloer in de gang uitbreken en in plaats daarvan een tegelvloer leggen. De betonnen vloer van het visverwerkingslokaal is uitgebro ken en een tegelvloer is gelegd. Dit is de hygiëne ten goede gekomen. De meeste zorg is wel besteed aan het voldoende „afschot" geven van de vloer. In totaal werden in 1959 13.128 kilo vis en enige vaatjes oesters verwerkt. Deze oesters werden door Zeeuwse handelaren weer gratis afgestaan. De boten en de vlet zijn geregeld ge bruikt. Een der boten zal in 1960 door een nieuwe vervangen worden. De toestand van de vlet was van dien aard dat er een grote reparatie nodig was teneinde deze weer betrouwbaar te maken. Een botenhuis in de vissershaven is vol gens het verslag de enige oplossing om van een goede verzorging en controle van het materiaal verzekei'd te zijn. De Nederlandse Spoorwegen schonken een „maybach 12 cylinder diesel in v- vorm". De outillage van de machinehal voldoet redelijk aan de eisen welke aan een dergelijk lokaal kunnen worden ge steld. Hoewel toestemming is verleend voor het aanschaffen van een stoomketel voor steriliseerdoeleinden, bleek de ketel die oorspronkelijk hiervoor bestemd was. reeds aan anderen te zijn verkocht. Er wordt thans uitgezien naar een andere hiervoor geschikte ketel. Castricum is nog lang niet volgeboekt. Dit blijkt uit de gegevens die we ontvin gen van V.V.V.-zijde en van particuliere verhuurders van zomerhuisjes en gemeubi leerde woningen of gedeelten daarvan. Zelfs voor de maand augustus hebben nog maar weinigen „geheel bezet" op hun kaart kunnen schrijven. Men meent dit te moeten toeschrijven aan de minder gunstige weersomstandig heden, waardoor vooral de buitenlanders verstek laten gaan. Men wacht kennelijk af wat de laatste week van juli zal bren gen om dan misschien nog een of twee weken naar Castricum te komen. Velen ontvingen, o.a. uit Duitsland, al bericht dat men geneigd was ruimte te huren, maar tussen de regels stond, dat men toch graag wat beter weer afwacht te. In de meeste gevallen laat men de ver huurder echter nog in het onzekere en stuurt geen zogenaamd handgeld. De mo gelijkheid bestaat dat, zodra de maand augustus mooi weer zou brengen, de huur der onverwachts voor de deur staat. Dit kan tot gevolg hebben dat de ver huurder, menende dat de Buitenlandse gasten geen interesse hebben, het huisje of gedeelte van de woning alweer verhuurd heeft, zij het tegen lagere prijzen dan aan buitenlanders. Over het algemeen staat het met de verhuring in Castricum niet al te best en men hoopt daarom dat er spoedig beter weer zal komen om alsnog in de gelegen heid te zijn, de onkosten, die men ook dit jaar voor betere accommodatie heeft ge maakt, terug te verdienen. Al is het maar gedeeltelijk. Op twee plaatsen is in de afgelopen nacht te Castricum ingebroken. Een fami lie aan de Pernéstxaat kreeg ongewenst bezoek, waarbij men het uiteraard op de financiën had voorzien. Dit was ook het geval bij een familie aan de Kon. Julianastraat, doch in beide gevallen zag men grote buit over het hoofd en stelde zich tevreden met een handtasje waarin zich enig geld bevond en enkele kleine, artikelen van weinig waarde. De nachtelijke bezoeker(s) forceerde(n) in beide gevallen het slot van de keukendeur en zette(n) vervolgens een speurtocht naar geld in in de kamer. De politie zet thans een speurtocht in naar de dader(s) waarvan men meent een spoor gevonden te hebben omdat bij de diefstal nogal nonchalant te werk is ge gaan. De bloemenprijzen wisten zich in Be verwijk deze week vrij goed te handha ven al werden er vrijdag iets lagere prij zen betaald. Gladiolen komen nu in iets ruimere mate aan de markt. De vroege Allers Pierson is al ruimschoots vertegen woordigd en ook de Accalaurentia maakte haar opwachting. Er werd tot een goede gulden per bos betaald. Bij de zomerbloemen zag men een rui mere aanvoer van Segetum, Statice Reb- becia. Er is ook al een begin gemaakt met de aanvoer van dahlia's, waarvoor vrij behoorlijke prijzen werden betaald. Een bosje rozen van de soort Hymph ging, voorzover het eerste kwaliteit be trof, nog weg tot f 5.70. Bij de pot- en perkplanten wordt de aanvoer iets kleiner. Er is nog altijd veel belangstelling voor begonia's, afrikanen en ander tuingoed. Advertentie PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING AANSPREKER J. MEIJER Ftfzantenlaan 3, Tel. 4576. IJmuiden-O. Begrafenissen en Transporten door het gehele land Honderdtwintig jongelui uit de IJmond hebben vrijdagavond uit handen van de directeur van de Technische School te Velsen, de heer P. L. Hubbeling, het di ploma ontvangen. Van de 161 kandidaten die geëxamineerd zijn, zijn er 41 afgewe zen, hetgeen dus bijna vijfentwintig pro cent is. Ook werden vrijdagavond weer de traditionele Dick van Lecuwenprijzcn aan leerlingen, die de mooiste cijfers hebben behaald, uitgereikt. Namens het bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemer- land, heeft de heer A. Stoel de geslaag den, die veelal hun ouders, vrienden en kennissen hadden meegenomen, zodat de zaal van het Patronaatsgebouw bijna ge heel was gevuld, toegesproken. Hij wees op het grote belang van de aanwezigheid van vaklieden voor de bedrijven. Het is wel zaak. dat de geslaagden nu niet met de neus in de wind gaan lopen. Doorstude ren is voor hen van groot belang. De heer P. L. Hubbeling reikte daarna de diplo ma's uit. De namen van de geslaagden zijn: Machine-bankwerken: F. J. Berghuis, Beverwijk; F. Boot, IJmuiden; L. R. Dub- belaar, IJmuiden; C. A. den Dunnen, Vel sen-Noord; M. P. Geerse, IJmuiden; P. de Graaf, IJmuiden; K. Hoekstra, IJmuiden; H. J. G. Chr. Hoogaarts, Haarlem; R. A. de Jong, Beverwijk; M. A. J. P. Oomen, Beverwijk; M. C. Pauwels, IJmuiden; A. J. Rozenheek, IJmuiden; J. G. Spruit, IJmuiden; G. F. H. v. Stenis, Beverwijk; J. Chr. Vonk, IJmuiden; R. A. v. d. Weele, Haarlem; A. P. Bakker. Beverwijk; W. van Delft, Beverwijk; F. Fehres, Haarlem; A. Hoogeveen, IJmuiden; G. Jongejan, IJmui den; L. A. Jonker, Beverwijk; A. Joustra, IJmuiden; B. Kiekens, IJmuiden; D. A. v. d. Lee, Beverwijk: J. Nieuwenhuizen, Be verwijk; P. N. Ouwerkerk, Haarlem; H. Schuurman. Velsen-Noord; M. H. Slaman, Velsen-Noord: Chr. Storm, IJmuiden; P. H. K. van 't Veer, Beverwijk; C. G. N. Wil- lems, Velsen-Noord: W. v. Wonderen, IJmuiden. Geen diploma: 13 leerlingen. Dick van Leeuwenprijs: L. A. Jonker. Elektro-techniek: A. A. Baten, Haarlem; D. Biben, Beverwijk; P. C. M. Bleyendaal. Heemskerk; H. A. Bontekoe, Velsen-Noord; R. J. Hoekstra. Velsen-Noord; N. B. a. d. Kerk, Haarlem; W. Korver, IJmuiden; M. M. D. Mac Mootry, Beverwijk; F. P. P. Otten, Velsen-Noord; H. C. de Ruiter, Haarlem; E. Tuyn, Driehuis; W. Visser, IJmuiden; J. P. Wisman, Haarlem; G. van Zanten, Beverwijk; P. J. Zeegers, IJmui den; H. W. Zwart, Beverwijk; A. M. v. Zijl, Beverwijk; M. Dik, Haarlem; J. Ja cobs, Heemskerk; P. C. Jonker, IJmuiden; A. Ketting, IJmuiden; W. N. Knaap, Be verwijk; F. Knorren, Velsen-Noord; H. Lenderink, Beverwijk; R. C. F. Mulder, Velsen-Noord; A. J. Nunnik, Heemskerk; A. Stals, Velsen-Noord; D. Tolk, Wijk aan Zee; M. de Weers, IJmuiden; S. de Wilde, Velsen-Noord. Geen diploma: 13 leerlin gen. Dick van Leeuwenprijs: A. M. van Zijl. Timmeren: W. Cuperus, Beverwijk; W. H. de Haas, IJmuiden; J. J. de Munk, Beverwijk; A. P. Roubos, Haarlem; L. Schol, Velsen-Noord; J. A. Serpenti, Wijk aan Zee; K. G. Wagter, Wijk aan Zee; Th. Weel, Beverwijk; N. Wolf, IJmuiden; O. Baljé, Castricum; A. Klomp, Beverwijk; J. F. Massier, IJmuiden; R. Meens, Velsen- Noord; A. Porte, Beverwijk; F. J. Biezen- kamp, Beverwijk; J. M. v. Schelt, Ve lsen- Noord. Geen diploma: 8 leerlingen. Dick van Leeuwenprijs: R. Meems. Her-exa men: 1 leerling. Schilderen: P. M. in den Bosch, Velsen- Noord; A. Goed, Velsen-Noord; J. H. L. Offerhaus, Santpoort; L. C. A. v. Opzee- land, Haarlem; S. v. d. Outenaar, Bever wijk; W. F. Stals, Velsen-Noord. Geen di ploma: 1 leerling. Dick van Leeuwenprijs: A. Goed. Loodgieten: J. K. Amsing, IJmuiden; A. J. Hermans, IJmuiden; R. Meijer, Velsen- Noord; M. Plug, IJmuiden; J. N. M. Nelis, Haai'lemmerliede. Geen diploma: 4 leer lingen. Dick van Leeuwenprijs: J. N. M. Nelis. Autotechniek: O. J. A. Beerta, Bever wijk; C. J. v. Borx-e, Velsen-Nooi'd; B. Bruinenberg, Beverwijk; P. van Dijk, IJmuiden; R. Coster, IJmuiden; J. H. M. Imming, Driehuis; J. M. Kabalt, Bever wijk; J. Korf, IJmuiden; J. J. Lelie, Be verwijk; C. Oldenburg, IJmuiden; W. Th. v. Shagen, Santpoox-t; Chr. Vaane, Bever wijk; E. D. K. Wardenaar, Beverwijk. Geen diploma: 2 leerlingen. Dick van Leeuwenprijs: J. M. Kabalt. Fijnmetaalbewerken: M. H. Boeter, IJ- Vrijdagavond is in de Zeewijkschool op buitengewoon hartelijke wijze afscheid ge nomen van het hoofd van deze school, de heer D. Dangermond, die gedurende drie endertig jaar zijn krachten aan het onder wijs heeft gegeven. Namens het Comité van afscheid was de leiding in handen van de heer W. J. Schipper, die het eerst het woord gaf aan de heer A. J. Hermes, wethouder van Onderwijs. Deze getuigde met enkele goed gekozen woorden van de waardering van het gemeentebestuur. De heer Hermes deelde mede, dat het in het voornemen van het college ligt van de heer en mevrouw Dangermond in een ver gadering van B. en W. officieel afscheid te nemen. Toch kan nog niet van een de finitief afscheid worden gesproken, daar de heer Dangermond zich bij het ulo verdienstelijk gaat maken. De heer W. Nijsen sprak namens de afde ling van Volksonderwijs woorden van dank, de heer H. Jaapies namens de oudercommissie van de Zeewijkschool, J. Gx-apendaal en F. Taffijn namens de oud- ieerlingen. Burgemeester J. G. S. Bruinsma had in een hartelijke brief zijn waardering be toogd, wat ook het geval was met de in specteur van het lager onderwijs. Ver scheidene geschenken en bloemen werden aangeboden en vooral de oudleerlingen ga ven op klinkende wijze uiting van hun dankbaarheid, door een som geld te over handigen voor een vakantiereis. Diep onder de indruk dankte de heer Dangermond, ook namens zijn vrouw, voor de blijken van waardering. Honderden inwoners can Velsen zijn vrijdagavond om half zes bij de zuidelijke kanaaloever te hoop ge lopen om getuige te zijn van het op blazen van de vijftig meter hoge loog- toren van de papierfabriek Van Gelder Zonen te Velsen-Noord. Velen hadden een fototoestel bij zich om het vallen van de toren te vereeuwigen. Het ter rein van Van Gelder Zonen was vrij dagmiddag om vijf uur al afgezet door politieagenten en bedrijfsbewakers. Tientallen werknemers waren op daken van verschillende gebouwen geklommen om het schouwspel beter te kunnen zien. De slopers van de firma Roosch hebben gezorgd, dat de 'oogtoren om precies half zes ter aarde ging. Zij hadden daartoe dynamiet aangebracht, dat met een flinke klap explodeerde. Duizend ton beton trilde. Stijf viel de reus in de richting van het Noordzeekanaal. Een tel later lag een markante toren in honderd stukken op de grond. Zaterdag 16 juli vertrekt het 4622 brt. metende motorschip „Liberiakust" uit de Amsterdamse haven voor zijn eerste reis naar de havens aan de westkust van Afri ka. Dit schip is bestemd voor het vei'voer van stukgoederen en is onder meer uit gerust met dieptanks, voorzien van een verwarmingsinstallatie voor het transport van palmolie en van latex (vloeibare rubber). Voor het laden van tropisch hard hout heeft het schip een laadboom met 35 ton draagvermogen. Het schip heeft accommodatie voor 8 passagiers. De „Li beriakust" in in opdracht van de Hol landse Stoomboot Maatschappij, een der deelnemers in de Holland West-Afrikalijn, gebouwd bij de Arnhemsche Scheepsbouw Maatschappij. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Wex ford van Boston, ledig voor Koog aan de Zaan; Daje Boehmer, Rotterdam; Nestor, Paramaribo; Alca, Fx'eetown; Werna, Nor- koeping; Nabstein, Antwex'pen; Selby, Goole; Catharina W., Rochestex-, laden staalhaven IJmuiden; Otens, Burntisland: Sont, Huil, laden staalhaven IJmuiden; Vittangi, Charmux-al Chule; Bolt, Oslo; Hontestroom, Londen; Saldura, Vancouver; Stentor. Antwerpen; Stella Prima, Lagou- letta, erts lossen binnenhaven IJmuiden; Toula, Moi-mugoa; Bele, Stockholm; Ma- gas, Ceuta. Zaterdag kwamen in IJmuiden: Spes, van Stettin, kalk lossen IJmuiden; Nedereems, Bilbao; Senegalkust, Fx-eetown; Max'celis Nowodko, Port Said; Avony, Nai-vik, erts lossen buitenhaven IJmuiden; Lucas Bols 1, Carlsvik; Rigel, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Agro- mayor naar Gothenburgh; Timca, Caen; Suederhom, Hambui-g, gedeeltelijk gelost IJmuiden; Martha Aherens, Hamburg; Cal- vijn, Donmsjoe, zout geladen IJmuiden; Gefle, Rouaan, bijlegger IJmuiden; Affir- mity, Hambux-g, bijlegger IJmuiden; Kitty, Londen, walsmateriaal geladen IJmuiden; Rovuma, Rotterdam; Tasmania, Antwer pen; Lijnbaansgracht, Gent; Arralizz, Vaes- teraes; British Workman, Grangemouth; Tannstein, Bremen; Rorine, Hamburg, ledig van Velsen; Maria de Lourdes, Rot terdam; Finlandia, Bremerhaven; Geexi, Zwijndrecht, Volocaevsk. Rotterdam, ledig van Zaandam; Polaris, Gdansk, ledig van IJmuiden; Celebes, Las Palmas; Vallde- mosa, Antwerpen; Anayansi, Trolhattaen, walsmateriaal geladen IJmuiden; Gouwe- borg, Arkoe; Naunburg, Antwerpen, ledig van IJmuiden; Oranjeborg, Delfzijl. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Naya- de, Persian Gulf; Camerounkust, Bordeaux Oberon. Funchal. Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden muiden'; A. Blok, IJmuiden; C. L. van Duijn, Heemskex-k; A. W. Gooijers, Zand- voort; C. M. Jonker, Bakkum; H. C. Key- zer, Velsen-Noord; J. C. Koex-, Santpooi"t; Joh. Kooyman, Bevei-wijk; G. Masten- bi'oek, Santpooi't; D. P. Outenaar, Velsen- Noord; N. J. J. Pex-quin, Santpooi't; G. Raaphorst, IJmuiden; W. A. van Schinkel, Velsen, ,G. Vos, Bevex-wijk; F. de Vreugd, IJmuiden; G. O. Zorgdrager, IJmuiden; N. Zwart, Beverwijk. Geen diploma: 0 leex-lingen. Dick van Leeuwenprijs: C. M. Jonker. Een zware onweersbui gooide vi'ijdagmiddag „roet in het eten" van de Beverwijkse aai-dbeienveiling, want de handel reageerde sterk op het weer. De toch werkelijk niet al te grote aanvoer men gaat de laatste week in kon nog wel door de binnen landse markt worden opgenomen ,maar tegen snel dalende prijzen. Aanvankelijk bleven de „enen" nog aardig op prijs en kwam men zelfs nog een bod van 5.1Q tegen, maar dit liep ruim een gulden per mand terug. Tegen het einde van de mai-kt, die door het slechte weer ruim een half uur langer duurde, betaalde men voor de eerste kwaliteit ternauwei'nood nog f 4 per mand. Voor de tweede kwaliteit lagen de prijzen x-ond f 2,per mand. Er was een flinke vraag naar doosjes, die al naar gelang van kwaliteit van 22 tot 76 cent noteex-den. De Beverwijkse gx'oentemai'kt ki'eeg ook deze week weer een x-ecordaanvoer te ver werken. Met uitzondering van enkele pro- dukten ging alles vrij vlot weg voor zeer gunstige prijzen. De sla kan nog maar steeds geen genade in de ogen der kopers vinden, want ook deze week waren er nog dagen dat er een 1000 kisten doordraaien. De bos- en waspeen hadden bij een ruim aanbod veel moeite om tot de 20 cent per bos of per kilo te komen. De bloemkool zorgde voor een grote verrassing door bij een ruim aanbod vrij snel in prijs omhoog te gaan, er wex-d tot 88 cent per stuk voor betaald. De snij- en spei'ziebonen gingen vrijdag tot boven de twee gulden per kilo, tuinbonen noteerden nog 46 cent per kilo. Voor de dopei-wten lagen de prijzen ook al vrij hoog; beneden de 90 cent per kilo was er niets te koop. Andijvie bx-acht het tot 20 cent per kilo, voor spinazie en postelein werd tot 45 cent per kilo betaald. De prijzen wai-en: Aardbeien 1,40 tot 5,10 per slof; aardbeien 0,22 tot 0,75 per doosje; bloemkool 0,23 tot 0,58; sla 0,04 tot 0,07; spinazie 0,12 tot f 0,45; sperziebonen f 1.60 tot 1,95; snijbonen f 1,55 tot 2,10; tuinbonen 0,14 tot f 0,47: doperwten f 0,73 tot 1,11; peulen f 0,85 tot 1,75; bospeen 0,12 tot 0,24; was peen 0,08 tot 0,18. Castricum Vooral bij de groente werden op de laat ste veilingdag van de week in Castricum zeer hoge prijzen genoteex-d en dit gold spe ciaal de peulen, waarvoox-, hoewel er slechts kleine partijtjes aan de markt kwamen, tot 2,12 per kg werd betaald. Ook doperwten en capucijnerc werden evenals de sperzie bonen voor hoge prijzen afgedrukt. Daar naast bleek ook de bloemkool weer in trek, omdat hiervoor tot 0,85 per stuk werd afgedrukt. Tuinbonen lagen iets hoger dan de afgelopen dagen, maar van de sla was weer een gedeelte voor de minimumprijs opgehouden. De aardbeien die onder de klok kwamen waren niet allen meer van de beste soort. Er kwamen partijen die voor de export nauwelijks konden doorgaan, maar voor het binenland bleken Talisman en de fram- bozenaardbeien nog enig gewicht in de schaal te kunnen leggen. De hoogste no tering was nu 4,60 en de laagste bedroeg 1,90 per mand. De prijzen van vrijdag waren: groente, sla f 0,03 tot 0,04'/s; rabax-ber 0,07V2 tot 0,14; waspeen f 0,09'/2 tot 0,14; sperzie bonen 1,75 tot 1,95; tuinbonen f 0,21 tot 0,33; capucijnex-s 0,98 tot 1,08; dop erwten 1,12; peulen f 1,65 tot 2,12; groene doperwten f 0,70 tot 0,84; bos- kroten t 0.05V2; bloemkool f 0.40 tot f 0,S5; komkommers f 0.11 tot 0,23; spinazie 0.35; bosuien 1 0.04; rode bessen f 2,20: zwarte bessen f 4.80. Aardbeien: Moulin Rouge II f 2,10 tot f 3,60; III 1,90; per doosje 0,33; Climax II f 1,90 tot 2.60; per doosje 0,26 tot 0,33; Talisman I f 3,50 tot 4,50; II 3 tot 4,60; Senghana 1 2,30 tot 3,60; III 2; IJmond II 2,40 tot f 3,70.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7