Eisenhower reageert fors op Kroesjtsjevs dreiging Belgische militairen scheppen orde in de Kongolese chaos Londen wijst verzoek om hulp van Katanga af HET WEER Washington is echter niet van plan geweld tegen Cuba te gebruiken Rust hersteld in Elisabethstad, maar elders is de toestand nog verward Vijftien doden onder de blanke bevolking Nederlandse vrouwen en kinderen moeten gaan Ondergangsvoorspeller begint te twijfelen Bewoners van eiland gevlucht voor erupties Boycot van Nederlands smaldeel in Fremantle? U-2's uit Japan teruggetrokken MAANDAG 11 JULI 1960 45e JAARGANG NUMMER 2J)8 N iagar a-val overleefd Het woord is aan Datum is goed maar het jaar misschien niet ejore you vuy! Geen troepen uit Rhodesia naar de Kongolese provinciedie zich afgescheiden zou hebben In de krant van heden: vag Afnemende wind Aan het strand Vluchtelingen in Brussel Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 8 8 «w ma m 1 "V* "X Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. 8 8 f T 1 1 T I M J W M W j B 9 Wm j W 8 B Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X JL X X VjL X VA X II WL X VA XXX franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct l££ DAGBLAD VOOR VE L S E N - IJ M ID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING wtófgW Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON Eisenhower's reac tie op Kroesjtsjevs dreiging, dat de Sov jet-Unie raketten naar de Verenigde Sta ten kan afvuren ais de Amerikanen zich zouden mengen in de binnenandse aan gelegenheden van Cuba is buitengewoon krachtig gesteld: Amerika zal niet dulden dat op het westelijk halfrond een regime totstandkomt, dat wordt overheerst door iet internationaal communisme. De presi dent noemde dit standpunt in overeen stemming met Amerika's verdragsver plichtingen met name aan de resolutie van 1954, aangenomen te Caracas op de tiende Panamerikaanse conferentie. Wij len John Foster Dulles heeft daar met succes de stelling gepropageerd dat de 3verheersing van enige Amerikaanse staat door het internationaal communisme ge meenschappelijke tegenmaatregelen zoii rechtvaardigen. BRUSSEL De Belgische regering heeft zaterdag en zondag krachtig ge reageerd op de chaotische toestand in Kongo. De Ëclgische kolonel Ghevsen is tot generaal bevorderd en krijgt het bevel over een vrij belangrijke troepen macht, die uit West-Duitsand wordt teruggetrokken, over de drie militaire bases in Kongo en over de aldaar gestationeerde lucht- en zeestrijdkrachten. De oud parachutisten en commandotroepen kregen het bevel om zich gereed te houden, in Elisabethstad, de hoofdstad, van de provincie Katanga, zijn de Belgische troepen er in geslaagd de orde te herstellen, zonder één schot te lossen. Dit succesvol militair optreden bracht hier de eerste lichtstraal sedert het begin van de muiterij va nde Kongolese gewapende macht. Het is nog niet duidelijk of de Belgische troepen, die in Kongo trachten de orde te herstellen, dit doen op Kongolese uitnodiging of niet. Pierre Wigny, de Belgische minister van Buiten landse Zaken, heeft in Brussel verklaard dat de Kongolese minister van Buiten landse Zaken, Bomboko. om ingrijpen van de Belgische troepen heeft gevraagd maar premier Loemoemba zei na een onderhoud met de naar Kongo gevlogen Belgische ministers Ganshof en De Schrijver in een radiotoespraak uit Leopold- stad, dat tussenkomst van buitenlandse troepen een schending van de Kongolese soevereiniteit is. De blanke vrouwen en kinderen blijver uit Kongo wegtrekken naar België, Noord- Khoucsic. Ponugees Angola, Brits Oeganda en Tanganyika en het voormalige Franse Congo. Naar schatting bevinden zich in de hoofd stad van de provincie Katanga Elisabeth stad, niet meer dan 2.000 blanken. Een weck geleden waren er nog 12.000. Het aantal doden onder de blanken is niet be kend, maar vast staat, dat er vijftien om het leven zijn gekomen. In Elisabethstad hebben de muitende troepen zich aan de parachutisten onder worpen. Zaterdag hebben de muiters daar vier blanken gedood, onder wie de Itali aanse consul. Afgezien van het feit dat thans veel te laat volgens sommige waarnemers Belgische keurtroepen naar Kongo wor den gestuurd, is de algemene toestand nog verward en gevaarlijk. Ook de meeste buitenlandse diplomaten hebben Leopold- stad verlaten en verblijven thans in Braz zaville. de hoofdstad van Frans Congo aan de andere oever van de Kongo-stroom, vanwaar de duizenden Belgische vrouwen en kinderen via de luchtbrug van de Sa bena naar Brussel worden gerepatrieerd. De Belgische regering denkt echter te vens aan de toekomst. Na het herstel der orde zullen de moeilijkheden op het fi nancieel, economische en sociale vlak voor de jonge Kongostaat pas beginnen. Moïse Tsjombe, premier van de provin ciale regering van Katanga, heeft aan een speciale correspondent van de B.B.C. ver klaard, dat hij de onafhankelijkheid van Kongo wenst, maar dat hij wil wachten tot de toestand is gestabiliseerd. Hij heeft een beroep gedaan op de Belgische troe pen van de basis Kamina om in Elisa bethstad de muitende Kongolese soldaten te ontwapenen en de orde in de stad te herstellen. Aan de Britse consul en aan de correspondent van de B.B.C. verklaar de hij dat hij zijn leven heeft te danken aan het feit dat deze Belgische troepen tijdig de stad zijn binnengerukt. Tsjombe, die de machtige Belgische in dustrie van Katanga achter zich heeft, probeert grotere invloed te verkrijgen in de Kongolese republiek zelf. Minister Wigny zou van de Britse ambassadeur in Brussel de verzekering hebben gekregen dat er geen Noordrhodesische troepen naar Katanga zullen worden gestuurd. Premier Loemoemba schuift de schuld van de gebeurtenissen op de Belgen, daar zij zijns inziens niet genoeg hebben ge werkt aan de opleiding van de Kongolese officieren. De oproep van de president Kasavoeboe tot de blanken, opdat zij met vertrouwen opnieuw aan het werk zouden gaan, en naar Kongo zouden terugkeren, klonk veel redelijker. President Kasavoe boe kondigde strenge maatregelen aan te gen de Kongolezen, die zich hebben mis dragen. Vandaag zullen hij en Loemoemba Elisabethstad en'Loeloeaburg bezoeken. De beide ministers voor Afrikaanse zaken, De Schrijver en Ganshof van der Meersch hadden klaarblijkelijk de opdracht gekre gen Loemoemba ernstig te waarschuwen dat zijn regering van België geen enkele financiële steun zal ontvangen wanneer niet spoedig de orde wordt hersteld. Het internationaal krediet van Kongo is thans zo geschokt dat Loemoemba zeker niet moet rekenen op de steun van andere landen. Vanmiddag zal de Belgische regering op een spoedvergadering van het parlement een verklaring over de toestand in Kongo afleggen. Men vraagt zich thans af welke houding de socialistische oppositie zal aannemen. De Belgische socialisten hebben in die tijd geweigerd in te stemmen met de verster king van de Belgische troepenmacht in Kongo vóór 30 juni en hebben de spoedige onafhankelijkheid voor Kongo, waarvan men thans de gevolgen ziet, gewenst. On der de druk van de socialisten werden in Brussel de twee rondetafelconferenties ge houden, waar de Kongolese leiders druk uitoefenden om de onafhankelijkheidsda tum spoedig vast te stellen. Intussen heeft premier Eyskens critiek te verduren uit enkele kringen van kolo niale maatschappijen, die een comité voor de verdediging van de Belgische belangen in Afrika hebben gevormd. Een 2500 sym- patiserenden van het comité, onder wie een groot aantal vrouwen die uit Kongo werden gerepatrieerd, hebben gisteren be toogd voor het monument van koning Le opold II achter het paleis van de Koning. Een delegatie van de betogers werd door premier Eyskens ontvangen en eiste een militaire interventie in Kongo en de con centratie van alle Belgen en andere blan ken in vijftien Kongolese centra, welke door de Belgische troepen zouden moeten worden beschermd. De demonstratie werd door de Brusselse politie vrij hardhandig uit elkaar gejaagd. BRAZZAVILLE (Kongo) (Reuter) De Nederlandse vertegenwoordiging in. Leo- poldstad heeft alle Nederlandse vrouwen en kinderen de raad gegeven Kongo te verlaten. DEN HAAG. - Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld, dat de Ne derlandse consul-generaal te Leopoldstad, jhr E. Boreel, deelneemt aan het voort durend overleg tussen buitenlandse verte genwoordigers te Leopoldstad over repa triëring. Jhr Boreel heeft de bevoegdheid zelfstandig naar bevind van zaken te han delen. Er bestaat ook contact tussen de Nederlandse en de Belgische regering en tussen de Belgische regering en de KLM over evacuatie en repatriëring. BRUSSEL (UPI) Vanochtend is een DC 7c van de KLM in Brazzaville geland. Die toestel zal vandaag nog met tachtig Belgische en Nederlandse vluchtelingen naar Europa vertrekken. Een tweede DC 7c gaat morgen naar Brazzaville en woensdag een DC 6b. De KLM heeft bekend gemaakt dat zij ondanks het piekseizoen zal trach ten meer vluchten te laten maken naar Kongo later deze week, als dat nodig mocht blijken. Voor het eerst in de geschiedenis heeft iemand een val in de Niagarawater- rmllen overleefd: het 7-jarige jongetje Roger Woodwarddat zaterdag na het omslaan van een boot door de waterval werd meegesleurd, is 55 meter lager levend, met alleen wat builen en ont vellingen, uit het kolkende water op gevist. Zijn 17-jarige zuster kon vlak voor de rand van de waterval nog gegrepen worden. Tele-foto De Amerikanen hebben bij het verne men van Eisenhower's forse reactie te vens gedacht aan de Monroe-leer die 137 jaar oud is. President Monroe zeide in zijn boodschap van 1823 onder meer: „Wij be horen iedere poging van de Europese mo gendheden om hun systeem te doen uit strekken over enig deel van dit halfrond te beschouwen als een gevaar voor onze vrede en veiligheid." Monroe dacht wel niet aan het communisme, doch Dulles heeft de Monroeleer in 1954 aangepast aan de nieuwe tijd. Het is ec'hter zeer de vraag of Eisen hower even krachtig kan optreden als hij heeft gesproken. Op dit ogenblik is Was hington beslist niet van plan geweld te ge bruiken tegen Cuba. Elke actie wil men doen uitgaan van de Organisatie van Ame rikaanse Staten, die de resolutie van Ca racas heeft ondertekend, doch die tevens in haar Handvest heeft verklaard dat geen staat of groep van staten mag intervenië ren in de interne of buitenlandse politiek van enige andere staat. Vandaar dat, on danks Eisenhower's kordate taal, de kans gering is op een effectieve Amerikaanse actie tegen Fidel Castro. De stappen, die Washington ten aanzien van Cuba heeft genomen, hebben in La tijns Amerika een vrij sceptische ont vangst gevonden. In het Mexicaanse par lement bleek zelfs enthousiasme te be staan om Cuba economisch te hulp te ko men. Indien Amerika en de Latijnsameri- kaanse staten weinig of niets tegen Cuba ondernemen, kunnen de Russen betogen dat zij met hun raketten een effectieve bescherming aan Castro hebben verleend. De bewoordingen waarin Kroesjtsjev te gen interventie op Cuba waarschuwde, herinnerden aan de waarschuwing, die de toenmalige Russische eerste-minister Boelganin in 1956 tot Groot-Brittannië en Frankrijk richtte, toen deze landen gewa penderhand in de Suez-kwestie hadden in gegrepen. Volgens de Sovjet-Unie kon daardoor uitbreiding van het conflict worden voorkomen. Kroesjtsjev zei dat Rusland bereid is alle kleine landen de hel pende hand te bieden. Hij wees erop dat Rusland beschikt over raketten die op een afstand van 13.000 km. hun doel precies kunnen treffen. In Cuba zelf zal het volk zich eer ge sterkt voelen door Kroesjtsjevs woorden dan geïntimideerd door Eisenhowers taal. Het conflict, dat tussen Amerika en Cuba is ontstaan, bevat namelijk vele elemen ten die in Latijns-Amerika een emotionele reactie teweeg kunnen brengen. Amerika heeft na de afdamming van Cuba's sui- kerstroom terstond doen weten dat het be gin september op de conferentie te Bogota een nieuw plan zou indienen voor econo mische hulp aan Latijns-Amerika, maar men moet betwijfelen of men zich in Zuid- Amerika door een dergelijke aankondiging laat lijmen. In Japan is gebleken hoeveel invloed kan uitgaan van studentendemon straties en in Latijns-Amerika zou dit voorbeeld aanstekelijk kunnen werken. Fidel Castro ziek Met enige spanning had men in Was hington afgewacht wat Castro zondag in Havana zou zeggen, doch de Cubaanse leider kon niet in het openbaar verschij nen als gevolg van een longaandoening. Sommige tekenen wijzen er overigens op dat Cuba Amerika zal verzoeken de vloot- basis bij de Guantanamobaai te ontrui men. Moskou koopt suiker HAVANA (Reuter-UPI) Na haar olie aanbod heeft de Sovjet-Unie Cuba nu aan geboden de 700.000 ton suiker te kopen die Amerika niet wil hebben, zo verklaarde de Cubaanse president Dorticos zondag avond op een bijeenkomst van een hon derdduizend mensen in Havana, die drie uur lang bij een temperatuur van 90 gra den tevergeefs op Castro hadden gewacht. Jean Dolent: Men moet zoeken naar de werkelijk heid, die de toverkracht van een droom heeft. COURMAYEUR (UPI) De dokter heeft zich vèrgist in het jaar, deelde zon dag een woordvoerder van de kleine sekte, die onder de naam Pavilion op de Mont Blanc verblijft, aan de pers mede. „De wereld zal vergaan. Dag en tijd blijven ongewijzigd, maar het zou wel eens niet dit jaar kunnen zijn. Na het uitblijven van de tekenen, die er vorige week op moesten wijzen, dat dr. Emilio Biancha, het bij het rechte eind had, wat zijn voorspelling over de onder gang van de wereld op 14 juli aanstaande betrof, heeft de leider van de groep, nog eens al zijn berekeningen te voorschijn ge haald en is tot dit verrassende resultaat gekomen. Niettemin blijft de kleine gemeenschap boven op de Mont Blanc de „fatale datum" afwachten. Gerustgesteld, dat alles zo'n vaart niet zal lopen, en waarschijnlijk ook een beetje teleurgesteld door de overigens menselijke misrekening van hun leider. Dr. Biancha en zijn volgelingen zijn na de bekendmaking van dit nieuws heel wat minder toeschietelijk geworden tegenover de pers, die de gebeurtenissen de laatste weken met grote belangstelling heeft ge volgd. NOUMEA (Nieuw-Kaledonië) (Reuter) Alle bewoners van Le Lopevi, een eilandje van de Nieuwe Hebriden, hebben zich in de loop van de nacht in veiligheid kunnen stellen, nadat zondagmiddag een vulkaan, die reeds lang als uitgedoofd werd be schouwd, actief was geworden. Drie fraters stoten lava en wolken as uit en het noordwestelijk deel van het eiland is geheel verbrand. Engelse en Franse piloten hebben geconstateerd dat gloeiende as tot 2.000 meter wordt opge worpen. FREMANTLE (West-Australië) (Reuter) De Australische vakbond van zeelieden in Fremantle (Westelijk Australië) heeft een boycot afgekondigd tegen drie Neder landse oorlogsschepen, die dinsdag in de haven verwacht worden op weg naar Nederlands Nieuw-Guinea. Van bevoegde zijde in Den Haag wordt vernomen dat deze maatregel geen invloed zal hebben op de reis van de schepen. Naar de marinevoorlichtingsdienst ons vanmiddag meedeelde, zal de boycot van Nederlandse oorlogsschepen in Fremantle West-Australië, het bezoek aan deze stad van het Nederlandse vlooteskader niet kunnen verhinderen. „Een boycot van oor logsschepen heeft altijd minder ernstige gevolgen dan wanneer het om koopvaar ders gaat. Wij kunnen natuurlijk veel din gen zelf doen," aldus verklaarde men van marinezijde. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22359& NYLON REGENJASSEN 49.75 (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft een dramatisch verzoek om Britse hulp van de premier van de Kongo-provincie Katanga, Moïse Tsjombe, _Jer bescher ming van de belaagde Europeanen afge wezen. Hij had om troepen uit het Britse protectoraat Rhodesia gevraagd. De reden van de weigering is, dat Groot Brittannië de provinciale regering van Katanga niet erkent. Tsjombe had zijn S.O.S. verzonden via de Britse consul in Elisabethstad. Het feit dat hij zulks deed is een aanwijzing, dat Katanga zich reeds van Kongo heeft afgescheiden. Groot Brittannië is nog steeds verant woordelijk voor de buitenlandse politiek van de Federatie van Rhodesia, maar voor de Britten is het moeilijk om in te grijpen, tenzij het leven van Britse bur gers in gevaar verkeert. Dit is blijkbaar niet het geval. De zaak zou wellicht anders liggen indien het verzoek gekomen was van de constitutioneel tot stand gekomen regering van Kongo zelf. In Rhodesia zijn als voorzorgsmaatregel reservisten opgeroepen. Een compagnie van het Noordrhodesische regiment staat klaar om zich van NDola naar de grens van Kongo te begeven. Het zenden van legertransportmiddelen met benzinevoor raden voor gestrande Europese vluchtelin gen is waarschijnlijk de aanleiding ge weest tot het gerucht, dat Rhodesische troepen Kongo waren binnengerukt. Deze geruchten werden van officiële zijde snel tegengesproken. Vluchtelingenstroom Duizenden vluchtelingen uit Kongo stro men Noord-Rhodesië en Oeganda binnen. Vier maanden geleden heeft Tsjombe Sir Roy Welensky, de premier van de Rhode sische Federatie gepolst over de mogelijke aansluiting van Katanga bij de Federatie, nadat Kongo onafhankelijk zou zijn gewor den. Katanga is rijk aan koper, uranium en diamant. Rhodesische troepen gesteund door Canberra-straalbommenwerpers staan reeds enkele weken gereed om de grens tussen Noord-Rhodesia en Katanga te beschermen. TOKIO (Reuter) - Alle Amerikaanse U-2 toestellen zijn uit Japan teruggetrokken, aldus heeft de Japanse minister van bui tenlandse zaken Aiichiro Fujiyama van daag - maandag - op een persconferentie in Tokio medegedeeld. De Amerikaanse am bassadeur in Japan, Douglas Macarthur jr. heeft de Japanse regering hiervan formeel op de hoogte gebracht. W eerrapporten 1, 2 Buitenlands nieuws 1, 3 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Agenda 5 Kunst 5 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Toch Is Het Zo7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws 8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk buien. Ma tige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde, maar later afne mende wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Afwisselend buien en opklarin gen met ook morgen nog een krachtige westelijke wind. Tem peratuur ongeveer 17 gr. C. Zee water bijna 17 gr. C. Vooruit zichten: depressie boven Noord zee blijft sterk wisselvallig en te koel strandweer brengen. Geregeld landen in Brussel vliegtuigen met vluchtelingen uit Kongo. De bur gers hebben al hun bezittingen verloren.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1