Nieuw kantoorgebouw voor Van Hattum en Blankevoort Hoe de duiven vlogen Radicale couponverkoop tegen spotprijzen Oude banden met Beverwijk Onderhoud woningen in Velsen nog steeds slecht Havenberichten Willem Beukelsz naar zee met kikvorsmannen DAVO-haarden Omvangrijk programma van proeven Fa. DE VILDER 5 Goede Suomi'prestaties in Purmerend Nog flink wat aardbeien in Beverwijk Geen nautische bezwaren tegen pontverplaatsing Twee aanrijdingen in Castricum Wasmachines - Centrifuges De transferlijst DINSDAG 12 JULI 1960 Twee en een half jaar heeft hel geduurd voor de herbouw van het hoofd kantoor van de firma Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk gereed was. De architect, professor Zwiers uit Haarlem stond voor de niet gemakkelijke taak het oude koetshuis aan de Velserweg te bewaren en daarnaast een geheel nieuw kantoorgebouw te scheppen, een opdracht, waarin hij, volgens velen, zeer zeker is geslaagd. Maandagmorgen is het nieuwe gebouw officieel geopend door de burgemeester, de heer J. G. S. Bruinsma. Het had een haartje gescheeld of de firma Van Hattum en Blankevoort- een aannemingsbedrijf met een wereldreputa tie- had zich in de gemeente Velsen ge vestigd. Dat het zover niet is gekomen, is te danken geweest aan het initiatief van Beverwijks nieuwe burgemeester, die bij zijn komst in Beverwijk twee en een half jaar geleden in de huisvestings moeilijkheden viel. De heer Bruinsma deed de directie een oplossing voor de moeilijkheden van de firma aan de hand, waaraan zelfs de di rectie nog niet had gedacht. Doordat wat gemeentegrond werd afgestaan, kon de firma gemakkelijk uitbreiden. Mocht de aannemingsfirma over een tijdje uit de nieuwe kantoorgebouwen zijn gegroeid, dan is er nog een mogelijkheid een vleugel bij te bouwen. De heer J. C. van Hattum dankte tij dens de openingsplechtigheid de heer Bruinsma hartelijk voor de medewerking. Sprekers neef, de heer F. van Hattum, herinnerde aan de oude banden die de Van Haltums altijd met Beverwijk hebben gehad. Zeventig jaar geleden immers ves tigde zich de familie in Beverwijk. De heer F. van Hattum gaf een opsom ming van de vele buitenlandse werkzaam heden van de firma. Sedert de vestiging in Beverwijk is het bedrijf snel gegroeid. Thans zijn vijfentwintig ingenieurs en an dere academici in functie. Oude banden Spoedig was de kantoorruimte niet toe reikend meer. Er werd naar een andere vestigingsplaats uitgezien. Doch dank zij het initiatief van burgemeester Bruinsma behoefden de oude banden van de familie Van Hattum met Beverwijk niet te wor den doorgesneden, aldus de heer F. van Hattum. Dat men juist de elfde juli als openings datum van het nieuwe kantoorgebouw te Beverwijk had gekozen, vindt zijn ver klaring in het feit, dat 56 jaar geleden de firma haar intrek nam in gebouwen naast het huis „Scheybeeck". Advertentie ALLE MODELLEN LOENDERSLCOT CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 Werd toen een gedenksteen geplaatst door Pauline van Hattum (geboren '21 ok tober 1898), maandagmorgen was het een telg van het vierde geslacht van de fa milie Blankevoort, die deze plechtigheid verrichtte, te weten de zevenjarige Reijer Friso Blankevoort. Burgemeester Bruinsma zei het prettig te vinden dat de naam van Beverwijk over alle delen van de wereld wordt gevoerd door de firma. Het nieuwe gebouw achtte hij de gemeente Beverwijk waardig. Het respect van het gemeentebestuur jegens de firma bracht de burgemeester tot uit drukking door aanbieding van de gemeen- tevlag, die in top werd gehesen. Namens de „Maatschappij Wegenbouw" werd een bronzen beeld van de heer J. Telders aangeboden. De heer Telders oud directeur van de onderneming, heeft zeer veel voor de firma gedaan. Vooraanzicht van het nieuwe kantoor gebouw van de firma Van Hattum en Blankevoort aan de Velserweg te Be verwijk. Maandagmorgen is het ge bouw officieel in gebruik genomen. Het jaarverslag van het bedrijf van Openbare Werken te Velsen over 1959 meldt, dat in het afgelopen jaar de restau ratie van de ijskelder van het landgoed „Beeckestein" te Velsen gereed kwam. In voorbereiding is de restauratie van de voorgevel van het zeventiende eeuwse pand Torenstraat nummer 4. Door het college van B. en W. zijn vorig jaar 62 vergunningen ingevolge de Hinderwet verleend. Hiervan werden 45 voorwaardelijk verleend en 17 onvoor waardelijk. Drieendertig vergunningen hadden betrekking op de oprichting van Advertentie COUPONS BALATUM EN LINOFEIT LINOLEUM EN INLAID COCOSTAPDT EN LOPER VAST TAPUT o a Bouclé, Forto Lussen en Moquette Tapijt DOBBY. va ƒ1.p rn. DRUKSTOF DAMAST VELOURS SUN ART TAPONSTOFFEN VITRAGE MEUBELSTOFFEN COUPONS COUPONS COUPONS WONINGINRICHTING BEVERWIJK - 250 MODELKAMERS Maandag kwamen in IJmuidcn aan: Conny M, uit Immingham; Royal Gate. Swansea; Roerdomp, Ljusne; Henriette B Londen, ledig IJmuiden; Amstelstroom. Londen; Noorderlicht, Mariestacl; Alexan der, Kaskoe; Herman Buisman, Par; Regu- lus, Lubeck; Sint Michael, Rotterdam: Bomma, Drammen. Dinsdag kwamen in IJmuidcn aan: Am- stelmeer, Rotterdam; Renovatie, Marykar- via; Scheldestroom, Liverpool: Bintang, Bilbao; Joost, Skeleftea; Energie, Ifolm- sund; Cranborne, Swansea; Oranje, Sout hampton; Raunala, Lulea, erts Hoogovens. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Stel la Prima, Rotterdam, ledig IJmuiden; Tor. Malmoe; Conny M Immingham: Ootmar- sum. Bremen; Hestia, Bremen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Tubo. Londen; Nestor. Bremen; Isis. Rotterdam: Netherlands Coast, Rotterdam: Zwaan- tina, Stockholm, walsmateriaal van IJmui den. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het. schip van of naar Amsterdam is ge gaan.) GEEN AARBEIENVEILINGEN MEER. Na woensdag zullen er op de veiling van Ons Belang te Ca 5 tri cum geen speciale aardbeienveilingen meer gehou den worden. De aanvoeren verm.nderf n nu sterk en de laatste partij ics hebben veel van het slechte weer 'e lijden waar door de animo gering wordt voor dit pro- dukt. Prijzen van 1.60 tot 2 20 zijn thans normaal en slechts een enkel kratje haalt een goede notering. Op de groentenmarkt waren de prijzen over het algemeen zeer redelijk ei. vnor bloemkool, vorige week maar weinig waard, zelfs goed te noemen. Ook capu- ci.jners en doperwten gaven een goede notering te zien evenals de aangevoelde sperziebonen en peulen die voor tamelijk hoge prijzen werden afgedrukt. De noteringen van maandag waren: peulen 1.50: sperziebonen f 1.70; sla 3 61 /act.bosuien 56 ct. per stuk; waspeen 1013!4 ct.; tuinbonen 1628 ct.; bloem kool 1259 ct.; peterselie 45 ct. per bakje: selderij 40 ct. per bakje: rabarber 514 '4 ct.; doperwten 1.05: andijvie 17'/j ct.; capucijners 8296 ct..; groene doperwten 7074 ct.; rode bessen 2.302.50 per mand; aardbeien I f 4.70—4.80; aardbeien II 24.50; aardbeien III 1.60—1.80; per doosje 3149 cent. bedrijven. 29 op de uitbreiding en wijzi ging van bestaande bedrijven. Het aan tal ingediende aanvragen om een vergun ning bedroeg 95. De werkzaamheden uit hoofd van de her- bouwfinanciering krachtens de wet op de materiële oorlogsschade kunnen voor de gemeente Velsen als geëindigd worden be schouwd. Sedert de werkzaamheden aan de gemeente werden opgedragen op 1 juli 1953 zijn in totaal 540 herbouw- en herstelfinancieringen afgewerkt. Het Rijk vergoedde de gemeente hiervoor een be drag van 86.300,-. Het gemeentebestuur gaf in het vorige jaar 618 bouwvergunningen af. Deze om vatten de volgende werken: 381 nieuw bouwwoningen, 18 nieuwbouw winkelpan den, 2 nieuwbouw boerderijen, 333 nieuw bouw andere gebouwen, 105 verbouw wo ningen, 23 verbouw winkelwoningen en 127 verbouw andere gebouwen. Het totaal van de bouwkosten van deze objec ten bedroeg bijna 43 miljoen gulden. Op 20 aanvragen om een bouw- of verbouw vergunning werd afwijzend beschikt. In totaal werden 665 aanvragen ingediend. Slecht onderhoud Het onderhoud van woningen liet ook in het afgelopen jaar weer veel te wensen over, aldus het jaarverslag. Er werden 247 klachten, betrekking hebbende op 341 woningen, in behandeling genomen. De meeste klachten hadden betrekking op rio lering (170). schuren en hekken (107) ge breken aan gevels (56) en diversen (131). In 52 gevallen kon geen verbetering wor den bereikt dan nadat een aanschrijving van het gemeentebestuur was uitgereikt aan de bewoner. Eind 1959 waren nog 130 klachten in behandeling. In het jaarverslag wordt melding ge maakt van het feit, dat in '59 negenen vijftig woonwagens en woonschepen wer den gebouwd. Het aantal adviezen voor standplaats van woonwagens bedroeg ech ter vijf. De grote festiviteiten ter gelegenheid van de viering van „Purmererid-550-jaar- stad" zijn zondag in deze plaats aanlei ding geweest om daar in massaal verband de West-friese atletiekkampioenschappen te houden. De atletiekvereniging „Suomi" heeft met een flinke ploeg atleten aan deze wedstrijden deelgenomen. Ondanks de aboninabel slechte weersomstandigheden harde wind gepaard met hevige slag regens die bovendien de verrichtingen op een doordrenkte grasbaan beïnvloe den, zijn er door de Velsense atleten toch nog zeer goede resultaten geboekt. Zo zorgde Arend Koet met 12.40 meter voor een nieuw clubrecord hinkstap- sprong en werden met gering verschil in de eindwedstrijden niet minder dan drie tweede plaatsen bezet- De resultaten waren: Dames: mevrouw AdelaarI-Iurkmans op discuswerpen vierde met 30.84 m. en kogelstoten zeven de met 8.84 m.; speerwerpen mej. N. Bakker no. 6. Heren: J Hurkmans. 100 m. serie le in 11,5 sec.: finale 3e in 11.5 sec.: H. Witvoet 100 m. in serie le in 11,9 sec.: finale 4e in 11.5 sec.; A. Langendoen 100 m. in serie 2e in 12,2 sec.; finale 5e in 12,2 sec.; hinkstapsprong 7e met 12.14 m.: ver springen 5,36 meter; A. Koet 100 m. in serie no. 3 in 12,3 sec.; verspringen 5.30 m.; hoogspringen 1.57 m.; hinkstapsprong no. 5 met 12.40 meter; Gerrit Schmitz. speerwerpen 2de met 49.21 m.; Ab Gnod- de, discuswerpen 2de 31.50 m.; kogel stoten 6de met 12.01 m.: hinkstapsprong 8ste met 12.01 meter; meisjes A: N. Bak ker. kogelstoten 2de met 9.15 m.: jongens A: Rindert Andringa 100 meter 3de in finale met 12,2 sec. WACHTMEESTER BIJ RIJKSPOLITIE. Tot wachtmeester-titulair bij de Rijks politie te Heemskerk is benoemd de heer J. N. de Graaf uit Utrecht. Op de maandag in Beverwijk gehouden aardbeienveiling viel de aanvoer ondanks het ongunstige weer niet eens tegen. Men kan goed zien dat men in de laatste aard- beienweek is gekomen, maar er waren toch nog een goede 5000 maanden aan de markt. Dit aantal kon vrij vlot worden verkocht. Vooral de kleinhandel was een grage afnemer die nog tot f 5.70 per mand betaalde. Op de 's middags gehouden aar- beienveiling lagen de prijzen wel iets la ger maar toch kwamen de beste partijen heel kort aan 5 per mand. Voor een nog vrij goede partij werd tussen 3,50 en 4.70 per mand betaald. De tweede kwaliteit draaide rond f 3 per mand, waarbij zich ook de fabriek als een grage koper aandiende voor een prijs van 3 per mand. De aanvoer van doosjes wordt, nu de laatste vruchten aan de markt komen, wel iets groter, er werd tot 0,76 cent per stuk betaald Het verplaatsen van het Rijkspontveer te Velsen van de oude plaats naar een plaats ten westen van de papierfabriek van Van Gelder Zonen n.v. te Velsen- Noord, is onderwerp van gesprek geweest op een bijeenkomst van nautische experts van Amsterdamse scheepvaart- en haven ondernemingen. Het plan van Rijkswattrstaat is daarbij niet op bijzondere nautische bezwaren ge stuit. Opgemerkt werd dat het pontveer hinderlijk voor de scheepvaart blijft, doch verwacht wordt dat de verbinding gepro jecteerd op de nieuwe plaats, niet storen- der zal zijn dan op de bestaande plaats, zo deelt de K.v.K. te Amsterdam aan Rijkswaterstaat mee. Tijdens de bespreking werd de wens ge uit. dat de pontschippers nog eens uitdruk kelijk wordt opgedragen, goed te letten op het scheepvaartverkeer in het Noord zeekanaal en met name ook de sluizen. In dit verband werd op de wenselijkheid gewezen dat de pontveren t.z.t. worden uitgerust met VHF-installaties. waarmee ook bij slecht zicht schepen kunnen wor den waargenomen. De driejarige L. A. is van een wisse dood gered toen de bestuurder van een personenauto, A. E. uit Wormerveer, ter stond reageerde toen de kleine in de van Ginhovenstraat plotseling de weg overstak. De knaap werd weliswaar geraakt doch de tik kwam zo matig aan dat A. slechts een lichte hersenschudding opliep. Slechter was de bromfietser H. B. uit Castricum er aan toe toen deze op de Oud Haarlemmerweg plotseling moest uitwijk en voor een van de tegenovergestelde rich ting naderende tractor, bestuurd door J. T. Hij kwam in aanraking met een an dere bromfietser, waardoor hij kwam te vallen. Het gevolg was dat B„ die zijn verloofde als duo passagiere bij zich had, verschil lende verwondingen en een gebroken ring vinger opliep. Hij is naar het Rode- Kruis- ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. De ver loofde van B.. die over pijn in de rug klaag de, moest zich eveneens onder dokters behandeling stellen. GESLAAGDEN. Mejuffrouw G. Sijbring uit Heemskerk slaagde te Haarlem voor het diploma lerares nijverheidsonderwijs. Zij werd gelijkertijd in deze functie benoemd aan de Huishoudschool te Den Helder. B. Burger, eveneens uit Heemskerk, slaagde voor het einddiploma Gymna sium A. De opvarenden van het onderzockingsvaartuig „Wilem Beukeitsz", dat deze week weer naar zee gaat uit IJmuiden, zullen met nog meer belangstelling op de weersomstandigheden letten dan anders Ze zullen het elkaar steeds maar weer vragen; „Wanneer zou de wind gaan liggen?", want geen wind betekent dat er •kan worden gedoken. Dan zullen de kikvorsmannen zich langs de lijnen van het trawlnet naar omlaag laten zakken en met het net mee zwieren achter het schip aan, dat met een vaart van S k S/2 mijl de trawl over de zeebodem zal slepen. Ze zullen nauwlettend gadeslaan, hoe het net zich houdt, hoe de openingen van de mazen reageren en hoe de vis zich ge draagt bij de nadering van het net. En als alles goed gaat zullen ze ook proberen films op te nemen om zo de verschillende proefnemingen goed vast te leggen. Maar alles hangt af van het weer. Want de eerste vereiste voor een duiker is, dat hij moet kunnen zien. en dal is op zee al leen maar goed mogelijk als er niet veel wind staat. Als het weer kalm is, is het uitzicht onder de Noordzeespiegel verrassend helder. Bij de proeven, die amateur- kikvorsmannen verleden jaar op ini tiatief van visserijbioloog M. Roessingh hebben genomen, was dat een van de be langrijkste ontdekkingen. Ze konden veel verder zien dan ze hadden verwacht, en juist daardoor konden ze toen al een goed beeld krijgen van de verschillende dingen, die bij de trawlvisserij een rol spelen. Ze konden zien, hoe de grondpees in het mid den de bodem niet bereikte, waardoor de vissen een ontsnappingskans kregen, en ze konden ook constateren, dat bij langzaam halen nóg heel wat vissen naar boven toe konden maken dat ze wegkwamen. Nog geen scooter De proeven zullen nu worden herhaald .met beroepsduikers van het duik- en bergingsbedrijf fa. Wijnands te Amster dam, dat onder andere veel ervaring heeft met dijkvoetonderzoek, waar men ook veel met zeestromingen te maken heeft. De 26-jarige Rudi Wijnands weet zo onderdehand al wel wat van het duik- vak af. Hij deed het al op zijn zestien de jaar, leerde er bij de marine nog wat bij, en zit nu al weer zoveel jaren in de berging, dat hij op zijn 26e jaar al een volleerd specialist kan worden genoemd. De onderwaterscooter, waarover zij ook beschikken, zullen Rudi Wijnands en zijn assistent Joop van Horn niet meenemen. Het wordt ditmaal een kwestie van aan het net hangen. In Amerika is men zeer benieuwd naai de resultaten. Men werkt daar ook met scooters, die er uit zien als sleden. De chauffeur steekt zijn hoofd in een halve bol, kan met vleugels de diepte regelen en wordt zo aan een lijn door de traw ler meegesleurd op hoge snelheid. De fir ma Wijnands kan dat ook, maar wil daar mee tot volgend jaar wachten. Ditmaal wordt het eerst eens een weekje een ba sisprogramma uitwerken. Veel belangstel ling is er bij voorbeeld naar het stroom- patroon in een voortgetrokken net. De dui kers zullen met kleurstof werken en zo de stromen opsporen. In Amerika heeft Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres Velserduinwcg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN I.Jmomlen Uitslag van de postduivenhoudersvereniging IJ monden. Wedvlucht Tilburg (108 km) jonge duiven. Eerste duif 14.19.22. laatste prijsduif 15.53.10. Gelost 12.30 uur. Koffeman 19 11 14; Van Slooten 2 18; Vlugt 3 6 13 16: Martens 4 31: Vendel 5 8 12: Suurmond 7 17 19: Hóvenkamp 10 24 25 28 30 Visser 15 22 27: Verduin 20 32: Eelsink 21 29: Knapen 23 26. Uitslag p.v. IJmonden. Wedvlucht Orleans '542 km) oude duiven. Gelost 7.15 uur. Eerste duif 15.17.52. laatste prijsduif 16.09.35. Eelsink 1 5: mevr. De Boer 2 3 4 6; Suurmond 7: Vlugt 9; Verduin 9. Oranje Nassau De postduivenhoudersvereniging Oranje Nassau uit IJmuiden nam met 248 duiven deel aan de wedvlucht van Roosendaal af voor jonge duiven. De duiven werden om 8.15 in vrijheid gesteld. De eerste duif meldde zich bii de heer A. Broek om 9 uur 33 min. 21 sec. De laatste prijsvliegende duif deed er 18 minuten langer over De voor lopige uitslag is als volgt: A. Broek 1 13 19 20: C. Gevteman 2 7: D. Mantel 3 50: IJ. Plokker 4 21 25 38: E. Broek 5 6 8 32 40: D. Broek 9 24 29 47: R. Middelkoop 10 11 16 45: R. Rutte 12 14 17 37: S. v. Leeuwen 15 28: H. Belfroid 18 43: B. Vis ser 22 23 30 36: Chr. Prins 26 44: J. v. Sikkelerus 27 31 34 41 42 48 49; A. Gravenmaker 33: J. Ver burg 35 39 46. IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging IJmuiden te IJmuiden namen dit weekeinde 233 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 103 km. De lossing van de duiven ge schiedde om 8.15 uur. Een duif van A. J. Waal bereikte als eerste het hok om 9.29 uur. de laatste prijsduif om 9.51 uur. A. J. Waal 16 in de prijzen. A. J. Waal 1 2 3 7 11 14 20 21 25 27 29 30 34 38 44 -!6; W. F. C. Boov 4 5 12 16 37 40; K. Inia 6 18 28 33 43: W. Kaale 8 35 41; J. Exalto 9 23 24: P. A. A. v. Dongen 10 15: P. Hoekstra 13 19 36: G. van der Struik 17 39: G. Goclde 22 31; ,T. v. Eik 26: J. de Waard 32 42; J. v. Opbergen 45; A. Voetman 47. De Luchtpost Van de postduivenhoudersvereniging De Lucht post te Castricum namen dit weekeinde 245 dui ven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 113 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7 uur. Een duif van P. Kappers bereikte als eerste het hok om 8.41.51 uur de laatste prijsduif om 9.29.29 uur. Ook voor óe Castricumse duivenhouders werd de vlucht vanaf Rüffec afgelast, hetgeen te begrijpen is omdat de weersomstandigheden bijzonder slecht waren. Zelfs vanaf Roosendaal moeten nog ver schillende duiven op hun hokken terugkeren en men hoopt, dat dit loch nog het geval zal zijn. De uitslag was als volgt: 1. P. Kappers 8.41.51; 2. H. Sanders 8.41.56:"3. G. Tromp/J. Lust 8.42.40: 4. G. Aardenburg 8.43.27: 5. J. Vonk/S. Kos 3.54.03: 6. A Metselaar 8.56.09: J. Steenman 8.59.08: 8. J. Houten bos 8.59.26: 9 pastoor W Minnebo 9.00.30: 10 J Roskam 9.02.36: 11. J. Zentveld 9.03.35: 12 H. Jaspers 9.10.46: 13. J. Beentjes 9.09.42; 14 P. Verdonk 9.12.52: 15. G. Klaasse 9.19.20: 16. N. Hollenberg 9.29.29. Het Atoom Van de postduivenhoudersvereniging Het Atoom te Velsen-Noord nam dit weekeinde een groot aantal duiven deel aan een wedvlucht van Roo sendaal af over een afstand van 103 km. De los sing van de duiven geschiedde tijdens harde zuidwesten wind om 8.15 uur. Een duif van W\ Schouten bereikte als eerste hei hok om 9.30.45 uur. de laatste oriisduif om 9.53..42 uur. Ondanks dc harde zuidwesten wind. die in het zuiden met regenbuien gepaard ging maar waarbij de vogels de hevige slagregenbuien vóór bleven, bereikten oe duiven slechts een gemiddelde uursnelheid van ruim 82 tot 83 km. De uitslag was als volgt: W. Schouten 1 41 49: 2. K. Timmer 2 32 35: D. v. d. Linden 3 17 33 34 39 46: A. van Leeuwen 4 60: J. Schoo 5 7: A. Kat 6 8: B. Schoo 9 16 26 42: N. G. de Granff 10 28 48: Ch. P. van Borre 11 30 54: W. Antonius 12 14 52: L. Veldt 13 15: P. van der Wiele 18 23: J. Vink 19 53; Ph. F. Martinius 20 22 24 25: G. Eyman 27: G. de Jong 29 37 40 43; Ardriaanse 31: J. Asies 38 55: F. Berghuis 45 47: M. van tHof 50 51 57 61: H. Winkel 56 58; Ch. Bart 59: G. Hartman 62. De Snelvlieger De Snelvlieger te IJmuiden nam deel aan de wedstrijdvlucht met 546 duiven van Roosendaal af over 102 km voor broed 1960. Na een zeer on regelmatig verloop meldde de eerste duif zich op het hok bij A. Ham om 10.29.47 uur. Uitslag: A. Ham 1 2 5 25 40 59 60: F. Schaap 3 3 2 84; J. Jung 4 48 79 80: Baak 6 28: C. Zwanenburg 7 14 16 29 50: Lingen 8 38: gebr. Boender .9 27 70: A. J. Kos ter 10 24: J. Anepool 11 12 46 57 95 96: H. J. Broek 13 21 58 81: F. de Boer 15 33 34 41 42 45 55 56 63 65 65 88 89 97 98 100; O. Wezelman 17 54 81: E. Sloot 18 19 72 74: L. v. Breemen 20 50; A. Schot vanger 22 23 66 92: J. Koorn 26 71 93 94: P. Schel vis 30 47 53 84 86 87: C. v. d. Zwet 31: R. Rolvink 35 44 83; B. Glas 36 37 69 70: Joh. Broek 59 75 77 73 79: E. de Boer 39 51 52 76" J. Wijker 49: E. Reker 61 62: L. Otte 67 73 75: W. Remmer 87 92. De Bonte Duif Van de postduivenhoudersvereniging De Bonte Duif te IJmuiden namen dit weekeinde 315 dui ven deel aan een wedvlucht van Roosendaal ai over een afstand van 103 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.15 uur Een duif van J. Zwart bereikte als eerste het hok om 9.30.18 uur, de laatste prijsduif om 9.51 uur. De uitslag was als volgt: J. Zwart 1 6 55: W. Donkersloot 2 15 16 59 60: I. II. Dekker 3 40 41; H. Verduin 4: A. Ullehaken 5 11 14 31 32 58: G. v. Zutphen 7 9 19 2'. 28: J. Kaldebach 8 23 24 62 63; A. Donkersloot 10 35 49 50: E. Klinge 12: K. Jellema 13 26 33 34 54: J. v.t d. Geest 17 22 57; R. Schaper 18 20 38 39: J. Minneboo 25 37 44 48: P. Verschuren 27 36 53: C. Broek 29 30 42 43 45 47; P. Grickspoor 46 52 56: J. J Dekker 51 61. De Reisduif Van de postduivenhoudersvereniging De Reis duif te Beverwijk namen dit weekeinde 637 dui ven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 107 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.15 uur. Een duif van G. Visser bereikte als eerste het hok om .9.27 uur. de laatste prijsduif of 9.55 uur. De uitslag was als volgt: G. Visser 1 5 9 37 87 106; D. Philippi 2 6 16 30: S. v. d. Kolk 3 4 35 45 83 85; C. G. J. Dekker 7 38 74 114: P. v. d. Outenaar 8 76 80 90 94: H. Beentjes 10 11 24 43: M. Minneboo 12 55: E. Ver schuren 13: L. Kle.vn 14 20: J. Schipper 15 25 51: A. Koogman 17 18 32; A. Six 19 29 59 98 108: P. v. Vuuren 21 69 70 71 99: C. Westrate 22 34 63 75 93: W. Tuyn 23 33 39: C. Smit 26: G v. d. Oute naar 27: W. Bras 28: S. Teeling 31 46: R. Westrate 36: S. Zoet 40 44 54 60 78 86: J. Penning 41 48 52 95: H. v. d. Kommer 42; D. Stiemer 47 66 68 109 119: C. Brasser 49 65 72 34: J. Luntz 50 73: G. v. de Winden 53: H. Zillig 56 77 91: P. Dekker 57 104 115; C. Zoet 58 61. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging Ons Ge noegen te Beverwijk namen dit weekeinde 313 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal al over een afstand van 105 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.15 uur. Een duif van W. Riinders bereikte als ee'-stc het hok om 9.34 uur. de laatste prijsduif om 9.57 uur. De uitslag was als volgt: W Riinders 1 2: 49 54: W. v. Wiik 2 7 17 31 40: T. v. Leeuwen 3 14 18 25 29 35: F. C Vos 4 34: G. Vijzelaar 5 26: A. v. Sou S 1! 33 42 14: H. Langedi.ik 8 52 56: B. Meulemans 9 45: H. Gaasen beek 10 38 53 57: S. Vergonet 12 32. B de Smc-t 13 19 46: J. Kramers 16 16: J. Scheffers 20 24 39 48 62: H v Dessel 22: Th. Kuyer 23 27 59 60; R. Zoontjes 28 30 4! 55; C. Balt us 36: F. Btommaerls 37 48 51: B. Langedi.ik 30: A. Goderie 61 63. De Vredesduif Van de postduivenhoudersvereniging Vredes duif te Heemskerk namen dit weekeinde 332 dui ven. deel aan een wedvlucht van Roosendaal ai over een afstand van 109 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7 uur. Een duif van H. Goo.ver bereikte als eerste het hok om 8.43 uur. de laatste prijsduif om 9 16 uur. De uitslag was a's volgt H. Gooyer 1 39: Th. Half: 2 43; J. van Vlaanderen 3 37 38 63 64: J Pirovano 4 6: G. Lim- men 5 9 16 56 60: G. Duin 7 13 30 41; J. Peekei 59. J. Beentjes 10 32; J. Knap 11 29 31 36 42 66: E O terman 12: H. v. Tunen 14 20 52 53: A. Cas- see 15 19 27 28 44 61: N. Bakker 17 21: A Durge 18 47- J. Koper 22: Ch. Bey 23 32 50 58: G. Lotterman 24 35 40 46; M. de Kruif 25: N. Tromp 26 62: P. Lotterman 34: A. Bruins 45: H v. Tunen 48 49: J. Winter 51: N. Timmer 54 55; G. de Boer 57: K. Meyer 63. men dit al gedaan met een in het water opgêsteld TV-toestel als waarnemer. Maar een bezwaar was, dat dit apparaat zelf de stromen beïnvloedt. Daarom is men juist zo benieuwd in de Verenigde Staten, hoe de Nederlandse proeven zullen uit vallen. Al bestaat natuurlijk de kans, dat de aan het net hangende mannen het stroompatroon ook wijzigen. Er zullen steeds twee kikvorsmannen te gelijk naar beneden gaan. Boven hun hoofd zal een rubberboot met aanhangmo- tor varen. Als er een man in het net ver strikt raakt, kan de ander waarschuwen, zodat men dan voorzichtig kan halen. Men hoopt echter, dat het niet nodig zal zijn, mensen op te halen in plaats van vissen. Maar juist in verband met dergelijke eventualiteiten heeft men nu beroepsdui kers, die niet alleen meer ervaring heb ben, maar ook heter verzekerd zijn. Pelagische netten De rubberboot, die meegaat, wordt de laatste tijd al gebruikt bij proeven op het gebied van pelagische netten. Onder leiding van adjunct-inspecteur P. A. de Boer worden talrijke proefnemingen verricht. Men heeft de rubberboot met echolood uitgerust, en kan zodoende pre cies zien hoe het net staat. Boven aan het pelagische net zit een oscillator bevestigd aan de bovenpees. De grote moeilijkheid bij pelagische netten is, wat er gebeurt als vis schrikt bj het pas seren van de trawler. Duikt de school dan? Bij de proeven van de heer De Boer besteedt men juist aan dit punt grote aandacht. Maar deze week is de rubberboot dus betrokken bij het onderzoek naar de ge dragingen van „gewone" netten en van vissen, die met deze netten te maken krij gen. Overigens zullen de resultaten van deze proeven ook wel degelijk van belang zijn bij de onderzoekingen op het gebied van de pelagische trawl. De duikers zullen eerst in de buurt van de Nederlandse kust 10 tot 20 mijl bui ten IJmuiden duiken en daarna bij de Doggersbank te water gaan. Men gaat eerst vlak bij de kust in verband met de zichtbaarheid. Bij de Doggersbank kan men echter meer vis verwachten, en als men niet onder dertig meter komt, zal het zicht ook daar wel goed zijn. Het licht is de enige factor, want de duikers kunnen veel dieper, desnoods tot honderd meter. Tal van opdrachten krijgen de duikers mee op hun tocht naar beneden. Zo zullen zij de stand van het net moeten bekijken, wanneer er wordt gevist. Er zullen ver schillende typen netten worden gepro beerd, platvis-, rondvis-, zandspiering- en haringtrawl, de hoogte van de bovenpees zal worden bestudeerd, het contact van de grondpees met de bodem zal worden ge controleerd, en veel aandacht zal ook worden besteed aan de opening van de mazen in verschillende delen van het net, zowel met volle als lege kuil, en aan de werking van wekkers en kabels. De spanning, die op mazen van een net in actie staat zal op verschillende plaatsen in het net gemeten worden door op enkele plaatsen rubber mazen aan te brengen en de rek te meten. Omhullingskuilcn De stand van omhullingskuilen zal wor den bekeken. Deze kuilen worden om de gewone kuil heen bevestigd om proeven te nemen op het gebied van de ontsnap pingsmogelijkheid van de vis. Er bestaat echter de mogelijkheid dat veel vis wel eerst in de ontsnappingskuilen komt maar daarna in de gewone kuil terugzwemt. Dit geeft een scheef beeld van de proeven en de kikvorsmannen zullen nu kunnen con troleren, of er inderdaad veel vis terug- zwemt. Men zal ook het resultaat van het gebruik van bovensleeplappen bekijken. Hoe gedraagt de vis zich vóór de grond pees? Hoe lang wordt een vis voor het net opgejaagd, wordt een vis gevangen omdat hij tenslotte vermoeid raakt, of zitten ver schillende vissen elkaar in de weg met voor hen fataal gevolg? Op al deze vragen zullen de kikvorsmannen antwoord moe ten geven. Bij de proeven van vorig jaar is al gebleken, dat platvis voor het net uitzwemt. Men gaat ook bekijken, hoe een vis ontsnapt: opzij van het net of onder de grondpees door. Waarnemingen zullen ook worden ge daan bij de vissen in het net. Men wil weten of de vis met het net meezwemt of naar de kuil koers zet, waar hij tracht te ontsnappen, of hij actief probeert weg te komen door de mazen of dat hij door de stroom wordt meegespoeld. Hoe zijn de ontsnappingskansen bij volle en bij lege kuil? Ook dit is een belangrijke vraag waarop men een antwoord hoopt te krij gen. Men wil ook weten hoe de conditie van ontsnapte vis is. Het ontsnappen van gemerkte vis is ook al een onderwerp, dat nu goed kan worden bestudeerd. Waarnemingen zullen worden geprobeerd bij scholen zandspiering, en ook zullen bodemmonsters worden geno men en waarnemingen van de bodem fauna worden gedaan. Een groot programma dus, dat in enke le dagen moet worden afgewerkt, want men wil zaterdag weer thuiskomen. Veel waarnemingen kunnen echter tegelijk worden verricht en men heeft er dan ook goede hoop op. In de „Sportkroniek" van heden is de volgende transferlijst opgenomen: Op verzoek van de speler: DWS-A: J. Jongbloed. MVV: P. van Dijk, G. M. Berg- holtz. NAC: M. van Reeken, A. van Rin- gelfstein. NO AD: ,T. van de Velde. RCH: M. Kruijer. Rigtersbleek: G. Evers, H. Renssen, A Bosch. Sparta: J. Schilder. Xerxes: J. C. Signiond, F. C. Wuyts. Op verzoek van de vereniging: DFC: H. B. M. Hollink. EDO: K. van Beekum, A. van de Sluis jr. MARKTBERICHT BEVERWIJK. Beverwijk, II juli: aardbeien 200—580 ct. slof: aardbeien 2275 ct. doosje; an dijvie 1224 ct., sla 312 ct., spinazie 1848 ct., postelein '2347 ct., kroten 12— 10 ct., snijbonen 15522(1 ct., sperzie bonen 145185 ct., bospeen 1226 ct., waspeen 1222 ct., bloemkool 22—85 ct. I

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5