IJMUIDENSE BOKSSPORT DRIJFT OP OME DICK BÖHM In de vishal en op zee EXAMENS Hij brengt zijn leerlingen de Engelse stijl bij EEN EXTRA VOORDEEL... Gelijke aanvoer in april DINSDAG 12 JULI 1960 6 Liever knock out dan pak slaag Mutaties bij de marine Lening aan Beverwijk Duitse jongen at zonder te betalen Tekort aan motordrijvers bij vissersvloot Geen represailles tegen oliebedrijven in India Westelijke olieconcerns weigeren Russische olie Slippartijen Bronzen medaille voor C. F. van Duffelen originele „SOLE MIO" plaids t A 90 Geen rijkssubsidie Industrie-visserij thans gestaakt Vier landen van Frans West-Afrika zelfstandig Geef mij cle portiekjongens, de nozems en de straatvechters en ik zal mensen van ze maken." Op 28 januari 1929 richtte Dick Böhm met enkele anderen in IJmuiden de boksclub „De Ring" op. Hij was in die dagen een befaamd zwaar gewicht, drieëntwintig jaar oud. Hij was een bokser, die techniek boven alles stelde. Jim Corbett en Gene Tunney, de legendarische Amerikaanse zwaar gewichten, waren zijn idolen. Zij zijn liet nog. Honderden jongens hebben Ome Dicks boksschool bezocht. Hij probeerde hen boksen te leren als Corbett en Tunney. Meer met het- hoofd dan met de handen. Hij bracht hun zelfbeheersing en ridderlijkheid bij. Eigenschappen, die velen van hen voorheen misten. De meesten verlieten zijn school beter dan toen zij kwamen. DICK BÖHM BEGON MET boksen op twintigjarige leeftijd. Vlak voor de Twee de Wereldoorlog bokste hij zijn laatste wedstrijd. Daarna was het voor vijf jaar met de bokssport in IJmuiden gedaan. Na de oorlog wijdde Ome Dick, die nu 54 jaar is, zich weer geheel aan de boks sport. Zij is het enige waarvoor hij leeft. „De Ring" heeft op het ogenblik onge veer twintig leden. „Een boksclub is net een duivenplatje," vertelt Dick Böhm. „Het is een komen en gaan". Zwaarwel- ler Dick Parker (een van de beste bok sers van „De Ring", in 1950 uit Zuid-Afri- ka naar Nederland gekomen, de sterkste bokser in zijn klasse van Noordholland en de tweede van Nederland valt hem bij. „De negen jaar dat ik lid ben zijn er meer dan honderd bijgekomen en weer ge gaan." Velen hadden er niets voor over. En velen gingen naar zee. Dat heb je hier in IJmuiden. Jeugdig talent „Wij draaien op een vaste kern. En goed ook. Maar hoe het met de bokssport in IJmuiden moet gaan als ik er niet meer ben weet ik niet." Wat dat betreft ziet Dick Böhm de toekomst donker in. Niet wat betreft de toekomst van zijn bok sers. Er zit talent in „De Ring". Om maar énkelen te noemen: Rietdijk, Zwart, Van Leeuwen, Lodewijks, Piet Kraayen- oord en I. Geertsema. „Jong talent ge noeg", zegt Ome Dick. Vooral van de Be- verwijker Geertsema verwacht hij veel. Deze heeft twee wedstrijden gebokst en beide op schitterende wijze gewonnen, hoewel hij nog erg jong is en voor zijn negentiende nog geen handschoen heeft aangehad. „Een jongen met toekomst, als ik hem tenminste hou.. Hij is pas negen tien en ik heb hem in acht maanden op geleid. Een unicum!" Tegen knock out „Ik ben tegen knock out. Maar ik heb toch liever dot mijn jongens ineens voor de volle tien tellen neergaan, dan dat zij een hele wedstrijd lang een verschrikke lijk pak slaag krijgen en ten slotte op punten verliezen," zegt Ome Dick. „Als ik zie dat het een slachtpartij wordt gooi ik onherroepelijk de handdoek in de ring. Al is het in de eerste ronde. Mijn jon gens moeten boksers worden, geen vech ters. En ik zal er voor alles voor waken dat een van hen last krijgt van punch drunkness. Na een knock out-nederlaag is het zes weken niet trainen." Boksen is een van de zwaarste sporten. De keuring is dan ook zeer streng. Ieder jaar een volledige medische sportkeuring en voor iedere wedstrijd ook. Tijdens de wedstrijd moet een dokter te allen tijde aanwezig zijn. Ome Dick gaat wat de li chamelijke toestand van zijn „kinderen" aangaat zeker niet over een nacht ijs. Ro ken vindt hij niet erg, als het maar zwa re shag is en geen sigaretten. Die gaan aan de lopende band op en een shaggie moet je altijd eerst nog draaien. Drinken mag in geen geval en meisjes zijn ook fu nest. Vroeg naar bed en iedere avond trai nen. Om wat te bereiken is wilskracht no dig. „Als het je lukt ben je ook voor je werk beter," zegt Dick Parker. Engelse stijl Deze katachtige, donkere bokser is net als Ome Dick een voorstander van de En gelse stijl: het boksen op afstand, geen lijf aan lijf werk. „In Engeland en in de Dominions wordt op alle scholen en uni versiteiten boksonderxicht gegeven," ver telt hij, „zo zou het in Nederland ook moeten zijn." „Het zou vooral voor de mentaliteit van de Nederlander gunstig zijn," zegt Dick Böhm. „Als een Hollander een tegenstan der tegen de grond heeft geslagen zal hij zijn slachtoffer nog een trap na willen ge ven. Een Engelsman laat zijn tegenstan der zich herstellen en opstaan en gaat hem pas dan weer te lijf. Hij is edel moedig in de overwinning en dat is niet voor een gering deel te danken aan zijn boksopvoeding." De beroepsboksers ken nen deze edelmoedigheid vrijwel nooit. „Waar het geld begint houdt de sport op en komt het dier in de mens boven," meent Dick Böhm. Vroeger werd niet erg streng de hand gehouden aan de indeling in gewichtsklas sen. Dat liep voor de lichtere bokser wel eens slecht af. Er zijn tegenwoordig tien gewichtsklassen, variërend van vliegge- wicht (51 kilogram) tot zwaargewicht (81 kilogram en zwaarder). Tussen de ver schillende gewichten zit niet meer speling dan 2Vï kilogram. Dommekrachten Een nieuweling wordt na zes gewonnen wedstrijden C-klasser en zo door tot A- klasser. „Dan is hij een man," zegt Ome Dick. Dick Böhm meent dat de Nederlan der qua lichaamsbouw in het algemeen ge schikt is voor de bokssport. „Al zijn het hier voornamelijk dommekrachten. Je moest eens zien als zij hier hun kracht leerden gebruiken." Zwaargewichten zijn in ons land schaars. Dick Böhm betreurt het dat de bokssport in Nederland zo wei nig populair is. „Komt door Amerika," is zijn stellige overtuiging. „Die knokpar tijen daar doen de sport geen goed. Bok sen moet een genoegen blijven." „Het gaat hier in het noorden zo stug. Als je twee Zuidlimburgers met elkaar ziet boksen is er al een groot verschil: minder kracht meer soepelheid." Dick Böhm gaat vaak met boksploegen op reis naar het buitenland. „Je moet ze je wil kunnen opleggen, wil je ze weer allemaal mee terugbrengen. Sterke jon gens zijn lastige jongens," zegt hij. Hij is vol bewondering voor wat in Duitsland voor de sport wordt gedaan van het toto- geld. Dick Parker wordt op het ogenblik klaargemaakt voor wedstrijden in Duits land in oktober. Parker, die met zijn 33 jaar al oud is voor een bokser, heeft in de Olympische kernploeg gezeten. Geven en nemen Boksen is een sport van geven en ne men. De bokser die alleen wil geven en niet nemen komt er niet. Luc van Dam was er zo een. Met zijn techniek en zijn stijl verwierf hij wereldfaam, maar hij was te week en bereikte de top niet. Het district Noordholland van de Neder landse Boksbond brengt verhoudingsge wijs de meeste kampioenen voort. „Een paskwil", noemt Ome Dick de Olympische boksclub. Later krabbelt hij wat terug. „De meesten zijn hun plaats wel waard," zegt hij. „Maar dat ze een welter van wereldformaat als Cor Schrerardus aan de kant laten staan, daar kan ik niet bij." .De meeste jongens komen bij mij en zeggen: „Ome Dick, ik wil alleen maar trainen. Wedstrijden zijn er voor mij niet bij." Maar als Dick Parker of een van de andere wedstrijdboksers dan terug komt, met mooie verhalen, dan willen ze ineens allemaal wedstrijdboksen." Sommige pupillen van Dick Böhm zijn te vurig, te zenuwachtig. Vooral de jong- sten. Bij het sparren met Dick Parker huilen zij soms van woede en teleurstel ling, omdat zij de dekking van hun part ner maar niet kunnen doorbreken. „Toch mag ik dat wel," zegt Ome Dick. „De puberteitsjaren zijn toch moeilijk voor die jongens." Dick Böhm maakt met zeven andere Noordhollandse boksinstructeurs deel uit van een combinatie, die jonge boksers een goede start in de wedstrijdsport wil ge ven. Het lichtend voorbeeld voor Ome Dick is zijn leermeester Nelis Bisschop. Hij is de beste man geweest voor de bokssport in Nederland. Niemand kan hem overtreffen." Van alle wedstrijden, die Ome Dick ge bokst heeft, herinnert hij zich die tegen Boskemper in 1930 als een van de beste. Hij won op punten na een technisch hoog staand gevecht. Ome Dick blijft er op hameren: „Bok sen moet een plezier blijven!" Anders ver liest het zijn opvoedende rvaarde. Toch kom je als je consequent bent dan wel eens voor vreemde dingen te staan. Een van Ome Dicks beste boksers stond eens in een wedstrijd kilometers voor op pun ten. Vlak voor het einde van de laatste ronde liep hij een bloedneus op. Hij stak zijn hand omhoog en gaf op. „Wat doe je nou," riep Ome Dick ontzet. „Het moet toch een plezier blijven?" zei de bokser. „Gelijk heb je," zei Ome Dick. Maar hij ziedde inwendig. „Nog vijf seconden en. je had de wedstrijd gewonnen," kreunde hij. Bij Koninklijk Besluit is de vlagofficier materieel, schout-bij-nacht A. H. J. van der Schatte, met ingang van 1 augustus bevorderd tot vice-admiraal. Met ingang van 15 juli wordt comman deur J. A. Bientjes belast met het bevel over smaldeel I als opvolger van kapitein ter zee L. E. H. Reeser, die sinds eind april tijdelijk met dit bevel belast was. Tevens zal kapitein ter zee zijn functie van commandant van Hr. Ms. kruiser De Ruyter op deze datum overdragen aan kapitein ter zee A. E. J. Modderman. In de rang van kolonel zal de heer Reeser begin september belast worden met de functie van chef staf commandant zee macht Nederland als opvolger van com mandeur B. Poortman, die de dienst bij de Koninklijke Marine met pensioen zal verlaten. ALSNOG GESLAAGD Alsnog is voor het diploma A van het gymnasium „Felisenum" te Velsen geslaagd mejuffrouw J. F. Dingier te Beverwijk. De n.v. Bank voor Nederlandse Gemeen ten biedt de gemeente Beverwijk per 1 augustus aanstaande nog een vaste geld lening aan, thans tot een bedrag ad 2.400.000 en bestemd voor consolidatie van vlottende schuld. De looptijd voor deze aanbieding is gesteld op 25 jaren en de af lossing moet geschieden in 25 gelijke jaar lijkse termijnen. B. en W. stellen de raad voor ook deze aanbieding te aanvaarden. Nadat een zestienjarige Duitser zich maandagmiddag in een restaurant van Vel sen tegoed had gedaan aan een degelijke Hollandse maaltijd, verdween hij zonder te betalen via het wc-raampje naar bui ten. De exploitant belde de politie op, die een onderzoek instelde. Na enig speuren werd de jonge Duitser aangehouden. Hij had nog zes cent op zak. De jongen is ter beschikking van de vreemdelingen dienst gesteld, die zal zorgen dat hij naar huis wordt gebracht. De totale aanvoer van visserijprodukten bedroeg in april 11,6 miljoen kilo met een waarde van 7,5 miljoen gulden tegen 11,6 miljoen kilo (6,3 miljoen gulden) in april 1959. De rondvisaanvoer verminderde met 0,6 kilo als gevolg van de geringere aanvoer van vrijwel alle soorten. De opbrengst steeg in geringe mate. De platvisproduktie liep iets terug, terwijl de opbrengst steeg als gevolg van de hogere tong- en tarbot- prijzen. De aanvoer van verse haring steeg van 1,3 miljoen kilo tot 1,9 miljoen kilo. Als gevolg van de grotere aanvoer daalde de gemiddelde prijs aanzienlijk. De makreel- aanvoer geeft het zelfde beeld te zien: stijging van de aanvoer, daling van de prijs. De aanvoer van garnalen was teleurstellend hetgeen de prijs zeer ten goede kwam. De aanvoer van consumptievis uit het IJselmeer bleef gelijk aan de aanvoer in 1959. In de eerste vier maanden bedroeg de totale aanvoer van visserijprodukten 56,3 miljoen kilo met een waarde van 30,4 mil joen gulden. In de overeenkomstige periode 'van 1959 beliep de aanvoer 46,3 miljoen kilo (25,5 miljoen gulden). De toeneming in de aanvoer werd vooral verkregen door de grotere produktie van verse haring en makreel, de aanvoer van de rondvis verminderde door de teruggang van de produktie der voornaamste rond- vissoorten. De opbrengst bleef vrijwel on gewijzigd. Van platvis steeg zowel de aanvoer als de opbrengst in belangrijke mate, als ge volg van de grotere aanvoer van tong. De verse haring- en makreelaanvoer steeg be langrijk. De gemiddelde prijs daalde. De aanvoer van consumptievis uit het IJsel meer bleef vrijwel ongewijzigd. Aanvoer van maandag De totale aanvoer van vis in IJmuiden bedroeg maandag 7830 kisten, waarvan 547 tong en tarbot, 7 heilbot, 13 tongschar en schartong, 1015 schol, 5 bot, 1755 haring, 1620 makreel, 105 schelvis, 300 wijting, 1100 kabeljauw en gul, 10 leng, 155 haai, 30 poon, 30 diversen, 40 koolvis. Pryzen van maandag Per kilo: heilbot 4.102.40, grote tong 4.90—f 3.80, grootmiddel tong 4.40— 3.80, kleinmiddel tong 4.40f 3.50, Haarlem. Aan de lagere technische school te Haarlem zijn geslaagd (afdeling metaal- bewerken): W. Borst, M. L. Dooijeweerd. Ja. H. Halderman, R. Koelemeyer, J. M. Koers, H. P. van de Poll, F. Gordijn, J van de Voort, J. H. Boeree, H. Bulder, J. M. Etman. G. H. W. Hendriks, L. C. E. Hogenhuizen, L. G. de Nieuwe, A. Nobels. R. Oosterling, R. Poen, G. M. Schreuder, J. Sieverts, B. Selier, J. J. Valkenier-, G. J. van Wonderen, B. L. Kulk, P. J. van Doorn, A. A. Dorlandt, A. P. van Gend, B. Jan- knegt, E. H. J. Katwijk, E. A. Landzaat, C. van Langelaar, P. F. Möhring, A. W. Noordermeer, J. v. d. Plas, B. J. W. Podt, P. Schaddeler. G. de Vries, P. Bokhoven, W. A. M. Bos, R. Buiskool, P. de Cock, L. Commelter, H. J. Daudey, E. O. Farrell, C. G. Langeveld, W. P. Ortman, G. Pieper. J. W. Post, J. Visbeen, B. van IJsseldiik, H. A. de Vries. Afdeling elektrotechniek: W. P. Bakker. B. J. Bekkering, F. Cornet, B. J. van Dan- sik, J. A. vai? Dijken, J. U. M. Eldering, C. J. van Ewijk, G. H. M. van Gooi, W. G. M. Hamersveld, F. M. G. Heiningen, J. J. Hof man, J. van Hogenhuizen, P. van Hoven. J. Kaay, J. W. Koper, H. H. G. van Kope ren, E. J. van Loon. J. F. Loots, C. J. Otsen. B. H. van Riel, H. S. R. Scheper, C. T. Slot, D. Stoute, C. van Tintelen, C. in 't Veld, A. H. G. Vinckx, R. F. W. de Weerd. Afdeling schilderen: W. Aalders, H. de Blaey, J. Boellé, P. J. Daamen, H. Koek, J. Kruyff, C. Meerman, A. de Rop, J. H. F. Schouten, T. H. Thijmen, W. F. Uytendaal, A. A. Sijpesteyn. Afdeling brood-banket: P. Abspoel, B. J. Glatz, J. de Graaf, H. Hooning, R. W. Kreeft, H. Kruger, H. Oosterbroek, S. C Rietvink, J. P. A. Schavemaker, A. J. Smit. Afdeling banket: L. H. Alkemade, P. N Baltus, B. O. v. d. Bos, J. R. Brugman, B. van Dijke, R. S. van Eden, J. J. Keetlaer, H. Kraay, D. Kreeft, J. Krol, F. A. Kuit, G. H. Kwekkeboom, R. M. Lengers, R. F Oene, M. W. Ploeg, W. R. Vaars, P. A. Veldt, C. J. Verhoeven, H. C. Willemsen. Afdeling vuto: J. W. van Beveren, H. H. van Daalen, F. A. van Donselaar, N. P. J. Drayer, J. C. Dijkhuizen, J. H. Koops, C. W. A. Leysen, J. L. Nijmeijer, P. Post, A. Schermer, M. Schokking, A. J. Scholten, R. Schreuder. R. Willemse, N. Luykx. School voor scheepswerktuigkundigen: J. C. Dekker, C. M. Groeneveld, L. S. Hoek stra, M. Kordelaar, F. Schüssler, P. C. Speet, C. J. Tin, M. v. d. Tol, R. Wezen beek. Haarlem. Te Haarlem zijn geslaagd voor het mulo-diploma a de dames E. H. Eve- lijn-Veere, Hoofddorp; H. G. H. Wisselink, Hoofddorp; J. M. Antonides, Zandvoort, M. I. S. Sparenburg, Heemstede; J. Hoge- veen, Hoofddorp; E. Rouwen, IJmuiden: J. Haverland, IJmuiden; B. Westerwal, Velsen-Zuid; en de heren: P. Castien, Aer- denhout; A. F. Heintjes, Zandvoort; L. M. H. Groszenipper, Zandvoort; F. J. F. Paap, Zandvoort; G. van Groenigen, Nieuw Ven nep; J. v. d. Lip, Haarlemmermeer; G. G. Klootwijk, Nieuw Vennep; R. Tresfon, Bad hoevedorp; D. de Grebber, Zandvoort; A. J. Gelderblom, Zandvoort; G. W. Blijdorp, Haarlem; G. J. Bakker, Santpoort. Afge wezen 8 kandidaten. Ovcrvcen. Aan het Kennemer Lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eind examen gymnasium, diploma A, de dames Margreet van Ammers en Marian Deibel. Voor diploma B slaagden: Laut de Borst, Jan van Ingen, Guus Maas Geesteranus, Kea Okker, Albert Peereboom Voller, Re- née Pronk en Wim Wamsteker. Afgewe zen 1. Voor het eindexamen hbs a slaagden: Herbert Adam, Joae Bloemsma, Hedy Coorde, Hilleke ten Doesschate, Ton Geer- ling, Freek Hendrikse, Freek Hooykaas, Trees Kuijper, Annemarie van der Lee, Donald Pesch, Frank Steensma, Carolien Vrij, Lex Walraven, Wim de Wit, Tineke IJzer. Afgewezen: 7. Voor hbs b slaagden: Herman van Ark, Lies Dommisse, Anneke Hacquebard, Ellen Halman, Tom Heybroek, Jan Willem Ho ving, Reinier van de Kasteele, Ernst Loen- dersloot, Allard van Melle, Aad Moolen- burgh, Jan Dirk Peereboom Voller, Nico Ruys, Beatrix Smeenk, Thijs Venker, Onno de Vries, Jan Pleun Vrij, Lies Weber, Sjoukje van Zanten, Rein Zeylemaker. Peter Baljet, Rudy Barkhuis, Peter Flu, Martien van Gelderen, Kees Langedijk, Wouter van der Kolk, Charles de Muinck, Jocie Mulder, Anneke Riphagen, Benno de Ruiter, Adriaan Saeys, Wim Sscherjon, Ferry Veen. Voor het examen middelbare meisjes school (A) slaagden: Wix Beverdam, Els Brans, Henritte van Glabbeek, Janny Ha- goort, An ja Hilarius, Jeanne Keur, Hetty Knippen, Ans de Koning, Marjan Konings berger, Anneke de Maret Tak, Elly van der Munnik, Joke van der Noordaa, Ma rianne Ohm, Kaja Oldewelt, Willy Plevier, Annemarie Scherpenhuysen. Afgewezen: 5. Voor het examen middelbare school voor meisjes (b) slaagden de dames: Geertje Brolsma, Berry van Buuren, Annelies Feh- res, Els Gouda, Henny Goudsmit, Alice van Hartesveldt, Jet de Jongh, Tjanti Knop- pien, Carla Koopman, Frijke Post, Wille- mien Quarles v. Ufford, Cocky Schipmöl- der, Riemke Spanjaard, Marion van der Steur, Conny van Thiel, Babs Wurfbain. Eindhoven. Geslaagd voor het propae- deutisch examen elektrotechniek: C. C. H. Th. Daey Ouwens, Haarlem. Rotterdam. Geslaagd voor het kan didaats-examen in de economische weten schappen: J. H. M. Bierens, Heemstede. Amsterdam. (Gem. Un.) Geslaagd voor het kandidaats-examen paedagogiek N. Deen, Haarlem. Arnhem. Aan het Koninklijk Techni- cum P.B.N.A. te Arnhem zijn geslaagd de heren: C. M. Kunis, (Haarlem), Adsp. Elektrotechn. opzichter; J. V. v. d. Swaluw, (Haarlem), idem; C. E. R. Strüwer (Haar lemmerlied e), idem; M. G. Spaan, (Sant poort), Elektrotechn. opzichter (deel I); L. H. Zieren, (Aerdenhout), idem (deel II sterkstroom techniek); D. J. A. Vendrig, (Santpoort), idem; T. B. J. Aret, (Haarlem), Assistent Elektro-Bedrijfstechnicus; P. P. Smit, (Velsen), Elektrotechn. Instru mentmaker; G. Langeveld, (Haarlem), Ho ger Technisch Basisexamen Elektrotech niek; J. W. Steenmeijer, (Santpoort), idem. 's Gravenhage. Voor het staatsexamen heilgymnastiek, massage en fysische thera pie slaagden de dames G. Hartman, M. Hoomans en L. van Roon te Haarlem en N. J. Smit uit Heemstede en de heren: G Halderman, Zandvoort; A. Kuys, Bever wijk; A. Theil, Haarlem; R. Troost, Leiden en W. van Putten, Haarlem. kleine tong I 4.30—3.90, kleine tong II 3.40—2.90, tarbot I 3.70—3.00, zalm 8. Per 50 kilo: tarbot II 132—f 126, tarbot III 102, tarbot IV 108—90, tongschar 10072, kleine tongschar 72f 57, grote schol 8671, grootmiddel schol 72I 68, kleinmiddel schol f 84—62, kleine schol I 8561, kleine schol II 55—20, verse haring 2412, makreel 185.80, grote schelvis 58f 40, grootmiddel schelvis 56f 44, kleinmid del schelvis 46J 37, kleine schelvis I 4836, kleine schelvis II 3625, wijting 3212, grote gul 3730, middel gul 3430, kleine gul 2820, kleine haai 211, poontjes 2615, pieterman 140, kleine koolvis zwart 37 25, kleine rode poon II 2516. Per 125 kilo: grote kabeljauw 224— f 82, grote koolvis zwart 112—86, grote leng 70—86. Besommingen van maandag IJM 32 22.200, KW 19 11.660, KW 121 18.210, KW 124 7860, KW 87 17.890, KW 2 1470, KW 37 f 480, KW 45 3820, KW 9 3340, KW 169 f 2450, KW 114 3240, KW 160 4020, KW 17 3220, KW 91 3360, KW 51 f 3210, KW 64 1710, KW 10 1520, KW 168 2730, KW 24 f 4290, KW 27 2570. KW 118 1610, KW 142 3390, KW 113 350, KW 134 4650, KW 12 3410, KW 84 2480, KW 96 f 3030, KW 107 2390, KW 158 2300, KW 46 f 4470, KW 133 3140, KW 178 4080, KW 164 2310, KW 36 3840, KW 98 2250, KW 148 4130, KW 66 3320, KW 103 400, IJM 207 8560, IJM 154 12.150, IJM 3 2870, IJM 64 2610, IJM 40 2080, IJM 206 5870, IJM 60 3130, IJM 65 f 4680, IJM 16 3010, IJM 45 3760, IJM 14 1720, IJM 204 2610, IJM 66 3280, IJM 67 3630, IJM 210 f 3050, WR 25 4990, WR 49 5290, WR 34 3350, WR 56 3390, WR 58 2890, HD 125 3805. Aanvoe? van dinsdag Zes trawlers en vijf loggers voerden dinsdag in IJmuiden 4613 kisten vis aan, waarvan 415 schelvis, 405 wijting, 285 gul en kabeljauw, 125 koolvis, 1745 haring, 940 kleine haring, 1885 makreel, 117 varia, 538 stuks kabeljauw, 650 tong en 20 kantjes maatjesharing. IJM 34 Allan Water (28 juni) 35 wijting, 25 schelvis, 55 koolvis, 125 haring, 400 ma kreel, 15 varia, 100 stuks kabeljauw, 260 kisten kabeljauw, 760 makreel, 10 varia, 230 stuks kabeljauw. IJM 36 Jacoba Gesiena (30 juni) 80 wij ting, 85 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 400 kleine kisten haring, 170 haring, 55 ma kreel, 50 varia, totaal 850 kisten vis. VL 153 Liesje en Rutger (28 juni) 650 kisten, waarvan 50 wijting, 25 schelvis, 45 gul en kabeljauw, 5 koolvis, 470 haring, 55 makreel, 30 kantjes gezouten haring. SCH 117 (30 juni) 645 kisten, waarvan 30 wijting, 40 schelvis, 30 gul en kabel jauw, 160 haring, 105 makreel, 280 kleine haring. SCH 153 Onde rneming IV (29 juni) 740 kisten, waarvan 50 wijting, 50 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 500 haring, 100 makreel, 10 varia. KW 93 470 kisten, waarvan 50 schelvis, 400 makreel, 20 varia. KW 176 Geziena Geertrui 470 kisten, waarvan 70 wijting, 50 schelvis, 50 kool vis, 300 haring, 30 stuks kabeljauw. KW 141 Willy 395 kisten, waarvan 60 wijting, 50 schelvis, 90 gul en kabeljauw, 20 haring, 5 varia, 170 diversen. Pryzen van dinsdag Export: grote regels kabeljauw 94— 140, kleine regels kabeljauw f 46—60, kisten grote kabeljauw 116f 146, kisten kleine kabeljauw 84—116, grote en grootmiddel schelvis 3841, grootmid del tong 4.10—4.30, kleinmiddel tong 4.30, tong I 3.80—4.10, slips 3.10, tarbot 3.60. Binnenland: zwarte koolvis 7390, leng 94, grote gul 33—40, middelgul 29—/ 33, torren 15—25, kleinmiddel schelvis 3642, pennen 3843, braad 22—32, wijting f 15—21, haring 15—18, makreel 10—13.50. Besommingen van dinsdag IJM 34 Allan Water 9500, IJM 33 Tho- rina f 18.100. KW 141 Willy 7350, KW 176 Geziena Geertrui f 7780, KW 93 7420. IJM 208 f 4000, WR 67 1560, SCH 27 17.000, SCH 135 Cornelia Maria 26.000. SCH 117 10.500 voor de vis inclusief ha ring vermoedelijk, 25.000, SCH 153 13.800 voor de vis, inclusief haring ver moedelijk 28.000, VL 153 Liesje en Rut ger 11.500 voor de vis. Voor woensdag Voor woensdag zijn de volgende schepen al binnen: IJM 35 Postboy met 1400 kisten vis, waarvan 35 schelvis, 1300 makreel, 65 gul en kabeljauw en 260 stuks kabeljauw. IJM 57 Medan 875 kisten, waarvan 285 schelvis, 130 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 20 haring, 130 makreel, 75 varia, 200 stuks kabeljauw en 175 kleine haring. RO 46 Claesje 940 kisten, waarvan 10 wijting, 280 schelvis, 115 gul en kabeljauw, 75 koolvis, 260 makreel, 60 varia, 140 klei ne haring, 750 stuks kabeljauw. Thuisstomend zijn de VL 7 Ada, de VL 84 Jan Senior, de IJM 37 Delft, de KW 153 Francina en de VL 110 Michiel Jan. Op zee Er stond om de noord een stevige bries met windkracht 7. De vangsten waren ge lijk aan die van gisteren, namelijk 70 tot 250 kisten makreel, haring en kabeljauw, per etmaal. De Job Gouda IJM 79 deed een trek van twee pakjes, de IJM 72 Beatrice een vangst van 100 manden haring en makreel in twee trekken. De IJM 37 Delft ving in twee trekken 160 manden haring en makreel, de KW Deining in twee trekken 40 manden hoops, de KW 4 Golfstroom in eefi trek 40 manden haring. De IJM 15 Emma en de IJM 32 Elie Che- névière zijn weer naar zee vertrokken. Scheveningcn De aanvoer was dinsdag in Schevenin- gen 250 schelvis en wijting, 50 gul en ka beljauw, 1600 haring, 200 kleine haring, 300 makreel, 300 kantjes groene haring en 800 kantjes jonge haring. Meeste kotters binnen Tengevolge van het slechte weer zijn gisteren vrijwel geen kotters uitgevaren. De meesteen speciaal de kleinere kotters liggen nog in de haven van IJmui den. Haringvangsten KW5 40 KW7 2, KW9 40. KW16 9, KW23 28, KW47 3, KW54 80, KW73 15. KW140 40. KW147 50 thuisstomend, KW170 40, KW20 34 KW41 8, KW74 25, KW43 7, KW44 34. KW97 7. KW110 11, KW127 45, KW18 6. KW38 2, KW67 16, KW95 35, KW130 5. KW 70 18, KW163 45. Gemiddeld ving de Katwijkse vloot 25 kantjes, de Scheveningse 22 kantjes. Katwijk Aan de afslag te Katwijk waren maan dag: KW141 met 3 kantjes, KW87 met 45 kantjes, KW49 met 193 kantjes, KW176 met 233 kantjes, KW121 met 289 kantjes, KW 101 met 182 kantjes, KW2 met 204 kantjes, KW37 met 112 kantjes, KW45 met 104 kantjes. De prijzen: maatjesharing groen 72— 111, maatjesharing klein 5661, maatjesharing groot 5166, steurharing 6871. Dinsdag waren in Katwijk de KW 87 met 225 kantjes en de KW 141 met 42 kantjes. Prijzen: maatjesharing klein 4655, maatjesharing groot 5358 steurharing 55. De Scheveningse vissersvloot kampt met een groot tekort aan gediplomeerde motor drijvers. Nu steeds meer oude schepen door moderne vaartuigen met een groter motorvermogen worden vervangen, wordt dit tekort steeds groter. Weliswaar is aan de visserijavondschool te Scheveningen 'n cursus voor motordrijvers voor de zee visvaart verbonden, doch er bestaat bij de vissers voor dit avondonderwijs zo wei nig animo, dat met het aantal motordrij vers dat deze school voor de vissersvloot aflevert in de behoefte slechts ten dele kan worden voorzien. Daarom heeft de gemeen teraad van Den Haag, op voorstel van B. en W. besloten om te voldoen aan het ver zoek van de redersvereniging „Schevenin gen" en de noodzakelijkheid uit te spreken van de oprichting van een tweejarige over dag te geven wintercursus ter opleiding van jeugdige vissers, die zich willen be kwamen voor het diploma motordrijver voor de zeevisvaart. Deze cursus zal aan de visserijschool te Scheveningen worden verbonden, zodra de uitbreiding van het gebouw, waarin deze school gehuisvest is, haar beslag zal hebben gekregen. NEW DELHI. India (UPI) —India zal niet het voorbeeld van Cuba volgen door represaillemaatregelen te nemen tegen de westerse oliemaatschappijen die weigeren ruwe olie afkomstig uit de Sovjet-Unie te raffineren, zo heeft een Indische minister maandag verklaard. (Reuter) Drie Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen, de Burmah-shell. de Standard Vacuum en de Caltex, hebben geweigerd in te gaan op een verzoek van de regering van Idnia om ruwe olie uit de Sovjet-Uniet te raffineren. Naar ver luidt is aan India Russische olie aangebo den tegen prijzen, die tenminste tien per cent beneden de wereldprijzen liggen. De Burmah-shell en de Standard Va cuum voeren ruwe olie in uit de Perzische Golf en de Caltex ontvangt olie uit de Perzische Golf en Indonesië. Naar verwachting zal de Indische rege ring, die belang heeft bij Russische olie in verband met deviezenbesparingen, de kwestie voorlopig laten rusten. Als gevolg van de zware regen, die maan dagmiddag op IJmuiden neerstortte, zijn verscheidene weggebruikers met hun voer tuig geslipt. Een bromfietser, een 59-jarige bibliotheek-assistent viel op de Velserduin- weg en brak zijn rechter been. Op de Strandweg te IJmuiden vielen een Amster damse bromfietser en diens achtex-opzitten- de vrouw op het wegdek. De bestuurder brak zijn rechter enkel en de vrouw liep schaafwonden op. De heer C. F. van Duffelen, technisch employé bij Beijnes te Beverwijk, heeft vanmorgen uit handen van burgemeester J. G. S. Bruinsma de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, ontvangen wegens veertigjarige trouwe dienst bij genoemde naamloze vennotschap De heer Van Duffelen is zowel onder zijn collega's bij Beijnes als daar buiten een geziene figuur. Hij is lid van de per- soneelskern bij Beijnes en een leidingge vende persoonlijkheid in het Beverwijkse verenigingsleven. Vanmorgen is hij door de directie gehuldigd. Advertentie Voor een ieder die zo'n beste „SOLE MIO" plaid kan gebruiken. Wij kunnen u aanbieden een aantal iets smoezelig door waterschade, maat 75 x 100. De vastgestelde prijs hiervan is f 26.— Zolang de voorraad strekt voor Er zijn neg veel meer koopjes bij De besprekingen van de Nederlandse vissersbond met vertegenwoordigers van het ministerie van landbouw en visserij over eventuele regeringssteun aan de industrie-vissers zijn mislukt. De vissers bond hoopte dat de regerir. bereid zou zijn een toeslag te verlenen op de lage prijs, die de vismeelfabrieken thans voor industrievis kunnen betalen als gevolg van de dumping van goedkoop vismeel door Peru. Deze lage prijzen hebben ertoe ge leid, dat de industrievisserij niet meer door de Nederlandse kottervloot kan wor den uitgeoefend. De vissersbond heeft getracht om de industrievisserij zo lang mogelijk in stand te houden, teneinde te voox-komen dat er teveel kotters de schol- en tongvisserij zouden gaan uitoefenen. In het niet meer uitoefenen van de industrievissei'ij schuilt namelijk een groot gevaar voor de renta biliteit van de Nederlandse kottervloot, die thans uit ongeveer 350 moderne sche pen bestaat. Aan de regering was voorge steld om een subsidie van 750.000 gulden toe te kennen voor een toeslag op de vis- meelprijs. PARIJS,(UPI) Zonder voorafgaande aankondiging heeft de Franse regering gisteren aan vier van haar voormalige Afrikaanse koloniën volledige zelfstandig heid geschonken. De vier landen die een groep vormen, genaamd de „Conseil d'En- tente", zijn: de Ivoorkust, Bovenvolta, Ni ger en Dahomey. Ondanks het feit dat deze gx-oep al ge ruime tijd onderhandelingen voerde over het feit dat deze groep al geruime tijd onderhandelingen voerde over een eventu ele zelfstandigheid, kwam de aankondiging een eventuele zelfstandigheid, kwam de aankondiging over het bereiken van een overeenkomst die hedenmiddag cfoor e-ige woordvoerders namens de ondeiTiandelaars werd bekendgemaakt als een volkomen vei-rassing. In een korte zakelijke plechtigheid wer den de verdragen getekend door de Fran se premier Michel Debré en namens de vier Afrikaanse pre-staten door de pre- miers Felix Houphouet-Boigny voor de Ivoorkust, Hubert Maga voor Dahomey. Hamani Diori voor Niger en Maurice Yameogo voor Bovenvolta. De ondertekening van deze onafhankelijk heidsverklaringen betekent dat thans ze ven leden die vroeger behoorden tot de Franse overzeese gemeenschap, welke altijd berust heeft in de toestand van gedeeltelijke zelfstandigheid volkomen zelfstandig zijn geworden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6