1200 Duiven van „De Snel vlieger" staan in wedvluchten hun mannetje E Toen „Alkmaar Packet" er nog was Binnenkort sigaretten kopen bij de kruidenier LANGS SLUIZEN EN HAVENS Hoe de duiven vlogen Centrale magazijnen IJmuidense postduivenvereniging bestaat in augustus 25 jaar Reinigingsdienst in '59 m-s 'ïdwrer WOENSDAG 13 JULI 1960 5 Werklozen, weduwen en wezen in Velsen Uitspraken Haarlemse rechtbank OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Examens DIRECTEUR C.C.G.V. ENKABE GELOOFT: Vroeger sport voor „de kleine man", nu voor ieder Amerikaans schip door „Elbe" vlotgesleept GERO edelstaal P. DE GROOT DE ALKMAAR PACKET bestaat al lang niet meer. Deze maatschappij ver zorgde eens de passagiersvaart tussen Amsterdam en IJmuiden. Twee bruggen over het Noordzeekanaal, de spoorwegen en de autobussen hebben de Alkmaar Packet ten slotte de nek omgedraaid. „Wij zijn goed en goedkoop en daarom in staat alle concurrentie het hoofd te bieden," meende, dertig jaar geleden, de toenmalige directeur van de A.P. Hij is dus te optimistisch gebleken. Jammer, want een bootreisje door het Noordzee kanaal is iets dat de moeite alleszins waard is. Maar alleen zij, die een eigen boot hebben of met een bevriende booteigenaar mee mogen, kunnen er tegen woordig van genieten. In de tijd van de Alkmaar Packet was het, blijkens een door de toenmalige di recteur, is een vooraanstaand maritiem tijdschrift geschreven artikel zo: In anderhalf uur tijd wordt het traject Amsterdam-IJmuiden afgelegd; tien ma len per dag, in iedere richting, wordt in de zomei-tijd gevaren en de prijzen zijn laag: voor 1,50 1ste kajuit en 1,05 2de kajuit, zijn retourbiljetten verkrijg baar; en daarenboven zijn speciale dag retours van 1 en 0,60 beschikbaar ge steld om het uitgaande publiek, dat de benauwdheid van de wereldstad ontvlie den wil en enige genotvolle uren van ver pozing aan het prachtige IJmuider strand wil doorbrengen, in de gelegenheid te stel len dit op de goedkoopste en prettigste wijze te doen. In dit opzicht, zo schrijft de directeur verder, vervullen de Packetboten een wa re sociale taak. De Amsterdamse werk man kan met zijn gezin uitgaan op com fortabele wijze, zonder dat dit voor zijn bescheiden beurs bezwaarlijk is en hij vindt daar, in de vrije, frisse natuur de versterking voor lichaam en geest, die hij tevergeefs in de stoffige dampkring van de te dichtgebouwde hoofdstad des lands zou zoeken. Dan geeft hij een beschrijving van een tocht van Amsterdam naar IJmuiden: Wij zijn nu langs Velsen gevaren, waar bij wij het Rijkspontveer dwars over het kanaal hebben gekruist en zien IJmuiden voor ons liggen. Maar eerst moeten wij door de Veiser spoorbrug. Helaas deze ligt niet op dezelfde hoogte als de Hembrug! Over hetzelfde kanaal worden spoorwegbruggen van verschillende door- vaarthoogte gebouwd: men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat bekwame mensen als onze ingenieurs zulk een fout begaan. Nu stropen onze boten op tegen de Veiser spoorwegbrug, ofschoon zij ongehinderd onder de Hembrug kunnen doorvaren. De verklaring van dit wonder ligt wel hierin, dat de Hembrug later is gebouwd. Maar nu is de tijd gekomen voor de opruiming, althans voor radicale verandering van de Velserbrug; want bij het in gebruik nemen van de nieuwe grote schutsluis kan die niet blijven. Zouden wij nu eens tot een radicale oplossing van het vraagstuk kun nen komen door de spoorwegverbinding onder het kanaal te brengen, zoals men in het buitenland deed? Waarom moeten wij altijd weer bruggen bouwen en afbre ken? Omdat een brug over een grote wa terweg naar zee voor de grote scheep vaart zulk een onoverkomelijke hindernis is. Waarom niet onder het kanaal door? Omdat het duur is? Maar 't altijd nieu we bruggen bouwen is niet minder duur En afdoende maatregelen zijn altijd de de beste. Dit alles schreef dan de heer Bosman in het jaar 1927. Hij nam het dus op voor het scheepvaartverkeer. Enkele van zijn boten hadden weinig hinder van de brug gen omdat zij de schoorsteen konden strij ken. Het schip op de foto is het vlaggeschip geweest van de Mij. Alkmaar Packet, het Advertentie FOTO ARTISTIEK Kennemerlaan 5 (bij de brug) Het aantal werkloze werknemers in de gemeente Velsen, dat krachtens de rege ling sociale voorziening vorig jaar moest worden geholpen, vertoonde, dank zij de toegenomen vraag naar arbeidskrachten, een dalende lijn. Het hoogste aantal in een week (in het eerste kwartaal van het ver slagjaar) bedi'oeg 76. Aan het einde van het jaar was het aantal gesteunden, ge heel werklozen, teruggelopen tot 11, aldus het jaarverslag van de dienst Sociale Za ken. De hulpverlening ingevolge de armen wet had, voor zover het regelmatige we kelijkse uitkeringen voor levensonderhoud betrof, aan het begin van 1959 betrekking op 567 partijen. In de loop van het jaar steeg het aantal met 53 en verminderde het met 60, zodat aan het einde van het jaar nog 560 partijen in zorg waren, waar van 345 van 65 jaar en ouder. De per 1 oktober 1959 ingevoerde alge mene weduwen- en wezenwet was van toe passing op 110 partijen welke krachtens de armenwet bij de dienst in zorg waren. In 60 van deze gevallen kon de ondersteu ning worden beëindigd. Ten einde tege moet te komen aan de verwachting, dat. de levensomstandigheden der weduwen, die in ondersteuning bleven, door de in voering der algemene weduwen- en we zenwet enigszins zouden verbeteren, be sloten burgemeester en wethouders om de grondnorm voor de ondersteuning van een behoeftige partij, waarbij van een ge zinsverband kan worden gesproken en die een uitkering krachtens laatstgenoemde wet ontvangt, met ingang van 4 oktober 1959 te verhogen met 2 per week. Voor alleenwonenden, kamerbewoners die voor eigen voeding zorgen en voor kostgangers bedroeg de verhoging 1,75 per week. De Haarlemse rechtbank heeft dins dag een 48-jarige bakkerij directeur uit Velsen-Noord in hoger beroep veroordeeld tot 29 geldboetes van 25,- wegens over treding van de arbeidswet. Verdachte, die terecht stond omdat hij een groot aantal arbeiders te lang had laten werken was door de kantonrechter veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Van dit vonnis was de directeur in hoger beroep gegaan. Een 50-jarige bewaker uit Amsterdam werd voorts veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs wegens rijden onder invloed van sterke drank. Tegen hem was vijf maanden gevangenisstraf en vijf jaar in trekking geëist. stoomschip „Prins Hendrik", groot 142 ton, gebouwd in 1910 bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. Het schip had een lengte van 57,50 m. en een machinevermogen van 450 pk; er konden 1860 passagiers en 12.000 kg. bagage mee vervoerd worden. Thans kunnen we deze voormalige salonboot aantreffen op de Rijn, als sleepboot en onder de naam „Rudolf Gelpke". Arie van der Veer Advertentie FOTO ARTISTIEK Kennemerlaan 5 (bij de brug) De Snelvlieger Van de postduivenhoudersvereniging De Snel- vlieger te IJmuiden namen dit weekeinde 40 dui vel: deel aan een wedvlucht van Ruffee a£ over een afstand van 777 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van Jac. Verver bereikte als eerste het hok om 15.2.25 uur. Met een zeer sterke zuidwesten wind behaalden de duiven een snelheid van bijkans 100 km per uur. De lossing vond door de slechte weersomstandig heden twee dagen te laat plaats. De uitslag was als volgt: Jac. Verver 1 7; F. de Boer 2 3: H. J. Broek 4 5; C. Zwanenburg 6; A. J. Koster 8; E. Sloot 9; J. Wijker 10. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 WmÈmÉêkÊÊzdMÊÊ ®#ii WÊmmsM Haarlem. Voor het mulo-diploma zijn in Haarlem geslaagd voor diploma A de dames: A. Uiterwijk Winkel, IJmuiden-O. A. Ph. van Soest en M. R. van der Meij, Heemstede; J. Jonker, Velsen-Noord. E. den Tuinder, M. I. Schmit, S. W. van Vuuren, Chr. Zeulevoet, T. Schmitz, B. v. d. Lei en M. E. L. van der Klooster allen te Haarlem. L. J. van den Berg, Drie huis. A. Bouma Vijfhuizen. Geslaagd voor diploma A de heren: P. Schot, Santpoort-Noord. J. B. Timmermans en N. Timmermans te IJmuiden-Oost. F. W. van der Wal, Heemstede. H. J. Terpstra Bloemendaal. B. Schmitz en R. H. Kroner te Haarlem. G. J. ten Have, IJmuiden. M Keuter en J. A. Rous te IJmuiden-Oost. J Alblas en W. B. Schrader te Zandvoort. C A. Timmer, P. Chr. Joon en H. S. Slagter te Haarlem. H. G. Spelten, Spaarndam. A. G. J. Nijssen, B. H. Buringen W. Jans sen W. P. Lijnzaat en H. Stevens allen te Haarlem. C. Leen*, Nieuw-Vennep. De met gemerkte kandidaten behaal den tevens het middenstandsdiploma. Haarlem. Aan het Christelijk Lyceum „Marnix van Sint Aldegonde" te Haarlem slaagden voor het eindexamen hbs-b Frank van Bochove, Harry Bos, Bert Brandwijk, André de Bruin, Diederik de Buck, Teun Deves, Flud van Giffen, Frits Glotze, Jan Willem Haverman, Henk Hos pes, Willem Jan Kater, Gerard v. d. Kloet. Jan v. d. Kolk, Freek Kosters, Simon van Leeuwen, Wietze Nijdam, Arnold Pander Huib v. d. Plas, Theo Reitsma, Rob van Rummelen, Chiel Vennik, Martin Verhagen Peter Verwoerd, Pieter Weisfeit, Jeanne v. d. Werff. Twee kandidaten werden afgewezen. Amsterdam. (Gem. Un.) Geslaagd voor het doctoraal examen farmacie mej. R. C. Zack, Haarlem; voor het doctoraal examen scheikunde Th. A. Weber, Haarlem; voor het kandidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen mej. M. Y. Hoeke, Zwa nenburg. Amsterdam (V.U.). Geslaagd voor het kandidaatsexamen (D) wis- en natuurkun de: H. A. Lamme, Haarlem; voor het kan didaatsexamen (F) wis- en natuurkunde: G. P. Schuets, Haarlem. Leiden. Geslaagd voor het kandidaats examen godgeleerdheid: M. Jansen, Velsen. voor het kandidaatsexamen westerse so ciologie: mej. R. T. de Boei", Heemstede. De heer P. van de Linde, directeur van de C.C.G.V. „ENKABE" te Rottrdam, heeft dinsdagmiddag tijdens de jaarvergadering van de Coöp. inkoopvereniging „Kennemerland" U.A. district ENKABé in Dreefzicht te Haarlem verklaard, dat het hem niet denkbeeldig lijkt dat binnenkort voor sigaren en sigaretten geen vestigings- besluit (diploma) nodig zal zyn. Tabaksprodukten zyn verpakte artikelen, waarvoor geen warenkennis nodig is. Wellicht komt het er dan van dat men zyn rookwaren in iedeer kruidenierswinkel kan kopen. De heer Van de Linde maakt deel uit van de commissie, die de staatssecretaris van Economische Zaken advies uitbrengt over de kwestie van het vestigingsbesluit kruideniersbedryven. Hjj heeft goede gronden om aan te nemen dat de staatssecretaris niet afkerig staat tegenover het „vrijmaken" van tabaksprodukten. Als de staatssecretaris het advies van de commissie aanvaardt voorziet de heer nium voor de kruideniersbedrijven, zo wel groothandel als detailhandel. De kruideniers zullen moeten concurreren tegen slagers, groentehandelaren en zuivelbedrijven, die kruidenierswaren verkopen. Het omgekeerde is echter evengoed het geval. Om die concurrentie strijd goed te kunnen voeren ziet de heer Van de Linde een moderne, verzorgde winkel als eerste vereiste. Hij gelooft dat die concurrentie zich geleidelijk zal ont wikkelen, niet schoksgewijs en dat het vestigingsbesluit in het voorjaar van 1961 voltooid en in werking gesteld zal zijn. De komende tien jaren zullen niet al leen het kleinbedrijf veel werk geven, maar ook de groothandel. De vraag naar diepvriesprodukten zal hand over hand toe nemen en daarmee de vraag naar magazij nen die aan alle eisen des tijds zijn aange past, met koelruimte en zoveel mogelijk geautomatiseerd. Een dergelijk magazijn is zeer duur in exploitatie. De heer Van de Linde ziet centrale magazijnen als op lossing om de kosten zoveel mogelijk te drukken. De groothandelaren in Noordhol land zouden één centraal magazijn moe ten laten bouwen, om van daar uit de pro- dukten, die twee keer per week moeten worden bezorgd, te distribueren. Voor heel Nederland zouden acht van deze grote, centrale magazijnen voldoende zijn. Het kostencijfer in de groothandel in kruidenierswaren moet tot 41/a percent worden teruggebracht om een redelijke winst te kunnen maken. Advertentie FOTO ARTISTfEK Kennemerlaan 5 (bij de brug) „Mijn buurman zag hem vallen, over zijn huis, maar ik zat er toch naast. Het was een van mijn mooie krassen.' Dat is de taal van de duivenmelkers. In zwiepende slagregens en voortgewaaid door de wind was deze duif uit Frankrijk gekomen, achthonderd, kilometer ver. In ruim acht uur had de vogel de afstand afgelegd. Een ware snelvlieger, van „De Snelvlieger"een van de IJmuidense postduivenverenigingen. „De Snelvliegerbestaat 10 augusuts 25 jaar. De oprichters waren de gebroeders F. en E. de Boer, F. Veldmejer, K. Inia, A. Vosse en T. de Weers in IJmuiden-Oost. „De Snelvlieger kwam voort uit de postduivenvereniging „Kijk Uit'. jonge HET WAS MIDDEN IN de crisistijd. Ook „De Snelvlieger" zat krap in 't geld. Een behoorlijk verenigings- en inkorf- lokaal had men niet en geld om manden, waarin de duiven verzonden moesten worden, evenmin. Gelukkig ston den er aan de Berkenstraat huizen leeg. Een kamer in een van die huizen werd door „De Snelvlieger" in gebruik genomen als verenigingslokaal. „De Reis- cluif" in Beverwijk stond goedgunstig een paar oude manden af aan de IJmuidendse zustervereniging. Duiven en ivielrenners VOOR IEDERE WEDVLUCHT uit Frankrijk moeten de jonge duiven worden afgericht. Zij moeten kleine vluchten ma ken, vanaf Bloemendaal eerst. Dan vanaf Lisse en nog verder. Vroeger werden de dieren van „De Snelvlieger" per bakfiets naar deze plaatsen vervoerd. Een aardi ge trap! Later gingen zij op een wagen getrokken door „de bonte hit van Veld- meyer". Tegenwoordig gaan zij per auto, trein en soms zelfs per vliegtuig naar de startplaatsen. Speciale duiventreinen wor den iedere zaterdag ingelegd van Neder land naar Frankrijk. Treinen van vijftig wagons, getrokken door twee locomotie ven. Vanaf Roosendaal. Daarheen worden de duiven uit alle streken van Nederland per auto gebracht want de vrachtprijzen zijn hoog. De verste vlucht waaraan dui ven van „De Snelvlieger" deelnemen is wel van St. Vincent in Spanje, over een afstand van hemelsbreed 1050 kilometer. „De Snelvlieger" heeft een bepaalde manier om jonge duiven te trainen. Ieder jaar gedurende de Tour de France houdt „De Snelvlieger" een tour voor jonge dui ven. Zondag is de eerste etappe gevlogen vanaf Roozendaal. Een duif van de heer Ham is in het bezit van de gele trui. Het gaat echt met ploegen: valen, blauwen en krassen. Er is een puntenklassement, een ploegenklassement, alleen geen bergklas- sement. De duivensport en de ivielersport gaan toch sterk samen. Hoeveel beroem de wielrenners houden of hielden zichniet met de duivensport bezig. Fausto Coppi, Bartali, bijna alle Belgen (België is de bakermat van de duivensport). In Neder land is het. beste voorbeeld Arie van Vliet. Hij is een befaamd duivenhouder. Vele snelle duiven zijn genoemd naar wielren ners. Liefdadigheid LEDEN VAN „DE SNELVLIEGER" bouwden later zelf een clublokaal bij het station Velsen-IJmuiden-Oost. Nu staat dit zelfde gebouwtje in het Slingerduin. Vroeger was het duivenmelken de sport van de kleine man. Nu doen er mensen uit alle lagen van de maatschappij aan mee. Het is dan ook tegenwoordig geen „duivenmelken" meer, maar „duivenhou- den". Vooral na de oorlog heeft de dui vensport een geweldige vlucht genomen. De sport telde na voetbal de meeste be oefenaren. Men lost zijn duiven niet uitsluitend voor zijn eigen genoegen. Er wordt ook gevlogen voor liefdadige doeleinden. Zo hebben de gezamenlijke IJmondvercnigin- gen eens zevenhonderd gulden aan de Lichtballen Brederode afgedragen voor een röntgenapparaat. Maar dat is niet het enige. Ook de kankerbestrijding en voor de oorlog de ouden van dagen hebben veel steun ondervonden van de duivenlief- hebbers. R am. pv lucht HET IS TOT NU EEN slecht seizoen voor de duivenmelkers. Bar weer, met slagregens en harde wind. Dan is een wedstrijd teveel van het toeval afhanke lijk. De ene duif mist de bui, de ander komt er net in en weer een ander wordt kilometers ver weggewaaid, voorbij het hok en moet dan terug tegen de wind in. Verscheidene keren nooit terug. IJmuiden ligt voor wedstrijden vrij ongunstig. De westenwind houdt de duiven van de klok weg. Zuidoosten wind is goed. In 1952 is er voor „De Snelvlieger" een rampvlucht geweest. Er werden bij Eind hoven vijfhonderd duiven gelost, vierhon derdvijftig gingen verloren. Philips expe rimenteerde in Eindhoven met radar en de straling bracht de orientatiezin van de duiven volkomen in de war. De vogels vlogen alle kanten op en werden over het hele land verstrooid. Tot in Duitsland toe verdwaalden zij. MET VOLKOMEN uitgebalanceerd voer proberen de duivenmelkers de kwaliteit van hun duiven op te voeren. Met vitami ne druppels en poeders. Water en graan gaat echter ook. De foto werd genomen ter gelegenheid van de opening van het nieuwe clublokaal in 1936. Zittend van links naar rechts: de heer Van Gelder, voorzitter van de Haar lemse bond; E. de Boer; A. de Waard, destijds voorzitter van „De Snelvlieger" en F. de Boer. Helemaal rechts staande T. de Weers. Advertentie FOTO ARTISTIEK Kennemerlaan 5 (bij de brug) Het 6736 b.r.t. metende Amerikaanse s.s. „Exchequer", dat donderdag in de Arabische Zee op de rotsen van Cheria Islands strandde, is vlot gesleept door de zeesleepboot „Elbe" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst. Eerst moest echter een deel van de lading in een kust vaarder worden overgeladen en een an der deel naar elders in het schip worden overgebracht. Daardoor werd het achter schip van de „Exchequer" wat verzwaard en kon het voorschip wat worden ontlast- Er is nogal wat bodemschade en lek kage geconstateerd. De bergingsploeg van de „Elbe" heeft de schroef van het Ameri kaanse schip weten vrij te maken, waar door de „Exchequer" nu op eigen kracht Bombay tracht te bereiken. De „Elbe" blijft voor alle zekerheid het schip escor teren. OCOOCOCCCOX>3CCCCOOCCOOC<XXXXCCCCCOOCOCCCCOCCCCOOCCOMCO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE coooQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖooooooooooooopoocoooobOQOoooö MET DE TWEEDE WERELDOORLOG begon voor alle duivenhouders de misère. Ook voor „De Snelvlieger". Het eerste oorlogsjaar mocht men gewoon doorgaan. In '42 kwam de op'nokplicht. De duiven moesten te allen tijde in hun hokken blij ven. Daarna was men verplicht de ring- nummers van zijn duiven te laten regis treren. De controle was streng. Hoofd agent Brands heeft in de oorlog veel voor de IJmuidense duivenliefhebbers gedaan. Een lid van „De Snelvlieger" werd op een dag bezocht door een Feldwebel, die ver gezeld was van hoofdagent Brands. De duivenmelker bleek zonder dat hij het wist een Engelse duif in zijn hok te heb ben. De boot was aan. De duivenmelker moest naar Utrecht om voor de Sicher- heitsdienst te verschijnen. Drie weken stond er op. In plaats van de duivenmel ker ging hoofdagent Brands echter naar Utrecht en wist de duivenhouder vrij te pleiten. Later waren de Duitsers niet meer zo lankmoedig en werden overtre ders van de duivenbepalingen naar con centratiekampen gestuurd. In 1943 kwam de ergste klap: de dui ven moesten worden afgemaakt. De dui venmelkers moesten de pootjes van hun vogels met de ringen er om inleveren. De pootjes moesten boven de knie worden af gesneden. Veel duiven doken bij het van kracht worden van deze maatregel onder. Sommige zeer goede vogels werden door de bezetter in beslag genomen en onder gebracht in de zogenaamde Wehrmachts- hokken. Deze duiven wei-den gebruikt voor vluchten van en naar Engeland. In verband met de contraspionnage. Duiven melkers in de polders lieten hun duiven ook naar Engeland vliegen, maar dan ten bate van de goede zaak. NA DE OORLOG MOEST ook „De Snelvlieger" weer opnieuw beginnen. Dank zij de zorgen van Harry Boon, die de dui ven van de Wehrmacht verzorgde, kregen alle leden van de vereniging een koppel tje duiven terug. Sommigen hadden nog ondergedoken duiven, die alleen nog maar voor de kweek geschikt waren. Onderling wisselden de leden hun duiven uit om de duivenstand weer op peil te brengen. Ook de Belgen sprongen met duiven bij. Op haar beurt sprong „De Snelvlieger" bij na de stormramp in 1953. Vele Zeeuwse liefhebbers verloren al hun duiven en be gonnen weer met een IJmuidens koppel tje. Ook schonk „De Snelvlieger" duiven aan duivenmelkers uit Oostzaan. Feest ER ZIJN IN DE IJMOND ongeveer vierhonderd duivenmelkers. Iedere lief hebber heeft gemiddeld vijfendertig dui ven. „De Snelvlieger" heeft nu zesender tig leden. De feestelijkheden in verband met het 25-jarig bestaan beginnen zondag met een jubileumvlucht voor alle IJmond- verenigingen door „de Snelvlieger" geor ganiseerd, uit de Belgische plaats Duffel. Er zijn natuurlijk fraaie en kostbare prij zen ter beschikking gesteld. Op 6 augustus heeft in „Du Commerce" de feestelijke prijsuitreiking van deze wedvlucht plaats. Verder zijn er plannen voor een duiven- tentoonstelling in november. Het sluitstuk van de feestelijkheden zal worden ge vormd door een grote feestavond. De da tum daarvan is nog niet bekend. „DE SNELVLIEGER" MAAKT ook deel uit van de Veiser Sportstichting. Tij dens de sportweek heeft zij het lossen van duiven kunnen demonstreren. Een gebeur tenis die op vele toeschouwers een diepe indruk heeft gemaakt. „De Snelvlieger" is thans een bloeiende vereniging. De be stuurssamenstelling is als volgt: J. Hane- pool, voorzitter; J. Wijker, secretaris, L. Otte, penningmeester; A. J. Ham, be stuurslid; E. de Boer, idem; J. Kooren, idem en O. Wezelman, idem. Fascinerend Zijn er al eens duivenmelkers die er mee ophouden, dan komen zij altijd weer terug. Dat is wel gebleken in de kwart eeuw van het bestaan van „De Snelvlie ger". Zonder de hulp en de interesse van moeder de vrouw komt een duivenmelker nergens. Van april tot oktober moet zij menigmaal de wacht houden bij de klok, als manlief naar het voetballen is. Het omgaan met „levend spul" is fas cinerend. Het observeren van de vogels, het bepalen van wat een diertje waard is als wedstrijdduif vereist een grote fee ling. Men moet kunnen zien aan de bouw van de vogel of aan de straling van de ogen of zij een kans maakt. Maar het ele ment verrassing, geeft kleur aan de wed strijd. En voor die verrassing zorgt het innerlijk van de duif. Dat zal de eige naar nooit geheel doorgronden Waartoe het houden van duiven kan lei den illustreert het volgende: Een van de leden van „De Snelvlieger" raakte eens een duif kwijt. Na een tijdje ontving hij uit Engeland bericht dat het beestje daar was opgevangen. Die zie ik niet meer te rug, dacht hij. Maar enkele weken later kreeg hij bericht uit Zeeland dat de be treffende duif nu daar weer was komen aanvliegen. Halen, dacht de eigenaar. Hij reisde naar Zeeland en kreeg zijn duif te rug. Met de man die zijn duif had opge vangen sloot hij vriendschap. Nu komt de Zeeuw met zijn familie ieder jaar in IJmuiden zijn vakantie doorbrengen en gaat de IJmuidense duivenmelker naar Zeeland, ook in zijn vakantie. Met de opslagruimte in Velsen is het niet best gesteld, meende de heer Van de Linde. Hij hoopte dan ook, dat de Coöp Inkoopvereniging „Kennemerland" het gebouw aan de Jagerstraat in IJmuiden spoedig zal kunnen vervangen door een modern magazijn. Onderhandelingen met het Velsense gemeentebestuur zijn hier over aan de gang. De heer Van de Linde zei verder dat ook de kruidenier zich zal moeten voorberei den op de veertigurige werkweek. Goed jaar. Het is voor de Coöp. Inkoopvereniging „Kennemerland" een uitstekend jaar ge weest. Voor het eerst werd een jaaromzet van twee en half miljoen gulden bereikt. Een stijging van zes ton vergeleken met 1958. Dit is mede te danken aan de fusie met de Haarlemse Inkoop Vereniging. De leden van deze laatste vereniging droe gen aan deze stijging 520.000 gulden bij. De onkosten zijn gedaald, de baten ge stegen. Zodoende bleef er een batig sal do van 25.000 gulden over. In 1958 was dat 7000 gulden. De balans vermeldde een bedrag van 374.000, dat is een ton meer dan vorig jaar. Verwonderlijk is dit niet omdat de omzet zozeer is toegenomen. Uit de indexcijfers blijkt dat het district „Kennemerland" van de ENKABé er in vergelijking met andere districten zeer goed afkomt. Al met al menen voorzitter G. Bakker en bedrijfsleider P. Luitjens dat er voor „Kennemerland" gunstige perspectieven in het verschiet liggen. Wel speet het hun, dat de fusie met de Zaan streek geen doorgang heeft kunnen vinden en dat steeds meer kleine kruideniers het hoofd niet meer boven water kunnen hou den. De heer Luitjens,drong aan op het bijhouden van een accurate bedrijfsadmi nistratie, zonodig met hulp van de ac countantsdienst van de C.C.G.V. ENKABé U.A. in Rotterdam. Het bestuur van de inkoopvereniging „Kennemerland" bleef ongewijzigd. Nu het systeem van afvoeren van be- drijfsvuil doormiddel van een hydraulische hefinstallatie ongeveer een jaar is door gevoerd, blijkt het resultaat alleszins be vredigend te zijn. Speciaal bij dit vrij ar- beids-intensieve werk is een verlaging van het aantal man-uren bereikt, hetgeen bij de huidige moeilijke personeelsvoorziening bij de reinigings- en ontsmettingsdienst, een niet onbelangrijk voordeel betekent. Bedrijven vragen vaak een laadbak in huur voor het verzamelen van het vuil. Eind vorig jaar waren tien laadbakken in gebruik. Zo'n bak wordt met behulp van een hefinstallatie op een truck gehesen en vervolgens naar de vuilnisbelt gereden om daar geledigd te worden. In het jaarver- verslag van het bedrijf wordt verder mel ding gemaakt van het feit, dat in 1959 veertien maal een schoonmaakster werd aangenomen; vier schoonmaaksters werden wegens einde der werkzaamheden ontsla gen. Acht schoonmaaksters namen zelf ont slag. Het gemiddeld aantal ziekte-uren van ambtenaren, was in het verslagjaar bedui dend hoger dan in 1958. Dit werd ver oorzaakt doordat enkele ambtenaren lang durig ziek waren. Het percentage ziekte uren van de schoonmaaksters was in '59 slechts weinig hoger dan dat van 1958. In het vorige jaar werd 55.301 kubieke meter huisvuil opgehaald. Daarbij moet ook worden gerekend de hoeveelheid huis vuil in Heemskerk opgehaald. Maar daar aan is 1 april 1959 een einde gekorr. _n, daar Heemskerk nu twee roltrommel- auto's heeft. De straatreinigingsdienst heeft met twee zelfopnemende veegmachines in het vorige jaar ruim 3000 uren gewerkt, neer komend op een gemiddelde van ongeveer dertig veeguren per week. Ruim 2500 kilo onkruiddodende middelen werden in het afgelopen jaar gebruikt. Tot aan de datum van intrekking der verordening, volgens welke het nodig was meubilair te doen onderzoeken op luizen en wandgedierte, wanneer men ging ver huizen, werden 546 woningen en 885 par tijen meubilair onderzocht. In '59 werden 51 schepen onderzocht op ratten. Met de auto's die ter bescnikking van het college zijn, is in het vorig jaar ruim 31.000 kilometer gereden. Het vervoer van schoolkinderen, die meer dan vier kilome ter van de school wonen, vond in '59 plaats met drie schoolbussen. Het aantal gereden kilometers bedroeg negentigdui zend. Advertentie KENNEMERLAAN 50 Zie onze GERO-etalage BADGASTEN ZIEN REDDINGSWERK In het botenhuis „Dokter Büller" te Wijk aan Zee vond dinsdag een propaganda- avond plaats van de Koninklijke Noord Zuid Hollandse Reddingmaatschappij. De ze avond mocht zich in een grote belang stelling verheugen. Ook al door de minder gunstige weersomstandigheden. Een groot aantal badgasten maakte op deze avond kennis met de belangrijke taak van de K.N.Z.H.R.M. De propagandist, de heer J. G. Witpen, vertelde over het reddingwerk langs de kust en van de materialen die hierbij gebruikt worden. Vertoond werd de rolprent „Redding bij Latrabjarg". het gebeuren hierin werd met aandacht gevolgd en heeft ertoe bijgedra gen dat een beter begrip is gekweekt voor de belangrijke taak van de redders.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5