„De klassieke opleiding heeft in deze tijd veel waarde" Leuke zomerwedstrijd, vooral voor zwakkere spelers Ammoniak spoot lange tijd bij n.v. „Trigo" uit kraan Havenberichten Gymnasium heeft reden van bestaan R. Bosma leidt bij „Velsen"-hengelaars Wasmachines - Centrifuges Gasgeysers en Gasfornuizen Meer tong, minder smelt naar IJmuiden RECTOR DR. A. B. NEDERLOF BIJ PROMOTIE GYMNASIASTEN SCHAAKCLUB „KIJK UIT' J. Priester begraven in Beverwijk LOENDERSLOOT Geslaagd speeltuinfeest in Beverwijk Belangrijke vergadering voor IEV-leden Watervliet ingedeeld M. P. Suiker kampioen van Pat Mat Verlaging invoertarieven Engeland Nog steeds aardbeien PBNA-diploma' voor Velsenaren WOENSDAG 13 JULI 1960 Rector L. Nederlof van het gymnasium „Felisenum" te Velsen heeft dinsdag middag tijdens de jaarlijkse plechtige promotie in de Engelmunduskerk te Velsen- Zuid, wederom een lans gebroken voor de klassieke opleiding. Wederom, schrijven wij, omdat het al de derde maal in successie is, dat de rector zich als een fel strijder voor het gymnasiale onderwijs heeft doen kennen. Het vorige jaar hekelde hij scherp het ingediende wetsontwerp, (Mammoethwet) dat een bedreiging vormt voor het voortbestaan van het gymnasiale onderwijs. Dinsdag heeft de rector een antwoord gegeven op de vraag: wat is het nut van de klas sieke vorming? En tot slot betreurde hij het principebesluit van Velsens raad om het gymnasium „Felisenum' samen te voegen met de RHBS tot een ge meentelijk lyceum. Terwijl de laatste restanten van de wintercompetitie bij de IJmuider schaak club Kijk Uit nog worden afgewerkt is men begonnen met de zomercompetitie. Deze zomercompetitie heeft geen vast speelrooster en wordt zodanig gespeeld dat bij voorkeur spelers uit verschillende groepen van de wintercompetitie tegen elkaar in het, strijdperk komen. Daarbij is bepaald dat een speler uit een lagere groep meer bedenktijd tot zijn beschikking heeft dan zijn schaakcollega uit een hogere afdeling. Op de zo fraai gelegen Boverwijkse be graafplaats Duinrust is dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van de donderdag op zo tragische wijze om het leven geko men heer J. Priester ter aarde besteld. De heer Priester was in het gemeentelijk sportpark van een wagen gevallen en la ter in het Rode Kruisziekenhuis ten gevol ge van een schedelbasisfractuur overle den. Onder de velen, die de- met meer dan 15 bloemstukken bedekte baar volgden was onder meer burgemeester J. G. S. Bruinsma, die met wethouder E. Gerritsë het gemeentebestuur vertegenwoordigde. Nadat de kist in het graf was neerge laten sprak eerst een familielid een woord ter nagedachtenis. Daarna voerde burge meester Bruinsma het woord namens het gemeentebestuur, de directeur van Open bare Werken en alle collega's die tot de plantsoenendienst behoorden, waar ook de overledene deel van uitmaakte. Spreker wees op de verschrikkelijke manier waar op de heer Priester om het leven was ge komen, vrouw en kinderen in smarten achterlatend. „De heer Priester was een man die de natuur lief had. Hij is ruim 30 jaar tuinman geweest bij de familie Dekker en kwam later bij dr. Royaards in dienst. In 1955 ging hij over naar de plantsoenendienst bij de gemeente Bever wijk. Het was uiterst moeilijk om hem kwaad te krijgen en dat wil heel wat zeg gen voor een man die wekelijks met de jeugd om moet gaan. Er was voor hem en zijn vrouw een mooie toekomst wegge legd, nu hij over enkele jaren met pen sioen zou gaan, maar God heeft anders gewild. Moge Hij de familie de kracht ge ven voort te leven in zijn geest en moge zij troost vinden in de grote belangstel ling bij deze laatste gang. Toen de heer H. van der Linde namens de familie dank had gebracht voor het intense me deleven, las ds. W. Oorthuis een gedeelte voor uit de brief aan de Romeinen waar na de predikant het Onze Vader bad. Voor de tweede wedstrijd in de „Schil- lingbeker"-competitie is de hengelsport vereniging „Velsen" zondagmorgen naar Akersloot getrokken. De 18 deelnemers die enkele, gelukkig maar lichte, buitjes over zich heen kregen, wisten samen 79 bovenmaatse vissen ie vangen. Voor de „Bleeker"-voornprijs stelde voorlopig de heer Krab zich mede-kandi daat door evenals twee deelnemers in de. vorige wedstrijd een voorn van 24 cm te verschalken. De resultaten waren: A-klasse, 1. H. Bruinenberg 17 vissen 24 punten. 2. A. Post 1422. 3. C. Meerhof 9— 20, 4. S. Schenk 8—18, 5. Ph. Krab 6—16. 6. G. Schilling 5—14, 7. R. Bosma 5—14. 8. H. van Deijck 312, 9. A. Engelhart 3— 12, 10. P. Wennis 2—10. B-klasse: 1 H. van Roon 6 vissen 16 pnt. 2. W. L. F. Nijhof 1—8. Eén deelnemer in de A-klasse en 5 in de B-klasse wisten geen bovenmaatse vis te vangen. Na twee wedstrijden is de com petitiestand nu: A-klasse: 1. R. Bosma 31 vissen 38 pnt. 2. A. Post 23—38, 3. S. Schenk 20—38, 4. C. Meerhof 1938, 5. H. Bruinenberg 23— 34. 6. Ph. Krab 12—26, 7. H. van Deijck 10 —24, 8. P. Wennis 10—24, 9. A. van Vliet 13—22, 10. A. E. Jensen 13—22. 11. G. Schil ling 9—20. 12. A. Schouten 8—14, 13. P. Postma 814, 14. C. Ooms 58, 15. I. Groeneveld 46, 16. J. Noortman 35, 17. M. Overdorp 24. B-klasse: 1. H. van Roon 12 vissen 26 pnt. 2. J. Walters 7—12, 3. W. L. F. Nijhof 18, 4. B. J. Boer 46, 5. H. Aardenburg 35, 6. L. van Wieringen 13. TWEE BROMFIETSERS LICHT GEWOND Dinsdagavond zijn op de hoek Wester houtwegZeestraat in Beverwijk twee bromfietsen met elkaar in botsing ge komen. De berijders ervan werden beiden licht gewond. „Ik heb niets tegen lycea, want ik heb er zestien jaar voor gewerkt," zo zei hij tot de promovendi en hun ouders, „en ik heb ook begrip voor de onderwijsmoeilijk- heden in de IJmond, maar ik ben toch blij dat er geen uitvoering aan het be sluit is gegeven. Het gymnasium is een plaats in de IJmond immers ten volle waard!" De rector herinnerde eraan, dat i'eeds nu een groot aantal leerlingen zich voor het gymnasiale onderwijs heeft gemeld. „Wij kunnen de leerlingen in september nauwelijks bergen," zo deelde de rector mede. Rector Nederlof hoopte dan ook, dat hij en zijn docentenkorps nog vele ja ren hun krachten mogen geven aan de op leiding en vorming van mensen in deze dynamische gemeente. Wat het aantal niet gepromoveerde leer lingen betreft, werd opgemerkt, dat het percentage in vergelijking met dat in 1959, niet onbelangrijk is gestegen. Vorig jaar werd dertien percent leerlingen niet ge promoveerd, dit jaar 21,6 percent. De Engelmunduskerk was bijna geheel gevuld. De ouders en belangstellenden konden in verband met restauratiewerk zaamheden niet via de hoofdingang het kerkgebouw betreden, maar moesten door de pastorie. Na orgelspel door de orga nist, de heer Huizinga, heette de presi dent-curator, de heer mr. O. A. v. d. Meer de velen welkom. Deze merkte op, dat het ernaar uitziet, dat de „donkere wolken, die boven het gymnasium hingen," zijn verdwenen. Hij zei het te zullen betreuren, wanneer er verandering in de structuur van de school zou ontstaan. Rector Nederlof vroeg zich in zijn toe spraak af of het onderwijs in oude talen in onze moderne maatschappij nog wel zin en betekenis had. Deze vraag, zo zei hij is hij zich in de gemeente Velsen „de wonderlijkste van alle Nederlandse ge meenten" pas gaan stellen. Voorheen was het bestaan van de klassieke oplei ding voor hem een vanzelfsprekende zaak. De toespitsing der problemen rondom de 'klassieke opleiding is ook niet vreemd aan deze „veranderde instelling", zoals de heer Nederlof zich uitdrukte. „Steeds gro ter is de aandacht, die wordt opgeëist voor de exacte vakken, die de basis vor men wanneer men straks met succes wil worden opgenomen in het produktiepro- ces en dit verder helpen in zijn gang ja waarheen?" aldus de rector. Hij betoogde verder, dat de crisis van de klassieke opleiding in wezen de wan hopige strijd der geesteswetenschappen is tegen het steeds voortschrijdend natuur wetenschappelijke onderzoek. Teneinde een antwoord te geven op de vraag wat het nut is van de klassieke vorming, noemde de heer Nederlof drie argumen ten. De eerste is dat de antieke cultuur een integrerend element van de westerse be schaving is en het daarom onmogelijk is deze beschaving te doorgronden zonder in zicht in haar historische wortels. Het Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton - Velo e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Dinsdag kwam in IJmuiden aan: Doris uit Curagao;; Canopus, Kotka; Hugo Hammar, Isle of Grian; Heinrich Honold, Monrovia erts voor Hoogovens; Bloemgracht, Sornaess; Kaupanger, Hous ton; Helios, Karlstad; Frans Böhmer, Delf zijl; Bullfinch, London; Ilorin Palm, Free town; Cresta, Cork, bijlegger IJmuiden; Taurus, London; Marcis Bisschoff, Munk- sund; Helny, Stockholm; Hornsund, Ciu- dad de Trijillo; Stavos, Kotka; Nordholm, Hamburg; Myfem, Vagervikken; Clotilde- M, Rotterdam, zout laden IJmuiden; Thor- wald Bi'een, Bremen. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Odile-R, Kristinehamn; Karachi, Lon don; Jannie, Kristinehamn, hout voor Zaandam; Westland, Las Palmas; Desde- mina, Hamburg, laden Hoogovens; Martha Ahrens, Rotterdam; Vogelsand, Huil; Hedara, Dordrecht. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Fenris naar Antwerpen; Leo, Antwer pen; Ella, Gothenburg Vitangi; Narvik; Arna, Antwerpen Vesta, Stockholm; Royal Gate, Antwerpen;Spea, Rotterdam, ledig van IJmuiden; Werna, Rotterdam; Kaap Falga, Delfzijl; Cresta, Otterbacken; Li zard. London; Balduin, Antwerpen; Johan- ca, Gefle; Gaasterland, Bremen; Barbara, Antwerpen; Halis Kalkavan, Venetië, ruw- ijzer van Hoogovens; Dinkelstroom, Vlis- singen; Wartena, Karlskrona; Linda Scar lett, Kopenhagen; Texelstroom, Huil; Austirity, Duinkerken; Amstelstroom, Leith; Gerd, London. Woensdag vertrokken uit IJmuiden Marceli Nowotko, Hamburg; Egbert-S, Boston; Rijnstroom, London; Bullfinch, London Bele, Antwerpen; Povolje, Moer- mansk. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent, dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan.) tweede argument is, dat van de bestude ring der oude talen een grote vormende waarde uitgaat. En het laatste argument is, dat in de oudheid allerlei waarden, zo als schoonheid, waarheid, vrijheid, men selijkheid, gerealiseerd zijn op een wijze, die „voorbeeldig" mag heten voor alle tij den. Waarden Elk der drie hierboven genoemde argu menten beschouwde de rector. Het ont brak daarbij niet aan ironie. „Een mo derne atoomgeleerde zal het gerust zon der kennis van de Griekse atoomtheorieën kunnen stellen om projectielen te vervaar digen, waarmee hij de wereld aan flar den kan schieten". Daarnaast zijn er ech ter andere, geestelijke waarden, die min der aan veroudering onderhevig zijn, al dus dr. Nederlof. Over de voorbeeldigheid van de Antie ken, merkte de rector op, dat ofschoon de oplossing van de problemen door de An tieken niet voorbeeldig is, de bestudering van de dingen die de Grieken hebben ge zegd over schoonheid, goedheid, vrijheid, waarheid enzovoort, nog altijd meer dan waard is. „Persoonlijk ben ik diep overtuigd en gelukkig velen met mij van de waar de van de klassieke vorming, ook in deze, ja, juist in deze tijd," aldus de rector, die een uitspraak van pi'ofessor Leeman citeerde, namelijk, dat juist de absurdi teit van het onderwijs in de Klassieken In de Speeltuin „Kindei-genot" aan het Moe nsplein te Beverwijk zijn dinsdag avond wedsti'ijden gehouden voor de jeugd, die zeer in de smaak zijn gevallen. Het bestuur had mooie prijzen gekocht voor hen die het best uit de wedstrijden naar voren kwamen en de andei'en kregen een paar repen chocolade en natuurlijk ook „eén ijsje". Er heerste een goede stem ming en overal zag men glunderende kin dergezichten. De volgende wedstrijden werden gespeeld: Bandlopen (hard lopen en daarbij door een autoband kruipen), zaklopen (of zakspringen) en touwtx-ekken. De uitslagen waren als volgt: Bandlopen jongens van 7 en 8 jaar: 1. Ben Nijman, 2. Jan Pels, 3. Jan Velseboei', 4. Jan Timmer, 5. Peter Böhm en 6. Jos van der Pal. Meis jes van 7 en 8 jaar: 1. Vera Hoogland, 2. Mai-go Huizendveld, 3. Anneke van Kam pen, 4. Anneke Hilbers, 5. Ria van Stra ten en 6 Ria Bi'asser. Jongens van 9 en 10 jaar: 1. Frans Pletting, 2. Frans Buys, 3. Martin Hoogland, 4. Martin Buys, 5. Wel- frid Smit en 6. Jonhny van Vliet. Zaklopen meisjes van 11 jaar: 1. Petx'a Glory, 2. Marjan Kuys, 3. Corry Wotlox en 4. Ria van der Valk. Meisjes van 12 en 13 jaar; 1. Nelly Witlox, 2. Alette Peere boom, 3. Jeane de Wit, 4. Lucy de Swart en 5. José de Kruif. Touwtrekken, meisjes van 12 en 13 jaar: van de vier ploegen van zeven meisjes be haalden Hannie Smit, Jopie Bakker, Elly Nijman, Mai-ijke Broekkamp, José de Wit, Trudie de Vilder en Els Buys een prijs. De jaarlijkse algemene ledenvergadering van de r.-k. sportvei-eniging „In Eenheid Vooi'uit", die in oktober haar zilveren be- staansfeest gaat vieren, zal maandagavond 18 juli in het St. Jozefhuis een belangrijk karakter hebben. Be halve de gebruikelijke jaarstukken zal de bestuursverkiezing voor het alge meen bestuur wel de nodige tijd vergen. Van het hoofdbestuur is aftredend en niet herkiesbaar de heer P. C. J. de Kort, voor welke vakature het bestuur de heren E. L. Bart, A. Eyman en W. Gigengack als kan didaten in petto heeft. Voor de afdeling voetbal wordt als vooi'zitter-kandidaat voorgesteld de heer N. Th. Willems en voor de afdeling handbal fungeert de heer S. v. d. Vlies als voorzitter-kandidaat. Er is voorts een concept huishoudelijk i'eglement samengesteld, waai'over bespre kingen wox'den gehouden. Vei'volgens komt een voorstel voor een nieuwe contributie regeling aan de ox'de. Het prolongeren van de sportuitwisseling met Altenbögge-Bö- nen komt ter sprake, gevolgd door een donateui-sactie. Ten slotte sluit de gees telijk adviseur kapelaan A. B. M. Douwes met een opwekking deze bijeenkomst af. Hoewel het nieuwe koi'fbalseizoen nog zeker twee maanden in het verschiet ligt. is toch thans ï'eeds de indeling in deze nieuwe competitie van de korfbalvereni ging „Watervliet" bekend voor de eerste en tweede twaalftallen. Deze beide Velsen- se korfbalteams komen uit in de Konink lijke Nederlandse Korfbalbond. Voor Watei-vliet I is de indeling in de nieuw gevormde eerste klasse met: BEP, DED, DTV, Groen Geel, Koog Zaandijk. Olympia, Samos en SVK. In de reserve tweede klasse B speelt Wa tervliet 2 met DTV 2, Koog Zaandijk 2, Luto 3, Rohda 4, Oosterkwartier 2, Olym pia 2, Samos 2 en Swift 3. Watervliet 2 is zaterdag wegens het be haalde kampioenschap in het bezit geko men van de speciale fraaie Nico Broek- huysen-medaille, die in de al goed gevulde „Watervlief'-prijzenkast een waardige plaats heeft gekregen. Dr. A. B. Nederlof in onze moderne wereld haar beste ver dediging is. De maatschappij vraagt om mensen die kunnen typen, cijferen, machines bedie nen. Zij bedenkt steeds nieuwe middelen om de mens aan zich dienstbaar te ma ken, te ontmenselijken. Daartegen is een geestelijke bewapening nodig," aldus de rectox-, die besloot met op te merken, dat het merkwaardige is, dat een steeds gro tere stroom van ouders gymnasiaal on derwijs voor de kinderen verlangt en lang niet altijd, zelfs in de meeste gevallen niet die ouders, voor wie deze opleiding een soort familietraditie is geworden. Het gemeentebestuur van Velsen was niet bij de promotie vertegenwoordigd. Er was bijna de gehele dag vergadering van het college. «Zo krijgen spelers uit de vierde groep 90 minuten bedenktijd tegen een speler uit de eerste groep, die het met slechts 15 minuten moet doen. Op deze wijze worden de krachtsvei'houdingen zoveel mogelijk naar elkaar toegeti-okken. Onder noi-male omstandigheden zou bij voorbeeld G. Maas met spelers als H. van Bockhooven en R. Kroes waarschijnlijk vrijwel geen moeite hebben gehad. Met de weinig beschikbare tijd moest hij echter al zijn talenten aanwenden om de nederlagen te ontgaan. Tegen v. Bockhooven won hij in de laatste seconden maar tegen R. Kroese had hij Vi'ouwe Fortuna hard nodig om toch nog tot remise tx kunnen komen. Opvallend was dat J. Blok daax-entegen zijn tegenstandei's zelfs in zeer korte tijd wist te vellen. Dat de wedsti'ijden vooi'al aanti'ekkelijk zijn voor de minder stei'k aan geschreven spelers bewees nestor C. Ab- spoel die tweemaal van een speler uit een hogere afdeling wist te winnen. Het lever de hem op de ingestelde „ladder" 120 pun ten op en daarmee de leiding van het klassement. Elke speler krijgt namelijk een punten- waai'dering en wel zodanig dat de ver liezende partij steeds 1 punt ontvangt. De winnende partij krijgt evenveel punten toebedeeld als hem tijd ter beschikking staat. Bij een remise ontvangt uiteraard elke speler de helft in punten van de hem ten dienste staande tijd. Advertentie KENNEMERLAAN 9 -*■ C- W TELEFOON 5271 ERKEND GAS- EN WATERFITTER Zoals ï'eeds geruime tijd was voorzien is het clubkampioenschap van de Bever- wijkse schaakclub Pat Mat in handen ge komen van de Wijk aan Zeeër M. P. Sui- ker. Hij kwam in zijn laatste partij remise overeen met de nu onttroonde kampioen J. Zoontjes. Suiker heeft dus de titel her overd die hij vorig jaar aan Zoontjes moest afstaan. Zijn ruime voorsprong in de eind rangschikking bewijst duidelijk dat slechts hem de titel toekwam. De eindstand is: 1. M. P. Suiker 10 5 5 - 7'/! 2. J. Zoontjes 10 3 5 2 5</s 3. ir. D. G. Huygen 10 4 3 3 5Vs 4. P. Zwart 10 2 5 3 4Vs 5. K. Comis 10 2 4 4 4 6. A. 10 - 6 4 3 De laatste resultaten zijn: Kampioensafdeling: SlingsSuiker 0-1, Suiker-Zoontjes remise. Afd. 1 en 2: SchroderDe Haas 0-1. Afd. 4: Van LeeuwenJ. Hagen 0-1, G. de ReusR. de Reus 0-1. J. HagenWin kelaar 0-1, J. HagenVan Leeuwen 0-1, G. de ReusWinkelaar 0-1. Algemene competitie: HartSlings 0-1. Vanavond wordt in het Statenhuis in Beverwijk weer geschaakt. Ook in juni was de aanvoer van vis in IJmuiden weer iets minder dan in dezelfde maand van het jaar daarvoor. Er werden in 1960 5.867.475 kilo vis aangevoerd met een opbrengst van 3.537.760 tegen 5.900.055 kilo tegen 3.314.361 in juni 1959, zodat wel van een flinke verbetering in de opbrengst kan worden gesproken. Dit wordt veroorzaakt doordat tegen het ver- dwynen van zandspiering een verhoogde longaanvoer stond. De aanvoer van verse haring lag iets lager, namelijk 1.161.342 kilo tegen 1.271.859 kilo. er waren 9.075 kilo toters aan de markt verleden jaar niet de aanvoer van gezouten haring was gezakt van 274.822 kilo tot 167.469 kilo. Dalingen waren er ook bij de schelvis (438.821 kilo tegen 601.480 kilo), makreel (van 1.184.880 kilo tot 930.647 kilo), wijting (van 476.177 tot 318.075 kilo) en wolf (van 36.413 tot 27.416 kilo). Horsmakreel zakte van 22.709 kilo tot 5.588 kilo, haai van 46.189 kilo tot 18.398 kilo. Stijgingen waren er bij kabeljauw (van 485.718 tot 784.570 kilo, koolvis (van 171.502 tot 199.991 kilo), schol (van 709.358 tot 1.009.825 kilo) en tong (van 291.870 kilo tot 526.006 kilo). Vorig jaar werd 93.825 kilo zandspiering aangevoerd, nu is er niet op gevist. Hieruit blijkt dat er aan consump- tievis een stijging in de aanvoer in juni is geweest. Dat ook de opbrengst aanzienlijk is gestegen, valt te begrijpen. Want de kot ters, die verleden jaar op de zandspiering zaten, brengen nu onder andere tong aan. De opbrengstverhoging van deze vis was niet minder dan 445.000. Nu de kleine vrijhandelszone in werking is getx-eden met als deelnemers Engeland, Zweden, Noox-wegen, Denemarken, Portu gal, Oostenrijk en Zwitserland, zijn een aantal Bx-itse invoertai'ieven bij het be gin van deze maand verlaagd. Het vei'laagde tarief zal gelden voor goe deren, die naar het oordeel van de Britse douane-autoriteiten afkomstig en verzonden zijn uit bovengenoemde landen. De verla ging bedi'aagt twintig procent. Visposten zijn van deze verlaging in het algemeen uitgezondei'd. Het tarief op verse, gekoelde en be vroren zeevis blijft daardoor tien procent van de waarde, het tarief op gekoelde of bevroren zeevisfilets wordt voor de landen van de vrijhandelszone acht procent, voor de andex-e landen, waai'onder ook Nedei'- land, blijft het tarief tien px-ocent. Het interesante hiei'van is dat een sterke speler zich beslist geen misstap tegen een mindei-e schaakbroeder kan permitterexx daar hein dit meteen een flinke achter stand in punten kost. Een sprekend voor beeld hiex-van is de remise tussen G. Maas en R. Kx-oese. De laatste kreeg voor dit succes namelijk 45 punten terwijl Maas er met slechts 71/» punten beslist ongunstig afkwam. De x-esultaten van de eerste speelavond zijn: F. J. BroertjesC. Abspoel 01, J. Vex-laakTj. de Jong 01, P. Kramer sr J. Plugboer 01, H. van BockhoovenG. Maas 01, R. Kx-oeseJ. Blok 01, F. J. WaldaC. Gravemaker 10, Th. Hölscher W. v. d. Berg 10, A. J. van Niekerken H. van Nieuwenhuizen 01, R. Kroese G. Maas i-emise, J. BlokH. van Bock hooven 10, Tj. de JongA. J. van Nie kerken 10, H. van NieuwenhuizenJ. Verlaak 10, Th. HölscherF. J. Broertjes 10, W. v. d. BergC. Abspoel 01. De hoogste vijf plaatsen zijn na deze wedstrijden voor: 1. C. Abspoel 120 punten, 2. Th. Hölscher 90 punten, 3/4. Tj. de Jong en H. v. Nieuwenhuizen 75 punten, 5. R. Kx-oese 46 punten. Dondei'dagavond wordt in het Cultureel Centrum de zomercompetitie voortgezet. In de nasleep van de wintei'competitie vond de belangrijke pi'omotie-degi'adatie- wedstrijd plaats voor een plaats in de eer ste groep tussen M. J. Warnez en G. L. de Haas. In een goed gespeelde partij boekte De Haas een bealngrijke zege waarmee zijn kans op behoud aanzienlijk is toegenomen. Voor Wai'nez, die voox-al de laatste weken bijzonder onfortuinlijk is. ziet het er nu beslist niet best meer uit. Hetgeen trou wens blijkt uit de stand, deze is namelijk: 1. G. L. de Haas 1 1 2. M. J. Warnez 2 1 3. W. Doornenbal 1 0 C. Gx-avemaker en H. van Bockhooven kwamen tegen elkaar uit voor een plaats in de derde groep. Het duel eindigde in remise waardoor beide spelers V/s punt hebben behaald. Vermoedelijk zal in het najaar tussen beide spelers een beslissings wedstrijd worden gespeeld. In de kampioensafdeling werd de laatste partij beslist, J. Blok gaf zich hier gewon nen tegen clubkampioen K. Steijn die met een niet mis te verstane vooi'sprong op znij naaste concurrenten het seizoen heeft besloten. De eindstand luidt: 1. K. Steijn 21 17 3 1 18'/s 2. F. J. Walda 21 10 6 5 13 3. G. II H. C. Maas 21 9 8 4 13 4. J. Blok 21 12 1 8 12'/* 5. A. Kistemaker 21 9 5 7 11 Vs 6. P. Lanser 21 8 6 7 11 7. Tj. de Jong 21 6 8 7 10 8. C. J. Gordijn 21 7 4 10 9 In de vierde afdeling zijn de beide res- terende partijen R. Kx-oeseD. Oldemark en D. Oldemai'kH. Wolthuizen reglemen tair remise vei'klaard. Op de bezetting van belangrijke plaatsen in de rangschikking had dit geen invloed. VROUW VAN TRAP GEVALLEN Een 52-jarige inwoonster van Velp. die bij familie in Beverwijk aan de Stumphius- straat was, is dinsdagmorgen van de trap gevallen. Met een gekneusde nekwervel werd de vrouw in het Rode Kruis-zieken- huis opgenomen. Omstreeks half twee dinsdagmiddag is de brandweer van Velsen met de hoge- druknevelspuitwagen en de motorspuitwa- gen uitgerukt naar de Verenigde Koelhui zen en Ijsfabrieken, n.v. „Frigo" aan de Trawlerkade te IJmuiden. Langs de gehe le haven rook men de penetrante lucht van ammoniak. In een van de gebouwen hoorde men een hevig gesis: een kraan Het is wel opvallend zo lang als dit jaar het ar. abeien:-' izoen aanhoudtJDinsdaf was het de vierde week dat de speciale aard beienveilingen draaiden en hoewel de aan voer nu niet meer zo groot was, waren er toch nog heel wat tuinders die aanvoer den. Daar was alle reden voor ook. want tot nu toe haalt men de laatste aardbeien „likkend" weg en dat is met de laatste vi'uchten wel eens anders geweest. Dins dag kenmerkte de handel zich ook weer door een vlotte en vooral vlugge markt. Werkelijk eei'ste kwaliteit ziet men niet meer, dat kan ook niet, de aai'dbeien wor den klein. En per slot van rekening heeft het flink geregend ook, wat nu niet erg bevorderlijk voor de laatste vruchten is Maar toch mogen ze nog gezien woi'den, vooral de Talisman. Voor de goede tweede kwaliteit werd tot 4,80 per mand betaald, de tweede kwaliteit waaraai. nog wel eens het een en ander mankeerde ging voor rond 3,- per mand weg. Doosjes gingen grif weg, al naar gelang van kwaliteit werd er van 31 tot 70 cent per stuk betaald. Het is opvallend dat bij het scheiden van de markt ook Moulin Rouge beter begint te worden, men ziet nu tenminste weer eens flinke vruchten, iets wat. deze aax'd- bei toch altijd tegen het einde van het seizoen doet. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: J. ZijlWestland, z., Pau- lus Potterstr. 20, IJmuiden-O.; H. R. Mid delkoopRieske, z., Eenhoornstr. 69, IJmui den; K. C. van GorselBraams, z., Wijk aan Zeeëx-weg 21. IJmuiden-Oost; H. C. BolijnSmith, z., Narcissenstraat 38, Sant poort; L. de JongWestland, d.. Planeten- weg 222, IJmuiden; M. van den Bosch Timmerman, d., Kanaalstraat 11 rd., IJmui den. G. de BruijnJonkman, z., Lekstraat 32, IJmuiden; A. van LeeuwenParle- vliet, d., Mercuriusstraat 16, IJmuiden: E. Lauervan Voorts, z., Tussenbeeksweg 6. IJmuiden-Oost; U. I. van BaarenKoster, d., Rustenbui'gherweg 5, Bloemendaal; W. van ReijendamWijker, d., Van Broek- huijsenstraat 8, IJmuiden-Oost; J. van Pij- kerenHoogendoorn, d., Voermanstraat 98. IJmuiden. OVERLEDEN: A. A. A. Huybers, 84 jr., weduwnaar van M. Gilles, Wildemansti'aat 27, Alkmaar; F. M. van der Plaat, 77 jr., echtgenote van J. Wehrle, Rijnstraat 4, IJmuiden; P. Bergwerf, 63 jr., weduwnaar van A. L. Porck, Trompstraat 157, IJmui den-Oost; C. M. Biex'man, 63 jr., echtge note van P. Harsveld, Pai'allelstraat 3, Velsen-Noord; H. van Zonderen, 54 jr., echtgenoot van A. Boogaax'd, Snelliusstraat 71, IJmuiden. Het spuiten was geen gemakkelijk karwei. Maskers waren voor de brand weermannen broodnodig en wanneer commandant De Klerk en de bedrijfs leider de werkzaamheden inspecteerden moesten ze gebruik maken van zakdoe ken. De foto geeft een beeld van het wel heel bijzondere „blussings"-werk. spoot ammoniak. Dat duurde een uur. Ieder een in de buurt hoestte en traande, hield zakdoek of sjaal voor de mond. Brandweerlieden moesten met zuui'stof- maskers op dicht bij de deux-opening staan. De eerste tijd kon niemand naar binnen. Men moest wel veel water naar binnen spuiten, om de ammoniak te verdunnen. Pas na drie kwartier de mannen van de Velsense brandweer losten elkaar af konden een paar mensen het gebouw bin nengaan. Een van hen was de bedrijfslei der van de n.v. „Frigo". Brandmeester M. Vex-hoeff heeft ruim drie kwartier on afgebroken gespoten. Het personeel van de n.v. „Frigo" stond op veilige afstand toe te kijken. Verma kelijk vonden zij het moment, waarop water met kx'acht uit een slang tegen een brandweerman spoot, bij een poging van iemand twee slangen aan elkaar te kop pelen. Personeelsleden sloegen ruitjes in om de ammoniakdamp zo spoedig mogelijk uit het gebouwtje te krijgen. Tegen half drie dinsdagmiddag kon een brandweer man naar binnen gaan om de kraan waarvan een pakking was gesprongen weer dicht te draaien. Nadat de pakking tussen twee flensen in de machinekamer was gespx'ongen. stroomde ammonia met kracht naar buiten. In een ommezien stond de machinekamer vol. Door er water in te spuiten absor beerde de ammonia met het water. Per minuut wex'd vijftig liter water gespoten. Er waren twee slangen, zodat per minuut hondex-d liter water de machinekamer werd ingejaagd. Nadat aldus veel ammonia was weggevloeid, kon na ruim een uur en een kwai'tier eindelijk een brandweerman het gebouw betreden. Men di-aaide enkele af sluiters dicht, waardoor het spuiten op hield. Personeel van de n.v. Frigo heeft enkele i'uiten in het dak ingeslagen om de dampen spoedig uit de machinekamer te krijgen. De brandweer heeft na het spuiten de kelder onder de machinekamer nog leeggepompt. Natuurlijk had men bij het spuiten de elekti'iciteit uitgeschakeld om kortsluiting te voorkomen. Door oordeel kundig spuiten is de schade aan machines gering gebleven. De volgende ingezetenen van de gemeen te Velsen hebben te Arnhem met goed ge volg het examen aan het Polytechnisch Bureau Nedei'land (Koninklijk Technicum PBNA) afgelegd: J. Keus (aspirant con- structeim); C. Schol (assistent bedi'ijfs- technicus); M. Bosschert (assistent be- drijfstechnicus); J. J. G. P. Pilanen (hoger technisch basisexamen wex-ktuigbouw); J. v. d. Klok (aspii'ant elektrotechnisch op zichter).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7