«-SfiüÖEÖS Horen en zien Raadsel voor de sheriff r PANDA EN DE LIJFWACHTERS DE REIS VAN KOEN EN LINNIE r HEEREMANS en VAN LEUVEN N.V. 17 nul to televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Forum perikelen Beéldschenner De A J 'RO'kwestie De radio geeft vrijdag 7 elevisieprogram ma VAUXHALL - ^Ooclx ia het zo OUDE SLAKKEN J H. Pétillon Geheel gestreept uqehnaat day- in clatj, uit Nat u-ra Lax Lijnvliegtuig kwam schip te hulp Ford heeft een oogje op de maan Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Ons nieuwe feuilleton Prinses Beatrix voor studiedoeleinden naar Genève DONDERDAG 14 JULI 1960 41. Terwijl de trein passeerde, joeg de wagon in snelle vaart over het reddende zijspoor. Het gevaar was geweken, de twist begon opnieuw. „Voor deze redding hoef ik niet te betalen," hield Palmer vol. „Jij was even goed in gevaar als ik. Je moest het dus wel doen, om je eigen le ven te redden!" „Maar wij kwamen in gevaaromdat we u te hulp waren geko men!" bracht Panda in het midden. ...Juist," zei Jut, „goed dat je me er aan herinnert. Volgens de vastgestelde tarie ven van wettelijk erkende lijfwachten, is een dubbel tarief verschuldigd, wanneer ook de lijfwacht bij een reddingsactie ge vaar loopt. De zogenaamde gevaar-toe slag. Dat wordt dus niet één maar twee tientjes voor deze redding." „Afzetterij!" gilde Palmer overspannen, „jullie spannen allemaal tegen me samen! Jullie azen al lemaal op mijn lieve geldje! Maar ik..." Verder kwam. hij niet, want plots suisden zij temidden van de hele lading meelzak ken door de lucht. De wagon was op een stootblok gereden, dat zich aan het einde van het zijspoor bevond. Maar in het vuur van hun twistgesprek hadden zij dit ge vaar niet zien aankomen. Connie Stuart heeft zich in een aller aardigste, gedeeltelijk gezongen, conferen ce van haar beste zijde laten horen en de teksten van Annie M. G. Schmidt ga ven haar alie gelegenheid daartoe. Connie Stuart behoort in dit genre van satyrische, milde humor tot onze beste artiesten en het was een weldadige verrassing, haar op het scherm te krijgen als inleiding tot het zeer serieuze „Welbeschouwd"-forum, waar op zij parodisch vooruitliep. En dan het forum. Daar zou veel over te zeggen zijn, maar het is misschien het beste ons te bepalen volgens voor beeld van de forum-favoriet Cassis tot enkele kanttekeningen. Mr. Cammelbeek, de voorzitter, hield een uitvoerige apolo gie om het forum vrij te wassen van de beschuldigingen, die de Morele Herbewa pening dit college toevoegde om de harde woorden, die in de vorige uitzending vie len. De excuses van mr. Cammelbeek kon den ons niet helemaal bevredigen. Een ideële beweging van het kaliber als dat van Morele Herbewapening, die in zeker opzicht een religie nabij komt, zou eigen lijk geen onderwerp mogen zijn voor een dergelijke t.v.-analyse. Men vraagt ook niet aan een forum: hoe denkt ge over het katholicisme, omdat men gevaar loopt een eenzijdige hekeling en kritiek te ontke tenen, waarop de r.k. theologen niet kun nen antwoorden. En zo is het ook met M.H. Als men niet overtuigd is, moet men er het zwijgen toe doen. Men kan andermans ideële overtuiging niet analy seren en kritiseren, omdat men zijn in- spiratieve vervoeringen en zijn boven-ra- lionele beroeringen niet vatten kan. De onderwerpen van gisteravond waren minder taboe. Eindexamens op middelba re scholen of niet? Liever niet, maar ze zijn onmisbaar aldus ongeveer loste het forum deze puzzle op. En: Is de Kongo niet veel te vroeg onafhankelijk geworden, zodat er een chaos is ontstaan had men niet moeten wachten met het verlenen ener volledige vrijheid? Op voortreffelijke wijze analyseerde de heer van Randtwijk, en ook de heer Cassis het begrip „vrij heid", betogende dat de behoefte aan vrij heid het enige criterium is, dat het tijd stip bepaalt, Ds. Buskes gaf een voortref felijke visie op dit probleem, dat voor hem geen probleem is doch een kwestie van humaan begrip voor het verschijnsel. Jam mer, dat zijn uiteenzetting niet volledig kan worden afgedrukt. Zij zou velen wij zer kunnen maken. De heer P. van der Meulen uit Haar den, die zoals bekend op verzoek van enkele zakenlieden die lid van de AVRO zijn. een bemiddelingspoging onderneemt inzake de moeilijkheden tussen de AVRO - leiding en een deel van de leden, heeft een onderhoud gehad met de directeur van de AVRO, de heer D. Repko. De heer Van der Meulen deelde ons na afloop van dit gesprek mede, dat het een „prettig en open" gesprek was ge weest. Of het; inderdaad ook resultaten zal afwerpen, kon de heer Van der Meu len echter nog niet zeggen. „Wij hebben lang en uitvoerig de analyse besproken van hoe het allemaal gekomen is en welke oorzaken zijn van het gevoel van onbeha gen bij een deel van de leden. En wat natuurlijk het belangrijkste is: wat zou de manier kunnen zijn om dat gevoel van onbehagen weg te nemen? Wat mag er in dit opzicht van het AVRO -bestuur wor den vei'wacht?" De heer Van der Meulen deelde ons mede de heer Repko een voor stel te hebben gedaan voor benadering van de problemen. Hij heeft althans de hoop dat dit voorstel ernstig bij het AVRO -bestuur overwogen en besproken zal worden. Dezer dagen zal hij zijn voorstel ook nog schriftelijk aan het AVRO - bestuur doen toekomen. DE NEGEN MUZEN Compositieopdracht. Het bestuur van de Johan-Wagenaarstichting heeft besloten aan Daniel Ruyneman een opdracht te veflenen voor het componeren van een orkestsuite van tenminste een kwartier naar het gegeven van het Gilgamesj-epos, voor een normaal tot klein .symfonie orkest. De heer Ruyneman heeft de op dracht aanvaard. HJI.VERSUM T. 102 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.30 VARA. 22 40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Dil en het andere, lezing. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Metropole-orkest. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Clavecimbelrecital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege- ringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 11.30 Boekbespr. 14.50 Holland Festival 1960: Ca rillonbespeling. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzik. lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Vragenbeantwoording voor de jeugd. 17.25 Voor de toeristen. 17.50 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Polit. praatje. 18.25 Tour de France. 18.35 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Lichte muz. VPRO: De stad nu, reportage. 19.45 Op bezoek bij anderen, vraaggesprek. 20.00 Nieuws. 20.05 Intern. Union o£ Lib. Christian Wo man, lezing. 20,10 Verborgen eenheid, lezing. 20.20 Fang en piano. 20.35 De mens en zijn werk, le zing. 20.50 Benelux, lezing. VARA: 21.00 Tour de France. 21.10 Vakantieprogr. 22.15 Buiten), week overzicht. 22.30 Nieuws. VPRO. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Espe ranto. 23.10 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio krant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor de oudere luis teraars. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram, of actual. 13.00 Nieuws. 13.15 Blaasork. 13.45 Gram. 14.05 School radio. 14.25 Gram. 14.50 Filharm.ork. 15.15 Voor dracht. 15.35 Gram. 15.45 Metropole-orkest.' 16.30 Kafnermuz. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Gewijde muz. 18.20 Licht progr. 18.50 Regeringsuitz.Sociale actuali teiten, dooi- J. C. Visser, hoofd afdeling voorlich ting van het. Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Holland Festival lSb'0: Concertgebouw-ork, koor en sol. 22.15 Rep. Eur. Oecumenische Jongerenconferentie te Lau sanne. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kunstbeschouwing. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 1200 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lezing. 12.45 Gram. (vervolg). 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Orgelspel. 14.00 Gram. 15.10 Muziek voor blaasinstr. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Idem. 13.00 Pianorecital. 18.10 Voordr. 13.20 Voor de sold. 18.45 Tour de France. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 20.45 Gram. 21.00 Verv. conc. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DONDERDAG NTS: 16.00—17.00 Eurovisie: Tour de France. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Documen taire. 20.30 Interviews. 21.00 De fluwelen hand schoen (The velvet glove). TV-spel. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverz. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, lezing. 20.45 Filmprogr. 21.00 Progr. over de Koninklijke Marine. 21.30 Amerikaans amusementsprogramma. DS. VAN HERWAARDEN TERUG Uit Nieuw Guinea is in ons land terug gekeerd de hervormde zendingspredikant ds. H. A. van Herwaarden. Voor hij naar Nieuw Guinea ging was hij predikant in Amsterdam-Watergraafsmeer. In Nieuw Guinea werkte hij in Hollandia en het laatste jaar als leider van de theologische cursus in Seroei, waar gemeente-voorgan gers worden opgeleid. Ds. Van Herwaarden zal niet meer te ruggaan. Advertentie VICTOR - VELOX - CRESTA vanaf 7.450. AUTOMOBIELBEDRIJF Off. Dealer General Motors Nwe Gracht 78 - Tel. 17588 - Haarlem In de geologische periode die als het Cambrium wordt, aangeduid leefde onder meer een primitieve groep slakachtige or ganismen die zich zo'n 200 miljoen jaa.r wisten te handhaven. Dit Cambrium is de oudste van de vijf perioden, waarin men meestal de geschiedenis van het leven op aarde verdeelt. Want in de aardlagen uit het Ca.mbri.um worden de eerste duidelijke overblijfselen van planten en dieren aan getroffen. Ook in de nog oude re lagen (uit het Algonkium.) worden wel fossiele overblijf selen gevonden, maar lang niet in die mate als in de Cam brium-afzetting en waarin de sporen van het leven ook veel minder duidelijk zijn. Ruw 500 miljoen jaren gele den leefde dus een primitieve groep slak achtige organismen, die zich 200 miljoen jaren hebben gehandhaafd, waarna zij ver dwenen zijn. Zij ivaren dus uitgestorven, zoals er uit het verre verleden zoveel dier soorten zijn uitgestorven. In de aardlagen die in de volgende 300 miljoen jaren zijn gevormd heeft de mens althans geen spoor van hun aanwezigheid kunnen ontdekken. En dat noopt hem tot een misschien wel tvat al te haastige conclusie. Want als we iets niet vinden, wil dit nog geenszins zeg gen, dal het er niet geweest is. De waarheid daarvan hebben de biologen aan boord van het onderzoekingsschip Vemaruim 300 km. ten westen van Lima (Peru) in de Stille Oceaan moeten ervaren. Van de bodem van deze Oceaan werden namelijk vier slakachtige organismen op gevist, die na onderzoek bleken te behoren tot het geslacht Neopilina, vertegenwoor digers van de monoplacophora, de primi tieve groep, die men uitgestorven waande! Het is een dier ter lengte van 2Vz tot 4 cm, met een conisch gevormde schelp, die aan de ezelsmuts doet denken. Het dier is dus beslist niet uitgestorven, maar kan gere kend worden tot de relicten, d.w.z. de ver tegenwoordigers van een bijna uitgestor ven groep. Dit verschijnsel komt in de die- renwereld vrij vaak voor, althans vaker dan men vroe ger dacht. Kort na de ijstijd bijv. was het. klimaat in Midden-Europa koud. De fauna die op de kou was ingesteld trok zich naar het noorden, maar ook naar de Alpen, terug, (oen het klimaat milder werd, waar door zij zich op gunstige plekken konden handhaven. Zo kunnen kleine, garnaalach tige kreeftjes gevonden worden in de on deraardse putten bij Praag, Bazel en Neu- chatel, diertjes van dezelfde soort als 300 miljoen jaar geleden leefden, maar thans bezetten zij een laatste en bijkans verloren post. Ook van deze slakachtigen, ivaarvan in de aardlagen over een periode van 300 mil joen jaar geen sporen zijn gevonden, moet worden verondersteld, dat zij zich in de diepte van de onmetelijke oceaan hebben teruggetrokken, de eeuwen overlevend en de mens het bewijs gevend dat we niet te haastig met onze conclusies moeten zijn. (Nadruk verboden) JOHANNESBURG, Zuid-Afrika (ANP) Een volmaakt voorbeeld van een ze bra-paard, of hoe de kruising tussen een zebra en een paard ook al moge heten, is thans in de nationale dierentuin van Pre toria te bezichtigen. Volgens de assistent-directeur van de dierentuin, D. J. Brand, is een kruising tussen een zebra en een paard een zeer zeldzaam verschijnsel. Zelfs in het geval van een kruising tussen een zebra en een ezel is de overerving van de strepen bijna zonder uitzondering beperkt tot slechts een gedeelte van het lichaam. Het in de die rentuin te Pretoria ondergebrachte dier echter heeft zwarte strepen van tussen de ogen tot op de staartpunt en is daarmede wel de enige van zijn soort die op zulk een volmaakt streeppatroon kan pochen. Dit zebrapaard of paardzebra is gefokt van een Hartmann-zebra hengst en een lichtgele paardenmerrie. Het valt in de zelfde categorie als het muildier. 'Advertentie de regelmaat van de klok Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. f 1.35 Ideaal voor kinderen, as. moeders, werk buitenshuil Een lijnvliegtuig van de Icelandic Air lines, op weg van Reykjavic naar Amster dam, heeft gisteren een uur lang gecir keld boven een Frans jacht, dat tussen de kusten van IJsland en Ierland in moei lijkheden verkeerde. Intussen naderde een boot van de IJslandse kustwacht, die ra diografisch te hulp was geroepen. Door laag boven het jacht te blijven vliegen wees de machine deze boot de weg naar het jacht. De gezagvoerder vervolgde zijn reis naar Schiphol pas, toen hii over zijn radio de kapitein van de kustwachtboot hoorde mededelen, dat deze het Franse jacht in zicht had. Precies een uur te laat landde hij op Schiphol. 1415. Samen maakten Koen en Linhie een wandelingetje over de grote tafel. Ze bekeken alles, wat daarop uitgestald stond. O, kijk 's wat 'n mooie auto! zei Linnie. Ja, zei Koen. Jammer, dat er hier zo weinig plaats is, anders konden we er een beetje mee gaan rijden! Ja, het stond daar werkelijk te vol speelgoed; er was echt geen plaats genoeg, om een ritje met de auto te maken. Maar ivat stond daar? Kijk. 'es, Linnie! zei Koen. Een speeldoos als je aan dit zwengeltje draait, komt er mooie muziek uit. Zal ik eens laten horen? Het tempo, waarin zich de ruimtevaart gaat ontwikkelen, zal de nieuwgierige toe schouwers van dit ruimtevaartgebeuren in de volgende maanden (en jaren) nog veel verbazingwekkende ogenblikken be zorgen. Zoals bekend, volgen de Amerika nen de Russen dicht op de voet. Nauwe lijks zestig dagen nadat de Russen de eer ste Loenik hadden gelanceerd die de maan missende langs de met kraters be dekte begeleider van de aarde heen- schoot en een baan om de zon ging be schrijven stuurden de Amerikanen op 3 maart 1959 van Cape Canaveral een viertraps Junoraket de ruimte in, waar van de bovenste trap de Pionier IV, de 51) Ons nieuwe feuilleton „Een nacht op Santa Cruz" zal de lezer ditmaal naar Spanje voeren. Daar worden wij dan verwikkeld in een bijzonder mysterieuze en spannende smokkelaffaire, ontspro ten aan de fantasie van de auteur Char les Exbrayat. De couleur locale speelt een niet onbelangrijke rol mee in de reeks van opwindende gebeurtenissen, welke de lezer zeker tot en met de on vermoede ontknoping zullen bezighou den. Johns gezicht was nu een verwrongen, grijs masker. „Dodie is niet vermoord." „Ik probeer daaraan te blijven denken ik probeer te geloven dat je. toen het zo ver was, haar niet dood kon maken. Je hebt het geprobeerd, maar je kon het niet. John zie .je niet dat ik alles weet?" „Cayce, dat is allemaal veronderstelling. Je wou me toch niet van moord beschuldigen?" „Ik zeg je dat er geen tijd is voor praatjes. Ze zullen hier over een paar minuten terug zijn. Toen je de rech ter vermoordde, dacht je dat ik een alibi had ik zou in het vliegtuig zitten, niemand zou me kunnen beschul digen. Toen je begreep dat de politie je zocht en dat ze .ie zouden vinden, besloot je terug te komen en Zack te vermoorden. Ik weet niet hoe je hem ertoe gebracht hebt een boot te nemen waarschijnlijk heb je hem verteld dat je wat geld in handen had gekregen en hem wilde afkopen, of iets dergelijks. En toen heb je ge probeerd het zo te regelen dat ik weer een alibi zou heb ben. Daarom heb je mij en Midge opgebeld. Midge niet Dodie omdat .ie wist dat Dodie nog met me getrouwd was en niet voor me kon getuigen. Niemand wist, dat, behalve jij en de sheriff. Nu pak je geld en ga weg, John. Er is niets dat ik voor je kan doen John leunde achteruit in zijn stoel. „Waarom zou ik de rechter vermoorden? Ik wilde graag dat je thuiskwam. Cayce, zeker. Maar een mens steekt zijn hoofd niet in de strop terwille van een ander, onver schillig hoeveel. „O, John, geloof me toch, ik weet het. Je hebt je vrouw vermoord, nietwaar? En je hebt dat tegen de rechter losgelaten misschien toen je eens flink ge dronken had". Johns lippen waren nu asgrauw; ze bewogen zich stijf. „Dat was een ongeluk. Iedereen weet dat het een ongeluk was en een tragedie, die mijn hele le ven veranderd heeft". „Het heeft je leven veranderd, omdat je, nadat je haar vermoord had, wenste dat je het niet gedaan had. Zelfverwijt angst schuld ik weet niet wat. Misschien wilde je haar niet werkelijk doden". Cayce voelde zich moe, vreselijk moe; hij had het bij het rechte eind. „De rechter zou je dat je hele leven tel kens weer voor je voeten geworpen hebben. Hij zou het niet aan de politie gerapporteerd hebben; mis schien was hij er niet zeker van dat ze het zouden kunnen bewijzen; misschien kon hij niet genoeg gege vens van je loskrijgen. Misschien vond hii het alleen maar prettig je ermee te sarren, zijn macht te tonen. Maar hij wist het en jij wist dat hij het wist. Twee maal heb je geprobeerd hem om het leven te brengen op zo'n manier dat het op een ongeluk zou lijken de krokodil de oleanders. Maar het lukte niet. Daar om heb ,;e hem doodgeschoten". John zat hem strak aan te kijken, met scherpe waak zame ogen. „Als de rechter dat aan iemand heeft ver teld. heeft hij gelogen. Kwaadaardig en Hard tegen hard, dacht Cayce weer. „Je gaf de rech ter speldeprikken over mijn eigendom. Hij zei dat hij een man met jouw voorgeschiedenis niet in zijn huis wilde hebben. Hij had het sterkste argument, John". „Mijn voorgeschiedenis...." ..Het voorval dat je leven veranderd heeft, het be langrijkste voorval waaraan je niet kon ontsnappen, was de dood van je vrouw. Toen ik daaraan dacht, leek het me een schakel. Zie je als het een ongeluk was geweest, zou je er je zelf verwijten over ge maakt hebben, maar meer niet. Het zou je niet zo vervolgd hebben, al die jaren lang". Hij luisterde naar de mannen, die hij hoorde terugkomen; misschien was er nog tijd „Ik zal het Luke moeten vertellen. Hij zal zich met de politie in je vroegere woonplaats in verbinding stel len. John stond op. „Goed, je hebt me in het nauw. Ze hebben het een ongeluk genoemd, maar ze waren er niet zeker van. Als Luke naar hen toe gaat...." Hij zweeg en keek verrast. „In zekere zin was het een ongeluk, Cayce! Er was een andere man.... Ik pro beerde tussenbeide te komen ze lachten me uit. Ik zat aan het stuur. Ik zag dat ik de auto in 'n ravijn kon rijden en voor ik er bij nagedacht had deed ik het. Ik sprong eruit, de wagen ging over de kop. Zo is het gebeurd. Ik was niet werkelijk van plan haar te doden, ik had het niet vooraf beraamd. Ze hebben me ondervraagd, eindeloos ondervraagd, maar ze moesten me laten gaan. De rechter heeft zijn ver diende loon gekregen. Maar ik zou jou geen kwaad gedaan hebben, Cayce. Ik dacht dat ik het zo geregeld had dat jij nooit verdacht kon worden". „Je liet zoëven toe dat de sheriff me arresteerde". John wendde zich af. „Ik was van plan te bekennen. Dat wil zeggen, als ze jou of iemand anders zouden arresteren. Maar toen het zover was. kon ik het niet. Moord verandert een mens. Het is alsof je twee men sen bent een daarvan ben je zelf en die leeft als alle mensen. De ander, diep binnenin, is de moorde naar en die mens is anders. Dat is een ander iemand De sheriff opende de deur en kwam naar binnen. „Ik heb alles gehoord. Ik verwachtte dat je door de mand zou vallen, John, als je merkte dat ik Cayce wilde arresteren. Daarom zei ik je vanmiddag dat ik je zou arresteren, Cayce. Ik dacht dat je wel contact met John zou hebben en het hem vertellen, en dat hij dan wel zou bekennen. Ik heb het bewijs, John". John bewoog zich niet. De sheriff had een pistool in de hand; zijn gezicht was vochtig en zijn ogen waren als siaal. „Cayce," vroeg hij, zonder zijn ogen van John af te wenden. „Hoeveel boten zijn er bij jou? Twee. Hoeveel boten bij Howard? Drie. Hoeveel bij Burke? Twee. En John heeft één boot." John bevochtigde zijn lippen. „Nu en „Ik ben vanmiddag nog eens naar het Mac Dill Field geweest. Ik wist dat Dodie zat te piekeren over die boot die ze gezien had. Ze is je altijd goed gezind geweest, John het speet haar voor jou, denk ik. Wel, de jonge Bill Burke was bij de bemanning van de bommenwerpers. Toen hij over het meer vloog heeft hij natuurlijk naar beneden gekeken. Hij kent het meer. Ze vlogen vlug, maar hi.i heeft de boten gezien en hij heeft ze ook geteld. Er waren er twee bij Burke, drie bij Howard, drie op Blanchaard geen een hier John zei: „Ik ben dadelijk terugen liep het huisje binnen. Cayce staarde hem na. Luke's hand klemde zich om zijn arm. „Het is beter zo," zei Luke, luisterend. „Het kan me mijn baantje kosten. Maar ik wil tóch liever watermeloenen kweken." ..LukeHij probeerde zijn arm los te wringen, maar de sheriff greep hem nog steviger vast, keek naar de buitendeur en mompelde: „Ik denk dat hij een extra revolver had zonder vergunning. Hij heeft hem in het meer gegooid en het mes ook. Maar ik begreep niet waarom hij de rechter ver moord had Toen kwam het schot! Het huisje schudde toen het geluid de stille, zwarte nacht verscheurde. Het was een goedgericht schot. Cayce was er dankbaar voor. Hij was zich vaag bewust van mannen die het huis binnensnelden. Luke legde zijn hand op Cayce's schouder. „Kop op, kerel! Ga naar huis. Het is zo het beste Maar toen hij weer in de boot zat en door de duisternis van het meer roeide, terwijl het licht van Johns huisje verder en verder weggleed, hield Cayce op met roeien en liet de boot drijven. Het was de tragische ironie van het noodlot, dat „John de moorde naar" in feite in de val gelokt was door „de John die Cayce kende". Als hij niet geprobeerd had ervoor te zorgen dat Cayce een perfect alibi had voor de moord op Zack, zoals ook bij de moord op de rechter het geval had moeten zijn. zou die verschrikkelijke her haling van hetzelfde patroon Cayce niet getroffen heb ben door de logica. En als de „John die Cayce gekend had", niet geprobeerd had voor Cayce's be langen op te komen, zou de rechter niet, bij wijze van represaille, „John de moordenaar" gedreigd, heb ben met zijn zijdeachtige, sarrende toespelingen: „Een man met jouw voorgeschiedenisHet was net iets voor de rechter, om wat hij wist op die manier te gebruiken. Na een hele tijd roeide hij weer verder. Dodie stond op de vispier op hem te wachten. „Ik zag het licht in het huisje van John Hij hield haar stevig in zijn armen. Hij wachtte een ogenblik; hoorde haar snelle ademhaling voor ze fluis terde: „Was het John?" Hij vertelde haar alles; de hele geschiedenis. Hij vertelde het haar nog eens, het luchtte hem op, omdat hij wist dat ze het begreep. „Je moest het doen," zei ze tenslotte. „John had gelijk toen hij zei dat het was alsof hij twee mensen was. De moordenaar was een andere man dan de John die wij gekend hebben. Het is nu verleden tijd, Cayce." Boven hen schenen de lichten van het huiszijn thuis, Dodie's thuis. „Je bent mijn vrouw, Dodie. Ga met me mee naar huis." Het meer fluisterde zachtjes aan hun voeten. De geur van jasmijn zweefde door de lucht. „Ja natuur lijk ben ik je vrouw," zei Dodie eenvoudig. „Breng me naar huis." EINDE Zo zal de maan-capsule er uitzien, die Ford naar de stille maan wil sturen. nodige kosmische snelheid kreeg om de Loenik I op zijn zonnebaan te volgen. Minder succesvol verliep op 13 april 1959 de start van de Coverer II met de ruim tecapsule. De plastic ballon die in de ruimte tot een volume van 85 meter moest uitzetten en de capsule met de daarin op geborgen instrumenten behouden naar be neden moest brengen deed het niet óf te laat en de capsule werd nooit terug gevonden. De slechte resultaten der Amerikaanse lanceringen dwongen de Amerikanen tot een volledige re-organisatie. Aan verspil ling van geld en moeite werd een einde gemaakt en het resultaat was het besluit tot de oprichting van de N.A.S.A. (De Na tional Aeronatic and Space Administra tion) die een nieuw programma samen stelde. De taak der N.A.S.A. is te coör dineren en wel omdat naast leger, lucht macht en marine óók de grote Amerikaan se concerns in de strijd om de ruimte be slist willen meedingen. Een van de me dedingers is Ford, met name Edsel Ford! Te Newport Beach in Californië werd de Aeronutronics Division van Ford geïnstal leerd, die met praktisch ongelimiteerde middelen aan het werk ging. Wat wil Ford? Ford, die in 1905 op de slechte Amerikaanse wegen de „auto" lanceerde, die op den duur het paard zou verdringen.. (Maar dit alles behoort tot het „Stenen Tijdperk" van het automobi lisme) ook nu wil Ford de eerste zijn, die op de maan landt. En niet met mensen'! De door Ford ontwikkelde 150 kg. zwa re Maan-capsule zal een „ruwe" landing maken op de maan en zo zeggen de mensen van Ford dit zal gauw gebeu ren, uiterlijk binnen 20 maanden. Onder „ruwe" landing verstaan de mensen van Ford een val! De maan-capsule zou dus op de maan neervallen met alle ruwheid van een eventueel geaccelereerde val, die echter door een „retro-raket" (een tegen houdende raket) zou worden geremd. Na het aankomen op het oppervlak van de maan zal de maancapsule gewoon blijven liggen en de instrumenten in het inwen dige van de capsule zullen beginnen te sei nen. Het zal dus geen verschil maken of de maan-capsule in het stof terechtkomt of op grind of ergens in een spleet van een ravijn. De instrumenten zullen werken! De maancapsule zal door een groter ruim tevaartuig (een carrier) tot op ca. 30 a 50 km. van de maan worden gebracht en dan door automatische bediening worden losgemaakt. De instrumenten zullen een volle maan in werking blijven en over de intensiteit van de zonnestraling, resp. de energiedeeltjes tijdens een gehele maan- omwenteling gegevens doorseinen, zoals b.v. stijgen en dalen van de temperatuur. Kortom immens belangrijke gegevens. Misschien zullen anderen de Amerikanen ook hier weer een neuslengte voorbij zijn, en het eerste ruimte-laboratorium op de stille nachtelijke begeleider van onze aar de neerzetten. Prinses Beatrix is voor een privébezoek naar Genève vertrokken. Dit bezoek houdt direct verband met haar studie. Zij zal In Genève enige internationale organisaties bezoeken teneinde een indruk te krijgen van hun structuur en wijze van werken. De Prinses maakte de reis naar Genève met het gewone lijntoestel van de K.L.M. Zij werd vergezeld door haar particulier secretaresse, mej.M.C.C. Wijnen, en door twee vriendinnen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17