Atphenaar „Aspecten van de Amerikaanse betalingsbalans" Volksaandeelhouders-verga dering een familiefeest, geen circus A.K.U. HAD GUNSTIG TWEEDE KWARTAAL De beurs Oost-Borneo mij. ziet inkomsten dalen SCHEEPVAARTBERICHTEN Robeco wijzigt de portefeuille Winst bijna 100 hoger piano-opruiming PROF. VAN DER VALK OVER: Kapitaal en vermogen verder gestegen Centrale Suiker 121/2 F. Smulders leed verlies George Dröge 10 (7%) PREUSSAG - MET BIER EN BROOD Kosten verder gedaald Dc Westduitse hulp aan ontwikkelingslanden Chinees protest in Djakarta Omwisselingsaanbod Benelux-Depot Amerikaans belang in Orgahell Interfrosne werkt samen met Zwanenberg DONDERDAG 14 JULI 1960 1. „De mythe van de almachtige en onwankelbare Amerikaanse dollar is weliswaar verdwenen, maar desondanks is zij nog steeds een zeer sterke valuta", aldus ver klaarde prof. dr. H. M. H. A. van der Valk, alternate executive director van het Internationale Monetaire Fonds, aan een koffietafel (in Krasnapolsky) van het Departement Amsterdam der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Onderwerp van zijn toespraak was: „Aspecten van de Amerikaanse betalings balans". Spreker gaf een overzicht van de ontwikkeling der tekorten op de betalingsbalans van de Verenigde Staten in de laatste jaren en zei, dat men de huidige toestand moet zien in het perspectief van de volgende vier perioden: 1. 1951-1956, waarin een jaarlijks verlies aan goud optrad. 2. 1957, de Suez-crisis, met voor het eerst sinds vele jaren een klein dollaroverschot op de betalingsbalans. 3. 1958-1959, waarin grote tekorten op de betalingsbalans ontstonden. 4. De toestand van heden. Over het vrij aanzienlijke tekort der laatste jaren is enige onrust ontstaan. Spreker heeft hierop echler nu een an dere kijk dan een jaar geleden en meent dat de tekorten in zeker opzicht een voor deel voor de wereld zijn geweest: Voor Europa, aangezien aldaar het herstel van de externe convertibiliteit gesteund werd door het aanhoudende tekort op de Ame rikaanse betalingsbalans. Het zelfvertrou wen in Europa is teruggekeerd, min of meer dankzij het verdwijnen van „de my the van de almachtige dollar". Ook voor Amerika hebben de tekorten iets betekend door de uitbreiding van de Amerikaanse investeringen in de we reld. Dit werd bij ons geconstateerd aan de zogenaamde uitverkoop van Nederland se effecten. De tekorten zijn ook van be lang geweest omdat de Amerikanen hier- door zijn wakker geschud uit „hun droom van het vrij gemakkelijke leven". Strijd tegen inflatie De verbetering van de Amerikaanse be talingsbalans in de laatste twaalf maan den is zeker van groot belang. De ver betering is begonnen medio 1959 en was zeer aanzienlijk. Op jaarbasis was het te kort voordien vijf miljard, thans 27a tot 2 miljard dollar. Deze sterke verbetering heeft haar uitdrukking gevonden in de ver laging van het discontotarief, waaruit bleek dat de monetaire autoriteiten niet meer zo bevreesd zijn voor een terug trekken van liquide middelen. De bedrijvig beid in Amerika beweegt zich thans op een hoog peil. Wat er in 1961 zal gebeuren, zal sterk afhangen van de politiek van de nieuwe president. Dit staat vast: de monetaire autoriteiten hebben de strijd aangebonden tegen een dreigende inflatie. Zonder die strijd zou de toestand nu heel anders zijn. President Eisenhower be- De belangstelling in binnen- en buiten land voor de aandelen van Rotterdamsch Beleggingsconsortium n.v. is ook in de eerste maanden van 1960 groot gebleven, zo deelt de directie in een tussentijds be richt mede. Dit kwam tot uitdrukking in een toeneming van het geplaatste kapitaal met nominaal 14.490.000 tot 138.490.000 per 15 juli j.I. Het vermogen steeg in de zelfde periode van 546.581.051 tot 623.571.377. De waarde van het aandeel Robeco kon sinds 31 december 1959 de uitkering van 9 in contanten en de 2Vi pet in aandelen reeds ten volle inhalen, en bedroeg per 15 juni j.I. 234. De in komstenrekening heeft zich tot dusver tot tevredenheid ontwikkeld. Voorzover daar thans iets over te zeggen valt, rechtvaar digt zfj de verwachting van een bevredi- dend dividend. De overweging dat in de Verenigde Sta ten de sterk opgaande „trend" van na de oorlog is overgegaan in een meer regel matige ontwikkeling, en dat in Europa de onstuimige economische ontplooiing nog steeds voortgang vindt, deed de directie besluiten voort te gaan met het aanbren gen van een aantal wijzigingen in de sa menstelling van dc portefeuille. Hierbij zat mede het streven voor om door het opvoe ren der liquiditeit en der internationale spreiding de totaliteit van de portefeuille minder gevoelig te maken voor eventuele koersdalingen. Dit komt onder meer tot uiting in een bescheiden vermindering van een aantal belangen, in vooral de con- iunctuurgevoelige bedrijven in Amerika. Onder de omstandigheden van nu biedt de huidige portefeuille, aldus de directie, alle kansen op behoud van de koopkracht van het vermogen en op participering in de goede mogelijkheden, die een verdere eco nomische vooruitgang biedt. Van het vermogen ad bijna 623 mil joen per 15 juni j.I. was f 321,2 miljoen (51,52 pet) belegd in Europa, 207,0 mil joen (33,18 pet.) in Amerika (incl. Canada en Venezuela), 3,0 min (0,49 pet) in Afri ka, 1.9 mnl (0,31 pet) in Australië en f 90.4 min (14,5 pet) in liquide middelen. Bijna 41 pet van het vermogen opgeno men onder Europa is belegd in Neder landse waarden: internationale concerns f 156,0 min (25,02 pet). Naar bedrijfstak ne men de elektrotechnische en voedings middelenindustrieën, de openbare nutsbe drijven en de metaal- en machine-industrie de belangrijkste plaatsen in. De n.v. Centrale Suiker Maatschappij stelt voor over het boekjaar 1958/'59 een dividend van twaalf en half percent uit te keren (over het boekjaar 1957/58 werd tien percent dividend uitgekeerd). Bij vaststelling van het dividend der n.v. Centrale Suiker Maatschappij op 12 V2 per cent zal voor de administratiemaatschap pij Wester-Suikerraffinaderij n.v. een di vidend over 1958/59 worden voorgesteld van 10,8 percent (v. j. 8,8 pet). De uitkering per geheel oprichtersaandeel bedraagt f 45,95 (v. j. 30,25). De n.v. Machinefabriek Frans Smulders 'weft over 1959 een verlies geleden van f 249.991 (v.j. verlies 132.924). Het divi dend wordt gepasseerd (v.j. 4 pet. ten laste van de dividendreserve). Het exploitatie tekort beliep 27.000 (v.j. exploitatiewinsl 108.000). De vooruitzichten voor 1960 zijn niet onverdeeld gunstig. Het eerste halfjaar vertoont nog een verlies. De verwachting is venwel gewettigd, dat in het tweede half- aar weer een positief resultaat zal wor den bereikt. Het gehele jaar zal volgens de directie niettemin per saldo nog een ver- ies te zien geven. stempelde spreker als „de kruisvaarder tegen de inflatie". Prof. Van der Valk verwacht dat de verbetering in de tweede helft van 1960 zal voortduren, gesteund door de inkomsten uit dividenden en win sten van Amerikaanse investeringen over al ter wereld. Voor de toespraak bestond zeer grote belangstelling, vooral uit bank- en effec tenkringen. Onder de aanwezigen bevond zich dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank. Uit het betoog van prof. Van der Valk viel volgens ve le aanwezigen af te leiden, dat spreker voorshands geen devaluatie van de Ame rikaanse dollar en geen verhoging van de officiële goudprijs verwacht. De Oost-Borneo Maatschappij n.v. heeft in 1959, blijkens het verslag, aan petro- leuminkomsten ontvangen 91.644 tegen 99.686 in 1958. Aan interest werd geboekt 33.120 (v.j. 27.041), Door reorganisa'tie- maatregelen verminderden de kosten alge meen beheer van 71.709 tot 35.063. Als winstsaldo resteert 76.440, waaruit zoa'ls gemeld een dividend van 97,50 wordt voorgesteld op de cumulatief prefe rente aandelen. Per preferent aandeel is nog een dividend achterstand van 555, waarmede in totaal 435.120 is gemoeid. Met teruglopende petroleuminkomsten moet rekening worden gehouden. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden verwacht het bestuur even wel over 1960 ten minste het primaire di vidend op de preferente aandelen te kun nen uitkeren, waarmede met ingang van 1960 een bedrag van 37.632 is gemoeid. Over de nieuwe projecten zegt het ver slag dat met het project Zuid-Limburg ook in 1959 geen vorderingen werden ge maakt. Tezamen met Mueller en Co, Ne derlandsche Handel Maatschappij en de U.S. Steel Corporation zal een Nederlandse n.v. worden opgericht. De n.v. Wollenstoffenfabriek George Dröge stelt voor over het boekjaar 1959 een dividend uit te keren van 10% (7%). BONN. De eerste Westduitse onderneming, waarvan alle 1.050.000 volksaandelen in handen zijn van niet minder dan 216.000 volksaandeelhouders, heeft onlangs te Hannover haar tweede aandeelhoudersvergadering gehouden, die niets meer van het circus had, dat zij het vorige jaar nog leek. Dit maal was zij een zakelijk familie feest, ivaarop het hoofd van het gezin het bestuur van de onderneming zeer duidelijk opening van zaken deed. Een feest dat overigens 100.000 mark kostte. Het gaat hier om de Preussag, de Preussische Bergwerks- und Hütten-A. G., de eerste Westduitse volksaandeelmaatschappij. Nummer twee zal de Volksivagenfabriek worden begin 1961. De Preussag is een grote onderneming, die steenkolen, aardolie, kali en wat niet al produceert. Haar omzet bedroeg 719 miljoen mark. De netto winst was over het afgelopen jaar 7.8 miljoen, het dividend dat de volksaandeelhouders in hun zak konden steken 8 percent. Het vorig jaar hebben raad van com missarissen en directie met de 760 volks aandeelhouders, die toen kwamen opda gen, hun plezier opgekund. De nieuwe be zitters dachten, dat ze onder elkaar nu wel eens even konden uitmaken hoe het bedrijf in de toekomst zou worden geleid. Hoe hoog het dividend moest worden, hoe hoog de salarissen en tantièmes zouden moeten worden. Kortom, het werd een Poolse landdag, een circus van onervaren aandeelhouders, voor wie de taal van ba lans en verlies- en winstrekening niet steeds duidelijk was.... Marsmuziek Op de tweede onlangs te Hannover ge houden aandeelhoudersvergadering van Preussag was het anders. Er waren nu zelfs 1200 volksaandeelhouders gekomen. Ze werden bediend met een film over het bedrijf, met bier en brood in de pau ze, met vrolijke marsmuziek door het be- drijfsorkest van een der dochteronderne mingen van de Preussag. Maar dit alleen was nog niet voldoende om van dit fami liefeest een geslaagde vergadering te ma ken. Het belangrijkst was, dat directie en raad van commissarissen op een negen uur(!) durende vergadering iedere vraag duidelijk beantwoordden en niet geheim zinnig deden. Niets verborgep hielden. Niets verzwegen: Salaris der drie directie leden samen 326.000 mark, voorzitter raad van commissarissen per jaar 18.000 mark. Elk van zijn vijf plaatsvervangers 9.000 mark, elk der commissarissen van de raad 6.000 mark en zo meer. Met die open hartigheid kreeg men alle, ook opstandi ge volksaandeelhouders op zijn hand. De organisatie, voorbereid door 200 Preussag- functionarissen, klopte daarbij voortreffe lijk en de 100.000 mark, die de vergade ring uiteindelijk kostte, waren welbesteed. Weinig invloed De 1200 ter vergadering verschenen volksaandeelhouders van Preussag maak ten zich bovendien geen illusies meer, dat zij veel in de melk te brokkelen hadden. Degenen, die het voor het zeggen hadden, waren de banken. Want bij de banken de poneren de normale volksaandeelhouders hun aandelen; de banken zorgen dan voor het incasseren van het dividend; de ban ken krijgen van de volksaandeelhouders het zogenaamde depótstemrecht. Toen te gen de avond nog 600 aandeelhouders aan wezig waren, zei een van hen heel wijs: „Wanneer wij, 595 over één a 4 aandelen beschikkende aandeelhouders nu de zaal verlaten, heeft de vergadering nóg het recht om besluiten te nemen, omdat de vijf vertegenwoordigers van de banken stemmen genoeg representeren.." met dit probleem van het depotrecht is de Bonds republiek dan ook nog niet klaar! De „kapitalisten" Ook een ander facet bewijst dat de volksaandeelhoudei-s nu juist geen „volk se" kapitalisten zijn. De wet schrijft voor, dat men per persoon niet meer dan vier volksaandelen mag bezitten. Dat is per man vier aandelen van elk 100 mark, waarop een dividend over 1959 werd uit gekeerd van 8 pet. De winst van vier Preussag-volksaandelen was voor de klei ne kapitalist, daar 1959 een boekjaar was van slechts negen maanden, niet meer dan samen 24 mark.. Voor dat bedrag kon de gemiddelde volksaandeelhouder dan ook niet naar de aandeelhoudersvergadering komen. De 1200 die dat wèl deden, hoop ten op een circusvoorstelling als in 1959: zij waren evenwel bijzonder tevreden met het familiefeest van 1960, maar of zij in 1961 weer uit eigen zak de reiskosten voor een aandeelhoudersvergadering zullen be talen, die ver uitgaan boven het dividend op hun aandelen het valt te betwijfe len. Alfwaren er nog zoveel volksaandeel houders die tijdens de vergadering, wij zende op hun vier aandelen, trots spraken over „onze fabriek". (Van onze financiële medewerker) Op de jaarvergadering van de AKU, gehouden in mei jl. werd reeds meegedeeld dat de resultaten in het lopende jaar opnieuw hoger waren. Thans komt men met de cijfers over het tweede kwartaal, welke uitwijzen dat deze periode wordt afge sloten met een netto-winst van 16 miljoen gulden tegen een winst van 8.3 miljoen gulden in het eerste kwartaal van 1960 en van 5.3 miljoen gulden in het tweede kwartaal van 1959. Omgerekend in dollars tegen een koers van 3.80 bedraagt de winst per American share van f 50 in het tweede kwartaal 1.65 per aandeel tegen 8 0.85 in het eerste kwartaal en 8 1.57 in het tweede kwartaal van 1959, waarbij moet worden opgemerkt dat het kapitaal van de AKU in het tweede kwartaal van 1959 nog ƒ114.6 miljoen bedroeg tegen 127.8 miljoen in het eerste en tweede kwartaal van 1960, waardoor de winst per aandeel uiteraard nadelig wordt be- invloed. Hoewel de directie geen toelichting geeft op de cijfers mag men toch aannemen dat men in het tweede kwartaal profiteerde van de herkapitalisatie van de Vereinigte Glanzstoff, voor 77 pet in het bezit van de AKU. Deze dochteronderneming keerde weliswaar een onverminderd dividend uit maar kwam tegelijkertijd met een bonus ten laste van de reserves waarover zij ook 13 pet dividend uitkeerde. De inkomsten uit dividenden en interest van deelnemin gen bedroegen in het tweede kwartaal dan ook 9 miljoen gulden tegen 1,3 miljoen in het eerste kwartaal van dit jaar en 1,3 mil joen in het tweede kwartaal van 1959- Ge woonlijk zijn de inkomsten uit dezen hoof- West -Duitsland heeft tussen 1957 en 1959 via de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds voor meer dan 2,5 mil jard DM aan ontwikkelingshulp verstrekt en het zal in de komende drie jaar voor hetzelfde doel meer dan 900 miljoen DM aan de International Development As sociation verschaffen, aldus heeft dc staats secretaris van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken H. van Scherpen- berg, dinsdag in München medegedeeld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft uit zijn eigen ontwikkelingsfonds van 290 miljoen DM voor de jaren 1956 tot 1959 de uitzending van 500 deskundigen naai de ontwikkelingslanden en de opleiding van 3.000 volontairs gefinancierd, zo deel de de staatssecretaris mede. Van Scher- penberg betitelde de ontwikkelingshulp van de Oosteuropese landen als „propagandis tisch sterk overdreven". De Sovjet-Unie met haar satellietlanden heeft tussen 1956 en 1959 ongeveer 1,26 miljard DM gegeven, terwijl de westerse landen in deze zelfde periode meer dan 26 miljard DM hebben verstrekt. de in het derde kwartaal voor de AKU het belangrijkste. Of men ook met enkele verschuivingen naar het tweede kwartaal rekening moet houden, kan wegens het ontbreken van de toelichting niet worden gezegd. Intussen werd dezer dagen bericht dat de winst van de andere belangrijke deelneming, de Ame rican Enka, in de eerste 24 weken van 1960 is gedaald van 2.64 tot 0,51 per aandeel, zodat de inkomsten van deze deelneming eerder zullen afnemen dan toenemen. De omzet kon in het tweede kwartaal ten op zichte van vorig jaar stijgen van f 76,5 mil joen tot 81,3 miljoen maar was vergeleken met het eerste kwartaal 4,7 miljoen lager. Het eerste kwartaal 1960 was op zijn beurt weer vijf miljoen lager dan het voorgaande kwartaal. Verheugend is daarbij echter dat de kosten sinds het vierde kwartaal 1959 ook een dalende lijn vertonenen. Uit het jaarverslag is gebleken dat AKU nog steeds in een expansieve periode verkeert en zich meer en meer van de textiel onafhankelijk maakt, zulks ten gunste van de rentabili teit van het bedrijf. DJAKARTA (Reuter) Communistisch China heeft bij Indonesië scherp geprotes teerd tegen het incident in Tjimahi van begin juli, waarbij twee Chinezen gedood, twee gewond en enkele gearresteerd zou den zijn. Het persagentschap „Nieuw China" meldt dat op 11 juli in Peking een nota aan de Indonesische ambassadeur werd overhandigd. Daarin werden verontschul digingen voor het „wreed doden" van Chi nezen door Indonesische militairen en poli tie en schadevergoeding voor de verwan ten van de slachtoffers geëist. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Subandrio, heeft ver klaard dat zijn regering van plan is de kwestie van de Chinezen opnieuw in be schouwing te nemen, „in het kader van de Indonesisch-Chinese vriendschap". Hij zei dit tegen verslaggevers na een onder houd van een uur met de ambassadeur van Peking in Djakarta, Hoeang Tsjen. Advertentie 5-'.: Diverse inruilpiano's vanaf 500.met ga rantie. Prachtige geheel gereviseerde piano's met nieuwe moderne ombouw vanaf 975.— met 5 jaar garantie. In onze etalage hebben wij een speciale attractie, waarmede u extra voordeel kunt behalen. KRUISWEG 47.49b- HAARLEM TEL. 11532 Houders van participatiebewijzen in het beleggingsdepöt van Nederlandse, Bel gische, Congolese en Luxemburgse effec ten „Benelux-Depöt" wordt, blijkens een bericht, aangeboden hun stukken tot en met 21 juli om te wisselen in aandelen Rotterdamsch Belegginsconsortium n. v. bij de Nederlandsche Handelmaatschap pij, de Twentsche Bank en H. Oyens en Zonen. De Robeco-aandelen delen ten volle in de resultaten over 1960 en volgende jaren. Voor de verwisseling geldt als basis de netto-liquidatiewaarde der participatiebe wijzen „Benelux-depót" per 21 juli a. s. en de beurswaarde van de aandelen Robe co per dezelfde datum. Voor een niet nader genoemd bedrag heeft de Norwich Pharmacal Company in Norwich (N Y) een meerderheidsbe lang verworven in Orgahell n.v. in Amster dam, producentc van nitrofuraan. Norwich Company zal haar gepatenteer de nitrofuraan chemicaliën gaan vervaar digen in de fabriek van de Nederlandse onderneming. Het is voor het Amerikaanse concern het eerste produktiebedrijf in Europa, en het verkrijgt hierdoor fabrica ge - faciliteiten binnen de Euromarkt. Het bovenstaande wordt desgevraagd van de zijde van Orgahell bevestigd. Deze on derneming bouwt op het ogenblik een nieuwe fabriek in Mijdrecht, die naar verwacht in september klaar zal zijn. De produktie geschiedt thans in een nood- pand in dezelfde plaats. De Norwich Com pany telt vijftienhonderd werknemers. Het produkt nitrofuraan wordt hoofdzakelijk* vermengd in veevoeders. Het is een pre ventief bestrijdingsmiddel van onder vee voorkomende ziekten. Aalsdijk 13 te Port Swettenham verwacht. Aardijk 13 175 m. w. Landsend n. Le Havre. Afcida 13 te Rotterdam. Achilles 13 v. Curasao n. Puerto Ordaz. Acila 27 te Brisbane verwacht. Acmaea 15 te Curacao verwacht. Adonis 13 te Port of Spain verw. v. Willemstad. Akkrumdijk 12 130 m. z.w. Coriuto n. L. Angeles. Alamak 13 v. Port Said n. Genua. Alca 13 v. Abidjan n. Accra. Alchiba 14 te Rotterdam. Alcor 13 1000 m. w. Colombo n. Fremantle. Algorab 13 te Rotterdam verwacht v. Antwerpen. Alhena 13 v. Rotterdam n. Hamburg Alioth 12 600 m. n.w. Azoren n. Londen. Alkaid 13 40 m. n. Tunis n. IJmuiden. Alkmaar 14 te Karachi. Alphacca 14 te Port Said verwacht. Alwaki 13 te Port Said verwacht. Ameland 13 te Wilmington verwacht v. Rouen. Ammon 13 te Willemstad verwacht. Amstelhoek 13 te Abadan. Amstelkroon 14 rede Fremantle. Amstellaan 13 120 m.in.w. Makass. n. Shimonoseki. Amstclsluis 13 288 m. z.w. Cebu n. Seishinko. Andijk 13 210 m. n.w. Abaco n. Havana. Annenkerk 14 te Durban verwacht. Area 23 te Abadan verwacht. Arendskerk 13 te Djeddah. Arcs 13 v. Paita n. Balboa. Argos 13 v. Malta n. Piraeus. Arnedi.ik 14 te New Orleans verwacht. Artemis 14 te Mobile verwacht. Asmidiske 13 380 m. w. Seillys n. Amsterdam. At.vs 13 te Lissabon. Bali 13 70 m. z. Minicoy n. Aden. Banggai 13 v. Semarang n. Surabaja Bantam 14 te Batonrougc verwacht. Barendrecht pass. 13 Aden n. Mena Al Ahmadi. Batjan 13 160 m. w.z.w. Lissabon n. Halifax. Bawean 13 te Akaba verwacht v. Suez. Bengalen 13 te Manilla. Bennekont 13 v. Guanta n. Curacao. Blitar 13 35 m. n.o. Ouessant n. Marseille. Borneo 13 200 m. w.z.w. Ouessant n. Port Said. Breda 14 v. Orinoco-rivier n. Bremen. Calamares 13 v. Cortes n. Charleston. Caltex Amsterdam 13 90 m. z.z.o. Kuria Muria naar Rastanura. Caltex Arnhem 13 v. Rotterdam n. Mcna Al Ahm. Caltex Eindhoven 13 180 m. z.z.w. Okinawa naar Yokohama. Caltex Gorinchem 13 6 m. n. Ameland n. Kopenh. Caltex Pernis 13 te Bahrein. Caltex Rotterd. pass. 13 Ras Fartak n. Rastanura. Calt. The Hague 13 30 m. w. Comoro n. Bahrein. Camerounkust 13 v. Bordeaux n. Dakar. Camilla 13 2 Om. w.z.w. Kp. Comorin n. Calcutta. Cartago 13 te Mobile verwacht v. Cortes. Castor 14 te Rotterdam. Celebes 13 te Las Pahnas. Charis 13 80 m. z.o. K. San Antonio n. N. Orleans Chiron 14 te Funchal. Cinulia 12 710 m. o.n.o. Guadeloupe n. Curacao. Cities Service Valley Forge 12 900 m. n.w. Barba dos naar Philadelphia. Congokust 12 op rede Novoredondo n. Lobito. Cradle of Lib. 13 650 m. z.w. K. Race n. Marseille Dahomevkust. 13 Finisterre gepasseerd. Dalerdijk 12 v. Los Angeles n. Cristobal. Daphnis 14 te Curacao verwacht. De Eerens 13 v. Djeddah n. Suez. Delft 13 500 m. w. Finisterre n. Ponta Dcigada. Diemerdijk 13 te Antwerpen v. Rotterdam. Diloma 25 te Monrovia verwacht. Diogenes 15 te Matarani verwacht. Dorestad 13 v. Curacao n. Las Palmas. Drente 13 620 m. z.o. Guardafui n. Aden. Duivendrecht 13 v. Londen n. Huil. Eemland 14 te Puerto Alegre. Eos 13 v. Saloniki n. Ormilia Esso Amsterd. 13 dw. Ras Al Kalb n. Rastani;ra Esso Rotterdam 13 te Rastanura verwacht. Forest Hill pass. 13 Bona n. Banias. Fravizo 13 v. Helsingborg n. Malmö. Friesland KRL 14 v. Nanaimo n. San Francisco. Gaasterkerk 13 70 m. z. Sokotra n. Singapore. Gaasterland 13 te Bremen. Gsroet. 14 f.e Melbourne verwacht v. Adelaide. Giessenkerk 13 te Antwerpen. Groole Beer 13 v. Rotterdam n. New York. Hathor 13 v. Alexandrië n. Beyrouth. Hector 13 v. Piraeus n. Lissabon. Hecuba 14 te St. Lucia. ITclicon 13 te New Orleans v. Houston. Hestia 13 te Bremen n. Hamburg. Hilversum 12 45 m. o.n.o. Abaka n. Houston. Houtman 13 v. New Plymouth n. Melbourne. Hydra 12 580 m n. St. Thomas n. St. Thomas. Ittersum 13 360 m. z. Kaap Savanna n. Le Havre. Jagersfontein 13 v. Hamburg n. Antwerpen. Java 14 v. Melbourne n. Houston. Kaap Hoorn 14 v. Thameshaven n. Glasgow. Kabylia 14 te Cardon verwacht. Kalinga 13 800 m. n.o. Martinique n. Curacao. Kalydon 13 165 m. n.w. Cochin n. Singapore. Kamperdijk 13 te Morehadcity verw. v. Baltimore. Kara pass. 13 Malta n. Landsend. Karakorum 13 v. Marseille n. Beyrouth. Katelysia 14 te Cornerbrook verwacht. Keizersvvaard 13 v. Puerto La Cruz n. Curacao. Kenia 14 te Mombasa verwacht. Kennemerland 13 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Kerkedijk 13 te New York verwacht v. Norfolk. Khasiella 13 te Port Sudan verwacht. Kopionella 14 in Kielerkanaal verw. n. Turku. Korendijk 13 360 m. w. Round Isl. n. St. John. Korenia 15 te Stanlow verwacht. Korovina 18 te Curacao verwacht. Krebsia 13 te Old Killpatrick verw. v. Rotterdam. Kreeft 13 t.e Narvik. Kreon 13 te Georgetown verwacht. Krj'ptos 22 te Curacao verwacht Laarderkerk 13 te Kuwait verwacht v. Suez. harenberg 13 50 m. w. Bermuda n. Norfolk. La wak 13 te Aruba verwacht v. Cristobal. Lekhaven 13 480 m. z. Kp. Verd. eil. n. Santos. Lekkerkerk 13 te Londen verw. v. Antwerpen. Lclykerk 13 v. Port Said n. Rotterdam. Leopoldskerk 13 v. Londen n. Rotterdam. Leuvekerk 13 v. Bremen n. 9ntwerpen. Liberiakust 13 te Amsterdam. Liberty Bell 13 te Bandar Mashur verwacht. Limburg 13 v. Philadelphia n. New York. Lissekerk 13 230 m. n.w. Alexandrië n. Port Said. Loosdrecht 13 te Port Said. Loppersum 13 te Le Havre. Maas 12 te Bremen v. Rotterdam. Maashaven 13 ten anker rede Lagos. Mr.aslloyd 13 v. New Orleans n. New York. Madisonlloyd 13 v. Aden n. Penang. Mariekerk 14 te Lorenco Marques. Malaram 13 v. Rotterdam n. Bremen. Meerdrecht 13 125 m. w.z.w. L'end n. Zeebrugge. Meerkerk pass. 13 Kp. St. Vincent n. Mai-seillc. Meliskerk 13 te Zanzibar. Mentor 13 te Iskenderun verwacht. Merseylloyd 13 v. Charleston n. Savannah. Merwede 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Minos 13 te Turku verwacht v. Holtenau. Mississippilloyd 13 400 m. z.o. Calcutta n. Penang. Mohammed Reza Shah 13 te Bandar Mashur. Molenkerk 13 v. Rotterdam n. Port Said. Munttoren 13 v. Thameshaven n. Rotterdam. Naess Commander pass. 13 Finisterre n. Pt. Said. Navicella 29 te Hamburg verwacht Neder-Ebro 13 v. Hamburg n. Londen. Nestor 14 te Hamburg verwacht. Neverita 25 te Curacao verwacht Nieuwe Tonge 13 305 m. o.n.o. Kaap Race naar Seven Islands. Noordwijk 13 260 m. z.w. Dakar n. Las Palmas. Nijkerk pass. 13 Gibraltar n. Genua. Oldekerk 13 30 m. z.z.o. P. Swettenham n. Aden Ommenkevk 14 te Aden verwacht. Oostkerk 13 930 m. w.n.w. Fremantle n. Adelaide. Oranje Nassau 12 620 m. z.w. Flores n. Plymouth. Orestes 13 900 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Ossendrecht 13 60 m. z.w. K. Finisterre n. R'dam. Papendrecht pass 13 Gibraltar n. Wismar. Pericles 14 te Bremen v. Rotterdam. Philidora 15 te Rotterdam verwacht. Philine 13 120 m o.n.o. Ras Fartak n. Gibraltar. Philippia 14 in Suezkanaal verw. n. Lavera. Polvdorus 13 150 m. w. Sabang n. Singapore. Poseidon 13 35 m. o. Startpoint n. Amsterdam. Prinses Irene 14 te Wellandkanaal. Prins der Nederlanden 14 te Port of Spain verw. Prins Frederik Hendrik pass. 13 Anticosti eiland nara Le Havre. Prins Johan Willem Friso pass. 13 Belle Isle naar Le Havre. Purmerend 13 750 m. n.o. Mombasa n. Mombasa. Pygmalion 13 te Anterpen n. Rotterdam. Raki 13 120 m. n.w. Andamanen n. Penang. Ridderkerk 13 te Kaapstad verw. v. P. Elisabeth. Riouw 14 te Rotterdam. Roggeveen 13 v. Shanghai n. Hongkong. Rondo 14 te Genua verwacht v. Port Said. Rossum 13 25 m. n.o. Ouessant n. Bordeaux. Rotterdam 13 v. Le Havre n. Southampton. Ruys 13 v. Yokohama n. Nagoya. Salatiga 13 v. Colombo n. Djibouti of Aden. Saloum 13 v. Dakar n. Ziguinchor. Sanana 13 te Phnompenh verwacht v. Singapore. Sarangan 13 te Beira verw. v. Lour. Marques. Sarpedon 14 te Ciudad Bolivar. Schelpwijk 13 480 m. w.z.w. Lissab. n. La Spezia. Schiedijk 14 v. Bremen n. Rotterdam. Siberoet 14 te Penang verwacht. Sigli 13 te Singapore verwacht. Skadi 14 te Mersey. Sliedrecht 13 v. Brunsbüttel n. Norfolk. Sioterdiik 13 360 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Soestdijk 13 v. New York n. Boston. Solon 12 v. Guanta n. Curasao. Stad Dordrecht 13 v. Oulu n. Einden. Stad Gouda 13 165 m. w. Landsend n. Hampt. R Stad Haarlem 13 v. Rotterdam n. La Spezia. Stad Leiden 13 190 m. o. Beira n. Aden. Stad Maassluis 13 112 m. z.z.w. Las Palmas naar IJmuiden. Stad Maastricht 13 510 m. n. Belle Isle n. R'dam. Stad Rotterdain 14 te Rotterdam. Stad Schiedam 150 m. n.n.w. Terschcll. n. Gent. Stanvac Djirak 14 te Buatan verw. v. Singapore Stanvac Malacca 13 v. Buatan n. Sungeigerong. Steenwijk 13 900 m. w. Seillys n. Londen. Stentor 14 te Rotterdam. Straat Bali 13 v. Hongkong n. Singapore. Straat Madura 13 v. Durban n. Lorenco Marques. Straat Malakka 14 te Montevideo verwacht. Sunetta 13 te Willemstad. Tnbian 13 dwars Kp. Race n. Montreal. Tabinta 13 v. Avonmouth n. Amsterdam. Tahama pass. 13 Casquets n. Palermo. Tamara pass. 13 Oran n. Tripoli. Taria 13 60 m. w. Sabang n. Abadan. Telamon 14 te St. Thomas verwacht. T'nuredrecht 14 te Triëst. Tjitjalengka 13 te Hongkong. Tjinegara 14 te Kaapstad. Tjitarum 13 220 m. z.o. Singapore n. Singapore. Van Heemskerk 13 325 m. w.z.w. Jesselton n. Cebu. v. Spilbergen 13 300 m. w.z.w. Reunion n. K'stad. Van Waerwijck 13 860 m. w. Kp. Leeuwin naar Melbourne. Viana 16 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vivipara 13 150 m. n.w. Ras Al Hadd n. Algiers. Waikelo 13 te Massawa verwacht v. Assab. Waterland 13 te Amsterdam. Westertoren pass. 13 Straat Ormoesz n. Fao. Willem Ruys 13 v. Panamakanaal n. Miami. Willemstad 14 te Paramaribo verwacht. Woensdrecht 13 te El Palito verwacht. Woltersum 14 te New Orleans verwacht. Wonosari 13 100 m. z.o. Aden n. Aden. IJssel 13 te Rotterdam n. Hamburg. Zuiderkerk 13 v. Lourenco Marques n. Beira. Zaankerk 13 te Bangkok verwacht v. Singapore. Zeeland 13 te Bangkok verwacht v. Singapore. KLEINE VAART Admiralengracht pass. 13 JE-1 v. Kotka n. A'dam. Alcetas 12 20 m. z. Burlings n. Oran. Areas 13 45 m. z. Kp. Finisterre n. Amsterdam. Elsa 11 v. Vastervik n. Zaandam. Fievo 12 v. Kopenhagen n. Stettin. Heerengracht 11 v. Brahestad n. Amsterdam. Ilias 12 v. Odense n. Aalborg. Joost 12 v. Skelleftea te Amsterdam. Kaap Falga 12 v. Amsterdam n. Delfzijl. Kp. St. Vine. pass. 13 ET-5 v. Uleaborg n R'dam. Looiersgracht 11 v.t Raumo n. Amsterdam. Lucas Bols 2 13 10 m. w. Visby n. Helsinki. Midas 12 te Lissabon n. Cadiz. Nero 12 v. Cadiz n. Anterpen. Netta 13 50 m. o. Aberdeen n. Sauda. Ponza 12 v. Köping n. Zaandam. Westerdok 13 te Cromer n. Boston. Er bestaan vergevorderde plannen tot een samenwerking tussen Norsk Fros- senfisk A.L. (Frionor) in Oslo en Zwanen- berg's Fabrieken in Oss op het punt van de verkoop en distributie van diepvries- produkten. Norsk Frossenfisk zou de naam van haar daarmee wijzigingen in Frio-Diepvries n.v. waarin dan Zwanenbergs fabrieken een belang zouden krijgen. De op zet daarbij zou zijn dat Frio -Diepvries de Frionor diepvriesvisprodukten van Norsk Frossenfisk in Oslo en alle overige diep- vriesprodukten van Zwanenberg's fabrie ken in Oss gaat distribueren. INTERNATIONALS LAGER In een betrekkelijk stille markt noteer den de internationale waarden gisteren over de gehele linie beneden het vorig slot- niveau. Het buitenland liet verstek gaan. Het geringe aanbod in Philips behield ge durende de verdere beursduur de over hand, maar de koers zakte toch in tot 1165, bij gebrek aan kooplust. AKU verloor verder terrein en belandde op 519 (531%). Hoogovens tien punten lager op 769, ter wijl Kon. Olie daalde van 133.60 tot 132.90 135.30). Uiteindelijk bleek de openingskoers van Unilever niet aan de lage kant te zijn geweest want de prijs zakte verder in tot 935. Bij de cultures waren Amsterdam Rub ber en HVA fractioneel lager. De scheep- vaarwaarden konden zich vrij goed hand haven waarbij zelfs aandelen Kon. Boot twee punten hoger openden op I82V2. De omzet van de 4 Vz pet obligatielening 1960 III Bank voor Nederlandsche gemeenten van dinsdag heeft nominaal 862.500 be dragen. De koers werd onveranderd op 99% geadviseerd. De uitgifteprijs was 99% pet. Certificaten Pirelli werden op 566 geadviseerd tegen gisteren 572. Aandelen Riva werden een paar punten lager gead viseerd. (ANP). Boeke Huidekoper van 145 op 144. VERHANDELDE FONDSEN 12 juli 13 juli Totaal 453 424 Hoger 90(19.8%) 60(14.1%) Lager 275 (60.7%) 285 (67.2%) Gelijk 88(19.5%) 79(18.7%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U517—523 518 Kon. Olie133 gb—133.60 133.50 Philips 1158—1174 1160 Unilever 930—939 931 Hoogovens 760762 -760 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U523—526 524 Kon. Olief 134.10—134.60 134.70 Philips 1168—1173 1175 Unilever 937940 941 Hoogovens 764770 768 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 345 Ned. Handel Mij. 289'/2 Rotterd. Bank 295 Twentsche Bank. 280 A.K.U 517% Albert Heijn 435 516 Billiton Mij. II 411 Bols 585 Bührmann Papier 504 Deli Mij 188,80 Dordtsche Olie 642 Fokker 450 Heineken's 670V2 Hoogenbosch Sch. 281 Hoogovens 759 H.V.A 158 487 477 K.L.M 106,10 Kon. Ned. Zout 910 Kon. Olie 133,— Müller Nat. Bezit 422 Nederl. Ford 605 Ned. Gist- en Sp. 41372 Ned. Kabelfabr. 565 Philips Gem. Bez. 1164 Philips Pref 310 A'dam Rubber. 113 Sikkens Groep 790 Stokvis R.S 250 Thomassen Dr. 705 Unilever 932 Van Berkel's Pat. 310 Van Gelder Pap 303 Van der Heem 290 Ver. Machinefabr. 230 Wessanen 296 Wilton Fijenoord 210% Zwanenberg-Org. 755 ƒ214— 23750 Unitas 500.— Ver. Bezit v. 1894 f 134.50 H.A.L 13772 K.N.S.M 181 N. Scheepv. Unie 141% Ommeren v 2687* Stoomv. Mij Ned. 165 Anaconda 51% Kennecott Copper 77% Aluminium Ltd.. 31-% Bethlehem Steel. 44% U.S. Steel 80% Republic Steel 61% American Motors 21% General Motors.. 43% Cities Service 41% Shell Oil 64% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: GERINGE DALING De Newyorkse effectenbeurs vertoonde gisteren voor de derde achtereenvolgende dag een neergaande beweging, doch de daling was geringer dan op de twee voor afgaande dagen en kwam bij lager omzet. Vliegtuig- en oliefondsen boekten avans, terwijl staalwaarden, chemische, elektroni sche, papierfondsen en autowaarden over het algemeen lager werden genoteerd. Vol gens de makelaars verhinderde de jongste Amerikaanse nota aan Rusland, waarin de beschuldiging werd uitgesproken dat de Russen een Amerikaans vliegtuig boven zee hadden neergehaald om een internatio naal incident te veroorzaken, een even wichtige handel. Minnesota Mining was gemakkelijker. Staalwaarden zwaaiden om na zich aanvankelijk sterk te hebben ge toond. Lukens, welk bedrijf zijn dividend halveerde, gaf ruim 2 dollar prijs. Republic verloor 1 dollar. De omzet was 2.590.000 aandelen: 1.192 fondsen werden verhan deld, waarvan 432 hoger en 526 lager. Het industriegemiddelde kwam van 634.12 op 632.11, dat van spoorwegen van 139.71 op 139.44 en dat van openbare nutsbedriiw van 94.09 op 94.34. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19