UNO-strijdkrachten naar Kongo Belgische troepen terug KENNEDY KANDIDAAT DER DEMOCRATEN Leopoldstad in handen van de Belgische parachutisten Kongo dreigt diplomatieke betrekkingen te verbreken HET WEER België aanvaardt de resolutie Vandaag wordt zijn secondant gekozen Twee vliegtuigen in zee bij Philippijnen Aanslag op premier Kisji van Japan BESLISSING VAN DE VEILIGHEIDSRAAD: Zijn er nog wel koningen en knechten in de Tour? Hebt U deze blik achter de schermen gemist? Jammer! Enkele buien Aan het strand Muziektent afgebrand Het woord is aan Na verkiezing van zijn opvolger: Hajato Ikeda Gaston Dominici vrijgelaten In de krant van heden: DONDERDAG 14 JULI 1960 45e JAARGANG NUMMER 211 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12s30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije NEW YORK (Reuter/ÜPI). De Veiligheidsraad heeft de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, machtiging gegeven de jonge republiek Kongo militaire bijstand tè verlenen en een beroep op België gedaan zijn troepen uit Kongo terug te trekken. Inmiddels heeft de Kongolese regering gedreigd de diplomatieke betrekkingen met België te verbreken als de Belgische troepen niet onmiddellijk worden teruggetrokken. Dc Belgische regering heeft de Kongolese eis afgewezen en laten weten dat de Belgische troepen hun missie ter bescherming van de buitenlanders in Kongo zullen voortzetten totdat de UNO-strijdkrachten in Kongo zullen zijn aangekomen. Vandaag zullen nog vier compagniën parachu tisten naar de Belgische militaire bases in Kongo vertrekken. Muitende Kongo lese troepen hebben gisteravond in het centrum van Leopoldstad het vuur ge opend op een autokolonne met driehonderd Belgische vluchtelingen die onder militaire escorte op weg was naar het vliegveld. Twee vrouwen werden gewond, van wie een zwaar, en een Kongolees werd door tegenvuur gedood. De Belgische regering heeft de Kongo lese regering medegedeeld, dat België de resolutie van de Veiligheidsraad aan vaardt. De Belgische troepen zullen ech ter pas worden teruggetrokken, wanneer de UNO-troepen werkelijk in staat zullen zijn de orde te handhaven en de veilig heid van personen en goederen te doen eerbiedigen. Het Belgische standpunt is, dat op dit ogenblik alleen de Belgische troepen in staat zijn de orde en veilig heid in Kongo te handhaven. Kongo heeft in telegrammen aan Ham- merskjoeld België beschuldigd van agres sie. President Kasavoeboe en premier Loemoemba verklaarden dat, de militaire UNO-hulp niet bestemd zou zijn voor her stel van de binnenlandse orde, maar voor bescherming van het nationale gebied te gen de agressie van de Belgen. De hulp macht zou moeten bestaan uit militairen van neutrale landen en niet uit Ameri kaanse troepen, zoals „zekere radiosta tions" hadden gemeld. Als de hulp niet onverwijld werd verstrekt, zou Kongo zich moeten wenden tot de landen van de con ferentie van Bandung. Tenslotte stellen Kasavoeboe en Loemoemba dat Kongo de Advertentie Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met en kele buien. Matige tot vrij krach tige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen in het binnenland. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een randstoring brengt mogelijk nog een bui, maar morgen zal het overwegend droog weer zijn met brede opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Temperatuur overdag 18 tot 19 gr. C. Zeewater 17 gr. C. Vooruitzichten: Een rug van hoge luchtdruk boven Ierland zal tegen liet einde wat stabieler strandweer brengen. hulp als soevereine staat vraagt en niet in overeenstemming met België, zoals ge meld was. Het zenden van Belgische troe pen was een schending van het Kongo lees-Belgische vriendschapsverdrag, om dat Belgische troepen niet op verzoek van de Kongolese regering tussenbeide waren gekomen. „Koloniale machinaties" De werkelijke oorzaak van het meren deel van de ongeregeldheden zagen de twee Kongolese leiders in „kolonialistische machinaties". Zij beschuldigden de Bel gische regering ervan dat zij de afschei ding van Katanga zorgvuldig had voor bereid om een greep op Kongo te behou den. „De regering weigert een voldongen feit als gevolg van een samenzwering tussen Belgische imperialisten en een kleine groep leiders van Katanga te aan vaarden", aldus de boodschap. Kasavoe boe en Loemoemba voegden hieraan toe, dat de meerderheid van de bevolking van Katanga gekant is tegen de afscheiding die „de verkapte voortzetting van het ko lonialistische regime" wordt genoemd. „Het essentiële doel van de gevraagde militai re hulp is het nationale gebied van Kon go te beschermen tegen de huidige agres sie van buiten af, die een gevaar voor de internationale vrede betekent", aldus de president en de premier van Kongo. IIulp uit Ghana Kongo heeft de regering van Ghana ver zocht troepen ter beschikking te stellen om mee te helpen de orde te herstellen, omdat het zenden van UNO-troepen teveel tijd zou kosten. Een commissie van goe de diensten uit Ghana heeft reeds contact opgenomen met het hoofd van de Belgi sche diplomatieke missie en de Kongole se regering. President Nkroemah van Gha na heeft de stafchef van zijn leger, de Britse generaal Alexander, opdracht gege ven onmiddellijk naar Leopoldstad te ver trekken. De besluiten van de Veiligheidsraad zijn vervat in een Tunesische resolutie, die met acht tegen nul stemmen bij drie ont houdingen Groot-Brittannië, Frankrijk en nationalistisch China werd aangeno men. Drie Russische amendementen, die ten doel hadden België te veroordelen als agressor, onmiddellijke terugtrekking van de Belgische troepen te verkrijgen en mi litaire hulp door Afrikaanse landen moge lijk te maken, werden verworpen. Protest uit Moskou De Sovjet-Unie heeft bij de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland en België geprotesteerd tegen de Belgische interventie en van de Ameri kaanse ambassadeur in Kong. wordt ge zegd dat hij zich in de binnenlandse za ken van het land mengt en buitenlandse interventie voorbereidt onder dc dekman tel van de UNO. „Het feit dat België ti-oepen naar Kon go zendt die onder het opperbevel van de NAVO staan en in West-Duitsland gele gerd zijn, toont opnieuw aan welke rol het agressieve NAVO-blok speelt, de rol van internationale gendarme bij de koloniale onderdrukking van de Afrikaanse volken". Groot-Brittannië en Portuga' worden in de nota gekritiseerd omdat zij hun gebieden rondom Kongo voor de „interventie" ge bruiken. „Het streven van de kolonialis ten is nu gericht op afscheiding van de rijkste provincie van Kongo, teneinde de jonge republiek om hals te brengen," al dus de Russische nota. PEKING (AFP) Talrijke verenigin gen en groeperingen in China hebben uit-' drukking gegeven aan hun solidariteit met het volk van Kongo, aldus bericht het commUnistisch-Chinese persagentschap Nieuw China. De voorzitter van de vereni ging China-Afrika, Lioe Sjanseng, heeft premier Loemoemba een boodschap ge zonden waarin hij protesteert tegen „de agressie van de Belgische troepen". De Verenigde Staten, de grootste vijand van alle volkeren die strijden voor onafhanke lijkheid, democratie, vrijheid en vrede, staan aan het hoofd van de imperialisti sche kliek, die Kongo bedreigt, aldus Lioe. In Brussel duurt de koortsachtige poli tieke activiteit voort. De „marathonzit ting" van het Belgische kabinet wordt voortgezet en het parlement besloot het zomerreces voorlopig uit te stellen. Een verklaring van eerste minister Eyskens in de kamer van volksvertegenwoordigers dat hij zelf niet voor dinsdag een verkla ring over Kongo zal afleggen heeft de in druk gevestigd, dat belangrijke politieke beslissingen zullen worden genomen. Mi nister De Schrijver zal vandaag een ver klaring over zijn missie naar Kongo van de afgelopen dagen in de Kamer afleg gen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Woensdag is dan ein delijk het heerlijk avondje gekomen, waarop dc Democraten vier jaar hebben gewacht. De jongensachtig uitziende Ken nedy kreeg de koek, Johnson en Stevenson de gard. John Fitzgerald Kennedy, de 43- jarigc senator van Massachusetts, is er namelijk in geslaagd reeds bij de eerste stemming op dc Democratische partijcon ventie te Los Angeles de benoeming in de wacht te slepen lot Democratisch kandi daat voor de presidentsverkiezing, die in november zal worden gehouden. Hij had daarvoor nodig een minumum van 761 stemmen. Intotaal verwierf Kennedy meer dan achthonderd stemmen, doch zoals ge bruikelijk begonnen daarna de staten die voor andere kandidaten hadden gestemd, hun steun te veranderen in het voordeel van Kennedy. Doorgaans is het resultaat, dat dc Conventie zich tenslotte eenparig verklaart voor de man die de overwin ning heeft behaald. Sensatie heeft de Conventie overigens tenslotte niet opgeleverd. Het leek eenigs- zins op een bokswedstrijd waarin geduren de de eerste ronde de beslissing valt door een knock out. Ook de eerste stemming was niet opzienbarend: Kennedy behaalde in diverse staten enige stemmen meer dan officieel werd verwacht en het was daardoor al spoedig duidelijk dat hij het nodige aantal zou halen, doch ook zonder die meevallers zou dit wel zijn geschied. De Conventie dient echter niet alleen om een kandidaat voor het presidentschap te kiezen doch ook om propaganda te maken voor de partij, die de Conventie houdt. De Velsense raad heeft gisteren in een met spanning tegemoet geziene vergade ring een uitspraak gedaan over het beleid van B. en W. van deze gemeente in de kwestie-Kwint, die stof heeft doen op waaien rondom het vertrek van burge meester Kwint en zijn afscheidsreceptie, welke laatste door de loco-burgemeester en de wethouders werd genegeerd. Boven dien heeft een uitlating aan het adres van de oud-burgemeester uit de mond van locoburgemeester De Boer kwaad bloed ge zet, welke uitlating gisteren dan ook door de raad is gelaakt. Tijdens de raadszitting werd loco-burge meester De Boer onwel, zodat de vergade ring moest worden onderbroken. Een foto van de vergadering even voor het incident. Rechts van de voorzitter: wethouder R Verbeek; links van de heer De Boer: secre taris J. Veenstra, wethouder C. Maas en wethouder A. de Jong. (Voor het raads- verslag zie pagina 9). Miljoenen Amerikanen, die de Conventie via de televisie zagen, zullen echter niet al te zeer in opwinding zijn gebracht dooi de eerste sprekers van woensdagavond. Of een redenaar nu de bekende nationale kandidaat aanbeval, ofwel de favoriet van een deelstaat, die toch geen kans maakte, al deze figuren werden geprezen als de grote leiders, die Amerika nodig heeft. Eén ding was echter wel opvallend: alle sprekers tezamen vormden een luide kreet om leiderschap na een periode van acht jaar, waarin het in de Verenigde Staten aan krachtige leiding heeft ontbroken. Stevenson aanbevolen Het duurde lang voordat net publiek in de zaal alsmede de televisiekijkers over geheel Amerika werkelijk geraakt, en zelfs geboeid werden door de toespraak, waarmee senator McCarthy de kandida tuur voorstelde van Stevenson. Deze spre ker hield een krachtig pleidooi tot de ver gadering om het niet bij de eerste stem ming tot een beslissing te laten komen. Bij de eerste stemming zijn vele afge vaardigden gebonden door allerlei ver plichtingen en afspraken. Bij de tweede stemming zou men veel vrijer zijn om het geweten te doen spreken. De aanhangers van Stevenson legden de nadruk op de ge weldige populariteit die hun kandidaat nog steeds bij het Amerikaanse volk be zit. Men heeft het gevoel dat Kennedy de partijorganisaties der diverse staten knap had bewerkt, doch dat Stevensons steun van de massa daardoor niet tot zijn recht was gekomen. McCarthy, die men vobral niet moet verwarren met zijn overleden naamgenoot, noemde Stevenson favoriet en kandidaat van het Amerikaanse volk, ja van de gehele wereld. Stevenson, aldus McCarthy, zou de leider kunnen zijn die Amerika kan behoeden tegen de erosie van de geest. De aanhang van Stevenson op de tribu nes bleek overweldigend. Eindelijk stond daar een spreker op het podium, die con tact had met de zaal en de demonstraties die volgden waren veel vuriger dan het plichtmatig gehos en getoeter, dat was ge volgd op de kandidaatstelling der andere pretendenten. De voorzitter kon tenslotte alleen de orde herstellen door de lichten in de zaal te laten doven, een vrij gevaar lijke procedure die echter bijzonder effec tief bleek. Daarna steunden bekende De mocraten Stevensons kandidatuur: Oud senator Lehman van New York, Anderson, de plaatsvervangend gouverneur van Ca- lifornië, en tenslotte mevrouw Eleanor Roosevelt, die wees op de geweldige ver antwoordelijkheid. welke op een Ameri kaanse pi-esident rust alsmede op de ver antwoordelijke taak, die de kandidaatstel ling ondanks alle luidruchtigheid in feite is. Uitbundig De vreugde van Kennedy's aanhang na het behalen van de overwinning was uit bundig. Minutenlang kwamen delegaties, die meteen voor hem hadden gestemd, niet tot bedaren. Deze geestdrift overtrof nog de stampij, die Stevensons aanhangers enige uren daarvoor in deze zaal hadden gemaakt, en men werd waarlijk wild toen Kennedy eindelijk in de zaal verscheen. (Reuter-UPI) Vandaag zal de Conven tie samen komen om de „secondant" van Kennedy (de Democratische kandidaat voor het vice-presidentschap der Verenig de Staten) te kiezen. Als kandidaten wor den genoemd: senator Johnson, senator Symington, Stevenson, senator Jackson, gouverneur Freeman van Minnesota, gou verneur Loveless van Iowa en gouverneur Docking van Kansas. Senator Johnson heeft als sportief verlie zer het besluit van de Conventie „met ge heel zijn hart" aanvaard. Stevenson zei, dat hij Kennedy's overwinning had ver wacht. Op de vraag wat zijn plannen nu zijn, antwoordde Stevenson, dat hij zijn land wil dienen op iedere wijze waartoe hij in staat is. Kennedy heeft eens gezegd, dat Stevenson zijn minister van Buiten landse Zaken zou kunnen worden. Woensdagmiddag is de gemeentelijke muziektent in het Burgemeester Rij- kenspark in Santpoort geheel afge brand. De oorzaak van de brand is on bekend. De brand brak ongeveer kwart voor twee uit en binnen korte tijd stond de muziektent in lichter laaie. De brandweer bestreed het vuur met en kele stralen, maar kon niet verhinderen dat de houten tent tot het fundament toe afbrandde. MANILLA (UPI) Twee passagiers vliegtuigen, waarvan een Amerikaanse DC-7c van Northwest Airlines uit New York, zijn vanmorgen met een totaal van 89 passagiers aan boord, in zee gestort. Volgens een bericht uit Tokio zijn 56 van dc 58 passagiers van het Amerikaanse toestel uit zee opgepikt. Het bericht was ontvangen van de Amerikaanse lucht machtbasis Clark op de Philippijnen. Het andere vliegtuig was een DC-3 van de Philippijnse luchtvaartmaatschappij. Het had 31 personen aan boord. Dit toestel stortte neer ten noordwesten van Minda nao. Van de Amerikaanse marinebasis Sangley Point op de Philippijnen stegen onmiddellijk vliegtuigen op om hulp te bicden. Later bleek dat alle passagiers van dit toestel zijn gered. Robert Frost: Een diplomaat is iemand die zich altijd de verjaardag van een vrouw herinnert maar nooit haar leeftijd. TOKIO (UPI) Premier Noboesoeke Kisji, die heden of morgen zou af- gen zou aftreden, is met een dolk in het treden, is met een dlok in het linker been gestoken. De aanvaller Taisoeke Aramaki een man van veertig zestig jaar werd onmiddellijk gearresteerd. Het incident gebeurde in de officiële resi dentie van Kisji, waar een feestje ter ge- genheid van de verkiezing van zijn op volger Hajato Ikeda werd gegeven. Kisji is overgebracht naar een ziekenhuis. Hij zou veel bloed hebben verloren. Ikeda, minister van Internationale Han del en Industrie, werd op een speciale conventie, van de liberaal - democratische regering gekozen als opvolger van Kisji als partijvoorzitter en premier.De verwach ting is gewettigd dat de pro-westerse Ikeda weinig veranderingen zal aanbrengen in de politiek van zijn voorganger. Ikeda werd op de partijconventie gekozen bij de tweede stemming met 302 tegen 194 stemmen. Zijn tegenkandidaat was Mitsoe- jiro Isjii, voorzitter va nhet dagelijks parij- bestuur. Het parlement, waarin de liberaal-demo craten een meerderheid hebben, komt morgen bijeen ter verkiezing van de nieuwe premier. Linkse groeperingen die tegnover Kisji en het omstreden Japans-Amerikaanse vei ligheidsverdrag staan dat hij in het par lement heeft gedrukt, hoewel dit hem lement heeft door gedrukt, overwogen juist weer een grote betoging voor het parle ment en de officiële residentie van de pre mier. MARSEILLE (Reuter) De 83-jarige Gaston Dominici, die in 1954 ter dood werd veroordeeld voor de moord op het Britse gezin-Drummond, en wiens vonnis later werd gewijzigd in levenslange ge vangenisstraf, is vanmorgen uit de ge vangenis ontslagen. Dominici heeft steeds verklaard onschul dig te zijn. Vorige maand zei zijn ad vocaat te verwachten, dat president De Gaulle gunstig zou beslissen op een ver zoek tot vrijlating van Dominici in ver band met zijn gezondheidstoestand. 'Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 NYLON REGENJASSEN 49.75 BRUSSEL (ANP) Uit de Kongolese hoofdstad worden incidenten tussen Belgi sche en Kongolese troepen gemeld, die ech ter de gisteren tot stand gekomen samen werking niet schijnen te hebben verstoord. By deze botsingen werd een Kongolese soldaat gedood en enkelen werden gewond. Het vliegveld en het centrum van de stad, evenals dc bijna dertig kilometer lange weg daartussen, worden door Belgische troepen beheerst. In het centrum van de stad hebben de Belgische commandotroe pen mitarailleurs opgesteld, gericht op de Afrikaanse wijken van de stad. In Leopoldstad is bekendgemaakt, dat president Kasavoeboe en minister-presi dent Loemoemba in de loop van de dag in de Kongolese hoofdstad worden terugver wacht. Tijdens hun rondreis om te trach ten de gemoederen onder de Kongolese militairen te kalmeren, heeft de Katan- gese regering twee keer geweigerd toe stemming aan hun vliegtuig te verlenen om in de hoofdstad Elisabethstad te lan den. Voedseltekort In Leopoldstad zou een tekort dreigen aan levensmiddelen voor de 370.000 inwo ners. Er zou nog voldoende zijn voor vier dagen. Een Kongolese minister is met een aantal militaire vrachtauta's uit Leopold stad vertrokken om voedsel in de omge ving te halen. In Leopoldstad werden de uitzendingen van de Kongolese radio onderbroken voor een boodschap van de Belgische ambassa deur, die er nogmaals op wees, dat de aan wezigheid van de Belgische troepen geen enkel politiek doel heeft en slechts bedoeld is om de levens en eigendommen van Bel gen en andere buitenlanders te bescher men. „De onafhankelijkheid van Kongo is onaantastbaar", zo zei hij. Inmiddels vertrokken woensdag opnieuw drie compagnieën gespecialiseerde troepen uit Brussel naar Kongo, waar de sterkte van de Belgische strijdmacht thans wordt geschat op zevenduizend man. Zonder slag of stoot Belgische commandotroepen hebben woensdag bijna zonder slag of sloot de Europese wijk van Leopoldstad en het vliegveld Dnjili bezet. Enkele uren, nadat de Kongolese minister van Voorlichting op een opgewonden vergadering van het Kongolese parlement had uitgeroepen: „België heeft ons de oorlog verklaard", stonden in Leopoldstad honderden Euro peanen verbaasd te kijken naar het onge wone schouwspel, dat gemengde Belgisch- Kongolese patrouilles in jeeps door de straten reden. Wat eerst dreigde te leiden tot bloedige botsingen, eindigde althans voorlopig in een verbroedering. Deze verbroedering gold echter niet de Kongolese regering. President Kasavoeboe en minister-president Loemoemba noem den het optreden van Belgische troepen een „kolonialistische provocatie" en een „imperialistische samenzwering" tegen de republiek. Een verslaggever van de Franse radio liet woensdagmiddag in een uitzending uit Leopoldstad de dolle vreugde horen van de Europese inwoners van de Kongolese hoofdstad, toen de Belgische commando troepen de Albertboulevard opreden. Bo ven alle toejuichingen uit klonk het „Leve het Belgische leger". pag. Weerraporten 12 Uit het Buitenland1,3, 5 Binnenlands nieuws2, 5, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7,9, 11, 13 Agenda 11 In de Vishül en op zee13 Kunst 15 Feuilleton 17 Horen en Zien 17 Toch Is Het Zo17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1