SUCROSA Tweede Kamer neemt motie aan ten gunste van de sport - f. 538,- Beperkingen konden de Nederlandse vrachtrijders niet remmen en bo GARANTIE Het weer blijft onbestendig Geld en bouwvolume voor gemeenten gevraagd ten behoeve van sportaccommodaties GRETHA DE BRUIJN 2 Enig optimisme achter de regeringstafel Zes weken weg uit de kampsfeer Trambestuurder maakte jacht op scooterrijdster Prinses Irene naar Lausanne Voor parelwitte tanden Bestrijdt tandbederf Vervoer naar buitenland met bijna 30 pet. gestegen Ontwrichting gevreesd Rendement bedreigd Voor de slanke lijn! Na gesprek met minister: Botertoeslag gaat met 20 cent omlaag Bejaarde mensen door kolendamp bedwelmd Uw haar zit Haarcrème! Alleen verkrijgbaar bij de kapper Meisje gaf tip voor diefstal van 5000,- Gerechtshof spreekt twee verdachten vrij v. DUIVENBODEN Duitse jongen bij Texel verdronken li 3» 11 I L DONDERDAG 14 JULI 1960 Met op twee na algemene stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren een motie aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd zo nodig financiële middelen ter beschikking te stellen van die gemeenten, waar een ernstige achterstand bestaat op het gebied van de sportaccommodaties. Tevens wordt de regering verzocht een spe ciaal bouwvolume te reserveren ten behoeve van lichamelijke vorming en sport. De motie was ondertekend door leden van de K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R. en C.H.U. Minister Cals vond het een bezwaar van de motie, dat niet wordt aangegeven waar het geld vandaan moet komen. Er zijn nog zovele andere belangrijke dingen, zei hij, waarvoor men geld en bouwvolume zou kunnen wensen. De minister zag in de motie geen concrete oplossing van de sportproblemen, maar hij begreep dat de Kamer graag een uitspraak ten gunste van de sport wilde doen. Tegen stemden alleen de staat- kundig-refeformeerden. ir. Van Dis en de heer Kodde. De laatste vond het „sport- gedoe" alleen maar „getokkel op de snaren van de hoogmoed". Er is een steeds tijgende lijn van inkom sten van de gemeenten. Het moet daarom volgens staatssecretaris Scholten mogelijk zijn de gemeentelijke uitgaven voor sport accommodaties, die de laatste zes jaar to taal gemiddeld 20 miljoen gulden bedroe gen, op den duur te verdubbelen, waar mee zou kunnen worden voldaan aan de door de Nederlandse Sportfederatie ge schatte behoeften. Zonder regeringsdwang zullen de gemeentelijke behoeften aan sportaccommodaties worden gepeild. De rijksdienst voor het nationale plan heeft bij een beperkt aantal gemeenten een proefonderzoek ingesteld voor dé behoefte peiling. Het resultaat daarvan zal als me thode voor de peiling aan de gemeenten worden aangeboden. Met de nationale sportorganisaties en de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten zal overleg wor den gepleegd over het verder te voeren beleid. Een apart probleem is de behoefte aan gymnastieklokalen, die voor rekening van het rijk komen. Het tekort voor het lager onderwijs bedraagt ruim 2000. Er zouden 100 lokalen per jaar moeten worden ge bouwd om die achterstand in twintig jaar in te halen. Dat is thans nog niet mogelijk. In 1959 is met de bouw van 68 lokalen begonnen. In de eerste plaats zal een rui mer en speciaal bouwvolume voor gym nastieklokalen beschikbaar worden ge steld, zei staatssecretaris S t u b e n- r o u c h. Bovendien voorziet hij dat in de toekomst het verzadigingspunt zal worden bereikt bij het V.H.M.O. en het nijver heidsonderwijs. Dan zal de bouw van gymnastieklokalen voor het lager onder wijs kunnen worden verruimd. Het leek de staatssecretaris aldus mogelijk in 15 20 jaar de achterstand in te lopen. Hij was Advertentie DE compressiekoelkast 1 met TECHNISCHE UNIE- met TECHNISCHE UNIE- In Den Haag zijn ongeveer driehonderd kinderen uit vluchtelingenkampen in Duits land en Oostenrijk aangekomen. Wat bleek en verwezen van de lange reis, eerst van Oostenrijk en Duitsland per trein naar Arnhem, daarna per bus naar Den Haag, stapten zij voor Houtrust uit. Spraak zaam waren zij niet, deze kinderen uit kampen in Beieren, Stiermarken en We nen. Met een zorgelijke blik ga ven zij in de entreeruimte van Houtrust hun valiesjes, rugzakken, koffertjes en badtassen af en namen plaats op de klapstoeltjes in de grote hal. Daar gingen zorgzame meisjes rond met flesjes limo nade en grote koeken. Zwijgend namen ze die in ontvangst. Bij sommigen daagde er iets van een glimlachje, bij anderen bleef het gezichtje strak. Maar spoedig werden zij afgehaald door hun tijdelijke pleeg ouders. Want deze kinderen, in de leef tijd van vijf tot en met veertien jaar, kunnen, dank zij de afdeling vluchtelingen hulp van de C.J.M.V. en de medewerking van vele Nederlandse pleegouders hier zes weken vakantie doorbrengen in een huiselijke omgeving, waar de mensen zich zelf zijn, een eigen woning hebben, kunnen eten wat zij willen en waar niets herin nert aan de triestheid van het barakken- en kampbestaan. Op 19 juli arriveert een tweede groep. Het aantal vluchtelingenkinderen, dat door de zorg van C.J.M.V. - vluchtelingenhulp in Nederland vertoeft, zal dan 450 bedra gen, het dubbele van vorig jaar. Enschede dankbaar voor het voorbeeld met de bouw van goedkope gymnastiek lokalen. De nieuwe richtlijnen voor de bouw en inrichting van gymnastiekzalen zijn gereed. De uitbreiding van het aantal uren voor lichamelijke vorming op de scholen wordt bestudeerd. De moeilijkheid is dat andere lesuren dan moeten verval len. Dat veroorzaakt strubbelingen, maar de staatssecretaris was ervan overtuigd dat een oplossing zal worden gevonden. Bij het te voeren bouwbeleid geeft de regering voorrang aan school-instructie- zwembaden. Het tekort aan zwembaden baart de regering grote zorg. Positief geluid Staatssecretaris Scholten die belast is met de behartiging van de sportbelangen, is de sport welgezind. Als een positieve waarde van de sport noemde hij het leren een goede verliezer en ook een goede winnaar te zijn. Topprestaties prikkelen tot het zelf actief beoefenen van een tak van sport. Er is geen enkele reden voor de regering topprestaties tegen te houden. Ze bieden voor duizenden ook ontspanning als kijkspel. Dat geldt ook voor de be- roepssport, maar een nuchtere houding is hier geboden, omdat op dit gebied het gevaar van uitwassen bestaat. De trans fer van voetballers geschiedt veelal met hun instemming. Zij krijgen een- percen tage van de transfersom. Indien het nood zakelijk blijkt van overheidszijde maat regelen te nemen tegen „doping", die vooral in de wielersport schijnt voor te komen, is de staatssecretaris gaarne be reid zulke maatregelen onder ogen te zien. De sportieve staatssecretaris erkende dat er sporthallen te weinig zijn. Er is in de Sportnota wel geschreven dat er in ons land een niet onaanzienlijk aantal sport accommodaties is, maar daarmee is niet gezegd dat er voldoende is. In vergelij king met het buitenland is de toestand minder slecht dan bij het opmaken van de inventaris werd verwacht. Binnenkort zal de regering de memorie van antwoord indienen inzake het wets ontwerp met een nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen rijk en ge meenten. De hoop bestaat dat door uit breiding van het eigen gemeentelijk be lastinggebied de mogelijkheid ontstaat dat er ook meer geld beschikbaar komt voor de sport. De motie op zichzelf betekent niet dat er metterdaad meer financiële middelen ter beschikking van de gemeen ten zullen worden gesteld voor de sport. Met vakantie De Tweede Kamer heeft gisteren voor het laatst vergaderd alvorens met vakan tie te gaan. Daarom zijn inderhaast zon der veel discussie nog een aantal spoed eisende wetsontwerpen afgehandeld. Over de begroting voor Nieuw-Guinea voor 1960 sprak alleen de heer Bakker (C.P.N.). De overige leden waren van mening dat een debat overbodig was omdat in april nog een uitvoerige discussie is gevoerd over Nieuw-Guinea. Voorts is een nieuwe internationale sui kerovereenkomst ter stabilisatie van de wereldsuikermarkt aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming is eveneens aange nomen het wetsontwerp tot wijziging van de Rijtijdenwet van 1936, waardoor het mogelijk wordt de 55-urige werkweek te verkorten tot 51 uur. Het zal echter nog geruime tijd duren alvorens na overleg met de organisaties een desbetreffend be sluit wordt genomen. Ingetrokken is de Boterwet van 1900, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in de boterhandel, nu de daarin vervatte regeling voor een deel zichzelf heeft overleefd en het overige deel in ver ordeningen van de desbetreffende publiek rechtelijke bedrijfslichamen zal worden opgenomen. Goedgekeurd is de opzegging van het walvisverdrag, omdat Nederland geen groter aantal eenheden zou mogen vangen dan de andere landen bereid waren toe te staan. Nederland wil echter zoveel mo gelijk aan de instandhouding van de wal visstand meewerken. Om deze reden blijft de walvisvangst aan een speciale vergun ning gebonden. Het gesprek over een nieuwe toetreding van Nederland tot het walvisverdrag is reeds op gang. Minister Korthals heeft nog meegedeeld dat de rijksweg Roosendaal-Zevenbergen zal worden doorgetrokken tot de Moerdijk en in 1962 gereed zal zijn. Nadat voorzitter Kortenhorst de leden een goede vakantie had toegewenst, ein digde de vergadering met het gebruike lijke gedrang om de voorzitter ten af scheid de hand te drukken. Nieuw gebouw. De snel groeiende technische dienst van de afdeling luchtver keersbeveiliging van de Rijksluchtvaart dienst, die tot dusverre in enkele barakken in de Riekenpolder te Sloten was gehuis vest, heeft zijn intrek genomen in een nieuw, modern gebouw van twee verdie pingen. Het is opgetrokken door de Rijks gebouwendienst vlak langs de rijksweg naar Den Haag, nog onder de rook van Amsterdam, op het zelfde terrein waar de barakken staan. Van onze Amsterdamse redacteur Een scooterrijdster maakte gisteren op de hoek RoeterstraatSarphatistraat in Amsterdam een verkeersfout. De bestuur der van een tram kon slechts een aanrij ding voorkomen door de „noodstop" toe te passen waardoor enige passagiers van de bank gleden. Verontwaardigd stoof de be stuurder de straat op om cfe dame naar haar naam te vragen. Zij weigerde echter deze te noemen en ging er snel vandoor. Dat nam de trambestuurder niet. Hij hield een passerende auto aan en zette de ach tervolging in. Enkele honderden meters verder, op het Weesperplein, kreeg hij de boosdoenster, die voor een stoplicht stond te wachten, te pakken. Om te voorkomen, dat zij er weer vandoor zou gaan. trok hij het contactsleuteltje uit. de scooter. Het resultaat was echter dat de vrouw er te voet vandoor ging. En daar stond de be stuurder. Zonder tram maar met een scoo ter. De politie kwam hem te hulp en nam de scooter mee naar het bureau. Tot dus ver heeft de eigenaresse zich daar niet gemeld. Prinses Irene is gisteren per trein naar Lausanne vertrokken, teneinde deel te ne men aan de oecumenische jeugdconferen- tie, welke daar gehouden wordt. ADVERTENTIE (Van onze Haagse redacteur) Het Nederlandse internationale vracht vervoer over de weg is ook in 1959 tegen de verdrukking in gegroeid. De opbreng sten stegen van ruim 55 miljoen gulden tot bijna 76 miljoen, wat neerkomt op een ver meerdering van 38%, het vervoerde ge wicht groeide van 2,4 miljoen ton naar ruim drie miljoen ton, een stijging van 29%. Die gunstige ontwikkeling heeft zich dit jaar voortgezet en de voorzitter van de Nederlandse Internationale Wegvervoer- organisatie, die vandaag in Utrecht haar jaarvergadering houdt, verwacht van de nieuwe verlaging van de invoerrechten binnen de Euromarkt, welke op 1 juli van kracht is geworden, andermaal een stimu lans voor een levendiger handelsverkeer, waarvan ook de vrachtrijders zullen profi teren. Relatief heeft het Nederlandse beroeps- goederenvervoer de groei van het handels verkeer eveneens kunnen bijhouden en zelfs overtreffen. Het aandeel van het weg vervoer steeg namelijk van 8,81% in 1958 naar 10,73% in het afgelopen jaar. Deze groei is niet ten koste gegaan van het spoorwegverkeer, want dat heeft zijn aan deel evenzeer zien toenemen, maar vooral van het vervoer per schip. Uiteraard is de grote droogte van de vorige zomer daarop ook van invloed geweest. Als belangrijkste oorzaak van de voor uitgang werd door de heer Van Donkelaar de soepelheid van de Nederlandse vracht rijder genoemd, waardoor deze zich steeds aanpast aan de wensen van de verladers. Een steeds gevarieerder wagenpark op de weg is daarvan het gevolg. Een per 1 ja nuari door de NIWO ingevoerd vakdiplo ma voor het internationale vervoer zal de kwaliteit van de Nederlandse dienstver lening op dit terrein nog meer bevorderen. Het leeuwedeel namelijk 96% van het Nederlandse internationale vrachtver voer over de weg richt zich op België, Duitsland en Frankrijk. Daarvan is Duits land met twee-derde van het totale door Nederlandse expediteurs vervoerde ge wicht verreweg de belangrijkste klant. Maar juist het vervoer naar deze drie lan den wordt door allerlei beperkende maat regelen en onzekerheden in zijn vrije ont plooiing beperkt. Het vervoer op België is nog steeds praktisch bevroren door een machtigingen- stelsel, waardoor ten hoogste 4800 ton laadvermogen ter beschikking staat. Door een zo intensief mogelijk gebruik daarvan wist men het vervoerde gewicht nog van 835.000 tot 965.000 ton te doen toenemen. Nu staat in het Benelux-verdrag wel, dat de kwantitatieve beperkingen drie jaar na het aangaan van de overeenkomst ver dwenen moeten zijn, maar het is nog een juridische puzzel of die drie jaar gerekend moeten worden van de ondertekening van het protocol af en dat was in februari 1958 of na de ratificatie, welke in sep tember te verwachten is. Bovendien ziet men de dag waarop het vervoer naar Bel gië geheel vrij wordt met enige ongerust heid tegemoet, want er is in Nederland in totaal voor dertigduizend ton laadvermo gen een vergunning voor grensoverschrij dend vervoer verleend. Dat betekent een zo plotselinge vergroting van het aanbod in vergelijking met. de 4800 ton waarvoor thans Belgische machtigingen gelden, dat men een ontwrichting van de vervoers markt vreest. Het vervoer op Duitsland wordt vooral gehinderd door de onzekerheid omtrent de maten- en gewichtenbepalingen voor vrachtauto's. Zoals de zaken thans staan wordt binnenkort een verordening van kracht, waarbij vrachtauto's met aanhang wagen niet langer dan 16,50 meter mogen zijn met een totaal gewicht van 32 ton dat over motor- en aanhangwagen gelijk ver deeld moet zijn. Bovendien wordt in een dergelijke combinatie een motorvermogen van 192 paardekrachten vereist, hetgeen aanzienlijk meer is dan het thans gebrui kelijke. Een en nader is bijzonder nadelig voor het economisch rendement van het vrachtvervoer over de weg. Bovendien zijn de overgangstermijnen niet van kracht voor na 1 januari 1958 aangeschaft mate riaal, hetgeen investeringsmoeilijkheden oplevert. De voorzitter van de NIWO hoopte, dat de ministersconferentie welke in oktober in Parijs plaats vindt alsnog het voorge stelde Europese compromis van zeventien meter zal aanvaarden. Dat is toch al een meter korter dan de in Nederland toege stane lengte. Het vervoer op Frankrijk is, na de moei lijkheden omtrent de jaarwisseling, thans gestabiliseerd op een gemiddelde van dui zend ritten per maand, met dien verstan de dat het vervoer naar de grensdeparte- menten Nord en Ardennes vrij is. Van die mogelijkheid wordt in toenemende mate gebruik gemaakt. De droogte vormde een belangrijke oorzaak van het van 178.000 tot 265.000 ton gestegen vrachtvervoer op Frankrijk. Advertentie de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is (Van onze Haagse redacteur) Na de bespreking welke het bestuur van het Produktschap voor Zuivel gisteren mei de minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, heeft gehad, heeft het bestuur van het produktschap besloten de toeslag op de binnenlandse boter te verminderen tot 80 cent per kilogram. Vier weken ge leden werd een toeslag van een gulden per kilogram ingevoerd om het binnenlandse boterverbruik te stimuleren. Het bestuur van het produktschap heeft met enige voorzichtigheid overwogen, dat de afzet in binnen - en buitenland reden schijnt te geven tot enig optimisme, waar bij men er de nadruk op legt dat bij de huidige vooruitzichten in de export een re latief hoog binnenlands verbruik gewenst blijft.Een zekere verlaging van de toeslag is echter ook volgens het product schap niet onredelijk, gezien de grote be dragen welke daarmee ten laste van het zuivel- en landbouwegalisatiefonds ge moeid zijn. Vóór de invoering van de toeslag bedroeg het binnenlandse boterver bruik ongeveer 800 ton per week. Wanneer het binnenlands boterverbruik ten gevolge van de prijsverlaging gestegen zou zijn met 50 pet. nauwkeurige cijfers ont breken nog— betekent dit een wekelijkse last van 1.200.000. Het ligt in de be doeling de verlaging van de toeslag op zeer korte termijn te verwezenlijken. Een en ander hangt af van de snelheid waar mee de maatregelen door de botercontrole- stations kunnen worden getroffen. In hun woning te Apeldoorn zijn woens dag de 79-jarige mej. B. Vischer en haar 74-jarige broer, de heer L. Vischer, door omwonenden op vloer van de huiskamer aangetroffen. Het bleek dat de eerste was overleden en de laatste in zorgwekkende omstandigheden verkeerde. Beide bejaarde mensen waren door kolendamp vergiftigd. In de brievenbus zat nog een krant van maandag, hetgeen doet veronderstellen, dat de bejaarde mensen reeds voordien be dwelmd waren. Zondagavond had men beiden nog gezien. ADVERTENTIE Forse tube 1175 Een product van Indole- Handenwrijvend en voldaan lachend ver lieten gisteren twee reeds veelvuldig ver oordeelde Hagenaars de zaal van het Haag se gerechtshof. Dit rechtscollege had na melijk hun onmiddellijke invrijheidstelling gelast, nadat de procureur-generaal tegen hen gevangenisstraffen van respectievelijk 15 en 16 maanden geëist had, wegens dief stal van ƒ5.000.- uit een auto in de Haagse Prins Hendrikstraat. De Haagse rechtbank had hen op 24 maart tot gevangenisstraf fen van 12 en 13 maanden veroordeeld, van welk vonnis het tweetal in beroep was gegaan. Het gerechtshof vernietigde dit vonnis en sprak hen vrij, omdat de verklaringen van de twee belangrijkste getuigen in deze zaak op vele punten tegenstrijdig waren. Eén van deze twee getuigen was een 23- jarig meisje, dat bekende de tip voor de diefstal te hebben gegeven aan haar ver loofde, een 26-jarige uit „Groot Batelaar" ontsnapte jongeman. Het meisje was destijds werkzaam als kantoorbediende bij een grote schoenenfir ma. Zij wist op welke dag en om welke tijd maandelijks de lonen voor het perso neel van de filialen werden rondgebracht en zij lichtte hierover uitvoerig haar vriend in. Deze jongeman verklaarde zowel voor de rechtbank als voor het hof de diefstal niet zelf gepleegd te hebben. Hij had de tip doorgegeven aan de twee verdachten, die op 29 oktober van het vorige jaar de loonzakjes uit de auto van de firma zou den hebben geroofd. De jongeman zou voor zijn inlichtingen 500.- hebben gekregen van één van hen. De beide verdachten, een 40-jarige ver koper en een 47-jarige chauffeur, hebben zowel voor de rechtbank als voor het hof alle schuld ontkend. „De jongeman moet de diefstal zelf hebben gepleegd, maar door zijn „bekentenis" komt hij er af met een lichte veroordeling wegens he ling", zo beweerden zij. De jongeman werd door de rechtbank tot 5 maanden veroor deeld, het meisje kreeg 2 maanden voor waardelijk. De procureur-generaal stelde het juist andersom. Hij geloofde dat het meisje en haar man (inmiddels zijn zij getrouwd) de waarheid spraken en dat de beide ver dachten logen. Het hof wees terstond ar rest en sprak de beide verdachten wegens gebrek aan bewijs vrij. Advertentie aluminium latosalaCn De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17105 Water. Gelderland heeft de meeste niet op een waterleidingnet aangesloten percelen (circa 40 pet.). (Het aansluitings- percentage in Noord- en Zuid-Holland be draagt 99%). Men wil nu in Gelderland nog circa 17.500 perselen aansluiten waar voor 3500 km grondleiding zal moeten worden gelegd. Voor de Koningin. De directeur van de Vlaamse Touristenbond, de heer J. van Overstraeten, heeft een „Gids voor Neder land" samengesteld, die ruim 1100 blad zijden telt en die in 60.000 exemplaren gratis in België zal worden verspreid. Het eerste exemplaar, in leer gebonden, is aan geboden aan Koningin Juliana. Gaten in nieuwe weg. Dezer dagen was de laatste hand gelegd aan de asfal tering van een weg in De Wilp (O.). Nu heeft een 18-jarige boerenzoon over de weg gereden met een zweelmachine, die niet goed was uitgeschakeld en die in het nieuwe wegdek over anderhalve kilometer lengte gaten heeft gehakt. Het herstel zal meer dan 1000,kostten. Vlaggcnparade- De minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels, heeft een werkgroep geïnstalleerd teneinde richtlijnen op te stellen voor een dagelijkse vlaggenparade op alle scholen in Suriname, zulks naar Amerikaans voorbeeld. Grote brand. In Nieuwendijk (N.B.) heeft brand gewoed in een olieopslagplaats, een leegstaand huis en een schuur waarin honderd ton hooi was opgeslagen. De brandweren van Werkendam, Sleeuwijk en Almkerk konden niet verhinderen dat de opslagplaats, het huis en de schuur vol komen afbrandden. Naar Suriname. Wegens de stakingen bij de oliemaatschappijen op Trinidad lan den thans vier keer in de week vliegtuigen van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia op de Surinaamse luchthaven Zan derij. Sanatorium Davos. In Den Haag is de trekking gehouden van de tiende loterij ten bate van het Nederlandse sanatorium in Da- vos. De drie hoofdprijzen waren auto's- Zij vielen op de nummers 7376 (eerste prijs), 368149 (tweede prijs) en 336872 (derde prijs). Burgemeester. Tot burgemeester van Kesteren is met ingang van 1 augustus be noemd de heer D. J. Pott, thans chef dei- afdeling financiën ter gemeentesecretarie van Ridderkerk. De heer Pott is 39 jaar. Hij is Nederlands Hervormd en aangeslo ten bij A.R.-partij. Minister uit Suriname. De Surinaamse minister van Landbouw, Veeteelt en Vis serij, dr. Rambaran Mishre, is voor bespre kingen in Nederland aangekomen. Hij wordt vergezeld door de directeur van dit ministerie, ir. G. P. Tiggelman. Advertentie Pullovers en vesten v.af 1.— Shorts, v.a. f 5. Badpakken v.af 5.— Blouses v.af 5.— Rokken, v.a9.75 Jacks, v.af 19.75 Herenpantalons, v.a. m. 50, v.a. f 19.75 SPORTMAGAZIJN TWIJNDERSLAAN 7-9 Haarlem Telefoon 15116 100'/» service Bij De Koog op Texel is woensdagmid dag de zeventienjarige Duitse kampeerder Karl Herman Schömber uit Remscheid in de Noordzee verdronken. Hij was zo ver van de kust gezwommen dat zijn vrienden hem nagenoeg niet meer zagen. Een hun ner zwom naar hem toe maar was niet in staat hem naar het strand te brengen. Eni ge uren later is het stoffelijk overschot aangespoeld. Het slachtoffer maakte deel uit van een club van ruim 100 Duitse jon gemannen die op Texel hun vakantie door brengen. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de noordflank van een langgerekt hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren over Zuid-Europa tot Midden-Rus land, trekken met gematigde snelheid de pressies van west naar oost tot noordoost. De depressie, die nu bij Schotland is ge legen, trekt heel langzaam naar het uiter ste noorden van de Noordzee. Randstorin- gen van deze depressie zullen ook de ko mende 24 uur in ons land plaatselijk buien veroorzaken, afgewisseld door enkele op klaringen voornamelijk in de kuststreken. Aangezien koelere lucht om de depressie heen m de richting van ons land stroomt zal de temperatuur overdag in het binnen land iets lager worden. Vrijdag 15 juli Zon op 4.37 uur, onder 20.54 uur. Maan op uur, onder 12.58 uur. Maanstanden 15 juli 16.43 uur Laatste kwartier. 23 juli 19.31 uur Nieuwe maan. 31 juli 13.39 uur Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 14 juli Hoog water 7.37 en 20.08 uur. Laag water 3.19 en 15.41 uur. Vrijdag 15 juli Hoog water 8.35 en 21.04 uur. Laag water 4.12 en 16.34 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Temperaturen, buiten en binnenlandheden .1 morgen 7 uur. Neerslag: A laatste M Den Helder zwaar bew. zzw 19 10 Ypenburg zwaar bew. zzw 20 2 Vlissingen regenbui zw 20 1 Eel de regenbui zzw 21 0,2 De Bilt zwaar bew. z 21 0 Twente zwaar bew. z 21 0 Eindhoven zwaar bew. zw 22 0 Zd-Limburg zwaar bew. z 19 0 Helsinki zwaar bew zw 0 Stockholm onbewolkt zw 0 Oslo zwaar Dew windst. 20 0 Kopenhagen zwaar bew. zzo 19 0 Aberdeen zwaar bew zzo 16 4 Londen regenbui z 17 3 Amsterdam zwaar bew. zzw 20 0,7 Brussel zwaar bew. zzw 21 0 Luxemburg zwaar bew. z 21 Parijs zwaar bew. zw 23 0 Bordeaux zwaar bew. zzw 27 0 Grenoble licht bew. windst. 25 0 Nice onbewolkt nnw 25 0 Berlijn zwaar bew. zzo 22 0 Frankfort zwaar bew. ono 22 0 Miinchen half bew. zzo 21 0 Zürich zwaar bew. windst. 22 0 Genève half bew. windst. 22 0 Locarno half bew. windst. 25 0 Wenen onbewolkt 0 19 7 Innsbruck licht bew. w 23 0 Belgrado geheel bew w 21 0 Athene onbewolkt n 34 0 Rome onbewolkt ono 31 0 Ajaccio onbewolk' no 0 Madrid onbewolkl vindst 0 Mallorca onbewolkt -ndst 30 0 Lissabon licht bew n 29 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2