Vakbonden beletten Gaitskell zijn partij te moderniseren •kWL I OP REIS... fotovreugde met de idCclle ILFORD ILFORD twee WereldnieuwsJ Superieur 's werelds beste film Christen-democraten bereid te breken met de neo-fascisten r Van dag tot dag A ntieke nationalisatie-clausule onder hun pressie gehandhaafd LasF van zenuwen? <=Praatótoel ENGEL /fnkjEM1 3 Onbehaaglijk Dreigende staking van de Franse restaurateurs Gaat u met vakantie? GROOT NIEUWS en natuurlijk in elke camera Llovd aanvaardt invitatie voor bezoek aan Spanje Op de DONDERDAG 14 JULI 1960 Ook al heeft de Amerikaanse straal- bommenwerper RB-47 buiten de Russische territoriale wateren gevlogen toen deze door de Russen werd neergehaald, dan nog blijven er voor het Kremlin genoeg argumenten over voor de verdenking van spionage waarvoor de twee overlevenden volgens radio-Moskou moeten terecht staan. Zelfs wanneer het toestel, zoals de Amerikanen zeggen, ver buiten de door Moskou vastgestelde 12-mijlsgrens is ge bleven, dan nog zou het vliegtuig met zijn 250 kilometer ver reikende camera's ge legenheid te over hebben gehad om een brede Russische kuststrook af te tasten. Dat ook in Rusland aardige fotopanora ma's van Westelijke kusten ontwikkeld worden, daarop zinspeelde Macmillan in het Lagerhuis toen hij gewaagde van tal rijke activiteiten van de Sovjet-Unie, „soms zeer dicht voor onze kust". En in derdaad, de viermijlszone, waaraan Enge land vasthoudt, verschaft de Russen een redelijk inkijkje. Van dergelijke activitei ten van de Russen is door het Westen tot voor kort nooit een zaak gemaakt en dat nu de Amerikaanse gedelegeerde bij de UNO, Cabot Lodge, de aandacht vestigt op de activiteiten van Russische trawlers voor de Amerikaanse kust is alleen te ver klaren als een reactie op de ophef, die de Russen maken. Dat het. boven tal van noordelijke zee engten gonst van wederzijdse spionagc- vluchten was tot voor kort een zaak waar weinig officieels over gezegd werd. Maar het strategisch beleid van de Sovjet-Unie, waarin de propaganda veel nadrukkelijker meespeelt dan in dat van het Westen, heeft een enorm succes geboekt toen zij van de -2 vlucht een zaak maakte. Deze woedende openbaarmaking heeft meer dan alle voorgaande acties de positie der Amerikaanse bases in het buitenland aan getast. De ontwikkeling in de openbare mening in Japan van de laatsle maan den heeft het succes van die Russische shock-behandeling duidelijk aangetoond. De onzekerheid van de bestemming dei- van buitenlandse bases opstijgende Ame rikaanse vliegtuigen is een zaak, die al langer dan vandaag bij de bondgenoten wat onbehaaglijk ligt. Wordt er dan van Russische zijde ook nog gedreigd met on middellijke vergelding tegen de bases, waarvan spionagevliegtuigen opstijgen, dan kan dit de onbehaaglijkheid slechts vergroten. Een dergelijk dreigement gaat zwaarder wegen wanneer verdachte vlieg tuigen, zoals deze RB-47; spectaculair worden neergeknald. En de Amerikaanse verontwaardiging mag nóg zo groot zijn en de Britten mo gen nóg zo krachtig achter hen staan in deze nieuwe affaire het incident leidt er toch maar toe, dat Macmillan van plan is eens in Washington te gaan praten over wat meer controle op de bases. De ontmanteling der buitenlandse ba ses bleef gedurende het inmiddels afge broken ontwapeningsovcrleg een der eer ste verlangens van de Russen en nu er nog steeds geen kans op is dat het geho noreerd wordt, ligt een verscherping van de actie tegen deze steunpunten geheel in de lijn der verwachtingen. PARIJS (UPI) In Frankrijk dreigt een algemene sluiting van restaurants, ca fetaria's en bistro's als een protest tegen de fiscale hervormingen, die de regering wenst door te voeren. De Nationale Bond van Restaurateurs zal alle bij haar aan gesloten eetgelegenheden in Frankrijk, van de sjiekste tot de armoedigste gelegen heden, doen sluiten indien de regering bij haar voornemen blijft. De Bond deelde niet mede wanneer deze algemene „mes-en-vork" staking zal be ginnen, noch hoelang zij zal duren, maar het staat vast dat de staking gehouden zal worden op het hoogtepunt van het toeristenseizoen. Iedereen die gedurende de zomer in Parijs is geweest, weet wat dit betekent. De algemene klacht onder toeristen was altijd dat de goede restau rants vol zijn en de service traag, maar men had althans gelegenheid om te eten. Niet alle restaurants zijn aangesloten bij de Nationale Bond, maar een groot aan tal vooral de betere, behoren er wel toe. De fiscale hervormingen, die de ontstem ming van de restauranteigenaren hebben gewekt, zijn te gecompliceerd om uit te leggen, maar waar het op neerkomt is dat de regering besloten heeft belasting ontduiking tegen te gaan. En dit is nu juist iels wat voor de doorsnee Fransman een sport is, een spel zonder scheidsrech ter, zonder regels, en wanneer mogelijk, zonder belastingen. De huidige fiscale situatie is, volgens de bond, „reeds onmogelijk". De reisbu reaus zullen er rekening mee moeten hou den dat zij hun klanten lunchpakketten mee geven. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent) LONDEN Hugh Gaitskell de socialis tische oppositieleider heeft gisteren een zware nederlaag geleden, doordat de machtige, weerspannige vakbonden hem gedwongen hebben zijn voorstel in te trek ken om de in vele opzichten verouderde partijstatuten een modern uiterlijk te ge ven en de beweging daardoor minder kwetsbaar te maken voor de propaganda van haar tegenstanders. Gaitskell en velen met hem schreven Labours achtereenvolgende nederlagen bij de algemene verkiezingen vooral toe aan het feit dat de partijconstitutie door de jaren heen de historische clausule hand haafde, welke nationaliseringen op de grootste schaal eisten zodat Labours vij anden gemakkelijk spel hadden, wanneer zij tegen de verontwaardigde ontkenning van de socialistische parlementaire lei ders in volhielden dat de algehele onteige ning van de produktiemiddelen Labours eigenlijke doel is. De kiezers hebben sinds 1951 toen La bours macht naar een zesjarig bewind ten einde kwam, duidelijk te verstaan gege ven, dat zij na de eerste vloedgolf van nationaliseringen daarvan schoon genoeg hadden, al werd de naasting van een aan tal bedrijfstakken omdat deze het uitge sproken karakter droegen van openbare nutsbedrijven, wel degelijk door het En gelse volk aanvaard. Zo lieten de conservatieven de nationa liseringen van de steenkolenmijnen, de spoorwegen, de kanalen, de havens, de burgerluchtvaart, de elektriciteits- en gas- voorziening, van de Bank van Engeland en van de grootste Engelse particuliere telegraafmaatschappij ongemoeid omdat zij onontbeerlijk waren voor de naoorlog se economische opbouw. Bovendien waren in andere landen vele van deze dingen al jaren voor de oorlog door niet-socialisti- sche regeringen aan de gemeenschap ge trokken. De even voor het aftreden van de La- bourregering genaaste staalindustrie werd echter door de conservatieve regering ten dele aan particulieren terugverkocht, evenals het geval was met het vrachtver voer op de weg. Omdat het Engelse volk besefte dat na twee wereldoorlogen het Britse produktie- apparaat hopeloos verouderd was gaf het Labour vlak na de oorlog het mandaat om tot drastische nationaliseringen over te gaan omdat dit toen de enige manier scheen om de toekomstige welvaart te verzekeren. Maar voor een algemene na tionaliseringsleus bedanken de Britten feestelijk. Vele kiezers hadden door hun persoonlijke en maatschappelijke zorgen iets anders aan hun hoofd dan groot scheepse economische theorieën. Boven dien zijn de Engelsen sterker dan anderen afkerig van politieke dogma's en geven zij altijd de voorkeur aan het proefondervin delijke. Indien bepaalde nationaliseringen een succes zouden blijken er is veel tijd voor nodig om zulks aan te tonen dan zou men altijd nog kunnen zien was het algemene oordeel. Dat de anti-natio- naliseringsc'ampagn'e van de Conservatie ven zo insloeg ligt ook aan de omstandig heid, dat Labours geloof in het eigen eco nomische ideaal maar zwak is. Vandaar dat de beweging weinig of niets gedaan heeft om de massa er geestdriftig voor te maken. Zelfs de radicaalste figuur onder de socialisten, de pas overleden Aneurin Bevan, aanvaardde het feit dat in de twintigste eeuw er in Engeland hoogstens aan een gemengde economie valt te den ken. Gaitskell. die als intellectueel te veel geïsoleerd is van het gros der partij maakte de tactische fout door onmiddel lijk na de verkiezingsnederlaag de natio naliseringsclausule te lijf te gaan. Psycho logisch was de beweging daar niet op voorbereid, temeer niet omdat Gaitskell gemene zaak scheen te maken met een groepje van zijn intellectuele vrienden, die de nationaliseringsgedachte voorgoed wil den afzweren en zelfs de onschuldige naam van de partij veranderen. Zo ver wilde Gaitskell echter niet gaan. Hij trachtte van de nationalisering uitzonde ring te maken in plaats van regel. Dit is volgens de partijprogramma's van de laatste jaren reeds een onomstotelijk feit dat de militanten, die een aantal belang rijke vakbonden beheersen echter niet openlijk wensen te erkennen. Nationalise ring aan de lopende band van alles en nog wat is voor hen een geloofsartikel. Daar deze inwendige strijd de partij ver lamt wilde Gaitskell korte metten maken en zijn voorstel er op het partijcongres in oktober dooi jagen. Tegelijkertijd met de nieuwe socialistische defensiepolitiek, welke weliswaar naar het voorbeeld van de Britse regering uit praktische overwe gingen de eigen Britse lange afstandswa pens opgeeft, maar zich verzet tegen de met ophef in de vakbonden en in linkse partijkringen verkondigde eenzijdige kern- ontwapening door Engeland. Om de de fensiepolitiek te redden is Gaitskell thans weer teruggekrabbeld op het gebied van de nationaliseringen. Had hij zulks niet ge daan dan stond zijn nederlaag en waar schijnlijk ook zijn aftreden vast. Het ge vaar voor Labour is nu dat de nationa liseringskwestie nog jarenlang zal blijven smeulen en opnieuw een hinderpaal zal blijken te vormen bij de volgende alge mene verkiezingen. Het partijbestuur is gisteren met Gaits- kells omzwaai volledig meegegaan nadat het in april diens voorstel tot amendering van de nationaliseringsclausule had aan vaard. Thans stemde Gaitskell met de rest van het bestuur mee tegen zijn eigen voorstel! Het enige dat er van gered werd is dat het als algemeen discussiepunt op het aanstaande partijcongres aan de orde zal worden gesteld. Morgan Phillips, de secre taris-generaal van de Labourpartij, heeft gisteravond uitgelegd, dat Gaitskell zo veel verzet en vijandschap ontlokt heeft, da.t.de partij niet bij machte is het in deze atmosfeer'zakelijk "te beoordelen! Advertentie voor de echte liefhebber. De Karei I ELEGANT ia er weer. Nu als een echte „heren"- sigaar van (bolknak-) formaat. Van on3 geen wootd verder over zijn kwaliteitZelf proberen en U zegt, wat wij al wisteneen puike sigaarGeniet et eens rustig van. ADVERTENTIE Zij, een SPORTI, de volwaardige geheel metalen 6x6 camera, die U tientallen guldens duurder schat "2.Q Hij, een SPORTSMAN, de superieure kleinbeeld camera, met een „alles in een" sneltrans- port en haarscherpe 2,8 lens. 7950 Nu ook met belichtingsautomaat en gekoppelde afstandsmeter. Democratische bundelingtegen de communisten ROME (UPI) De christen-democrati sche partij van premier Fernando Tam- broni heeft bekend gemaakt dat zij voor een nieuwe regering voelt, om zich t:e be vrijden van nëo-fascistische steun en om de communisten hun voorwendsel voor ge welddaden te ontnemen. Terwijl het parlementair debat aan de gang was over de anti-fascistische opstoot jes van verleden week, verklaarde de par tijleiding dat bij de christen-demoeraten positieve neiging bestaat wat betreft de kansen op democratische bundeling, om „in deze moeilijke situatie" de positie van Italië in het westers kamp en het anti- communisme in eigen huis te waarborgen. Toen Tambroni, die de zitting van de partijleiding niet had bijgewoond, op de hoogte was gebracht van het communiqué, begaf hij zich naar president Giovanni Gronchi. om de situatie te bespreken. Op de eerste dag van het debat over de rel letjes in de Kamer hadden de vroegere, anti-communistische bondgenoten der christen-democraten aangeboden om met LONDEN. (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. heeft woensdag in beginsel c uitnodiging voor een bezoek aan Spanje aanvaard na twee dagen van besprekingen met de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Castiella, waarin de ministers zijn over eengekomen de Brits-Spaanse betrekkin gen te blijven verbeteren. Volgens een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken, hebben Lloyd en Castiella gesproken over Gibraltar, de positie van de Britse protes tanten in Spanje, Spanjes betrekkingen tot de Europese economische groeperingen en de algemene internationale toestand- D» kwestie van Spanjes lidmaatschap van de NAVO was niet aangeroerd- Besloten was geen officiëel communiqué over de bespre kingen uit te geven. hen te streven naar een permanenter op lossing voor de ernstige politieke crisis waarin Italië thans verkeert. Pietro Nenni, de leider der linkse socia listen, heeft laten doorschemeren dat hij zich niet ernstig zou verzetten tegen een regering van centrum en links zoals dooi de mogelijke bondgenoten der christen-de mocraten is voorgesteld. Het verlies van Nenni's volle steun in de oppositie op uiterst links, zou een zware klap voor de communisten zijn. De leiding der christen-democraten heeft niet op de man af gezegd dat zij Tambro ni op zij zou zetten ten gunste van een nieuwe coalitie, doch de iroon van het communiqué, plus Tambroni's afwezigheid ter zitting, lieten er weinig twijfel over be staan dat de regeringspartij zelf tot een verandering bereid is. Togliatti eiste ontwapening van de poli tie en stelde voortduring van de onrust in het land in het vooruitzicht, zolang herle ving van het fascisme tot de mogelijkhe den behoort. Ook de fractieleiders van de sociaal-democraten, de Nenni-socialisten en de liberalen veroordeelden hel fascisme en drong en ook aan op het aftreden van Tambroni om de weg vrij te maken voor een regering met ,een werkmeerderheid onafhankelijk van de neo-fascistische M.S.I. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen Prijs. De jaarlijkse culturele prijs van München, de hoofdstad van de West- duitse staat Beieren, is toegekend aan de 82-jarige theoloog en schrijver prof. Martin Buber. die hoogleraar is aan de Hebreeuwse universiteit van Jeruza lem. Prof. Buber krijgt de prijs van 15.000 mark voor zijn ijveren voor goede betrekkingen tussen het Duitse en het Joodse volk. I-Iet dringt nu langzamer hand tot de gezapig levende burger van het Oude Wereld deel door, dat er in de jungles en oerbossen, op de suikerriet velden en de met olifanten gras begroeide steppen over zee iets gaande is iets als een opstekende stormwind, die zonder veel intelligentie voort raast en weinig ontziet, en veel vernielt wat waarde had. Wanneer die burger de ba lans opmaakt over de jaren zijner generatie, ziet hij ver baasd terug op een complete omwenteling in dat deel dei- wereld. waar voordien het le ven kalmpjes en vredig voort kabbelde tussen de oevers van een gereglementeerde wit- zwarte samenleving. Weg zijn de traditionele taferelen van gekleurde knechten en blanke meesters, die in hun natuur lijkheid niets stotends of on dragelijks hadden. Het was allemaal zo logisch en van zelfsprekend. dat niemand zich afvroeg of het veranderen moest. Gekleurde of zwarte mensen als dienstbaren, blan ken als bevoorrechte leiders zwarten in hutten van primi tieve makelij, blanken in pa leizen zwarten als onderge schikte werkers, blanken als bevelende intelligentia: het leek door God geschapen en bevolen, zoals een witte bloem door een gekleurde stengel ge dragen wordt. Nu is gebleken dat er van bloemen noch stengels sprake is, doch dat wij geleefd heb ben in een zeer rechtschapen misverstand. Het was geen misverstand om blanke heer ser in de tropen te zijn, doch wel om het voor altijd te blij ven. Er is een taak vervuld, er is een merendeels goed werk gedaan, doch er is geen ijze ren natuurwet geweest waar op die roeping tot een perma nente toestand kon worden ge grondvest. Het was een zen ding, en aan een zending komt een eind wanneer de gezonde ne zijn opdx-acht heeft uitge voerd. Achteraf kunnen we dat met vrome gezichten betogen, om onszelf te troosten over de verliezen en de vlucht. Doch er zijn vele generaties naar overzee getrokken in de over tuiging, dat de wereld voor goed zó en niet anders in el kaar zat: blank beveelt, zwart gehoorzaamt. Velen hebben met liefde en menselijkheid dat bevelen in een welwillend doceren omgezet, doch altijd bleef de blanke leider en de zwarte het werktuig. Hoevcle handwerkslieden koesteren hun gereedschap niet met zorg en liefde! Hoevele kolonisten hebben de zwarten niet met humaniteit en goede wil be jegend. Doch nooit kon de ha mer meester worden en de timmerman knecht. En nu zijn, als op het ge heimzinnige sein van een to verformule. de hamers in op stand gekomen. De blanke to venaarsleerling heeft verstomd en ontzet de stroom van zwar te hamers zich in marsorde zien zetten en het heeft niet mogen baten dat hij hier en daar heeft standgehouden en teruggeslagen. Hij heeft ge schreeuwd dat de hamers zich zelf niet zouden kunnen re geren, hij heeft zich aangepre- zen als adviseur en docent in blanke leidersformules. Hij heeft zijn thuisfront verwe ten dat men niet eerder heeft ingegrepen met geweld of in structie, en dat men te vroeg op de vlucht is gegaan. Maar als een redeloze vloed van dommekrachten zijn de mas sa's voortgegaan op de weg naar de top hunner maat schappij, waar zij eigen mees ters willen stellen die bevelen volgens eigen zeden. Nu zijn discussies losgebro ken in de moederlanden. Wie is de schuld? Wie is nalatig geweest of te ijverig? Wie had moeten voorzien en wie heeft teveel fantasie gehad? En ten onzent heeft men zelfs een discussie kunnen beluis teren over de vraag, of de blanke cultuur niet superieur aan de zwarte moet heten en of men een enorm land mag toevertrouwen aan een onvol groeid intellect. Het zijn praatjes achteraf, die geen hout meer snijden. En het is vreemd, een ernstig, verstandig man te horen be weren dat het zwarte brein niet geschikt is om meester over eigen erf te zijn. Het is namelijk niet de vraag, of dat brein geschikt is of niet: het is een brein dat tot mondig heid is gekomen en heersen wil. Wie het kan tegenhouden boude het tegen. Doch nog nergens ter wereld is een blank leger erin geslaagd, een marcherende massa betoverde hamers tegen te houden.... „De Kongolese kunst, die zich tot enkele maskers en ge sneden schilden beperkt.... De Kongolese litteratuur, die eenvoudig niet bestaat.... De Kongolese godsdienst, die bij elke stam weer anders is en in wezen neerkomt op een pani sche angst voor de krachten van het oerwoud.... De kin dersterfte. de besmettelijke ziekten, het analfabetisme, de woningtoestanden, de ver schrikkingen van het bijge loof.... Heel die zee van el lende, waarin een volk gedom peld ligt dat aan de eerste be ginselen van de beschaving nauwelijks begonnen is.En dan die ene dwaling: houden jullie je christendom maar, we kunnen het zelf wel. Als Europa dit ook gedacht had. was het een wildernis gewor den Dit alles stond dezer dagen te lezen in een journalistieke weerlegging van de bewering eens kleurlings dat de Afro- Aziatische superioriteit eens door de blanke zal worden ingezien. Hel is vreemd, wan neer men in dit stadium van de wereldgeschiedenis twee mensen hoort redetwisten over de superioriteit van een ras. Het is immers een malle vraag, wie superieur zou zijn: want nergens boven onze twistende, vechtende wereld bevindt zich de jury der wijzen, die daar over een uitspraak zal moe ten of kunnen doen. Superio riteit van een ras is namelijk een van de dwaallichten, die dansend door de duisternis ganse mensenmassa's op rampzalige wegen voeren. En het merkwaardige is, dat elk ras altijd achter zijn eigen su perioriteit aanloopt. Wij weten niet, wat Europa geworden zou zijn als het op een bepaald moment in zijn geschiedenis gezegd had: hou den jullie je christendom maar. Misschien zou het een wildernis zijn geworden misschien ook zou het echter via die wildernis tot een zui verder aanvaarding van dat christendom in latere eeuwen zijn gekomen en ontsnapt zijn aan de bloedige wildernissen van Verdun, van Duinkerken, van Stalingrad, van Arnhem, van de Marne, van de Lüne- burger Heide De superioriteit van de ene mens over de andere is nooit anders dan een spanningsver schil een verschil in va cuum of druk, dat altijd weer de neiging heeft om zich te egaliseren en steeds leidt tot nivellering. Doch wanneer men zich beroemen gaat op eigen karakteristiek, omdat die an ders is dan een andere, voegt men er het element van dom heid aan toe, hoe hoog-intel- lectueel men zichzelf ook vindt. Misschien kunnen de zwar ten van Kongo voorlopig geen auto's bouwen en precisie-ih- strumenten fabriceren, nu zij aan de grond begonnen zijn zichzelf te zoeken en verder niets. Maar nergens staat ge schreven, dat de zwarten van Kongo het bouwen van auto's en het fabriceren van preci- sie-inslrumenten als opdracht voor hun bijdrage tot de we reldbeschaving hebben meege kregen. Misschien zijn zij voor iets héél anders in hun primi tieve wiegen gelegd. Laten we het eens tweehon derd jaar kalmpjes aanzien. T oehomst pretjes Het gekke is, dat er natuurlijk allemaal nog véél méér dingen komen, om eerst recht helemaal heerlijk van hel leven te genieten. Wij hebben er nu in betrekkelijk korte tijd de radio, de tévé, filtersigaret ten. King-Sijs-sigaretten, gezïnsflessen li monade, jetvliegtuigen, oploskoffie, soep- in-pakjes, afbetalingsgemakken, plastic, nylon en de iverkiveek van vijf dagen bij- gekregen, plus nog een stuk of driehon derd andere fijnigheden en mogelijkheden waarvan-opa-niet-gedroomd-zou-hebben meer. Wij zijn daar allemaal enorm gelukkig mee en wij kunnen het ons nauwelijks meer voorstellen dal oma zonder-dienst meisje leven kon, hoe het goeie mens met drie booien een huis van twaalf ka mers kon bewonen zonder daar helemaal ziek van te worden en hoe zij het zonder gezïnsflessen, oploskoffie en pakjes soep rooien kon, de zielepoot. Om dan nog maar van zo'n grooimoedersbestaan zon der skooter niet eens te spreken. Maar hel gekke is, dat er natuurlijk nog allemaal veel méér dingen zullen ko men om eerst recht helemaal heerlijk van alles te genieten. Dingen waarvan wij op dit ogenblik zelfs geen idee hebben dat ze ooit zouden kunnen beslaan, want als wij dat idee wel hadden, dan b e s l 0 n- d e n ze ook al. Zó kwiek, zijn we wel. Er zijn altijd wel ergens jongens-met-kraal oogjes en sleekneusjes die, zodra er ook maar even een vleugje van een ideetje opkomt, 't gaan trachten te verwezenlijken om te zien of ze daar geen kreeftenslaatje uit kunnen slaan. Dat vind ik nu juist altijd het raarste van alles: dat ideeën zo lang nodig heb ben om idee te worden. Neem nu eens gewoon iemand als Jaco- ba van Beieren. Dacht u, dat die ooit aan soep-in-papier of aan een extra-grote gezinsfles limonade h^eft gedacht, of dat ze zie: ,.Ik wou dat De Gruyter, of Albert Heyn of Simon de Wit nu eens met zelf bedieningszaken zouden beginnen?!! Geen sprake van, want als ze eraan gedacht had, dan waren die heerlijkheden er ook gewéést. Het is nóóit in hel hoofd van Floris de Vijfde opgekomen ook maar zelfs, dat hij wel eens naar de bioscoop zou willen. Zo n man, die toch echt wel een stevige veer van zijn mond kon wegblazen, taalde niet naar de Riviera of de Costa Brava, een voudig omdat-ie niet op het idee kwam. Dacht u dal Karei de Grote zat te sprin gen om oploskoffie en sigaretten met filter? Als Julius Caesar per se gewild had, dan hadden ze voor hem best de coca-cola uitgevonden. Maar hij xv o u niet, omdat hij er niet aan. dacht, de stommeling. Nu en zo gaat het met ons precies zo. Over vijftig jaar hebben ze allem-aal ge weldige dingenwaar ze dan reuze-plezier van hebben, waar wij het zonder móeten- stellen, omdat wij met ons allen te stom zijn om op het idee te komen. U hebt er geen idee van wat u mist als u geen tweehonderd jaar ivordt. Dat hadden Jacoba en Floris ook niet. Floris Flaneur Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Forum. Te Parijs is woensdag bekendge maakt. dat door nationale verenigingen op het gebied van kernenergie in de zes landen der Europese Economische Gemeenschap en in Zwitserland een Europees kernenergie-forum is opge richt. Dit zal gedachtenwisselingen voor de ontwikkeling van kernenergie voor vreedzame doeleinden vergemak kelijken. In dit forum zijn ongeveer 350 grote ondernemingen bijeengebracht, die werkzaam zijn op het gebied van kernenergie. Hoofdstad. In een interview met een van de medewerkers van de Nederlandse regionale omroep-Zuid heeft de minis ter-president van de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen, de heer Franz Mevers vandaag voor deze omroep gepleit voor het stichten van een Euro pese hoofdstad in de driehoek tussen de steden Aken-Lüttich-Maastricht. Tekort. Secretaris-generaal Hammars- kjoeld heeft woensdag in een begro tingsrapport over het leger van de UNO in het Nabije Oosten verklaard, dat de achterstand in de betaling van bijdra gen voor dit leger toeneemt. Hij noem de de toestand zo kritiek, dat uiterlijk op de komende zitting van de Algeme ne Vergadering een oplossing voor het probleem moet worden gevonden. Misgreep. Te Plaistow en Engeland is dinsdagavond een vrachtwagen vol schoenen gestolen. De dieven wisten waarschijnlijk niet, dat het allemaal enkele schoenen waren, die niet bij elkaar passen en alleen gebruikt wor den voor etalagedoeleinden. Verdachte. Ex-president Celal Bayar zal zich voor het hooggei-echtshof van Tur kije hebben te verantwoorden. Hem wordt onder meer het schenden van de grondwet ten laste gelegd, door het laten gevangenzetten van parlementsleden, en zijn falen inzake het bewaren van de neutraliteit zoals deze van een staatshoofd wordt vereist door de steun die hij tijdens zijn regering aan de democratische partij heeft gegeven. Ingraven. Volgens rapporten van Israëli sche waarnemers zouden eenheden van de Verenigde Arabische Republiek zich ingraven langs de Syrisch-Israelische grens. Zij meenden dit te kunnen af leiden uil zware explosies, die dinsdag nacht langs de grens weerklonken. Naar hun oordeel zouden de troepen van de V.A.R. oude bunkers hebben op geblazen en nieuwe opstellingen aan het versterken zijn. Verdediger. De Israëlische minister van justitie Pinhas Rosen zal het parlement voorstellen de wet zodanig te wijzigen, dat Eichmann ook een verdediger uit het buitenland kan krijgen. Thans is het zo dat slechts bij de Israëlische orde van advokaten ingeschreven juris ten als raadsman in een proces kunnen optreden. Eichmann heef; nog geen verdediger gekozen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3