PHILIPS GRATIS REGERING WILMELKPRIJS NIET VERDER VERHOGEN Bollenexporteurs zullen hun handel moeten reorganiseren Sovjet-Unie brengt vliegtuig incident in Veiligheidsraad Pensioen voor de Westduitse parlementsleden van de baan Zuidamerikaanse bemiddeling in AmerikaansCubaans geschil Ir. S. H. Ringma verlaat Rijkswaterstaat Het bestuur van Curacao Mendès-France: openbare mening wenst vrede Willy Brandt blijft het paradepaard der SPD 5 Verbazing bij Produktschap insectenverdelger Onderzoek tegen Griekse piloot duurt voort Statenloze verstekeling (via lange omweg) terug naar Hamburg Indringer sloop slaapkamers binnen OPRUIMING BIJ BAKKER'S BEHANG, Cronjéstr. 135 VERKOOP BEGINT VRIJDAG 15 JULI ZIET DE ETALAGE Ir. L. WLievense volgt hem op „THEORIE EN PRAKTIJK" MEENT: Huidige stelsel van vergunningen dient in Euromarkt te verdwijnen Nieuw antiseptisch was middel voor medici V.S. lanceren tegenbeschuldiging van spionage met trawlers Russische trawler hij P olaris-proeven? CDU zet impopulair wetsontwerp schielijk over boord Havana verwacht Kroesjtsjev nog deze maand Herbert We finer zal niet op de voorgrond treden Kerkelijk Nieuws DONDERDAG 14 JULI 1960 De staatssecretaris van Economische Zaken wil een verzoek van het Produktschap Zuivel, loonkostenstijgingen en de kostenverhoging uit hoofde van de jongste huur verhoging door te berekenen in de prijzen van melk en melkprodukten, thans niet in overweging nemen. Hij wil in het najaar beschikbaar komende nadere gegevens afwachten. Uit de gegevens die hem nu ten dienste staan, zo schrijft de staatssecreta ris, kan hij niet afleiden dat de bedrijfsresultaten van de zelfstandige, efficiënt wer kende melkdetailhandelsbedrijven een afwijking rechtvaardigen van de stelregel, dat loonsverbeteringen zonder prijsverhogingen tot stand dienen te komen. Die gegevens wijzen er volgens hem op, dat de produktiviteit en de rentabiliteit van de melkdetail- handel een verbetering hebben ondergaan. Het produktschap had de staatssecretaris voorgesteld, opneming van de genoemde kostenverhoging in de detailhandelsmar ges mogelijk te maken door een prijsver hoging van de consumptiemelk met een cent per liter, in het westen geldend van 5 juni tot 22 oktober, in de rest van het land van 5 juni tot nader te bepalen datum. Het produktschap meende dat niet veel verwachting kon worden gekoesterd van produktiviteitsverhogingen, waaruit de per 1 april opgetredenkostenverhogingen kun nen worden bestreden zonder de inkomens positie van de melkhandel absoluut en re latief te zeer aan te tasten. De staatssecretaris heeft wel de marges voor West-Nederland voor het tweede halfjaar 1960 zodanig gesteld, dat, over het hele jaar gerekend, de margeverhoging van 25 cent per honderd liter in de gesaneerde westelijke gebieden, die al in november 1959 was toegezegd, wordt geëffectueerd. Zoals bekend is in het westen met ingang van 3 juli de prijs voor flessemelk in ge saneerde gebieden met een cent verhoogd, die voor losse melk in niet-gesaneerde ge bieden met een cent, verlaagd. De staats secretaris heeft zijn brief aan het produkt schap vergezeld doen gaan van een over zicht van de volgens hem aanvaardbare prijzen en marges in het westen gedurende 1960. Dat overzicht is voor het bestuurslid van het produktschap de heer Blink (VVZM) aanleiding geweest enige bezwaren op schrift te stellen. Hij vindt het een zonder linge gewoonte van de staatssecretaris, tot in tiende centen uit te rekenen wat hij de juiste consumentenprijs en de juiste han delsmarge vindt. Ook vindt hij het zonder ling dat de staatssecretaris voor een heel jaar de prijscourant voor melk vaststelt zonder concreet overleg met belangheb benden. De stelling van de staatssecretaris dat de zuivelindustrie een garantie op zich heeft genomen om loonsverhogingen op te vangen door verbetering van de arbeids- produktiviteit, acht de heer Blink zeer vrijmoedig en de prijsverlaging van losse melk in het niet gesaneerde deel van het westen des lands vindt hij volkomen on verantwoord. De brief van de staatssecretaris stond als Advertentie Het onderzoek tegen de 32-jarige Griek se piloot, die in het begin van deze maand werd gearresteerd, maar drie dagen latei- door de officier van Justitie in Den Haag weer op - vrije voeten werd- gesteld; duurt, nog steeds voort. De Dienst Luchtvaart der Rijkspolitie wacht rapporten af uit Iran en de Verenigde Staten over de gel digheid van luchtvaartbewijzen uit deze landen, waarover de Griek beschikt. Op grond van deze documenten had de Rijks luchtvaartdienst in Den Haag hem een Nederlands vliegbewijs gegeven. Hij poog de, met dat vliegbewijs eerst in dienst te treden van de n.v. Euravia te Rotterdam. Deze firma zou met eigen toestellen gaan vliegen, een plan dat echter niet tot uit voering kwam. Daarna trad hij in dienst bij Aero Con tractors in Den Haag, die hem naar Ni geria zonden, waar deze firma een lucht- taxibedrijf heeft. Om onopgehelderde re den keerde hij echter al spoedig naar Nederland terug. Hij beklaagde zich er over, dat hij in Nigeria veel te weinig mocht vliegen. Er volgde een klacht bij de politie, die thans poogt uit te zoeken of de buiten landse brevetten van de Griek deugdelijk zijn. Wanneer het Britse schip „West Breeze" de haven van Rotterdam zal verlaten met bestemming Hongkong en Sjanghai zal de 47- jarige statenloze verstekeling Alexan der Raymond Neumann door de Rotterdam se politie weer aan boord van dit schip zijn gezet, omdat hij zich ook aan boord van de „West Breeze" bevond, toen deze vrachtvaarder in de Maasstad aankwam. De Rotterdamse politie heeft via het Duitse consulaat contact gehad met de I-Iamburgse politie. Wanneer de „West Breeze" over drie maanden deze Duitse haven weer zal binnelopen zal de politie in Hamburg zich volgens internationaal gebruik over de verstekeling ontfermen. Hij is daar een paar weken geleden on gemerkt aan boord gegaan van de „West" Breeze", welk schip toen naar Londen ging. In Engeland werd zijn verzoek om toelating afgewezen, zodat hij noodge dwongen met het schip naar Rotterdam kwam. punt van bespreking op de agenda van de gisteren gehouden openbare vergadering van het produktschap. In die vergadering werd echter besloten, een discussie uit te stellen tot men weet, in hoeverre de uit komsten van berekeningen, waarmee men nu bij het produktschap nog bezig is, ver schillen met hetgeen de staatssecretaris in zijn brief en het daarbij behorende prijzen- en marge-overzicht stelt. In Rotterdam is 'smorgens om half vijf een man een woning op de Kruiskade bin nengedrongen. In een kamer waar een 16-jarig meisje en haar broertje sliepen, greep hij het meisje vast en probeerde haar het schreeuwen te beletten door door haar de keel dicht te knijpen. Het broertje, op wiens aanwezigheid de man blijkbaar niet had gerekend, riep om hulp waarop de indringer hals over kop vlucht te. Korte tijd later drong hij in de Joseph- straat de slaapkamer van een echtpaar binnen. De man en de vrouw waren in een diepe slaap verzonken, zodat zij aan vankelijk niets merkten. Toen de indringer de vrouw aanraakte werd zij wakker. Op haar gegil werd haar echtgenoot wakker, hij snelde in pyjama achter de vluchten de indringer aan en sprong buiten op zijn bromfiets, maar hij raakte het spoor van de' man bijster. Ook de politie heeft de onverlaat niet kunnen vinden. Advertentie F,en grote partij restanten, uitsluitend de betere soorten van eerste klas fabrieken ruimen wij op tegen enorm verlaagde prijzen, vele soorten zelfs voor de halve prijs. - Profiteert van deze unieke kans, maar komt vooral tijdig, anders is het mooiste eruit. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 juli aan ir. S. H. Ringma te Haarlem op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdingenieur A van de Rijkswater staat in vaste dienst. Ir. Ringma, die hoofd was van het arrondissement Noordzee kanaal met standplaats Haarlem, is in dienst getreden bij de n.v. Koninklijke Papiei-fa- brieken Va nGelder en Zonen te Amsterdam voor welke vennootschap hij naar Surina me zal vertrekken, waar hij in de toe komst wordt belast met de opzet van een proefbedrijf voor pulpfabricage. Ir. Ringma heeft een lange loopbaan bij de Rijkswaterstaat achter de rug. Hij trad er in dienst als afgestudeerde van een m.t.s. en wist er tijdens zijn werk het ingenieursdiploma te verwerven. Als bekroning van zijn carrière bij de Rijks waterstaat werd hij enige jaren geleden benoemd tot hoofd van het arrondissement. Noordzeekanaal. Tot zijn werkzaamheden behoorde naast de zorg over het Noordzee kanaal tevens de voorbereiding tot de bouw van de nieuwe havenmond in IJmuiden. Toen deze dubbele functie te veel omvattend werd. zijn in september van het vorige jaar de werkzaamheden van ir. Ringma gesplitst. Hij zelf bleef belast met de voor bereiding voor de nieuwe havenmond in IJmuiden en ir. J. den Toom kreeg de zorg over het Noordzeekanaal. Tot opvol ger bij de voorbereiding van dc bouw van de havenmond van ir. Ringma is benoemd ir. L.W. Lievense, die tot dusverre de leiding had bij de afdamming van het Haringvliet. (Van onze medewerker van bloembollencultuur) De vrij jeugdige bestuursleden van „Theorie en Praktijk", de vereniging van oud leerlingen van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool in Lisse hebben weer eens van zich doen spreken. Zij hebben een werkgroep gevormd, die zich heeft beraden over de plaats van de bloembollenteelt en -handel in de Euromarkt. Zij zijn de eersten, die scherp en duidelijk allerlei door het bollenvak dwalende gedachten en ideeën hebben onderzocht en.... op papier hebben gezet. Iets wat tot nu toe geen vak organisatie heeft gedaan. Vandaar dat deze kerngroep, bestaande uit twaalf kwekers en exporteurs tussen de vijfentwintig en vijfendertig jaar, nu zelf de problemen heb ben aangepakt. De conclusies worden niet opvallend naar voren geschoven, maar wel is te merken, dat (le werkgroep van mening is. dat het huidige stelsel van vergunningen in de Euromarkt zal moeten verdwijnen. Voor de overgangsperiode is een bepaald systeem opgebouwd. De exporteurs zul len hun afzet geheel moeten reorganise ren, willen zij de huidige positie in de wereldhandel in bloembollen blijven be houden. Zi.j zullen volgens deze kerngroep echter niet moeten steunen op erkennings- eisen. De kerngroep heeft uitgerekend, dat het zgn. teeltrecht op het ogenblik ongeveer 75 miljoen gulden „waard" is. Bepaalt een gezagsorgaan echter dat de teelt vrij is, dan is ook de waarde weg. Jonge kwekers die een bedrijf willen beginnen of uitbreiden moeten op het ogenblik te gen veel geld een vergunning huren of kopen. Volgens gegevens van het Pro duktschap voor Siergewassen is echter vijftien procent van het areaal in handen van kwekers, die of niet voldoende land of personeel hebben om de uitbreidingen van het areaal vol te zetten. Zij verhu ren dus aan collega's. De kerngroep van „Theorie en Praktijd" meent hiervoor een oplossing te hebben gevonden. Men bèpa- le aan de hand van het voortschrijdend gemiddelde de oogst en de export en stel le aan de hand daarvan het te beplanten areaal vast. De kwekers kunnen dan „in schrijven" en krijgen naar rato van het areaal vergunning toegewezen. Planten zij deze niet vol dan mogen ze niet verhuren, maar moeten dit gedeelte terugzenden naar het Produktschap, dat het eventueel weer kan verdelen. Op deze wijze hoopt deze groep iets bij te dragen tot verla ging van de kostprijs. Bovendien is dit een methode om- de beperkende maatre gelen geleidelijk af te schaffen. Bij hetsysteem, dat nu al sinds 1933 geldt, is het starten van een bedrijf in Nederland te moeilijk. Vele kwekers „vluchten" naar het buitenland. Enkele leden van deze kerngroep zijn eens pols hoogte gaan nemen in Duitsland. Zij von den daar grote, goed geoutilleerde bedrij ven, die vele voordelen boven de Neder landse hebben. In Leer (Oost-Friesland) kwamen zij bij een coöperatief Bloembol- lenbedrijf, waarbij vijftig kwekers, waren aangesloten, die met elkaar 60 ha. bete len. Deze kwekers profiteren van de in ons land door Nederlandse kwekers betaalde onderzoekingen, importeren machines, die eerst in Nederland door de kinderziekten heengeholpen zijn, en mogen bloemen snijden en verkopen als zij dat voor hun partij verantwoord achten. Zij behoeven ook geen miljoenen te betalen voor in standhouding van de vrije en publiekrech telijke organisaties en hebben geen be lastingen op teeltvergunning. Gen wonder dat de werkgroep in het rapport schrijft „Znder in paniek te ge raken dienen we toch waakzaam te blij ven". Opmerkelijk in dit verband is de opmerking dat de kwekers in Duitsland dikwijls bezitters van grote gemengde be drijven, in hectaren denken en hier in roeden (1 ha. is 700 r.r.). Men denkt daar ruimer. Sprekend over de afzet, schetst deze groep het vermoedelijke verloop van de strijd tussen de bloembollen en bolbloe- men. Tn Nederland teelt men bloembol len of bolblocmen. Beide tegelijk kan niet. In hol buitenland wel. Daar kan de kwe ker de minder mooie bollen afbroeien. In ons land staan de Bollenstreek en Rijns burg (het broeierscentrum) lijnrecht te genover elkaar. Men zal in de Euromarkt Rijnsburg de uitvoer van bloemen niet mogen beletten, maar dan de bollenkwe- kers ook niet, om hen niet ten achter te doen geraken bij de bollenkwekende collega's in het buitenland. De logische gevolgtrekking is dat men in Europa even tuele erkenningen voor het kweken van bloemen, bollen en bomen niet zal moe ter- scheiden. Deze kerngroep is van mening, dat de verkoop aan buitenlandse broeiers juist door de concurrentie van de in Neder land en wellicht ook uit Zuid-Europa ko mende bloemen zal dalen, wellicht tot het nulpunt. De exporteurs zullen hun afzet moeten reorganiseren onder de druk van de ont wikkelingen. Het huidige systeem door klanten persoonlijk te bezoeken, waardoor soms op een dag tien reizigers of meer bij een klant aan de deur komen, is ver ouderd en te duur. Wijzigingen zouden kunnen leiden tot een vorm van coöpera tie, zoals in Frankrijk en Duitsland wel gebeurt. Deze groep wijst er op, dat er een nieuwe vorm van tussenhandel met de, nu nog, buitenlanders kan ontstaan, doordat dezen makelaars of veilingen bij hun inkoop inschakelen. Men is van mening dat alles moet wor den gedaan om de kwekers en exporteurs weer zelfstandiger te maken, waarbij een zekere natuurlijke selectie niet zal mogen worden ontweken. Er zal de nadruk moe ten worden gelegd op het kweken van een uitgebreid sortiment in uitstekende kwaliteit en verlaging van de kostprijs. Slechts als men met durf de nieuwe situatie onder ogen ziet en er naar zal handelen, zal de wereldhandel van bloem bollen voor Nederland behouden kunnen blijven. Aldus een zin in het verslag van de werkgroep. De Britse farmaceutische industrie Win- throp heeft in Amsterdam een demonstra tie gegeven met een nieuw bacteriedodend huidreinigingsmiddel, dat onder de naam Phisohex aan de markt wordt gebracht. Daarbij werd verklaard dat kliniek-infec ties op het ogenblik reden tot bezorgdheid geven. Bij rond 10 pet. van alle operatie- patiënten treedt verettering van operatie- wonden op. Geschat wordt dat in Europa per jaar 1 miljoen patiënten hierdoor wor den getroffen. In kraamklinieken en ba byafdelingen van ziekenhuizen is het per centage nog hoger. De chirurg wast voor de operatie zijn handen, boent ze minutenlang met water en zeep, past een alcoholspoeling toe en daarna nog vaak een antiseptisch mid del. Tenslotte gebruikt hij rubberhand schoenen. Deze rubbevhandschoenen wor den in zeer vele gevallen tijdens de ope ratie door prikken geperforeerd. Als de handen dan niet geheel schoon zijn is er kans op infectie van de wond. Phisohex is geen middel dat bij de dro gist voor het grote publiek tè koop is. Hét blijft nog voorbehouden aan medici, ver pleegsters en vroedvrouwen. In Britse ziekenhuizen wordt Phisohex reeds op gro te schaal toegepast. Ook enkele grote on dernemingen laten dit middel door perso neel. daf met het behandelen en verpak ken van levensmiddelen is belast, gebrui ken. PARIJS (AFP) De regering van dc Sovjet-Unie zal om bijeenrocping van de Veiligheidsraad vragen, ter behandeling van de kwestie van de nieuwe agressie door een Amerikaans vliegtuig tegen het Russisch grondgebied, aldus heeft radio- Moskou medegedeeld. MOSKOU (Reuter) Het verzoek om bijeenroeping van de Veiligheidsraad werd woensdag gedaan in een telegram aan de voorzitter van de Veiligheidsraad. De Sovjet-Unie verzocht de Veiligheids raad onmiddellijk bijeen te roepen ter be spreking van de kwestie „van nieuwe agressieve daden van de Amerikaanse mi litaire luchtmacht tegen de Sovjet-Unie en een bedreiging voor de algemene vrede vormen". In het telegram van minister Gromyko wordt gezegd, dat de Sovjet-regering ver wacht dat de Veiligheidsraad, die tot voor naamste taak heeft de internationale vre de en veiligheid te bewaren, „onmiddellijk de kwestie van de voortgzetle provoceren de daden van de Verenigde Staten zal be spreken en in dit verband die maatregelen zal treffen, welke nodig zullen zijn om een einde aan deze daden te maken." „Fantastisch" NEW YORK (UPI) De Amerikaanse afgevaardigde in de UNO, Henry Cabot Lodge, heeft woensdagavond de Russische beschuldiging dat de Amerikaanse activi teit in de lucht bij de Sovjet-Unie „een bedreiging van de wereldvrede" is „fan tastisch" genoemd. Lodge zei, dat de RB-47 niet boven Russisch gebied is geweest. „Zes weken geleden," aldus Lodge, „aar zelde de regering van de Sovjet-Unie niet een trawler te sturen naar de Amerikaanse marine-eenheid voor de oostelijke punt van Long Island. Montauk Point. Ér schuilt iets fantastisch in dat zulk een regering zich nu beklaagt over een vliegtuig, dat helemaal niet boven haar gebied was, maar zich bevond op een plaats waar het alle recht had te zijn". Volgens welingelichte kringen zullen de Verenigde Staten een tegenbeschuldiging tegen Rusland indienen, alvorens de Vei ligheidsraad bijeenkomt. Amerika zal zich beklagen dat de Sovjet-Unie willens en wetens een Amerikaans verkenningsvlieg tuig boven internationaal water heeft neer geschoten. MOSKOU (AFP) Joseph Curran. voor zitter van de Amerikaanse bond van zee lieden, is woensdag in Moskou door Kroesj- tsjev ontvangen. Curran zei na afloop van het onderhoud op een persconferentie, dat Kroesjtsjev tegenover hem de hoop had uitgesproken dat het incident met de RB-47 de laatste „vergissing" van de Amerikanen zal zijn geweest. Curran had de indruk gekregen dat Kroesjtsjev het incident niet wilde opblazen. LONDEN (UPI) Engeland heeft zich woensdag aangesloten bij de Amerikaanse protestnota tegen het neerschieten van een Amerikaans verkenningsvliegtuig in het Poolgebied. Een Britse nota hierover is naar het. Kremlin gezonden. Volgens inge wijden wijst de Britse regering Kroesj- Advertentie Bij Duyvis Sandwich Spread spreadmes, voor zuinig smeren eb schoon de poe leeg maken! t 4#44 44 4 4 4 9 4 4444 4-H'ëé tsjev's beschuldigingen over Britse mede plichtigheid aan „Amerikaanse daden van agressie" af en protesteert zij tegen de wijze waarop de Russische premier dit in cident heeft aangegrepen om stemming te maken tegen het Westen. Premier Macmil- lan kwalificeerde het neerschieten van het Amerikaanse vliegtuig boven internatio nale wateren dinsdag in het Lagerhuis reeds als een volkomen illegale daad. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse marine heeft woensdagavond be kendgemaakt dat de Russische trawler „Vega", die in april dicht langs de Ame rikaanse oostkust heeft gevaren, een „elek tronisch spionageschip" 'is, dat de Ameri kaanse verdedigingswerken bespioneerd heeft en de atoom-onderzeeër „George Washingtonvolgde, die voor proeven met de Polaris-raket was uitgevaren. De trawler zou op 27 april binnen een afstand van 12 mijl van de ingang van de Chesepeake baai zijn gekomen, doch de territoriale wateren nog niet zijn binnen gevaren. Het is nog niet bekend waarom de Ame rikanen nu plotseling met deze bekendma king zijn gekomen. Waarnemers leggen echter, zoals le verwachten was, verband tussen deze bekendmaking en de Russische beschuldiging aan het adres van Amerika inzake de vlucht van de Amerikaanse RB- 47, die bij Archangel door de Russen is neergeschoten. In januari zijn de bevoegdheden en ver plichtingen van het bestuurscollege op Curaqao tijdelijk overgedragen aan de ge zaghebber van het eiland, de heer P. Gor- sira. Dit was een gevolg van het feit, dat het besturen van het eiland ernstig werd belemmerd door het gemis aan vertrouwen tussen het bestuurscollege en de Eilands raad. Thans is een Koninklijk Besluit van 12 juli 1960 gepubliceerd, waarbij deze maat regel ongedaan gemaakt wordt daags nadat de gedeputeerden van het eiland zullen zijn gekozen voor de verdere duur van de zittingsperiode van de Eilandsraad. PARIJS (UPI Oud-premier Pierre Mendès-France heeft president De Gaulle in een redevoering opgewekt, gebruik te maken van de „onweerstaanbare kracht" van de Franse openbare mening van nu. bij - zijn poging de Algerijnse oorlog te beëindigen. Mendès-France, die thans lid is van een socialistische groepering welke De Gaulle's politiek van „zelfbeschikking" voor Algerije steunt, zei dat bijna zes jaar oor log tegen de mohammedaanse rebellen, de Franse openbare mening hebben „gerijpt" en de gemiddelde Fransman geleidelijk hebben doordrongen van de echtheid van de Algerijnse nationalistische beweging. „Het Franse volk verlangt steeds meer naar vrede en De Gaulle moet zich dit feit bewust zijn. Als De Gaulle deze open bare mening zou lenen, zou hij aan het hoofd staan van een onweerstaanbare kracht". Volgens Mendès-France zou, zelfs hoewel een deel van het leger nog steeds geen begrip heeft voor de situatie in Alge rije, niemand De Gaulle de leiding kunnen ontnemen, als hij de openbare mening ten volle zou uitbuiten. Mendès-Fi-ance had kritiek op de wijze waarop de afgezanten van de mohamme- daaanse rebellen twee weken geleden in Frankrijk zijn behandeld. Voorts gaf hij als zijn mening dat men met het denk beeld van De Gaulle de toekomst van „Algerijns Algerije" te baseren op per sonen die waren gekozen om consulta tieve vergaderingen te vormen, het risico loopt in de zelfde situatie te geraken als in Indochina, toen de Fransen hun hoop op keizer Bao Dai hadden gesteld. Dit zou Frankrijk de kans kunnen kosten te onder handelen met hen die in Algerije strijden. (Van onze correspondent) BONN De kans dat de leden van de Bo iLd '.g. de Tweede Kamer te Bonn; een pensioen zullen krijgen is bijzonder klein geworden. Dc voorzitter van de grootste fractie, dc C.D.U.-leider Krone, deelde namelijk mee dal zijn fractie het plan daartoe van de hand heeft gewézen. Op geheimzinnige wijze was het omstre den wetsontwerp over het pensioen der parlementsleden door het bestuur van de Bondsdag klaar gestoomd voor "een be handeling na de zomervakantie. De pers kreeg geen ontwerp of nadere voorstellen te zien. De afgevaardigden moohten-zelfs de paperassen over dit onderwerp niet mee naar huis nemén.' Déze wérden in een brandkast gesloten. Het ontwerp heeft ten doel iedere afge vaardigde van de Bondsdag, die twee zit tingsperioden. (8 jaar) lid is geweest en die 96 maandelijkse bijdragen van vijftien percent van het Bondsdagsalaris (1050 gulden per maand) heeft betaald, op 65- jarige leeftijd een pensioen te geven van veertig percent van het Bondsdagsalaris (425 gulden). Voor ieder jaar méér dat men lid zou zijn geweest van de Bonds dag zou men ook meer pensioen krijgen tol een maximum van vijftig percent (525 gulden). Het ontwerp voorzag voorts in een grote financiële hulp van de staat aan het pen sioenfonds der parlementsleden. Twee maten Nu de C.D.U. zich tegen het ontwerp heeft verklaard is het, althans voorlopig, van de baan. Het is niet te ver gezocht als men voor deze houding voor een ruim deel de verkiezingen voor de nieuwe bondsdag in 1961 verantwoordelijk stelt. Het pen sioen was niet populair in de Bondsrepu bliek. Terwijl Bonn en de centrale bank er steeds weer op wijzen dat loonsverho gingen in dit stadium van hoogconjunc tuur uit den boze moesten worden geacht, kwam de Bondsdag in februari wel met een eigen voorziening aandragen waartoe bovendien de staat nog een steentje moest bijdragen. Dat vonden vele kiezers te gortig. C.D.U. verliest Juist dezer dagen werd het jongste opi nieonderzoek over de sympathie waarin WASHINGTON (AFP) De Zuidameri kaanse staat Peru heeft verzocht om een bijeenkomst van de mniisters-van Buiten landse Zaken van de 21 Amerikaanse re publieken, teneinde de kwestie-Cuba te be spreken. De dreiging van premier Kroesjt sjev met interventie in het Amerikaans- Cubaanse geschil treft volgens Peru de ge hele Noord- en Zuidamerikaanse belan gensfeer. Volgens officieuze kringen zou Venezuela bereid zijn, tezamen met een zestal andere Zuidamerikaanse landen, als bemiddelaar op te treden tus sen Cuba en de Verenigde Staten. HAVANA. Cuba (UPI) Volgens hoog geplaatste Cubanen die pas zijn terugge keerd van een reis naar Rusland, wil Kroesjtsjev zo spoedig mogelijk gevolg ge ven aan de uitnodiging voor. een bezoek aan Cuba, het liefst tijdens de herden kingsfeesten van de revolutionaire bewe ging op 26 juli. Hij wacht echter nog met het vaststellen van de datum, tot hij van ten minste nog een Zuidamerikaans land een uitnodiging heeft ontvangen. Kroesjt sjev wordt overstelpt met -telegrammen van Cubaanse kranten, vakbonden en an dere organisaties, waarin hem dank ge bracht wordt voor zijn toezegging van steun aan Cuba in het geschil met Ame rika. Kroesjtsjev heeft deze week op een pers conferentie gezegd dat berichten als zou de Sovjet-Unie een basis op Cuba willen aanleggen „absurd" zijn. De Sovjet-Unie zal zich niet in de binnenlandse aangele genheden van Latljn'sarrie'rlkaanse staten mengen, maar „wij. reiken- de.vrienden hand aan alle landen, van het .westelijk halfrond en de gehele wereld die zich van het Amerikaanse kolonialisme willen be vrijden". Cuba is niet communistisch, maar de Verenigde Staten maken Cuba rijp voor het communisme door Fidel Cas tro het marxisme-leninisme als de enige redding van het. Noordamerikaanse kolo nialisme voor te houden, aldus Kroesjt sjev. (AFP) Drie Amerikaanse journalisten zijn door Cuba uitgewezen. Het zijn John Lavachek van de „National Broadcasting Company". Bob Moeser. sportredacteur van de „Miami Daily News" en Judson Gooding van het tijdschrift „Life". de grootste partijen zich mogen verheugen bekend. Daaruit bleek het volgende: de S.P.D. kreeg dertig percent van alle ondervraagden achter zich, de C.D.U. slechts 29. Let men niet op degenen die geen mening wilden verkondigen, dan is de verhouding S.P.D. 43 en C.D.U. 40 percent. Bij de laatste Bondsdagverkiezin gen in 1957 was de verhouding C.D.U. 50,2, S.P.D. 31,8 percent. Het resultaat van het opiniezonderzoek is voor de C.D.U. in hoge mate veront rustend, temeer daar het aantal mensen dat in het onzekere verkeert zeer hoog is. Men meent dat de huurverhoging en het ziekenfondswetsontwerp de C.D.Ü. veel kwaad hebben gedaan. Men gelooft dat door dit alles de C.D.U. in de komende twaalf maanden voor de verkiezingen niets meer kan riskeren, zelfs geen onpo pulair pensioen voor parlementsleden. (Van onze correspondent) BONN Herbert Wehner, de vice- voorzitter van de Westduitse socialistische partij, blijft op het tweede plan. Hij zal in november op het S.P.D.-congres te Hannover niet tot de sociaal-democrati sche kandidaat voor het bondskanselier schap worden gekozen, hij zal evenmin pogen een ministerzetel in een eventueel S.P.D.-kabinet na de verkiezingen van september 1961 te krijgen. Dit is van socialistische zijde verklaard. Er was de afgelopen dagen in de West duitse hoofdstad gemeld dat Wehner, die bij het Bondsdagdebat over cIj buitenland se politiek een ook door de C.D.U. zeer geprezen briljante rede heeft gehouden, thans aan de top van het partijbestuur zou marcheren, rechl op de S.P.D.-bonds kanselier-kandidatuur af, in plaats zelfs van Westberlijns burgemeester Willy Brandt. De S.P.D. sprak dit gerucht ijlings en scherp tegen en wel om twee redenen. Ten eerste hebben Wehner en Ollenhauer, de S.P.D.-voorzitters, inder tijd verklaard dat zij beiden niet voor een eventuele ministerspost in aanmerking willen komen. Op die woorden willen zij kennelijk niet terugkomen. Dat zou on rust en ontstemming kunnen wekken. Ten tweede wordt Wehner, die van 1927 tot 1942 een vooraanstaand communist was, ondanks zijn gematigde toespraak in de Bondsdag door de C.D.U. /nog altijd afge schilderd als „de rode schrik der bur gers", die voor de mogelijke burgerlijke S.P.D.-kiezers onaanvaardbaar moet zijn. De kans dat Willy Brandt in november word! benoemd tot S.P.D.-kandidaat voor het kanselierschap is nog altijd het grootst. Wehner zal zich, aldus de S.P.D., bezig houden met de opbouw van de par tij: De zeer intelligente en goedsprekende organisator Wehner blijft de man achter de schermen met bijzonder veel macht in de partij, een macht die zeer veel groter is dan die van Brandt ooit, zelfs als eventuele kanselier, kan worden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zoetermeer: H. Harkema te Zeist; te Achterberg (U.): J. P. Verkade, kand. te Stolwijk. Aangenomen naar Oost en West-Blokker c.a.: A. A. Spijkerboer te Charleville (Frankrijk). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Aarlanderveen-Nieuwkoop: J. van Doorn te Tholen: te De Krim (O.): J. Vogel, kand. te Wormerveer: te Klun- dert: A. J. Otter, kand. te Apeldoorn.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5