LINCO L0ENDERSL00T Minister Marijnen wil van botertoeslag af Zes weken gevangenisstraf voor diefstal van lood en brons Overzicht zeevisserij van produktschap voor vis Havenberichten OPRUIMING super convector ƒ425.- Critiek op vaststelling melkprijs J. de Boer §n« IJmuiden had telexprimeur GELUID SOBER STRAND, KOFFIE EN BRUG CAVIAAR BROOD HA A RLEMSE POLITIERECHTER Wilt u zuinig stoken Gaat u dan een „LINCO" kopen! PATENT Faillissementen KUNSTHANDEL ff Reders protesteren tegen investeringsaftrek Walviscommissie doet beroep op Nederland en Noorwegen Bodem uit aardbeienmarkt De bril beoogt DONDERDAG 14 JULI 1960 Tot res weken gevangenisstraf met af trek van voorarrest veroordeelde de Haar lemse politierechter mr. N. Smits gisteren een 37-jarige dragline-machinist uit Rotterdam wegens diefstal van stukken lood en brons, die toebehoorden aan een firma in Velsen. Het gestolene was in de auto van ver dachte aangetroffen. Aan de politie ver klaarde hij dat hij de stukken lood en brons had weggehaald „om anderen voor diefstal te behoeden". De Rotterdammer gaf het tenlastegeleg- de toe. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wilde er rekening mee houden dat verdachte nog niet eerder is veroordeeld. Hij eiste acht weken ge vangenisstraf met aftrek. Mr. C. Blankevoort, de raadsman van verdachte, verzocht de duur van de straf gelijk te stellen met de tijd die zijn cliënt in voorarrest heeft doorgebracht. Mr. Smits willigde dit verzoek in en gelastte de onmiddellijke invrijheidsstelling van de verdachte. Een 48-jarige sloper uit Amsterdam, die aan de diefstal medeplichtig was geweest, zei dat hij ertoe was gekomen door finan ciële moeilijkheden als gevolg van het te veel kopen op afbetaling. De politierech ter veroordeelde hem overeenkomstig de vordering van de officier van Justitie tot een geldboete van 50 en een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes weken met drie jaar proeftijd. Flessetrekkerij Een 25-jarige loodgieter uit Deventer werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek omdat hij zich schuldig had gemaakt aan flessetrek kerij. Hij had zich in Zaandijk een motor fiets, rookwaren, kleding en voetbalschoe nen aangeschaft zonder deze te betalen. Verdachte had reeds twee voorwaardelijke veroordelingen op zijn strafblad staan. Mr. H. Luijken, zijn raadsman, vond dat er niet voldoende bewijs was en drong aan op vrijspraak. „Je bent dronken" Een 40-jarige autorij-instructeur uit Haarlem kwam er met een boete van 5 af, nadat de officier van Justitie tegen hem 20 had geëist. De verdachte had in Sant poort onenigheid gehad met een andere automobilist over diens wijze van rijden. In het vuur van het gesprek zou de auto rij-instructeur tegen zijn opponent hebben gezegd „Je bent dronken". Dat nam deze niet. „In geen zeven jaar heb ik een droppel alcohol gedronken, edelachtbare," 'Advertentie De nieuwste PATENT-SUPER-KOLENCONVECTOR met een totale warmtespreiding. Ideaal voor grote vertrekken. Wij geven u vrijblijvend advies, verzorgen vakkundige plaatsing en smidswerk. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Betaling is prettig te regelen. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillisement verklaard: T. J. Heerenmans, grondwerker, en zijn echtge note G. E. HeerenmansDerlagen, Pres. Steinstraat 14, IJmuiden. Rechter-Commis- saris: Mr. N. Smits, en Curator: Mr. A. A. M. Leesberg, Vondellaan 20, Beverwijk; De vennootschap onder firma J. Brouwer en Zoon, gevestigd en kantoorhoudend te Haarlem, Bantamstraat 42, en de beheren de vennoten J. Brouwer Sr., wonende Ban tamstraat 42 te Haarlem en J. Brouwer Jr., wonende Wouwermanstraat 79 te Haarlem. Recther-Commissaris: Mr. N. Smits. Cura tor: Mr. H. Jonker, Nieuwe Gracht 51 te Haarlem, en P. van Steijnen, handelaar in auto's en auto-onderdelen, Koudenhorn 50 rood te Haarlem. Rechter-Commissaris: Mr. N. Smits en Curator: Mr. D. Rens, Jansweg 52, Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van D. Hoogkamer, Bantamstr. 47, Haarlem, handelende onder de naam Deterha. Rechter-Commissaris: Mr. N. Smits en Curator: Mr. F. M. Oberman te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de vijfde- tevens slotuitdelingslijst is geëin digd het faillissement van de Coöp. Spaar en Voorschotbank „Boaz", gevestigd te IJmuiden (uitgespr. bij vonnis van 13 ok tober 1936). Rechter-Commissaris: Mr. J. P. Petersen en Curator: Mr. F. v. d. Goot. Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van L. D. de Jon ge, houthandelaar te Hoofddorp (uitgespr. bij vonnis van 6 november 1934) en van J. M. Kohlschein, schilder en sigarenwin kelier te Haarlem (uitgesproken bij vonnis van 10 maart 1936). VAN TONGEREN WINT De rennersclub Kennemerland heeft de woens dagavond gehouden onderlinge wedstrijden onder heel wat betere weersomstandigheden gehouden dan zondag de ronde van Beverwijk. De uitsla gen luiden: A-klasse: 1. F. van Tongeren: 2. J. Groot: 3. Chr. Duiker: 4. D. de Ruiter. B-klassc: 1. H. Frejee: 2. P. van der Bos. C-klasse: 1. B. Weda: 2. L. Zonneveld: 3. N. Lute: 4. Heine: 5. D. Dullemans; 6. Groot. Adspiranten: 1. Rietdijk; 2. Serpenti: 3. Luns: 4. Jachtenberg: 5. Slotemaker; 6. Sj. de Goede; 7. P. van der Bos. getuigde hij. De Haarlemmer merkte op dat hij bij de politie in Velsen een aan klacht tegen de getuige had ingediend we gens poging tot doodslag. „Maar in plaats van hem sta ik nu hier als beklaagde," zei hij op verongelijkte toon. „De gebruikelijke ruzie tussen weggebruikers, vond de offi cier van Justitie," omdat ze elkaar slecht kunnen verdragen in het verkeer." De ver dachte zei in zijn laatste woord dat hij slechts was afgegaan op de mededeling van omstanders, dat de beledigde automo bilist te diep in het glaasje had gekeken. Het was niet zijn bedoeling geweest om te beledigen. Advertentie IJMUIDEN f»J KENNEMEftlAAN 55 De Koninklijke Nederlandse Redersvcr- eniging heeft er op aangedrongen, dat de per 30 april 1960 ingevoerde beperking van de investeringsaftrek en de vervroegde af schrijving niet van toepassing wordt ver klaard op de zeescheepvaart evenals op de luchtvaart. De Redersvereniging heeft deze wens uitgesproken in een memorandum aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp betreffende de regelen van de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. De Redersvereniging betreurt, dat de maatregel van de minister en de staats secretaris van Financiën voor het gehele bedrijfsleven is getroffen en dat geen reke ning is gehouden met de bijzondere positie van de zeescheepvaart. Hierdoor wordt ook een sector getroffen, waar voor het ont staan van spanningen als waartegen de maatregel is gericht, geen gevaar bestaat. De redersvereniging zegt dat continuïteit in de vervangingsprogramma's van de Ne derlandse rederijen een gebiedende eis is en dat deze continuïteit door de maatregel financieel ernstig wordt bemoeilijkt, en dit in een periode waarin binnen niet al te lange tijd een belastingherziening mag worden tegemoet gezien, welke, naar de Redersvereniging stellig verwacht, met de speciale positie van de Nederlandse koop vaardij rekening zal houden. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 3 tot en met 9 juli zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 153 schepen (504.428 brt) en vertrokken 137 schepen (438.854 brt). (Van onze Haagse redacteur) Minister Marijnen vindt de tijd geko men, dat de toeslag van een gulden per kilogram welke de laatste weken werd uit gekeerd uit het zuivelfonds om het binnen landse boterverbruik te stimuleren wordt verminderd of geheel zal vervallen. Dat heeft de bewindsman gisteren het dage lijks bestuur van het produktschap voor zuivel, dat daartoe de noodzakelijke maat regelen moet treffen, op het hart gedrukt. De minister van Landbouw is met na me van mening dat in de eerste plaats het binnenlandse boterverbruik in verhou ding tot de alweer dalende produktie vol doende is gestegen en dat in de tweede plaats de exportmarkten voldoende pers pectieven bieden. Maar vooral wil de mi nister de zware druk van de toeslag op het zuivelfonds verlichten. Een en ander leidde ertoe, dat het be stuur van het Produktschap voor Zuivel in zijn vanmorgen gehouden vergadering af zag van een openbare behandeling van het boterbeleid. al was het. voorgenomen gesprek met de minister van dat afstel niet de enige reden. Hechtte de voorzit ter, de ANAB-afgevaardigde S. van dei- Ploeg, grote waarde aan een openbare be spreking van het boterbeleid een me ning waarin hij door de vertegenwoordi ger van de christelijke landarbeiders krachtig werd gesteund om daardoor de gelegenheid te hebben een aantal voor al in zuivelbladen gebleken misvattingen te corrigeren, de woordvoerder voor de zuivelverkoopcoöperaties meende dat een dergelijke openbare ciscussie grote geva ren behelsde voor de Nederlandse boter- exportbelangen. Overigens was al open baar geworden, dat met name de boter- exporteurs veel critiek hebben op het be sluit van het produktschap, de verkoop van koelhuisboter tegen inleveringspri.izen stop te zetten en dat men öok de tot twee keer toegepaste verlaging van de export toeslag naar Engeland onjuist vond. Deze bezwaren waren al opgenomen in het ver slag van de bespreking van de botercom- missie van het produktschap. Het melkprijsbeleid kwam slechts zijde lings ter sprake, omdat in een vorige ver gadering van het produktschap reeds be sloten was dat over deze ingewikkelde materie door een kleine bestuurscommissie zal worden gerapporteerd. Maar de ver tegenwoordiger van de standaardisatie- bedrijven had thans schriftelijk felle cri tiek geleverd op de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp die naar zijn oordeel de standaardisatie- bedrijven en de slijters tussen hamer en aambeeld van verreken- en straatprijs plaatste. De afgevaardigde van de V.V.Z.M. merk te op. dat het een zonderlinge gewoonte van de staatssecretaris wordt om tot in een tiende cent nauwkeurig uit te rekenen waarvoor de melk aan de consument mag worden verkocht en dat die prijs voor een geheel jaar wordt vastgesteld zonder dat daarover met de belanghebbenden overleg wordt gepleegd. Op de vergadering van de Internationa le Walvis Commissie in Londen heeft men een resolutie aangenomen, waarin Noor wegen en Nederland wordt verzocht weer deel te gaan nemen aan de besprekingen, en zou dan een regeling kunnen treffen voor een verdeling van de totale vangst en de introductie van een internationaal controle-systeem. Om dit beroep te ondersteunen heeft de commissie met 7 tegen 2 stemmen met vier onthoudingen besloten om geduren de de seizoenen 19601961 en 1961 1962 de limieten voor de vangst van blauwe walvissen in de Zuidelijke IJszee op te schorten. Het is de bedoeling, dal als Noorwegen en Nederland niet toetreden, deze op schorting ongedaan te maken. Men besloot om de periode gedurende welke men blauwe walvissen mag vangen, te bekorten. Het seizoen begint nu op 14 februari in plaats van op 1 februari en het zal eindigen op de normale datum,7 april. Wat de kwestie van het menselijk doden van walvissen betreft, heeft men tot nu toe geen bewijzen gevonden, dat het. elektrisch doden van walvissen zachter is dan de tegenwoordige methode met de explo sieve harpoen. Nog vreemder is het, nog steeds aldus dit bestuurslid van het produktschap, dat de staatssecretaris in het westen een prijsverhoging voor flessemelk toestaat op voorwaarde dat in niet-gesaneerde gebie den de losse melk in prijs wordt verlaagd. „Dat is hetzelfde als een besluit dat de bakkers in Den Haag de broodprijs mo gen verhogen als die in Groningen haar verlagen", aldus deze spreker, die tevens gewag maakte van een door de V.V.Z.M. ingesteld onderzoek naar het melkprijs beleid. De voorzitter kon deze opmerkingen wel onderschrijven, maar ook al omdat er geen vertegenwoordiger van de minister van economische zaken aanwezig was, kwam het niet tot een gedachtenwisseling over de gewenste grotere vrijheid op ter rein van de consumptiemelkprijzen. De woensdag in Beverwijk gehouden aardbeienveiling had een heel wat kalmei- verloop dan men het deze week gewend was. Doordat de fabriek het niet meer de moeite gaat vinden om te kopen de aanvoer wordt te klein raakte de bodem uit de markt. Deze bodem lag de voorgaan de dagen zo rond 2.50 per slof. Wilde de binnenlandse markt zich bevoorraden, dan moest men hier boven uit. Hier komt nog bij dat ook de kwaliteit der aardbeien minder begint te worden. Men kan nu de nadelen van het onweer water van vorige week bespeuren. Zo kon het dan ook gebeuren dat de eerste kwali teit net boven 4— per mand uitkwam. Voor de tweede kwaliteit, en dat was 95% van de aanvoer, lag de prijs tussen 1,50 en f 3.60 per mand. Er waren heel wat doosjes, die van 22 tot 69 cent per stuk noteerden. Gezien de snel teruglopende aanvoer zal er zaterdag niet meer geveild worden. Volgende week hoopt men nog enige veilingen te houden en dan behoort ook het aardbeien-seizoen 1960 weer tot het verleden. Advertentie u het maximum gezichtsvermo gen te bieden. Maar wij doen alles wat in ons vermogen is om u dè bril te leveren waar mee u „gezien" zult zijn Lange Nicuwstiaal 789 Tel. 7119 m Kennemer Kruimels Het zal nu zo lang niet meer duren, of elke telex- abonné in Nederland zal een „telexgesprek" kunnen voe ren met elke passagier die zich op een zeevarend schip bevindt, vooropgesteld na tuurlijk dat de laatste aan boord is van een modern schip, dat dus telex heeft. Het eerste feilloze telexge sprek tussen een telexist in Nederland en een telexist op een varend schip heeft aan het begin van deze week plaatsgehad. De telex in Ne derland was opgesteld in IJmuiden, op het tweede Sluiseiland, bij de rijksradio- dienst (station Scheveningen Radio), waar directeur C. van Geel de scepter zwaait. Met dit eerste honderd percent geslaagde telexge sprek tussen wal en schip tussen IJmuiden en het ba- nanenschip „Geeststar" op maandagmiddag jongstleden) is weer een mijlpaal bereikt op het terrein van de mo derne communicatiemogelijk heden. Al zal het dan nog wel een poosje duren voor een IJmui- dense reder een telexgesprek kan hebben met de schipper van een zijner vissende traw lers: na de tewaterlating za terdag aanstaande van de hypermoderne vriestrawler „Egmont." van de IJmuiden- se rederij „Batavia" zullen er nog heel wat trawlers in Ne derland worden gebouwd die (nog) geen telex aan boord zullen hebben. Nu we het toch hebben over moderne communicatie middelen: aan het einde van deze maand zal het een halve eeuw geleden zijn, dat het eerste „slachtoffer" viel van de scheepsradio. Het was Harvey Crippen, een arts,, die zich aan boord bevond van het Britse stoomschip „Mont Rose", op weg van Engeland naar Amerika. Dokter Crippen, die in gezel schap was van zijn assisten- Het visserij-inspectievaar tuig van de Britse marine HMS „Soberton", dat 8 juli jongstleden te IJmuiden werd verwacht, voor een vierdaags bezoek, liet het afweten. Er was veel werk gemaakt van het programma: van vrijdag morgen negen uur tot maan dagmorgen tien uur zouden zeventien „nummers" afge werkt worden en, zoals men dat van „Marine" gewend is, alles was precies tot op de seconde uitgekiend. Maar vrijdagmoi-gen, 8 juli 1960. 0900 uur kreeg onze verslag gever de schrik van z'n leven te verwerken: punt 1 van het uitgebreide tot in de pun tjes verzorgde programma „ETA Outer buoy, embark pilot" had moeten beginnen, er was echter geen „Sober ton" te bekennen In de loop van de dag, na een reeks telefoontjes, kwam de opheldering: „de „Sober ton" komt niet". Later volg de, op verzoek, de aanvulling: in verband met vloot- operaties". Soberder kon al niet, maar het bleef er bij. Speculaties volgden: „Rus sische duikboten", ge woon machineschade", „Soe- karno heeft geprotesteerd". We weten het, eerlijk, nóg niet. Maar houden het maar op die IJslanders, die alle vis binnen de twaalf mijl van hun kust voor zich zelf wil len houden en het de Engel se trawlers wel moeilijk ma ken, zo af en toe. te Ethel de Neve, was be paald niet op een plezier reisje: hij had zijn echtge note. Melle vermoord en dacht met Ethel een nieuw leven te kunnen beginnen in de Nieuwe Wereld. De „Mont Rose" had radio en voor het eerst in de geschiedenis dacht de politie er aan hier gebruik van te maken. Commander Kendall sloot, op verzoek van de Londense politie, de dok ter en zijn vriendinnetje in en bracht ze weer netjes naar Engeland terug. Later heeft de heer Kendall in een radio-uitzending verteld, hoe het allemaal gegaan is. Moge de komende telexge- sprekken tussen mensen in Nederland en mensen aan boord van schepen slechts gaan over prettiger dingen! Honderden vakantiegangers uit de IJmondgemeenten heb ben in deze vakantietijd over bodige looppasjes gemaakt op de perrsons van onder andere het spoorwegstation Haarlem. Zij snelden naar treinen, die niet „hun trein" bleek te zijn, ofschoon dit een minuut te voren via de stationsomroep al bekend was gemaakt; de oekendmaking was echter door deze vakantiegangers niet verstaan en dit lag niet aan hun oren. In een groot aantal stations van de Nedei-landse Spoor wegen wordt voor medede lingen aan reizigers en per soneel gebruik gemaakt van geluidsinstallaties. De akoes tische omstandigheden zijn in dergelijke, meestal overdekte ruimten van dien aard, dat Het is niet bepaald gunstig weer, de laatste weken. Er heerst dan ook beslist niet de traditionele drukte van de vakantietijd, zoals we die van andere jaren zo goed kennen. In elk geval heeft men bij IJmuiden nog weinig last van de olie, die in het zuiden het strandleven bijna dreigt te bederven. Maar wat heb je aan een strand, dat schoon is, als het zo koud en vochtig is, dat je toch niet kunt liggen zonne baden? Er zijn dan ook nog steeds maar weinig diep bruine mensen, en de midde len, die pretenderen, iemand zonder zonneschijn toch bruin te maken, hebben nu dan ook wel wat voor. Er komen natuurlijk toch wel mensen op het strand. Het is juist lekker weer om diep in de kraag gedoken een strandwandeling te ma ken. En het is prachtig weer om een vlieger op te laten, hetgeen ook door vele kin deren ijverig wordt gedaan. Er zijn van het jaar prach tige vliegers bij, zo echt, dat ze ook van vlak bij precies op een zwevende vogel lijken. Maar de zon is er niet, en dat is voor degenen, die hun brood moeten verdienen in de recreatiesector, toch wel erg zuur. Degenen, die naar het strand gaan, zoeken al spoedig ergens achter glas hun heil, maar het zijn er lang niet genoeg. Wel is het opvallend hoe sterk de avondtrek naar de strand- restaurants begint te worden. Velen zijn daar in de avond uren te vinden. Zo groeit toch een vermaakscentrum op het strand, dat wel eens perspectieven zou kunnen bieden. In elk geval is het voor de eigenaars van de strandetablissementen ver heugend, omdat dit tenmin ste iets goed maakt. Tegen zonsondergang ziet men zo velen naar het strand tijgen. Ze gaan eerst zien, hoe de zon bloedrood in zee zakt, al valt het resultaat de laatste weken steeds weer tegen. En dan wordt het al gauw een kopje koffie drin ken. Al die mensen moeten nu over de bailey-brug, die toegang geeft tot het strand. Een verleidelijk plekje om eens hoog boven alle gewoel over zee uit te kijken. Maar helaas, het is niet toegestaan en voor dit verbod zal heus wel reden zijn. Er staat een bord, dat men maar zelden in ons land zal aantreffen: „Verboden stil te staan". Men houdt zich over het al gemeen netjes aan dit ver bod. En het meisje op de foto, dat de waarschuwing in de wind slaat, maakt ook een tikje de indruk, of ze onze fotograaf in de gaten had. Ze bleef de enige, in het kwartier, dat we de brug ob- het geproduceerde geluid slechts langzaam uitsteft. Het materiaal van de omge ving (stenen perrons, metalen of stenen overkapping, grint op de spoorbaan e.d.) is er mede de oorzaak van dat het geluid aan alle zijden wordt gereflecteerd. Het geprodu ceerde geluid bereikt de toe hoorder dus direct en via de oppervlakten door welke het gereflecteerd werd. Het ge reflecteerde geluid legt een langere weg af dan het directe en zal zodoende het oor eerst enige tijd na het jntvangen van het directe ge luid bereiken .Deze herhaling is de oorzaak van het hinder lijke galmen, dat kenmerkend is voor grote, holle ruimten. Met name het Centraal Sta tion te Amsterdam heeft een hinderlijke nagalmtijd en een eenmaal geproduceerd geluid blijft gedurende betrekkelijk lange tijd hoorbaar. Voor de berichtgeving met een ge- uidsinstallatie is deze nagalm bijzonder storend en het effect kan dan ook aanleiding 'even tot volkomen onver staanbaarheid. Voor de sonorisering van het Amsterdamse Centraal Station is nu een geluids installatie ontwikkeld, waar mee op alle punten van de perrons een goede verstaan baarheid is verkregen. Moge alle grote stations zo spoedig mogelijk een verstaanbare omroep krijgen Voor diegenen, die liever kaviaar dan garnalen heb ben bij het ontbijt, hebben we slecht nieuws. Tenminste, als het waar is wat in het jongste nummer van de „All- gemeine Fischwirtschafts- zeitung" wordt beweerd, on der het hoofd „Mit dem Kaviar ist es vorbei". Er staat namelijk, dat de Russen boorzuur gebruiken voor de conservering van kaviaar, dat de levensmiddelenwet dit conserveringsmiddel ver biedt en dat konsekwent voortaan de heren diplomaten in de bondsrepubliek het dus zonder zullen moeten doen. Voor de conservering van garnalen is ook bij ons boor zuur taboe. Konsekwent zou dit dus ook moeten gelden voor kaviaar die met dit goedje goed gehouden wordt. Maar misschien blijkt door een door het Centraal Bureau voor de Statistiek in te stellen onderzoek dat het aantal ka- viaarseters in Nederland te klein is om er zich druk over te maken. Ofschoon we in twijfel trekken, dat het alleen diplomaten zijn, die zich aan deze lekkernij bezondigen. serveerden, die niet haastig doorliep, het brugdek over, op weg naar het strand, of op weg naar huis, waar schijnlijk ook naar de koffie. Coen Niesten uit Bever wijk, een van onze nationale wielersporthelden, die in de IJmuider Courant van maan- lag jongstleden uitvoerig ver teld heeft over zijn jongste Tour de France-ervaringen, heeft met zijn verzuchting „Fijn, geen stokbrood, meer" heel wat lezers geprikkeld, die, juist terug van vakantie uit het buitenland, moeilijk kunnen wennen aan „geen harde verse broodjes" bij het eerste en „geen vers stok brood" bij het tweede ont bijt. „Zulke uitspraken als gedaan door een belangrijke figuur in de sportwereld umnen de algemene opinie beïnvloeden en de kans dat men hier in Nederland ein delijk ook eens rekening gaat louden met de wensen van :en bepaald niet onbelang rijk aantal consumenten, die vél verse harde broodjes en vel vers stokbrood wensen, verkleinen", menen zij. Het lijkt ons echter niet billijk, dat Coenraad in de 'aceschoentjes te schuiven; lij sprak alleen maar voor :ichzelf en smaken verschil- en, nietwaar? De aanvoer van zeevis heeft zich in mei 1960 volgens het produktschap voor vis en visprodukten op een bevredigend niveau bewogen. De prijzen waren veelal lager dan in april..Verse haring was in vrij grote hoeveelheden aan de markt. De export van zeevis bleef iets onder de verwachtingen. In de overige sectoren vertoonde de uitvoer een normaal beeld. In mei werden in totaal 1383 kantjes maatjesharing aangevoerd voor een waarde van 403.122. De gemiddelde prjjs bedroeg 291,48 per kantje. De aangevoerde haring was in het algemeen van prima kwaliteit en van middelbare grootte. De uitvoer van gezouten haring, vrij wel uitsluitend afkomstig van de vorige teelt, bedroeg 726 ton voor een waarde van 597.000. Afzet vond onder meer plaats naar België (236 ton), West-Duits- land (366 ton) en Noorwegen (43 ton). In mei 1959 waren de uitvoertotalen respec tievelijk 754 ton en 674.000. In mei was er 1335 ton verse haring aan de markt en wel 901 ton te IJmuiden en 434 ton te Scheveningen. In totaal werd 625 ton ver se haring afgevoerd naar de vismeel- industrie. In mei 1960 kon 464 ton verse haring worden geëxporteerd voor een waarde van 1 242.000 tegen 284 ton voor een waarde van 108.000 in de overeenkomstige maand van 1959. Afnemers waren België (69 ton), West-Duitsland (153 ton) en Oost- Duitsland (242 ton). Zeevis De aanvoer van rondvis was aanzienlijk beter dan in april en liep op van 1.908 ton, gemiddelde prijs 0.65 per kilo, tot 2.456 ton, gemiddelde prijs 0.52. De stij ging in het aanbod van rondvis werd voor namelijk veroorzaakt door grotere aan voeren van kabeljauw. Voor vrijwel alle platvissoorten werden bij een iets grotere aanvoer lagere prijzen gemaakt dan in april. De aanvoer steeg namelijk van 1.935 ton tot. 2.112 ton, terwijl de gemiddelde pi-ijs daalde van 1.71 tot f 1.25 per kilo. De aanvoer van makreel bedi-oeg niet minder dan 3.727 ton, waarvoor ge middeld 0.16 per kilo werd betaald. In IJmuiden werd 2.680 ton afgeslagen, waar van 96 ton werd afgevoerd naar de vis- meelindustfie. Van de 1.038 ton, die in Scheveningen werd aangevoerd ging 62 ton naar de vismeelfabriek. 458 Ton werd uitgevoei-d. In mei was er 526 ton schelvis aan de markt, waarvan 412 ton in IJmuiden en 109 ton te Scheveningen. Slechts 34 ton werd geëxporteerd. De aanvoer van kabeljauw liep op van 489 ton, gemiddelde prijs 1.01 per kilo, tot 770 ton, gemiddelde prijs 0.64 per kilo. Ruim 260 ton werd uitgevoerd. De kotters maakten in het algemeen re delijke s c h o lvangsten. In totaal was er 1.074 ton, waarvoor gemiddeld 0.50 per kilo werd betaald. In IJmuiden werd 927 ton aangevoerd. De uitvoer bleef met 218 ton onder de verwachtingen. Tong was in mei in bevredigende hoe veelheden aan de markt. De aanvoer be droeg 737 ton, de gemiddelde prijs lag op 2.54 per kilo. In april was er 809 ton, terwijl de gemiddelde prijs f 3.12 per kilo bedroeg. In IJmuiden was 612 ton tong. Scheveningen levei'de 84 ton. De uitvoer bereikte het totaal van 489 ton. De uitvoer van zeevis bedroeg in mei 1960 1710 ton voor een waarde van 2,7 miljoen. Verzending vond onder meer plaats naar België (663 ton), West-Duits land (223 ton), Frankrijk (226 ton), Italië (157 ton), Groot-Brittannië (163 ton), Zwit serland (19 ton) en U.S.A. (205 ton). In mei waren de exporttotalen van zee vis 1.338 ton en 2.- miljoen. De invoer van zeevis lag in mei op een betrekkelijk laag niveau. De totalen waren respectievelijk 577 ton en 672.000. Ingevoerd werd onder anderen uit België (125 ton), West-Duitsland (214 ton), Noor wegen (67 ton), en Zweden (153 ton). De import bestond voornamelijk uit kabeljauw (240 ton), koolvis (46 ton) en makreel (50 ton). In mei 1959 werd 474 ton zeevis ingevoerd voor een waarde van 492.000. Garnalen De aanvoer van consumptiegarnalen be droeg slechts 272 ton, gemiddelde prijs 2.77 per kilo. De uitvoer van ongepelde garnalen bedroeg 209 ton voor een waai'de van 711.000. In gepelde toestand werden 44 ton garnalen uitgevoerd. De visconsei-venindusti-ie .verwerkte voor al makreel, welke vissooi't in zeer gi'ote hoeveelheden werd aangevoerd. De uitvoer Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Peregrine van Londen; Scheldeborg. Colchester; Millbank, Noordzee, proefvaart: Jan Brons, Mantyluoto; Martha Russ, Archangel; Waterland, Hamburg: Lindesingel, Hudiksvall; Militence, Par; Liberia- kust, Hamburg: Simara. Monrovia, erts lossen IJmuiden: Leonidas, Malaga; Calchas, Gothen burg: Heimo Rokmann, Rotterdam: Silona, Ho ping, erts lossen IJmuiden: Amaly Thyssen, Wa- bana: Bellis, Archangel; Wieboit Böhmer, Rot terdam: Manto. Rotterdam; Argo, Hamina; Ad- miralengracht, Kotka. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Rote van Antwerpen; Arak, Neath; Talavera, Haukipoedas; Ciudad de Peirera, Antwerpen. Woensdag vertrokken uit ÏJmuiden: Ursa Minor naar Rotterdam: Henriette B. Londen, walsmate- riaal van IJmuiden; Jean Lykes, Rotterdam; Lo tus, Londen: Alstern, New York. ledig van IJ muiden: Jacob Teekman, Rotterdam; Alca, Rot terdam; Clothilda M. Sharpsborg, zout van IJ muiden; Rien Teekman. Antwerpen; Desdemona. Antwerpen, ledig van IJmuiden; Schippersgracht. Sas van Gent; Peregrine. Harlingen; Kennemer land, Recife; Scheldestroom, Rouaan: Martha Ahrens, Rotterdam; Philetas, Rotterdam; Stafos, Rotterdam; Theano. Rotterdam; Helny, Rotter dam; Tucuman, Antwerpen; Wesertal. Lacuera; Magas, Rotterdam: Toula. Archangel; Trewellard, Londen; Stentor, Rotterdam: Lucas Bols 1, Man tyluoto; Odile, Rochester, stijfsel van Koog a/d Zaan: Sont. Londen, walsmateriaal van IJmuiden. Donderdag vertrokken uil Mmuiden: Corsteam naar Rotterdam, ledig van IJmuiden; IJstroom, Poole: Torwald, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). gend beeld en bedroeg 1.367 ton voor een waarde van 1,5 miljoen. In mei 1959 wa ren deze totalen respectievelijk 1.689 ton en 1,9 miljoen. Voorts werden 174 ton visconserven geïmporteerd voor een waar de van 442.000 tegen 266 ton voor een van visconserven vertoonde een bevredi- waarde van 709.000 in mei 1959.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7