Raad Velsen wel achter beleid B en W, maar tegen uitlating loco-burgemeester Duin en Kruidbergerweg wordt in geen geval een snelweg Voorzitter De Boer onwel Economische vooruitgang mag niet ten koste van de mens gaan VVD (ZONDER MOTIVERING) IN OPPOSITIE In en om de stad Motie Locoofoiirgemieester H, die Boer Puntjes moeten nu op i in gemeente Velsen Berichten over water tussen pieren en in kanaal alarmerend Borden voorrangswegen Kosten 27.500 Besluiten raad Velsen DONDERDAG 14 JULI 1960 9 Lof voor H. de Boer Besluiten Velsense raad J. VAN LEEUWEN IN RAAD VELSEN: De ingezetenen van Velsen die gister avond niet aanwezig waren op de publieke tribune of in de gang naast de raadzaal, waar evenmin een stoel onbezet bleef, en die verwacht hadden uit het verslag van de openbare vergadering van de Velsense gemeenteraad op woensdag .jongstleden (dat men elders in dit blad aantreft) ein delijk te vernemen welke toch de redenen en achtergronden zijn geweest die hebben geleid tot de hoogst ongebruikelijke wijze waarop het afscheid van de voormalige burgemeester dezer gemeente, mr. M. M. Kwint, heeft plaatsgevonden, zullen, even als zij die de zitting wel zelf hebben bij gewoond, zeer teleurgesteld zijn. Het college en de raad hebben hun hou ding in deze onverkwikkelijke kwestie he laas ook gisteravond niet begrijpelijk ge maakt. Kennelijk hardnekkig vasthoudend aan hun standpunt, dat aan deze kwestie dingen ten grondslag liggen waarmee de ingezetenen van deze gemeente niets van doen hebben, werd volstaan met een on duidelijke en daardoor nog meer verwar ring stichtende motie, die geboren werd uit een geheime conferentie van de frac tievoorzitters. Ook de V.V.D. de enige fractie die tegen de motie stemde, nadat zij zich door haar aanwezigheid op de „niet-officiële" afscheidsreceptie van de heer Kwint reeds duidelijk gedistancieerd had van de door het college en de raad aangenomen houding, heeft het niet nodig geoordeeld in het openbaar haar standpunt te motiveren. Veler ogen waren gister avond van de tribune af gericht op de lege V.V.D.-stoel van ir. N. van der Kolk, die op vakantie is.Van hèm had men ken nelijk wèl uitleg verwacht. Bepaald teleurstellend was de medede ling van loco-burgemeester H. de Boer met betrekking tot het door hem gemaak te excuus aan de Duitse harmoniekapel, die enkele weken geleden in Velsen was, voor wat hij noemde „onbeschoft" gedrag van de voormalige burgemeester, twee jaar geleden tegenover de toen deze ge meente bezoekende Duitse jeugdvereni ging: de heer De Boer zei, dat het hem slechts speet de raad hierdoor te hebben teleurgesteld; het pleidooi waarin hij zijn standpunt „op formele gronden" trachtte te rechtvaardigen klonk weinig overtui gend. Over „de pers, zelfs de landelijke" viel gisteravond geen goed woord te beluiste ren: zij heeft, volgens de voorzitter, een geheel verkeerd beeld gegeven van de in Velsen heersende sfeer. Voor „de pers", die uit dezer dagen verschenen jaarversla gen van gemeentelijke diensten mocht vernemen, dat de samenwerking met „de pers" goed is, was ook dit een teleurstel lend geluid. Tenslotte, nog even terugkomend op de motie (die men elders in dit blad in ex- tenso aantreft) rijst de vraag: Wordt deze motie (evenals is geschied met de motie van twee jaar geleden, waarin veronschul- digingen werden aangeboden voor het ge drag van burgemeester Kwint) ter kennis gebracht van burgemeester en wethou ders, gemeenteraad en jeugdvereniging (en harmoniekapel) te Bergisch Giad- bach? Wij menen, dat ook zij recht heb ben te vernemen dat de gemeenteraad van Velsen zich distancieert van het dooi de loco-burgemeester gemaakt excuus voor het, wat hij noemde, „onbeschoft" gedrag van de toenmalige burgemeester. De taak die wethouder H. de Boer vele maanden geleden overnam van de toen ziek geworden burgemeester Kwint was verre van gering en de langdurige ziekte van wethouder De Jong bracht ook voor hem nog meer werk en nog meer zorgen Door de heer De Boer, die voordien zelf langdurig ernstig ziek was geweest, is vooral in de laatste maanden enorm veel en uitstekend werk verricht. De gemeente Velsen is hem hiervoor zeer veel dank verschuldigd. Voor diegenen, die enig be sef hebben van hetgeen door deze lichame lijk toch al niet sterke man is verzet, was het zo wonderlijk niet, dat het hem gis teravond even te veel werd. Het typeerde deze harde werker, dat hij, een half uur nadat hij onwel was geworden, opnieuw de voorzittersplaats achter de groene ta fel innam, om de vergadering tot het ein de te leiden. Moge het zo zijn, dat er spoedig een be langrijke verlichting voor de heer De Boer komt! De gementeraad van Velsen heft woensdagavond besloten tot aankoop van grondstroken, gelegen langs de oostzijde van het zuidelijkste gedeelte van de Duin en Kruidbergerweg en langs de noordzijde van de Midden- duinerweg, langs de oostzijde van het middengedeelte van de Duin en Kruidbergerweg, en langs de westzijde van het noordelijk gedeelte van de Duin en Kruidbergerweg. De totale kosten voor de gemeente komen op 14.000. Mr. Fr. W. D. van Hattum (V.V.D.) hield een hooggestemd betoog, waarin hij de schoonheid van de landelijke Duin en Kruidbergerweg en de Middenduinerweg bezong. Hij vreesde voor het lot van deze prachtige, ongerepte binnenwegen, die straks zullen worden verbeterd en ver breed. „Als wij nu besluiten tot aankoop van de gronden, bestaat dan niet het gevaar, dat men er van uit gaat, dat de raad in principe ook akkoord gaat met de verbre ding en verbetering?" zo vroeg hij. „Ik ge loof, dat het beter is, als B. en W. de raad eerst vragen, of men in principe met ver breding akkoord kan gaan. Een beslissing hierover is zeer belangrijk, want ik zou niet graag zien, dat ook deze rustieke wegen straks bomen zouden kwijtraken en in snelwegen zouden worden veranderd. Dan lijkt 't me beter dat we de kwestie aanhou den. Of we zouden uitdrukkelijk moeten voorstemmen met dien verstande, dat deze beslissing niet. inhoudt, dat we het eens zijn met een volgende verbreding of ver betering". Wethouder R. Verbeek kon de ongeruste mr. Van Hattum, wiens bloemrijke opsom ming van alle begeerlijkheden van de ge noemde wegen op een reisgids had geleken, wel geruststellen. „In het streekplan, dat door de raad is goedgekeurd, wordt: voorzien in een bredere Duin en Kruidbergerweg. Er is nu een ver keerssituatie op deze weg die niet te tole reren valt. Er zijn geen voet- en fietspaden, de weg is te smal. Maar het ligt zeker niet in de bedoeling er een snelweg van te maken. Er zullen geen bomen verdwijnen, de weg wordt wel verbeterd, maar toch vrijwel niet verbreed. Het moet een toe ristische weg blijven. Zoals het nu is, is de situatie echter verkeerstechnisch zo on bevredigend ,dat men geen kans heeft van de natuur te genieten. Er moeten daarom paden voor voetgangers en fietsers komen. De weg zal hoogstens zeven meter breed worden, en er zal ook wel een snelheids beperking worden ingevoerd." De heer Nuyens (KVP) maakte van de gelegenheid gebruik te vragen of men nu ook wat kon doen aan de Middenduinerweg naar Velserend. Daar zijn ook geen voet paden. „Dit gedeelte van de Middenduiner weg is bij dit voorstel niet betrokken" zei de wethouder. „Maar we bekijken de zaak wel. Voor de Velserenderlaan zijn er al voorstellen van de politie binengekomen" Men ging daarna eenstemmig akkoord met de voordracht, ook al omdat de wet houder had gezegd, dat mogelijke plannen toch nog in de raad zullen komen. De gemeenteraad van Velsen was woensdagavond aan het twaalfde punt van de agenda bezig in een broeierige zaal. De publieke tribune was overvol, velen zaten in de gang. Vol ongeduld wachtte men op het hoogtepunt van de agenda, het voorstel van B. en W. naar aanleiding van persberichten over de kwestie-Kwint. Plet hoogtepunt van de vergadering van deze woensdag kwam echter eerder. Plotseling stond een doodsbleke loco-burgemeester De Boer op van achter de groene tafel. „Myne heren" zei hy met zachte stem, „mag ik de vergadering even onderbreken?" Terwijl hij ondersteund door gemeentesecretaris Veenstra naar het gangpad wankelde, werd van achter de groene tafel verduidelijkt, dat de vergadering geschorst was. Er was geen nadere toelichting nodig, want de heer De Boer werd bij het bereiken van het gangpad door een flauwte overvallen. Dokter A. J. van Leusen stelde een on derzoek in, terwijl vele raadsleden van hun stoelen waren opgestaan en in ang stige spanning bijeengroepten. Het viel mee. Dokter Van Leusen maakte bekend, dat de vergadering na tien minuten wel weer doorgang zou kunnen vinden. Raads leden en publiek dromden naar de wandel gangen, waar het voorgevallene druk werd besproken, en waar men zich ook afvroeg of men het persberichten-punt nu wel zou behandelen. Precies een half uur later stapte een aanmerkelijk opgeknapte loco-burgemees ter weer naar zijn zetel. Men besloot zonder verdere discussie om Thalia aan te kopen en daarna liet de heer De Boer niemand in het onzekere. „Ik stel voor om eerst punt 21 te behan delen" zei hij. „Ik weet niet of ik het de gehele agenda uit zal houden en bij de be handeling van dit punt zou ik toch wel graag aanwezig willen zijn. Verklaring en motie De heer Nuyens (K.V.P.) was de enige die 't woord vroeg naar aanleiding van het voorstel van B. en W. het beleid van het college goed te keuren. Dit voorstel was ingediend naar aanleiding van de in de pers verschenen publika- ties over het afscheid van burgemees ter M. M. Kwint en over de uitlating van de loco-burgemeester tegenover Duitse gasten. De heer Nuyens verklaarde, dat de fractie voorzitters over deze zaak overleg hadden gepleegd. Zes van de zeven waren tot overeenstemming gekomen, alleen de frac tievoorzitster van de V..D., mevrouw Heij- koop, meende niet aan de afspraak te kunnen deelnemen. „De voorzitter van de grootste fractie in de raad van Velsen heeft alles gedaan om tot eèn redelijke oplossing te komen", zei de spreker. „Maar er is afgesproken, dat ik het woord zal voeren namens de zes fracties. Dit geschiedt in de eerste plaats om te logenstraffen, dat. er sprake is van een overwegende Partij van de Arbeid- invloed, zoals hier en daar wordt veronder steld. Maar bovendien heeft een blad ge suggereerd, ten onrechte overigens, dat de heer Van Os van de Abeelen belangheb bende is, omdat hij kandidaat is voor het burgemeestersambt in Velsen. Daarom wordt de verklaring van de zes fracties niet door de heer Van Os van de Abeelen. maar door mij afgelegd." In de verklaring werd in de eerste plaats gezegd, dat het de fractievoorzitters zeer spijt, dat door een aantal ontwikkelingen het vertrek van burgemeester Kwint niet geruisloos is geschied. Men constateert dat een van den beginne af zeer respectabele houding van de wethouders en van de raad er toe heeft geleid dat degenen die zich in deze aangelegenheid fatsoenlijk hebben gedragen, allerwegen in een verkeerd dag licht zijn gesteid. Ca-mpagnes „Wij willen ons houden aan de eens ge geven belofte" zei de woordvoerder. „Maar dit is slechts mogelijk als van alle zijden een einde wordt gemaakt aan de campag nes tegen de loco-burgemeester, de wet houders en het overgrote deel van de raadsleden. We hebben begrip voor de moeilijke situatie waarin de loco-burge meester is geraakt, maar zijn minder ge lukkig met de methode die hij heeft ge bruikt om begrip voor zijn standpunt te wekken. Deze functionaris heeft een zwak lichaam maar een sterke geest. Hij verzet ongelofelijk veel werk, en dit onder grote spanning. Die spanning zou hij gemakke lijk kunnen doorbreken als zuivere fat- Loco-burgemeester H. de Boer soennormen hem niet zouden weerhouden. De uitlating van de loco-burgemeester tijdens het bezoek van de Duitse gasten willen we echter uitsluiten bij onze in stemming met het beleid van B. en W." Daarna diende de heer Nuyens namens de zes fracties een motie in, waarvan we de tekst hierbij weergeven. Luco-burgemeester H. de Boer nam hierna het woord. Hij zei, dat er na de berichtgeving in de pers zelfs in lan delijke bladen een sfeer was ontstaan, die er toe leidde, dat men elders zei: ze mogen wel eens gauw naar Velsen gaan, daar is het zo-zo." „Ik vind het goed om vast te stellen, dat er een bijzonder prettige samenwerking is in het college van B. en W. In de maan den van onze samenwerking is er een zeer prettige verhouding met de gehele raad geweest. De samenwerking met het amb tenarenkorps is uitstekend. Dat geld ook voor de verhouding tot de burgerij met de organen die uit haar zijn samengesteld. Ik kan dus stellen dat de samenwerking in Velsen met het gemeentebestuur voortref felijk is". De heer J. Nuyens De heer De Boer verklaarde daarna, dat de wethouders aanvankelijk de uitlating van hem tegenover de Duitse gasten voor rekening van het gehele college hadden willen laten komen. „Ik heb dat niet ge accepteerd" zei de heer De Boer. „Ik wil de gehele verantwoordelijkheid voor deze toespraak op me nemen, en daarom heeft men in het raadsstuk dit facet van de zaak dan ook niet aangetroffen, omdat het een raadsstuk van het gehele college is. Per soonlijk stel ik dus hier, dat deze uitlating geheel voor mijn eigen rekening komt". De heer De Boer ging daarna nader op de gebezigde uitlating in. (Bij de ontvangst van de uit Bergisch-Gladbach afkomstige leden van de harmoniekapel „Paffrath' zei de heer De Boer op vrijdag 17 juni „Nu normale verhoudingen in onze ge meente zijn teruggekeerd, kunnen wij de onbeschofte behandeling, uw jongeren aan gedaan, herstellen en u doen blijken dat ook de gemeente Velsen haar gasten op de juiste wijze weet te behandelen". Red.) „Er is door degenen, die zich tegen deze uitlating verzetten, gesteld, dat de excuses tegenover de Duitse gasten overbodig wa ren. Een reeds gepleegd excuus zou zijn herhaald, en zodoende zijn gericht tegen de heer Kwint.' „Dit is echter niet juist," aldus de loco burgemeester. „Formeel is er niets gebeurd dat onjuist is. Er is indertijd wel een mo tie aangenomen door de raad, waarvan de tekst is verzonden naar Bergisch Gladbach (Een motie naar aanleiding van het feit dat burgemeester Kwint weigerde Duitse jongeren te begroeten tijdens een ontvangst op het raadhuis. Red.). Maar dit was een motie van de raad. Het orgaan „bur gemeester" herstelde de fout niet, het col lege van B. en W. kon de fout ook niet herstellen. Daarom greep de loco-burge meester de gelegenheid als het orgaan- „burgemeester" dit alsnog goed Ie maken Mevrouw G. E. Heykoop-Van Reekum De raad van Velsen, in vergadering 'pijeen op woensdag 13 juli 1960, gezien het gemeenteblad no. 159 dd. 5 juli 1960, gelet op de gezamenlijke verklaring van de 6 fractievoorzitters, constateert, ook bij nadere overweging, dat een, van den beginne af zeer respec tabele houding van de wethouders en van de raad er toe heeft geleid dat degenen die zich in deze aangelegenheid fatsoenlijk hebben gedragen, allerwegen in een verkeerd daglicht zijn gesteld. De Raad wil nog steeds Zijn standpunt handhaven, dat hij zich bij voorkeur wenst te houden aan eens gegeven be loften; hij loenst echter duidelijk te sti puleren dat dit hem slechts mogelijk zal zijn, indien van alle zijden een eind wordt gemaakt aan de campagnes tegen de loco-burgemeester, tegen de wethou ders en tegen de overgrote meerderheid van de raadsleden. •e raad heeft begrip voor de moeilijke situatie waarin de loco-burgemeester door de recente ontwikkelingen was ge raakt. Nochtans is de raad van mening dat de loco-burgemeester een minder gelukkige methode heeft gekozen om van zijn verontrusting blijk te geven. De raad spreekt overeenkomstig het verzoek van het college uit dat de plaatselijke overheid, gezien de om standigheden, niet anders kon en mocht handelen, waarbij de raad uitsluit de tijdens het recente bezoek van de Duitse gasten door de loco-burgemeester ge dane uitlating en gaat over tot de orde van de dag. „De wijze waarop u de kwestie van de bijdrage voor internationaal hulpwerk be handeld hebt verdient grote waardering" zei de heer Nuijens (K.V.P.) woensdag in de raad van Velsen tot loco-burgemeester H. de Boer. „Het is een voortzetting van het uitstekende beleid, dat u als loco-bur gemeester tijdens dit interregnum voert. Er gebeuren veel belangrijke dingen bin nenskamers, waar we veel lof voor heb ben". De leden van de gemeenteraad van Vel sen bleken woensdagavond allen in hun schik met de manier waarop B. en W. dit jaar de gemeenterekening hebben behan deld. De heer Nuyens (K.V.P.) prees de degelijke uitvoerige toelichting bij de re kening over 1958. Hij vond het prettig dat zoveel aandacht was besteed aan de be grotingsbewaking. Ook de heer Lips (A.R.) was deze mening toegedaan. De heer Disselkötter constateerde, dat de ge meente Velsen in 1958 door het tekort de drempel heeft overschreden. De heer Pleyler (V.V.D.), die indertijd heeft voorgesteld een commissie in te stellen voor het onderzoek van de gemeen tebegroting, was uiteraard ook verheugd met het bereikte. Hij adviseerde in de commissie geen lid van B. en W. als voor zitter te laten optreden en zoveel mogelijk alle fracties vertegenwoordigd te laten zijn. Wethouder De Jong zei, dat de begro tingsbewaking na aanneming van kracht zal worden. „De mooie tijd, dat we het niet zo nauw hoefden te nemen is voorbij" zei de wethouder van financiën, „nu moe ten de puntjes op de i worden gezet." Hij vond, dat men bij de samenstelling van de commissie het beste iedere fractie zelf een lid kon laten aanwijzen. aan, toen de kans daarvoor aanwezig was. Wanneer ik zie, dat deze uitlating in de raad niet zo'n goede indruk heeft gemaakt, dan moet ik mijn spijt betuigen. Het was niet de bedoeling uitlatingen te bezigen, waarin ik me tegenover de raad stelde." De heer De Boer zei daarna dat de raad hem uitermate vriendelijk tegemoet was getreden en dat hij sympathie had onder vonden van grote groepen van de bevol king. „Het waren maar enkelingen die onsportief en onzakelijk een afwijzend standpunt innamen." De spreker verklaarde, dat het college de motie van de zes fracties kon overne men. „We moeten de grote eenheid van het bestuur in onze gemeente demonstre ren. Daarom meen ik, dat we allemaal achter deze motie moeten staan." Niemand vroeg verder het woord. Men keek naar de V.V.D., waarin ir. v. d. Kolk ontbrak en mevrouw Heijkoop keek nog even naar haar fractiegenoten. Ze ver klaarde, dat haar fractie tegen de motie was. Een motivering werd niet door haar gegeven. De motie werd daarna aanvaard met de aantekening dat de V.V.D. tegen was Vele toehoorders verlieten na deze beslis sing de publieke tribune. De raad van Velsen heeft woensdag avond besloten een krediet van ƒ3725 be schikbaar te stellen voor het plaatsen van waarschuwingsborden betreffende het ba den en zwemmen. Het rapport van de G.G.D. over de toe stand van het water in het kanaal en tus sen de pieren was van dien aard, dat men niet kon wachten op het definitieve rapport van de R.I.Z.A. het Rijksinstituut Zuivering Afvalwater. „De berichten van de G.G.D. waren zo alarmerend, dat we snel moeten ingrij pen" zei wethouder Verbeek. „Is het nu een verbod of verzoek?" wilde de heer Andriesma (K.V.P.) weten en de heer Schotman (V.V.D.) wilde graag vernemen wat er nu precies op de borden komt te staan. De heer Verbeek zei, dat het al jaren verboden is om te zwemmen in binnen- en buitenkanaal en in de haven tegenover het fort. Alleen het deel tussen de pieren is er nu bijgekomen. „Het doen naleven van het verbod is echter bijna onmoge lijk" zei de heer Verbeek, „ik geloof dat we meer bereiken als we door middel van borden de mensen er op wijzen, dat hun gezondheid bedreigd wordt als ze in het water gaan. Op de borden komt dan ook een waarschuwing, die van een korte toe lichting wordt voorzien." De routes Parkweg-Stationsweg en Broekbergenlaan-Hagelingerweg-Van den Vondellaan-Waterloolaan-Zeeweg (gedeel te) in de gemeente Velsen zijn aangewezen als voorrangswegen. De raad van Velsen heeft woensdagavond een krediet van ('27.500 beschikbaar gesteld voor de be- bording en bebakening van deze routes. Al leen vroeg dr. A. J. van Leusen zich af, of „bebording" nu wel een goed Neder lands woord was. „Ik hoop het" antwoord de loco-burgemeester H. de Boer. De raad verpachtte een stuk grasland ten oosten van Rijksweg 9 te Santpoort voor 120 per hectare per jaar, hetgeen voor dit terrein van 0.90.05 ha neerkomt op 108 per jaar. Aangekocht werd de woning Vlugthove straat 4 te Santpoort, Het pand werd van de eigenaresse gekocht voor 3000. De verhuring-voor 6.50 per week kan nog geruime tijd worden voortgezet Het pand is gekocht met het oog op een eventuele sanering van de bebouwde kom van Sant poort. De raad besloot tot het verlenen van medewerking aan het bestuur van de chris telijke kleuterschool aan de Irissenstraat te Santpoort voor de vervanging van het verouderde meubilair in één der werkloka len van deze school. Medewerking werd ook verleend aan het bestuur van de Marie Boreelkleuterschool te Driehuis voor het aanbrengen van een betonbodem met af wateringsmogelijkheden in de zandbak. De gemeenteraad van Velsen heeft een krediet van ƒ3300 verleend voor het ver beteren van de speelplaats van de Moer- bergkleuterschool te IJmuiden. Men verleende een aanvullend subsidie van ƒ6114,15 aan de Stichting Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek Velsen. Ten behoeve van de huisvesting van de gemeentelijke ambtenaren voor culturele zaken, sport- en jeugdzaken huurde men de zalen 1 en 2, de keuken en een deel van de gang tegen 2600 per jaar in het Cultureel Centrum te IJmuiden. Tot onderwijskrachten in tijdelijke diens aan de cursussen voor karaktervormend onderwijs aan de Mevrouw Dr. J. van den Bergh van Eysinga Elischool te IJmui- den-Oost werden benoemd mevrouw Ph. A. L. Walta-Terlingen (Mater Amabilis) en de heren J. Havelaar en J. F. A. Pie- terse (Zonnebloem-Klimop). Aan de heer P. Zwart te IJmuiden ver kocht men voor garagebouw 45 m2 grond aan de Zwaanstraat te IJmuiden voor 12.50 per vierkante meter. Een plan tot onteigening van de grond, gelegen aan de westzijde van de Driehui- zerkerkweg, tegenover de Wolff en Deken laan te Driehuis, werd voorlopig goedge keurd. De grond is bestemd voor de aan leg van sport- en speelvelden. Men besloot tot het voeren van verweer tegen een rechtsvordering in hoger beroep tegen de gemeente. Deze vordering is ingesteld wegens be weerde wanprestatie en/of onrechtmatig handelen door de gemeente. De Arrondis sementsrechtbank te Haarlem heeft op 15 maart de eisende partij de vordering ont zegd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE „Het gevaar bestaat, dat de overheid het economische aspect van onze samenleving zodanig accentueert, dat er aan sommige menselijke aspecten te kort wordt gedaan. Er wordt veel gedaan voor de uitbreiding van de hoogovens, maar van de andere kanten is er een weinig plezierige situatie op het gebied van scholen en verenigingsgebouwen. Er is iets fout, als vele sociale voor zieningen het slachtoffer worden van een overspannen arbeidsmarkt. Het gaat om de mens in de IJmond, en tal van dingen, die die mens nodig heeft, raken in de verdrukking als al te veel nadruk op de ontwikkeling in de economische sector wordt gelegd." Dat was wel de kern van het betoog van de heer J. van Leeuwen (K.V.P.), naari aanleiding van het antwoord van B. en W. op zyn vragen inzake de bouw van een kantoorgebouw by de Hoogovens. Hij begon zijn betoog met. een historische beschouwing over de door dichters bezon gen Breesaap, die is opgeofferd aan de in dustrialisatie. Er kwamen in hoog tempo huizen, er ontstond een crisis en er kwam een oorlog. Veel huizen werden toen ver woest en toen na de oorlog weer vele hui zen moesten worden gebouwd, waren ze meestal voor de industrie. Het begrip „migratie" was toen de mysterieuze sleutel voor de oplossing van het huisvestings probleem. „Men offerde in het kader van de indus trialisatie liever vruchtbare tuingrond in het noorden op dan schrale duingrond in het zuiden", zei de heer Van Leeuwen. „Velsen werd recreatiegebied. Maar men kreeg niet de kans de stad af te ronden. De plannen konden niet worden afgemaakt. In een pessimistische bui heb ik wel eens bedacht., dat Velsen wel wordt afgemaakt, maar dan in Den Haag, zij het dan in een andere betekenis". Moor kan gaan Bitter vervolgde de heer Van Leeu wen: „Op Velsen kan men het spreek woord toepassen: „Der Mohr hat seine Schuldigkeit getan. der Mohr kann gehen (de Moor heefv zijn schuld be taald, de Moor kan gaan). Het knel punt is de overspannen bouwmarkt in de IJmond. Die markt is bij vooi-beeld overspannen door de bouw van een kantoorgebouw voor de Hoogovens, waarvan de drie bovenste verdiepin gen voorlopig niet eens zullen worden gebruikt". De heer Van Leeuwen vroeg zich af wat er zo terecht komt van een harmonische ontwikkeling in de IJmond. In Beverwijk en Heemskerk heeft men bij voorbeeld een ernstig tekort aan onderdak voor jeugd vereniging en scholen. „De hoogovens zorgei voor grote mate riële welvaart. Maar de mens kan niet leven van brood alleen. Kunnen we onze krachten niet bundelen om zodoende toch te bereiken, dat we ons kantoorgebouw en ons raadhuis kunnen bouwen?" Verontrusting Ook de heer Disselkötter (P.v.d.A.) toon de zich verontrust over de gang van zaken. Er wordt maar een gering bedrag gegeven voor de bouw van overheidsgebouwen, en daarvan zijn maar twintig miljoen voor provincie, gemeenten en waterschappen. Voor de Hoogovens is het gemakkelijker een vergunning te krijgen voor een kan toorgebouw dan voor de gemeente. „We moeten bij voortduring trachten ze in Den Haag te overtuigen, dat we een kantoorgebouw moeten hebben. Nu moeten door de gehele gemeente lokalen worden gehuurd om de diensten onder te brengen. Straks gaan we weer een lokaal in het Cultureel Centrum huren. Dit kon wel eens een gevaar opleveren voor het doel van het Cultureel Centrum. De minister van Volkshuisvesting moest hier zelf eens komen kijken". De heer Kruisman (C.P.N.) constateerde, dat Velsen een vergeten gebied is. „Maar het is belangrijker, dat de K.V.P. deze zaak aan de orde stelt bij De Quay en Romme" zei hij. Veel bereikt Wethouder Verbeek bleek veel minder somber gestemd. „Kijkt u nu toch eens, wat er allemaal is bereikt na de oorlog" zei hij. „Er zijn tegen de achtduizend hui zen bijgebouwd, en we hebben nu 65.000 inwoners, een aantal, dat we nooit hebben eekend in de meest glorieuze situaties voor de oorlog". De heer Verbeek vroeg zich af of men nu wel een verband moest leggen tussen de woningbouw en de zaak van het kan toorgebouw. Het is waar, er mogen bij de scholen geen gymnastieklokalen worden gebouwd, er is geen mogelijkheid om ge bouwen voor de administratie te doen ver rijzen. „Maar het is toch niet zo, dat men, zoals de heer Van Leeuwen doet, zegt, dat Velsen 4000 mensen voor de hoogovens heeft ondergebracht, en dat nu de hoog ovens als dank er wat minder moeten bouwen om ons een kans te geven. Zo kan men het toch echt niet stellen. Laten we de zaken nu eens bekijken zoals ze zijn. Er is in de miljoenennota een schema ontwikkeld, waarin een bepaalde urgentie wordt aangehouden. Voorop staat de woningbouw. In deze sector moet dus het volume worden verdeeld, en Velsen krijgt er helaas zo weinig van, dat we ach terop raken. Maar in elk geval heeft de woningbouw de hoogste prioriteit. En daar onmiddellijk achter komt de bouw voor nijverheid. De regering wil de snelle ont wikkeling van de hoogovens tegemoet- treden. Men is in deze sector wel wat aan het afremmen om een overinvestering te voorkomen, maar dat geschiedt voorname lijk bij handel en verkeer. De nijverheid gaat dus voor de over- heidsbouw, maar ook in deze sector is dus wat te verdelen, al heeft dus een kantoor gebouw voor de hoogovens op zich een J. van Leeuwen hogere urgentie dan een kantoorgebouw voor Velsen. In Velsen is echter een zeer nijpende situatie. Zo nijpend, dat de direc teur van de wederopbouw, die de situatie hier grondig heeft bestudeerd, steeds weer voor ons opkomt in Den Haag. Maar zelfs dat heeft nog niet geholpen". Overbestedii.g De wethouder herinnerde er nog eens aan, dat de plannen voor een centraal kan toorgebouw in Velsen zijn gestuit op een ernstige overbesteding. Het is wel een hoogst ongewenste toestand, die nu in Velsen bestaat, en het kost veel geld, maar men kan het echt niet wijten aan het feit, dat anderen voorgaan. De overheid heeft nu eenmaal een bepaald schema vastge steld, en daarbij zichzelf achteraan gezet. „Als men dus iets aan de rangschikking van cijfers wil doen. moet men daarvoor in de Kamer zijn. Daar is bij de behande ling van de miljoenennota wel veel over de woningbouw gezegd, maar vrijwel niets over de overheidsbouw". De heer Van Leeuwen verklaarde dat hij niet de bedoeling had gehad, te zeggen, dat de Hoogovens maar wat moesten minderen in het belang van de gemeente Velsen. „Ik heb alleen willen betogen, dat er iets mis is. als tengevolge van een overspannen bouwmarkt vele sociale voorzieningen blijven liggen". De heer Verbeek gaf toe, dat het niet denkbeeldig is. dat de ene kant ten gunste van de andere kant in de verdrukking komt. Maar men moet van de andere kant niet uit het oog verliezen, dat het bedrag voor scholenbouw de laatste jaren omhoog gelopen is: 1958 160 miljoen, 1959 215 mil joen, 1960 260 miljoen. „Er is voor ons land een bepaalde grens voor investeringen. Deze hangt nauw samen met het nationaal inkomen. De grens mag niet worden overschreden. Met alle spijt voor Velsen: Ik zie er geen gat in".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9