hamol weer vandaag! Militair bestand in Leopoldstad ondanks diplomatieke breuk Kennedy krijgt senator Johnson als secondant Verf smijt actie tegen de abstracte kunst HET WEER Möise Tsjombe van Katanga zveigert hulp van UNO Patisserie Dekkers Gesticht in Guatemala afgebrand, 225 doden Loemoemba in het gezicht geslagen V.S. vergroten suiker contingent voor Nederland VRIJDAG 15 JULI 1960 45e JAARGANG NUMMER 212 Dr. Biancha: ieder kan zich vergissen Opklaringen Aan het strand èeè MORRIS before ifou êuij! In de krant van heden: Het woord is aan Democratische droomcombinatie in de strijd om het presidentschap Kersvers Gerard van Praag ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN Automatiek J. N. TROMP srhCtiL koffers TASSEN B/0UX HAZENBERG'S Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afcL Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Koeak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije COURMAYEUR, Zwitserland (UPI) Donderdagmiddag om precies kwart voor twee is een wereld in stukken gevallen. Het was de droomwereld waarin dr. Emi- lio Biancha en zijn 110 volgelingen sinds veertig dagen op de top van de Mont Blanc hebben geleefd. De ramp deed zich voor, terwijl de zon voor het eerst sinds dagen uit de grijze nevelen, die de berg verborgen hebben gehouden opdook. Er weerklonk bazuingeschal en dat veroor zaakte even een angstgeschrei onder de vrouwen in het gezelschap van de arts. Het was echter afkomstig van een volge ling van de dokter, die gekleed in Tiroler- dracht, compleet met „Lederhosen" en hoed met veer, zich de wangen bol blies. Aan de voet van de Mont Blanc werd on der vrolijke uitroepen van de toeristen die hier verbleven „miss einde-van-de-we reld" gekozen. Na het bazuingeschal en het gegil van vrouwen, die zich in het chalet van de dokter bevonden, klonk buiten de steeds dringender wordende roep: „Emman, kom naar buiten". En dat geschiedde. Begeleid door twee Italiaanse politiemannen betrad de leider van de sekte de stoep van het chalet en las daar doodsbleek een verklaring voor, waarin hij onder meer zei, dat iedereen zich wel eens kan vergissen, maar dat het geloof in „de stemmen", die hem de voor spellingen over de ondergang van vandaag hadden gedaan, bij hem nog niet verdwe nen was. Hij was dan ook van plan om nog ten minste veertig dagen in zijn toevluchts oord op de Mont Blanc te blijven. „En als de wereld beneden mij dan nog wil terug hebben, dan zal ik komen," aldus dr. Bian cha. De Dortmundse kunstschilder Ernst Rei- ninghaus pakte een doek van vier vier kante meter, zette het op een plein in Dortmund en begon verf tegen het doek aan te smijten en op het doek uit te strij ken. Onderwijl deed hij rustig mededelin gen aan het publiek. „Ziet u, het is hele maal niet moeilijk". „Ik wil over dit werk niet langer dan vijfenvijftig mimiten doen" „De titel zal zijn Geboorte van een Modern Kunststuk". Deze kruistocht tegen de ab stracte kunst, had in Dortmund zoveel suc ces, dat Reininghaus nu ook in het buiten land wil gaan demonstreren. Het is Ernst ernst met zijn actie tegen het modernisti sche geklodder. Maar als, bijvoorbeeld in Amsterdam, nu eens een museumdirecteur naar hem toekwam en zei: „Meneer, dit is een meesterwerk, u krijgt, een expositie", zou Ernst dan óók niet aan zichzelf gaan geloven? Wie weet is Ernst Reininghaus wel een der grootste abstracten. Maar voor lopig mogen we nog mét Ernst hard mee- Uichen. Dat. is dan meegenomen. GUATEMALA, Midden-Amerika (UPI) Tenminste 225 mensen zijn om het leven gekomen toen een overvol tehuis voor geesteszieken door brand werd verwoest. Driehonderd anderen werden gewond. Onder de slachtoffers waren 175 vrouwen en 50 mannen, die of levend verbrand werden of door verstikking om het leven kwamen. Het gesticht, dat door de staat werd beheerd en behoorde tot het algemeen ziekenhuis van Guatemalastad, herbergde 1.600 geesteszieken. De directeur ervan, Jose A. Campos, had reeds vaak geklaagd, dat het overvol was. De brand is vermoe delijk in de naaizaal ontstaan doordat een van de patiënten er een brandende kaars heeft achtergelaten. Het vuur verspreidde zich snel over de zeven grote afdelingen in het 40 jaren oude gebouw, van een verdieping en opgetrok ken van steen en cement met een houten dak. Velen van de geredden verzetten zich krachtig tegen hun redders en sommigen moesten in een dwangbuis worden ge plaatst voordat zij uit het brandende gebouw konden worden gehaald. Ongeveer 200 patiënten zijn uit het gesticht ontsnapt tijdens de brand. Men heeft hen nog niet kunnen opsporen. Volgens de politie zijn er aanwijzingen, dat de brand gesticht is. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar, voorname lijk in het binnenland, ook en kele lokale buien. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen vrij zonnig strandweer met slechts een kleine buien kans. Temperatuur 19 tot 20 gr. C. Zeewater 17 gr. C. Vooruit zichten: nieuwe oceaanstoring zal na morgen de bewolking wat doen toenemen, maar de tempe ratuur blijft nog vrij aangenaam BRUSSEL (ANP Reuter'AFP UPI). De Zweedse generaal Carl von Horn, hoofd van de UNO-wapenstilstandscommissie in Palestina, die benoemd is tot bevelhebber wan de UNO-strijdkrachten in Kongo, is uit Jordanië naar Leopoldstad vertrokken. In de Kongolese hoofdstad is, ondanks het opzeggen door Kongo van de diplomatieke betrekkingen met België een overeenkomst gesloten tussen het provinciale bestuur en de Belgische commandant, waarbij de Belgische roepen en het Kongolese leger hun eigen zones is toegewezen. Premier Tsjombe van de provincie Katanga heeft verklaard dat hij op zijn eigen gebied geen ÜNO-troepen zal toelaten, omdat de Belgische strijdkrachten de orde naar zijn genoegen hebben hersteld. Het parlement van Katanga heeft de onafhankelijkheidsproclamatie van Tsjombe goedgekeurd. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht in Europa brengen ondertussen levensmiddelen naar Kongo op verzoek van de Belgische regering, die ook de toestellen waarmee vliegtuigen worden opgehaald, voedsel laat aanvoeren. Er wachten toen tot elfduizend vluchtelingen in de omringende landen van Kongo op transport. Het eerste vliegtuig met Tunesische troe pen is vanmorgen uit Tunis naar Leopold stad vertrokken. Het is een viermotorig vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Vandaag zullen nog meer Tunesische troe pen met Amerikaanse vliegtuigen vertrek ken. Alle militairen en Kongolese burgers, die de afgelopen dagen door de Belgische troepen zijn aangehouden, zjjn vandaag op vrije voeten gesteld. Kongolese burgers zouden zijn begonnen met het plunderen van verlaten woningen in de Europese wijk van de stad. President Kasavoeboe en minister-presi dent Loemoemba zijn donderdagavond in Leopoldstad teruggekeerd, nadat het vlieg tuig waarmee zij naar Stanleystad waren vertrokken, onderweg een storing aan de radio-apparatuur had gekregen. Loemoem ba maakte donderdagmiddag, toen hij met president Kasavoeboe en een zestal andere Kongolezen op het vliegtuig moest wachten een benauwd half uur door, toen hij door een menigte woedende Belgen werd om ringd, van wie er een hem tenslotte een harde klap in het gezicht gaf. De Belgen, die op transportgelegenheid wachtten om te worden gerepatrieerd, drongen naar Loemoeba op, onder het uit roepen van „moordenaar". Een andere vluchteling schudde met van woede ver wrongen gelaat zijn vuist onder Loemoem- ba's neus en schreeuwde hem toe: „waarom ga je niet eens kijken naar de verkrachte vrouwen?", terwijl de vluchtelingen even later in koor schreeuwden: „Op je knieën, op je knieën". Met stenguns bewapende Belgische valschermtroepen keken onbe wogen toe en niemand van hen greep in. In een uitzending van de radio van de republiek Kongo werd gezegd, dat de Bel gische inwoners „zich op het vliegveld Ndjili belachelijk hebben gemaakt door be ledigende uitroepen aan het adres van het staatshoofd en van de eerste minister". Een officieel protest bij de Belgische ambassa deur werd aangekondigd, ondanks de di plomatieke betrekkingenbreuk. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESIRAAI (8I1 KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- en HERENJASJES De Kongolese minister van Buitenlandse Zaken Justin Bomboko zou het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met België onwettig hebben genoemd. Het be sluit zou echter niet op een kabinetsver gadering zijn genomen en Bomboko zou er pas later van in kennis zijn gesteld. De eerste zitting van het parlement van de provincie Katanga na de onafhankelijk heidsverklaring van Tsjombe, is in ruzie geëindigd. Aanleiding hiertoe was de be schuldiging van de minister van Financiën Kibwe aan het adres van de oppositie, dat deze medeplichtig zou zijn geweest „aan de recente moordpartijen in Kongo". Tsjombe bood de niet. voltallige vergade ring zijn onafhankelijkheidsverklaring aan en trok zich vervolgens terug, om de par lementsleden de gelegenheid te geven haar te bespreken. Leden van het kartel van oppositiepartijen vielen de regering aan, omdat was gehandeld buiten het parlement om. In antwoord hierop verklaarde minis ter Kibwe botweg: „Wij zijn de meerder heid. Zelfs al waren alle parlementsleden present, dan zou u ons niet in ons onafhan kelijkheidsvoornemen stuiten. Wij hebben geen vereiste meerderheid nodig". Hierop ontstond tumult in de Kamer. De voor zitter verdaagde de zitting. De leden zet ten hun voor en tegen de regering gerichte argumenteringen buiten voort. De leider van de oppositie. Prosper Iloen- ga, verklaarde dat de oppositie niet tegen onafhankelijkheid voor Katanga als zo danig is. maar wel, indien Tsjombe deze op onwettige wijze wil doordrijven. Tsjombe beeft dr. Bunche uitgenodigd naar Katanga, „om zelf te constateren dat alles in die provincie tot normale propor ties is teruggebracht". Tsjombe deelde mee, dat hij binnen 24 uur aan het hoofd van een afvaardiging van Katanga naar New York zou gaan. In antwoord op een vraag over zijn wei gering om UNO-militairen toe te laten, zei hij: „Wij laten ons liever uitmoorden dan dat wij onze onafhankelijkheid willen prijsgeven". Hij verklaarde dat de sympa thie van Katanga naar de westelijke we reld en in het bijzonder naar België uit gaat. Volgens hem is de toestand in Ka- tanga zeer goed. De industriële produktie werd weer normaal en woensdag was 370 ton koper gewonnen. De militaire adviseur van Tsjombe, de Belgische kolonel Weber, verklaarde dat er bij de operaties tegen, de muiters geen enkele Belgische parachutist is gedood of gewond. Bij de gevechten in Jadotstad zijn woensdag echter vijftien Afrikanen ge sneuveld. Negentien Afrikanen zouden voor een speciale rechtbank terecht moeten staan wegens muiterij. Het parlement heeft tenslotte het besluit van de regering-Tsjombe. Katanga van de rest van Kongo af te scheiden, goedge keurd, aldus meldt Belga. De regering van Katanga kan niet instemmen met het af breken van de diplomatieke betrekkingen van Kongo met België, aldus de verklaring. Minister De Schrijver noemde in de Kamer de kwestie van de bevoorrading een nijpend vraagstuk. Per vliegtuig zullen vijftig ton levensmiddelen uit Brussel naar Kongo worden vervoerd. Ook heeft de Sabena een vliegtuig ingericht als „vlie gend hospitaal" om de patiënten te evacue ren, die door het sluiten van ziekenhuizen zonder medische verzorging zijn gekomen pas. W eerrapporten 1, 2 Uit het Buitenland1,3, 4, 7 Binnenlands Nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Dr. Van Egmond3 Uitgaan in Haarlem4 Kunst 4, 7 Medische verzorging5 Agenda 5 Uit stad en omgeving5, 9 Sport7, 15 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Effecten en Geldmarkt13 Scheepsberichten 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Het Amerikaanse ministerie van Land bouw heeft donderdag bekendgemaakt, dat de suikerinvoer-contingenten 1960 van Nederland, Haïti, Formosa, Panama, Costa Rica en Filippijnen vergroot zjjn. De totale vermeerdering van de contingenten beloopt 137.234 short-ton. Het ministerie deelde mede, dat door de vergroting der contingenten Nederalnd 6.129 ton suiker meer naar de Verenigde Staten zal kunnen zenden. Voor Haïti be draagt de vermeerdering 2.567 ton, voor Formosa 6.258 ton, voor Panama eveneens Robert Louis Stevenson: Er is geen enkele plicht die we zozeer onderschatten als de plicht gelukkig te te zijn. 6.258 ton en voor Costa Rica 6.267 ton. De Filippijnen zullen naast de bestaande con tingent-toewijzing van 980.000 ton nog 109.755 ton suiker in de Verenigde Staten kunnen invoeren. Het oorspronkelijke Nederlands quotum was 3.731 ton. Aanvankelijk gingen geruch ten dat het 10.000 ton zou worden, doch thans blijkt dat het Nederlands contingent nog niet verdubbeld is. Red. <Van onze correspondent) WASHINGTON Kennedy, de rooms- katholieke pasgekozen presidentskandi daat van de Amerikaanse democratische partij, is met een grote verrassing voor de dag gekomen: hij heeft de protestant Lyndon Johnson, de leider der Democra ten in de Senaat, bereid gevonden de kandidatuur voor het vice-presidentschap te aanvaarden. Dit betekent dat de De mocraten de verkiezingen ingaan met een bijzonder sterk tweetal, met een combi natie die naar hét oordeel der politieke strategen bijna te mooi is om waar te zijn. Men had verwacht dat Kennedy een ander als tweede man zou kiezen omdat Johnson had verklaard, dat hij niet voor een tweede post in aanmerking wenste te komen, dat hij het leiderschap der Democraten in de Senaat belangrijker acht te dan de functie van vice-president. Voor Johnson moet deze beslissing een offer zijn, doch hij meende niet te mo gen weigeren, (oen Kennedy en vele an deren in de partij hem verzochten de eigen wensen op zij te zetten. Kennedy's keus veroorzaakte enig ge sputter onder de liberalen doch dit leek niet catastrofaal voor de kracht van de partij. Toen Johnson bij acclamatie was gekozen, konden de liberalen echter niet nalaten door boegeroep hun teleurstelling te laten merken. De jonge senator toonde opnieuw dat hij zo weinig mogelijk aan het toeval wil overlaten. De zuidelijke staten waren vrij ontevreden over het partijprogramma, om dat daarin een paragraaf over de bur gerrechten was opgenomen, die' naar de smaak van de conservatieve rasscheiders in het zuiden veel te ver gaat. Het leek mogelijk dat enkele zuidelijke staten in november met een eigen kansloze kandi daat voor het presidentschap tevoorschijn zouden komen. De stemmen dier staten zouden daardoor voor Knnedy verloren zijn gegaan. Maar ook indien men niet met een eigen kandidaat zou komen, dan nog moest men vrezen dat de geestdrift in het zuiden om voor een Democratische overwinning te vechten, niet groot zou zijn. Nu echter de gezaghebbende zui derling Johnson een combinatie met Ken nedy vormt, kan de Democratische par tij veel meer steun van de zuidelijke sta ten verwachten. Men moet echter niet denken dat Kennedy als partner een man heeft aangewezen, die de x-asvooroordelen uit de zuidoostelijke staten deelt. Johnson is vertegenwoordiger van Texas en in de ze staat is men beslist ruimer van opvat ting ten aanzien van de negers dan de zuidoosthoek. Johnson is wel conservatief Hij toont begrip voor de moeilijkheden in het zuidoosten en is van oordeel dat de emancipatie der negers zich geleidelijk, en niet abrupt, dient te voltrekken. Johnson is niet alleen belangrijk omdat niemand beter dan hij de eenheid van de partij zal kunnen bewaren, hij is te vens de man die zorgt voor overwicht in dit team. Sommigen achten Kennedy rijkelijk jong en Johnson 52 jaar oud. Op het vliegveld van Keulen is de vierde DC 8 van de K.L.M. gedoopt door Frau Anita von Karajan, een achterkleindochter van Nikolaus Au gust Otto. de uitvinder van de-viertakt verbrandingsmotor. De bemanning kreeg een plaquette met de beeltenis van Otto. is een gerijpt en bezadigd staatsman. Al komt hij niet uit het middenwesten, toch is hij voldoende deskundig op het gebied der landbouwproblemen om een aantrek kelijke figuur te zijn voor de boerenkie- zers, die nogal ontevreden zijn over de Republikeinen en daarom geneigd om over te lopen naar de Democraten. Zouden Kennedy en Johnson er inderdaad in sla gen tezamen de uitvoerende macht in handen te krijgen, dan zal Kennedy in zijn vice-president een figuur hebben met een uitzonderlijk grote invloed in de Se naat, zijn oude werkterrein. Officieel is de vice-president voorzitter van de Senaat en de samenwerking tussen Witte Huis en Capitool is dan bijna verzekerd. Ook dit is een zeer aantrekkelijke kant van de candidatuur van Johnson. Republikeinen geschrokken Toen vice-president Nixon hoorde dat Kennedy tot kandidaat was gekozen, ver klaarde hij in staat te zijn in november van hem te winnen, doch hij zei wel dat de strijd spannend kan worden. Voor do Republikeinen is het slecht nieuws dat Kennedy erin is geslaagd zulk een uiterst bekwaam partner aan te monsteren. Ook in het Republikeinse kamp heeft men een droomcombinatie, te weten Nixon met als tweede man Rockefeller. Rocke feller heeft altijd met de meeste nadruk verklaard, dat hij niet bereid is vice- president te worden, doch men kan erop rekenen, dat er druk op hem zal worden uitgeoefend in het belang van zijn partij. Gegapt (UPI) Vijftig gouden adelaars wer den vermist toen de Democratische Con ventie gisteren werd voortgezet Iedere staat had een grote, driehoekige standaard met daarop een glinsterende, vergulde adelaar. Tijdens de nominatie-demonstra ties, verdwenen die allemaal. Eveneens gegapt werden een televisietoestel en ma teriaal van een jazzband. Advertentie zijn onze gevulde koeken, kano's, zandjes, gemberrlngen, amandelgcbak.ies, zandschelpen, amandelscholletjes enz. Desgewenst verpakken wij de artikelen voor u in cellophane. Uitssluitend roomboter en zuivere amandelspijs. CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Zie onze advertenties op pag. 5 en 6 Advertentie ONS SUCCES PLANETENWEG 4 - TELEFOON 4008 Advertentie BARTELJ0RI5STR.16 HAARLEM Alle soorten SCHOOLTASSEN Advertentie Probeert u ZATERDAG eens een heerlijk HAZELNOOTTAARTJE 2.— p. st. Neem met uw vakantie of uitstapje onze verpakte roomboterprodukten mee. U verhoogt uw vakantiegenoegens EERSTE KLAS BANKETBAKKERIJ

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1