Kongolese crisis lijkt over het hoogtepunt heen te zijn Loemoemba eist vertrek der Belgische troepen hamol weer CITR0ËN EERSTE UNO-TROEPEN IN LEOPOLDSTAD Grote prijsverlagingen op de Engelse automarkt vandaag! HET WEER sWMORRIS beforeijouêuif! Borgward - Skoda COIFFURES DE VRIES VAN BUGNUM Gevolg van beperking afbetaling Dame in Oostenrijk door brandende bus overreden Hé... jij ook een Solex Verhuur zonder chauffeur DICK DE BACK De koorts van het koopje Trappen van zender voor „Veronica" in beslag genomen Juli belooft beterschap Meer wind Aan het strand Straaljagerpiloot Maukar ter dood veroordeeld In de krant van heden: pas. Leider van Russische emigranten in Berlijn bijna gewurgd Het woord is aan Zes doden in het verkeer GEERT HOOGEVEEN N.V. Garage VERBEEK ZATERDAG 16 JULI 1960 45e JAARGANG NUMMER 213 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. B I mm m m£b m *51 T Verschijnt dagelijks beh, zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. 1 1 j^gjl lil si! Êsss^ fL I S WH lf 1^1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Jj^ J&, JL JL JL m franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOE VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVINC Advertentietlrievm op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BRUSSEL De Kongolese crisis leek gisteravond haar hoogtepunt te hebben bereikt. Wel hield de Kongolese Kamer in Leopolclstad een dramatische zitting met een vlijmscherpe anti-Belgische rede van de in de hoofdstad teruggekeerde premier Loemoemba, maar een Amerikaanse luchtbrug brengt thans de eerste contingenten Ghanese en Tunesische troepen in de stad. In samenwerking met trouw gebleven Kongolese troepen en Belgische parachutisten bezetten deze 800 man UNO-roepen ieder een afgebakende sector in de gistende stad, maar het ziet er naar uit dat rust en orde spoedig kunnen terugkeren. Het is de bedoeling dat er tegen het einde van de volgende week ongeveer vierduizend Afrikaanse militairen onder de UNO vlag in Kongo zullen zijn. Vandaag zal een eerste groep UNO functionarissen uit New York naar Kongo vertrekken om daar bij het bestuurswerk te helpen. Zondag zou een tweede groep volgen. Intussen heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld dr. Ralph Bunche belast met de leiding over de UNO strijdmacht in Kongo, in afwachting van de komst van de Zweedse generaal Carl von Horn die tot bevelhebber is benoemd. BRUSSEL (ANP) Op dc dag van de aankomst van de eerste militairen van de UNO-strijdmacht in Leopoldstad is gebleken, dat over de taak van deze troepen een groot verschil van mening bestaat tussen de Kongolese en de Bel gische regering. „Indien de UNO-troepen naar Kongo komen met de bedoeling met de Belgische militairen samen te werken, dan moeten wij hen terugsturen", riep minister-president Loemoemba in 't Kon golese parlement uit. „Wil men succes oogsten bij het herstel en handhaven van dc orde. dan dienen de UNO-strijdkrach- ten met de Belgische strijdkrachten sa men te werken", verklaarde minister-pre sident Eyskens in Brussel. Dc hoogste militaire autoriteit van de UNO-troepen in Leopoldstad, generaal Alexander, bleek de Belgische opvatting te delen. Naar aanleiding van een brief van de Belgische ambassadeur, dat de Belgische troepen in Kongo zouden blijven totdat de UNO-troepen de bescheiTning van de levens van Belgen en andere Europeanen zouden kunnen overnemen verklaarde Loe moemba: „Dit is een oorlogsverklaring". „Alles is geregeld met de vriendschappe lijke steun van de UNO ten gunste van België", zo verklaarde Loemoemba in de Kongolese Kamer. Hij eiste het terugtrek ken van Belgische troepen in het gehele land binnen twaalf uur en van de Bel gische militairen uit Leopoldstad en van het vliegveld Ndjili binnen zes uur. In Leopoldstad zijn twee Europese in woners na het invallen der duisternis door gewapende Kongolese burgers gedood. Ver moed wordt dat Kongolezen wapens heb- ben bemachtigd in een van de kazernes in de Kongolese hoofdstad, waaruit een groot aantal geweren' en revolvers is ont vreemd. President Kasavoeboe en premier Loe moemba zonden een telegram aan pre mier Kroesjtsjev, dat „zij gedwongen zou den kunnen worden de steun van de Sov jet-Unie te vragen indien het westen geen einde zou maken aan de agressie tegen de Kongolese soevereiniteit. Kroesjtsjev's ant woord aan de Kongolese regeringsleiders luidde, dat de Russische eis eenvoudig is: handen af van Kongo. ,.De Kongolese regering kan er van overtuigd zijn, dat de Sovjet-Unie aan Kongo de steun zal verlenen, die het nodig heeft om zijn recht vaardige zaak te doen zegevieren". (Zie verder pag. 8) De eerste twee trappen voor een te bou wen nieuwe grote middengolfzender voor de Veronica zijn vrijdag in een complex garageboxen te Laren (N.H.) in beslag ge nomen door een opsporingsambtenaar van de bijzondere radiodienst der P.T.T.. de heer D. Neuteboom. De trappen, die een waarde van tezamen circa 1000 hebben, stonden met ander materiaal, volgens de P.T.T. bestemd voor een volgens een ge heel nieuwe opzet te bouwen zender voor het radioschip, in een garagebox aan de Molenweg. Het was de derde keer dat de opspo ringsambtenaar zenderapparatuur voor het radioschip in beslag nam. Met voldoening is in Brussel het bericht ontvangen dat de minister van Buiten landse Zaken van Ghana uit Accra zijn Belgische collega Pierre Wigny in Brussel heeft opgebeld om hem mede te delen dat de stafchef van Ghana, generaal Alexander contact zal opnemen met de Belgische ge neraal Ghevsen en de Belgische ambassa deur Jean van den Bosch in Leopoldstad. Hiertegen protesteerde Loemoemba heftig en in een verwarde zitting va*n het parle ment werd de verbreking van de diploma tieke betrekkingen met België officieel, nadat Loemoemba en Kasavoeboe telegra fisch een verzoek om steun van de Sovjet- Unie aan Kongo aan Kroesjtsjev hadden gestuurd. Loemoemba kreeg ook steun van de Afrikaanse leider Sékou Touré van Guinea. Premier Moïse Tsjombe van Katanga heeft in een vraaggesprek verklaard, dat de centrale regering van Kongo nauwkeu rig de muiterij van de Force Republique had voorbereid teneinde het leger en het bestuur te desorganiseren, opdat er een met het communisme verbonden persoon lijk leiderschap kon worden gevestigd. Ook zou de regering te Leopoldstad de Euro peanen door schrikaanjaging hebben wil len verdrijven om de weg vrij te maken voor technici van het Russische blok. Het denkbeeld van een verenigd Kongo noem de hij een „ijdele utopie", gezien de ver schillen in geografisch, economisch, cul tureel en etnisch opzicht. Fulbert Joeloe, de president van Congo (voormalig Frans gebied) die drie dagen geleden onafhankelijk werd, heeft op een persconferentie te Brazzaville gesproken over het gevaar, dat het internationale communisme vaste voet zou krijgen in het voormalig Belgisch Kongo. Joeloe deed een beroep op de Verenigde Staten om hun inspanning ten behoeve van de jonge Afri kaanse staten te verdubbelen. Hij uitte zijn ongenoegen over het feit. dat de UNO Ghana en Guinea had verzocht troepen (Van onze weerkundige medewerker) De paar laatste dagen heeft het juliweer een meer zomers karakter gekregen, ook al komt de temperatuur vrijwel nog niet hoven 20 graden Celsius. Waar dit wel het geval was, met name in het binnenland, ontstonden enkele buien, sommige met onweer, doordat de boven lucht nog steeds te koud is. Een tempera tuur van 20 C. op 6000 meter hoogte is voor juli belangrijk te laag. Toch zijn de weekendvooruitzichten vrij gunstig: een vrij aangename temperatuur en niet veel wind. Wel kan zondag later op de dag de bewolking weer wat toene men daar er weer een oceaandepressie naar de Britse eilanden trekt. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking met plaatselijk enige regen, voorna melijk in het westen van het land. Ongeveer dezelfde tempe raturen. Tot matig of krachtig toenemende wind tussen zuid west en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. Weekeind met mooi strandweer. Zonnig, later toenemende be wolking. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Temperatuur 20 tot 22 gr. C. Zeewater ruim 17 gr. C. Vooruitzichten: de pressie nadert Schotland en brengt opnieuw wisselvallig strandweer, maar de tempera tuur blijft aan de hoge kant. naar Kongo te zenden, terwijl zijn repu bliek was genegeerd. In Brussel zond premier Eyskens een antwoordnota aan de Russische ambassade waarin de Russische beschuldigingen aan het adres van België worden weerlegd. De buitengewoon heftige Belgische nota ein digt met de woorden: „Zonder verder com mentaar en met misprijzen wijzen de Bel gische regering en het Belgische volk de beschuldigingen van de Russische regering af." Een ambtenaar van de Russische am bassade in Brussel gaf de Belgische nota. na ze eerst aan zijn ambassadeur te heb ben getoond, aan de bode van bet depar tement van Buitenlandse Zaken terug. Intussen wordt op het departement van Buitenlandse Zaken het dossier der Kon golese wreedheden dat aan de UNO zal worden overgemaakt, met het verzoek een internationale onderzoekcommissie naar Kongo te zenden, samengesteld. Deze gebeurtenissen speelden zich af. terwijl de president van het Russische parlement Lobanov, zich nog in Brussel bevindt voor een „vriendschaps-bezoek". Donderdagavond dineerde deze Russische staatsman nog met een aantal Belgische autoriteiten, terwijl ieder dacht dat de Rus bij het begin van de Kongolese crisis naar Moskou was teruggevlogen. Het beroep van Loemoemba en Kasa voeboe op Moskou geeft de Belgen voedsel voor de veronderstelling dat de „technici" van de Tsjechische en Russische ambas sade te Leopoldstad de hand hebben gehad in de georganiseerde muiterij van de Kon golese soldaten. Loemoemba heeft ver scheidene malen een bezoek gebracht aan de Tsjechische ambassade te Leo. De grote vrees in Brussel gaat thans naar de Belgen in de binnenlanden van Kongo over wie tot nu toe weinig berich ten voorhanden zijn. Het wordt voor de toekomst een onoverbrugbare kloof wan neer de vrees voor moordpartijen in de binnenlanden bevestigd zal worden. Som migen menen dat de negers de blanken in de rimboe als gijzelaars gevangen houden en dat er een grote kans is dat zij door speciale verkenningstroepen kunnen wor den bevrijd. Door het snelle optreden van de Belgische parachutisten zijn de blanken in de grote centra thans veilig. Gisteren bleek ook nog duidelijker uit de berichten dat de regering Loemoemba geen gezag meer heeft en dat de meeste provinciale regeringen thans op eigen houtje de toestand meester trachten te blijven. In Katanga is de afscheiding, na de goedkeuring ervan door de oppositie, de uit Kasai uitgeweken Baloeba's, een feit. Premier Tsjombe poogt thans enkele lan den. onder meer Noord- en Zuid-Rhodesië, Zuid-Afrika (dat in Leopoldstad niet is vertegenwoordigd) en Portugal tot de er kenning van het onafhankelijke Katanga te bewegen. Tsjombe heeft echter met het oog op de gespannen toestand te Leopold stad zijn voorgenomen reis naar New York waar hij de onafhankelijkheid van zijn land voor de UNO wilde brengen, uitge steld. Brussel is nog altijd terughoudend over de erkenning van Katanga, uit vrees voor mogelijke represailles, voornamelijk tegen de Belgen in de moeilijk toegankelijke ge bieden der andere provincies. Maar dat de Belgische sympathie naar Katanga uitgaat bewees de in Elisabethstad gehouden zit ting van het parlement van Katanga, waar het woord werd gevoerd door de militaire adviseur van premier Tsjombe, de Belgi sche kolonel Weber, en de voormalige gou verneur van de provincie Schoeller. Het grote koperconcern „Union Minière" deelde mede dat alle fabrieken thans op driekwart van hun capaciteit werken. Hon derden ambtenaren van de maatschappij zijn met vrouwen en kinderen naar Elisa bethstad teruggekeerd. Alleen in Jadot- stad is de toestand nog niet geheel normaal wegens de plunderingen waaronder de stad heeft geleden. De Belgische regering heeft de medewerking verkregen van talrijke westerse landen voor de levensmiddelen voorziening van Leopoldstad. Groot-Brit- tannië heeft tienduizend ton levensmidde len toegezegd. De grote vrees van de blanke werkge vers in Leopoldstad, namelijk dat de uit kering van de lonen op vrijdag aanleiding zou geven tot grote moeilijkheden met de negers, bleek ongegrond. De Belgische re gering heeft, gezien het feit dat de meeste banken in Leo nog zijn gesloten, de no dige bedragen voorgeschoten om de met dertig percent verhoogde lonen der negers in Leopoldstad te betalen. Een Belgische compagnie infanterie (120 man) is zaterdagochtend naar Kongo ver trokken. Nog twee compagnieën zullen in de loop van de dag vertrekken. DJAKARTA (UPI) Een militaire recht bank heeft vandaag de Indonesische luite nant Daniel A. Maukar ter dood veroor deeld. Maukar, een van de beste piloten van de Indonesische luchtmacht had op 9 maart met zijn straaljager twee pa leizen van Sukarno beschoten. Aan de pa rachute sprong hij uit het toestel. Hij werd later in het oerwoud gevangen ge nomen. Uitverkoop.' Heel het land staat op zijn kop en alle huisvrouwen voelen de koorts van „het koopje" in zich opstij gen, ofschoon zij zichzelf proberen te sussen met: „Hel is veel te druk en bo vendien moet je maar net een koopje uit de massa toeten op te vissen". Toch gaan ze eens kijken, van kijken kotnt keuren, van keuren meestal kopen. En de winkeliers toeten het orgel van de reclame uitstekend te bespelen. Een opwindende tijd, die uitverkoop, en niet het minst voor de thuisblijvende mannen! (Van onze correspondent) LONDEN Er begint zich in Enge land tijdelijk een vrije markt in nieuwe auto's te ontwikkelen. De prijzen van Vauxhall-automobielen begonnen gisteren te tuimelen, nadat een dealer in Birming ham donderdag zijn prijzen begon te ver lagen. In verschillende delen van Enge land gingen de prijzen omlaag, voor som mige modellen zakten ze zelfs met 2.000. Er zijn ook dealers, die de officiële prij zen voor de Vauxhall handhaven, maar die vergaande tegemoetkomingen doen bij de. inruiling van oude wagens. De dealers hebben verklaard dat zij hun winsten met het publiek delen. Gisteravond kondigde de Vauxhall-fa- brieken aan, dat het de dealers tijdelijk veroorloofd is om van de catalogus-prij zen af te wijken. Bovendien geeft Vaux hall de dealers een speciale korting op onverkochte wagens. Deze verkoopcam pagne is het gevolg van het feit, dat vele automobielhandelaren ernstig getroffen zijn doordat de regering het afbetalings systeem aan banden heeft gelegd (20 per cent deposito en een maximum-termijn van twee jaar). De dealers hebben een voorraad van 10.000 wagens en in de fa briek staan 2.000 onverkochte auto's. De Engelse automobielindustrie in het algemeen maakt zich echter geen zorgen. Vorige week behaalde zij een nooit eer der bereikt record van 16.283 wagens; een cijfer dat men nog hoopt op te voe ren. Het aantal orders is zodanig, dat de Het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam is zo geconstrueerd, dat het lokt tot een zitje. Men kan het on eerbiedig vinden, dat vermoeide voor bijgangers zich op de steenblokken zet ten om even uit te blazen doch aan de andere kant is een rustend mens altijd nog een beeld van vrede en har monie. En misschien valt hij dus eigen lijk bij dit monument niet helemaal uit de toon Weerrapporten 1, 2 Binnenlands Nieuws1, 2 Uit liet Buitenland I, 3, 8 19 Op de Praatstoel 3 Kerkelijk Leven4 Garcia de Leon4 W'es en Wiel4 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving5, 6 Films 6' Agenda 6 Op en om het Binnenhof7 Puzzel 7 In de Vishal en op zee7 Tdal-laria 7 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Kunst 9 Boekenhoekje9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws 11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Erbij 13 thn 16 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif fabrieken nog vele maanden op volle toe ren kunnen blijven doordraaien. Bij de Engelse Ford-fabrieken in Dagen ham kwam de auto-produktie gisteren tot stilstand doordat 40 man in de motormon tage-afdeling het werk hadden neergelegd. Een aantal andere arbeiders staakten uit sympathie met hen, maar de meeste van de 3.800 man personeel moesten naar huis worden gestuurd, daar verder werken door het uitvallen van de motoren-afde ling onmogelijk was geworden. De oor zaak van de wilde staking is de overplaat sing van 2 man naar een andere afdeling als gevolg van wetenschappelijke organi satiemethoden. BERLIJN (UPI) De directeur van de Russische emigranten-uitgevereij „Vrij heid", Karl Wolfgang Beutel, is vrijdag ochtend gewond in zijn kantoor in West- Berlijn aangetroffen. Toen de politie hem vond had hij slechts de kracht om te fluisteren: „Het was Boris". Het kan toor was een chaos: kapot geslagen cog- nacflessen en glazen, vernielde meubelen, bloedplassen en de rook van een rookbom. Kennelijk heeft men een poging gedaan Beutel te wurgen. De politie neemt aan dat Beutel en „Boris" samen hebben zit ten drinken en i*uzie hebben gekregen. Ernst Hohenemser: Honderdduizend dauwdruppels, die kleurig in de zon glinsteren, geven, bijeengebracht, een beker regenwater. Een Nederlandse dame is nabij Sankt Anton in Oostenrijk door een in brand ge raakte autobus overreden ten gevolge waarvan zij is overleden. De 54-jarige mevrouw A. Sluk-Rebergen uit De Bilt, die per auto op weg was naar Arlberg, was er getuige van dat op een berghelling een autobus van een Belgische onderneming met 25 Amerikanen in brand vloog. Alle inzittenden wisten tijdig met hun bagage uit de brandende wagen te komen. Mevrouw Sluk, die uit haar auto was gestapt, stond naar de brand te kij ken, toen de bus plotseling in beweging kwam en onbestuurd van de helling naar beneden begon te rijden. Mevrouw S. wil de opzij gaan, maar zij struikelde en viel, waardoor een achterwiel van de bus over haar heen ging. Zij werd naar Sankt An ton overgebracht, waar zij is overleden. Op de Rustenburgerweg te Heerhugo- waard is een personenauto bestuurd door iemand uit Langendijk in botsing geko men met een andere auto. bestuurd door de 31-jarige E. Vooijs uit Amsterdam. De ze werd uit de wagen geslingerd. In zorg wekkende toestand is hij naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. In Hoek (Zeeuws Vlaanderen) stak de 54-jarige landbouwer P. Dieleman zonder op het verkeer te letten pei rijwiel nabij zijn woning een drukke verkeersweg over. Hij werd aangereden door een personen auto. bestuurd door J. M. uit IJmuiden. Do wielrijder was vrijwel op slag dood. De 30-jarige heer Ch. H. Holsman uit Amsterdam, die daar per motor de krui sing Nieuwe Hemweg-Vlothavenweg pas seerde, kwam in botsing met een tank auto met aanhangwagen. Ernstig gewond werd hij naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, waar bij aankomst bleek dat hij reeds was overleden. In een ziekenhuis te Almelo is de 63- jarige landbouwer G. W. Mollink uit Hel iendoorn overleden. Hij reed donderdag met een bromfiets op de Nijverdalseweg te Wierden en raakte, doordat hij omkeek op de linker rijbaan. Hij botste daar tegen een Duitse vrachtauto en werd zeer ern stig gewond. Op de Tegelseweg te Venlo is het 5-jarig zoontje van de familie Burhenne uit Venlo door een auto aangereden. Het kind werd ernstig gewond en overleed kort na het ongeval. Advertentie HOOFDAGENT ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddon? B-agent: GAR. SMIT. Zandvoort B-agent: GAR. STROBBE, Hlllegom B.-aeent: J J v KOOTEN Haarlem Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL, 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 NYLON REGENJASSEN ƒ49.75 A.Ji crtenli- Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie Ja, gekocht bij onze dealer 395.zonder access. MEERVLIETSTRAAT 69 - Velsen-Zuid Telefoon 5701 JE KEUS WAS DUBBEL GOED Advertentie MAASSTRAAT 9 TELEFOON 7539

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1