Russen wijzen nota van VS over vliegincident af i i i I 1 u I Kennedy presenteert zich als waardig pretendent I 1 WERELDNIEUWS Dié is pas lekker.... dié prikt niet! Stoffelijk overschot van commandant der RB-47 wordt uitgeleverd Regering-Tambroni rekt haar moeilijk bestaan Britse zeeliedenstaking dupeert 25000 toeristen i I 1 1 i 1 j Liberalen tegen links georiënteerd kabinet Weer een miljonair in Singapore ontvoerd I I 1 I s 1 Hogelijk vereerd, voldoet het Hoofdkwartier van de M-Brigadc aan het verzoek van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix (Ere-voorzitster van het Nederlands Comité Unicef) alle M-Brigadiers de betuiging van Haar dank te willen overbrengen voor de bijdrage aan UNICEF door de M-Brigadiers bijeengebracht ter gelegenheid van DAG I Hij zwijgt over het verledenen over Eisenhower en richt zich op de toekomst, en tegen Nixon Japans kabinet afgetreden Gabon onafhankelijk „D r oomcombinatie" Proces tegen verdachten van komplot in Lissabon Op de <=Praa.tótozl ATERDAG 16 JULI 1960 MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft vrijdag de verklaring van de Ver enigde Staten, als zoude het op 1 juli neer geschoten Amerikaanse RB-47 vliegtuig boven open zee omlaag zijn gehaald, van de hand gewezen. Deze afwijzing geschied de in een nota van de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, welke vrijdagmiddag aan de Amerikaanse zaak gelastigde in Moskou is overhandigd. Ver wacht wordt dat de tekst van de nota vrijdagavond door radio-Moskou zal wor den bekendgemaakt. AFP Volgens het Russische pers bureau Tass verklaart de Sovjet-Unie zich in de nota aan de Verenigde Staten bereid het in een rubber bootje gevonden stoffe lijk overschot van de commandant van het neergeschoten vliegtuig elk ogenblik uit te leveren. De Sovjet-Unie herhaalt haar protest te gen „de nieuwe flagrante schending van de Russische grens door een Amerikaans militair vliegtuig". De regering beschul digt de Amerikaanse regering ervan te trachten zich door een holle verklaring uit de onbetwistbare feiten te redden, „in plaats van maatregelen te nemen om een einde te maken aan de provocaties van Amerikaanse militaire vliegtuigen tegen over de Sovjet-Unie, die gevaarlijk zijn voor de vrede. Als de Amerikaanse auto riteiten niet op de hoogte waren van de plaats waar het vliegtuig zich bevond en daar geen contact mee hadden, hoe kan de Amerikaanse regering dan in alle ernst beweren, dat het de Russische grens niet heeft geschonden?" aldus de nota. De verklaring in de Amerikaanse nota, dat de vlucht van het neergeschoten toe stel verband hield met.elektro-magnetisch onderzoek, noemt de Russische nota niet bepaald „origineel". Dit was vrijwel een herhaling van de methode, waarmede de Amerikaanse regering aanvankelijk de wereldopinie in verwarring trachtte te brengen na de schending van het Russi sche luchtruim door het „U-2" toestel op 1 mei, aldus de nota verder. „De Russische regering vestigt er de aandacht van de Amerikaanse regering op dat er een eenvoudige manier bestaat om voortaan het zinloos .verlies aan levens van Amerikaanse vliegers te voorkomen, en te vermijden dat de wereld nutteloos op de rand van een ooi-log wordt gebracht. Daarvoor is slechts één ding nodig, name lijk een einde te maken, niet in woorden doch in daden aan de agressieve politiek die tot uitdrukking komt in de herhaalde schendingen van het Russisch luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen." „Indien dit niet geschiedt, zal de Sovjet regering erop toezien dat de veiligheid van het Russische volk wordt gewaar borgd door alle haar ter beschikking staande middelen", aldus de Russische nota. Geen Brits antwoord LONDEN ((AFP) De woordvoerder van buitenlandse zaken heeft vrijdag mee gedeeld, dat de Britse regering niet zal antwoorden op enkele Russiche nota's en mededelingen, die de laatste tijd zijn ont vangen over verschillende aspecten van, zoals men het in White Hall noemt „de nieuwe koude oorlog". Hiertoe behoren de mededeling van 13 juli, waarin de Vex-enigde Staten, Enge land en Frankrijk worden beschuldigd van aanmoediging van de „Belgische agressie" in Kongo en de Russische nota van 30 juni, waarin werd beweerd dat de West- Advertentie maand tampons. het vertrouwde merk geen verband - geen gordel. Veilig hygiënisch. IA iu tampons f. 1.30 Zonder huisjes f.L. ROME (AFP) De leider van de chris ten-democratische fractie in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden, Luigi Gui, heeft in de Kamer verklaard, dat zijn par tij meer dan ooit voorstandster is van een aanblijven van de regering-Tambroni. Hij zei dit, nadat een akkoord tussen christen democraten, sociaal-democraten, liberalen en republikeinen om een „democratische" meerderheid te vormen ter ondersteuning van een nieuwe christen-democratische regering, op losse schroeven was komen te staan door de houding van de libera len. Deze partij liet weten, dat zij gekant was tegen de formatie van een kabinet door een „linksgeoriënteerde" politicus, waarbij zij klaarblijkelijk Amintore Fan- fani op het oog had. Deze ontwikkeling maakt overeenstemming met de sociaal democraten weer moeilijk, omdat deze voorstander zijn van een linksgeoriënteer de politiek. Er zullen nu nieuwe onderhandelingen nodig zijn om een opvolger voor Tambro- ni te vinden, die „neutraal" is. Waarne mers verwachten dat er nog verscheidene dagen zullen verlopen, voordat men een oplossing zal hebben gevonden. Het Italiaanse kabinet heeft zich uitge sproken tegen onmiddellijk aftreden dei- regering. In een communiqué verklaart de ministerraad dat het de plicht, van de staat is de vrijheid van alle onderdanen te waarborgen. Repatrianten. De „Zuiderkruis" is dezer dagen met 736 repatrianten uit Tand jong Pr lik naar Nederland vertrokken. Het schip wordt begin augustus in Neder land verwacht duitse regering in West-Berlijn recruten voor het leger zou aanwerven. Voorts heeft de Britse regering in tegenstelling tot de verwachting vrijdag niet geant woord op de Russische nota van 11 juli, waarin Engeland wordt beschuldigd van rechtstreekse medeplichtigheid in de kwestie van het op 1 juli boven de Barentszee neergeschoten Amerikaanse RB-47 vliegtuig. Tenslotte deelde de woordvoerder nog mede, dat de donderdag aan de Britse am bassadeur in Moskou overhandigde nota inzake „provocatie" van Britse vliegtui gen tegenover in volle zee varende Rus sische schepen wordt bestudeerd. (Van onze correspondent) LONDEN In Liverpool en een aantal andere havens in Midden- en Noord-Enge- land duurt de wilde zeeliedenstaking, wel ke 10 dagen geleden begonnen is, nog voort hoewel van stakerszijde stappen zijn gedaan om het conflict te beëindigen. Getroffen zijn onder meer Glasgow, Man chester, Hull, Goole, Middlesbrough en Belfast. De verwachting is. dat de staking maandag zal eindigen. Als gevolg van het conflict heerst er op sommige Schotse eilanden voedselgebrek. De Hebrides, zijn per vliegtuig van vers brood en vlees voorzien. Vakantiegangers, die van Schotland naar Noord-Ierland wil len oversteken en omgekeerd, zijn ernstig gedupeerd. Naar schatting worden 25.000 van hen door de staking getroffen. Aan de Noord-Ierse kust kamperen honderden automobilisten, die niet verder kunnen, in tenten. Sommige worden in kleine bo ten naar de overkant gebracht. SINGAPORE (UPI) De heer C. K. Tang, eigenaar van warenhuizen, multi miljonair, is ontvoerd toen hij in Singa pore zijn huis verliet. Vier mannen dwon gen hem in hun auto mee te gaan. De politie kwam onmiddellijk in actie, maar de bende ontsnapte. Het was de zevende ontvoering van een miljonair in Singapore dit jaar. Advertentie 1 Van onze correspondent) Washington Senator Kenne'dy heeft de Democratische kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap aanvaard in een ernstige rede, waarin hij geen gouden bergen beloofde, doch waarin hij van de Amerikanen een krachtproef vroeg. Hij deed een beroep op hun zelfvertrouwen, hun moed, verbeeldingskracht en offerzin. Deze krachtproef formuleerde hij in een vraag: kunnen wij concurreren met het communisme? De Amerikaanse pioniers hadden niet de laatste grens bereikt, toen zij bij de Stille Oceaan waren aangekomen aldus Kennedy. Nieuwe perspectieven en nieuwe verten openden zich en opnieuw is een pioniersgeest noodzakelijk. Twee punten in de toespraak trokken in het bijzonder de aandacht: Kennedy wenst de toekomst niet gemakkelijk voor te stellen en zinspeelde bijvoorbeeld niet op een mogelijkheid van belastingverla ging. De Verenigde Staten moeten volgens hem gaan werken voor het algemeen be lang en niet voor particulier gemak. Het tweede opvallende aspect in deze rede was: Kennedy sprak nauwelijks over de fouten van het verleden en oefende daar om geen critiek op Eisenhower. Hij richt te zich daarentegen op de toekomst en was bijzonder scherp in zijn uitlatingen over vice-president Nixon. Hij noemde Nixon de man van de sta tus quo, doch er is geen status quo, zo riep hij uit. De Republikeinen gaan er prat op de partij van Lincoln te zijn. Een uitspraak van Lincoln omdraaiend zei voor niemand maar kwaadwilligheid voor iedereen. Nixon, zo verklaarde Kennedy, heeft zich uitgesproken voor iedere kant van alle problemen. Men ziet dat het verkiezingsduel al is begonnen. Nixon zal zeker scherp van repliek dienen. Een schampere opmerking over het verleden kon Kennedy toch niet voor zich houden: Amerika heeft behoefte aan lei ding en niet aan reclame, zo verklaarde hij. Doch voor het overige richtte hij zich op de toekomst en vroeg om de toewijding van zijn partij-genoten om hun hulp, hun hand en hun stem. De uitbundige menigte, die in het open- luchtstadion bijeen was gekomen, was zeer talrijk. Naar schatting waren zestig duizend mensen aanwezig in de arena, waar plaats is voor honderdduizend. Ve len hadden begrijpelijkerwijs de voorkeur gegeven thuis alles op de televisie te zien. Daar ziet men de gezichten van de spie kers beter dan in een kolossaal stadion. Zulk een slotbijeenkomst moet overeen komstig de traditie de eendracht demon streren, die de partij heeft hervonden na de scherpe strijd om de benoemingen. Van daar dat alle pretendenten, die elkaar de afgelopen maanden hebben bekampt. thans vol lof spreken over het tweetal Kennedy en Johnson heeft deze partij thans aanbinden tegen het tweetal dat de repu blikeinen de laatste week van deze maand te Chicago gaan kiezen. Algemeen ver wacht men dat Nixon de favoriet der repu blikeinen zal zijn. Vele republikeinen zouden graag zien. dat Nixon de steun kreeg van gouverneur Rockefeller, die tot dusver evenals Johnson bij de Democra ten een tweede plaats heeft geweigerd. In vergelijking met de Republikeinen is de Democratische partij enigszins de po litieke groepering der kleine luiden. In Kennedy en Johnson heeft deze partij than twee leiders die beiden niljonair zijn. Tegen die rijkdom hebben weinigen be zwaar, ook vele arbeiders in Amerika zijn er trots op kapitalisten te zijn. Maar er bestaat toch een zekere terughoudendheid jegens Johnson, omdat sommigen hem als een man van het zuiden beschouwen. Van daar dat Johnson, die eveneens een korte rede hield, de nadruk legde op het libera le programma dat op de Democratische Conventie te Los Angeles is aangenomen. Hij zei de dag te zien aanbreken van een harmonie, waarin noch godsdienst noch ras de Amerikanen meer zou scheiden. Ook Kennedy achtte het nodig het pu bliek nogmaals gerust te stellen niet ten aanzien van zijn opvattingen over ras doch over religie Het feit dat hij rooms- katholiek is betekent niet, zo verklaarde hij met nadruk dat hij onvrij in zijn be slissingen zou zijn. Na afloop dezer conventie bestaat de de indruk dat Stevenson politiek de zwaarste klap heeft opgelopen. In de kring rond Kennedy schijnt men het Stevenson kwalijk te nemen dat hij zich in de Conventiezaal heeft vertoond, vóór dat er was gestemd. Het is niet gebruike lijk dat een kandidaat zulks doet. Steven son kan wel betogen, dat hij officieel geen kandidaat was. doch in feite behoorde hij toch tot de mogelijkheden. Stevenson ontketende door in de zaal te zaal te komen een grote demonstratie, die Kennedy en zijn aanhangers wel even heeft verontrust. Na deze gebeurtenissen geeft men Stevenson minder kans Kenne dy's minister van Buitenlandse Zaken te worden, indien Kennedy het tot president brengt. Dat Stevenson Kennedy als spre ker heeft ingeleid, behoeft niet op een wer kelijke verzoening te duiden Aan de offi ciële demonstratie van harmonie kan na melijk niemand zich onttrekken. Steven son maakte tot slot van zijn korte rede de opmerking, die allen in hun oren kunnen knopen die deelnemen aan de komende, volgens de verwachting zeer spannende race: belangrijker dat het winnen van de verkiezing is het regeren van het land. TOKIO (UPI Premier Ksji van Ja pan en zijn regering -zijn afgetreden, na dat de liberaal-democratische regerings partij en de socialistische oppositiepartij overeen waren gekomen op een buitenge wone zitting van de Landdag op maandag een nieuwe premier te kiezen. Het staat vast. dat de prowesterse Hajato Ikeda, de nieuwe voorzitter van de liberale partij, zal worden benoemd tot premier. Zijn par tij heeft de absolute meerderheid. (Reuter) Vrijdag zijn in Tokio weer betogingen tegen de regering en de Ver enigde Staten gehouden. Ongeveer twaalf duizend leden van vakverenigingen en stu denten marcheerden naar het parlement, het hoofdbureau van politie en de rege ringsgebouwen. PARIJS(Reuter) In Parijs is vrijdag een overeenkomst getekend door de Fran se premier Debré en de premier van Ga bon, Leon Mbda, waarbij aan Gabon, gele gen aan de westkust van Afrika, onafhan kelijkheid binnen de Franse gemeenschap wordt verleend. Bij deze overeenkomst wordt de verant woordelijkheid voor buitenlandse zaken, de fensie, financiën, alsmede andere zaken, die thans door de Franse gemeenschap worden behartigd, aan de nieuwe staat overgedragen. Advertentie sinaasappeldrank pet flesje 0.27 Grotegeiinslles 0.60 De 43-jarige Senotor John Fitzgerald Kennedy, de Democratische kandidaat voor het presidentschap van de Ver enigde Staten (links) heeft zijn groot ste rivaal, Lyndon Johnson als kandi daat. gekozen voor de functie van vice- president (Telefoto). LISSABON (UPI) In Lissabon is vrij dag de 26ste zittingsdag gehouden van een proces tegen 23 personen, die ervan wor den beschuldigd in de nacht van 11 op 12 maart 1959 een poging te hebben gedaan de bestaande orde omver te werpen door een militaire staafsgrëep. Op de zitting van vrijdag hielden vier prominente advocaten hun pleidooien t.en gunste van hun cliënten, zeventien officie ren en zes burgers. Het proces begon op 2 mei, werd verscheidene malen onderbro ken en zal spoedig aflopen. Vlug Toen ik oude kranten opruimde, las ik toevallig dat Jacqueline Auriol de snelste vrouw ter wereld is. Haar gezicht stond erbij dat wil zeggen, een valhelm en een soort ruimtepak, en twee vurige ogen daar ergens tussen in. In dat ruimtepak moet zich dan wellicht een lichaam bevinden, dat biologisch aan dat van een vrouw voldoet en dat ge heel vormde dan de snelste vrouw ter wereld. Sneller dan mevrouw Blèrsma, die in één vrijdagmorgen haar hele huis door lapt; sneller dan mevrouw Keel, die per ochtend drie uur verkletst en toch d'r was en strijk dinsdagavond aan kant heeft. Sneller ook dan Bazige Bertha, die in tien minuten een Haaigraaiwinkel doorstruint. en dan tóch veertig gulden voordelig heeft besteed. Al deze records zijn door het sekseloze ruimtepakwezen met valhelm en vurige ogen gebroken. Maar zal ik u eens wat vertellen? Ik heb lak aan al die vluggerds. Ze werken op m'n zenuwen. Als je geboren wordt, begint het gedu vel al. Als je ook maar iets langer wenst te blijven zitten dan het tijdstip dat de dokter zo mooi heeft uitgerekend, moet je moeder pillen en lepels vieze wonderolie slikken. Schiet eens op! Vlug! Zó be gint je leven. Ik heb me er niets van aangetrokken, en kwam lekker twee weken te laat. Die achterstand heb ik tot op de dag van he den niet kunnen inhalen. Maar waarom moet alles toch altijd zo vlug? Je moet vlug geboren worden, vlug droog worden, vlug groot worden, vlug op staan, vlug aankleden, vlug eten, vlug rijk worden, enzovoort. De kiem voor mana gerziekte wordt al bij je geboorte gelegd. Alles moet op tijd! Onbarmhartig hakt de klok al onze dagen, zelfs de mooiste zo merdag, in mootjes. Ergens, vele kilometers naar het oosten, hield een miljoenenvolk zich eens onledig met wijsheid te vergaren door op de na vel te staren maar wij, wij mogen niet dromen, wij verwerven de wijsheid wel hardhollend, en onze navel hebben we daarbij niet nodig. - En dan heb je nog van die zenuwlijders die bovendien snelheidsrecords vestigen. Die als gekken over hekken rennen, als dwazen door het water razen, en per fiets zwelend over bergketens sjeezen. Ze worden omhelsd en gevierd, nat en al. Dat zouden hun vrouwen thuis niet in hun hoofd halen. „Gut Jan, was je eerst 's af en droog je eigen," zouden die zuur zeggen, als de mannen van dat hele eind trappen moe van hun werk thuis kwamen. Maar nu, alleen maar om die stomme se conde, worden hun Jannen haast van hun fietsen geknuffeld. Het heerlijke van deze tijd schijnt te zijn dat we, tegen betaling van een lief sommetje weliswaar onze logge body over de hele wereld snel kunnen verplaat sen in een auto. een straaljager, en mis schien nog wel eens in een raket, de ruim te in. Nee, dank u ik ga niet mee. Hetle ven gaat me al snel genoeg. En overigens geloof ik, dat- je, ondanks alles, met een kruiwagen toch steeds h'et vlugste ver komt. Paula Spotter Vrees. Uit vi-ees voor het vergaan van de wereld zijn tot donderdag duizenden in woners van Damascus naar de woestijn gevlucht. Kennelijk ervan overtuigd dat zij de catastrofe zouden overleven had den zij hun geld meegenomen. Geslaagd. Deskundigen van de Ameri kaanse marine hebben vrijdag te Cape Canavex-al een geslaagde proef met een Polaris-raket genomen. Het projectiel legde een afstand van ruim 1.600 km "af. Van de 23 proeven met Polaris- raketten die tot op heden zijn genomen hebben er zestien succes gehad. Verslaafd. Ongeveer twaalf percent van de geregistreerde alcoholici in West Duits land zijn vrouwen, aldus de „Evange lische studiecommissie voor bestrijding van alcoholisme". De commissie wijt de stijging van het percentage vrouwen onder de alcoholici aan eenzaamheid en huwelijksmoeilijkheden. Schadeloosstelling Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek hebben overeenstem ming bereikt over een nieuw plan tot schadeloosstelling ten bedrage van 470 miljoen nieuwe Franse francs aan Franse slachtoffers van Duitse concen tratiekampen. Eerder zijn dergelijke verdragen getekend met Noomvegen. Denemarken, Nederland, België en Griekenland. In burger. In Wenen zullen voortaan ook controleurs in burger terzake van ver keersovertredingen optreden. Sedert begin van dit jaar zijn in Wenen 119 personen bij verkeersongelukken om gekomen. Verschrikking. Van het komend najaar af zal de documentaire „Nacht und Ne- bel". die de verschrikkingen van het concentratiekamp en de uitroeiïngsactie tegen de Joden in beeld brengt, vooi bepaalde groepen jongeren vertoond worden. De film is gemaakt door de Fransman Alain Resnai. Straf. Volgens een bericht in de Oostduitse pers is een Oostduitse boer, die een communistische ambtenaar met een hooivork van zijn erf heeft verjaagd, tot vijftien jaar dwangarbeid veroor deeld. Hij werd verdacht van het ver borgen houden van revolvers en gewe ren. Vier medeverdachten kregen straf fen van drie tot dertien jaar dwang arbeid. Aanslag. In een huis te Chattanooga in de Amerikaanse staat Tennessee, dat een neger daar bouwde in een wijk met een gemengde bevolking, is een bom tot ontploffing gebracht. Opgeheven. De Zuidkoreaanse regering heeft meegedeeld, dat de drie maanden oude staat van oorlog is opgeheven om te verzekeren dat de vei-kiezingen van 29 juli in alle vrijheid kunnen worden gehouden. De staat van oorlog werd uitgeroepen tijdens de studentendemon straties in april tegen president Syng- man Rhee. Angstwekkend. De zware regenval in Zuid Polen is opgehouden en het gevaar voor overstromingen is verminderd. Het peil van de rivieren de Vistula, de Sola en de Oder is overigens nog angstwekkend hoog. Aardig. Voor het eei-st sinds de oorlog is tussen Joegoslavië en Oostenrijk „klein grensverkeer" toegestaan. Mensen die op minder dan tien kilometer van de grens wonen, mogen de grens vier maal per maand overschrijden en iede re keer maximaal zestig uur in het buurland verblijven. Watersnood. In West-Pakistan zijn vijftien personen om het leven gekomen als gevolg van overstromingen. Honderden personen werden dakloos. Oorlogsmisdadiger. Het hoofd van de cri minele politie te Recklinghausen, Jo hannes Otto, is, verdacht van oorlogs misdaden, \an zijn functie ontheven, zo heeft het ministerie van Binnenland se zaken van Noordrijn-Westfalen mee gedeeld. Otto zou verantwoordelijk zijn voor de dood van zigeuners in concen tratiekampen en opdracht hebben ge geven zigeuners te steriliser-en. Tito-Churchill. Sir Winston Chrchill heeft donderdag in de Joegoslavische haven plaats Split een onderhoud gehad met president Tito. Tito ontving de Britse oud-premier eerst in zijn villa en ging vervolgens mee naar het jacht van de scheepsmagnaat Onassis. waarop Chur- chil een kruisvaart maakt op de Middellandse Zee. Leugen. „Heer in de hemel" was alles wat een verblufte monnik van de orde der Benedictijnen de Montserrat in Noord-Spanje kon uitbrengen. toen hem werd gevraagd naar een Tsjechisch persbericht, als zou Martin Bormann, een voormalige nazi-leider, in het klooster asiel hebben gevonden. „Natuurlijk is het een leugen", zo zei hij. „Deze heer is nooit hier geweest, zelfs niet op bezoek". Geen grond. Westduitsers of Westberlij- ners kunnen voortaan in Oost-Duitsland geen grondbezit meer verwerven, aldus deelt de commissie van vrije juristen mee. De Oostduitse autoriteiten hebben vertrouwelijk opdracht gekregen geen koop-, ruil-of erfakten met Westduitser te sluiten. Voorts moet er naar worden gestreefd dat in de Bondsrepubliek wonende erven van Oostduitse grond bezitters hun rechten laten afkopen. Liever iets aan. De Engelse minister voor zaken betreffende Wales, Henry Brooke heeft afgezien van zijn voorgenomen bezoek aan Cardiff omdat Welshmen hebben gedreigd heih zijn broek uit te trekken, aldus de „Daily Sketch". Brooke zou volgende maand met konin gin Elizabeth het jaarlijkse folklore- festival „Eistedfod" bijwonen. De „ontbroeking" zou niet in het bijzijn van de koningin geschieden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3