Het N.Ph.O. in het nieuwe seizoen AVRO-voorzitter Roëll trekt van leer tegen actiecomité Zuid-Nederlandse Opera met „Die Fledermaus" in Bloemendaai (Kort en bondig^ Ook morgen nog buiïg Arbeider tijdens twist neergestoken Ambt-Delden is boos op zijn burgemeester Voor ruim een ton aan horloges gestolen Amsterdamse drukker aangehouden MAANDAG 18 JULI 1960 2 Dinsdag-serie van het N.Ph.O. Fotograaf uit Hongkong won eerste prijs van fotosalon in Dordrecht Vrijdag-serie P. Zwaamwijk „Joie de vivre" om te huilen Kerkelijk Nieuws „Argonauten" vertrokken naar Griekenland Door vallende paal getroffen Nederlandse troepen in La Gourtine 'DROOG VOOR WEINIG GELD De valsemuntersaffaire Zowel het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans, als het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink zal in het komend seizoen te Haarlem concerteren. In de concerten van de dinsdag- en vrijdagserie, die het volgende seizoen door het Noordhollands Philharmonisch Orkes in het Concertgebouw te Haarlem gegeven worden, is voor bovenstaande orkesten een plaats ingeruimd. Naast de beide eigen dirigenten van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Henri Arends en Marinus Adam, zal op 21 februari in de dinsdag-serie de gastdirigent Raphaël Fruhbeck de Burgos de leiding van het orkest in handen hebben. In de vrijdagserie zal de gastdirigent Karol Strijja het orkest leiden tijdens een concert, waarvan het programma nog niet is vastgesteld. Van de overige concerten is dit echter wel het geval. Vele solisten geven ook het komende seizoen weer hun medewerking aan deze wekelijkse concerten. In de dinsdag-serie verlenen de pianist Rudolf Firkusny, de violiste Lola Bobesco, de pianist Eduard del Pueyo, de organist Albert de Klerk, de violoncellst Paul Tortelier, de violist André Gertler, de alt Sonja Kurwin, de violiste Johanna Martzy, de pianist Hans Henkemans, de pianiste Lilli Kraus en de sopraan Lois Marshall hun medewerking. In deze serie zal op het concert van 13 december de eerste uitvoering in Nederland plaats hebben van „Impulsen" van Meyer Tormin. Solisten in de vrijdag-serie zijn de pianisten Ingrid Haebler, Margot Pinter, Theo Bruins en Helena Costa. Tevens werken aan deze serie mede onder andere de violisten Thomas Magyar en Pierre Jetteur, de cellist Tbor de Machula, de alt Aafje Hëyns en twee leden van het N.Ph.O., namelijk de eerste fluitist Pieter Odé en de eerste hoornist Iman Soeteman. 4 oktober: dirigent Henri Arends, solist Rudolf Firkusny, piano. Programma: O. Ketting - Intrada festiva; Franck - Sym fonie in d; Dvorak - Pianoconcert; Enesco - Roemeense rhapsodie. 25 oktober: dirigent Henri Arends, so liste Lola Bobesco - viool. Programma: Smetana - Symf. gedicht Richard III; Men delssohn of Mozart - Viool concert; G. Landré - Anagrammen; Strawinsky - L'oiseau de feu. 15 november: dirigent Marinus Adam, solisten Eduardo del Pueyo en Albert de Klerk. Programma: Brahms - Tragische ouverture; Rachmaninoff - Pianoconcert no. 3; Saint'Saëns - Orgelsymfonie. 13 december: dirigent Henri Arends, so list Paul Tortelier. Programma: Roussel- Le festin de l'araignée; Saint Saëns - Cel loconcert; Debussy - Prélude a l'après- midi d'un faune; Meyer Tormin - Impul sen (eerste v' ering in Nederland); Dukas - L'apprer ier. 3 janui ent Henri Arends, solis ten Andr. r en Sonja Kurwin. Pro gramma: L ..rti - Concerto grosso in D; Monteverdi/Respighi - Lamonte di Arianna voor alt en orkest: (eerste N.Ph.O.-uitvoe ring); Vivaldi - Vioolconcert in g; Alban Berg - Vioolconcert (eerste N.Ph.O.-uitvoe- ring); Wagner - Vorspiel und Liebestod uit Tristan. 31 januari: dirigent Bernard Haitink, soliste, Johanna Martzy. Concert door het Radio Philharmonisch Orkest. Programma: onder andere Mozart - Vioolconcert; Bruckner - Symfonie no. 8. 21 februari: dirigent: Raphaël Fruhbeck de Burgos, solist Hans Henkemans. Pro gramma: onder andere: Haydn - Symfo nie; Beethoven Pianoconcert no. 3. 14 maart: dirigent Henri Arends, soliste Lili Kraus. Programma: Bartok - Diverti- Ingrid Haebler In Dordrecht wordt tot en met 24 juli een internationale fotosalon gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Dordtse amateurfotografenvereniging. Er zijn op deze expositie tal van inzendin gen te bewonderen en zij geeft dan ook een uitstekend beeld van het niveau, waarop de internationale amateurfotografie op het ogenblik staat. Er zijn, behalve een groot aantal foto's uit vele plaatsen van Neder land, inzendingen uit België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Hongkong, Italië, Ja pan, Oostenrijk, de Verenigde Staten, Zwe den en Zwitserland. Voorts zijn er Neder landse en buitenlandse kleurendia's inge zonden. De inzendingen zijn beoordeeld door twee jury's: de Nederlandse door een internationale en de buitenlandse inzen dingen door een Nederlandse. De beste foto is „Rain", waarvan de maker, dr. S. Y. Chen uit Hongkong, de medaille won die beschikbaar was gesteld door Prins Bern- hard. Otto Daettwyler uit Zwitserland, kreeg met „Soledad" de medaille, die de commissaris van de Koningin in de provin cie Zuid-Holland had uitgeloofd en de En gelsman dr. Frank R. Neubert kreeg met „Tony" de medaille van de gemeente Dor drecht. De verdere uitslagen waren: bron zen D.A.F.-medaille Choi Hue Cho, Hong kong, Leopold Fischer, Oostenrijk, Ron Keng Yee, Hongkong, J. Wijnen, België en Hans Ulricht, Duitsland. D.A.F.-zuil met zilveren medaille: Joop Abbink, Amstel veen, J. G. Ferwerda, Zutfen. D.A.F.- standpenning zilver: J. J. Nrohwein, Den Haag, H. Cohn, Den Haag, brons: Chr. van der Linden, Dordrecht, P. Slikker, Hilver sum, B.N.A.F.V.-medaille brons: P. Blaak, Delft, mevrouw Dudok van Heel, Huizen. D.A.F.-medaille brons: A. Buyze, Den Haag, H. Jongeneel, Den Haag, J. Koemanz, Wor- merveer, mevrouw S. M. C. van der Lin den, Dordrecht, Kees Molkenboer, Rotter dam, J. C. Teubel, Dordrecht, J. M. Teubel, Dordrecht, P. de Klerk, Amstelveen en H. de Parant, Dordrecht. De expositie is za terdagmiddag officieel geopend door de burgemeester van Dordrecht, rar. J. A. H. J. van der Dussen. Rudolf Firkusny men to; Mozart - pianoconcert KV 466; Brahms - Symfonie no. 2. 11 april: dirigent Henri Arends, soliste Lois Marshall. Programma: Bach - Can tate no. 51; Mozart - Symfonie no. 34 KV 338; Mahler - Symfonie no. 4. 14 oktober: dirigent Henri Arends, solis te Ingrid Haebler. Programma: Cherubi- ni - Ouv. Anacreon; Beethoven - Piano- conecrt no. 4; Schubert - Symfonie no. 7. 4 november: dirigent Marinus Adam, so liste Marbot Pinter. Programma: Strawins ky - Suite no. 1 en 2 voor kamerorkest; Prokofieff - Pianoconcert no. 1; Bruckner - Symfonie no. 1. 25 november: dirigent Marinus Adam, solist Thomas Magyar. Programma: Rïms- ky Karsakoff - Capriccio Espagnole: Kat- sjatoerian - Vioolconcert; Beethoven - Symfonie no. 4. 23 december: dirigent Henri Arends, so liste Aafje Heynis. Programma: Vivaldi - Concerto grosso in a; Andriessen - Kuh- nau-variaties; Bach - Cantate; Bartok - Concert voor orkest. 20 januari: dirigent Hein Jordans, solist Pierre Jetteur. Concert door het Brabants Orkest. Programma: Mozart - Symfonie no. 33 KV 319; Bruch - Vioolconcert; De Falla - Dansen en scènes uit El sombrero de tres picos; Ravel - 2e suite Daphnis et Chloë. Lois Marshall 10 februari: dirigent Karol Strijja, solist Theo Bruins. Programma nog niet bekend. 3 maart: dirigent Henri Arends, solisten Pieter Odé en Iman Soeteman. Program ma: Mozart - Serenade Eine kleine Nacht- musik; Mozart - Hoornconcert; Tomasi - Fluitconcert (eerste N.Ph.O.-uitvoering); Debussy - La Mer. 27 maart: dirigent Henri Arends; solist Tibor de Machula. Programma: Barber - Adagio voor strijkers; Sjostakovitsj - Sym fonie no. 1; Dvorak - Celloconcert. 21 april: dirigent Henri Arends, soliste Helena Costa. Programma: Haydn - Sym fonie; Mozart - Pianoconcert KV 467; Fer- nandes - Pianoconcert (eerste N.Ph.O.-uit- voering): Ravel - Rapsodie spagnole. In Hoogeveen is in de nacht van zater dag op zondag de 26-jarige Berend Kroe zen uit Nieuweroord door een messteek om het leven gekomen. In een café kreeg hij verschil van mening met de 45-jarige H.K. Later werd de woordenwisseling op straat voortgezet waarbij K. zijn tegenstan der met een mes in de borst stak. Kroe zen zakte ineen. Hij werd naar een zieken huis gebracht waar hij kort na aankomst overleed. Hij was ongehuwd en werkzaam als fabrieksarbeider op een metaalwaren- fabriek. De dader werd later in de nacht door de politie aangehouden. Hij bleek on der invloed te zijn van sterke drank. Hij ontkende eerst, maar gaf later toe Kroe zen te hebben neergestoken. Het mes had hij nog bij zich. In Ambt-Delden in Twente is be roering ontstaan omdat de inwoners zich, naar zij zeggen, door hun burgemeester, jhr. mr. L. O. M. van Nispen tot Sevenaer, verraden voelen. Onlangs bracht minister Toxopeus een bezoek aan Twente om zich te laten voorlichten over de plannen om Ambt-Delden te verdelen tussen de ge meenten Stad-Delden, Goor en Markelo. Jhr. Van Nispen, zowel burgemeester van Ambt- als van Stad-Delden, zou de raad hebben toegezegd in deze kwestie neutraal te zullen blijven.Toen de gemeen teraad door de minister werd gehoord en één van de leden had betoogd dat Stad-Delden wel grond voor uitbreidings plannen zou kunnen krijgen, maar verder van Ambt moest afblijven, nam de burgemeester tocht 't woord. To' verbazing van zijn raadsleden hield hij toen een pleidooi voor het verdelen van Ambt-Del den tussen de andere gemeenten. De raad heeft nu met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin staat, dat het ver trouwen in de burgemeester danig is ge schokt. De motie zal ter kennis van de minister worden gebracht. De voorzitter van de AVRO, jhr. Th. Roëll, heeft gisteren een radiotoespraak gehouden naar aanleiding van de gebeur tenissen tijdens de op zaterdag 9 juli te Assen gehouden algemene vergadering. Jhr. Roëll gewaagde van een stroom van wilde kreten, van vuige insinuaties, grove beledigingen en persoonlijke verwijten je gens de bestuurderen, „jegens een aantal eerbare Nederlandse mannen en vrouwen dus, die zich alle inspanning getroosten om uw omroep naar beste welen en kun nen te dienen." „Een stroom van verwij ten en beledigingen daarmede tevens je gens die honderdduizenden leden van onze AVRO. die in vertrouwen de behartiging van de belangen van hun omroepvereni ging aan hun bestuurderen overlaten." De eerste spreker zo vervolgde jhr. Roëll heeft het bestaan in zijn inlei dende toespraak te gewagen van „een re latieve achteruitgang van hét" ledental ón zer AVRO". Ter zake van het bewijs van zijn zo vlot geuite bewering rrïoest hij ver stek laten gaan. De cijfers, die een ieder en dus ook hem ter beschikking staan, to nen namelijk onweerlegbaar aan, dat ons ledental niet slechts absoluut doch ook re latief gezien een reële stijging vertoont. Jhr. Roëll berekende vervolgens dat in de genoemde periode het ledental van de AVRO een relatieve vooruitgang te zien heeft gegeven van 26 percent. ,,Een der door de opposanten meest misbruikte woorden is het woord „democratisch", al dus jhr. Roëll. Na een korte uiteenzetting over de wijze waarop de twaalf geweste lijke besturen worden samengesteld zei de DE BIJ UITSTEK grillige, vaak zo slecht gemutste zomer, die wij dit jaar beleven, heeft ons zaterdag in een gulle bui verrast met een klassieke zomeravond. Talrijke bezoekers wai-en dan ook van dichtbij en verre gekomen om de opvoering in het Openluchttheater in Bloemendaai bij te wonen van het unieke meesterwerk van Johann Strauss „Die Fledermaus". Deze opvoering was een waagstuk, in meer dan een opzicht! Weliswaar telde het risico van de weersomstandigheden niet meer mee, behoudens de vrij sterke afkoeling door de avondwind, waar de zangstemmen uiter aard hinder van moesten ondervinden. Er waren echter nog meer factoren waarmede rekening gehouden moest worden. Hoe zou de akoestische invloed zijn, hoe de samen werking met het begeleidende orkest, hoe het effect van de decors en van de belich ting? Zou men er de schouwburg door kunnen vergeten? De „Zuid-Nederlandse Opera" uit Maas tricht, die de operette zou opvoeren, stond waarlijk niet voor een geringe taak. Maar, ongetwijfeld ervaren in het optreden in de openlucht en dankzij het kunnen inscha kelen van uitstekende individuele capaci teiten, heeft het ensemble die taak voor treffelijk volbracht en het zeer talrijke auditorium met ontwapenend, sprankelend spel een avond van onbezorgd genieten en van blijde vreugde geschonken. Niet alleen door de overrompelende uitbeelding van allerlei vergeefbare menselijke zwakheden en eigenaardigheden en door de kostelijke karikatuur van „officieel" gedoe, maar ook door het brengen van de onvergelijkelijke, rijk melodieuze, tintelende ritmische en prachtig geïnstrumenteerde muziek, al moesten de solisten, het koor en het onder leiding van de dirigent Hein 's Gravesande staande orkest van het opera-gezelschap daarvoor tal van hindernissen overwinnen. In hoofdzaak werden deze veroorzaakt door de onvermijdelijke opstelling van het orkest: vrij ver van het centrum der han deling en door de werking van het licht op de lessenaars en in het theater, welke het leidingscontact, dat de dirigent nog be wonderenswaardig vaak kon handhaven, bemoeilijkten. Ongelijkheden waren eigen lijk niet te voorkomen, maar die konden de indruk van de zang, het orkestspel en ook van het optreden van het kleine ballet niet ingrijpend benadelen. Met een minimaal aantal „requisieten" werd de opvoering gegeven. Op de fantasie van de toeschouwers werd nu een beroep gedaan. En wie van hen heeft niet in het eerste bedrijf de zitbank gecompleteerd tot een weelderige salon met allerlei intimi teiten, in het tweede bedrijf niet de schit terend verlichte balzaal voor ogen gehad als plaats voor de dansende, in fraaie kos tuums geklede gasten, die in werkelijkheid de grasmat van het theater tot dansvloer hadden? En wie zag niet de vermakelijke cipier Frosch door de gevangenisgangen waggelen op weg naar het bureau van de gevangenisdirecteur Frank? Mia Grubben, die het kamermeisje Adèle charmant, pittig en met een verantwoorde karakteristiek uitbeeldde, kwam ook in vocaal opzicht tot een voortreffelijke pres tatie, die bijzonder frappeerde door een uitnemende beheersing van de coloratuur. Aantrekkelijk en bewust en met begrip Voor het „stands"-niveau van de door haar gespeelde rol van Rosalinde was Laura Cormonte, wier zang eveneens voldoening kon geven. Een uitstekende zanger was de tenor René Claassen. Hij gaf een aan nemelijke typering van het slachtoffer van alle ondeugendheden: de zangleraar Alfred. Vol van levendig elan was het spel van Gottfried Lingens, die als Eisenstein optrad en die zich daarbij ook als tenorzanger kon onderscheiden. De bariton Georg Hruschka, die een onverbeterlijke gevangenisdirec teur was, werd door kostelijk samenspel vaak het centrum van de toneelsituatie. Dolf Graus was gereserveerd in zijn actie, hetgeen uitstekend paste bij de typering van de rustig wraaknemende Dr. Falke. De kleinere rollen van Prins Orlofsky en Dr. Blind, beide in handen van Willy Keulartz, en van Ida, gespeeld door Mieke Magnée bleven op een behoorlijk peil. Een afzonderlijk woord van bijzondere waardering past voor Piet Touw als de moeilijk te overtreffen, kostelijke vertolker van de rol van de cipier Frosch. Onbedaar lijke lachsalvo's verwekten zijn dwaze dronkemanstaal en zijn onbeholpen ge schutter bij het uitvoeren van de onzekere opdrachten van zijn „baas". De dirigent Hein 's Gravesande verdient lof voor zijn onder moeilijke omstandig heden gegeven leiding. Ook Jef Baarts moet genoemd worden om zijn uitstekende regie. Mogen wij de Zuid-Nederlandse Opera ook eens in de Haarlemse Stadsschouwburg verwachten met een dergelijke opvoering? Ongetwijfeld zullen dan ook meer verfijn de uitvoeringskwaliteiten aan de dag tre den van het koor en het orkest, waarover men nu al overwegend tevreden kan zijn. AVRO-voorzitter: „Ook te Assen heeft de AVRO haar democratisch karakter ten duidelijkste getoond. De leden van het actie-comité hebben vrijuit kunnen spre ken. Hun toespraken zijn zonder enige in terruptie aangehoord. De sprekers der op posanten hebben echter gemeend hun de mocratische rechten te moeten misbrui ken voor het spuien van een weerzinwek kende stroom van insinuaties, beledigin gen en verwijten. De opposanten hebben voorts niet het democratisch fatsoen op gebracht de toespraken der AVRO-be- stuurderen zonder pogingen tot verstoring van orde en rust aan te horen." „Vanaf haar oprichting, nu bijna veer tig jaar geleden aldus de voorzitter heeft de AVRO nationale saamhorigheid en eenheid in de ether voor ogen gestaan. Dat haar streven hiernaar niet met suc ces is bekroond, is niet haar schuld, doch een gevolg van het feit, dat ook op-het terrein van de omroep de geestelijke en politieke structuur van ons volk leidde tot de oprichting van afzonderlijke, levensbe schouwelijk gerichte organisaties. In 1930 viel het zendtijdenbesluit en sinds die tijd wordt de omroep in ons land verzorgd door vijf omroepverenigingen. Dit gege ven zijnde, heeft de AVRO steeds, mede op grond van haar algemene doelstelling, büjk gegeven, met handhaving van haar eigen karakter, zich terdege bewust te zijn van haar verantwoordelijkheid in het Ne derlandse omroepbestel". Aan het slot van zijn rede zei jhr. Roëll: „Te Assen is het masker gevallen. In weerwil van hun ter zake gedane beloften hebben de opposanten geen gefundeerde critiek op de belangrijkste zaken geuit. Naar de motieven van de verwerpelijke machinaties van hen, die zich „Vrienden van de AVRO" noemen, doch in feite haar vijanden zijn, kunnen wij slechts raden, al lijkt het niet uitgesloten, dat de voor, tij dens en na de vergadering te Assen door de opposanten toegepaste taktiek richting aan onze gedachten zou kunnen geven. La ten wij ons vooral niet vergissen. Laten wij bedenken, dat de aanval der opposan ten in zijn onbesuisdheid in feite welover wogen was en niet alleen gericht op het bestuur en daarmede op de AVRO als zo danig, maar tevens op ons omroepbestel. Enkele dagbladen hebben uit hetgeen op onze 28ste algemene vergadering is ge beurd dan ook de lering getrokken: „Hoedt u voor volksmenners". Hierop aansluitend zou ik willen opmerken, dat het gebeurde ons tevens dient te doen bedenken, dat, zolang zich onder ons lieden bevinden, die menen hun democratische rechten te moe ten misbruiken om te trachten totalitaire methoden toe te passen, die hun in het begin der jaren veertig niet zouden heb ben misstaan, onze democratie zich in groot gevaar bevindt," aldus de voorzitter van de AVRO. Het hoogst succesvolle nieuwe toneelstuk van Terence Rattigan „French without Tears", is als musical gevallen als een baksteen. Opgedoft met liedjes en herdoopt in „Joie de Vivre", werd de musical zater dagavond na de derde uitvoering van het programma van het Queens Theatre in Londen afgenomen. De critiek had de be werking als „French with Tears" ver doemd. JOHN P. MARQUAND OVERLEDEN De Amerikaanse auteur John P. Mar- quand, winnaar van een pulitzerprijs, is op 66-jarige leeftijd overleden te zijnen huize in Newbury, Massachusetts. Zijn gezond heid had nimmer te wensen overgelaten. De Pulitzerprijs verdiende hij in 1938 voor zijn „bestseller" „The late George Apley", over een aarts-conservatief in Boston. Hierna schreef Marquand uitsluitend over mensen en streken die hij kende en kregen zijn boeken een „New England" sfeer, de sfeer waarin opgroeide. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lichtenvoorde (Geld.) (toez.) Mr. J. M. Koelman te Beilen - te Beilen (toez.) A. van Heerden te Lichtenvoorde - te Opheusden J. P. Verkade, kand. te Stol wijk. Aangenomen naar Velp (vac. A. van der Flier) C. D. Israël te Sint Nicolaasga. (Van onze Amsterdamse redacteur) Op klaarlichte dag zijn bij een horloge- groothandel aan de Amstel te Amsterdam ruim 6.700 horloges met een gezamenlijke waarde van ruim honderdduizend gulden gestolen. Op de eerste etage van een kamerver huurbedrijf aan de Amstel 32 is de hor logegroothandel „Suisse-Import" gevestigd die eigendom is van een Antwerpenaar. De inbraak kwam aan het licht, toen het medebewoners van het pand opviel, dat de deur van het kantoor van „Suisse-Import" openstond. Een grote stalen kast in het kantoor was geforceerd en leeggehaald. De recherche kreeg enig houvast door de verklaringen van de kamerverhuurder, die vertelde dat twee mannen naar de hor loge-importeur hadden gevraagd. Deze was echter op reis. Kort daarop zag hij dat een man, die een grote boodschappen tas bij zich had, met een sleutel het kan toor van „Suisse-Import" binnenging. De kamerverhuurder dacht dat het wel een kennis van de importeur zou zijn en liet de man zijn gang gaan. Het blijft nog een raadsel, hoe het mo gelijk is geweest met de omvangrijke buit, die ongeveer honderdvijftig kilo woog, on gezien naar buiten te komen. De Antwerpenaar kon bij zijn terugkeer de recherche een nauwkeurige specifica tie geven van de ontvreemde horloges. De politie heeft een man aangehouden, die naar zij vermoedt, meer van de diefstal afweet. De man ontkent dit echter ten stelligste. Zaterdag liet Utrecht zijn negen Hil- versumse „Argonauten" vertrekken naar Griekenland. De „Argonauten" zullen over twee dagen in Thessalonica arriveren. Daarna vliegen ze naar Athene, waar ze drie dagen blijven. Daarna speuren zij verder naar Het Gulden Vlies in de Peloponne sus. Via Delphi en Volvos gaan ze dan per boot naar Chrysoupolis in de Nestos- vallei, waar zij aan de technische school een geschenk aanbieden. Over twee we ken komen de „Argonauten" per vlieg tuig terug, nadat ze 400 zeemijlen hebben afgelegd. De padvindersgroep „De Argonauten" in Hilversum heeft ter gelegenheid van zijn derde lustrum een Grieks jaar georgani seerd, dat nu wordt afgesloten met de reis naar Griekenland. Voor het eerst in de geschiedenis wordt de mythologisch- historische vaartocht die de Argonauten in 1250 voor Christus maakten om het Gulden Vlies te veroveren, nagevolgd. Bij een gecompliceerd ongeluk op het terrein van een kolenhandel in Groningen is de 59-jarige expeditiechef P. van der Es om het leven gekomen. Een vrachtauto, die een eindje achteruit gereden werd, botste tegen een stenen afscheidingsmuurtje waaraan een lichtmast was bevestigd. Het muurtje en de lichtmast vielen om en de paal raakte de heer Van der Es, die een eind verderop stond. In bewusteloze toe stand werd hij naar het Academisch Zie kenhuis gebracht, waar bleek dat hij reeds was overleden. De eerste week van de grote manoeuvres van het Nederlandse leger in het kamp van La Courtine is geëindigd. Alles is zonder incidenten verlopen. Vijfduizend manschap pen hebben aan de verschillende dag- en nachtoefeningen meegedaan. Vijfenzeven tig man van de waarnemingsdienst en de legerluchtmacht zijn met hun vliegtuigen op het vliegveld Ussel-Thalamy, dertig km van La Courtine, geïnstalleerd. Voor de vrije tijd is een goede organisati getroffen. Advertentie Al giet het in Uw vacantie van de regen (wat wij voor U heus niet hopen), dan nog kunt U voor enkele guldens kurkdroog blijven in zo'n vlotte BigBen plastic jas. Bij mooi weer niet lastig, bij regen de beste bescherming. Prijzen van 6.90-7.90-9 75* 12.75* -15.75 en 17.50 met pluvex) -patentsluiting Eerste paal. De minister van O. K. en W. mr. Cals, zal donderdagmiddag 21 juli de eerste paal slaan voor denieuwe labora- loriumvleugel van het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. Daarna zal de minister aan wezig zijn bij de officiële ingebruikstelling van het experimenteel-chirurgisch labora torium van de chirurgische kliniek van dat ziekenhuis. In 2 nachten 9 inbraken. Twee jeugdige Hagenaars zijn op heterdaad be trapt bij het openen van een gestolen geld kistje. Zij bekenden in twee nachten negen inbraken te hebben gepleegd. Zij hebben in die twee nachten voor 4.000 gulden scha de aangericht. Uit een radiozaak werden drie zakradio's ter waarde van 400 gulden gestolen, maar de spiegelruit die sneuvelde kostte tweeduizend gulden. Europese prys. De 30-jarige Zwitserse journalist Henri Stranner heeft dit jaar de prijs van de Europese Gemeenschap ge kregen voor zijn proefschrift over „De hou ding van Zwitserland ten opzichte van de politieke en economische integratie van Europa". De prijs bedraagt f 7.500. Het proefschrift van Stranner, een oud-leerling van het Europa-college te Brugge, werd door een jury onde rleiding van de Neder landse ambassadeur der E.G.K.S. te Lon den, dr. E. N. van Kleffens, gekozen uit 25 inzendingen. Koninklijk Bezoek. De Koningin is voornemens op woensdag 20 juli een bezoek te brengen aan de Floriade te Rotterdam. Op vrije voeten. De wethouder van de gemeente Bergen (L.), die maandag was aangehouden onder verdenking van vals heid in geschrifte, is op vrije voeten ge steld. Graan. De wereldproduktie van voer- dergranen vertoont blijkens studiemate riaal van de graancommissie van de wereld voedsel- en landbouworganisatie te Rome nog steeds een stijgende tendens en is voor het oogstjaar 1959/60 geraamd op 308 miljoen ton waarvan: 168 miljoen ton mais, 51 miljoen ton gerst, 46 miljoen ton sorghums en millet. Hierin zijn niet be grepen Rusland, China en Oost-Europa. Voor het eind van het oogstseizoen 1959- 1960 wordt de beschikbare hoeveelheid voor export en voorraadvorming van voeder- granen in de USA geschat op 72,6 miljoen ton. Kerk en Wereld. Dit jaar bestaat het instituut „Kerk en Wereld", stichting van de Nederlands Hervormde Kerk, 15 jaar. Op 27 en 28 augustus zal een lustrumconfe rentie worden gehouden in „De Horst" te Driebergen. Wegenwacht. De wegenwacht van de A.N.W.B. heeft zijn avonddiensten in het zuiden des lands belangrijk uitgebreid. Op de trajecten 'sHertogenboschEindhoven, EindhovenRoermond en SittardMaas tricht wordt ook bij avond gepatrouilleerd. Dit houdt in dat de weggebruikers op het gehele traject van Amsterdam tot Maas tricht van 's morgens zeven uur tot s avonds half elf op wegenwachthulp kunnen rekenen. Knappe jongens. De negenjarige Ri chard van Holts uit Noordwijk is geslaagd voor het toelatingsexamen voor het chris telijk lyceum te Leiden. Er zullen in ons land niet veel jongens van die leeftijd zijn die dat hebben gepresteerd. Zijn oudste broer van zestien gaat op de technische hogeschool voor elektrotechnisch ingenieur studeren. De familie is iq 1952 uit Indo nesië naaf Nederland gekomen. De 46-jarige Amsterdamse drukker en publicist J. Z. is zaterdagmiddag door de rijksrecherche gearresteerd. De aanhou ding staat in verband met de valsemun tersaffaire ten behoeve van de Algerijnse verzetsorganisatie F. L. N„ die vorige maand in Osnabrtick is ontdekt en waarbij de Haarlemse chemigraaf o.a. en de Am- stelvener H. H. betrokken waren. Tezelf dertijd werd toen een huiszoeking ver richt bij de op dat ogenblik in het bui tenland vertoevende J. Z. en werden in Amsterdam gearresteerd de typograaf S.S. en de niet in het bezit van een verblijfs vergunning zijnde Griek M.R. Na zijn terugkeer in Nederland heeft J. Z. zich op 19 juni bij de politie gemeld. Tijdens het verhoor gaf hij toe op verzoek van A. O. valse persoonsbewijzen en werkkaarten te hebben gedrukt, die zou den dienen voor in Frankrijk verblijvende Algerijnen. Hij ontkende echter ten stelligste iets met het drukken van de valse Franse franks in Osnabrück uitstaande te hebben. Z. is daarop in vrijheid gesteld. Op welke gronden hij thans is gearresteerd is niet bekend. Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer blijft onder invloed van een depressie bij Schotland. Onstabiele lucht van polaire oorsprong stroomt om de depressie heen naar onze streken. In verband daarmede komen plaatselijk buien voor, mede ver oorzaakt door randstoringen, die ook oor zaak zijn van de krachtige tot harde wind. De depressie bij Schotland vult intussen langzaam op, maar de aanvoer van vrij koele lucht duurt voort, waarbij ook mor gen plaatselijk buien zullen voorkomen. WERKRAPPORTEN Dinsdag 19 juli Zon op 4.42 uur, onder 20.49 uur. Maan op 1.41 uur, onder 17.09 uur. Maanstanden 23 juli 19.31 uur Nieuwe maan. 31 juli 13.39 uur Eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 18 juli Hoog water 11.46 en uur. Laag water 7.02 en 19.42 uur. Dinsdag 19 juli Hoog water 0.18 en 12.58 uur. Laag water 8.13 en 20.51 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen; en blnnenlant Dulten- 1: heden» .3 j morgeD 7 uur. Neerslag: i óf A 1 O laatste 24 uur i 5-S S ai 5 2t i b3 Den Helder regenbui wzw 18 4 Ypenburg regenbui zw 18 5 Vlissingen onbewolkt zzw 20 3 Eelde zwaar bew. zzw 20 2,1 De Bilt licht bew. zzw 19 1 Twente licht bew. zw 21 2 Eindhoven licht bew. zw 20 3 Zd-Limburg half bew. zzw 20 2,3 Helsinki onbewolkt windst. 29 0 Stockholm zwaar bew zzo 22 0 Oslo regen ono 19 4,4 Kopenhagen geheel bew zzo 19 3 Aberdeen mist windst. 13 8 Londen half bew. zw 22 5 Amsterdam regenbui zzw 18 2,5 Brussel regenbui zzw 19 18 Luxemburg half bew. wzw 19 9 Parijs half bew. zw 19 2 Bordeaux motregen zw 26 0,4 Grenoble zwaar bew. w 29 0 Nice licht bew. n 25 0 Berlijn regen zzo 25 0 Frankfort half hew. zw 24 4,1 München zwaar 'oew zw 24 0 Zürich regen 110 24 0,1 Genève regen n 26 0,1 Locarno half bew. zo 25 0 Wenen mist zo 22 0 Innsbruck licht bew. 26 0 Athene onbewolkt windst. 35 0 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio onbewolkt no 29 0 Mallorca half bew. windst. 31 0 Lissabon licht bew. nnw 28 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2