Veiligheidsraad morgen bijeen over Kongo Politiek beraad in Den Haag over Kongo en Katanga Openbaar proces tegen Powers in Moskou begint 17 augustus WERELDNIEUWS Macmillan vraagt exporteurs alle zeilen bij te zetten Afro-Aziatische landen dringen aan op vertrek der Belgische troepen Coalitiekabinet in Italië verwacht Eisenhower is bereid Kennedy in te lichten Nieuw kabinet van Japan beëdigd Regering Tsjombe vraagt diplomatieke erkenning Blanken in Mississippi vinden Democratisch program „afschuwelijk" Japanse bloemschik- kunstenaars op „Floriade" Fijn... FAAM fantastisch! A merikanen trachten vergeefs rechtskundige bijstand te verlenen Gp de raatótoel Zorgen om de betalingsbalans DINSDAG 19 JULI 1960 NEW YORK (Reuter, AFP) De Veilig heidsraad zal woensdag bijeenkomen ter behandeling van het Kongolese vraagstuk. De zitting is een dag uitgesteld om de Kon golese staatssecretaris van Buitenlandse zaken, Andre Manzi gelegenheid te geven tijdig in New York te zijn. De groep van Afro-Aziatische landen in de UNO heeft in een verklaring onmiddellijke terugtrek king van de Belgische troepen uit Kongo geëist, als „een eerste voorwaarde voor herstel van orde en vrede". Opmerkend dat de provincie Katanga een integraal deel is van de republiek Kongo zoals zij is gevormd en erkend, betreurt de groep buitenlandse pogingen om de territoriale onschendbaarheid van Kongo te onder mijnen. De Afro-Aziatische landen brengen se cretaris-generaal Ilammarskjoeld hulde voor de wijze waarop hij de resolutie van de Veiligheidsraad betreffende de inter nationale strijdmacht uitvoert. De commandant van de Ghanase troe pen in Kongo de Britse generaal-majoor Henry Alexander, is met hetzelfde toestel als Kania en Mauzi onderweg naar New- York voor besprekingen over de UNO- strijdmacht in Kongo. De Noorse regering heeft op verzoek van Hammarskjoeld acht vliegers en acht werktuigkundigen beschikbaar gesteld voor het UNO-legei\ Het personeel kan woensdag of donderdag vertrekken. Noorwegen zal verder twee lichte verkenningsvliegtuigen in gereed heid houden voor het geval de UNO er om vraagt. De UNO-strijdmacht omvat thans 3.500 man goed uitgeruste soldaten uit vier Afrikaanse landen (Ghana, Tunesië, Ma rokko en Ethiopië) en nog andere Afri kaanse staten zullen contingenten beschik baar stellen. Hammarskjoeld, heeft in een rapport medegedeeld dat de UNO-troepen, woens dag worden versterkt met het 635 man sterke Zweedse bataljon, dat deel uit maakt van het UNO-leger in Gaza. Hammarskjoeld verklaart dat de aan komst der UNO-troepen in Leopoldstad reeds een „heilzame uitwerking" heeft gehad en dat de „toenemende erkenning van de rol dezer miliffiren voor het her stel van rust en orde in Kongo ertoe zal bijdragen de doelmatigheid van hun optre den te verhogen." Hammarskjoeld verklaart verder dat hij in verbinding staat, met de regeringen van 27 landen, die troepen of levensmiddelen hebben toegezegd. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Canada, Denemarken, Frankrijk, Nationalistisch China, Zwitser land, India en de Sovjet-Unie hebben toe gezegd levensmiddelen beschikbaar te zullen stellen. Amerikaanse, Britse, Cana dese en Russische vliegtuigen zijn bezig levensmiddelen naar Leopoldstad te ver voeren. Hammarskjoeld verklaart in zijn rap port dat hij van zijn vertegenwoordiger in Leopoldstad, dr. Bunche, heeft vernomen, dat de Belgische militaire bevelhebber in Kongo opdracht heeft de operaties van zijn troepen te doen beperken tot de nood zakelijke hulpverlening aan Belgische on derdanen. De commandant is de raad gegeven zich in alle andere gevallen te houden aan de lastgevingen van de (Zweedse) bevelhebber der UNO-troepen De Belgische ambassadeur heeft dr Bunche medegedeeld, dat de Belgische troepen in geval van dreigend en onmid dellijk gevaar de noodzakelijke veilig heidsmaatregelen zullen blijven nemen doch dat hun commandanten zich dan on verwijld in verbinding zullen stellen met de leiding der UNO-troepen. „Het Belgische opperbevel in Kongo is opgedragen zoveel mogelijk samenwer king te verlenen, wanneer hierom dooi de leiding der UNO-troepen wordt ver zocht", aldus de Belgische ambassadeur aan dr. Bunche. Hammarskjoeld verklaart verder dat dr. Bunche ook is medegedeeld dat een compagnie en een peloton Belgische mili tairen, na aankomst der UNO-troepen, uit Leopoldstad zijn teruggetrokken. Zij zijn ter beschikking gesteld van de bevel hebber der Belgische strijdkrachten om te worden gebruikt in gebieden, van waaruit verzoeken om hulp zijn ontvangen en waar zich geen UNO-militairen bevinden. Volgens Hammarskjoeld hebben ook de Guinese republiek en de Mali-federatie aanbiedingen tot hulpverlening gedaan. In de loop van deze week zullen een zeven honderd man Guinese troepen naar Kongo vertrekken. Hammarskjoeld zegt verder dat het, „waar het noodzakelijk is de UNO-troepen in vele streken van Kongo te legeren, de sterkte.van de UNO-strijd- macht aanzienlijk zal moeten worden uit gebreid". Hammarskjoeld meldt voorts dat UNOï LEDEN OOK VRACHTS VOOR HET VER van troepen vliegtuigen, kleine verken ningsvliegtuigen en helikopters hebben toegezegd. Te Pisa, in Italië en te Kano, in Nigeria, zijn opslagplaatsen aan de voor Kongo bestemde levensmiddelen ingericht. Hammarskjoeld meldt voorts dat UNO- leden ook vrachtauto's voor het vervoer edelmoedige wijze waarop op zijn oproep tot hulpverlening aan Kongo is gerea geerd. Hij verklaard dat de eerste militaire hulp in beginsel gegeven dient te worden door de „zuster-naties" van de nieuwe Afri kaanse republiek" en wel als „blijk van Afrikaans saamhorigheidsgevoel". Hij wijst er echter op dat in de verdere hulpverlening het universele karakter van de UNO tot uiting moet komen. Hammarskjoeld deelt in zijn rapport nog mede zich tot alle Afrikaanse UNO-leden ten noorden van Kongo en Mali te hebben gewend met het verzoek hetzij troepen tér beschikking te stellen, hetzij voorstellen te doen omtrent de beste manier waarop hulp zou kunnen worden geboden. Nadat de eerste fase voltooid was, richtte Ham marskjoeld een verzoek om troepen tot drie Europese layiden,een Aziattisch en een Latijns-Amerikaans land, aldus het rapport. De Belgische minister van Buitenland- ministers van Buitenlandse Zaken der zes i 1 W! 1 IrOl-ol'frtY- se Zaken Pierre Wigny heeft ons een bij wijlen dramatisch verslag gegeven van de gebeurtenissen in Kongo, en daarbij een zeer verhelderend inzicht gegeven in de achtergronden van de gehele ontwik keling" zo verklaarde minister Luns aan de zes ministers van de E.E.G.-landcn, gisteravond na afloop van de periodieke politieke consultatie in de Trcvès-zaal (op het Haagse Binnenhof). De heer Wigny, die 's middags met een helicopter uit Brussel naar het vliegveld Valkenburg was gevlogen, heeft meer dan een uur lang gesproken. In conferentie kringen werd gezegd, dat hij daarbij de nadruk heeft gelegd op de noodzaak tot gewapende interventie van de Belgische troepen. Ook de afscheiding van de koper-provin cie Katanga is ter sprake gekomen. Mi nister Wigny heeft daarbij begrip trachten te kweken voor het Belgische beleid ten aanzien van de regering Tsjombe. De pre mier van Katanga heeft de Nederlandse regering intussen telegrafisch verzocht om volkenrechterlijke erkenning van de nieu we staat. De Nederlandse regering heeft het verzoek in studie genomen, maar on der de huidige omstandigheden is het on waarschijnlijk dat zij op korte termijn tot erkenning zal overgaan. Minister Luns wees er op dat de consultaties van de landen altijd een vertrouwelijk karakter dragen, en dat er van de gedachtenver- wisselingen geen officiële notulen worden opgemaakt. Hij wenste dan ook niet op details in te gaan. „Ik kan u echter de verzekering geven, zo zei hij, dat alle ministers van hun bijzonder grote sympa thie met de Belgische moeilijkheden heb ben blijk gegeven. Het spreekt verder van zelf dat wij als Benelux-partners al het mogelijke zullen doen om België te steunen en zijn positie te verlichten". De middagvergadering van de ministers werd één maal onderbroken wegens het telefoongesprek uit Brussel voor minister Wigny Minister Luns is gisteravond naar Brussel gereisd voor de bijwoning van de bijeenkomst der ministerraden van de E.E.G. en Euratoom. De politieke consul taties van de zes ministers van Buiten landse Zaken zullen in oktober te Parijs 'worden voortgezet. Alle ministers waren het er over eens dat sinds het mislukken van de topconfe rentie en de schorsing van de ontwape ningsbesprekingen de politieke toestand slechter is geworden. Van alle zijden werd aangedrongen op een grotere coördinatie van het buitenlandse beleid van de zes. De oprichting van een permanent orgaan voor de politieke samenwerking is, zo verzeker de men, daarbij niet ter sprake gekomen. JACKSON (Reuter) De Democrati sche gouverneur van de Amerikaanse staat Mississippi, Ross Barnett, heeft maandagavond voorgesteld dat zijn zuide lijke staat een kandidaat van een derde partij voor het presidentschap zal steunen. Het program van de democratische partij noemde hij „afschuwelijk, afstotend en aanstootgevend", kennelijk doelend op het daarin uitgesproken streven om tot ophef fing van de rassenscheiding te komen. Barnett verklaarde niet te menen, dat zijn staat de Republikeinen kon steunen, maar'hij zag ook niét in, hoe de bevolking van het zuiden het Democratische pro gram zou kunnen onderschrijven. Een van Japans bekendste bloemschik- kunstenaars, Sofu Teshigawara, wordt woensdagmiddag met vier leraressen van zijn school op Schiphol verwacht. Van zon dag 24 juli tot en met donderdag 4 augus tus zulien de Japanse gasten op de Flo riade in de zg. glazen schaal demonstra ties geven. Sofy Teshigawara neemt als leider van een van de grootste bloemschikscholen in Japan een vooraanstaande plaats in. Een bijzonderheid is dat hij, ofschoon hij alle stijlen van de klassieke bloemschikkunst in Japan beheerst, bekend staat als voor stander van de moderne opvattingen op dit gebied. Hij gebruikt voor zijn werk stukken niet alleen bloemen, maar alles wat de natuur ter plaatse biedt. Zijn werk is overigens niet beperkt tot kleine bloem- arrangementen. Voor stadionspelen, grote manifestaties, opera's enz. maakt hij me tershoge arrangementen. ADVERTENTIE ROME (UPI) De vier Italiaanse cen trumpartijen, christendemocratische, so ciaal-democratische, republikeinse en libe rale, hebben overeenstemming bereikt over gezamenlijke vorming van een rege ring. De vier partijen bezetten samen 314 van de 596 zetels in de Kamer van Afge vaardigden. Een kabinet uit hun midden zou, met steun van enkele onafhankelijke stemmen, over een ruime meerderheid be schikken. De liberalen toonden zich totnutoe het meest terughoudend. Zij hebben tenslotte besloten hun steun aan een vier-partijen- regering te geven, na de verzekering te hebben gekregen dat zich geen „opening naar links" zou voordoen. Als premiers van de nieuwe coalitie ko men in aanmerking de christendemocraten Fanfani, Segni of Scelba. De tegenwoordi ge premier Tambroni kwam 79 dagen ge leden aan de macht met steun van de neo-fascisten. Zijn regering beschikt over geen wèrkmeerderheid in het parlement en is het mikpunt geweest van scherpe critiek van linkse zijde. Tambroni heeft beloofd in oktober te zullen aftreden. Vor ming van de vier-partijen coalitie zal dit aftreden vervroegen. MOSKOU (A.F.P.) Francis Powers, de piloot van de boven Siberië neergescho ten Amerikaanse U-2, verschijnt 17 augus tus voor de militaire afdeling van het Sovjctrussische hooggerechtshof. Het pro ces zal openbaar zijn. Hij wordt beschul digd van spionage. Het Amerikaanse verkenningsvliegtuig werd op 1 mei neergehaald dóór middel van -een raket. Buitenlandse waarnemers hebben opge merkt, dat het proces tegen Powers be gint kort voor de Algemene Vergadering van de UNO opent. Nadat de Veiligheids raad een Russische resolutie waarin de Verenigde Staten werden veroordeeld na het incident met de U-2, hadden verwor pen, maakte Rusland bekend dat de zaak voor de Algemene Vergadering zou wór den gebracht. Het proces tegen Powers zal vermoede lijk door de Russische televisie worden uitgezonden. De regering in Moskou zou aan de zaak de grootst mogelijke publi citeit willen geven. WASHINGTON (U.P.I.) De perschef van het State Department, Lincoln White, heeft verklaard, dat de Sovjet-autoriteiten tot nu toe alle verzoeken van de Ameri kaanse ambassade in Moskou hebben ge negeerd, waarin werd gevraagd om toe stemming voor een lid van de ambassade om de piloot Powers in diens gevangen schap te bezoeken. Hij. zei voorts, dat men ook nog steeds geen antwoord had ontvan gen op verzoeken om visa te verstrek ken aan de verdedigers van de Amerikaan, die hem bij het komende proces zouden kunnen ter zijde staan. Volgens White zou Amerikaanse ambassade te Moskou zelfs nog niet. officieel op de hoogte zijn gesteld van het feit, dat Powers op 17 augustus zal terechtstaan. De Amerikaanse orde van advocaten heeft zich thans telegrafisch tot Kroesjts- jev gewend. Afgesproken is dat prof. John Hazard van de juridische faculteit van de universiteit van Columbia, een expert op het gebied van het Russisch recht, zich in Moskou bij de advocaten zal voegen. Hazard bevindt zich momenteel in War schau. Ook mevrouw Powers, de echtgenote van de piloot, heeft een visum aange vraagd en ook zij heeft nog niets van de Russische ambassade vernomen. De straf, die Powers kan worden opge legd varieert van een minimum van zeven jaar gevangenisstraf, tot de doodstraf. Powers zal het recht hebben zich te laten verdedigen door een advocaaat, welke door het hof wordt benoemd. Hij wordt vermoedelijk in voorarrest gehouden in of in de buurt van Moskou. Pogingen van de Amerikaanse ambassade om hem te bena deren, zijn vruchteloos gebleven. NEWPORT, Rhode Island, V.S. (Reuter) President Eisenhower heeft zondag doen weten, dat hy bereid is senator Kennedy vertrouwelijke inlichtingen van de natio nale veiligheidsraad te verschaffen, maar niet door middel van de door Kennedy voorgestelde tussenpersonen, namelijk Chester Bowles en Adlai Stevenson. Eisenhowers -perschef Hagerty heeft, meegedeeld, dat geheime inlichtingen be schikbaar zouden worden gesteld aan kan didaten voor het presidentschap van beide partijen en de kandidaten voor het vice- presidentschap. wanneer de president hiertoe opdracht zou geven. Kennedy had Stevenson en Bowles aan gewezen als degenen, die contact zouden onderhouden met het Witte Huis. Zowel Stevenson als Bowles worden be schouwd als kandidaten voor het ambt van minister van buitenlandse zaken bij een overwinning van Kennedy bij de presi dentsverkiezingen in november. Hagerty, perschef van president Eisen hower, heeft meegedeeld dat het aanbod ook geldt voor senator Johnson, de demo cratische kandidaat voor het vice-presi- dentschap, die aan het einde van de maand zullen worden aangewezen. Het gebruik om kandidaten vertrouwe lijk in te lichten over de vraagstukken betreffende de nationale veiligheid, da teert uit de Tweede Wereldoorlog. NEW YORK (UPI) De gouverneur van New York, Nelson A. Rockefeller, heeft zondag verklaard, dat hij een uit nodiging heeft afgewezen om volgende week op de conventie van de Republi keinse partij een redevoering te houden waarin hij de kandidatuur van Richard M. Nixon voor het presidentschap dei- Verenigde Staten steunt. Rockefeller ver klaarde tevens, voor de zoveelste maal, dat hij onder geen omstandigheden be schikbaar zal zijn als Republikeins kan didaat voor het vice-presidentschap der Verenigde Staten. Hij zeide, dat hij die kandidatuur zou afwijzen zelfs als pre sident Eisenhower zelf een beroep op hem zou doen haar te aanvaarden. TOKIO (Reuter) Premier Ikeda en zijn ministers zijn vanochtend in het kei zerlijke paleis te Tokio beëdigd. Zentaro Kosaka is minister van buitenlandse za ken. Kikio Mizoeta hoofd van het departe ment van financiën, Hissane Sakomizoe hoofd van de raad voor economische plan nen en minister van staat, en Kojima minister van justitie. Het kabinet telt twaalf leden, onder wie een vrouw. Afgezien van Ikeda zelf, die in het vori ge kabinet minister van internationale handel is geweest, hebben geen ministers van het kabinet-Kisji in de nieuwe rege ring zitting. De 69-.iarige mevrouw Masa Nakayama is benoemd tot minister van maatschap pelijk werk. Zj is de eerste vrouw, die op een ministerspost is benoemd. De nieuwe premier heeft dinsdag op een persconferentie met nadruk verklaard, dat Japan wil blijven behoren tot de vrije wereld en nooit een neutralistische koers wil gaan varen. „Ik geloof vap harte dat het goed voor het land is lid van de vrije wereld te blijven", zei hij. „Ik ben niet van plan een neutx-alistische koers te gaan volgen. Dit mag de socialistische partij niet tot tevredenheid stemmen, maar ik zal over dit punt contact opnemen met de leiders van de oppositie, zoals ik hen reeds gezegd heb, om te trachten bij hen begrip hiervoor te wekken". Voorts herinnerde de nieuwe premier er aan. dat hij de laatste zes jaar steeds gewezen heeft op het belang van vriend schappelijke betrekkingen met Rusland en communistisch China en zei hij, dat hij deze overtuiging nog steeds is toegedaan. De basis voor deze vriendschappelijk ver houding moet echter zijn „een gerespec teerde positie als lid van de vrije wereld", die er. volgens Ikeda, toe zal bijdragen, dat de communisten ervan weerhouden worden „Japan te kleineren zoals zij ge daan hebben". Hajato Ikeda, de nieuwe premier van J apan. Our man in Havana De heer Fidel Castro heeft wel andere dingen om zich over te bekommeren en hij zal er zich wel niet van bewust zijn, dat telkens wanneer hij met baard en gek petje in het nieuws springt een willekeurig mannetje in Holland zit terug te denken aan de twee verrukkelijke we ken die hij, al flanerend, in Havana heeft doorgebracht. Twee weken is, op een heel mensenleven niet veel en daarom wil het wat zeggen-, dat ik. telkens als ik de namen Cuba en Havana gedrukt zie, allerlei beelden voor mijn befaamde geestesoog zie oprijzen. Beelden van nu alweer een jaar of zeven tien geleden, maar zij zijn niet vervaagd- door de tijd. Integendeel: zij zijn scherp en duidelijk gebleven en ik hoor er de be geleidende geluiden en muziekjes bij, als of die op dit ogenblik door mijn Hol landse straatje klinken. Het is altijd wonderlijk te beseffen wat ge van uw reizen onthoudt. Dat zal wel voor iedereen, naar gelang van zijn ware aard en belangstelling, verschillend zijn. Bij mij is het schandelijk genoeg voor een cultuurdragertje nooit een museum of een oud paleis, nooit een kathedraal of een officiële plechtigheid maar het zijn altijd de kleine dingen. Van Havana zijn het de zitjes voor druk ke café's tegenover het witte Capitool; de marimba-orkestjes langs de straat; een wandeling over de boulevard langs de zee; een smalle, drukke winkelstraat, de Cal- le Obispo, waaraam mijn oude hotel Am- bos Mundos gelegen was; de daktuin van dat hotel, die een overweldigend uitzicht over de pra.chtige stad bood; het gesprek van tweehonderd woorden dat ik in die tuin met Ernest Hemingway heb gehad, een uiterst onbetekenend gesprek; hij had. toen nog geen baard en was nog met ó.e bijzondere Martha Gellhorn getrouwd. Ik herinner mij de Chinezenstad, die de grootste Chinese conglomeratie buiten China is, waar middenin het meest por nografische theater zvas dat ik ooit heb gezien, een grote zaal en een stripteaserij to out-striptease all the world's striptea- sing. Ik hoor het ruisen van fonteinen; ik zie de duurst geklede vrouwen in de weelde rigste hotellobbies van de wereld; een ge weldige tuin, waar zes orkesten ten dans noodden. Ik zie duizend lotenverkoopsters. Mensen in varken in de zon. Glanzende stromen van weelderige auto's. Het red- light district, met allemaal eendere deu ren met smalle spleten, waardoor vrou wenogen u aankeken. Er was een Holland se zeeman, met wie ik grote glazen ijskou de en zoete rum heb zitten drinken, met garnalen als een kinderhand zo groot, die lekkerder waren dan kreeft. Havana is een van de verrukkelijkste steden ter wereld. Een van de drie of vier waarheen ik telkens weer zou willen te rugkeren (Mexico. San Francisco en Lon den zijn de andereDe zon, de muziek, de mensen zorgen er voor een paradijse lijke zorgeloosheid, die er, denk ik, altijd is en altijd blijven zal, ondanks d-e hevig heden, die er op politiek gebied plaats hebben. Die politiek brengt er geweldige com moties teweeg en wanneer ge op de tévê of de plaatjes in de kranten Fidel bezig hoort en ziet, slaat de schrik u om het Hollandse hart. Maar ik weet, dat de mensen er, na al hun misbaar, op hun banken in de parken zitten, naar het zingen van fonteinen en mariznba's luisteren en de zon op hun ge zichten laten schijnen. Een verrukkelijke wereld. Elias Advertentie CORSETTEN - BUSTEHOUDERS GAINES HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 AMSTERDAM: v. BAERLESTRAAT 156 TEL. 712054 HOOFDDORP: NIEUWE WEG 19 TEL. 6304 BEVERWIJK: LAAN VAN BLOIS 46 TEL. 5585 (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering maakt zich uitermate bezorgd over de exportpo sitie van Engeland. De afgelopen maan den toont de handelsbalans een gat van gemiddeld 60 miljoen pond. Hoewel de im port door kredietbeperking en verhoogde rentevoet is afgeremd, is de werkelijke remedie slechts te vinden in verhoging van de uitvoer, omdat een omvangrijke invoer nodig blijft voor algemene industriële ont plooiing. Maar indien de export niet spoe dig zal stijgen, betekent dit het-einde van de economische expansie en een lagere levensstandaard voor de Britten, die in het gedrang dreigen te komen tussen de Euromarkt en Amerika, maar hardnekkig de middenweg willen blijven bewandelen. Premier Macmillan heeft de grote trom geroerd en in een rede voor Britse in dustriëlen het gevaar van de nieuwe ex port-crisis onderstreept. Macmillan leek, toen zijn partij nog in de oppositie was, een groot voorstander van economisch sa mengaan van Engeland en een verenigd Europa, vooral om de in vele opzichten aftandse Britse industrie, welke te lang beschermd is geweest, door concurrentie tot modernisering en grotere activiteit te dwingen. Macmillan liet gisteren een va riatie op dit thema horen door eraan te herinneren dat de Britse markt thans wijd openligt voor buitenlandse produkten. Hij betoogde dat het verkeerd is als de in dustrie zich te veel op de binnenlandse markt concentreert. De mogelijkheden zijn daar niet onbeperkt,zei hij. Dit is een aanwijzing dat hij er niet aan denkt de pas ingevoerde kredietbeperkingen spoe dig weer op te heffen. Tegelijkertijd hield Macmillan een pleidooi voor grotere vrij handel. Hij zei dat men niet kan hopen andere markten met Engelse goederen te overstromen als men prikkeldraad om het eigen land opricht. Maar hij zweeg na tuurlijk over de Gemenebest voorkeurs tarieven. Macmillan zei, dat een agressieve ver- koopspolitiek in het buitenland nodig is. Er liggen speciale kansen in Afrika, Zuid- Amerika en het Verre Oosten, alsmede in de landen van de Europese Vrijhan- worden. delsassociatie. De Britse regering wil, naar mag worden aangenomen, vooral de han del met de Europese zeven uitbreiden, om binnen enkele jaren over een sterke onderhandelingspositie tegenover de zes te beschikken. Hij waarschuwde ook, dat Britse firma's er voor moeten zorgen op tijd te leveren. De nieuwe export-campag ne van de regering beoogt een verdubbe ling van de uitvoer met 200 miljoen pond sterling tot een totaal van 400 miljoen pond. Deze verhoging zou de te verwach ten afzetverliezen als gevolg van de ont wikkeling van de Euromarkt. moeten goed maken. Er is geen twijfel aan, dat Engeland, verdoofd door Macmillans eigen verkie zingsleuzen „jullie hebt het nog nooit zo goed gehad" thans hardere tijden tegemoet gaat. De kunstmatige opvoering van de binnenlandse vraag door allergemakkelijk ste en vaak allerbelachelijkste betalings voorwaarden, leidden tot een vals wel- vaartgevoel, dat Macmillan bij de verkie zingen uitstekend te pas kwam. Engeland heeft West-Duitsland als voor beeld voor ogen. dat scherper dan de Brit ten op de buitenlandse markt concurreert, maar tevens zijn binnenlandse afzet krachtig in de hand houdt. De Britse ex port naar de Verenigde Staten is te een zijdig en hoofdzakelijk afhankelijk van En gelse auto's, welker tijdelijke opgang door de nieuwe Amerikaanse compactwagens bedreigd wordt. In het eigen Gemenebest staat Engeland tegenover toenemende con currentie van Japanse gebruiksgoederen en Westduitse zware machines. Macmil lan hoopt de exporteurs door bezwering mee te krijgen, maar schijnt hen niet door speciale lokmaatregelen te willen aanmoe digen. waarschijnlijk uit vrees dat deze door het buitenland overtx-offen zullen Kcrnladingen. In een beincht uit Washing ton aan de New York Time wordt ge zegd, dat het Amerikaanse leger 4.500 man heeft aangewezen „voor het be handelen van de kex-nladingen van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Europa". Dit zijn de ladingen voor diverse kernwa pens. zoals bestuurbare projectielen, raketten en kernwapens, die tot de uit rusting van vliegtuigen behoren. Opvolger. De Paus heeft kardinaal Aga- gianian benoemd tot prefect van de Vaticaanse congregatie voor de ver breiding van het geloof, als opvolger van de dezer dagen overleden kardi naal Fumasoni-Biondi. Kxrdinaal Aga- gianian was proprefect. Broodwinning. Hondex-den mannen zijn in de binnenlanden van Brits Columbia betrokken bij het bestrijden van een aantal bosbranden, waarvan er enkele al tien dagen achtereen woeden. De po litie gelooft, dat een deel van de bi-an- den door brandstichters is veroorzaakt. „Een bosbrand stichten is een oude manier om wat geld te verdienen. Men sen, die zich aanmelden voor het be strijden van een bosbx-and kxdjgen 75 dollarcent per uur en vrije kost", ver klaarde een officier van de bereden politie. Allesetcr. Het gebeui't vaak, dat gevange nen een hongerstaking beginnen, maar de politie van Torquay in Engeland heeft thans een arrestant, die sinds zijn aanhouding op 10 juli achtereenvolgens heeft opgegeten: een nagelvijl, de steel van een lepel, een open veiligheids speld, een stuk ketting van ruim een meter en tot slot zijn eigen kunstgebit. Pech. Karl August Pech. een vx-oeger onderofficier van de West-Duitse mari ne, is naar Oostduitsland gevlucht als gevolg van de toestand, waarin zijn financiën waren geraakt nadat hij van zijn vrouw was gescheiden. Na op eigen verzoek uit de marine te zijn ontsla gen. had hij een café geopend in Wilhelmshaven, de zaken gingen ech ter slecht en hij is nu naar het Oosten uitgeweken met achterlating van grote schulden. Examen. Ongeveer 150 employés van de Amei'ikaanse voorlichtingsdienst in het buitenland, onder wie hooggeplaatste functionarissen, zijn gezakt voor hel nieuwe examen dat dit jaar bij acht honderd employees werd afgenomen. Het examen komt overeen met dat wat het departement van buitenlandse za ken zijn mensen in het buitenland laat afleggen. Er is een wetsontwerp in de maak om dit examen verplichtend te stellen voor voorlichtingsambtenaren. Verovering. Een Amerikaanse radiotech nicus op het afgelegen eilandje Swan in het Caraïbische gebied heeft mee gedeeld dat dertien ongewapende Hon- dui-ezen in een bananenboot zijn geland en het eilandje voor zich hebben opge ëist. Het eilandje, dat in 1863 door de Verenigde Staten werd ingelijfd, heeft een bevolking van Amerikaanse weer- deskundigen. Voorts is er sinds kort een amerikaans commercieel radiozend station. De Hondurezen hesen de na tionale vlag en zongen er hun volks lied bij. Verbond. Bespx-ekingen over een samen gaan van de „linkervleugel" van de Argentijnse peronistische partij en de volgelingen van Fidel Casti-o „bevin den zich in een vei-gevorderd stadium", aldus the New Yox-k Times. Bezoek. Buckingham Palace heeft bekend gemaakt dat Koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland begin vol gend jaar een officieel bezoek zullen brengen aan de Sjah van Perzië. Het tijdstip zal vermoedelijk vallen in be gin februaxd. Japanse raket. Geleei'den van het univer siteitslaboratorium voor industriële technologie in Tokio hebben zondag met succes een tweetrapsraket gelan ceerd, maar het is hen niet gelukt er inlichtingen van te krijgen over de ionosfeer. De tien meter lange, 1.46 ton wegende raket werd gelanceerd van de Mitsjikawabasis in Akita. Het px-o- jectiel bereikte een hoogte van 182 ki lometer, de grootste hoogte ooit door een Japanse raket bereikt. Verbondenheid. In Baton Rouge in de Amerikaanse staat Louisiana, heeft za terdag een leider van studentendemon straties tegen rassenscheiding een be roep op jonge Amerikaanse negers ge daan om hun diensten aan Kongo aan te bieden. Overweging. De Zuidafi'ikaanse regering ovex-weegt het stemrecht voor de kleur lingen. dat op het ogenblik nog slechts bestaat voor de kleurlingen in de Kaap provincie, uit te bi-eiden tot Transvaal, Oranje Vrijstaat en Natal, meldt de politieke corx-espondent van „Die Va derland". Hartchirurg. In het Pai'kc'nester ziekenhuis van New York is zondag op 57-jarige leeftijd de internationaaal bekende AmexMkaanse hartchirux-g dr. Aaron N. Gorelik aan een beroerte overleden. Dr. Gorelik werd in zijn jonge jaren geti-offen door rheumatische koortsen, die zijn hart beschadigden. Dit spoorde hem aan medicijnen te gaan studeren.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3