ROXASECT Associatie van Griekenland nog niet aangenomen TIJDELIJK KRAPTE OP DE GELDMARKT De beurs ak uék/ééeébze INSECTEN-VERDELGER r Per Saldo LJ Eerste stap Fokker werkt aan nieuw type F 27 Banken namen dure voorschotten op Positie van Borsumij in Kongo niet ongunstig Groot Westduits hulp project voor Indonesië Introductie eert. Ericsson Bundesbank wil 1 miljard DM steriliseren SCHEEPVAARTBERICHTEN i DE WEEKSTAAT Enorme ontwikkeling Japanse economie Maar risico's blijven Hoopvolle toekomst voor Frans Smulders Lagere winst De Vries' Ijzerhandel Indonesische vakbond vraagt beslaglegging Ned. aandelen Unilever Madagascar wil zich met de EEG associëren Duitse vakbond wil snel kortere werkweek Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Hausse op internationale suikermarkt WOENSDAG 20 JULI 1960 ADVERTENTIE laat géén vlekken na radicaal en snel frisse geur ''©dukf rot «V •HIlflOUMA» IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS Van de tijdens de laatste ultimo opgenomen bankbiljetten ad 300 min is tot dusver zo weinig teruggekomen dat nog voor circa 200 min aan biljetten zwevende zijn. Dit. is uitsluitend een gevolg van de vakantieperiode. Niet eerder dan circa half augus tus kan een begin worden verwacht van een normaler stand der circulatie. Deze week is daarvan slechts 25 min afgegaan, waardoor de biljettenomloop zich nog altijd boven de 4600 min beweegt. Deze forse stand van de circulatie vormt mede een aanduiding waarom de geldmarkt krap is. De storting van j.l. vrijdag ten bedrage van 207 min uit hoofde van de tender heeft verstorend op de markt gewerkt. De krapte heeft geleid tot een verhoging van het tarief van daggeld van l/2 tot 1% per cent. De gisteren door de Nederlandsche Bank aangekondigde verhoging van het kasre- servepercentage van 7 tot 8 percent komt niet onverwacht. De Nederlandsche Bank hanteert hiermee één van haar gereed schappen om de liquiditeit en daarmee de mogelijkheid tot kredietver strek ken van de banken te beperken. Krachtens de in februari tussen de Nederlandsche Bank en 'de particuliere banken gesloten rege ling hebben de banken zich verplicht om, voor zover de haar toevertrouwde midde len een bedrag van 10 miljoen te boven gaan, een bepaald percentage daarvan, bij wijze van kasreserve, renteloos bij de Nederlandsche Bank aan te houden. De centrale bank bepaalt het percentage van deze reserve dat kan variëren van nul tot 15 percent. De particuliere banken verstrekken uiter aard gaarne krediet, omdat de rente voor haar een belangrijke bron van inkomsten vormt. Anderzijds moeten de banken een bepaalde liquiditeit bezitten om te kunnen voldoen aan haar dagelijkse verplichtingen en daarvoor wordt een bepaald bedrag aan contanten en zogenaamde primaire liquiditeiten aangehouden. Men zal er naar streven dit minimaal te doen zijn, omdat hierop weinig of geen interest wordt ge maakt. De gelden die onder het verplichte kas- reservepercentage, dat voor ieder kwar taal door de Nederlandsche Bank opnieuw wordt vastgesteld, moeten worden gere serveerd, vormen dus een extra beperking van de armslag der banken. De goud- en deviezenreserve is de laat ste weken voortdurend gestegen, mede door het terugvloeien van middelen die de banken in het buitenland aanhielden door de gunstige rentevoet aldaar. Dit versterkt de positie der banken en maakt de geldmarkt ruimer, ook al is deze om andere reden op het ogenblik tijdelijk krap. In al min of meer overspannen hoogconjunctuur waarin wij ons thans bevinden is dit olie op het vuur. Vandaar dat de Nederlandsche Bank c'eze stap heeft gedaan, waarschijn lijk als eerste van een serie maatregelen die verder en dieper zullen ingrijpen. (Van onze correspondent BRUSSEL Onder het voorzitterschap van minister Luns is gisteren in het Pa leis der Congressen te Brussel een twee daagse bijeenkomst begonnen van de Mi nisterraad der Europese Economische Ge meenschap en van Euratoom. De ministers hebben de statuten goed gekeurd van de Belgisch-Franse maat schappij die een kerncentrale gaat bouwen te Givet in de Franse Ardennen. Hierdoor verkrygt deze maatschappij het statuut van gemeenschappelijke onderneming met het voordeel van een ontheffing van alle directe belastingen, douanerechten en hef fingen en ook andere fiscale fasciliteiten. De landbouw De voorstellen van vice-president Mans- holt betreffende de gemeenschappelijke landbouwpolitiek komen hedenochtend aan de orde. Grote beslissingen over de voor- stellen-Mansholt werden niet verwacht. Al leen tot de oprichting van een speciaal comité, waarin hoge vertegenwoordigers van de zes regeringen zitting zullen heb ben, zou worden besloten. Dit speciaal co mité zou tegen 15 oktober een rapport voorbereiden betreffende de eerste over gangsmaatregelen in verband met de land- bouwharmonisatie. Daar de Duitsers volgend jaar verkiezingen hebben, wen sen zij in geen geval met hun prijzen om laag te gaan ofschoon een verschil van een mark op de prijs van een zak tarwe van honderd kilo toch heus geen ramp behoeft te betekenen voor de Duitse land bouwers. De Duitse minister van land bouw Schwartz schijnt wel de felste tegen stander te zijn van het door Mansholt voorgestelde systeem. In verband met de besprekingen over de Bij de Fokkerfabrieken op Schiphol wordt thans naarstig gewerkt aan een ontwikkelingsplan, dat voorziet in de bouw van een Fokker F27 Friendship, die 2.10 meter langer zal zijn dan de huidige F27 en die dankzij een langere romp plaats zal bieden aan 48 passagiers in plaats van 40. Bovendien is men reeds in het stadium van praktische uitvoering ten aan zien van een tweede plan. In de fabriek worden technische wijzigingen aangebracht in het proto-type van de Friendship, die er toe zullen leiden, dat het toestel nog sneller van de grond zal kunnen losko men en op nog kortere banen zal kunnen landen dan tot nu toe het geval is. De marlet voor de huidige F27 geraakt met name in Amerika langzamerhand ver zadigd. De Fairchildfabrieken in Hagers- town, V.S., die de Fokker-machine in li centie bouwen, hebben hun produktie reeds tot 1 toestel per maand moeten inkrim pen. Thans is echter gebleken, dat er enkele maatschappijen zijn, die belang stelling hebben voor een groter type F27 met een capaciteit van 48 passagiers. Be kend is b.v. dat de Eastern Air Lines in april besprekingen hebben gevoerd voor een eventuele opdracht voor circa 30 toe stellen van de nieuwe versie. In samenwerking met Fairchild wordt het nieuwe type thans op papier uitge werkt. Zowel voor als achter de vleugel zal een meter extra romp worden ge bouwd. Daardoor zal men twee rijen stoe len van vier stuks kunnen toevoegen aan de bestaande hoeveelheid en bovendien zal de vrachtruimte wat groter zijn. De lolls-Royce Dart Rda.6 motor zal door een iets krachtiger motor moeten worden ^rvangen, namelijk de Rda 7 of de .Rda.10. Of men te zijner tijd deze machine te.vens zal voorzien van de nieuwe wijzi- "ingen. waardoor ze op nog kleinere vlieg velden dan tot nu toe benut zal kunnen worden, dient te worden afgewacht. De expanseie van de Japanse nationale economie is in het afgelopen financiële jaar spectaculair en van ongekende om vang geweest, zo wordt in een door de Japanse regering gepubliceerd witboek medegedeeld. Het bruto nationale pro- aukt nam met 16 pet toe, terwijl de in dustriële produktie in het op 31 maart ge- eindigde financiële jaar met 29 pet is ge stegen, aldus de publikatie. De waarde van de export bedroeg in 1959/60 in totaal 3,613 miljard dollar, het geen een stijging van 25 pet. betekent in vergelijking met het voorafgaande jaar. Er werden vooral grote produktiestijgingen geboekt bij machines, cement, glas en an dere bouwmaterialen. Gisteren heeft de Nederlandse Bank het kasreserve percentage op 8 percent ge bracht, maar dit staat in verband met de toeneming van de deviezenvoorraad, die blijkens de weekstaat van 18 juli weer met 7 min is aangegroeid. Ditmaal bleef de goudvoorraad onveranderd, zodat goud en deviezen samen nu de 5/2 miljard zijn gepasseerd. De krapte van de geldmarkt heeft de banken genoodzaakt een beroep te doen op associatie van Griekenland met de ge meenschappelijke markt besprak de raad het E.E.G.-buitentarief voor tabak. Dit in voerrecht wordt vastgesteld op 30 pet., maar men zal het onderverdelen zodat er een iets hoger recht komt op de goedko pere en een lager recht op de duurdere tabaksoorten, hetgeen aan de Griekse wen sen tegemoetkomt. Hiertegen is echter een heftig verzet gerezen van de Ameri kaanse staatssecretaris Herier. In Ameri kaanse kringen noemt men de plannen van de commissie om een maximum en een minimum invoerrecht op tabak in te stellen."waardoor de associatie van Grie kenland met de gemeenschappelijke markt een feit kan worden, een protectionistische maatregel. De Grieken vragen bovendien een lening van niet minder dan enkele honderden miljoenen dollars van de Europese Investeringsbank. Maar de zes ministers van Financiën van de Europe se ministerraad, die hierover gisteravond een beperkte zitting hielden, zijn naar wij vernamen klaarblijkelijk van oordeel dat er eerst een aflossingsplan voor de afbe taling van oude Griekse staatsschulden uit de bus dient te komen. Er is dus nog geen beslissing genomen. Naar aanleiding van de politieke toe stand in Kongo heeft het bestuur van de Borneo-Sumatra Handelmaatschappij aan het begin van de gehouden jaarvergade ring van aandeelhouders, aan de hand van de meest recente berichten, de volgende verklaring afgelegd over haar vestigingen in dit deel van Afrika. Uit Leopoldstad, Elisabethstad en Stan- leystad werden inmiddels vrouwen en kin deren geëvacueerd, 7,onder dat zij ernstige moeilijkheden ondervonden. De Nederlan- sc en Belgische employees zijn allen op hun post gebleven en ook zij bleven be spaard voor ernstige moeilijkheden. De drie Kongo-kantorcn en het kantoor te Usumbura beschikken dus over een vol tallige bezetting. De berichten over voorraden en eigen dommen zijn geruststellend. De kantoren meldden alle, dat tot nu toe geen dief stallen of plunderingen hebben plaatsge vonden. In dit verband deelde het be stuur mede dat de voorraden en eigendom men van de Borsumij in Kongo tijdig voor ruim 4 miljoen bij Lloyds Londen, tegen „riots and civil commotion" in Bel gische francs werden verzekerd. De directie stelde nogmaals uitdrukke lijk dat. hoewel zij optimistisch is over de resultaten voor 1960, er wel degelijk risico's in Kongo zijn. Onder de krediteu- ren ad circa 14% miljoen zitten geen stille reserves. Er is dus geen rekening gehouden met eventuele belastingmeeval lers wat betreft Indonesië. BONN (DPA) West-Duitsland zal In donesië bij zijn economische opbouw hel pen. Dit is vandaag te Bonn bekendge maakt in een communiqué, uitgegeven na besprekingen tussen de minister van eco nomische zaken, dr. L. Erhard, en de In donesische minister van opbouw, Saleh. De toegezegde hulp zal volgens het com muniqué in het bijzondér bestaan uit of ficiële kredietgaranties voor industriële le veranties en uit technische hulp. Met ga ranties en kredieten zal volgens een be kendmaking van minister Saleh West- Duitsland hulp verlenen voor de bouw van een hoogoven in Zuid-Sumatra, voor twee droogdokken van elk 15.000 ton en voor een tinsmelterij op Banka. de centrale bank in de vorm van voor schotten, die verleend zijn tot een bedrag van 17 min. Men had feitelijk een groter beroep in deze vorm verwacht. Toch ziet het er voor de naaste toekomst voor de geldmarkt niet somber uit en de krapte kan dan ook slechts van tijdelijke aard zijn. Immers grote bedragen zijn te ver wachten uit hoofde van vervallend papier enz. In augustus alleen verwacht men dat 500 min naar de markt zal vloeien. Op het ogenblik blijkt de krapte uit de offi cieuze daggeldnotering, die hoger ligt dan het officiële tarief. Men betaalt 2!4, 2% en zelfs 2% percent. Het schatkistsaldo is toegenomen met precies het bedrag van de tender ad 205 min. Een en ander is ook in overeenstemming met de daling van het saldo der banken met bijna 189 min. Hierdoor zijn de banken ver beneden hun verplichte gemiddelde gekomen. De overige posten van de weekstaat zijn ditmaal niet van groot belang uitgezonderd de post „papier door de bank gekocht", die een daling laat zien van 31 min. De n.v. Frans Smulders Machinefabriek te Utrecht heeft zich de laatste jaren toe gelegd op de vervaardiging van nieuwe produkten ter compensatie van de verlo ren Indonesische markt. Van de zijde van de directie is thans medegedeeld dat hoe wel met het afgelopen boekjaar met ver lies heeft moeten afsluiten er alle reden tot optimisme is. Men heeft nieuwe wegen -ingeslagen, en specialiseert zich momen teel vooral op de hydraulica. Ook over de exportmogelijkheden toonde de directie zich optimistisch. Vooral voor de druksilo- wagens bestaat in het buitenland reeds een goede belangstelleing. Aagtekerk 20 te Bremen. Aaisdijk 20 te Bangkok. Abbekerk 19 110 m. w.n.w. Benghazi n. Tripoli. Abida 19 te Tronisö v. Bergen. Acila 27 te Brisbane verwacht. Acmaea 19 v. Cristobal n. Punta Cardon. Adonis pass. 19 Key West n. Mobile. Akkrumdijk 18 te Los Angeles. Alamak 19 v. Genua n. Marseille. Alblasserdijk 19 v. Antwerpen n. Houston. Alca 19 te Lagos verwacht v. Lome. Alchiba 20 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alcor 19 460 m. z.w. Cocos eil. n. Fremantle. Algenib 19 29 m. n.n.w. St. Vincent n. Port Said. Alhena 20 te Rotterdam. Alkaid 22 te IJmuiden verwacht. Alkmaar 19 50 m. n. Minicoy n. Calcutta. Alphacca 19 v. Port Sudan n. Aden. Alwaki 19 v. Port Sudan n. Aden. Arr.alie B 19 te Emden verwacht. Amnion 20 te Miragoane. Amsteldi.ik 19 te Rotterdam. Amstelhoek 19 op rede van Karachi. Amstellaan 19 300 m. n. Manilla n. Shimonoseki. Amstelland 20 te Buenos Aires. Amstelsluis 20 te Seishinko. Annenkerk 19 te Lorenco Marques. At ca 19 250 m. 7..z.w. Socotra n. Abadan. Ares 19 v. Curasao n. Duinkerken. Asmidiske 19 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Aslerope 19 620 m. n.n.w. Florcs n. Hampton Rds. Attis 19 te Nickerie v. Georgetown. Atys 19 te Amsterdam verwacht (dokken). Averdijk 18 v. Colombo n. Aden. Aveld ijk 19 te Vera Cruz verwacht v. Rotterdam. Baarn 20 te Amsterdam v. Rotterdam. Bali 19 v. Aden n. Djeddah. Randa 20 te Balboa. Bnrendrecht 19 240 m. w. Str. Orrnoes n. Gibraltar. Batjan 20 te Halifax. Bawean 19 300 m. n.n.o. Socotra n. Ummsaid. Bennekom 17 te Maracaibo n. Punta Cardon. Borneo 20 te Port Said. Breda 18 1030 m. z.w-, Fayal n. Bremen. Bussum 19 v. Rio de Janeiro n. Rio Grande. Caltex Arnhem 19 68 m. n.w. Oran n. Port Said. Csltex Eindhoven 19 te Kobe. Caltex Gorinchem 18 te Holtenau Celt. Rotterd. 19 52 m. w.z.w. Little Quoin n. Suez. Calt. Pernis 19 165 m. o.n.o. R. Al Hadd n. Kurnel. Camerounkust 19 45 m. n.o. Kp. Blanco n. Dakar. Cartago 19 te Barrios v. Cortes. Castor 19 v. Amsterdam n. Piraeus. Celebes 19 600 m. z.w. Abidjan n. Kaapstad. Cinulia 16 et Curagao. Cities Service Valley Forge 18 130 m. z. Atlantic- City naar Port Said. Clavella 20 te Stanlow verwacht Concepcion 18 1060 m. o.n.o. Martin, n. Demerara. Congokust 18 te Pointe Noire verw. v. Luanda. Cradle of Liberty 19 100 m. w.z.w. Kp. St. Vincent naar Marseille. Crania 19 480 m. w.z.w. Ouessant n. Curagao. Dahomeykust 19 te Amsterdam verwacht. Dalerdijk 19 te Cristobal. Daphnis 18 v. Port Sucre n. Pampatar. Delft 18 990 m.t z.w. Fayal n. Bridgetown. Diloma 25 te Monrovia verwacht. Diogenes 19 te Valparaiso verwacht v. Arica. Dordrecht 19 te Fort de France verwacht. Dorestad 18 1060 m. o.n.o. Martinique n. L. Palm. Drente 21 te Suez verwacht. Esso Amsterd. 19 20 m. n.w. Ras Al Hadd n. Suez. Forest Hill pass. 19 Kreta n. Hamburg. Forest Town 19 v. Suez n. Abadan. Friesland KRL 15 te San Francisco. Friesland SSM 19 te Immingham. Geestland 20 te Preston. Geeststar 19 te Trinidad verwacht v. Rotterdam. Gooiland 20 te Rotterdam. Guineekust 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Gyrotoma verm. 20 of 21 v. Rotterdam n. Curagao. Hathor 19 te Chalkis. Hecuba 19 te St. Maarten verwacht v. St. Kitts. Helena 19 te Paramaribo. Hera 18 320 m. w.n.w. Azoren n. San Juan. Hidra 18 t.e Ponce verwacht v. San Juan. Iberia 19 v. Archangel n. Hull. Ittersum 19 te Le Havre. Japara 19 te Bremen. Kaap Hoorn 19 60 m. n. Landsend n. Mcna. Kabvlia 19 v. Balboa n. Anacortes. Kalinga 18 v. Maracaibo n. Gothenburg. Kalydon 19 te Singapore verwacht. Kara 20 in Kielerkanaal verwacht n. Turku. Karachi 20 v. Amsterdam n. Nieuw Guinea. Karakorum 19 v. Beyrouth n. Port Said. Karimata 20 te Port Swcttcnham. Karimun 19 100 m. z.w. Pcnang n. Singapore. De directie van H. A. de Vries' Ijzer handel n.v. in Amersfoort deelt mede, dat niettegenstaande de verhoogde omzetten, de netto winst over het per 30 juni 1960 ge- eindigde boekjaar lager zal zijn dan die van het voorafgaande boekjaar. Voor een groot deel is dat een gevolg van een belangrijke stijging der kosten. Niettemin vertrouwt de directie dat t.z.t. een behoorlijk divi dend kan worden voorgesteld. Uitgaande van het basisjaar 1950/51, is het omzet cijfer over het gehele afgelopen boekjaar toegenomen tot 223. De vakvereniging van werknemers bij Unilever in Indonesië, die ongeveer 4.000 leden telt, heeft er bij de Indonesische regering op aangedrongen, dat zij beslag zal leggen op de Nederlandse aandelen in deze gemengde Brits-Nederlandse onder neming. De vakvereniging zou dit z.ien als een vergeldingsmaatregel voor het zenden van Nederlandse troepenversterkingen naar Ned. Nieuw Guinea. Van dinsdag 26 juli af zullen ter beurze van Amsterdam worden verhandeld certi ficaten aan toonder, elk vertegenwoordi gende 10 aandelen B ex-bonus met een nominale waarde van 35 Zweedse kronen, in de Telefonaktiebolaget L. M. Ericsson in Stockholm. De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de notering der aandelen B in Stockholm op 26 juli. De no tering aldaar van 15 juli kwam overeen met een Amsterdamse notering van f801.70 per certificaat. Opneming in de prijscourant zal worden aangevraagd. (Introductie-consortium is Pierson. Hel dring en Pierson, Rotterdamsche Bank en Amsterdamsche Bank). Ericsson omvat 52 ondernemingen, waar van 36 buiten Zweden. Zij houdt zich in hoofdzaak bezig met de produktie en ver koop van telefoons, telefooninstallaties, enz. De Nederlandse dochter Ericsson Tele- fóönmij. Gilze-Rijen heeft over 1959 een netto winst na belastingen gemaakt van 550.000 (v.j. ƒ226.000). De orderporte feuille van de groep was eind 1959 aanmer kelijk hoger dan aan het begin. De vooruit zichten voor 1960 worden gunstig geacht. Karossa 19 te Merauke v. Kaimana. Kavsik 19 v. Saigon n. Bangkok. Katelysia 23 te Maracaibo verwacht. Kelletia 22 te Accra verwacht. Kellia 19 dw. Recife n. Buenos Aires. Kenia 20 v. Dar Es Salaam n. Mcna. Khasiella 19 120 m. z.z.w. Masira n. Abadan. Kloosterdijk 19 v. Rotterdam n. Tampa. Kopionella 20 te Kiel. Koratia 19 te Cardon verwacht. Korendijk 19 v. St. John n. New York. Korenia 29 te Curagao verwacht Korovina 19 v. Curagao n. Punta Cardon. Kosicia 22 te Buenos Aires verwacht. Kreeft 19 v. Rotterdam n. Vigo. Kryptos 22 te Curagao verwacht. Larenberg 19 te Philadelphia verwacht. Leeuwarden 19 v. Laceiba n. Linion. Leiderkerk 20 te Kuwait. Lekkerkerk 19 v. Emden n. Rotterdam. Lelvkerk pass. 20 Finisterre n. Rotterdam. Lemsterkerk 19 dw. Daedalus n. Port Said. Leopoldskerk 19 200 m. n.o. Finist. n. Marseille. Leuvekerk 20 v. Rotterdam n. Marseille. Lindekerk 19 te Antwerpen verwacht. Lissekerk 19 110 m. o.n.o. Massoea n. Muscat. Loenerkerk 19 170 m. n. Benghazi n. Rotterdam Lombok 19 250 m. w. Lissabon n. New York. Loosdrecht 1.9 80 m. z.w. Aden n. Bahrein. I.utterkerk 19 120 m. w. Little Quoin n. P. Sudan. Maasdam 19 330 m. n.w. Scillys n. New York. Maaskerk 19 80 ni. z.w. Napels n. Genua. Maasllovd 18 v. New York n. Malta. Madissonlloyd 19 400 m. w. Sabang n. Pcnang. Mariekerk 19 v. Lor. Marques 20 te Durban verw. Memnon 20 te Curacao. Mentor 19 v. Alexandrië n. Tunis. Meres N 19 20 m. o.z.o. Kp. Trio n. Buenos Aires. Merseylloyd 19 v. New Orleans n. Houston. Moh. Reza Shah 19 150 m. z.w. Goa n. Fr'mantle. Molenkerk 19 96 m. w.n.w. Tunis n. Port Said. Mylady 1.9 v. Pointe Noire n. Libreville. Na ess Commander 19 105 m. z.w. Kreta n. P. Said. Nr.ess Lion 20 te Bombay verwacht. Naranio 20 v. Rotterdam n. Londen. Navicella 29 te Hamburg verwacht. Neder-Ebro 19 v. Tilbury n. Antwerpen. Nestor 20 v. Rotterdam n. Amsterdam. Neverita 25 te Curagao verwacht. Nieuw Amsterdam 20 te Le Havre n. New Yórk. Noordwijk pass. 20 Finisterre n. Emden. Notos 19 v. Amsterdam n. Hamburg. N ij kerk 19 v. Genua n. Port Said. Oldekerk 19 600 m. o.z.o. Socotra n. Aden. Ommenkerk 19 v. Port Said n. Antwerpen. Oianje Nasséu 19 te Amsterdam. Orestes 19 600 m. w.z.w. Ouessant n. Amsterdam. Papendrecht 19 te Wismar v. Tuapse. Peperkust 19 v. Abidjan n. Accra. Pericles 19 v. Rotterdam te Antwerpen. Philidora 19 60 m. n. Finisterre n. Mena. Philine 19 v. Port Said n. Gibraltar. Philippia 19 te Lavera. Polydorus 19 v. Singapore n. Bangkok. Prins Alexander 18 te Toronto. Prins der Nederlanden 20 te Aruba. Prins Frederik Hendrik 19 330 m. w.n.w. Scillys naar Rotterdam. Pr. Joh. Willem Friso pass. 19 Scillys n. Le Havre. Prins Willem van Oranje 19 te Toronto verwacht. Frins Willem II 19 v. Quebec n. Le Havre. Purmerend 1.9 te Mombasa verwacht. Pygmalion 19 te Bremen verwacht n. Antwerpen. Raki 19 v. Singapore n. Manilla. Rmdfontein 19 dw. Las Palmas n. Southampton. Rempang pass. 19 Gibraltar n. Antwerpen. Reza Shah The Great 19 te Suez n. Spezia. Riouw 19 v. Bremen n. Hamburg. Roepat 19 v. Port Sudan n. Suez. Rondo 18 te Marseille. P.ossum 19 te Antwerpen. Rotte 20 te Luzon. Rijndam 19 800 m. w.n.w. Landsend n. Quebec. Salatiga 19 te Djibouti. Ssrangan 19 v. Zanzibar n. Tanga. Sarpedon 19 te Paramaribo verwacht. Schie 20 te Tunis. Sehiedijk pass. 19 Vlissingen n. New York. Schouten 20 te Port Elisabeth. Silindoeng 19 te Sorong. Skadi pass. 19 Fehmarnbelt n. Domsjö. Slamat 19 te Singapore. Soestdijk 20 te Philadelphia verwacht. Solon 20 te New York. Stad Arnhem 19 70 m. n.w. Lissabon n. Ceuta. Stad Breda 19 145 m. w.n.w. Lissabon n. R'dani. Stad Gouda 19 150 m. z.z.o. Kp. Race n. Norfolk. Stad Haarlem 19 te Ceuta. Stad Maassluis 19 60 m. n. Finisterre n. IJmuiden. Donderdag zullen de Deutse Bundes bank cn het Westduitse ministerie van Fi nanciën in Frankfort besprekingen voeren over de wijze waarop 1 miljardDM uit de geldcirculatie in de Bondsrepubliek kan worden gesteriliseerd. Op voorstel van de president der Bundesbank zal voor een waarde van 1 miljard DM aan geldmarkt papier met een looptijd van twee jaar en een rente van 5 1/8 percent worden uitge geven. De opbrengst van het papier zal worden gebruikt voor de vervroegde af lossing van de Amerikaanse hulp aan West-Duitsland. Er mag, naar verluidt, geen handel worden gedreven in het geld- maktpapier. In regeringskringen stuit de voorgestel de aanwending van de opbrengst op poli tieke oezwaren. Men acht het in finan ciële kringen niet verstandig om bijvoor beeld enerzijds een zich ontwikkelend land als India geen concrete voorstellen tot hulp te doen en aan de andere kant grote be dragen als vervroegde aflossing aan de Verenigde Staten te betalen. In Bonn gaan stemmen op om nog één miljard DM in de vorm van kredieten aan de Wereldbank te verstrekken, zo meldt men uit genoemde kringen. De president van Madagascar, Tsirinana, heeft in Parys verklaard dat zijn land, dat onlangs onafhankelijk is geworden, nauw met de Europese economische ge meenschap wil samenwerken en geasso cieerd lid van de gemeenschap wil worden. Tsiranana, die dinsdag sprak op een persconferentie in Parijs, verklaarde voorts dat de handels- en financiële poli tiek van Madagascar bepaald zal worden door het feit dat het land in de frankzone blijft. Aleen zal de Franse frank worden vervangen door de piaster, waarbij de koers 200 piaster tegen 1.000 frank zal zijn. Madagascar zal zich voor technische en economische bijstand in de eerste plaats tot Frankrijk, en daarna tot andere wes telijke landen wenden. Alleen als het land door het Westen in de steek zou worden gelaten, zou het mogelijk moeten omzien naar hulp van andere blokken. Nu de vakbond van de Westduitse me taalarbeiders bereikt heeft, dat voor zijn leden geleidelijk een werkweek van 40 uur zal worden ingevoerd, wil de Duitse vak beweging ook in andere bedrijfstakken tot een dergelijke verkorting van de werktijd komen. De voorzitter van het Westduitse vakverbond, W. Richter, heeft verklaard, dat de vakbonden in verscheidene bedrijfs takken nog sneller dan in de metaalin dustrie invoering van een werkweek van 40 uur willen bereiken. In de metaalindus trie zal, zoals bekend, de verkorting van de werkweek tot 40 uur op 1 juli 1965 worden bereikt. Schenkingen van de Ford Stichting De Ford Slichting heeft vijf Europese instel lingen schenkingen tot een bedrag van 773 500 dollar gedaan. Het instituut voor economische research in Dublin ontvangt 280.000 dollar, het Europese Produktiviteitscentrum in Parijs 200.000 dollar, het instituut voor overzeese ontwikkeling in Londen eveneens 200.000 dollar, het instituut voor toegepaste economie in Parijs 80.000 dollar en de universiteit van Frankfort 13 500 dollar. Stad Maastricht 19 te Vlaardingen. Stad Rotterdam 19 v. Rotterdam n. Genua. Stad Schiedam 19 45 m. w. Stadlandet n. Narvik. Stad Utrecht. 19 rede Vitoria. Stanvac Djirak 19 v. Sungeigerong n. Singapore. Stanvac Lirik 19 75 m. z.o. Kotka n. Bangkok. Statue of Lib. 18 280 m. z.o. Ascension n. Ph.delph. Stentor pass. 20 Gibraltar n. Valencia. Steven 19 30 m. n.n.w. Kp. St. Vincent n. Ceuta. Straat Cook 20 te Devonport. Taliama 19 te Palermo v. Willemshaven. T.-.'isse 20 te Chalna. Tamara 20 v. Tripoli n. Landsend. Taria 26 te Abadan verwacht. Teucer 19 280 m z Aleoeten n. San Pedro. Texelstroom 19 v Amsterdam n. Huil. Themis 19 v. Fort de France n. Paramaribo. Tjimanuk 20 te East-London. Utrecht 19 te Newmours. Var. Linschoten 21 te Abidjan verw. v. Freetown. Van Riemdijk 19 400 m. z.o. Suez n. Port Said. Van Spilbergen 19 v. Kaapstad n. Matadi. Viana pass. 19 Muskate n. Gibraltar. Vivipara 20 in Suezkanaal verwacht n. Algiers. Vlieland 19 te Buenos Aires. W. A. Jones 18 120 m. z.o. Socotra n Ph.delphia. Waterland pass. 20 Ouessant n. Las Palmas. Waterman 21 te Southampton verwacht. Westertoren 19 46 m. z.z.w. Masira n. Suez. Willem Ruys 19 v. Bermuda n. Southampton. Willemstad 19 v. Grenada n. Madeira. Woltersum 19 te Savannah verw. v. New Orleans. Wonorato 19 v. Penang n. Madras. Wonosari 19 v. Port Said n. Napels. Zaankerk 20 te Hongkong. Zr.fra 24 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahmadi. Zonnekerk 19 v. Dar Es Salaam n. Zanzibar. Zuiderkruis 19 430 m. z. Kp. Guardafui n. Aden. KLEINE VAART Adrnir. de Ruyter 19 te Gorthon n. Gr. Yarmouth. Admiralengracht 19 te Texel n. Abö. Aeneas 19 40 m. w. Dover n. Rotterdam. Albatros 19 20 m. o. Tongue n. Antwerpen. Ambiorix 19 te Lizard n. Liverpool. Ank T 19 op Elbe n. Zaandam. Annie F 19 40 m. n. Burlings n. Genua. Annie G 19 50 m. z.w. Er v. Gothenb. n. Hamburg. Areas pass. 18 Goeree n. Rotterdam. Ardeas 18 5 m. z. Finisterre n. Amsterdam. Atlantic 19 180 m. z.w. Stavanger n. Stavanger. Atlas 19 te Dover n. Rotterdam. Beppie 19 15 m. n.o. Outergabberd n. Londen. Bernard John 19 te Barry t. ank. n. Avonmouth. Binnenhaven 19 30 m. n.w. K. Roca n. Duinkerken. Bloemgracht 17 v. Amsterdam te Saos van Gent. Capri Cornus 19 20 m. z.w. Texel n. Londen. Dacapo 19 8 m. n.o. Ouessant n Lissabon. Dc-lftdijk 19 30 m. n. H. v. Holl n. La Paluoto. Diannel 19 50 m. w. TerschelLbank n. Delfzijl. Dcmburgh 19 dw. Sandettie n. Casablanca. Eemshorn 19 10 m. w. Noordhinder n. Rochester. Eys S 19 10 m. w. Goeree n. Kopenhagen. Flevo 17 v. Gdansk te Londen. Flevoland 19 v. Harlingen te Leith. Geeststroom 19 te Newarp n. Boston. Gefle pass. 19 Noordhinder n. Stockholm. Gironde 19 dwars Guernsey n. Casablanca. Gloria Maris 19 20 m. n. Ostende n. Archangel. Harry 19 op Vlieree v. Harlingen n. Rouen. Helios 19 dw. Scheveningen n. Rotterdam. Herta 19 te Texel n. Cowes. Hoop pass. 19 JE-10 v. Hamina n. Kingslynn. Hoogvliet 19 dwars Borkurn n. Bremen. Inspecteur Mellema 17 v. West-Hartlepool te Frederikshaven. Jan Brons 19 20 m. w. IJmuiden n. Naestved. Joost 18 v. Zaandam te Kristinehamn. Julia Anna pass. 19 TerschelLbank n. Honfleur. Julia Mary 16 te Londen. Juvalta 19 te Kemi v. Wismar. Kars 19 10 m. n.o. TerschelLbank n. Rouen. Lelystad 19 op Thames n. Rochester. Libra 19 op Sont v. Stettin n. Lidköping. Lien 19 te Wight n. Par. Lutetia 19 te Borkurn n. Itzehoe. Lydia 19 te Texel n. Hamburg. Maartje 19 20 m. o. Noordhinder n. Rotterdam. Manto 18 v. Hamburg n. Gothenburg. Marcella 19 te Margare n. Londen. Mare Novum 19 ten anker op Thames n. Londen. Mare Liberum 19 te Bordeaux n. St. Etienne. Marjan 19 7 m. o.n.o. Goeree n. Rotterdam. Martenshoek 19 op Weser n. Delfzijl. SLEEPVAVART Barentsz.Zee 10 te Curagao. Elbe 15 v. Bombay n. Rotterdam. Loire 18 120 m. w.z.w. Monrovia n. Tema. Humber 19 150 m. o. St. John's n. Halifax. Noordzee 15 te Calais v. Gravesend. Rode Zee 18 25 m. z.z.o. Messina n. Port Neches Tasmanzce 18 200 m. z.z.w. Dakar n. Abidjan. Thames 19 te Port Chalmers n. Antwerpen. Tyne 18 240 m. n.w. Havana n. La Guaira. Gisteren bereikten de internationale sui kerprijzen op de Amerikaanse merkt het hoogste punt sedert negen jaar. De make laars hadden n.l. de waarschuwing gege ven dat de markt „heet werd" na het verminderen van het invoercontingent voor Cubaanse suiker voor de Verenigde Staten. Vier Amerikaanse raffinaderijen hebben gisteren een prijs van 6,70 dollar cents betaald per pound suiker voor een partij van 25.000 ton van een importeur. Dit is meer dan tweemaal zoveel als de Sovjet-Unie zal betalen voor de 700.000 ton suiker, die gisteren van Cuba werd ge kocht. Van makelaars in suiker wordt verno men dat de Amerikaanse markt te kam pen heeft met een tekort, waardoor de prijzen worden opgedreven. Hoewel er op de wereld meer dan genoeg suiker is, wordt de onmiddellijke verscheping ervan tegen gehouden door politieke en econo mische moeilijkheden. AKU's vast in een lagere markt Aandelen AKU ontmoetten gisteren een flinke belangstelling. De vraag overheers te het aanbod. Het publiek alsmede West- Duitsland nam de stukken uit de markt. De koers liep op tot 523 (516%). De overige internationale waarden waren lager. Phi lips en Unilever verloren ruim 20 punten. Kon. Olie noteerde o.p 129.circa een rijksdaalder lager doch iets boven pariteit New York. Hoogovens liep op van 724 tot 729. De hoofdoorzaak voor het koersver lies van gisteren voor de meeste hoofd fondsen is het gevolg van aanbod van deze fondsen in Wall Street. In de scheepvaart- en de cultuursector was de handel eveneens zeer gering. Scheepvaarten waren licht verdeeld en de leidende cultures aan de zwakke kant. De staatsfondsen waren prijshoudend tot eer der iets lager bij minimale zaken. De Ver- eenigde Machinefabriek (StorkWerk spoor) heeft een order ontvangen groot circa f 25 min voor het leveren van ma chines en onderdelen voor de bouw van een vuilverbrandingsinstallatie en een elektrische centrale voor de gemeente Rot terdam. Grootbanken doorelkaar een wei nig lager. (ANP). Boom-Ruygrok van 182 op 183, Figee van 181 op 180. Spaarne- stad van 560 op 555. VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U532—539 538 Kon Olie130.30—131.10/ 130.40 Philips 1141—1143 1143 Unilever 899—902 901 Hoogovens 743758 gl 757 VERHANDELDE FONDSEN 18 juli 19 juli Totaal 416 429 Hoger 77 (18.9%) 85 (19.8%) Lager 253 (60.8%) 269 (62.7%) Gelijk 86 (20.7%) 75 (17.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot 525—532 530 130.50—132.00 f 130.50 1128—1143 1133 885—898 892 733—744 740 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 348 Ned. Handel Mij 287 Rotterd. Bank.... 292% Twentsche Bank. 283 A.K.U 526 Albert Heijn 410 Amstel Bier 489 Billiton Mij. II 426 Bols 581 Biihrmann Papier 470 Dell Mij 180.— Dordtsche Olie 621% 425 659 Hoogenbosch Sch 278 Hoogovens 729 H.V.A 155% 485 465 K.L.M 106. Kon. Ned. Zout 901 Kon. Olie f 129.90 Muller Nat. Bezit 411 Nederl. Ford 600 Ned. Gist- en Sp. 380 Ned Kabelfabr... 571 Philips Gem. Bez 1127 Philips Pref 303 A'dam Rubber 111 Sikkens Groep 812 Stokvis R.S 246 Thomassen Dr 685 Unilever 882% Van Berkel's Pat. 300% Van Gelder Pap. 290% V n der Heem 280 Ver. Machinefabr 234 Wessanen 290 Wilton Feijencor1 207% Zwanenberg-Org. 715% Tnterunie f 211. 233.50 - Unitas 494. "er Bezit v. 1894 130.50 H.A.L 135% K.N.S.M 178 N. Scheepv Unie 139% Ommeren v 259% Sfoomv. Mij. Ned 162 Anaconda 51% Kennecott Copper 76% Aluminium Ltd 30 Bethlehem Steel.. 44% US Steel 78% Republic Steel 60% American Motors 20?4 General Motors.. 42% Cities Service.... 41% Oil 64 Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Kleine schommelingen Na een vrij vaste opening hebben zich op de Newyorkse effectenmarkt kleine koersschommelingen voorgedaan die tot gevolg hadden dat de markt gemiddeld iets lager sloot. Tegen sluitingstijd nam de vraag zo sterk af dat vele fondsen hun laagste dagwaarden bereikten en daarop moesten sluiten. De beste koerswinsten bleven beperkt tot 1, hoogstens 2 dollar. Totaal werden 2.490.000 aandelen omgezet. Van 1205 verhandelde fondsen sloten er 482 hoger en 463 lager. Het industriege middelde kwam van 626,00 op 624,78, dat van spoorwegen van 138.66 op 138,94 en dat van openbare nutsbedrijven van 94,49 op 94,43. (UPI). A.K.U Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11