Aardbeienaanvoer daalde, maar prijzen stegen in dit seizoen Gezinsverzorgster vermoeid terug uit woelig Kongo EXAMENS De Pacific Steam Navigation Company Zware straffen voor verkeersdelicten en het rijden onder invloed Enorme vismeelexport van Peru doet prijzen ineenstorten Havenberichten „Talisman" favoriet LANGS SLUIZEN EN HAVENS K. Steijn won 13 en verloor drie partijen Loodgieters- en Electriciteitswerkzaamheden Directeur internaat zond meisjes naar huis Hoe de duiven vlogen Wasmachines - Centrifuges 4 Sterke man van Kijk Uit OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY CRISIS OP WERELDMARKT WèèëÊÊË: HAARLEMSE RECHTBANK Faillissementen LOENDERSLOOT WOENSDAG 20 JULI 1960 Hoewel er minder aardbeien zijn aange voerd, dit jaar in de streek Kennemer- land, zijn iets betere prijzen gemaakt dan in het vorige jaar, toen zowel oogst als prijzen tegenvielen. De cijfers laten ook dit jaar weer duidelijk zien hoe of het met de aardbeiencultuur in de streek Kenne- merland gesteld is. Wanneer bij voorbeeld dit jaar niet de soort Talisman aan de vei ling was geweest, dan kon men van een debacle spreken, want, deze aardbeien hebben het gezicht van onze aloude aard- beienstreek gered. De totale omzet aan de veiling Kennemerland bedroeg dit jaar f 727.061,86 tegen f 716.123,02 in '59. In 1958 veilde men voor een bedrag van f 828.328,21. De aanvoer was lager, want er kwamen 227.370 manden tegen 230.985 in het jaar daarvoor. De prijzen waren iets beter, er werd gemiddeld f 3,21 per mand betaald tegen 3,15 in '59. Reeds in de aanhef hebben we het naar voren gebracht dat het de Talisman was die de streek Kennemerland voor een aardbeiendebacle behoede. Deze aard beien werden het meest verhandeld. Ook de opbx-engst van deze soort was heel goed te noemen; een opbx-engst van rond de 8 sloffen van de roe. Het was ook deze aard bei, die het meest per kilo noteerde, na melijk 2. De oude „Moulin Rouge-' heeft in deze streek nu wel voor goed afgedaan. Soor ten als de „IJmondjes", „Sengana's" kwa men wel tot een iets beter resultaat, maar bleven toch alle achter bij de Talisman. De oogstperiode had een nogal lang ver loop. Er werd van 14 juni tot 15 juli ge veild. Het koele weer had tot gevolg dat men geen opeenhopingen kreeg. In de beginperiode viel de oogst groten deels samen met die in de Zuidelijke pro vincies van ons land, maar later kwam men voor de binnenlandse handel toch gro tendeels naar Beverwijk. Hierdoor trok ken de prijzen speciaal voor de consump tieaardbeien aan. Lagen de prijzen gerui- me tijd voor de eerste kwaliteit rond de 4 per mand, op 4 juli werd een record bereikt, toen er nog tot 8,30 per mand werd betaald, al was dat maar voor een veilingdag. Veel export De export heeft dit jaar een flink deel van de aanvoer afgenomen. Zo ging er van een totaal van 595.907 kg, 94.873 kg. weg voornamelijk naar West-Duitsland en België en twee maal een zending naar Zweden. De export was wel zeer hoog. De fabriek nam maar heel weinig af. Werd er dit jaar aan de veiling Kennemerland 3,21 per mand betaald, in het jaar er voor was dit 3,15 en in 1958 3,70 per mand. Het verloop van de aardbeienomzet sinds 1950 was als volgt: 1950 1.376.0.94: 1951 1.775.971; 1952 1.272.000; 19*3 1.282.137; 1954 1.657.238; 1955 f 1.062.510 1956 f 1.356.832; 1957 1.204.417; 1958 828.328; 1959 716.123; 1960 727.061. Het behoeft wel geen betoog, dat de soort Talisman de eerstkomende jaren op gang zal maken. Maar men is al weer op zoek naar een nieuwe soort, die straks de Talisman moet vervangen. Verschillen de tuinders hebben al weer proeven geno men. Welke soorten er straks ook voor on ze streek Kennemerland op de markt ko men, zal men nog even moeten afwach ten, maar het staat wel vast dat één aax~d- beiensoort geen mensenleven meer mee kan, dat kon alleen de „Jacunda". Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: T. de Vries-Lourens, z., De Lorentzstraat 92, IJmuiden-Oost; C. Koers- Stark, z., Herculesstraat 23, IJmuiden; R. Veldhuis-Bruinink, d., Grahamstraat 2, IJmuiden; M. J. Ruijgrok-Lute, z., Schulp weg 132, Velsen-Noord; H. A. M. van Schooten-Smakman, z., Vromaadweg 12, Santpoort; J. J. Klijn-Jaspers, d., Johan Maurits van Nassaulaan 20, Santpoort; C. S. Venema-Kraaijenoord, d., Prins Hen drikstraat 58, IJmuiden; A. Kraaijeveld- Leguit, d., Daltonstraat 23, IJmuiden: A. Quist-Lokhoi'st, d.. Lekstx-aat 39, IJmuiden: M. M. van den Bos-Nolten, z„ Schulpweg 292, Velsen-Noord; G. Smit-Lenstra, d.. Eikenstraat 38, IJmuiden; L. v. d. Horst- Anker, z., Herculasstraat 55, IJmuiden; G. M. Mentink-Hof, z., Driehuizerkerkweg 103 Driehuis; M. C. P. Wetting-Tuijnman, z., Meidoornstraat 12. IJmuiden-Oost: G. de Wolf-Kollen, d., Schulpweg 410, Velsen- Noord; J. D. de Jong-Drxjver, d., Schelde- straat 48, IJmuiden; E. Folkertsma-Bier- man, d„ Duinweg of Duivelslaan 16, Sant- poort-Zuid: M. Diroë-Van Pal, z., Lange Nieuwstraat 308, IJmuiden; C. S. Willen- broek-Krom, z., Harddraverslaan 18, Sant poort-Zuid; H. G. van Rossum-Van der Gi-onden, d., Kenaustraat 9. Haarlem. OVERLEDEN: A. C. P. van Loon, 78 j., wed. van G. Thijssen, Bonekampstraat 10, IJmuiden-Oost; A. Souljé, 70 j., echtg. van D. de Bruijn, Tuindersstraat 77, IJmuiden- Oost; A. Richtex-s, 87 j., wed. van G. Even- dik, Akerkstraat 22, Groningen. De enorme stijging van de export van vismeel uit Peru van 10.600 metrieke ton in 1953 tot 277.600 ton in 1959 heeft niet alleen in de plaatselijke visserij-industrie, maar ook op de wereldmarkten een crisis veroorzaakt. De waarde van de export bedroeg in 1959 30.773.750 Amerikaanse dollar, of ongeveer 111 dollar per ton. De hoogste notering was in dat jaar 140 dollar per ton. Er werd gemeld, dat de export van vismeel in de eerste vijf maanden van dit jaar 256.204 metrieke ton heeft be dragen tegen een gemiddelde prijs van 75 dollar per ton. De notering op de markt is thans gedaald tot 60 dollar of minder per ton en deze prijs ligt beneden de kost prijs, zo wordt gemeld. HET NIEUWSTE PASSAGIERSSCHIP van de Pacific Steam Navigation Company is de „Reina del Mar", die in 1956 werd opgeleverd door de bekende werf van Harfand 6c Wolff Ld te Belfast. Het is een fraai schip van 20225 reg. ton bruto bij een lengte over alles van 183, 10 m., breedte van 23,87 m. en een diepgang van 9,17 m. De maatschappij dankt haar ontstaan aan hét doorzettingsvermogen van mr. William Wheelwright, een inwoner van Newport Port, die op 30-jarige leeftijd consul werd van de Verenigde Staten te Guayaquil. mmmsmmmsmissmA 1P:% Door 13 partijen te winnen, 2 remise te spelen en slechts 3 te verliezen heeft K. Steyn als clubkampioen van de IJmuider schaakclub Kijk Uit bewezen ook in het simultaan-spelen heel wat mans te zijn. Toen hij namelijk maandagavond in het Cultureel Centrum met zijn tegenstanders werd geconfronteerd, waren 18 schakex-s aanwezig om hem weerstand te bieden. Als men daarbij bedenkt, dat hij spelers als J. Blok, W. Huiser, M.J. Warnez en Th. Hölscher op zijn weg vond, dan is het duidelijk dat zijn opgave niet eenvoudig was. Met grote snelheid liep de kampioen langs de borden Hij presenteerde het dan ook in slechts IV2 uur alle partijen te beëindigen. In deze tijd werden er heel wat veldslagen geleverd. De jonge Hugo Hölscher, die zij aan zij met zijn sterke vader tegen de op winst beluste steijn streed, smaakte even het genoegen de vij andelijke dame te veroveren. Het was eve wel een „schijnverovering" zoals door de simultaanspeler werd aangetoond waarna de Benjamin van het gezelschap moest capitulex-en. Zijn vader bleek voor Steijn evenwel een onoverkomelijke hindernis. Hetgeen uiteraard niet verwonderlijk was als men weet dat Hölscher sr. kort geleden in Purmerend de nationale schaakmeester N. Cortlever versloeg. Behalve Hölscher wisten ook J. Blok en M. J. Warnez tot 'n overwining te komen. Een remise bracht de gast-speler, de heer Swijters die daarmee aantoonde beslist wel met de schaakstukken overweg te kun nen. De tweede remise werd genoteerd door S. Kistenmaker. Hetgeen zonder meer een fraai succes mocht heten. Van de spelers die ten onder gingen zag F.J. Broertjes zich in een aantrekkelijke partij door 'n mooi dameoffer van Steijn midden op het bord mat gezet. A.A. Ver- kooijen werd ook al het slachtoffer van de offervaardigheid van de simultaanspeler, die het in dit geval door middel van een torenoffer tot de overwinning bracht. In deze bijzonder geslaagde simultaan- wedstrijd moesten tenslotte de volgende spelers in hun clubkampioen de meerde re erkennen: P. Heidenreich, C. David son, A. Oldenmark, F.J. Broertjes, P. Kra mer sr., A.A. Verkooyen, R. Kroese, C. Gravemaker, W. v. d. Berg, S. Otter, Hugo Hölscher, W. Huiser en A.v.d. Plas. Donderdagavond zal de zomercompeti tie van Kijk Uit" in het Cultureel Cen trum weer worden voortgezet. Voorts wordt gemeld, dat Chili ook aan de concurrentie is gaan deelnemen. De nemarken en Noorwegen hebben hun prij zen verlaagd om het hoofd te kunnen bieden aan de Peruviaanse concurrentie. De tarieven voor hel vervoer van vismeel van de Westkust van Zuid-Amerika naar Europa zijn verhoogd, maar inmiddels worden nieuwe vismeelfabrieken aan de Peruviaanse kust in bedrijf gesteld, waar door een verdubbelde pi-oduktie dreigt te ontstaan. In Lima zijn door de nationale visserij vereniging vergaderingen belegd in een poging om met de leden overeenstemming te bereiken over een vrijwillige beperking van de export door contingentering. De bezwaren hiertegen waren echter zo groot, dat er zonder stemming van dit ondex-- werp is afgestapt. Er werd een commis sie benoemd om andere oplossingen in studie te nemen, zoals bijvoorbeeld het staken van de visserij op bepaalde dagen van de week of maand. Het vex-schil van inzicht tussen redex-s en fabriekseigenax-en, dat de laatste tijd is ontstaan, bemoeilijkt de tot standkoming van een overeenkomst. In vele kringen is men van mening, dat de regering tenslotte zal moeten ingrijpen teneinde tot verlaging van de export t komen. Op het ogenblik bezit Peru ongeveer Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Oranje Nas sau van Plymouth; Kitty Porr, Kalmar; Pollux, Kotka, cellulose voor Papierfabriek Velsen; Athis, Rotterdam; Araton, Gefle. erts voor Hoogovens; Dahomeykust, Duinkerken: Oosteröiep, Hudiks- val; Wolanda, Londen; Corale, Londen, oud pa pier voor Zaandam; Malgomay, Norfolk; Contact. Halmstadt, EsSo Emden, Hamburg; Zuidpool, Mantyluoto, hout voor Zaandam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Peregrine van Londen; Zaanstroom, Londen; Continent, Antwerpen; Dagfrid, Otterbacken; Alca, Rotter dam; Westerschelde, Norsbron; Reggeborg, Sun derland. laden Hoogovens; Barbro. Thameshaven; Baarn, Rotterdam; Wexford, Boston, ledig Zaan dam: Selby.Goole: Arabritt, Gefle, erts voor Hoog ovens. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Uranus B naar Heroa, zout van IJmuiden; Harvey S Mudd, Rotterdam; Helios, Rotterdam, ledig van Zaan dam; Scheldeborg. Bohus, zout van IJmuiden; Foxfield, Antwerpen; Nautic. Emden; Berend N, Esbjerg; Lizard. Londen: Belgia, Antwerpen; Worchester Brook, Rotterdam: Notos, Hamburg; Gerd, Londen: Guineekust, Hamburg; Asmidiske, Norfolk: Bullfinch. Londen; Castor. Algiers; Lin desingel. Rotterdam; Texelstroom, Huil; Amstel- stroom. Leith; Eemstroom. Vlissingen. Woensdag vertrokken nit IJmuiden: Hedera naar IJstadt; Rijnstroom, Londen; Ghios. Hamp ton Roads, ledig van Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De rechtbank in Haarlem heeft giste ren een 26-jarige telegrambesteller uit Heemstede veroordeeld tot een week ge vangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De telegrambestel ler was ten laste gelegd, dat hij bij de splitsing Zandvoortselaan-Zandvoorterallee bij het van richting veranderen geen voor rang zou hebben gegeven aan een hem tegemoetkomende motorrijder, die tenge volge van de daardoor ontstane botsing le venslang invalide werd. De officier van Justitie had één maand en twee jaar ont zegging geëist. Een 26-jarige metselaar uit Haarlem werd veroordeeld tot negen maanden met aftrek plus voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar, omdat hij een 20- jarige werkster zou hebben mishandeld, samen met een schilder een auto zou heb ben trachten te stelen, een poging tot in braak in een bedrijf aan de Wilhelmina- straat in Haarlem zou hebben gedaan en geld uit een tasje van een cafébezoekster zou hebben gestolen. Tegen hem was een gevangenisstraf van zes maanden geëist met voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Een 24-jarige schilder, die bij de poging tot autodiefstal was betrokken, werd ver oordeeld tot 50 boete (eis: 75) en drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en onder toezichtstel- ling van de r.k. reclassering. Een 24-jarige metaalbewerker met wie de metselaar de poging tot inbraak zou hebben ondernomen, werd vrijgesproken. De eis tegen hem luidde: 75 boete en twee maanden voorwaardelijk. Acht maanden met aftrek kreeg een 26- jarige vertegenwoordiger uit Venlo, die werd betrapt bij een inbraak in een strandtent in Zandvoort. De officier van Justitie had tegen hem een jaar geëist. Wegens het rijden onder invloed deelde de rechtbank aan een viertal verdachten strenge straffen uit. Een 38-jarige sloper uit Haarlem kreeg drie maanden en vijf jaar ontzegging (eis: drie maanden en drie jaar ontzegging), een 26-jarige groen tehandelaar uit IJmuiden werd veroor deeld tot twee maanden en twee jaar ont zegging (eis: drie maanden en één jaar ontzegging), een 27-jarige anilinedrukker tot drie weken en twee jaar ontzegging (eis: zes weken en twee jaar ontzegging) en een 26-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam tot drie weken en twee jaar ontzegging (cis: zes weken en twee jaar ontzegging). 4300 vissersschepen, waarop 16.000 vis- sers werken. Aan de kust bevinden zich 116 fabrieken, die visserijprodukten ver werken. Zij geven werk aan 12.000 ax-bei- ders. Er zijn 11 koelhuizen, 52 visconser- venfabrieken, 106 vismeelfabrieken en 55 visoliefabrieken. Er zijn vooi'ts 3 fabrieken voor het verwerken van walvissen, welke fabrieken 8 jagers in bedrijf hebben. De in 1959 aangevoerde hoeveelheid vis, zowel voor binnenlands verbruik als voor de export, bedroeg ongeveer 2 miljoen ton, waardoor Peru in betekenis het vijfde vis- serijland was. Deze stijging was voorna melijk het gevolg van de visserij op anjo- vis voor de produktië van vismeel, waar van Peru de grootste exporteur ter we reld is. Advertentie P P D r T KENNEMERLAAN 9 TEL. 5271 Gas- en Waterfitter - Installateur P.E.N. Met een vliegtuig van de Belgische vlieg tuigmaatschappij is in de nacht van za terdag op zondag de 27-jarige mej. N. de Wildt uit Uitgeest weer in haar woon plaats teruggekeerd. Mej. de Wildt was één der meisjes die vanwege de VKAJ, onder auspiciën van „de Graal" lekena- postolaatswerk in Belgisch Kongo deed. Uiteraard moest zij naar huis terugke ren in verband met de gebeurtenissen die de laatste weken in Belgisch Kongo plaats vonden. Zij was als gezinsverzox-gster werkzaam in Kassongo, een plaatsje waar men overigens nog niet veel bemerkte van het strijdgewoel der muiters. Toch wilde de directeur van het inter naat, waar zij de leiding van de huis houding had, geen verdere verantwoorde lijkheid dragen, daarom werd haar even als de andere aanwezige meisjes bevel ge geven het land te verlaten uit veiligheids overwegingen. Mej. de Wildt die op 18 augustus 1958 naar Kongo vertrok als lid van de VKAJ (Vrouwelijke Katholieke Arbeiders Jonge ren) heeft dus haar tweejarig kontrakt in Kongo niet kunnen uitdienen en dat was dan in hoofdzaak te wijten aan de gebeurtenissen aldaar. Overigens was er in Kassanga nog niet veel merkbaar, omdat daar alles nogal vrij rustig was. Toen echter zondag ge meld werd, dat de muiters tot op 180 km. van Kassonga waren verwijdex-d is bevel gegeven om naar huis te gaan. Zij hadden de tijd alles rustig in te pakken. 's Nachts In de nacht van vrijdag op zaterdag ging zij toen met vele anderen terug naar België vanwaar zij in de nacht van za terdag op zondag te Uitgeest in de ouder lijke woning terugkeerde. Uiteraard werd zij hier met open ar men ontvangen. Thuis stonden reeds vele bloemstukken voor haar gereed. Uit angst had zij de laatste dagen nau welijks kunnen spreken, omdat de dich- tex-bij komende muiters iedereen in pa niek brachten. De vele beschrijvingen van de verschil lende laakbare handelingen van de mui ters heeft noch zij noch anderen onder vonden en overigens zijn die misschien wel iets overdreven, zo vond zij. Omwonende Kongolezen hadden geen haat tegenover de daar verblijvende blan ken al wilde men niet teveel op hen ver trouwen want ook onder hen scholen ge letterden, die zo gauw er onrust kwam, zich aan de andere zijde konden scharen. Met enkele anderen is zij dan ook ver trokken en weer teruggekeerd in.de ouder- Door aankoop van een aantal schoeners riep hij een verbinding in het leven tussen verschillende havens aan de Westkust van Zuid-Amerika. In 1836 organiseerde hij bijeenkomsten met vooraanstaande kooplieden uit Lima en Valpax-aiso en hij kreeg ten slotte het alleenrecht van de regeringen van Chili, Peru en Bolivia om mei stoomschepen dc vei-schillende havens te bezoeken. Hij ging naar Engeland om het benodigde kapitaal bijeen te krijgen, doch hierin slaagde hij eerst na het overwinnen van tal van moei lijkheden. Ten slotte werd de Pacific Steam Navigation Company opgericht, die in februari 1840 het Koninklijk Charter kreeg van de Britse regering. Twee raderstoomschepen van 700 ton, de „Chili" en „Peru", die op een Britse werf werden gebouwd, aiTiveerden op 16 okto ber 1840 te Valparaiso en van dat moment af bleef de naam P.S.N. verbonden mei die van Chili en Peru. De rederij had aan vankelijk met tal van moeilijkheden te kampen en in de eerste vijf jaar bedroeg het totale verlies 72.000 pond sterling, ter wijl het kapitaal slechts 94.000 pond be- droeg. In 1852 kwamen de stoomschepen „Lima", „Bogota", „Quito" en „Santiago" van 1125 reg:ton bruto in de vaart en hier mede werd de geregelde dienst tussen Londen en Valparaiso geopend. De vloot werd gestadig uitgebreid en in 1868 werd de dienst vanuit Liverpool door getrokken tot Valparaiso via Straat Magel- haens en twee jaar later tot Callao. In dat laatste jaar wex-d ook een wekelijkse dienst ingesteld. Vier jaar later telde de vloot reeds 54 schepen. Later moést de dienst ten gevolge van een daling van de Zuidameri- kaanse handel tot een tweewekelijkse dienst: worden teruggebracht. Bij het uitbreken van dc eerste wereld oorlog telde de vloot 41 schepen met 206.911 bruto x*eg.ton. Verschillende schepen voe ren gedurende de oorlogsjaren als hulp kruiser; slechts vijf schepen gingen door vijandelijke acties verloren. Een der sche pen, de „Orduna" voer in die tijd voor de Cunard Line. Na de oorlog ging de hoofd lijn der maatschappij via het Panama- lijke woning aan de Meldijk te Uitgeest. Hier gaat zij voorlopig eerst eens rust houden want angst en vermoeidheid heb ben haar zeer aangegrepen. Zij moet eerst op sterkte komen alvorens zij weer aan haar nuttige arbeid gaat. Het Atoom Van de postduivenhoudersvereniging Het Atoom te Velsen-Noord namen dit weekeinde 48 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 544 km. De lossing van de duiven geschiedde om 5.30 uur. Een duii van L. Veldt bereikte als eerste het hok om 10.58 uur, de laatste prijsduif om IX.34 uur. De uitslag was als volgt: L. Veldt 1 5 6 10; J. As.ias 2: IC. Timmer 3; C. Bart 4; J. Schoo 7; Ph. T. Martinius 8 9. De Snelvlieger Van de postduivenhoudersvereniging De Snel vlieger te IJmuiden namen dit weekeinde 475 duiven deel aan een wedvlucht van Duffel af over een afstand van 150 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van B. Glas bereikte als eerste het hok om 8 1.19 uur. de laatste prijsduif om 8.24.42 uur. De uitslag was als volgt; B. Glas 1 3 5 21 73; C. Zwanenburg 2 29; L. v. Breemen 4 11 15 31 92: A. Schotvanger 6 18 90; J. Wijker 7 32 38 39 42 50 56; M. Jung 8 35 53; G Glas 9 60; A. J. Koster 10 16 26; Joh. Broek 12 37 62 63 94; J. v. d. Kammen 13 48 49; J. Ane- pool 14 22 43 44 94: O. Wezelman 7 58 82; E, de Boer 19 27 43 55 71 83; J. Koorn 20 88; W. Schelvis 23 A. Ham 24 25 61 89; v. Lingen 30 64 77 79 95; E Reker 34 74: H. J. Broek 36 59 70 84; F. de Boer 40 47 85 86 87 91: C. v. d. Zwet 41 46; H. Koster 45 54 72: gebr. Boender 51 81; v. d. Zee 67: Jac Verver 75; W. Roelvink 76 80; L. Otle 78; S Voet 93. kanaal, doch ook werden diensten onder houden via Straat Magelheans. De Pacific Steam Navigation Company werd in 1938 opgenomen in het Royal Mail Concern en in 1939 bestond de vloot uit 15 schepen. Thans telt de maatschappij dertien sche pen, van welke alleen de „Reina Del Paci fic" van vóór de oorlog dateert. De „Reina del Mar", die hierbij is afgebeeld, is de jongste aanwinst en het vlaggeschip van de maatschappij. Arie van der Veer Haarlem. Bij de hoofdakte-examens zijn te Haarlem geslaagd voor de gehele akte- de heren J. A. Veening, Alkmaar; W. J. van Rutten, Alkmaar; J. Bot, Venhuizen: G. Elswijk, Wormerveer; H. J. M. de Ree, Alkmaar; P. C. Nieuwenweg, Beverwijk, J. M. Breeuwer, Heemstede; J. Wieten, Den Burg (Texel); H. Toller, Haarlem; J. C Beffers. Amsterdam; D. A, Biesheuvel. Zaandam; en de dames: L. M. F. Ostendorf Berkhout: C. M. Heijdenrijk, IJmuiden; A H. G. Bosk. Amsterdam; M. van Leeuwen. Amsterdam: A. C. J. van der Zee, Alkmaar A. M. Pronk, Avenhorn. Voor B-gedeelte- de heer M. J. M. van den Berg, Breezand. Afgewezen: 16. Haarlem. Bij de in Haarlem gehouden middenstandsexamens zijn geslaagd: J. Aalders, A. Aarts, J. G. Alders, A. van Alphen, R. Absveldt, H. G. H. Brandt, H. W. M. Scholten, A. A. Arisz, G. S. H. M. van Bakel, G. F. Bakker, H. S. Bakker. M. M. C, Bakker, S. J. W. Bakker, W. Bak ker, C. G. Ballerings, M. A. Barnhoorn, G. van der Beek, K. v. d. Berg, M. G. van den Berg-Westera, J. M. van den Bergh, R. J van den Bergh. J. W. Bergman, F. Beunk. P. C. A. Bezem, P. J. de Bie, I. Biesheuvel. A. W. Bischoff. H. Bisperink, C. M. C. Bis- schops-Stolwijk. H. T. H. Bloemzaad, R. R Blokker, E. C. C. Bluys-Thoolen, J. F. L. de Bock-Walter, L. G. M. Boer. H. Borst- Van der Riet, L. Bouwman. J. Braam, C J. Brasser, R. van Bree, M. T. A. van der Bijl, A. M. Blommenstijn, M. J. Busker- molen. A. Bijl, C. A. M. Caspei's, H. H. Cevat, B. C. M. Clemens. F. de la Croix, L David, G. Breeuwer, E. M. van den Brom- Hoogewerf, W. J. Brouwer, R. Bruins, J. H. van Diemen, M. E. Diependaal, H. W Dikkeboom, P. A. de Dood-Van Honscho- ten, J. W. Duyn, S. H. Duyn, C. van Dijk, S. J. Dijkshoorn. Afgewezen 16 kandidaten. Haarlem. Voor de mulo-examens te Haarlem zijn geslaagd voor het A-diploma de dames: J. H. de Bruyne, Den Helder. E. van Beem. A. M. E. Bestenbreur, A. W J. Zwart, J. C. Engel E. J. Schuurmans allen te Haarlem; W. Wietsina, Zwanen burg; M. Streefland, Velsen; A. H. Schaap* Velsen; J. M. Starreveld*, IJmuiden, E. C. Braven boer* IJmuiden; N. C. Roggeveen Santpoort-Noord; de heren: P. Hulsbos. Haarlemmermeer: M. J. F. v. d. Glind. en M. Griekspoor, Badhoevedorp; C. Maas winkel, Heemstede; E. v. d. Meulen, Voge lenzang; C. J. Nobels*, Haarlem en B. M de Bruijne, Velsen. De kandidaten met slaagden eveneens voor het middenstands diploma. Afgewezen 6 kandidaten. Amsterdam. Hogere Technische School afd. weg- en waterbouwkunde, geslaagd J. van Rosmalen. Delft. Geslaagd voor het kandidaats examen werktuigkundig ingenieur: H. van der Boer, Hillegom; voor het kandidaats examen metaalkundig ingenieur: P. A Naastepad. Haarlem. Den Haag. Bij het in Den Haag gehou den examen is geslaagd van het diploma derde stuurman grote handelsvaart de heer J. E. T. Davidzon te Haarlem. Hoofddorp. Aan de technische school „Haarlemmermeer" in Hfoofddorp slaagden 146 leerlingen, verdeeld als volgt: Machinebankwerken: L. v. d. Berg, H C. A. Blonk, C. J. G. de Boer, J. Kamer man, C. T. Keet, G. R. Koopmans, J. C. Langereis, J. Meyer, J. F. Overbeek, J. K. van Rijswijk. J. C. M. Tulen, A. Verduyn. F. Vissers, allen te Hoofddorp; J. M Eveleens, P. van Groen, J. C. van Muyden H. E. Pietersma, F. M. Vanemon, J. Weg man, allen te Aalsmeer; L. M. Poortvliet, Abbenes; J. Takacs en L. Takacs te Aer- denhout (voorheen Hongarije); C. J. H. van Hunen, H. G. W. Meyer, J. Roemer, J. M Roet, D. C. J. Tiemerts, allen te Amster dam; R. J. P. Beers, P. C. M. Bohté, N. van Dijk, C. M. Kok, L. Kreeft. C. van Oudeno- ren, J. Pak, J. W. Santifort, C. v. d. Steen. A. Treur, W. P. Vogelaar, A. H. Ouwer- kerk, allen te Badhoevedorp; A. E. Vink, Bennebroek; P. Booms, C. Bronkhorst, W G. A. Dekker, W. L. de Graaff, J. P. W. Huiberts, F. Klooster, H. Klijn, G. P. W. J. Kuipers, G. L. Lugt, C. Pols, C. Schouten. F. Smit, J. W. F. Walker, allen te Haarlem H. Donderwinkel, Halfweg; H. C. Loerak ker, H. G. L. Peters, Heemslede; H. M. Ak kermans. S. van Bezu, J. R. Ekkerman, H P. de Groot, A. Korsuize. A. M. v. d. Mey N. Minnee, F. Willems, J. A. C. v. d. Wolf allen te Hillegom: C. Horsman, L. C. J Karstens, C. de Ridder, allen te Lisse; R Gort. G. A. Klomp, R. van Zanten, beiden te Nieuw-Vennep; A. J. Vis, O'veen; H. G. N. Hogenhout. J. Riensema. beiden te Slo ten (N.H.); A. Vermey, Uithoorn; H. J. De Haax-lemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. Daim en zijn echtgenote S. C. M. Dalm-Mulders, Asterstraat 19, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Cura tor: mr. H. C. R. M. van Cranenburgh, Wilhelminastraat 5, Haarlem; C. Tiebesl, van beroep afwerker, Lindestraat 31, I.Jmuiden. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. Roggeveen. Nieuwe Gracht 11, Haarlem; J. As, stucadoor, Soen- dastraat 25, Haarlem. Rechter-commissa ris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. Spreij, Ged. Oude Gracht 65, Haarlem; en J. ten Have, handelende onder de naam „Nat Gonella", Trompstraat 121, Haarlem. Rech ter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. Roggeveen, Nieuwe Gracht 11, Haar lem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de fail lissementen van: J. Kruishaar, banketbak ker. Azaliastx-aat 18, Aalsmeer. .Rechter commissaris; mr. H. J. M. Cokart. Curator; mr. J. G. Beltink. uitgesproken bij vonnis van 17 november 1959 en van H. Schouten, aannemer. Beeksteeg 4 D. Haarlem. Rech ter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Cu rator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, uitgespro- ken bij vonnis van 9 december 1958. Bij vonnis van de rechtbank is, na ge daan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank waarbij P. van Steijnen, han delaar in auto's en auto-onderdelen te Haarlem aan de Koudenhorn 50 rood, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. D. Rens, advocaat en procureur te Haarlem, aan de Jansweg 52. tot curator. Bij beschikking van de rechtbank is in het faillissement van de V.O.F. „De Heyer en Wesseling", vishandel, gevestigd Vla mingstraat 23, Haarlem en de vennoten: S. C. de Heyer, vishandelaar, Krelagestraat 7, en J. Wesseling, vishandelaar, Vlaming straat 23 rood, in de plaats van mr. H. J. M. Tonino. tot curator benoemd mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, Ged. Oude Gracht 92, Haarlem. IIAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 10 tot en met 16 juli zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 147 schepen (409326 b.r.t.) en vertrokken 156 schepen (484.880 b.r.t.) Bakker, F. J. Gedaan, H. Hamelink, J. F. Hendriks, C. Molenaar, P. Pols, G. Smit, allen te Vijfhuizen; N. van Dijk, J. Kraayenoord, E. v. d. Voet, allen te Zand voort; M. A. Bloemer, J. C. A. Buis, E. P. Klein, P. J. Stammis. T. de Vente, C. H. Vermeulen en J. J. P. Wit, allen te Zwa nenburg. De eerste prijs voor de hoogst behaalde cijfers, klas 3 MA afdeling machinebank werken werd toegekend aan de leex-ling C. Molenaar te Vijfhuizen, voor de overige metaalklassen wex-d de eerste prijs toege kend aan de lerling J. W. F. Walker te Haarlem. Voor het diploma timmex-en slaagden; F. J. Everaardt, C. Frederiks, A. van Neuren, C. W. P. Pijlman, allen te Hoofddorp; D. Eigenbrood, A. Imanse, G. Ippel, J. C. Oele allen te Abbenes; P. A. Koenen, J. Ver hoeven, beiden te Badhoevedorp; B. J. A. Schaafsma, Haarlem; J. Koker, Heemstede; F. C. Caspers, J. J. M. v. d. Lindèrx, Ar. G. Litjens, allen te Hillegom; H. van Arkel, A. Been, J. C. J. van Berkel, R. N. Dos- wijk, J. J. v. d. Geest, K. Jongkind, N. J. Kleinstra, M. de Koter, J. H. van Leeuwen, N. M. Moolhuysen, allen te Aalsmeer; W. A. van Burik, J. van Buyten, C. Donker, P. Klootwijk. J. E. v. d. Lans, J. de Rede lijkheid. allen te Nieuw-Vennep; A. Rutte, Sloten (N.H.); L. P. Olsthoorn, Uithoorn: G. v. d. Dag en J. Suierveld, beiden te Vijfhuizen; C Hinderks en W. Tjalma, bei den te Zwanenburg. De eerste prijs voor de hoogst behaalde cijfers, afdeling timmeren, wex-d toege kend aan de leerling J. Verhoeven te Bad- hoevedorp. Voor het diploma metselen slaagden: J. Cazemier, J. D. Hoogland, W. Verhoeve, allen te Aalsmeer: G. Koelman, Badhoeve dorp; A. van Leersum, Haarlem: R. F. Bos en R. G. A. Koopman, beiden te Heem stede; C. H. J. M. Janssen, Hillegom; A. H. A. Hoogenboom, De Kwakel; J. Verhoe ven, Leimuiden; C. van 't Wout, Lisse; P. Dol. P. Donker, J. P. C. G. Jonker, J. W. Schreurs. A. K. Steegman, H. Zorge, allen te Nieuw-Vennep. De eerste prijs voor de hoogst behaalde cijfers, afdeling metselen, werd toegekend aan de leerling J. Cazemier te Aalsmeer Hoofddorp Van de Willem de Zwijger- school voor chr. ulo in Hoofddorp slaagden voor het mulo-diploma A: J. Groenewoud. Nieuw-Vennep; H. v. d. Pelt, I. Korringa en H. de Lange, allen te Hoofdorp. Voor diploma A met middenstandsdiploma: J Hogeveen te Hoofddorp. Voor diploma machineschrijven slaagden: W. Boogaarts, T. Bos, J. Deddens, E. de Graaf, L. Gijzen- berg, J. Gijzenberg, G. van Hulzen, P. v. d. Moorl, A. Rus, D. Sieling, R. Stemerding, I. de Vries, D. v. d. Berg, A. v. d. Bosch, A. Filius, L. van 't Hof, T. Kerksloot, R. Reynders en J. v. d. Wiel. Amsterdam. Aan de Hogere Technische School in de Dongestraat. Amsterdam-Zuid zijn geslaagd: afdeling bouwkunde: C. N. Hoogzaad (Venhuizen), Th. M. Noorman (Haarlem). B van Tongeren (Heemstede); afdeling weg- en waterbouwkunde: B. P. van Es (Zandvoort), H. A. Evers (Bever wijk), J. van Rosmalen (Haarlem); afdeling Mechanische technologie: jhr. F. A. Coenen (Aerdenhout), J. Kleywegt (Velsen-Noox-d), W. van Os (Haarlem), R. H. G. Snoeck (Haarlem) en H. Valkhoff (Haarlem). Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton - Velo e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centi-um Galerij - IJmuiden Koninklijke subsidie. De Koningin heeft besloten de koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst te verhogen van 1200 tot 2500 per toegekende subsidie. Jaar lijks wordt een aantal van deze beurzen verleend op voorstel van de jury voor de koninklijke subsidie, die half oktober bij eenkomt. Iedere Nederlandse schilder of schilderes, die op 1 september de leeftijd van 30 jaren nog niet bereikt heeft, kan naar een beurs mededingen. De voorwaar den daartoe kunnen na 1 september wor den aangevraagd bij de secretaris der jury de heer M Kolthoff, Oranje Nassaulaan 6 b, Amsterdam.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4