Nederland ruimt op en hoe Zulke coupcnprijzen zag nog nooit! COUPONS S.R.O.A, viert gouden jubileum Duikeronderzoek levert veel belangrijk materiaal op In de vishal en op zee Nederlandse deskundigen naar het buitenland BRANDWIJK Mazen van platvisnet te ver dicht Prestaties van cracks vielen tegen 5 Ons wekelijks visrecept Bromfietser rijdt op fietsers in Drie gewonden bij verkeersongevallen Komt en profiteert Koopjes als nooit tevoren In alle afdelingen Textiel- Woning inrichting School voor reserve-officieren der bereden artillerie werd 50 jaar geleden opgericht WOENSDAG 2 0 JULI 1960 Op het visserijlaboratorium in IJmuiden is men best in zijn schik met de resultaten van de ene middag, dat men de beschikking heeft gehad over een kikvorsman, die de bewegingen van het net kon bestuderen. Men heeft echter op deze middag ook duidelijk de beperkingen kunnen constateren, want het bleek niet mogelijk hogere snelheden bij het vissen aan te houden dan 2'/ï mijl Oer uur. Bij die snelheid begonnen op een zeker moment enkele mazen van tiet net te scheuren, waardoor duiker Wijnands moest loslaten. In ons blad van gisteren hebben we al verteld, hoe de kikvorsman achter de „Willem Beukelsz" bovenkwam en na negen minuten weer kon worden opgepakt. Dat het zo lang heeft geduurd kwam doordat men de rubberboot niet had meegenomen. Dit was op verzoek van de duiker gebeurd, die bang was bij het bovenkomen in de schroef van de buitenboordmotor te belanden. In het vervolg zal deze boot toch per se wel worden meegebracht. Men is er nu wel zeker van, dat ook de duiker niet mag worden blootgesteld aan snelheden boven de 2 1h mijl. Wil men toch harder gaan en dat zal bijvoor beeld bij het onderzoek naar haringtrawl- visserij wel noodzakelijk zijn dan moet men speciale voorzieningen treffen. Hier bij denkt men aan een onderwaterscooter, die aan een aparte lijn wordt voorgetrok ken. De duiker zal dan een helm op zijn hoofd moeten hebben en plat op zijn buik op de slede-achtige scooter moeten gaan liggen. De ervaringen van de proeven van vorige week wijzen er namelijk op, dat de duiker bij 2 V2 mijl al veel last heeft van de druk van het water op zijn masker. Wijnands werd ook bekogeld door kleine kwalletjes, die hem tijdens zijn verblijf beneden veel ongerief veroorzaken. De kikvorsman heeft zich niet beperkt tot het hangen aan het net. Hij is over het net heen naar de kuil gegaan en terug, hij heeft even op de bovenpees gezeten en zodoende in die ene middag nog heel wat kunnen doen. Als men ziet welk een om vangrijk materiaal in luttele uren is ver kregen valt het des te meer te betreuren, dat er niet meer gelegenheid is geweest. Men heeft de eerste proef gedaan op 12 mijl van IJmuiden. De duiker ging rechtstandig naar beneden om te kijken hoe het zicht was bij deze windkracht 4 en flinke golfslag. Hij bleek op •twintig meter nog een zicht van vier meter te hebben, voldoende voor een aantal waaxmemingen dichtbij en aan het net. Het net werd dus uitgezet en nadat men al een kwartier had gevist ging Wijnands aan de vislijn omlaag. Hij ging het hele net over, bekeek de kuil, en raakte ten slotte los, doordat enkele mazen scheur den. In de korte tijd dat hij beneden was geweest waren er echtër al veel dingen te zien geweest. Zo had hij kunnen constateren dat de vislijnen over een afstand van vijf meter op de bodem lagen voor ze bij het bord kwamen. De sterke golfslag rukte aan de lijnen, die als schokbreker voor het net fungeerden. Dit laatste bewoog tamelijk gelijkmatig. De borden bleken alleiTninst stabiel. Ze hadden de neiging te knikken. „Misschien waren de borden voor het net iets te zwaar" is de mening van drs. Roessing over deze waarneming, die ge daan is aan een gewoon platvisnet Mazen dichtgetrokken Drs. Roessingh was ook nogal teleurge steld over de waarneming aan de mazen. De duiker heeft namelijk geconstateerd, dat de mazen nogal ver dichtgetrokken stonden. Dit is in sterke tegenstelling met proeven in Engeland en Schotland, waar men mazen had kunnen zien, die ver open stonden. Drs. Roessingh is van mening, dat dit mogelijk is doordat bij die proeven de snelheden geringer waren, zowel bij de proeven bij de snurrevaad als bij die met langzame trawlers. Hij kan dan ook niet andei-s doen dan constateren dat bij dit type net de mazen vrij ver dicht worden getrokken. Een zeer belangrijke constatering, omdat dit dus zou gelden voor alle netten waarmee kot- tex-s op platvis jagen. Een constatering ook, die het probleem van de maaswijdte weer in de aandacht brengt. Want een voorgeschreven maaswijdte is dus zuiver theoretisch. omdat in de praktijk de maas wijdte bij het vissen geringer is. Men zal ongetwijfeld veel aandacht aan deze kwes tie gaan besteden, omdat ze nauw is ver bonden met het vraagstuk van de over- bevissing. De duiker heeft ook geconstateerd, dat de bovenpees van het net vrijwel strak stond van bord naar bord. Aan de kuil zijn geen waarnemingen vex-richt. De gi-ondpees gooide enorme wolken zand omhoog, die het hele net vul den. Het uitzicht werd daai-door totaal be lemmerd, voox-al nu het zicht toch al niet te best was. De kleurstofproef wees uit, dat de stroomsnelheid in het net zeer groot was. De kleurstof, met een spuitfles in het water gebracht, wrong zich zo snel moge lijk overal het net weer uit. De druk van binnenuit op de mazen was zo groot, dat de duiker allemaal „kussentjes" voelde als hij met zijn hand over het net streek. De heer Wijnands heeft te kox-t gedoken om vis te zien. Het was te troebel, ex- hing een zandwolk. En bovendien had hij het te dx-uk met zijn naspeuringen aan het net zelf. Volgende keer wil men wat har dere grond opzoeken en de duiker dan eens een hele trek op de bovenpees zetten om hem de gedragingen van de vis te laten bestudex-en. Men heeft, tijdens de be wuste trek enkele honderden vissen ge vangen, maar de duiker heeft er niets van gezien. Erg lastig zijn de kwallen geweest. Op tien meter onder de zeespiegel trof hij een' gi-ote laag van deze mooie dieren aan, die het hem erg lastig maakten, vooral nu hij met zo'n snelheid door het water vloog. Toen hij dacht er van af te zijn werd hij op de zeebodem weer bekogeld door grote hoeveelheden van deze diex-en, nu kleine exemplax-en van twee a drie centimeter. Ze gingen op zijn bril zitten, op de huis onder het masker en op zijn handen. Het was niet de prettigste ex-varing voor de duiker. Wijting ging omhoog Men heeft ook proeven genomen met het laten ontsnappen van vis, zoals dat ook met gemerkte vis gebeurt. Men heeft wij tingen in de „wijtinglift" naar beneden la ten gaan. Dit is nodig, omdat de zwem blaas van een wijting zich vult als hij in een net naar boven wordt gehaald zodat hij eerst weer onder druk moet worden gebracht. De duiker zag echter, hoe dc vissen bij het loslaten ineens weer naar boven gingen en op die hoogte bleven zwemmen. Drs Roessingh is er nu van overtuigd, dat de wijtingen zich aanpas sen aan de veranderde druk. Hij wil dan ook voortaan de wijtingen maar tot halverwege de bodem laten gaan en ze dan loslaten. De duiker is trouwens ook tot de con clusie gekomen, dat de lift niet mooi open gaat. Het geschiedde met rukken en hij meende, dat de vis hierdoor moet worden beschadigd. Men zal de lift nu ook zo gaan veranderen, dat de vis onbeschadigd zijn element weer kan bêtx-eden. Ook gemerkte platvis heeft men nog over boox-d gezet. Deze vissen hebben geen zwemblaas, en men heeft dan ook altijd gedacht dat deze diex-en rechtstreeks naai de bodem zouden gaan. Ook hier hebben de waarnemingen van de kikvoi-sman wat anders geleerd. De schollen gingen na in de wijtinglift naar beneden te zijn ge bracht weer rechtstandig naar boven. De schar bleef op een hoogte halverwege de zeespiegel zwemmen en zakte eerst ge- ï-uime tijd later omlaag om zich in het zand in te gx-aven. Ten slotte heeft" de duiker ook wat bodemmonsters meegenomen. Men ziet dus wel dat de middag uitermate nuttig is besteed. Waarbij men wel de conclusie heeft kunnen trekken, dat voor px-oeven met haringtrawlvisserij andere voorzienin gen nodig zijn. Bovendien wil men voox-- taan alleen nog maar px-oeven met kik vorsmannen nemen wanneer de wind- kx-acht niet boven de drie ligt. Belangrijk is echter geweest dat men heeft kunnen zien dat het water langs de kust ook bij slecht weer nog wel zo helder is dat men zij het beperkte waarnemingen kan doen. Advertentie Wij maken wasbare CEINTUURS KNOPEN on KNOOPSGATEN KENNEMERLAAN 155 Men kan met haring veel doen. Dood gewone dingen maar ook heel bijzondex-e. En al is het da'n wel eens wat prijzig, op een feestje is het misschien toch de moeite waard onderstaand i-ecept te pro beren, al zal lang niet iedereen--het lekker vinden. Voor de liefhebbers volgt een Duits- re cept voor maatjescocktail. Neem een kwart room, twee eetlepels tomatenketchup, het sap van een halve citroen, een snufje mosterd, een beetje brandewijn en roer dit alles tot een pikante cocktailsaus. Snijd maatjesfilets, een schijf ananas uit blik en champignons in dobbelsteen tjes en x'oer ze voorzichtig door de saus. Doe het geheel in glazen en garneer met enkle maatjes- en ananasdobbelsteentjes. Steek op de rand van het glas een ci troenschijf. Tei'wijl een Beverwijkse bromfietser achtei-om keek en zwaaide naar een ken nis, i-eed hij dinsdag op de Wax-ande te Beverwijk twee voor hem rijdende fiet sers aan. Dezen vielen; één van hen, de 27-jai'ige Hccmskei-ker O. liep een her senschudding op en moest naar het Rode Kruis-ziekenhuis worden ovei-gebi-acht. Dinsdag zijn bij verkeersongevallen in de gemeente Velsen drie mensen gewond. Vx'oeg in de ochtend botsten een bromfiet ser en een bestelauto tegen elkaar op de hoek van de Zeeweg en de Kievitlaan. De bromfietser, een 54-jarige inwoner van Santpooi-t, liep een hersenschudding op. Mij is naar het Antoniusziekenhuis overge bracht. Omstreeks twaalf uur raakte op de Bur gemeester Enschedélaan in Santpoort een twaalfjarige jongen met zijn racefiets be knel ld lussen een auto en het tx-ottoir. De bestuurder van de auto heeft vermoede lijk de bocht te ruim genomen waax'door hij teveel links op het wegdek kwam te rij den. De fietser moest uitwijken, reed het trottoir op en boste tegen een boom. Met een gekneusde schouder en schaafwonden aan het gezicht is hij naar het Antonius ziekenhuis overgebi-acht. Omstreeks half elf 's avonds is een mo torrijder uit Badhoevedoi-p bij het nemen van de bocht voor het Brinioplein in I.Tmuiden-oost geslipt.. Zijn 44-jarige-vrouw die op de duo zat, kwam zodanig met een lantaarnpaal in aanraking dat zij haar lin ker arm op twee plaatsen bi-ak. Het slacht offer is in het Antoniusziekenhuis opgeno men. Aan het slot van de Russische atletick- kampioenschappen, die dezer dagen in Moskou zijn geëindigd, kan men zeggen dat over het algemeen de prestaties van de Russische cracks zijn tegengevallen. Na tuurlijk werden er prestaties geleverd, die in vele andere landen niet zouden worden gehaald, maar wanneer mén de verrichtin gen van de Amerikaanse atleten tijdens de selectiewedstrijden in Palo Alto met die uit Moskou vergelijkt, dan komt men tot de conclusie dat de Amerikanen nu reeds, vier weken voor de Spelen in Rome, een morele overwinning hebben behaald, althans wat de heren atletiek betreft. De Russische ex-wereldrecordhouder tienkamp Vasily Kusnetsov bleef verre van zijn vorm. Weliswaar werd hij kam pioen van zijn land, maar met zijn 7737 punten bleef hij 620 punten van zijn beste prestatie. Zijn verlichtingen op de tien onderdelen wax-en:.100 m 10.9 sec, ver springen 7.03 m, kogelstoten 14.13 meter, hoogspringen 1.84 meter, 4C0 meter 50.4 sec, 110 hoi'den 14.7 sec, discuswei'pen 45.61 metei-, polsstokhoogspringen 3.70 me ter, speei-werpen 67-73 meter 1500 meter, 4 min 45 sec. Yuri Kutenko werd tweede met 771.9 punten en Uno Palu dex'de met 7598 punten. De belangrijkste prestaties wax-en: Speerwerpen dames: 1. Berute Kaledene 54.88, 2. wereldrecordhoudster Elvira Osolna 53.97, 20 km snelwandelen 1. Vla dimir Golubnichy 1 uur 33 min 52 sec. 800 x hex-en: 1. Vassily Savinkov 1.49.4, 200 meter dames: 1. Maria Itkina 24.2 sec, 400 meter horden: 1. Igor lij in 51.7, Geoi-- ge Chevychalov 51.8. 3. Arnold Masulevich 52.- sec. discuswerpen heren: 1. Algis Bukhanfsev 55.03 metex-, 5Ö00 meter: 1. Pjotr Bolotnikov 13.55.8, 2. Alex Disyat- chikov 13.56.8, 200 meter heren: 1. Edwin Osolin 21.3 sec. verspringen dames: 1. Ludmilla Radchenko 6.15 meter, 2. Valenti- na Shaprounova 6.09 meter, hinkstapspxin- gen: 1. Vitold Kreer 16.42 metex-, 2. Yevge- nyi Mikhailov 16.25 metex-. Advertentie MARKTPLEIN 29 textiel woninginrichting PLEIN 1945 Confectie Wala Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was dinsdag 5440 kisten, waarvan 23 tong en tarbot, 3 heilbot, 5 tongschar en schax-- tong, 95 schol, 1655 hax-ing, 2725 makreel, 335 schelvis, 150 wijting, 310 kabeljauw en gul, 5 leng, 100 haai, 5 poon, 9 koolvis, 20 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 3.002.10, grote tong 4.50, grootmiddel tong 4.40f 4.00, kleinmiddel tong 4.303.90, kleine tong I 3.90—3.70. kleine tong II 2.10— 2.00, tarbot I 3.70—3.30, zalm 8—/ 6. Per 50 kilo: tongschar 70, kleine tong schar 56, gi-ootmiddel schol 63, kleine schol .II 5429, verse haring 20.10— 11, makreel 14.204.00, grote schel vis 38, grootmiddel schelvis 3836, kleinmiddel schelvis 40—33, kleine schelvis I 4427, kleine schelvis II 30—/ 16, wijting 21—14, grote gul 3325, middel gul 2823, kleine gul 22—12, kleine haai 16—/ 7.50, poontjes 8, kleine gul 2212, kleine haai 167.50, poontjes 8, kleine kool- vis zwart 21. Per 125 kilo: gx-ote kabeljauw 134 78, grote koolvis zwart f 10496, grote lang 68. Besommingen van dinsdag KW 117 f 6990, KW 175 3550, KW 4 13.300. KW 82 9620, KW 171 5020, KW 30 130, RO 27 8120, VL 131 10.900. Aanvoer van woensdag De aanvoer in IJmuiden bedroeg woens dag 5448 kisten, waarvan 325 schelvis, 185 wijting, 190 gul en kabeljauw, 770 haring, 600 vleetharing, 50 kleine haring, 3000 ma kreel, 120 kleine makx-eel, 165 schol, 200 varia, 500 stuks kabeljauw, 2500 kilo tong. Deze aanvoer werd verzox-gd door 3 tx-aw- lers, 6 loggers en 5 kotters. KW 80 Dirk Maria (8 juli) 90 wijting, 45 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 350 haring, 170 makreel, 15 varia, 30' stuks stijve ka beljauw. KW 135 Emma Wilhclmiha T6'juli) !*0 kleine haring, 20 wijting, 20 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 110 makreel, 40 varia. 20 stuks stijve kabeljauw. KW 81 Alberta Hendrika (7 juli) 380 ha ring. 120 makreel. 50 varia. IJM. 32 Elie Chenévière (11 juli) 130 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 40 haring, 850 makreel, 225 stuks kabeljauw. KW 7 De Arend 425 kisten vleetharing. KW 44 175 kisten vleetharing. IJM 15 Emma (11 juli) 120 kleine ma kreel, 110 schelvis, 30 gul en kabeljauw, Advertentie Vanaf DONDERDAG half negen t.m. ZATERDAG een grote partij flanel, katoen, japonstoffen, gordijnstof, vitrage, tapijt, balatum, c@c©s enz. enz. ijmuideriy^ MARKTPLEIN 29 Op grond-van het programma voor in ternationale technische hulpverlening heeft-de-heer- M. -N. W. Butter, arts te Tilburg, een dienstverband aangegaan met de regering van Nooi'd-Nigeria, waar hij voorlopig voor de tijd van vier jaar werkzaam zal zijn. De heer E. Fransen, arts te Amster dam, gaat voorlopig voor vier jaar naar Ghana. Prof. Zimmerman wordt door de O.E.E.S. voor vijf maanden naar Grieken land uitgezonden om daar advies te ge ven over de oprichting van een nationaal planbux-eau. De heer J. van der Ven is voor de twee de keer als landmeter in dienst getx-eden van de regering van Ethiopië, voorlopig voor drie iaai-. De heer W. F. Beeser, assistent bij het geologisch instituut van de gemeente-uni versiteit te Amsterdam, wordt docent aan de Chulalongkorn universiteit te Bangkok, voorlopig voor drie jaar. Di\ J. F. de Jongh, directeur van de Sociale Academie te Amstex-dam, zal op vei-zoek van de Verenigde Naties deelne men aan de bestudering van bepaalde as- De heer Dc Jongh gaat hiervoor naar Genève naar Joegoslavië en enige andei-e Europese landen. Dc heer L. van den Berg te Rotterdam is naar Ghana uitgezonden als hoofdop zichter bij de dienst voor de watervoor ziening. Ix-. J. G. J. van der Meulen te Berli- cum (N.B.) is door de Voedsel- en Land- bouwox-ganisatie van de Verenigde Naties uitgezonden naar Ghana om advies te ge ven over de vei-betei-ing van de x-ijstcul- tuur. De duur van deze uitzending is ge steld op twee maanden. Ix-. H. A. A. M. Wirtz, lid van de we tenschappelijke staf van het Koninklijk Instituut, voor de Tropen te Amsterdam, is uitgezonden naar Guinea (Afrika), even eens om advies te) geven over de verbe tering van de rijstcultuur. Dr. H. Douwes, die van 1952 tot eind vorig jaar als katoenexpert van de Voed sel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties in Ii-an werkzaam is ge weest. is thans in dezelfde functie uitge zonden naar de Philippijnen. Ir. J. Th. Smeding, directeur van de peeten van de technische hulpverlening op Rijks-middelbare! landbouwschool te Mep- het terrein van het maatschappelijk werk. pel, is uitgezonden naar Libanon om ad- de vex-betering aan middelbare land- vies te geven over een aantal lagere en bouwscholen aldaar. Dr. J. Bierdrager, voox-malig directeur van de Gezondheidsdienst van Nederlands Nieuw-Guinea, is uitgezonden naar Kam- bodja als adviseur voor de volksgezond heid. De heer H. C. Reindei-s Folmer te Was senaar is door bemiddeling van het Afri ka instituut te Rotterdam in dienst getre den van de Libei-ia Rubber Company. Hij is van 1950 tot 1960 als rubberplanter werkzaam geweest bij de cultuurmaat schappij Francis Peek Ltd. in Indonesië. De heer A. D. Schilt te Rotterdam is door het Internationaal Arbeidsbureau te Genève uitgezonden naar Joegoslavië als adviseur voor de ontwikkeling van de be roepsopleidingen aldaar. De heer T. Huygen te Hilvex-sum, tot voor kort administrateur van een rubber onderneming van de United States Rubber Sumatra Plantations in Indonesië, is thans in dienst getx-eden van de Liberian Agri- cultural Company, evenals de heer L. v. Klinkhamer, arts te Hilvex-sum. De heer C. Kuipers te 's Gravenhage zal worden uitgezonden naar Syrië om daar op vei-zoek van de regering van de Vex-enigde Arabische Republiek advies te geven over de ontwikkeling van het toe risme. De heer Kuipers is chef van de afdeling vx-eemdelingenvei-keer van het ministerie van Economische Zaken en werd i-eeds eerder als deskundige uitge zonden naar Egypte en Joegoslavië. 1300 makreel, 5 varia, 220 stuks kabel jauw. KW 76 (11 juli) 15 wijting, 20 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 410 makreel, 25 va- x-ia. WR 49 (11 juli) 110 schol, 8 tong en tar bot, 60 wijting, 50 gul en kabeljauw. Prijzen van woensdag Export: gi-ote regels kabeljauw 90 114, kleine regels kabeljauw 42f60, kisten grote kabeljauw .f 8294, kisten kleine kabeljauw 7698, witte koolvis f 126, gx-ote en grootmiddel schelvis 47 51, grote tong 4.00—4.30, grootmiddel tong f 4.004.10, kleinmiddel tong f 4.10 f 4.30, tong I 3.30—3.50, slips 1.90— 2.00, gx-ote en middel schol, zetschol en schol I f 51—58. Binnenland: hax-ing 13—20. maki-eel 8—12, gx-ote gul 3045, middel gul 2637, torren 18—28, zwarte kool vis 1110—112, leng 67—77, kleinmid- rel schelvis 4048, pennen 3742, bi-aad 26f 33, wijting f 1621, schol II 40—55, schol III 28—45. Besommingen van woensdag IJM 32 18.800, I.JM 15 Emma 21.700, KW 80 7740, KW 135 3360. KW 81 7740, KW 76 8-300. KW 7 f 6400. KW 52 9190, WR 49 8680, KW 44 3190. Op zee Het was goed weer om de noord. De vis serij was juist als de dag tevox-en, alleen viel de nadruk nu meer op de haring. Er werden 150 tot 300 manden haring, makreel, koolvis en kabelauw per etmaal gevangen. De Postboy deed een trek van 40 manden haring, de Franciena ving in twee trekken 100 manden haring, de Albati-os boekte een dagvangst van 160 man den haring, de se nior een dagvangst van 240 manden haring en de Dirkje een trek van twee pakjes. De loggers en kotters op de kust vingen 50 tot 100 kilo tong en 10 tot 15 manden schol en wijting per etmaal. De loggers en kottei-s op 55 graden noor- derbx-eedte vingen 50 tot 100 manden ma kreel, gul en schelvis per etmaal. De Golfstroom, Van Hattem, Ai-iadne en Amsterdam zijn weer naar zee vertrokken. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer 60 rondvis, 50 platvis, 1900 haring, 600 kilo tong. Haringvangsten KW 2—3, KW 5—6, KW 6—11, KW 9—28, KW 23—3. KW 25—3, KW 47—3, KW 54— 6, KW 138—2, KW 147—16, KW 41—6. KW 78—4. KW 85—9, KW 97—2, KW 110—2, KW 22—2, KW 45—2, KW 127—1, KW 13— 2, KW 48—2, KW 67—6, KW 37—2, KW 95—2. KW 130—2 thuisstomend, KW 151 2, KW 70 geen vangst. Trekkers KW 99 40 kantjes, KW 176—60, KW 138—5, KW 141—17. Gemiddeld Scheveningen 13, Katwijk 4. Voor donderdag Donderdag komt de KW 42 Nicolaas se nior met 700 kisten. Op .1 oktober van dit jaar zal het vijf tig >jéar; geleden Mzi-jn dat de- S.RiO.A. (school- voör re$ei-ve"-officieren der bei-e- d'ën artillerie) hoëfvèl "toen nog niet die naam voex-end, te Ede werd opgericht onder leiding van de toenmalige eerste luitenant J. H. Westerveld. Het ligt in de bedoeling dit gouden jubileum op die dag te Breda te vieren met een i-eunie van oud-leei-lingen in de huidige S.R.O.A., welke de voortzetting is van de vroegex-e S.R.O.B.A.Ondei-deel van de jubileumvie ring is een ontvangst ten stadhuize. Bur gemeester mr. di-. R. M. A. A. Geuljans van Bi-eda is dan tevens reünist. Vóór 1910 werden \mijwilligers voor het reserve-kader opgeleid bij de i-egimenten veldartillerie en het korps rijdende artil lerie. Daar de opleiding geschiedde tussen de dienst door kleefden aan deze wijze van opleiden talrijke bezwaren, zowel voor de betrokkenen als voor de dienst. De toenmalige majoor der artillerie P. L. Bergansius, toegevoegd aan de inspecteur der ai-tillerie, ijvei-de voor een verenigde opleiding van i-eserve-officieren der artil lerie. Het i-esultaat hiervan was, dat een cui-- sus werd opgericht voor het i-eserve-ka- der der bei-eden artillerie. Zo wei-den de toekomstige i-eserve-officieren der bereden artillerie en van het korps ï'ijdende artil lerie in 1910 opgeleid in enkele lokalen van de toen pas voltooide kazerne te Ede. De eei-ste cursus, onder leiding van de eex-st luitenant J. H. Westei'veld, telde slechts 11 leerlingen. Tijdens de mobilisatie in 1914-1918 bleek behoefte te bestaan aan meer i-eserve-offi- ciei'en, zodat vrijwilligers wei'den opgeroe- pen, waaixloor het aantal leerlingen steeg. In 1917 telde de cui-sus i-eeds 56 leerlin gen. Na deze cui-sus ki-eeg de opleiding een andere naam, te weten school voor verlofsofficiex'en der bei-eden artillei'ie (S.V.O.B.A.), die op 22 oktober 1918 offi cieel door de opperbevelhebber van land en zeemacht werd geopend. Na de de mobilisatie in 1919 brak een periode van rust aan, maar ook een periode van ach teruitgang. Het aantal cursisten daalde dat jaar tot 24 en steeg in 1920 slechts tot 29. Het jaar 1923 bi-acht een belang rijke verandering als gevolg van het be sluit om dienstplichtigen aan te wijzen voor de opleiding tot reserve-officier. De ze maatregel deed het aantal cui-sisten stijgen tot 50 a 70 per cui-sus. De naam der school werd in 1927 ver- andei'd in School voor Resex-ve Ol'ficiei'en der Bereden Artillerie (S.R.O.B.A.). In 1935 wex-d een nieuw gebouw gesticht. Het kx-eeg de naam van de majoor (later ge- nei-aal-majoor) P. L. Bei'gansius. In deze kazex-ne te Ede zijn nog de gebrandschil derde vamen te zien, welke de oud-leex-- lingen van de school toen hebben aange boden. In 1946, toen de opleiding van re- serve-officiex-en te Plarderwijk werd her vat, werd de school vex-plaatst en tijde lijk gehuisvest in het gebouw van de K.M. A. in Breda en later in de Zoudtlandtka- zex-ne aldaar. Aangezien de bereden artillerie wex-d gemotoriseerd, kx-eeg de school de naam School voor Reserve-Officieren der Artil lerie (S.R.O.A.). Thans wox-den de leexiingen opgeleid voor batterij-officier en waarnemer, ar- tillex-ie-officiex--verbindingen, artillerie-of ficier m.t.o. en artillerie-officier terrein- meetdienst. In de jax-en twintig kende men alleen de opleiding tot sectiecomman dant en batterij-officier. De leex-Iingen gin gen toen als wachtmeester naar de troep om hun praktische geschiktheid te bewij zen alvorens te kunnen worden aange steld als kornet. In de afgelopen vijftig jaren heeft de school' vele commandanten gehad. Vóór 1940 waren dit de eerste luitenant J. H. Westerveld (1910-1920), kapitein D. M. Lu- cardie (1910-1920) en luitenant-kolonel Hes- sxlink (1926-1939). Na de oorlog zijn ach tereenvolgens commandant geweest luite nant-kolonel W. M. J. A. L. Visser, ma joor C. F. Tilman, majoor J. J. Fens, majoor J. T. Winkel, majoor M. C. Schram de Jong, kapitein C. Ros, majoor W. de Bruyn. majoor S. Kox-t, majoor J. Haex en sedex-t 1 mei 1956 luitenant-kolonel A. C. Geldex-man. Sport in het kort BILJARTEN. Het toernooi om het we reldkampioenschap driebanden zal in 1961 in Amsterdam worden gehouden van 19 tot en met 23 api'il. SPELEN. Nationalistisch China heeft besloten 47 man te laten deelnemen aan de Olympische Spelen in Rome. De Chinezen sturen een voetbalploeg, een basketbal- ploeg, atleten, gewichtheffers en zwem mers. BOKSEN. In het Coliseum in Denver is maandagavond in de bokspartij tussen de Amerikaanse zwaargewichten Sonny Lis- ton en Zora Folley, laatstgenoemde in de derde ronde van hun op 12 ronden be paalde wedstx-ijd k.o. gegaan. Door deze ovei-winning is Liston kandidaat no. 1 ge worden voor een wedstrijd om de wereld titel tegen Floyd Patterson. TOTO. De winnaar uit Mantua in Italië van het winnende lot van een met de in juni in Monza gehouden autorace verbon den nationale loterij, heeft zijn 100 miljoen lire via een bank geïncasseerd. De winnaar heeft zijn identiteit vex-borgen gehouden. VOLLEYBAL. Voor de Iandenwedstrijd volleybal tussen de dames- en herenploe- gen van West-Duitsland en Nedex-land, die op 23 juli in Munster zal worden gehouden, heeft de Duitse Volleybalbond het dames team bekend gemaakt. Het zijn: Hoch, Hanslik, Ruehmann, Jacobson, Wuttke, Hechtenberg (allen van 1 VBC Hannover). Reserves zijn: Watex-man (Munster), Roder (Hamburg) en Becker (Saarbrücken). WIELRENNEN. Voor de Iandenwedstrijd wielx-ennen West-DuitslandNederland (amateux-s). die op 23 juli in Ludwigshafen zal worden gehouden, zijn de volgende Duitse renners aangewezen: Rieke (Biele feld), Roggendorf (Keulen). Gieseler (Mun ster), Edler (Berlijn). Mangold (Mannheim) en Renz (München). WIELRENNEN. De Duitse amateur wielerploeg met vele kandidaten voor de Olympische Spelen won in Krefeld een Iandenwedstrijd tegen Frankrijk met 12-9. Van de zes onderdelen zegevierden de Fransen er in slechts twee. i amelijk in het sprintnummex-s (Gruchet voor Kaslowski) en in het tandemnummer. Deze tijdrit over 1 km was voor de Duitser Gieseler in 1.11,3- WIELRENNE. De Nedei'lander Joop Cap- tein is dinsdag in Houtem-Vilvoorde vijfde geworden in een internationale wegwed strijd over 160 km voor profs. Winnaar wex-d de Belg Charles Merckx in 4 uur 20 min. De tweede plaats was voor de Belg Sweeck en de derde voor diens landgenoot Troonbeeckx. Captein had een achterstand van ruim 100 meter op de winnaar. TENNIS. Nieuw-Zeeland heeft de wed strijd voor de eex-ste x-onde van het toer nooi om de Davis Cup (Amerikaanse zone) tegen Bx-its West-Indië met 5--0 gewonden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5