Een nacht op Santa Croz PANDA EN DE LIJFWACHTERS PHILIPS DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Boekenhoekje Trio Tim Jacobs tiaar huis met trofee Orgelacademie-concert in Beverwijk IN ZEIST ZEGT IEDER HET ZIJNE De negen muzen ÉL 'Hoe is het ontstaan J 9 Onverkorte uitzending van Vreemd tussenspel De radio geeft donderdag 7 elevisie pro gramma insectenverdelger Inter nationale vereniging van danscritici Prenten van Rouault in Bisschoppelijk Museum Kerkelijk Nieuws Dit woord: LIST WOENSDAG 20 JULI 1960 46. Jut de lijfwacht had er zo langza merhand genoeg van, clat de zuinige mil jonair aldoor op de prijzen wilde afdingen. „Als ik steeds m'n leven voor je waag, mag je gerust daar wel iets voor betalen!" riep hij. „Of heb je liever, dat ik je los laat?!" Dat had Palmer liever niet. Hij stond op het punt toe te geven, toen hij opeens een lus vlak bij zijn hoofd zag bengelen. Waar die lus vandaan kwam kon hij temidden van het rondsproeiend schuim niet zien, maar daar verdiepte hij zich op dat ogenblik ook niet in. Hoofd zaak was, dat hij hier een mogelijkheid op een gratis redding zag, die hij niet wilde laten voorbijgaan. Met een snelle greep had hij de lus te pakken en.het volgend ogenblik werd hij met een vaartje omhoog getrokken. Dit gebeurde zo onver wacht, dat Jut en Panda werden meege sleurd en daar gingen ze alle drie de lucht in als een tros saucijsjes. Palmer was de eerste, die de mogelijkheden van de ge wijzigde toestand overzag. „Laat nu mijn voet maar los!" riep hij. Dc V.P.R.O. en de A.V.R.O. hebben op initiatief van laatstgenoemde besloten tot samenwerking ten aanzien van de uitzen ding van het spel „Strange interlude" („Vreemd tussenspel") van de Amerikaan se auteur Eugene O'Neill. Daardoor is het mogelijk geworden het stuk, waarvan de uitzending ongeveer vier uur vergt, zonder het door drastische be kortingen te schaden, op de twee opeen volgende avonden van woensdag 9 en don derdag 10 november uit te zenden in de twee delen, waarin het werk oorspronke lijk in geschreven. De regie is in handen van de A.V.R.O.-regisseur Ton Lensink. Ten aanzien van de bezetting kunnen nog geen mededelingen worden gedaan. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 - 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Voor de kinderen. 8.40 Gram. 9.00 Gym. vr-or de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Unesco en internat, hulpverlening, lezing. 11.15 Zangrecital. 11.35 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en l.uinb.- meded. 12.33 Orgelspel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Milit. ork. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Voor de vrouw. 14.50 Gram. 15.00 Pianorecital. 15.30 Gram. 16.00 Gevarieerd progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 12.45 Journaal. 19.00 Gevar. muz. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Fil- harm.ork. en soliste. 2125 Bezoek voor Mr. Fried- land, hoorsp. 22.20 Gram. 22.30 Nieuws, beursber. en S.O.S.-ber. 22.45 Jazzmuz. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorsp. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.40 Voor de jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO:: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouw- meded. 12.38 Gram. 12.55 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.30 Gram. 15.35 Oude muz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Kamermuz. 16.45 Gram. 17.00 Klankbeeld voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muziek. 18.15 Gram. 18.30 Accordeonspel. 18.50 Verslag van de Wereldconferentie van Christen studenten te Straatsburg. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Cla- vecimbelrecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polil. le zing. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Orgelconc. 23.40 Gram. 23.55— 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nieuws en toespraak. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Opera- en Belcantoconc. 16.00 Lichte muz. 16.50 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.55 Kamermuz. 13.15 Barokmuz. 19.00 Nieuws. 19.30 Amus.muz. 20.00 Ork.conc. 21.00 Gram. 21.30 Omrork. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Nieuws. 23.10 Gram. 24.00 Sluiting. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30— 17.40 Intern .ieugdjourn. 20.00 Journaal en weer- overz. KRO 20.20 Voor de vrouw. 20.40 Filmrep. 21.30 Internat, variétéprogr. 22.10 Epiloog. NTS: 22.15—plm. 23.00 Eurovisie: Horse of the year VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan dc schrijftafel. 20.30 Filmverslag. 21.00 De test, blijspel. Advertentie (Van onze Amsterdamse redacteur) Met een zilveren bokaal van een halve meter hoog, een enor me bos bloerrien en een inmiddels alwat verfomfaaid diploma zijn Rita Reys, Pim Jacobs (25), Wim Overgaauw (30) en Ruud Jacobs (22) gis teravond op Schiphol uit het K.L.M.-toestel gestapt dat hen van de Rivièra thuis bracht een glorieu ze aankomst want zij zijn in Juan-les-Pins winnaar geworden van een Europese Jazzfestival. De Haar lemse bloemenmeisjes die sinds maandag permanent op de luchthaven zijn ge stationeerd, verwel komden de succes volle jazz-musici met hun vocaliste. Het trio-Pim Ja cobs heeft bijzon der aangename ber inneringen aan het Europese jazzfestival, dat door de Rivièra- stadjes Juan-les-Pins Antibes en Le Cap werd georganiseerd en waaraan door vijf tien Europese landen, waarvan enkele van achter het ijzeren gordijn, werd deelge nomen. Pim Jacobs vertelde ons: „Op merkelijk was dat de Dixielandorkesten het eerste afvielen. Voor het Franse publiek was het teleurstellend dat het orkest dat. numrher een was gewor den in het Franse jazz-festival op dit in ternationale festijn nieï bij de eerste vijf werd geklasseerd. De Duitsers waren onze grootste concurrenten. „Het festival werd buiten, vlak aan zee gehouden," aldus zongebruinde Rita Reys. „Ik had bij het zingen veel last van de wind. Desondanks hebben 15 van de 18 jury-leden Pim en mij voor een solisten- prijs aangewezen. Omdat we ook al de Grand Prix veroverden, hadden wij echter geen recht meer op die prijzen." De prijs heeft voor het trio-Pim Jacobs een welkom gevolg. Er zijn reeds contracten afgesloten voor een tournee door Noor wegen. Engeland, Duitsland en Frankrijk En dan is er nog een aanbieding voor een aantal concerten in Oost-Europa. Pim Jacobs heeft er geen spijt van dat Enige deelnemers aan de Zomeracade- mle voor orgel zullen op donderdag 21 juli in de Hervormde kerk te Beverwijk een orgelconcert verzorgen, tijdens welk concert werken worden uitgevoerd van Joh. Seb. Bach, oude Italiaanse en Spaan se meesters, en een drietal improvisatie's gegeven zal worden. Daags daarna vrij dag 22 juli zal in het stadhuis te Haar lem de officiële sluiting van deze zesde Zomeracademie plaats hebben, tijdens wel ke de door het Holland Festival beschik baar gestelde prijs zal worden uitgereikt: een kristallen trofee. Tijdens het vijfde balletfestival te Nervi is het eerste internationale congres van danscritici gehouden. Een groot aantal cri tici uit verschillende landen werd uitge nodigd, maar niet allen konden de uitno diging aannemen. Het werd vooral ten zeerste betreurd, dat geen enkele Neder landse critcus aanwezig kon zijn in ver band met het Holland-Festival. Gedurende drie dagen zaten de congressisten 's mor gens drie uur en 's middags nogmaals drie uur bijeen. De statuten der vereniging zijn nu in definitieve tekst goedgekeurd. De gemeen te Genua biedt de vereniging een werke lijk vorstelijke zetel aan in het paleis Gro- pallo te Nervi. De vereniging heeft geen nationale afdelingen, maar wel zullen in een twintigtal landen in Europa en Ame rika critici worden aangewezen, die haar vertegenwoordigen en het contact onder houden met de algemene secretaris te Nervi. Lid kunnen worden danscritici, die gedurende ten minste een jaar aan een dagblad of tijdschrift verbonden zijn, na voordracht door twee andere leden en na goedkeuring der algemene vergadering, die ieder jaar wordt gehouden. Contact is opgenomen met de Unesco. Voor de eerstkomende twee jaar is het bestuur als volgt samengesteld: voorzit ter, prof. Gino Tani te Rome; vicevoor- zitters prof. Maurice Louis, bekend fol klorist en danscriticus te Montpellier en Adriaan H. Luijdjens, onze te Rome woon achtige correspondent die daar het tijd schrift „Balletto" uitgeeft en redigeert: algemeen secretaris dr. Enrico graaf Ser- ra te Nervi, penningmeester mevrouw Vit- toria Ottolenghi, hoofdredactrice voor dans en ballet van de Encyclopedie voor To neelwezen, een in Italië verschijnende en cyclopedie in ngen lijvige delen. Iiet is de bedoeling in 1961 een con gres te houden, hetzij te Parijs hetzij in Amsterdam, en in dat laatste geval natuurlijk samenvallend met het Holland- Festival. In de maanden juli en augustus bestaat er op vrij dagavond voor iedereen de mogelijkheid om onder de grote hoge bomen van het Walkart Park te Zeist vlak achter het oude ge meentehuis met zijn talloze, veelkleurige blinden te grijze pak, zijn verzorgde oaardje en zijn met een dui delijk accent uitgesproken Nederlands had het vooral te kwaad. Hij had een zeep- kistje genomen, en was er op gaan staan met de dui delijke bedoeling nu eens af te rekenen met de mis- reggen wat hij of zij op zijn 'verstanden, die er hier te of haar hart heeft. En er wordt heel wat gesproken op deze „sprekershoek", die voor het eerst in 1958 door het V.V.V. te Zeist, in na volging van de speakers corner" in het befaamde Hyde Park te Londen, werd georganiseerd. Organisatie is eigenlijk een te groot woord. Indien men iets te zeggen heeft, pakt men een zeepkist en spreekt. Be langstelling is er altijd meer dan genoeg. Be lang stelling niet alleen van ou deren, maar vooral ook van de jeugd, die zich deze toe ristische attractie niet laat ontnemen. Echter, op de vrijdagavond dat wij dit „maak-van-je- hart-geen-moordkuil" feest bijwoonden, trokken de sprekers, die juist hun zeepkist hadden beklommen zich bitter weinig aan van de rumoerende jeugd rond om hen. Integendeel het scheen hen aan te moedi gen. In gloedvolle bewoor dingen staken zij hun beto gen af en zeiden, wat zij zich hadden voorgenomen xm te zeggen. Toch leefden zij slechts op hun kistje bij de gratie van de luisterende schare. Beviel het gezegde niet, dan verhief zich een stem uit de menigte, die vermaande, bestreed of in stemming betoonde. Het publiek was, evenals de spreker trouwens, niet op zijn mondje gevallen. De spreker met het keurige landen over de Islam en de Koran bestonden; evenwel het lukte niet. Reeds na de eerste zinnen van zijn kant, murmureer de het publiek. Verschillen de stemmen bestreden de gezegden van de spreker en behalve het oude manne tje, dat naast ons inge spannen stond te luisteren naar de te zachte stem van de man op het kistje, was iedereen rondom „deze kan sel" rumoerig en maakte iedereen zich op, de strijd aan te binden. Het oude heertje vroeg voorzichtig waar ^mijnheer daar" het over had. Toen wij zeiden, dat de Islam het onderwerp vormde van dit verhitte de bat, mopperde hij: „Altijd die politieken wan delde geërgerd weg. De hoge, weelderige bomen beletten de laatste stralen van de ondergaande zon de toegang, de lampjes gingen branden en het werd gezel lig. Het ijscomannetje bij de grote muziektent stond niets te doen, de jeugd stond niets te doen en de spre kers? Op hun kistje stonden zij daar, breidden hun armen uit, hieven hun handen ten hemel en spraken. Tegen standers drongen zich naar voren uit het publiek, wip ten op het kistje en spra ken. Zomaar, ongevraagd. En als de tegenstand te groot werd, of de, te over bruggen kloof te diep was, welnu dan nam men zijn kistje op en stichtte een paar meter verder een nieuwe luisterkring. En de toehoorders? Zij liepen van de ene groep naar de andere en sommi gen bleven een avond lang in de ban van de „gewel denaar" op het kistje en luisterden. Eén echter liep trouw zijn rondje. Gekleed in een leren motor jas, op zijn hoofd een leren motor kapje en aan zijn kin een grijs baardje, luisterde en keek hij. Overal kwam hij en de jeugd, die hem na een halve avond reeds ken de, noemde hem gemoede lijk „De vetlere". De honger naar het debat was deze avond groot. De beide heren die rustig en niets vermoedend een ge sprekje voerden over koet jes en kalfjes en het weer, zagen zich plotseling om ringd door een ongeduldige schare, die wel eens wilde weten of er nu eens wat van kwam. De beide heren wilden helemaal niet spre ken. Wel gewoon op de grond over kalfjes en koet jes en zo, maar niet op een kistje. Het werd een ver warde situatie. Iedereen legde iedereen uit waar het over ging. De heren beloof den volgende week terug te komen. Er kwamen er meer vol gende week terug. De man, die het op zijn kistje over „de grote lijn" had, de spre ker die met alle middelen een stem uit zijn gehoor tot bedaren trachtte te bren gen en misschien ook wel. die jongen die op zijn rode bromfietsje de wereld de rug had toegekeerd en zich verloor in een „Duizeling wekkende afdaling in span nende tijdrit". De Tour de France, ook hier. Land beneden de zeespiegel. De door de Caltex uitgebrachte Nederlandse film „Land beneden de zeespiegel" is bekroond met de Prix de l'Organisateur op het twee de touristische filmfestival dat in Mar seille wordt gehouden. Aan de prijs is ver bonden de Medaille de Vermeil. De Franse versie van de film was ingezonden door het Parijse kantoor van de A.N.V.V. De film is vervaardigd door de Haagse cineast Otto van Neyenhoff. Van links naar rechts Pim Jacobs, Rita Reus, Ruud Jacobs en Wim Overgaauw, met de grote trofee van Juan-les-Pins. hij de samenstelling van zijn gezelschap een half jaar geleden heeft gewijzigd. De drums verving hij door Wim Overgaauw's gitaar, „de zang van Rita komt zo beter lot zijn recht." Lou van Rees, de man die hen ook naar Juan-les-Pins uitzond, zal hen volgende week „uitbrengen" in het songfestival van Knokke. Zaterdagmiddag 30 juli heeft in het Bis schoppelijk Museum te Haarlem de opening plaats van een ter toonstelling van twee prentenreeksen „Miserere" en „Passion" van Georges Rouault. 2425. Linnie keek vol bewondering naar boven; zij zag hoe Koen netjes met het vliegtuigje rond vloog. Fijn! riep ze. Jij bent een echte vlieger, zeg! Koen liet het vliegtuigje nog een paar rondjes maken. Pas op! riep hij. Ik ga nou weer dalen, ga een beetje achteruit! Linnie maakte plaats; Koen stuurde het vliegtuigje lager en lager, tot hij vlak boven de tafel was. Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Amsterdam (Amstelkerk- gemeente) J. W. Kooten te Amsterdam (Oosterkerkgemeente). Benoemd tot geestelijk verzorger van het Irene-Ziek'enhuis te Almelo E. Durk- stra te Middelburg. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Toronto (Canada) (Free Chr. Ref. Church) J. W. van de Gronden te Enschedé-Oost. 5) Het zit mij dwars dat ik geen wapen heb. De douane beambten zouden stellig geen begrip gehad hebben voor een vakantieganger die met een revolver op zak naar Spanje komt om er de Stille Week door te brengen. Het is geen prettig idee door een vreemde stad te moeten zwerven waar elke portiek de schuilplaats kan zijn van een misdadiger, die erop uit is mij naar de andere wereld te helpen. Eindelijk slaag ik erin mijn zelfbeheersing althans gedeeltelijk terug te krijgen door mezelf voor te houden dat ik een ander beroep had moeten kiezen als ik de voorkeur had gegeven aan het tamelijk veilig bestaan van de gewone burger. Maar om volledig tot rust te komen en mijzelf weer baas te worden moet ik toch wel een tocht naar de kathe draal ondernemen. Ik sla de straat San Felipe in, steek het Ramon y Cajal-plein over, volg de Valadares- straat, steek het plein del Indiano over, sla de straat del Buen Pastor in en bereik de Deanes-straat. Ik loop langzaam en ik houd mijn omgeving goed in het vi zier. Met de handen in de zakken en met een opge wekt gezicht slenter ik verder. Zodra een voorbijgan ger mij te dicht nadert, zet ik mij als vanzelf schrap en ik houd mij gereed weg te springen of de slag af te weren die mij te wachten staat. Maar niemand legt mij iets in de weg en ongehinderd bereik ik de kathedraal. Zou de Moorse wijsheid van dit eeuwen oude gebouw, tezamen met de katholieke berusting, in staat zijn mij mijn zelfvertrouwen terug te geven? Als ik ten slotte de terugweg aanvaard is er althans van mijn nerveuze angst niets overgebleven dan een soort schaamtegevoel. Zodra ik gegeten heb sluit ik mij in mijn hotelka mer op om Cliff Anderson en Alonso schriftelijk op de hoogte te stellen via het correspondentieadres in Parijs. Aan Anderson schrijf ik dat Ezquariz vermoord is en ik vraag hem nadere instructies. Alonson breng ik verslag uit van de sfeer waarin ik mijn oude va derland heb teruggevonden. Om Ruth niet te veront- ï-usten, zwijg ik volledig over mijn tegenslag, in de wetenschap dat Cliff mijn vriend Alonso wel op de hoogte zal stellen als hij dat noodzakelijk acht, wat ik overigens betwijfel. Na mijn correspondentie afgehan deld te hebben, loop ik er even uit om de brieven te posten. Ik trakteer mezelf op een goede sigaar en ik bestel nog een cognac. Ik ben mezelf weer. Ik besef heel goed dat ik in het duister rondtast en dal ik over geen enkele aanwijzing beschik die tot ontmas kering van de bende opiumsmokkelaars zou kunnen leiden. Maar ik heb vertrouwen in Cliff. Of hij zal mij terugroepen omdat mijn onderzoek verder geen nut heeft of hij zal mij nieuwe gegevens verstrekken. Ik heb be sloten in elk geval tot na de feestdagen te Sevilla te blijven. Ten slotte is het niet waarschijnlijk dat ik Span je hierna ooit nog terug zal zien. Kort nadat ik Cordova had verlaten zag ik de eerste stieren die in de weilanden langs de Guadalquivir lie pen te grazen. Het was verrukkelijk weer en de zachte atmosfeer bezat dat onnoemelijke en onwezenlijke ele ment, dat alleen Andalusiërs kennen en dat zij met de beste wil niet kunnen beschrijven aan mensen die hun land nooit hebben bezocht. Ik had die dag niet meer dan honderdtweeëndertig kilometei voor de boeg c-n ik deed het kalm aan. Omdat ik nog geen nieuwe orders van Anderson had ontvangen nam ik dc vrij heid mij nu als een echte vakantieganger te beschou wen. Te Palma del Rio dronk ik mijn eerste kopje café non leche, koffie met melk, in de patio van een klein café die door sinaasappelbomen werd overschaduwd. Ik koesterde een vaag medelijden met mijn collega's en met Ruth die geen van allen waarschijnlijk ooit dit verrukkelijke landschap, waar de tijd geen rol speelt, zouden leren kennen. Met dezelfde vertedering begroette mijn blik de bekende oude toren van Pena- flor en het sloeg tien uur toen ik met bonzend hart Sevilla binnenreed. Maar ik wilde nu nog geen oude herinneringen op diepen en ik reed dadelijk door naar het plein San Fernando waar ik in „Cecil-Oriënt" een kamer had be sproken. Ik trilde van ongeduld terwijl ik mijn koffer uitpakte en schoon ondergoed aantrok. Het wilde maar niet tot mij doordringen, dat ik werkelijk in Sevilla was. Toen ik eenmaal in Sierpès slenterde, was ik geheel vergeten dat ik een agent van het F.B.I. ben en dat ik een opdracht had uit te voeren. Het was alsof ik in de huid van een van Sevilla's burgers was gekro pen, een man, die op zijn gemak door de buurt loopt waar hij weet vrienden te zullen treffen met wie hij het nieuws van de dag kan uitwisselen. Aan de Cam- pana hervond ik de schimmen van mijn ouders. Ik zag mijn vader en moeder weer voor mij op de achterste rij stoelen ten tijde van de laatste avond en nacht van de processies die in de Stille Week werden ge houden, als de grote broederschappen hun ommegang maakten. Die van Jesus del Grand Poder was de machtigste, die van Macarena de meest populame en die van Esperanza de meest fanatieke. Het was mij, alsof ik mijn moeder weer tegen mij hoorde zeggen dat ik zoet moest zijn en alsof ik de papieren, die zij gladstreek om er onze sobere maaltijd in te verpakken, weer hoorde ritselen. Over die nacht van vrijdag op zaterdag voor Palmpasen werd al maanden van te voren druk gepraat. Deze processies wax~en het enige genoegen dat mijn ouders zich veroorloofden en gedu rende een jaar lang legden zij elke stuiver die zij konden missen apart om het gebeuren te kunnen bij wonen. Achteraf bekeken geloof ik dat ik veel liever met jongens van mijn leeftijd was gaan spelen dan uren op een stoel te zitten, die zij voor een hoge prijs hadden gehuurd. Maar mijn vader heeft nooit be grepen, dat ik zijn fanatieke geloofsijver niet deelde. Jk weet nog wel dat ik in mijn allerjongste jaren al tamelijk gauw in slaap viel en als de eerste proces sie, die van het Zwijgen, de Campana insloeg was het twee uur in de morgen en dan sliep ik inmiddels zo vast, dat de meest ontroerende saetas, de liederen, die de volwassenen zongen bij het gadeslaan van de pro cessie. niet meer in staat waren mij tot de werke lijkheid terug te roepen. En nu rusten mijn ouders in vreemde bodem, ver van hun vaderland Andalusië. Het leven lijkt soms merkwaardig hard. Terwijl ik in het verleden verdiept was, verzuimde ik niet de voorbijgangers scherp op te nemen, niet zozeer omdat ik bang was aangevallen te zullen worden, maar wel omdat er altijd een kans bestond dat een van die gezichten mij uit mijn jongensjaren bekend zou blijken. Ik had geen geluk. De Sierpès had zich enigszins aan de moderne tijd aangepast en alleen de grote ruiten die de welgedane leden van de casinos, de Spaanse clubs, scheidden van het banale publiek langs de straat deden mij wezenlijk aan vroeger tijden denken. Terwijl ik de Universiteit voorbijliep, schoot het mij te binnen, dat mijn vader mij aanvankelijk graag een wetenschap pelijke opleiding had willen geven. Wat zou de goede man zeggen als hij mij hier nu kon zien? Hij zou tot de ontdekking komen dat ik een soort diender was geworden. Mijn vader was een streng gelovig man, maar het nut van de wet zag hij niet onder alle om standigheden in. Dwang verdroeg hij slecht en hij had een heilige afkeer van alles wat direct of indirect bij de politie betrokken was. Op de markt snoof ik talloze bekende geuren op, die ik vergeten meende te zijn. Door de Reginastraat bereikte ik het plein San •Juan de la Palma, het doel van mijn wandeling. Zodra ik de plaza betrad en tegenover de kerk San Juan- Baptiste stond, die de inwoners van Sevilla overigens la Palma noemen, bleef ik met een gevoel van duizelig heid staan. Als vanzelf zochten mijn ogen 't huisje, met grauwe kalk bepleisterd, waar ik twaalf jaar had gewoond. Het stond er nog altijd, even haveloos als ik het mij herinnerde, ondanks de nieuwe laag pleister kalk. Het deed mij denken aan een verwelkte publieke vrouw, die zich zwaar heeft opgemaakt en daardoor r.og iets van haar vroegere uiterlijk weet te redden, ofschoon inwendig het verval reeds lang zijn werk doet. Wij bewoonden op de benedenverdieping twee vertrek ken, die uitkwamen op de binnenplaats, waar de hele dag werd gezongen, geschx-eeuwd en gevloekt, in bonte afwisseling, maar waar op het eind van de middag een plechtige stilte viel, die doox-drenkt werd met de geux-en van bakvet. De stilte zette zich 's avonds voort. Ja, dat was mijn jeugd.. (Wordt vervolgd) UITGEVERIJ KOSMOS. AMSTERDAM. In de serie „Weten en kunnen" zijn weer enige herdrukken te vermelden op het ge bied van bloemen, planten en tuinen, o.a. „Fruitteelt in kleine tuinen" van Piet Dek ker. „Snoeien van bomen en struiken" van G. Bleeker. „De plant in huis" en „Aanleg en onder houd van kleine tuinen" van mevrouw A. C. Muller-Idzerda. Het zijn als altijd weer, uiteraard in hun beknoptheid, goed verzoi'gde, handige en bruikbare boekjes. Van dezelfde uitgever ontvingen wij de tiende herziende druk van de „100 Kamer planten, en hoe ze behandeld moeten wor den" van mevrouw A. C. Muller-Idzerda, een boek waar wij al eex-der onze waar dering over hebben uitgesproken. Van dezelfde schrijfster met medewer king van A. Jansen, hoofdredacteur van Floralia is de tweede druk verschenen van „Mijn tuin en Planten ABC", een beknopte encyclopedie voor liefhebbers van tuinie- ren en van bloemen en planten in tuin en huis, waarvan in 1955 al een eerste druk is uitgegeven. Op grond van de gunstige beoordelingen hebben de samenstellers deze tweede druk in 1960 geheel ongewij zigd gelaten. De tekeningen zijn van de kunstschilder W. A. van der Colk. „TOEN IK EEN KLEINE JONGEN WAS" door Erich Kastner is uitgegeven bij L. J. Veen's uitgeversmaatschappij n.v. te Amsterdam. Het zijn zeer bijzonde re memoires. Niet in de laatste plaats om dat het verrukkelijke boekje nergens doet herinneren aan de zwaar op de hand zijn de hex-inneringen van belangrijke pex-sona- ges met hun houding van „ik heb het wel gezegd." Kastner heeft het inderdaad alle maal ai gezegd, maar zonder ook maar een schijntje van de betweterigheid van de wij zouden haast zeggen profes sionele memoix'eschrijver. Het Wilhelmini- sche Dresden is de plaats waar de jonge Kastner zijn jeugd heeft doorgebracht. Voor wie deze oude Saksische stad niet kent, gaat zij léven na lezing van dit boekje. Kastner beschrijft de stad en haar inwoners met een grote liefde en een af stand bewai-ende humor. Hij doet zijn jeugdige lezers een tijd herbeleven, waarnaar hij een zeker heimwee niet kan verbei-gen, maar welks fouten hij onbarm- hartig, zij het dan vex-huld in een fijn- ironische, wijze spot, aantoont. Maar bo ven alles uit overheerst toch de milde hu mor-, getemperd door een vleugje terug- verlangen van een ouder en wijsgeworden, maar in zijn hart nog jeugdig gebleven, man. Het boekje wie had van Kastner ooit anders kunnen denken is geschre- ven vanuit een goede en positieve instel ling. Horst Lemke maakte een aantal kos telijke tekeningen en R. de Jong-Belinfan- te zorgde voor een goede vertaling. De eigenlijke betekenis van list is: verstand, vernuft. Het woord is dan ook verwant met het werkwoord 1 e- ren. In de oude Gentse spreuken staat te lezen: God heeft de mensch gemaect met list. Uit de betekenis verstand volgt gemakkelijk die van slimheid. Wanneer men zegt dat Maurits Breda met list heeft overmeesterd, betekent list ongeveer hetzelfde, maar heeft het ook al de bijbetekenis: slimme vondst, kunstgreep. Ook met ongunstige bijbe tekenis komt list voor. Men bedoelt dan: sluwe streek, bëdriegerij. Men vindt het woord list ook in arg list. ontstaan uit arge (erge, gemene) list, en in listen en lagen, waar in laag betekent: wat ligt, wat neerge legd is, wat in gei'eedheid is gebracht om iemand met vijandelijke bedoeling te verrassen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9