Kok-hofmeester Jan Schagen uit IJmuiden houdt van de walvisvaart EXAMENS Metaalwarenfabriek „Batavier" n.v. verhuist naar Hoorn Uitstekende galavoorstelling van kindercircus Bas C0R 0LY Straks gaat hij voor de twaalfde maal naar de Zuidelijke IJszee sportover^emden Lambreiia scooters BEVA Havenberichten Vakantie Tip No. 4 Op Wijken voor verbreding kanaal Geen uitbreidingsmogelijkheid in de gem. Velsen 5 Veel huisvlijt aan boord van de schepen HOOKAPPARAAT vele artikelen korting van 10-40% Medische verzorging tijdens het weekeinde Zondag wielerstrijd in Castricum OPRUIMING De nieuwste 4.85 BROEKEN v.a. 1350.- V R IJ D A G 2 2 JULI 1960 Advertentie De Nutsspaarbank hand haaft een strikte ge heimhouding. STICHTING NUTSSPAARBANK in de gemeente Velsen Jan Schagen uit IJmuiden is in zijn moderne keuken aan boord van de wal visjager druk bezig het avondeten voor te bereiden. Het is moeilijk een menu samen te stellen, dat naar ieders tevredenheid is. Vandaag krijgen ze allemaal een flesje bier erbij, want het is woensdag. Het bier zal heerlijk koel zijn, zonder dat het in de ijskast is geweest. De Afrikaners willen doorgebakken biefstuk. Moord, noemt Jan dat, een biefstuk moet rauw van binnen zijn, maar ja 's lands wijs, 's lands eer, dat geldt ook aan boord van een walvisjager. Terwijl Jan het vlees in de braadpan legt, ijsbeert een verweerde Noor op de voorplecht bij het kanon. Ademwolkjes. Twee matrozen spieden de einder af. Nergens ont waren zij een zuiltje water. En geen zuiltje is geen vis. Geen vis is geen premie. ,,'t Is weer bagger vandaag," mompelt er een. De jager AM 22 is al een paar uur varens verwijderd van het moederschip, de „Wil lem Barendsz". De marconist neemt regel matig contact op, maar heeft al enkele uren niets bijzonders te melden. Er is immers geen vis te zien. De verveling wil aan boord komen. De walvisvaarders hebben er een woord voor: vis-ziek of whale-ziek. Neem je handwerk je maar weer op. Een neemt een tand van een potvis en zet er een scherp mes in. Na twee uur is er een pinguin geboren, voor thuis Soms duurt de huisvlijt een paar dagen. In die tijd hebben handige bemanningsle- >n (en als ze niet handig zijn. dan worden ze het wel) fraaie werkstukken gemaakt, van houtsnijwerk tot koperen ganglampen. Maar dan ineens gaat er een trilling door mens en schip. De kreet heeft weer klonken. De motoren gaan op volle toeren draaien. De drukte neemt toe. Er is veel geloop aan dek, er wordt geroepen, win ches beginnen te ratelen. Het is een blauwe walvis. De matrozen- op-de-uitkijk hadden het gezien aan de fontein water, die zo hoog als een boom. even wit had afgestoken tegen het grauwe ijswater. Op de voorplecht spant gunner Karlsen zijn lichaam. Hij begint al te richten, zwaait met de linker hand. Meer naar bakboord. Het machinekamerpersoneel krijgt zijn instructies. Stampen doet het schip nu. De jacht is begonnen. En het is een blauwe. Dichterbij geko men, ziet iedereen van de ruim twintig koppen het duidelijk. Het gigantische li chaam duikt onder komt enige meters verder weer boven. Dit is het moment. Een explosie, even een moment van twijfel. Maar Karlsen mist zelden. De harpoen heeft zich diep in het lichaam van de wal vis geboord en kan er niet meer uit. Haak. Nu de winches maar laten draaien, tot er ongeveer een kilometer lijn af is. De rest is eenvoudig. Een vlag De walvis verzet zich hevig. De dood komt voor het dier allerminst pijnloos en snel. Soms moeten genadeschoten worden kelost. Als 't dode dier langszij ligt, wordt lucht ingepompt. Dan plaatst men een vlag. De marconist seint naar het moeder schip, dat er een blauwe walvis is gevan gen. Over een paar maanden zal het weer zover zijn. Dan beleeft ook Jan Schagen uit IJmuiden voor de twaalfde maal het avontuur van de jacht op walvis. Nu zit Advertentie Bent u slechthorend, dan is het van groot belang dat uw goed functioneert. Gaat u, voor dat u op reis gaat, eens na of uw snoeren nog in orde zijn en of uw batterijen nog aangevuld moeten worden. Neem er een paar mee. Zodat u in uw vakantie niet zonder zit. MR.OPTICIEN - GOUDA UMUIDEN w ZWIJNDRECH! In IJMUIDEN gevestigd: Kennemerlaan 92 Telef. 5072 deze goede vijftiger nog thuis aan de Eemsstraat. Er staat een autootje voor de deur, want dat heeft hij van de walvisvaart overgehouden. „Goed, je bent zes maan den van het jaar weg, maar de verdien ste is zodanig, dat je er de overige zes maanden van kunt leven", zegt hij. De walvis duikt op. De gunner is op zijn post. Nog is hij thuis, maar straks zoekt hij met vrouw en twee kinderen Duitsland op om er te kamperen. Of hij in het komen de najaar inderdaad naar de Zuidelijke IJszee zal vertrekken, is nog niet zeker, omdat elk jaar het personeel een stren ge keuring moet ondergaan. Maar Jan Schagen vreest niet. Hij heeft per slot van rekening rode wangen. Hoe hij in de walvisvaart verzeild raak te? In 1949 waren hij. en zijn vrouw bij de Noordersluis, juist toen de oude Wil lem Barendsz (de „Bloemendaal") bin nenliep. 'Ziende dat de bemanningsleden flinke hoeveelheden sigaretten enzovoort aan familieleden gaven douanebeamb ten zagen toen nog iets door de vingers merkte mevrouw Schagen op: „Dat zijn tenminste kerels, die durven nog eens zes maanden van huis, en komen met een flinke duit weer terug". Het was maar een opmerking van me vrouw. Maar het hart van Jan Schagen begon te kloppen bij het zien van dit schip. Hij had immers voor de oorlog ook gevaren. Zijn vrouw had hem in ieder geval (op haar manier dan) op een idee gebracht. Via een kennis en daar weer een vriend van, die goed is ingevoerd in scheep vaartkringen, kwam het zover, dat Scha gen zich eens moest melden in Amster dam, bij de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart n.v. Hii werd aange nomen als kok- hofmeester. Geen spijt Hij heeft er geen spijt van gehad. „Het is fantastisch, in één woord", zegt hij van de walvisvaart. Elke reis leer je weer. Op zijn jager heeft hij de beschik king over 'n moderne keuken met elek trische kooktoestellen. Hij heeft plezier in zijn werk. „Ik zou niet op het moederschip willen werken. Een klein schip, dat is nog steeds het beste". Dit jaar hoopt Jan Schagen de reis naar Kaapstad waar de meeste jagers liggen te maken met een nieu we turbine-jager. Over een tijdje zit hij weer in de Pool- zee en bakt biefstukken voor de hongerige magen van de walvisvaarders. Op de voorplecht staat Karlsen of Johanssen, bij de harpoen. En wanneer mevrouw Schagen thuis de foto's bekijkt, valt haar oog op een plaatje, waarop het schip van haar man een zwar te stip is in een asgrauwe vlakte met af en toe een stukje wit. En zij zal misschien even het hoofd schudden en zich afvragen hoe het mogelijk is dat Jan op een slin gerend schip nog kans ziet een goed maal te maken. Haarlem. Voor de mulo-examens in Haarlem zijn geslaagd voor het A-diploma de dames: J. G. de Jong, Uitgeest; A. Ho nig en H. H. L. Dorant, Beverwijk; M. de Jong, Velsen; L. F. Vos, T. C. Nonne- kes, I. Don, H. A. v. d. Klinkenbei-g, E. B. Roest, allen Haarlem; G. van Za del, E. E. Weeteling, W. v. d. Linde, allen Heemstede; I. K. de Koning en S. H. J. Bruins Slot, Aerdenhout; E. M. Smit, Aals meer; A. Stelma, Nieuw Vennep; A. Vink, Hoofddorp en de heren: L. Montens en P. H. Eikel, Beverwijk; J. H. ten Have, Vel sen; J. H. van Wijk en J. M. Akersloot, Haarlem; R. O. de Jong, Santpoort. Dé kandidaten met behaalden tevens het middenstandsdiploma. Afgewezen 1 kandidaat. Haarlem. Voor de Middenstandsexamens zijn in Haarlem geslaagd: J. Kramer, F. L. Kroes, H. Krijnen, T. H. Kuiper, H. Kupe- rus, A. Kuyten, H. J. C. Kwakman, M. v. d. Laan, F. G. Lagerdijk, A. Kuyt, A. G. M. Lammerse, H. C. M. van Leeuwen, W. van Leeuwen, P. W. Lemmers, P. van Lies hout, T. N. Limmen, G. v. d. Linde, W. H. Linsen, D. M. Krijnse Locker, L. C. Log- mans, F. S. M. van LoonVan Nie, J. P. Maas, A. R. Malizia, J. P. M. Zumpolle, B. J. M. Mathot, M. E. Mathot, A. S. P. van der Meer, C. Meirmans, R. Mendel, J. W. Meuse, I-I. J. Mes, C. W. Metz, J. M. Metze- laar, C. Meijer, L. P. Miezenbeek, J. W. M. Miltenburg, H. v. d. Molen, J. B. A. Muller, A. Munsterman, C. M. Hogeboom, F. P. Nales, H. H. A. Nieman, G. van Nieuwburg, J. J. van Nieuwenhuyze, H. C. M. Noorder- meer, B. Numan, H. J. Onstein, F. A. Zwa ger, R. Oosthuizen. R. P. Oostwal, T. G. Overzier, C. J. Paap, J. J. Pollé, W. T. van Pomeren, J. Portegies, C. D. Portengen, F. A. Pouw, P. A. J. Praat, F. P. Prince, J. Pruis, M. Putman, L. J. Peters, K. M. Pe tersStroomer, H. B. Piepers, H. P. Platei, W. T. Platei, IJ. C. v. d. Pijl, J. N. Raven- stijn, A. de Redelijkheid, G. M. A. v. d. Reep, R. W. Riga, M. R. T. Roelofsen, C. M. Rood, M. C. T. v. Rooden, J. Roos. Af gewezen 15 kandidaten. Amsterdam. Voor het examen Engels M.O.-A is geslaagd D. Lodders, Haarlem. Schoonhoven. Aan de vakschool voor edelsmeden is geslaagd voor het einddiplo ma graveur H. J. Dal te Haarlem. De AM 2-bemanning heeft weer een premie-verdiend BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK GEBOREN: Andreas G., z. van H. de Reus en H. C. Duin te Velsen; Martin, z. van M. Rensen en G. Oosterhof; Hendrikus J. G„ z. van H. W. Zoontjes en A. Spren- kelink te Castricum; Elisabeth M., d. van P. Th. Wester en G. Strik; Catherina M. C„ d. van P. Bras en P. J. Bruines te Uit geest; Elisabeth J., d. van J. Stiemer en G. C. van Zutphen te Velsen; Ilse J., d. van K. J. Kroon en M. van Hal te Castri cum; Wiske J„ d. van J. Beuker en J. Arendz; Patricia A. M., d. van J. Pluimers en P. J. Houtbraken; Mathilde, d. van A. E. Lodewijks en E. Birkenfeld te Castri cum; Agnes B. M. d. van J. A. iMddel- hoff en B. A. E. de Wit te Castricum; Al- phonus G. G. G., z. van N. van der Putten en J. Vermeist te Beverwijk; Ma- rionne C.. d. van E. J. Streuli en J. Bakker te Castricum. Advertentie Qi **Oaalza** 3REESTRA AT 17 beverwijk (Alle verzoeken zo mogelijk voor tien uur zondagmorgen). IJMUIDEN Artsen: H. Bel, Mercuriusstraat 4, tel. 5675; J. Mac Daniël, Genestetlaan 4, Driehuis, tel. 4203. Apotheken: Apotheek Pleyler, Planeten- weg 52. Verloskundigen: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; me juffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 7945; mejuffrouw E. W. Engelhart, Moerbergplantsoen 143, tel. 7949. SANTPOORT: Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 135, Sant poort-Dorp, tel. 8570. Apotheken: Apotheek de Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 8284. VELSEN: Wijkverpleging: zuster M. v. Gelder, Lange Nieuwstraat 34, IJmuiden, tel. 4378, IJmuiden-IJmuiden-Oost; zuster C. Kist de Ruyter, Wijk aan Zeeërweg 114 IJmuiden, tel. 5083: IJmuiden, IJmuiden-Oost; zuster D. Spies, Geel vinkstraat 27, Velsen-Noord, tel. K 2510 3936, Velsen-Noord. Velsen-Zuid; zuster Bakker, Duinweg 52, Santpoort-Station: Driehuis, Santpoort-Noord, Santpoort- Zuid. VELSEN (N.)—BEVERWIJK Artsen: van zaterdagmiddag 32 uur tot zondagmorgen 9 uur: M. A. de Ruyter, Dr. Schuitstraat 44, tel. 3553. Van zon dagmorgen tot 's avonds 12 uur: C. Ver- selewel dè Witt Hamer, Vondellaan 60,' tel. 3969. Apotheken: De zondags-.en, nachtdien sten worden waargenomen door apo theek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, Heemskerk, tel. 025122666. Apotheken: De Heemskerkse apotheek, Maevelaan 48, tel. 2490. Kraam- en wijkverzorging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk Wijkverpleging: zr. Luyting, Prins Bern- hardlaan 3, tel. 4324. Kraamverzorging: zr. majoor, v. Olden- borghweg 38, Wijk aan Zee, tel. 02517 343. CASTRICUM Arts: Van Leesten, Bakkumerstraat 48, tel. 2428. Wijkverpleging: Zr. Boots, Kon. Juliana- straat 14, tel. 2544. Verloskundige: mevr. ScholtenKloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: apotheek Ouwerkerk, Bur- gem. Lommenstraat 6, tel. 2500 is dage lijks van 8 tot 18 uur en nadien en zon dags voor spoedgevallen (ook des nachts) geopend. GESLAAGD De heer W. J. de Ligt uit Heemskerk is aan het Koninklijk Technicum P.B.N.A. te Arnhem geslaagd voor het examen ma chineconstructeur. Omdat, er in V.elsen-Zuid geen uitbreidingsmogelijkheden meer is, heeft de directie van de metaalwarenfabriek Batavier" n.v. moeten uitzien naar een andere vesti gingsplaats. Die heeft zij gevonden in de gemeente Hoorn. Aldus verlaat een sedert 1939 in Velsen gevestigd bedrijf deze gemeente. De directie had wel plannen om het be drijf dicht bij het Noordzeekanaal uit te breiden, doch Rijkswaterstaat maakte daartegen bezwaren in verband met de toekomstige kanaalverbreding van de zui delijke oever. Tot 31 december heeft men nog de be schikking over het fabrieksgebouw. Daar na zal het worden gesloopt, zo deelde Rijkswaterstaat de directie mede. Nog een reden waarom het bedrijf Vel sen verlaat de verhuizing is inmiddels in volle gang —zijn de grondprijzen. Twintig gulden per vierkante meter Vel- sense grond vond de directie te hoog. In Hoorn kan men goedkoper terecht. Hoorn blijkt volgens de directie ook een gunstige plaats te zijn voor de aanvoer van grondstoffen voor de fabriek, waar hoofdzakelijk halffabrikaten worden ver vaardigd. In Hoorn wordt het bedrijf ook sterk uit gebreid. Men heeft daar op het industrie terrein de beschikking over een terrein van 8600 vierkante meter. In Velsen over slechts duizend vierkante meter. Het be drijf wordt ruim drie en een half maal zo groot als in Velsen. In de fabriek te Velsen werkten onge veer dertig mensen. Een gedeelte van het personeel gaat mee naar Hoorn. Hier zul len meerdere arbeidskrachten worden aan getrokken, omdat het bedrijf zo sterk wordt uitgebreid. Het bedrijf zal onder de zelfde naam voortbestaan. FILMAVOND IN HERV. KERK Als onderdeel van het kerkewerk voor de badgastén vond in de Ned. Hervormde kerk te Wijk aan. Zee de vertoning plaats van de film „Die letzte Brücke". De pu blieke belangstelling hiervoor was zo groot dat reeds ver voor het aanvangsuur alle plaatsen bezet waren. Ds. J. A. Eek hof deelde mede dat het behandelde in deze film het onderwerp zal zijn voor zijn prediking van aanstaande zondag. De vertoonde Duitse speelfilm, waarvan de Nederlandse titel is „Mensen, zoals gij en ik" werd enkele jaren geleden op het filmfestival in Cannes bekroond met de internationale prijs. Zondag aanstaande zal in Castricum de jaarlijkse wielerronde worden gehouden. Zoals gebruikelijk wordt die ook nu ge organiseerd door de Zaanse Wielerclub D.T.S. onder auspiciën van de plaatselijke V.V.V. Voor de adspiranten is te half twee een wedstrijd over 25 kilometer vastgesteld en de amateurs starten om half drie voor een wedstrijd over 100 kilometer van ongeveer 85 ronden. Een van de kanshebbers is de Cas- tricummer Cees Lute. We nemen aan dat hij na de succesvolle overwinningen van zondag j.l. in Veldhoven (Br) en die in Heiloo op woensdag j.l. vooral voor eigen publiek zal willen zegevieren. Ook zijn broer A. Lute is van de par tij en daarnaast zullen beslist ook de Alk maarder Ottenbros, Frans Balvert uit Krommenie en Pronk en Reekers uit Am sterdam voor een spannende strijd zor gen. Er wordt weer een klassements wedstrijd gereden om een bekend merk horloge dat ook dit jaar beschikbaar ge steld wordt door een juwelier. Tussen de twee wedstrijden in zal de voorstellingsronde plaatsvinden van dé deelnemrs aan de Tour De Flevo het wielerevenement voor de Castricumse jeugd uitgaande van de Jeugdclubs. GESLAAGDE ZIEKENDAG De jaarlijkse ziekendag, ook nu weer georganiseerd door de Lidwina-sectie in de aula van de St. Gerardusschool te Cas tricum, is weer bijzonder geslaagd te noe men. Ruim 24 personen hebben daardoor weer een mooie dag gehad, die begonnen werd met een h. mis welke werd opgedra gen door pastoor Minnebo met assistentie van de kapelaans J. Tuyp en H. Schrama. Tijdens de mis hield kapelaan Wenneker van Bakkum de predikatie. Na een feeste lijk ontbijt, met geestelijkheid en doktoren en het bestuur van de St. Elisabethvereni- ging, was er voorts een recreatie en om drie uur werd deze ziekendag besloten met een plechtig lof, gecelebreerd door pastoor De Wit met assistentie van de kapelaans Wenneker en Van der Wel. Deze keer werd ook weer medewerking verleend door het koortje van „Duinenbos" onder leiding van de heer P. A. van Westen. Het werd een geslaagde dag, dank zij ook medewerking van de parochianen. Advertentie Een bijzondere aanbieding in onze PLEIN 1945 no. 48 - TELEFOON 7549 Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Ella van Antwerpen: Areas, Rotterdam; Flevo, Gdynia; Minde, Londen; Avony, Gdynia: Wilhelm Nubel, Geestemünde, Antwerpen; Grebbestroom, Huil; Swift, Londen; Jans, Londen; Lingestroom, Lon den: Cote du Nord, Le Havre; Loke, Antwerpen; Ocean Tramp, Alexandrië; Veritas, Rotterdam; Aurora, Rotterdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Alkaid van Marmugoa, erts Hoogovens; Lekkerkerk, Rotter dam: Veen dam, Sundsvall: Wulp, Manchester; Eina, Pateniemui; Mees Cremer, Danzig, bijleg ger IJmuiden; Ardeas, Bari: Rossum, Bahrein. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Tannstein naar Cristobal: Esso Emden, Hamburg; Elsa, Go thenburg; Sankt Johann, Randers; Malgomay, Narvik; Clio, Helsinki; Oranje, Southampton; Jagersfontein, Southampton; Ameland, Karlstad; Arabritt, Gefle, ledig Hoogovens; Earsfield, Mid- dlesborough; Aries. Stugsund; River Afton, Nor denham. ledig Hoogovens; Gronitas, Londen, walsmateriaal van IJmuiden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden; Erebus naar Dagenham, walsmateriaal van IJmuiden; Langlee- clyde, Bremen; Westland, Bremen: Regina, Cu rasao: Zaanstroom, Londen; Vliestroom, Huil. IN EEN PROPVOLLE, NIEUWE TENT heeft het Kindercircus Bas in Santpoort haar galavoorstelling van dit seizoen gegeven. Een zeer aantrekkelijke, vrolijke en vlotte voorstelling. Vakantiebesteding op zijn best. De kinderen doen het voor hun plezier en de opbrengst komt ten goede aan het tehuis voor polio- patienten, het „Zeehospitium" in Katwijk. Een uur voor de voorstelling waren er nog maar zes van ae honderdvijfentwintig plaatsen te krijgen. De rest was al besproken. Dit is wel een bewijs van de faam die het kindercircus Bas in de loop der jaren heeft gekregen. Tien voor acht gingen de poorten open en stroomde de menigte, veel jong maar ook wel oud, langs het hokje van cassière Mar ja Vrolijk de tent binnen. pn,d,er. accuraat spel van het circusor- kést béstaa'nde uit acCardeonnist Gerard Versteeg kon ieder slpchts met moeite een zitplaatsje vinden. Na veèl persen, duwen en opschuiven kondigde directeur Cor Vrolijk (de immer opgewekte maar kordaat optredende ceremoniemeester het eerste nummer aan: „De Verinas", Ve ra Hoogland en Ineke Kossen met hun gitaren. Zij zorgden met enige tophits voor een aantx-ekkelijke opening. Gewicht- heffer Samson (Piet Wessels) bracht met zwellende spierbundels gewichten van hon derd kilogram boven het hoofd. Bewonde renswaardig. Nog bewonderenswaardiger evenwel was de wijze waarop clown Fifo deze gewichten uit de piste droeg: onder iedere arm een gewicht van honderd ki logram. Het werd allengs warmer en rokeriger in de tent. „De Candesas" (Nel Schouten, Mieke en Anja Spiering) lieten zich daar door niet weerhouden van een nummertje spectaculaire grondacrobatiek. Na span ning ontspanning: monsieur Clack, Fifo en 'n koe deden menigeen dubbelvouwen. Dat was ook het geval met Tarzan Piet Wessels die zijn beer en zijn aap (Harry Verwonderen) slecht in bedwang had. De dieren waren er maar node toe te bren gen optelsommetjes te maken en dienden hun baas menige lel toe. Een lange zweep zou wellicht wonderen doen. De Rikardies Kees Schippers en Eddy Hoogland verrichtten allerlei wonderbaar lijke toeren op een nog wonderbaarlijker zilverglanzende fiets, door de oudste zelf vervaardigd. Terecht veel applaus voor deze jongens. Intussen was Jan Bas, de leider van het circus, achter de schermen druk in Advertentie Alle types in voorraad BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK HUIS AAN PEPERSTRAAT BRACHT 17.500 OP Donderdagmiddag 'heeft de jongste nota ris in Nederland, de heer B. M. A. Baten burg te Beverwijk zijn eerste openbare verkoping gehouden. Het betrof een wo ning en terrein met bergplaatsen aan de Peperstraat, waarvan de woning dadelijk na betaling der kooppenningen was te aanvaarden. Een en ander behoorde bij de nalatenschap van wijlen de heer Ph. B. Schram, Peperstraat 34, aldaar. De be langstelling voor deze verkoop was niet bijzonder groot. Het gehele perceel werd opgeboden door de heer J. Schram tot 11.600 en daarna gemijnd door de heer H. Smit, administrateur van het Rustoord „St. Jozef", op 5.900. Totaal dus 17.500. de weer met schminken en het geven van regieaanwijzingen. De zaak ging goed. In de pauze werd een collecte gehou den voor het poliofonds die een aardige duit opbracht. Verder was chocoladeijs verkrijgbaar. Het eerste programmapunt na de pauze kwam voor rekening van de gastartiste, het slangenmeisje Marja Van Wanrooy uit Haarlem. Bijzonder trof ons haar touwtje springen op een been. het andere been op eigenaardige wij ze in de nek gelegd. In het vouwwerk was Marja trouwens toch sterk. De circuslei ding hoopt dat zij het niet bij dit eerste optreden voor circus Bas zal laten. Goochelaar Fransky, Frans Hoeben to verde uit lege kokers een groot aantal doekjes en bloemen en op de gezichten van de toeschouwers een uitdrukking van op rechte verbazing en bewondering. In het licht van de twee schijnwerpers voerden de „Flying Sisters (Mieke en Anja Spiering) huiveringwekkende toeren uit aan de trapeze. „De Realtos, Frans Hoe ben, Karei Hoeben en Ewald, buitelden over het zeil en in het zaagsel of het niks was. Ook in de touwladders toonde zij verbluffende staaltjes. Het programma werd vrolijk besloten met een optreden van de muzikale clowns (Rens Bas en Gert Bas) en Monsieur Clack (Wim Bloemzaad). Daarna kwamen alle artisten zwetend en met zaagsel in haar en kleren nogmaals allen tegelijker tijd in de piste. Zij werden in de bloemen gezet en namen juichend afscheid van hun publiek. Een extra woord van lof verdienen wel accordeonnist Gerard Ver steeg, die de nummers goed begeleidde en ondersteunde, en de helpers Hans van Eken, Niel Spieker, Henk Put en Jaap Halma, die de pauzes tussen de nummers tot een minimum wisten terug te brengen door een vlot aanbrengen en wegdragen van requisieten. Jan Bas nam vlug even zijn bloemen in ontvangst en verdween toen weer ach ter het doek. Hij houdt zich liever wat op de achtergrond. Een jeugdleider zou echter trots kunnen zijn op de wijze waar op Jan Bas de jeugd weet bezig te houden. Als de belangstelling voor het optreden van het Kindercircus Bas zo groot blijft zal men moeten overschakelen op twee voorstellingen per avond. Op twaalf augus tus komt het circus een voorstelling ge ven voor zeshonderd kinderen uit Velsen- Noord, en IJmuiden in het Kennemer The ater te Beverwijk of in een grote tent.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5