Fanfani formateur van de nieuwe regering te Rome WERELDNIEUWS V.S. zouden kunnen bewijzen dat RB-47 grens niet schond NAAIMACHINES Van dag tot dag\ De „Ombudsman Dié is pas lekker.... dié prikt niet! KONINGIN ELIZABETH ONTVING PILOTENHELPERS OP TUINFEEST Bonn meldt Russische machtsontplooiing rond Berlijn 3 j Communistische opzet om volksfront te formeren grandioos mislukt In september een parachutistenreünie in l eghel Tragedie in Nubische woestijn nu opgehelderd Stuwdam in Noord-Italië Engeland wordt ingelicht over verkenningsvluchten V.S. zouden Frankrijk de Polaris aanbieden „Feuilleton" van Lodge na dorre Sovjet-klacht in Veiligheidsraad - Gp de <~Praatótoel ENGEL Chauffeur op de thee hij Th ai lands koningspaar Enorme bosbranden in negen staten der V.S. ZATERDAG 2 3 JULI 1960 f I 33 Zweden, Denemarken en Finland heb ben een „Ombudsman", hetgeen letterlijk betekent: man, die een plicht heeft tegen over de maatschappij, zo lezen wij in het jongste nummer van „Wending, maand blad voor evangelie en cultuur". In feite is die „Ombudsman" een door het parle ment benoemde commissaris, bij wie alle staatsburgers klachten kunnen indienen over misbruiken van de ambtelijke orga nen. Hij beschikt over zeer grote bevoegd heden om deze klachten tot aan de bodem toe uit te zoeken. Hij fungeert als extra veiligheidsklep tegen bureaucratische praktijken. In ons land kan men zich mei soort gelijke klachten wenden tot het parlement en tot de Koningin. Maar daarover merkt „Wending" in een uiterst voorzichtige for mulering op: „het onttrekt zich aan onze waarneming of deze wegen geheel en al zonder obstakels zijn." Met alle respect voor die voorzichtigheid menen wij onzerzijds dat het bestaan van zulke obstakels in de praktijk herhaalde lijk en duidelijk is gebleken. Er zijn niet alleen concrete obstakels die een vlotte en efficiënte behandeling van dit soort klach ten in de weg staan; er zijn ook psycho logische obstakels die in vele gevallen moeten worden overwonnen voordat iemand, die zich door een ambtelijk or gaan onjuist behandeld acht, zijn toevlucht neemt tot een beroep op de Koningin of op het parlement. Mét „Wending" geloven wij daarom, dat het zeer zeker de moeite waard zou zijn, te onderzoeken of het instituut van de „Ombudsman" de rechtszekerheid in ons land kan verhogen. In Engeland heeft het Skandinavische systeem al zodanig de aandacht getrokken dat de Britse regering een dergelijk onderzoek instelt. Zij heeft zich daarbij laten voorlichten door de Deense „Ombudsman", professor Hur- wi tz. De Nederlandse regering heeft zich in het verleden lange tijd beroepen op haar overtuiging dat de rechtszekerheid in ons land perfect zou zijn - namelijk voordat zij ertoe kon besluiten, voor Nederland het individuele klachtrecht bij de Commissie voor de Rechten van de Mens, ingesteld door de Raad van Europa, te aanvaarden. Gelukkig is zij op de dwaling teruggeko men. Laat zij nu ook eens naar het Noor den kijken om te zien of een instelling als de „Ombudsman" in ons land niet even goed zegenrijk werk zou kunnen doen. Advertentie sinaasdppeldrank 'per flesje.0.27 .^Qrole gczinsilc s0,60 ROME (Reuter/AFP) President Gronchi van Italië heeft oud-premier Amintore Fanfani, een lid van de linker vleugel der christen-democratische par tij. opdracht gegeven een nieuwe rege ring samen te stellen die in de plaats moet komen van de christendemocrati sche regering-Tambroni, die afhankelijk was van neo fascistische steun en drie dagen geleden aftrad. De opdracht aan Fanfani werd gegeven nadat drie cen trumpartijen, de liberalen, de sociaal democraten en de republikeinen, die samen veertig zetels hebben, besloten hadden de christen-democraten in de Kamer van Afgevaardigden te steunen. (Van onze correspondent) ROME Het lijdt geen twijfel, dat Italië twee weken geleden gevaar liep door een burgeroorlog te worden geteisterd. De alleszins gerechtvaardigde reactie van een groot deel der burgerij tegen het onbe schaamde voornemen der fascisten om hun partijcongres uit te schrijven in Genua, de stad hij uitnemendheid van de ver zetsbeweging en tot erevoorzitter van dat congres de man te kiezen, die duizenden Genuezcn naar dc Duitse vernietigings kampen beeft doen vertrekken, werd uit gebuit door de communisten. Iïel viel de partijgenoten van Togliatti niet moeilijk de terecht verontwaardigde massa een rad voor de ogen te draaien. „De rege ring van Tambroni is een regering, die in stand wordt gehouden dank zij de steun der fascisten; de politie gehoorzaamt aan die regering; dus (en in dat ..dus" schuilt de drogreden) stelt zich dc politie in dienst van het fascisme". Het zag er even naar uit, dat werkelijk een „volksfront" zou worden gevormd, onder communis tische leiding. De veel te hardhandige en ruwe metho den der politie, vooral in Rome en Reg- gio Emilia waren allerminst geschikt om dat gevaar te bezweren. Gelukkig heeft de voorzitter van de Senaat, Merzagora, op het kritieke ogenblik een beroep gedaan op het gezond verstand en dank zij de matiging van de socialistenfhet na deze dagen Nenni nog beschuldigen van in de kaart te spelen der communisten, is een bewijs van totaal gemis aan gevoel voor politieke nuanceringen) en dc 'oek'-nde re delijkheid der sociaaldemocraten en repu blikeinen. heeft men het ergste weten te voorkomen. Van een volksfront is. tol gro te spijt der communisten, geen sprake meer ook al blijft zcals vanzelf spreekt de band, die voortkomt uit de gezamenlijke strijd der democratische partijen en der com- munisteh tegen het fascisme: maar die band wordt ook door het merendeel der christendemocraten, zij het soms te veel alleen met de mond. erkend. Politiek" activiteit Terwijl op de pleinen en in de straten weer volkomen rust heerst, ontwikkelen de partijen koe UnchS'w aHivite1' Om de democratie te redden hebben sociaal democraten. republikeinen en tenslotte na zeer veel strijd in eigen gelederen, ook dc liberalen hun steun beloofd aan een nieuwe, uitsluitend uit christendemo craten gevormde regering. Die regering zal noch naar links noch naar rechts brug gen trachten te bouwen en zodra er iets mocht gebeuren, wat een der drie kleine re centrumpartijen niet behaagt, heeft de ze het recht verder steun aan het kabinet t.e ontzeggen, dat dan automatisch zou af treden. Er gaan over Tambroni geruchten, die wij met groot voorbehoud neerschrijven, maar onze lezers 'och niet mogen onthou den. Men hoort hier en daar zeggen, dat Tambroni ten zeerste ontstemd is over de houding van het christendemocratische partijbestuur en dat hij met name in de partijsecretaris Moro een tegenstander ziet. Hij zou voornemens zijn binnenkort (Van onze correspondent) LONDEN. Het was een erebcloon aan allen, die een rol gespeeld hebben in bet Europese verzet, dat koningin Elizabeth gisteren de honderd deelnemers aan de internationale reünie van de Royal Air Force Escaping Society, de vereniging van ontsnapte Britse vliegers, die na neergv vk>rt te zijn overal in bezet Europa met de hulp van burgers naar Groot-Brittannië werci-m terug gesmokkeld, om opnieuw de strijd aan te binden, op haar jaarlijkse grote zo- mcrreceptie in de tuinen van Buckingham Palace heeft ontvangen. Het tuinfeest werd door achtduizend per sonen bijgewoond. De heren verschijnen doorgaans in jacquet en duifgrijze hoge hoed en de dames in zomertoiletten. Er heerst een typisch Engelse sfeer. De groep verzetsstrijders viel op omdat zij niet het mode-uniform droegen. De pilotenhelpers kwamen uit acht landen. Het was een bijzondere eer voor ons land. dat één van de drie personen, die de Koningin aan zich liet voorstellen een Ne derlander was, namelijk de heer W. V. Boekhold uit Venlo. aannemer van beroep, die talrijke Britse en geallieerde piloten heeft geholpen. Eén hunner bleef tot het eind van de bezetting in Nederland om aan het verzet deel ie nemen. De heer Boekhold heeft eenzelfde Britse piloot tot tweemaal toe gehuisvest. Na beide keren, dat hij werd neergeschoten, wist hij Enge land veilig te bereiken. Dc derde nv;< d stortte hij neer bij Duisburg en werd, ter wijl hij aan zijn parachute hing, door een Duitser doodgeschoten. Later heeft de heer Boekhold dit tragische feit van de moeder van de piloot vernomen. „Ik lijk de uitver korene van vorstinnen te zijn", merkte de heer Boekhold op. „Na de bevrijding ben ik voorgesteld aan Koningin Wilhelmina en later aan Koningin Juliana". Het gezelschap is inmiddels via Parijs en Brussel naar huis teruggekeerd Door heel Europa vormden zij een onzichtbare keten. Thans ontmoetten zij elkaar voor hel eerst de procureur-generaal uit Noorwegen, de graanhandelaar uit Neder land, de huisvrouw uit Brussel, de boerin uit de Pyreneeën, de landarts uit Italië, de timmerman uit Griekenland. Achter hen rijzen op de duizenden huns gelijken, die ondergegaan zijn in de gemeenschappelijke strijd, die hun leven eindigden voor tv-l vuurpeloton of in de concentratiekampen. Al deze vrolijke, opgeruimde en gewone mensen, waren stuk voor stuk als van zelfsprekend bereid het grootste offer te brengen. Ondanks de vakantiestemming voelde men in dit samenzijn iets van de onverwoestbare kracht welke Europa en de vrije wereld samenhoudt. Nederlanders in 1982 Het plan bestaat in de komende jaren nationale reünies voor elk land afzonder lijk in Londen te houden en dan grotere aantallen voormalige verzetslieden, pilo tenhelpers en hun vrouwen voor een va kantie uit te nodigen. In 1982 zal een groep uit Nederland komen. In september wordt in Veghel een herdenking gehouden van de veldslag om de corridor naar Nijmegen, waarvoor een groot aantal Amerikaanse. Canadese en Britse parachutisten is uitge nodigd. In samenwerking met de voorma lige verzetsgroepen van Rotterdam en Vlaardingen-Westland zullen de buiten landse gasten een dag in Rotterdam door brengen. Ktok-mis De heer C. van Laanen uit: Dinther (Noord-Brabant) heeft aan de sec.v.'res.-e van de Escaping Society een in de vorm van een propeller gegoten gietijzeren klok aangeboden. Deze klok komt te hangen in het nieuwe kantoor der vereniging. Al eerder had de Nederlandse groep de Society een luidbel aangeboden. Doordat men deze in de correspondentie een ..clock" bad genoemd was men in Londen hopast- verbaasd een „bell" te ontvangen. Een klok is in het Engels het uurwerk met wijzerplaat. Om het misverstand goed te maker! kwam men in Nederland op de gedachte om bij het tegenwoordige bezoek de Society te verrassen met een echte klok. uit de partij te treden om zich te voegen bij de groep rooms-katholieke „die-hards" die onder leiding van de oerconservatieve dr. Gcdda. de leider van de „burgerco- mité's" een nieuwe „rooms-katholieke par tij" zouden willen stichten, die de steun zou genieten zo al niet van het Vatikaan, dan toch van het zogenaamde „Pentagon", de groep der zeer invloedrijke Curiekar dinalen, die onder Pius XII. meer dan on der dc huidige Paus de politiek van het Vatikaan ten opzichte van Italië bepalen. Die „rooms-katholieke partij" zou dus in vele streken in hogere mate de steun van de geestelijkheid achter zich hebben dan de christendemocraten, die naar het oor deel van dc leidende figuren in de Katho lieke Actie te veel geneigd zijn het oor te lenen aan andere, democratische, maar niet-confe'ssionele, partijen. Wat niet van minder belang is: zulk een partij, conser vatiever en klerikaler dan de christen-de mocraten, zou bijna zeker de niet zozeer op sociaal, dan wel op economisch gebied zeer conservatieve Confindustria achter zich hebben. De Italiaanse industriëlen, die door gaans zeer weinig sociaal gevoel hebben, zijn niet gekant tegen samengaan met de meest klerikale elementen indien zij me nen. dat dit het proces van socialisering en de strijd tegen de monopolies en kar tels kan tegenhouden. Zij zijn evenmin vies van fascistische bijstand en zien maar één gevaar: het communisme, waarbij zij dan gemakshalve Nenni een „sociaal-com munist" plegen te noemen. Dat er iets gaande is en dat men wellicht op den duur tot de vorming van zulk een con- servatief-klerikale partij zal komen (voor al wanneer de christen-democraten, wat vrijwel onvermijdelijk is, de „steun van buitenaf" of. erger nog. de rechtstreekse deelneming aan een toekomstige regering der Nenni-socialisten zouden aanvaarden) lijkt ons waarschijnlijk. Of Tambroni. die tot voor kort als een linksgeoriënteerd christen-democraat werd beschouwd, maar die nu wel bewezen heeft, dat hij, wanneer het er om gaat macht en invloed in zijn persoon te verenigen, zelfs niet te rugschrikt voor de heus niet gratis ver leende steun der fascisten, tot zulk een partij zou toetreden, is iets dat de toe komst leren zal. Voorlopig is van belang, dat er een nieuwe regering tot stand komt, die al thans gedurende enkele maanden orde en rust weet te handhaven, zonder zich te be dienen van een politie-apparaat, dat blijk gegeven heeft van een neiging tot over dreven hardhandig optreden. De onvolpre zen „Carabinieri", die zelden aanleiding geven tot moeilijkheden en die door de bevolking worden gerespecteerd, zijn ruimschoots voldoende om de orde te be waren, nu wel gebleken is dat de com munisten allerminst succes hebben gehad met hun pogingen om een Volksfront te vormen. BONN (UPI) De Westduitse regering heeft meegedeeld, dat Russische en Oost- duitse troepen een ring hebben getrok ken rondom Berlijn. Volgens Bonn heb ben de Russen negentien garnizoenen en tien militaire vliegvelden in de onmiddel lijke nabijheid van Berlijn. De Oostduit- sers hebben er veertien garnizoenen ge legerd. De woordvoerder van de Westduitse re gering gaf geen bijzonderheden over de sterkte van de Russische eenheden, maar hij schatte dat de Oostduisers 12.000 man om het Westelijke stadsdeel van Berlijn samengetrokken hebben. In aanvulling daarop beschikken zij over 13.000 zwaar bewapende politiemannen, georganiseerd in paramilitaire regimenten, 2500 gewone politiemannen en ongeveer 30.000 leden zogenoemde fabrieksarbeidersmilities. AVASHINGTON (ReuterDe Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Herter verklaarde donderdag op zijn persconferentie dat Kroesjtsjev's dreige menten. om een vredesverdrag met Oost- Duitsland te sluiten, het moeilijker voor de Westduitse bondsdag hadden gemaakt om te beslissen of hij, zoals in de afge lopen vijf jaar was geschied, een sep- tember-zitting in West-Berlijn zou houden. Hij voegde hieraan toe dat het Ameri kaanse standpunt met betrekking tot Berlijn ongewijzigd was gebleven. „Het is geheel aan de Westduitse autoriteiten voorbehouden om hierin een beslissing te nemen", aldus Herter. Diplomatieke waarnemers achten 't mo gelijk. dat Moskou bij een weer acuut worden van de Berlijnse kwestie met de ze nieuwe voorstellen voor de dag zal komen. CAIRO (UPI) Vrijdag is officieel ko men vast te staan, dat de Amerikaanse student Donald Shannon vorig jaar met nog een Amerikaanse student en twee Franse studenten is omgekomen in de Nu bische woestijn, tijdens een poging Afrika te doorkruisen met twee auto's. Drie maanden nadat de vier jongelui in juli aan hun expeditie begonnen waren wer den vier lichamen gevonden aan de Egyp- tisch-Soedanese grens. Drie ervan werden onmiddellijk geïdentificeerd, over het vierde bestond onzekerheid. Het zou Shan non kunnen zijn of de Nubische gids, die de expeditie vergezelde. In de omgeving van de plek, waar de ze doden werden gevonden waren tekenen, dat de laatste twee een vreselijk gevecht moeten hebben geleverd or.i het laatste beetje water. Verder waren er sporen, die leidden over de grens met Soedan, zodat aangenomen kon worden, dat Shannon of de gids, misschien na de ander gedood te hebben, ontkomen was en nog in leven zou zijn. Bij een nieuw onderzoek van de Amerikaanse ambassade in Cairo, op ver zoek van de ouders van Shannon, is ko men vast te staan, dat het stoffelijk over schot dat. van de student was. Donderdag hebben de Egyptische auto riteiten de dode met de officiële overlij- densacte overgedragen aan de Ameri kaanse ambassade. Vrijdag is het begra ven on de rooms-katholieke begraafplaats in Cairo. Deze foto kan slechts een bescheiden indruk geven van de machtige stuw dam, welke op het ogenblik in aanbouiv is bij Belluno in Noord-Italië. De be tonnen ivand, waarvoor 348.000 ku bieke meter beton moest worden ge stort, is 265.50 meter hoog doch slechts drie meter breed: 336.000 kubieke me ter grond en rotsen werden afgegraven voor de dam, die, naar men hoopt, in augustus gereed zal zijn. WASHINGTON (U.P.I.) De Verenig de Staten hebben in principe toegezegd Engeland vooraf op de hoogte te houden van alle Amerikaanse verkenningsvluch ten van Britse bases, die waar ook in de buurt van de Sovjet-Unie zullen komen. In ambtelijke kringen werd verklaard, dat de toezegging waarschijnlijk zal worden toegevoegd aan het akkoord van 1951 be treffende hel gebruik van bases in Enge land door de Amerikanen. Tussen Ame rikaanse en Britse ambtenaren zijn be sprekingen gevoerd van het moment af dat premier Macmillan aan president Eisenhower had verzocht de overeenkomst van 1951 te herzien, met het oog op een recent incident. Dat betrof het neerschie ten door de Russen van een in Engeland gestarte Amerikaanse straalbommenwer- per van het type RB-47. Labour oefent in Engeland zware druk op Macmillan uit om te bewerkstelligen dat Engeland niet onwetend betrokken raakt bij zulke Amerikaans-Russische incidenten. PARIJS, (Reuter) Vrijdagavond is te Parijs van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen, dat Spaak, de secretaris-gene raal der NAVO, de Franse regering een plan heeft voorgelegd, dat voorziet in het beschikbaar stellen van Amerikaanse „Polaris"-rakelten aan Frankrijk. In de koppen hiervan zouden dan Franse kern- ladingen kunnen worden aangebracht. De ,,Pölaris"-raketten zouden ter be schikking worden gesteld van het Franse leger en zij zouden onder uilsluitend Frans toezicht komen te staan. Terzelfdertijd zouden er op Franse bases andere raket ten worden opgeslagen, die onder contro le van de NAVO zouden komen. (Van onze correspondent in de V.S.) NEW YORK Een vale. langdradige speech van een rustig aanklagende Koez- netsov, daarna een felle, verbolgen ex plosie van Lodge, die de Russische aan tijging radicaal doch nog zonder be wijs ontkende, ziedaar in het kort een beschrijving van de eerste zitting der Vei ligheidsraad over het RB-47-vliegtuig, dat de Russen hebben neergeschoten boven de Barentszee. Koeznetsov, die in de Veiligheidsraad de klacht tegen de Verenigde Staten in diende, is een saaie man en een wijd lopig spreker. Gelijk men weet. hebben de Russen op 1 juli een Amerikaans vlieg tuig van het type RB-47 neergeschoten, omdat het binnen het territoriaal gebied van de Sovjet-Unie zou zijn doorgedron gen. De Rus hield een rede van een uur over deze zaak, maar in een kwartier had hij even veel, of juister, even wei nig kunnen zeggen. Het was de oude pro paganda tegen de Amerikanen, die een oorlog zouden voorbereiden, alsmede de oude verbolgenheid over de Amerikaanse bases. Als feitelijk nieuws deelde Koeznet sov mee. dat het Amerikaanse toestel be wapend was met geschut van twintig millimeter en voorzien van fotografische radio-electronische instrumenten. Het doel van de vlucht zou onder meer zijn ge weest het Russische radarsysteem te be spioneren. Daar de vlucht, strikt geheim moest blijven, mocht de bemanning geen radiocontact onderhouden met haar basis in Engeland. Het toestel naderde Archan gel met een snelheid van ca. 900 km. per uur. Deze keer had de Sovjet-Unie slechts een jager gezonden om het toestel neer- te schieten, doch het zou alle recht heb ben strategische raketten te gebruiken in een dergelijk geval. Dit was kennelijk een dreigement tegen de bases in landen, die to(. Amerika's bondgenoten behoren. De Rus diende een resolutie in. die de Amerikaanse actie veroordeelt en er op aandringt deze praktijken terstond te sta ken. Cabot Lodge, de Amerikaanse woord voerder, kenschetste het Russische betoog als een niet-overtuigende en sinistere fa bricatie. Op het tijdstip, waarop het toe stel volgens de Russen was neergescho ten, was het vijftig mijl van de Russische kust. twintig minuten later was het ech ter nog steeds in de lucht, tweehonderd mijl van het punt dat de Russen noem den en vliegend in noordoostelijke rich ting. Nooit was het dichter dan dertig mijl uit de Sovjet-kust geweest. Lodge noemde voorts de Russische actie misda dig piralenwerk en Koeznetsov's rede een walgelijk stuk schijnheiligheid. Hij deed opnieuw een beroep op de Sovjet-Unie de bemanningsleden van 't Amerikaanse toe stel vrij te laten. Meer wenste Lodge vrij dag niet te zeggen over wat hij noemde 'n monsterachtige vertoning. Hij zal maan dagochtend zijn betoog voortzetten. Uiter aard heeft hij door alleen een klein deel van zijn feuilleton te publiceren het pu bliek in de Verenigde Staten benieuwd gemaakt, hoe de Amerikaanse autoritei ten zo goed op de hoogte zijn van de lot gevallen van het neergeschoten toestel. (UPI) De Amerikaanse regering ver zoekt de Veiligheidsraad te eisen dat de Sovjet-Unie de beide overlevenden die in Rusland gevangen worden gehouden onmiddellijk vrijlaat. Maandag, als de bespreking, die vrij dagavond door een vermoeide raad ver daagd werd, zal worden hervat, zal Cabot Lodge vermoedelijk bewijzen dat de RB-47 vrij ver van Russische grondgebied was. Daarvoor zal de Amerikaanse delegatie vermoedelijk een aantal geheimen in zake radioprocedures, radarpeilingen en dergelijke moeten onthullen, maar Was hington schijnt vastbesloten dit te doen. daar op geen andere wijze bewezen kan worden waar de V.S. de zekerheid van daan halen dat hun verkenningsvliegtuig ver van Russisch gebied werd neergescho ten. IJdelheid der ijdelheden Niemand minder dan de grote Ameri kaanse journalist Walter Lippmann schreef onlangs in zijn bekende rubriek, dal de Verenigde Staten van Am,erika „door bekrompenheid op weg zijn een tweede-rangs mogendheid te worden." Of dit waar is kan hij beter beoordelen dan ik; in ieder geval behoort er grote morele moet toe een moed die Lipp mann trouwens altijd aan de dag heeft gelegd i?i Amerikaanse kranten zoiets neer te schrijven. Want het is nu eenmaal altijd zó gesteld niet alleen in Amerika maar in alle landen ter wereld dat ieder volk zich verzet tegen een dergelij ke poging tot ondermijning van zijn „na tionale trots", een trots die bovendien nog dikwijls op niets gebaseerd is (of op „een beetje"). Wat mij betreft: ik zie het bezwaar niet om een tweede-rangs mogendheid te zijn. Ik geloof dat de wereld op het ogenblik drie eerste-rangs mogendheden telt: Ame rika, Rusland en China, en de vraag lijkt gerechtvaardigd of de bevolkingen dier landen daar enig voordeel van ondervin den. Leven zij gelukkiger dan de volken van mogendheden van de tweede tot de twintigste rang? Wat zou. u liever zijn: Chinees of Lichten- steinerR.us of Monegask? Komt een Zwitser of een Deen, een Zweed of een Nederlander, een Uruguees of een Noor tekort omdat hij geen Amerikaan is? Niet alleen ideëel, maar zelfs materieel? „Eerste-rangs" betekent, in verband met het begrip mogendheid, eerste-rangs in m a c h t, en ik geloof dat wat d i l begrip betreft, hel m.et de mogendheden precies zo gesteld is als met mensen, met indivi duele mensen. Natuurlijk zijn er genoeg mensen die evenals mogendheden) het bezitten van zo veel mogelijk macht als de verrukke lijkste zaak ter wereld beschouwen en een knapperd, die hen tot een andere overtui ging zal kunnen brengen. Ik geloof, dat slechts de nadering van de doocl dit kunst stukje kan volbrengen: die laat hen pas begrijpen welk een ontzaglijke waarheid is in het u-oord: „ijdelheid der ijdelheden: alles is ijdeV'. En zo is het met de volken ook gesteld. Zolang er mensen zijn, zullen er men sen zijn die streven naar macht (over andere mensen) en zolang er staten zijn, zullen er zijn die streven naar macht (over andere staten). Maar, gelukkig voor hen, zullen er mensen en staten blijven, die de heerlijk heid van machtig zijn niet begrijpen. Deze mensen en d e z e staten leven dikwijls 't gelukkigst. Flori.s Flaneur Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 1-4444 Van onze correspondent) LONDEN. Gisteren stopte een hoge Londense dubbeldeks bus voor het deftig ste aller Londense hotels, Clariages, een ongehoorde gebeurtenis, want voor dit diplomalenhotel houden alleen Rolls Roy- ces en andere glanzende limousines stil. Koningin Sirikit van Thailand, die met haar echtgenoot na hun bezoek aan de Britse koninklijke familie in het hotel logeert, had koning Phoemiebol n rit aan geboden in een spéciaal gehuurde, en voor het koninklijk paar gereserveerde bus. Zoals elke toerist zaten zij vooraan op het bovendek, de ideale manier om Lon den te zien. Zij hoorden de conductrice „Fares please" (wilt u alstublieft: beta len?) roepen en kregen twee kaartjes van sixpence (een kwarte). Na afloop kwam een grote verrassing voor de be stuurder. De koning en de koningin nodig den hem uit met hen de thee te gebruiken. Relletjes. Meer dan zestig politiemannen en tweehonderd betogers zijn vrijdag morgen gewond bi.i een gevecht van man tegen man in Omoeta in Zuid- Japan, .vaar .1 een tijd lang door mijn werkers gestaakt wordt. De politie deel de mee dat driehonderd studenten een aanval hebben gedaan op de politie die een politiebureau en de gebouwen van de mijnonderneming bewaakte. Een zeven duizend stakers en studenten, leden van Zengakoeren, een linkse stu dentenverenigingen, zijn uit Tokio in Omota gekomen om de mijnwerkers te steunen. Ongelukje. Een intercontinentale Boeing 707 van de Air France is vrijdag in een zwaar onweer van de startbaan op het vliegveld van Hamburg geraakt. Het toestel gleed van de met olie besmeur de baan af en kwam diep in zand en gras tot stilstand. Aan boord bevonden zich 82 passagiers, waaronder de West duitse ambassadeur in Tokio. Wilhelm Haas. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Koning-geleerde. Ter gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan van de Ko ninklijke Academie van Wetenschappen en het feit dat de universiteit van Lon den een eeuw geleden haar eerste ere doctoraat: verleende, heeft koningin moeder Elizabeth van Engeland.vrijdag een eredoctoraat uitgereikt aan koning Gustaaf Adolf van Zweden. De oromo- tor prof. Sutherland noemde in zijn ver antwoording van de toekenning, koning Gustaaf Adof „de koning-geleerde". De vorst is een oudheidkundige van gezag. Vuurgevecht. Aan de Syrisch-Israelische grens hebben vrijdag Israëlische en Syrische troepen elkaar verscheidene uren lang beschoten, aldus een Israë lische woordvoerder. Hij zei dat Syri sche troepen op Israëlisch gebied wa ren doorgedrongen. De Syriërs hadden het vuur geopend toen een Israëlische patrouille in het geweer kwam. Zangvereniging. In Serawak - een deel van Brits Borneo opereert een geheime communistische organisatie, die de re gering omver wil werpen, aldus meldt de regering van Serawak. De commu nisten maken voor hun activiteit onder meer gebruik van zangverenigingen en andere organisaties. De communisten hebben echter weinig succes bij de in boorlingen en werken voornamelijk on der de Chinezen van Serawak. aldus een rapport. SAN FRANCISCO, V.S. (AFP) Twee van de talrijke vliegtuigen, die deelnemen aan de bestrijding van de uitgestrekte bos branden, welke sinds een week negen sta len in het westelijk deel der V.S. teisteren zijn vrijdag in de vlammen neergestort. Vier vliegers kwamen hierbij om het le ven. Volgens de Amerikaanse autoriteiten is door de branden een der ernstigste situa ties ontstaan, die het westen van de V.S. sinds dertig jaren heeft gekend. Onderwater-vulkaan. Twee Japanse sche pen hebben melding gemaakt van een bijzonder woelige zee op 400 kilometer ten zuiden van Tokio. Zij menen, dat de woeligheid veroorzaakt werd dooi de explosie van een vulkaan onder wa ter. In 1952 heeft in dat gebied ook een onderzeese vulkaanexplosie plaatsgehad waardoor de visserij in gevaar kwam. Verleden. Drie uit Oostduitsland naar het Westen gevluchte jongemannen zijn ge arresteerd. Zij hebben afgelopen zondag op gebouwen, en trottoirs hakenkruisen en nazi-leuzen geklad in Pforzheim. Men was de jongelieden op het spoor geko men nadat zij in mei te Karlsruhe pam fletten met nazistische teksten hadden verspreid. Ontvoering. De ouders van het vijftien da gen geleden ontvoerde jongetje Graeme Thorne in Sydney (Australië) hebben vandaag via de televisie een beroep gedaan op de ontvoerders om het kind terug te bezorgen. De tekst van de oproep werd vertaald in 'n reeks Euro pese en Oosterse talen. De ontvoering is de eerste in de criminele geschiede nis van Australië.Óndanks grootscheep se politie actie is geen spoor van Grae me gevonden. De politie acht het uitge sloten dat het kind uit Australië zou zijn weggevoerd. Regeling. De Sovjet-Unie en Joegoslavië hebben een consulair verdrag onderte kend waarover te Belgrado besprekin gen zijn gevoerd. Het verdrag voorziet in de regeling van de consulaire betrek kingen tussen de twee landen, waaron der de bescherming van de staat en staatsburgers door consuls. Onrustig. Woensdagavond is in het partij bureau van de Cubaanse communisten te Havana een bom ontploft. Er werd weinig schade aangericht. Het was de tweede aanval op dit bureau in twee maanden. Uit het departement voor de Landbouwhervorming in Havana hebben twee gewapende mannen don derdag vijfduizend dollar geroofd. Relletjes. President Ydigoras-Fuentes van de Middenamerikaanse staat Guatema la heeft meegedeeld, dat er vier poli tiemannen om het leven zijn geko men bij relletjes in de hoofdstad van zijn land. Donderdagav -nd trokken er weer betogers door de stad ondanks de staat van beleg en de hiermee gepaard gaande beperkende maatregelen. Poli tie en soldaten gebruikter traangas om de betogers uiteen te drijven. Werkeloos toezien. De 99-jarige Edward Rodman Perry, vele jaren een bekende figuur in de straten van Sarasota in de Amerikaanse staat Florida is donder dag in een rusthuis overleden. Tegen iedereen die het maar horen wilde zei Perry dat hij geen dag in zijn leven had gewerkt. Volgens vrienden kon hij dat doen, want van vaderszijde had hij een vermogen geerfd. waarvan hij in zijn jonge jaren nog een reis door Euro pa had gemaakt en twee residenties in de Verenigde Staten onderhield. Autoweg. De Westduitse minister van Ver keer Seebohm heeft de modernste auto weg van Beieren, die de route Berlijn Neurenberg met München verbindt, vo het verkeer opengesteld. Het project omvat een 580 meter lang viaduct op 53 betonnen zuilen die tot elf meter hoog zijn.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3