Chefarine 4 De bananencultuur biedt goede toekomst aan de landbouw Lager dividend Boom-Ruygrok Circulatie blijft op hoog peil Nieuwe lening B.v.N.G. Weinig verandering in politiek SCHEEPVAARTBERICHTEN De beurs Duidelijke invloed van loonsverhoging 11 SURINAAMSE MINISTER MISHRE Voorkeur voor Nederlandse onderneming Besprekingen over Brits lidmaatschap KSG BETER EN SNELLER De weekstaat Geldmarkt ruimer 100 min. 41/2%, 99Y2% DE INSTITUTIONELE BELEGGERS IN 1958 Ver schuiving naar onderhandse leningen Hallstein verwacht communistisch economisch offensief Bouw van intercontinentale raketten in V.S. vertraagd WOENSDAG 27 JULI 1960 (Van onze Haagse redacteur) „In Nederland is geld, er is kennis van zaken en ik hoop vurig, dat er ook pioniers geest is. Want w(j hebben in Suriname geen tyd om de resultaten van een jarenlange studie af te wachten. Wanneer ik begin augustus naar Paramaribo terug ga, wil ik graag op concrete resultaten kunnen bogen". De vijfenveertigjarige Surinaamse mi nister van Landbouw, dr. S. Rambaran Mishre, met wie wij in het Haagse Hotel des Indes over de agrarische problemen van zijn land spraken, doelt met deze woorden speciaal op de besprekingen welke hy tezamen met de directeur van de afdeling landbouw, veeteelt en vissery, ir. G. R. Tiggclman, met het Nederlandse bedrijfsleven voert over de bevordering van de bananencultuur. Het hoofdgewas van de Surinaamse landbouw, rijst, maakt het economisch ge sproken niet zo best en bananen liggen voorlopig aanzienlijk beter in de markt. De Surinaamse regering wil de bananen cultuur dus graag stimuleren om de po sitie van de kleine landbouwbedrijven het gezinsbedrijf ter grootte van twee tot drie hectaren overheerst te verbeteren. Omdat de kleine boeren niet in staat zijn zelf de problemen van transport en afzet op te lossen, moeten zij kunnen inhaken op de activiteit van de grote plantages. Reeds heeft de regering in de Prins Bern- hardpolder in Nickerie een proefveld van honderd hectaren beplant en is men be zig met de beplanting van een zelfde op pervlakte in de nieuwe Santo Bomapolder, waarvan een deel in 1961 aan kleine boe ren zal worden uitgegeven. Het is echter niet de bedoeling van de Surinaamse re gering zelf als ondernemer te gaan optre den, zodat zij naar een particuliere cul tuurmaatschappij zoekt die daartoe bereid is. Voor transport en afzet is reeds een voorlopige oplossing getroffen en die twee aspecten van de bananencultuur zullen ook in de toekomst weinig moeilijkheden ople veren. Het gaat er echter om het bedrijfs leven ook voor de produktie te interesse ren. Dr. Rambaran deze vertegenwoor diger van de Verenigde Hindostaanse par tij is van beroep eigenlijk hartspecialist, maar als zoon van een Indiase emigrant in de landbouw geboren en getogen is wat dat betreft gematigd optimistisch, al zou hij het tempo waarin men in Neder land tot beslissingen komt wel eens wat vlotter wensen. Hij geeft namelijk de voor keur aan een Nederlandse vestiging, doch zal, als het niet anders kan, ingaan op de aanbiedingen welke uit andere landen zijn gekomen. Associatie gewenst De Surinaamse minister van landbouw toont zich eveneens een groot voorstander van de associatie met de E.E.G. Hij is in dat opzicht geestdriftiger dan zijn ambtgenoot van economische zaken, die uiteraard met meer dan uitsluitend agra rische overwegingen rekening heeft te hou den. De uitvoer van Surinaamse land- bouwprodukten (citrus, cacao en koffie) is in enkele jaren van vijf tot zeven miljoen gulden gestegen en wanneer men bedenkt dat het gemiddelde Europese invoerrecht ongeveer vijftien percent bedraagt, zal een voorkeursbehandeling op de Euro- markt „een slok op een borrel" gaan sche len. Datzelfde geldt uiteraard evenzeer voor niet-agrarische produkten als alumi nium en hout. Deze uitvoer zal echter wel weerstanden van Franse kant oproepen. Het ligt in de bedoeling, dat de associa tie van Suriname met de E.E.G. begin vol gend jaar, onmiddellijk nadat die van de Nederlandse Antillen haar beslag zal heb ben gekregen, officieel aanhangig wordt gemaakt. Tot de andere zaken, welke dr. Ramba ran tijdens zijn verblijf in Nederland be hartigt, behoren de personeelsvoorziening men maakt in Suriname veel werk van de landbouwvoorlichting en ook de ves tiging van een landbouwproefstation. Ne derland heeft jaren geleden het voorne men te kennen gegeven in Suriname een proefstation te vestigen ter vervanging van het vroegere instituut in Indonesië, maar die plannen liggen nog in een of an dere lade. Dr. Rambaran hoopt dat ze nu weer worden opgedolven. Overigens is hij vol lof over het begrip dat hij bij zijn Nederlandse ambtgenoten voor de Surinaamse belangen ontmoet. Na het bezoek van de regeringsdelegatie, wel ke een verlenging van het tienjarenplan bereikte, bestaat er geen financieringspro bleem meer en ook de technische uitvoe ring van de landaanwinning baart door uitbesteding aan de Heidemaatschappij en de Grontmij weinig zorgen. Landhonger Het komt er dus vooral op aan het eco nomische klimaat voor de Surinaamse boeren te verbeteren. Er bestaat een ge weldige landhonger: negentig percent van de bezoekers op het wekelijkse spreekuur van dr. Rambaran komt grond vragen. Dat is begrijpelijk wanneer men weet, dat de Hindostanen, die tachtig percent van de agrariërs uitmaken, de snelst groeien de bevolkingsgroep in Suriname vormen. De achttienduizend boerengezinnen verte genwoordigen de helft van de Surinaamse bevolking. Er bestaat dus een tendens tot een vergroting van de gezinsbedrijven, tot zelfs twintig hectaren toe, opdat een knecht en een tractor rendabel zullen wor den. Behalve aan de kust hoopt men ook in het binnenland, met name door het Bro- kopondoplan, meer land in cultuur te brengen. Daar is de ontginnging goedkoper. Vier- De uit vertegenwoordigers van zeven lan den bestaande commissie, die tot taak heeft toetreding van Engeland tot Eur- atoom en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te bespreken, zal vrijdag te Londen haar tweede bijeenkomst hou den. Dit is vandaag van betrouwbare zij de te Londen bekendgemaakt. De commis sie bestaat uit Sir Roderick Barclay, as sistent ondersecretaris van het ministerie van buitenlandse zaken, belast met Euro pese economische vraagstukken, en de Londense ambassadeurs van de zes landen der Europese Gemeenschappen. Volgens dezelfde bron heeft Engeland aan de vertegenwoordigers der andere lan den een vragenlijst voorgelegd inzake de problemen die samenhangen met toetre- treding tot Euratoom. Gehoopt wordt, dat althans enige landen vrijdag hun ant woorden gereed zullen hebben. honderd hectaren zijn bij wijze van proef voor boomcultures, als koffie, cacao, co- cos en citrus, bestemd. Voorts overweegt de Stichting Machinale Landbouw, een particuliere door Nederlandse banken ge financierde onderneming, het poldergebied bij Wageningen nogmaals met vierdui zend hectaren uit te breiden, waarmee twaalf miljoen Surinaamse guldens ge moeid zijn. De verwezenlijking van dat project wacht op een persoonlijk bezoek van minister Zijlstra, die de investering op zijn merites wil toetsen. 'Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet w e r k e I ij k wonderen! ff Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox 20 tabl. 1180.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. (3.50 Pleidooi voor meer Duitse ontwikkelingshulp De Duitse liberale afgevaardigde Scheel, voor zitter van de commissie voor geassocieerde ge bieden van het Europese Parlement, heeft op een persconferentie in Düsseldorf verklaard dat de Bondsrepubliek tot eind volgend jaar drie miljard diende uit te geven voor ontwikkelings hulp. voornamelijk aan Afrika en het Nabije Oosten. Dit bedrag (waarin hij reeds het door Duitsland aan de Wereldbank uitgekeerde bedrag van een miljard mark begreep) was volgens hem het minste wat het Westen van de Bondsrepu bliek verwachtte. De saldi der exploitatierekeningen over 1959 van Boom-Ruygrok n.v. hebben 407.733 (v.j. 418.570) bedragen. Na aftrek van interest, pensioenen, diverse baten en lasten resteert 'n saldc winst van 371.562 405.035). Voorgesteld wordt een dividend van zeven (negen) percent. De bezetting van het bedrijf was in 1959 bevredigend. De kosten ondergingen een stijging, in hoofdzaak tengevolge van een verplichte loonsverhoging, die in de tweede helft van 1959 van kracht werd en op last van de regering niet doorberekend mocht worden. Het bedrijfsresultaat werd daardoor be- invloed. De in 1958 aangevangen verbouwing en uit breiding van de zetterij kwamen eind 1959 tot voltooiing. Deze verbouwing en een uit breiding van de inventaris hebben de orga nisatie in grote mate verbeterd. De daar mee samenhangende investeringen zijn echter wel van invloed geweest op de liquiditeit. Het gebrek aan geschoold per soneel was ook in 1959 voelbaar. Vrij normale verschuivingen vallen op de weekstaat van 25 juli te lezen. Aan de actiefzijde valt te constateren da»t de stij ging van dc vorige week in de voorschot ten voor een belangrijk deel ongedaan is gemaakt. De banken waren makkelijk in staat om deze voorschotten met bijna 15 miljoen af te lossen, waardoor zy van 25 miljoen zijn gereduceerd tot 10,4 miljoen. Terwijl het goud onveranderd bleef, zijn de deviezen met 3 miljoen in gekrompen, een wijziging die in de betrok ken kringen weinig aandacht trekt. Aan de passiefzijde van de balans is het ietwat verrassend dat de reeds zeer hoge chartale circulatie reeds wederom een uit zetting van ruim 60 miljoen laat zien Het vakantieproces van hoge uitgaven, grote biljettenomloop en slechts een zeer trage terugkeer van die biljetten, zet zich dus onverminderd voort. Pas medio augus tus, als het hoogtepunt van het vakantie seizoen voorbij is zal de circulatie gelei delijk tot een normaler niveau gaan terug keren. De schatkist heeft een verlies ge leden van iets meer dan 344 miljoen en is daarmee ingezakt van 754 tot 410 miljoen. Deze inkrimping is grotendeels het gevolg van de storting door het rijk aan de gemeenten via de Bank voor Neder- landsche Gemeenten. Deze storting was groot circa 300 miljoen. Het gevolg hier van is geweest, dat de geldmarkt, die de laatste dagen aan de krappe kant was. aanmerkelijk is verruimd en dat het tarief van daggeld dat in de praktijk tot bijna 2''2 jet. was opgelopen, teruggekeerd is tot het officiële peil van 134 pet. Door een uitzendnig van hun saldo met 253 miljoen zijn de banken erin geslaagd nog iets boven het verplichte gemiddelde te komen, nadat de kasreserve met een vol percent tot 8 pet. is verhoogd. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede dat zij voornemens is over te gaan tot de uitgifte van een 47s percent 25-jarige obligatielening groot 100 miljoen tot de koers van 99'/ï percent. De lening zal worden afgelost in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangende in 1961. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eerste 10 jaar van de looptijd niet toe gestaan. Daarna is de lening in de jaren 1970 tot en met 1974 alleen vervroegd aflosbaar tot de koers van IOIV2 percent en gedurende de verdere looptijd tot de koers van 101 percent. De lening is verdeeld in coupures van 1000 en 500. Datum van inschrij ving donderdag 4 augustus 1960, storting donderdag 1 september 1960. Ook aan deze lening zal weder een schuldregister worden verbonden. Door- eenleverbaarheid met de op 30 juni ter inschrijving aangeboden 100 miljoen ge lijksoortige obligaties zal worden aange vraagd. De opbrengst der lening is bestemd voor de financiering van kapitaalsuitgaven van gemeenten en eventueel van andere publiekrechtelijk of semi-publiekrechte- lijke lichamen. Het prospectus zal donder dag verschijnen. De vooruitzichten voor de bedrijfsbezet ting in 1960 zijn gunstig. Gedurende het eerste halfjaar was het bedrijf goed van orders voorzien. De kostenstijging ten ge volge van de loonsverhoging en de kortere werkweek zullen moeten worden gecom penseerd door grotere produktiviteit en hogere efficiency. De boekwaarde van de gebouwen, ter reinen en installaties werd verhoogd met 180.000,Afgeschreven wordt 45.000, 40.000,de resterende boekwaarde be draagt dan 665.000,(v.j. 530.000, De boekwaarde der post machines be draagt na afschrijving 555.000 645.000), van letters en lettermateriaal ƒ115.000 120.000). inventarissen 20.000 10.000). Voorgesteld wordt aan de open reserve 20.000 toe te voegen, zodat deze 305.000 zal bedragen 285.000). Blykcns een overzicht van het C.B.S. in zake de beleggingen van institutionele be leggers ultimo 1958 nam het totaal van de beleggingen in dat jaar met 2717 miljoen toe tot 28.210 miljoen (v.j. 25.493 mil joen). Deze toeneming is bijna 1 miljard groter dan in 1957. Tot de stijging hebben voornamelijk bijgedragen de pensioenfond sen met 1.021 miljoen (v.j 739 miljoen), de levensverzekeringmaatschappijen met 622 551 miljoen) en de landbouw kredietinstellingen met 596 (f 213 mil joen) De sociale fondsen en de overige in het onderzoek betrokken instellingen voeg den tezamen 478 miljoen 239 miljoen) aan het beleggingstotaal toe. Het C.B.S. beschouwt als institutionele beleggers die financiële instellingen, welke met een zekere regelmaat gelden op lange termijn te beleggen hebben als hoofdzake lijk uitvloeisel van hun hoofdfunctie. Bij Verenigde Arabische Republiek 574.100.000, Indonesië 484.500.000, Afghanistan 210 mil joen, Syrië (thans deel van de VAR) 179.300.000, Irak 167.500.000 en Ethiopië 111.500.000. Volgens het Hamburgse instituut zal de communistische hulp aan het buitenland in de komende drie of vier jaar verdubbe len of verdrievoudigen. Ook het aantal naar onderontwikkelde gebieden uit te zen den Russische deskundigen zal in de ko mende twee jaar verdubbelen. Momenteel werken in bovengenoemde landen onge veer zesduizend Russen in adviserende functies. de waardering van de beleggingen is steeds uitgegaan van de balanswaarde, zoals de betreffende fondsen en instellingen deze opgeven. De beleggingen hebben in 1958 bijna voor de helft plaats gevonden in onder handse leningen en voor een derde in ef fecten. Behalve van de 55 in de tabel van het C.B.S. opgenomen grote eigen-risico dragende ondernemingspensioenfondsen, zijn de beleggingen van nog een honderdtal eigen-risico-dragende ondernemingspen sioenfondsen elk met meer dan 300 leden werknemers, opgenomen. In totaal hadden vorengenoemde pensioenfondsen in 1957 voor een bedrag van 472 miljoen en in 1958 542 miljoen aan beleggingen uit staan. Wanneer men deze bedragen telt bij het totaal der beleggingen van alle overige in het onderzoek betrokken instellingen, dan bedraagt het beleggingstotaal voor 1957 25.965 miljoen en voor 1958 28.751 miljoen. Uit de verdeling van de beleggingen naar kredietnemers, welke voor 1958 tot alle groepen van institutionele beleggers is uit gebreid, blijkt dat in 1958 rond 51 pet. (55 pet. in 1957) van alle beleggingen bij de overheid (het rijk en de lagere publiek rechtelijke lichamen) is ondergebracht. Van de totale geconsolideerde binnen landse overheidsschuld is 58 percent (v.j. 64 pet) in het bezit van de institutionele beleggers indien men de balanswaarde van de beleggingen in overheidspapier mag vergelijken met het totaal der nominale geconsolideerde overheidsschuld. Over het algemeen heeft het C.B.S. de indruk gekregen dat de beleggingspolitiek van de onderscheidene institutionele be leggers geen ingrijpende wijzigingen heeft ondergaan. Het reeds meermalen geconsta teerde verschijnsel, dat de belangstelling voor belegging in effecten afneemt ten gunste van de onderhandse leningen, wordt hiermede bevestigd. De verschuiving is evenwel minder groot dan men zou ver wachten: Belegging in aandelen is bij de institutionele beleggers nog steeds niet erg in trek. Alleen bij de pensioenfondsen valt een relatieve toeneming te constateren. De toenemende betekenis van de tBank voor Nederlandsche Gemeenten voor de finan ciering van langlopende lagere-overheids- schuld wordt in de tabel weerspiegeld. Prof. Walter Hallstein, de Duitse voor zitter van de E.E.G. Executieve Commis sie, heeft in een rede te München ver klaard, dat de Oosteuropese landen spoe dig een economisch offensief zullen ontke tenen. Het Westen en de Atlantische ge- meeenschap zouden zich volgens hem dan ook spoedig met deze zaak moeten gaan bezig nouden. Prof. Hallstein, die sprak op de univer siteit van München, zei voorts dat men de economische samenwerking in het Wes ten nu niet meer ziet als gesjacher om voordelen te bereiken, doch als een ge meenschappelijk streven naar supranatio nale ordening van de wereld-economie. Aagtedijk 26 180 m. z. Rangoon n.Rangoon. Aardijk 26 te Breinen v. Rotterdam. Abbedijk 26 550 m. n.w. Landsend n. Le Havre. Abida 26 v. Rotterdam n. Curacao. Achilles 26 210 m. w.z.w. Ouessant n. Emden. Acila 27 te Brisbane verwacht. Acmaea 28 te Port Reading verwacht. Adonis 27 et New Orleans verwacht. Agamemnon 26 te Amsterdam. Akkrumdijk 26 v. S. Franc., 28 te Victoria verw. Alamak 26 v. Duinkerken n. Antwerpen. Alchiba 26 40 m. z. Boavista n. Santos. Algenib 26 290 m. w.n.w. Port Said n. Port Said. Alhena 26- v Las Palmas n.-Rio dc Janeiro. /iüoth 27 te Rotterdam. Alices; 27. v. Mobile te New Orleans verwacht. Alphacca 26 ten anker rede Karachi. Alphard pass. 26 Elbe n. Hamburg. Ameland 27 v. Curagao te Maracaibo verwacht. Amerskerk 26 v Fremantle n. Aden. Ampenan 26 v Bahrein n. Penang. Ammon 27 te New York verwacht. Amstelhoek 26 op rede Karachi. Amstelkroon 26 720 m. n.w. Capel n. Karachi. Amstelmeer 26 390 m. z.w. Ouessant n. Norfolk. Amsteiveld 27 v. New Orleans n. Port Said. Angolakust 27 v. Takoradi n. Freetown. Area 26 90 m. n. Bahrein n. Lorcnco Marques. Arnedijk 26 560 m. n. Azoren n. Antwerpen. Artemis 26 196 m. n.w. Curacao n. La Guaira. A.smidiske 26 360 m. z.z.o. Kp. Race n. Hampt. R. Asterope 26 v. Norfolk n. Nederland. Attis 26 v. Georgetown n. Amsterdam. Averdijk pass. 26 Perim n. Port Said. Baarn 26 310 m. z.w. Landsend n. Port Fortin. Bali 26 v. Port Said n. Napels. F.'along 26 v. Madeira n. Chittagong. Bantam 26 v. Baltimore, 27 te New York. Barcndrecht 27 te Suez. Bengalen 26 220 m. o. Colombo n. Colombo. Beninkust 25 v. Abidjan, 26 te Monrovia. Bennekom 26 v. Ciudad Bolivar n. Puerto Ordaz. Blitar 27 te Port Said. Boissevain 26 v. Mauritius n. Singapore. Bcnita verin. 26 v. La Ceiba n. Charleston. Borneo 27 te Djibouti. Bussum 26 te Paranagua. Calamares 26 v. Balboa, 27 te Golfito verwacht. Calt. Amsterd. 26 80 m. z.z.w. Socotra n. Kaapst. Caltex Delfzijl 26 te Holtenau. Calt. Eindhoven 26 270 m. o.n.o. Luzon n. Singap. Caltex Nederland 27 te Grangemouth. Caltex Pernis 26 560 m. z.z.o. Ceylon n. Kurncll. Caltex Rotterd. 26 60 m. w.z.w. Djeddah n. Suez. Caltex The Hague 26 159 o. Bahrein n. Colombo. Calt. Utrecht 26 810 m. z.z.w. Adelaide n. Bahrein. Camerounkust 24 v. Freetown n. Monrovia. Carrillo 27 v. Rotterdam n. Tela. Casamance 26 v. Duinkerken n. Rouen. Castor 26 te Algiers. Cbaris 27 te New Orleans. Chiron 26 v. Paramaribo n. Georgetown. Cinulia 25 510 m. n. Belem n. Durban. Cities Service Valley Forge 26 20 m. z.o. Kp. De Gata naar Philadelphia. Colytto 27 te Genua. Congokust 26 v. Pointe Noire n. Freetown. Crania 28 te Curacao verwacht. De Eerens 26 te Massawa. Delft 25 te Curacao n. La Guaira. Diemerdijk 26 8 m. z.z.w. Mizenhead n. Bermuda. Dinteldijk 26 te Los Angeles verw. v. Cristobal. D.ogenes 26 v Antofagasta te Tocopilla. Dordrecht 27 te New Orleans. Dorestad 26 v. Las Palmas n. Port Harcourt. Drente 27 te Genua. Eemland 27 te Paranagua verwacht. Eenhoorn 27 te Genua. Elizabeth B 26 100 m. w.z.w. Landend n. Antw. Eos 27 te Algiers. Esso Amsterdam 2 6v. Port Sudan n. Rotterdam. Fcresthill pass. 27 Ouessant n. Hamburg. Foresttown 27 te Bahrein. Fravizo 25 te Ostrand. Friesland KRL 26 v. Los Angeles n. Panamakan. Triesland SSM 27 v. Humber n. Kyndby. Gaasterkerk 27 te Manilla. Gaasterland 26 100 m. n.w. Berlenga n. Sta. Cruz. Giessenkerk 26 v. Antwerpen n. Hamburg. Groote Beer 26 v. New York n. Rotterdam. Gvrotoma 26 660 m. n. Azoren n. Curacao. Haarlem 26 te Brake. Hathor 26 te Livorno, Helicon 27 te Georgetown verwacht. Hera 26 te San Juan. Hilversum 27 te New Orleans. Hestia 26 400 m. n.w. Finisterre n. San Juan. Holendrecht 26 530 m. n.o. Bermuda n. Antwerp. Hoogkerk 26 v. Penang n. Colombo. Hydra 26 te Nassau v. Port Au Prince. Iberia 26 100 m. w. Stavanger n. Huil. Jacob Verolme 26 v. Quitero, 27 te Caldera. Japara 26 v. Antwerpen n. Amsterdam. Joseph Frering 26 Las Palmas gep. n. Monrovia. Kabylia 30 te Anacortes verwacht. Kalinga 2/8 te Gothenburg verwacht. Knlydon 28 te Niigata verwacht. Kamperdijk 26 570 m. n. Azoren n. Antwerpen. Kara verm. 26 v. Turku n. Curacao. Karimata 26 150 m. z.o. Ceylon n. Aden. Karimun 26 v Penang n. Bangkok. Karossa 26 v. Port Moresby. 28 te Merauke verw. Katelysia 28 te Perth Amboy verwacht. Kelletia 27 te Port Harcourt. Kenia 27 te Sliat. A1 Arab. Kc-rmia 31 te Rotterdam verwacht. Khasiella 4/8 te Singapore verwacht. Kinderdijk 26 525 m. z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Koningswaard 26 v. Puerto La Cruz n. Curacao. Kopionella 26 150 m. z. Azoren n. Curacao. Koratia 26 le Perth Amboy verwacht. Korendijk 26 v. Boston n. Philadelphia. Korenia 29 te Curacao verwacht. Kcsicia 26 180 m. n.o. Rio Grande n. Curacao. Krebsia 1/8 te Trinidad verwacht. Kreeft 26 te Rotterdam verwacht. Kreon 26 to Philadelphia verwacht v. Baltimore. L.arenberg 26 v. Newport News n. Cristobal. Lekkerkerk 27 te Bremen verwacht v. Hamburg. Lelvkerk 26 v. Antwerpen n. Bremen. Lcmsterkerk 26 dvv. Bizerta n Rotterdam. Leopoldskerk 26 v. Marseille n. Genua. Leuvekerk 26 60 m. z.o. Valencia n. Marseille. Lissekerk 26 v. Muscat n. Dubai. Lutterkerk 28 te Port Sudan verwacht. Lcenerkerk 26 40 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Lcmbok 26 te New York. Maas 27 te Lissabon. Maaskerk 26 58 m. z.z.w. Kp. Finisterre n. Calais. Maaslloya 28 te Malta verwacht. Mariekerk 27 te Kaapstad. Marnelloyd 26 te Tacoma Maureen 26 25 m. z.o. Scillys n. Pensacola. Medon 26 300 m. z.w. Landsend n. Amsterdam. Mentor 26 v. Cartagena n. Antwerpen. Merwede 26 240 m. o.n.o. Madeira n. Dakar. Mitra 26 360 m. w. Scillys n. Landsend. Modjokerto 26 40 m n.o. Kp. Palos n. Marseille. Molenkerk 26 110 m. o. Port Sudan n. Aden. Montferland 26 te Amsterdam. Moordrecht 26 in Amuaybay verwacht v. Finnart. Nr.ess Lion 27 te Bandar Mashur. Naess Tiger 26 120 m. n. San Salvador n. Covenos. Navicella 30 te Hamburg verwacht. Neder-Ebro 26 v. Bremen n. Amsterdam. Neder-Waal 26 v. Belawan. Nestor 26 250 m. z.w. Ouessant n. Paramaribo. Neverita 26 t.e Cardon verwacht. Nieuwe Tonge 26 te Duluth v. Ashtabula. Nijkerk 26 100 m. o.z.o. Port Sudan n. Djibouti. Oldekerk 27 te Akaba. Ommenkerk 26 50 m. z.w. Ouessant. 30 te Antw. Ootmarsum 26 190 m. n.o. Fayal n. Hamilton. Oranje 27 te Napels. Oranjefontein 25 te Durban. Ossendrecht 26 60 m. z.w. Cartagena n. Savona. Overijsel 26 330 m n.o. Shanghai n. Shanghai. Papendrecht 26 90 m. n.n.w. Hoek van Holland naar Novorossisk. Parkhaven 26 te Santos verwacht v. Bucn. Aires. Peperkust 25 v. Lagos n. Douala. P. G. Thulin 26 v. New York n. Aruba. Philidora 26 v. Suez n. Mena A1 Ahmadi. Philine 28 te Le Havre verwacht. Philippia 26 225 m. z. Suez n. Mena Polvdorus 27 te Labuan. Poseidon 27 v. Rotterdam te Amsterdam. Prins Fred. Willem 26 600 m. w.n.w. Bishoprock r.aar Londen. Prins Federik Hendrik 27 v. R'dam .n Antwerpen Prins Joh. Willem Friso 26 v. R'dain 27 te Antw. Prins der Nederl. 27 te Santiago de Cuba vdrw. Prins Willem IV 26 v. Milwaukee n. Detroit. Purmerend 27 te Abadan. Raki 26 v. Manilla n. Los Angeles. Randfontein 27 te Antwerpen v. Southampton. Peza Shah The Great 26 v. La Spezia n. Banias. Ridderkerk 26 te Las Palmas. Roepat 26 te Genua verwacht v. Port Said. Roggeveen 26 v. Saigon n. Singapore. Rondo 27 te Rotterdam. Rossum 26 v. Bremerhaven n. Nederland Rotterdam 26 520 m n.n.w. Fayal n. Southampton. Ivijndam 27 v. Quebec n Saguenayriver en Gaspe. Salatiga 26 100 m. z.w. Kreta n. Montreal. Saloum 26 85 m. z. Las Palmas n. Bordeaux. Sanana 26 v. Hongkong n. Haiphong. Sarangan 27 te Mombasa verwacht. Schie 26 te Beyrouth. Schiedijk 27 te New York. Sibigo 27 te Sydney verwacht v. Devonport. Sigli 26 110 m. z.z.o. Tanimbar eil. n. Brisbane.. Skadi 26 te Haukipudas. Sloterdijk 26 te Bremen v. Hamburg. Soestdijk 27 te New York. Solon 27 te Willemstad. Scmmelsdijk 26 200 m. w. Scillys n. New York. Stad Arnhem 26 te Reggio verwacht v Ceuta. Stad Delft 26 rede Victoria Stad Dordrecht 26 v. Oulu n. Rotterdam. Stad Leiden 26 120 m o. Port Sudan n. Genua. Stad Maassluis 26 60 m. z.w. Dover n. Pepel. Stad Rotterd. 26 30 m. z.z.w. Cartagena n. Genua Stad Schiedam 26 55 m. w. Stavanger n. Gent. Stad Utrecht 26 v. Vitoria n. Las Palmas. Stanvac Djirak 26 v. Sungeigerong n. Singapore. Stanvac Lirik 26 te Sungeigerong. Stanvac Pendopo 28 te Bangkok verwacht Stanvac Riau 26 v. Buatan n. Sungeigerong. Stanvac Sunda 26 v. Sungeigerong n. Singapore. Statue of Lib. 25 1140 m. z.o. Bermuda n Ph.delph. Stentor 27 te Tripoli. Straat Bali 26 v. Port Swettenham n. Penang. Straat Banka 27 te Penang. Straat Clarence 27 te Colombo. Straat Clement 28 te Melbourne verwacht. Straat Johore 26 te Colombo. Straat Madura 27 te Mombasa. Straat Magelhaen 27 te Port Louis. Straat Mozambique 26 te Port Swettcnhem. Straat Rio 26 280 m. n.o. Madeira n. Vitoria. Straat Torres 26 300 m. z. Hongkong n. Saigon Sumatra 11/8 te Los Angeles verwacht Sunetta 3/8 te Buenos Aires verwacht. Tahama 26 te Port Said. Tamara 26 v. Hongkong n. Haiphong. Taria 26 v. Mena n. Singapore. Teiresias 27 te Newport Telamon 25 220 m. z.z.o. Jamaica n. Mobile. Tero 26 voor anker rede Madras. Teucer 27 v. San Pedro n. Balboa. Themis 26 v. Georgetown n. Curasao. Tnuredrecht 26 65 m. o.z.o. K. St.Vine. n. Norfolk Tjibodas 26 v. Beira n. Mtwara. T.iiluwah 26 240 m. z. Hongkong n. Singapore. T.umanuk 26 te Lorenco Marques. Tjinegara 27 te Buenos Aires. Tjitarum 26 v. Bangkok n Hongkong. Tcwa 26 v. Bremen n. Antwerpen. Utrecht 26 v. Beyrouth n. Port Said. Van Linschoten 26 te Port Gen til verwocht. Van Neck 26 v. Hongkong n. Singapore. Van Riemsdijk 26 20 m. n.n.w. Kp. De Garde n. Rotterdam. Vasum 29 te Tripoli (Libanon) verwacht. Viana 26 in Suezkanala verwacht n. Gibraltar. Vivipara 25 v. Algiers n. Montreal. Vlist 26 500 m. n.o. Fayal n. Amsterdam, westertoren 26 te Suez verwacht v. Fao. Willem Ruys 26 v. Southampton, 27 te Rotterdam. Willemstad 26 584 m. z.w. Madeira n. Madeira. Woensdrecht 26 120 m. z.w. Ouessant n. Corytoj. Wonorato 26 te Chittagong. Wonosari 26 50 m. n.o. Cartagena n. Rotterdam. Wonosobo 23 te Hollandia verwacht. Zaanland 27 Pernambuco gepass. n. Las Palmas. Zeeland 26 te Manilla. Zuiderkerk 27 te Dar Es Salaam. KLEINE VAART Atiine verm. 26 v. Jersey n. Antwerpen. Alcetas 25 v. Famagusta n. Tel Aviv. Ar.dromeda 26 in Roompot n. St. Annaland. Antilla 26 30 m. w. Kinnardhe'ad n. Burghead. Areas 26 100 m. n.o. Villano n. Malta. Ardeas pass. 26 ET-7 v. Hamburg n. Amsterdam. Arnhem 26 dw. Gironde n. Dakar. Arnoudspolder verm. 27 v. Jersey n. Rotterdam. Aspera pass. 26 lichtboei A-l v. Swans'-- otw. Audacia 26 te Casablanca v. Agadir. Auriga G 26 75 m. n.w. Texel n. Hull. Barbara pass. 26 ET-10 v. Rotterdam n. Veille. Berend N pass. 26 P-3 v. Hamburg n. Goole. Biak 26 20 m. z.o. Pentlandfirth n. Rotterdam. Bierum 26 dwars Southend n. Odense. Cadans 26 v. Londen n. Holmsund. Carnissesingel 26 dw. Brighton n Kvaleberget. Con Brio 26 v. Hamina te Le Havre. Con Zelo 26 v. Antwerpen te Masnedsund verw. Diligentia 26 te Royal Sovereign n. Venetië. Driebergen 26 te Goeree n. Ostende. Eems pass. 26 Kiel n Antwerpen. Fambo 27 v. Antwerpen te Oporto verwacht. Farel 26 dw. Terschelling n. Grouw. Fiducia 2 26 35 m. n. Hk. v. Holl. n. Maassluis. Fiardinga verm. 27 v. Londen n. Rotterdam. Flevo 26 40 m n.o. Smithknoll n. Kopenhagen. Flevoland 26 80 m. o.n.o. Flamboroughhd. n. Harl. Frans van Seumeren 26 15 nr. w.n.w. Hoek van Holland naar Varberg. Frans W in Kielerkanaal n. Harlingen. Frieda Blokzijl 26 v. Ipswich n*. Antwerpen. Geestdam 26 in Washbaai n. Boston. Gcuweborg pass.26 JE-8 v. Mantyluoto n. Delfzijl. Heemraadssingel verm. 26 v. R'dam n. Westonpt. Heerengracht pass.26 Schouwenbank n. Bordeaux. Helemar H 26 40 m. z.w. Casquets n Korsor. Helvetia 26 v. Londen te Rotterdam. Hoop 26 20 m. w.z.w. Texel n. Kasko. Huybergen 26 op Thames n. Gothenburg. Intrepide 1/8 v. Teignemouth te Palermo verw. Irene S 26 te Trelleborg n. Norrköping. Isola 26 te Texel n. Wismar. Jacob Teekman pass. 26 JE-12 n. Amsterdam. Julia Mary 26 te Vejle n. Esbjerg. Juvalta 26 15 m. z.w. Han jo n. Kristinestad. Keyser 26 60 m. w. Terschelling n. Kotka. Koningin Juliana 26 7 m. z.w. Tersch.b. n. Emden. Konny M pass. 26 Terschell.bank n. Immingham La Paloma 26 v. Antwerpen te Boulogne. Lauwers 26 dwars Shetlands n. Bristol. Libertas 26 dwars Burling n. Tanger. Liberty 26 dwars Sheernes n. Middlesbrough. Makkum pass. 26 Westlnnder n. Antwerpen. Mare Novum 26 te Dungeness n. Stanlow. Marguerite 26 te Outergabbert n. Mistley. Marian H verm. 26 v. Swansea n. Malta. Maria W verm. 26 v. Newburgh n. Thames. Marjan 26 10 m. o.n.o. Outergabbard n. Londen. Markelo 26 20 m. n.w. Hoek v. Holland n. Dublin. Martinistad 26 v. Londen te IJmuiden. Matthew 26 10 m. o. Longstone n. Hull. Meidoorn 26 40 m. z. Finisterre n. Lissabon. Meidoornsingel pass 26 Noordhinder n Elsfleth. Midas 25 v. Malaga n. Cadiz. Mithras 26 20 m. z.w. IJmuiden n. Amsterdam. Molensingel verm 26 v. Runcorn n. Cardiff. Muphrid N 26 v. Londen te IJmuiden. Myson 26 v. Parijs te Stockholm. Naerebout pass. 26 ET-15 v. Haukipudas n. Hull. Nwe Waterweg 26 te Beachyhd. n. Bridgewater Neeltje B 26 20 m. o. Lofoten n. Onega. Nina 26 ten anker rede Cobenne. Noordstad 26 15 m. w. Noordhinder n. Rotterdam. Noordzee 26 30 m. n.w. IJmuiden n. Farsund. Pacific 26 te Sandettie n. Nantes. Pallas 26 25 m. z.w. IJmuiden n. Amsterdam. Plato 26 v. Vigo n. Amsterdam. Ponza 26 v. Hoek v. Holland n. Delfzijl. Port Talbot 26 1 m. dw. Northforeland n Poole. Prospcrite 26 30 m. w. Beachyhead n. Hamina. Rembrandt 26 200 m. z.w. Ouessant n. Tunis. Roel. Buisman pass.26 ET-5 v. Hamina n. Londen Seawyf 26 v. Gravelines n. Rotterdam. Sertan 26 v. Ostende te Antwerpen. Sheratan 26 dwars Oland n. Kaskinen. Soemba 26 30 m. w. Smalls n. Tynemouth. Spes pass. 26 Borkumrif n. IJmuiden. Stern 26 40 m. n.w. IJmuiden n. Abö. Tinda pass. 26 JE-1 v. Rauma n. Amsterdam. Trias Trader 26 v. Rotterdam n Londen. Unitas 26 te Shipwash n. Londen. Urkersingel verm. 26 v. Londen n. Middlesboro. Veendam 27 te Esbjerg v. Rotterdam. Velox pass. 26 Borkumrif n. Cardiff. Vesta 26 18 m. n. Noordhinder n. Rouen. Victory 26 in Thamesmonding n. Londen. Voorwaarts pass. 26 Borkum n. Rotterdam. Westkust 26 dwars Weser n. Rotterdam. Whitsun 26 te Owers n. Rotterdam. SLEEPVAART Achilles 26 v. Rotterdam n. zee. Blankenburg 26 te Rotterdam Gele Zee 2 90 m. n.n.w. Lissabon n. Clyde. Clyde 25 360 nr. n.w. Callao n. Antwerpen. Loire 24 te Tema v. Marseille. Rode Zee 26 280 m. n.o. Madeira n. Port Neches Tasmanzee 26 te Conakry n. Abidjan. Thames 23 v. Port Chalmers n. Antwerpen. Tyne 25 180 m. n. Curacao n. La Guaira. Witte Zee 26 te Rotterdam verw v. IJmuiden. Zwarte Zee 25 360 m. o.n.o. Bermudas n. Perz. G. De Amerikaanse minister van Defensie Gates, heeft leiders van werkgevers- en werknemersorganisaties uitgenodigd, vrij dag met hem te komen praten over ver tragingen bij de uitvoering van het pro gram voor de produktie van interconti nentale raketten. Drie weken geleden maakte de luchtmacht bekend, dat het voor operationeel gebruik gereed komen van verscheidene raketgroepen tot vijf maanden zou worden vertraagd. Certificaten Deli „willig" De handel in certificaten Deli was gis teren van zeer geringe omvang, nadat de prijs bij opening was gestegen tot 188, (f 181,40). Daarna werd 187,50 gedaan, op welk niveau de stukken de markt ver lieten. Verder viel er in de cultuurafdeling heel weinig te beleven. Bij de internationals noteerde Philips op 1164 twee punten boven het vorige slot. Kon. Olie was op 127,20 een halve gul den hoger. AKU min 4 op 552, Unilever circa tien punten lager op 894 en Hoog ovens min vijf punten op 768. In het laat ste beurshalfuur kwamen wat kooporders van het buitenland los, waardoor AKU steeg tot 536, Philips tot 1172 en Unilever tot 9007° pet. Hoogovens liep op tot 770. Kon. Olie handhaafde zich op 127,20. Op de beleggingsmarkt werd de aange kondigde nieuwe 472 pet. obligatielening Bank voor Nederlandsche Gemeenten groot 100 miljoen 9972 pet. druk bespro ken. De algemene opinie ter beurze is dat het tijdstip voor de lening gunstig is ge kozen. De koers van 9972 zal niet weg nemen dat de lening er in zal gaan, daar de 472 pet. staatsobligaties circa 101 no teren. Voor de introductie van certificaten Ericsson bestond een behoorlijke belang stelling. (ANP) Boeke en Huidekoper van 138 1 op 137, Boom Ruygrok van 185 op 184, Spaarnestad van 560 op 563. VERHANDELDE FONDSEN. 25 juli Totaal 452 Hoger 216 (47.7%) Lager 123 (27.3°/o) Gelijk 113 (25°/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U539—542 gl Kon. Olie128—128.60 Philips 1174—1198 Unilever 904916 gl Hoogovens 771778 26 juli 449 176 (39.2%) 164 (36.5%) 109 (24.3%) 541 128.50 1198 915 778 VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U540—542 gl Kon. Olie128—128.40 Philips 1193—1198 gl Unilever 908912 Hoogovens 777781 Deli Mij 189. Slot 54072 128.30 1194 907 777 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 359 Ned. Handel Mij. 284 Rotterd. Bank 305 Twentsche Bank. 280% A.K.U 536 Albert Heijn 412% 478 Billiton Mij. II 440 Bols 575 Bührmann Papier 480 Deli Mij 188.— Dordtsche Olie 607% 440% Heineken's 65272 Hoogenbosch Sch. 271 771% H.V.A 15972 Indola 545 475 K.L.M f 106. Kon. Ned. Zout 910 Kon. Olie 127.40 Müller Nat. Bezit 4287a Nederl. Ford 600 Ned. Gist- en Sp. 397 Ned. Kabelfabr... 584 Philips Gem. Bez. 1172 Philips Pref 311 A'dam Rubber 109% Sikkens Groep 839 Stokvis R.S 250 Thomassen Dr. 665 Unilever 899 Van Berkel's Pat. 307 Van Gelder Pap. 301 Van der Heem 292 Ver. Machinefabr. 240 Wessanen 299 Wilton Fijenoord 2)4 Zwanenberg-Org. 745 f 208.— Robeco f 231.— f 500.— Ver. Bezit v. 1894 f 131.50 H.A.L 137% K.N.S.M 181% N. Scheepv. Unie 145 Ommeren v 270 Stoomv. Mij. Ned. 167 Anaconda' 49% Kennecott Copper 76% Aluminium Ltd.. 29% Bethlehem Steel. 44 U.S. Steel 78 Republic Steel 59% American Motors 22-% General Motors.. 41% Cities Service 39 Shell Oil 61% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). New York: Eerst hoger, maar daarna lager Voor het eerst sinds twee weken is er op aandelen een geringe winst gemaakt, on danks de late verkopen die de eerder ge boekte winst dikwijls voor de helft weer verloren deed gaan. Men hoopt nu, dat de lijst gestadig in waarde zal toenemen, zo als ze dat ook heeft gedaan op 8 maart j.l. en op 2 mei. Polaroid ging 8 dollar om hoog. Eastman Kodak en Union Carbide gaven de toon aan voor de „blue chips" met winsten van elk 4 dollar. Genera] Elec tric en Alcoa gingen bijna 2 dollar om hoog. Elektronische fondsen behaalden winsten van ongeveer 5 dollar in IBM en meer dan 2 in Beekman en Varian. Youngstown -f 2, U.S. Steel 1. De automobielindustrie vond ook een betere markt. Spoorwegen slechts fractionee] hoger. Het beursvolume be droeg 2.720.000 aandelen. Van een totaal van 1205 verhandelde fondsen, waren er 632 hoger en 343 lager. Het industriegemid delde kwam van 601,68 op 606,75. dat van spoorwegen van 134.02 op 134,40 en dat van openbare nutsbedrijven van 91,86 op 92,02. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11