Onpartijdig onderzoek inzake RB-47 door Sovjet-veto belet iLoemoemba overtuigd van jUNO-hulp tegen Katanga HET WEER Nixon dwingt zijn partij tot sterker burgerrechtenprogram Strafport voor prentbriefkaarten Lodge toonde foto's van Russische activiteiten bij Polaris-proeven VAR verbreekt zijn relaties met Perzië Schroothandelaren dagvaarden de heer Voskuil Totowet 13 september in Eerste Kamer Rockefeller en de zijnen staan achter hem éeë MORRIS'^Aw/0^ fofyt- In de krant van heden: Veranderlijke wind Aan het strand Het woord is aan Mevr. Kasenkina overleden Communiqué spreekt slechts van technische bijstand WOENSDAG 27 JULI 1960 45e JAARGANG NUMMER 222 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJrnuiden. g ff A Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9.12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. g I f|| T 1 gV I f 1 7 V ff Tl T Abonnement p. week 59 c„ p. kwartaal 7,65, Tele.adm.o437.chefbezorgingtot7u.7519. X W X X Ja UL X XjL X V/ VtX X XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Pirn rpkenincr TTmuider Courant no 129288 Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOE VELSEN-IJ MUI DEN, SANTPOORT, DRIEHUI S.BEVERW !j K EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar! Hoofdiedactcui. Simon Koster Adj. Hoordredaéteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJrnuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije CHICAGO (UPI) De programcom missie van de Amerikaanse Republikein se partij heeft dinsdagavond toegegeven aan de eis van vice-president Nixon en met 56 tegen 28 stemmen een program mapunt goedgekeurd, waarin wordt aan gedrongen op vergaande bevoegdheid van de federale overheid om in te grijpen ten gunste van de negers. Het staat nu volkomen vast dat Nixon vandaag zal worden aangewezen tot Republikeinse kandidaat voor het presidentschap. De eni ge andere Republikein die er enigszins voor in aanmerking kwam, gouverneur Rockefeller van New York, heeft dinsdag meegedeeld, dat hij en zijn New Yorkse delegatie hun 96 stemmen zouden uitbren gen voor Nixon. Ook wordt aangedrongen op beëindiging van rassendiscriminatie in de vakbonden en op het terrein van de huisvesting, die geheel of gedeeltelijk gefinancierd wordt door de staat. Naar van bevoegde zijde wordt verno men is Nixon's persoonlijke keuze voor het vice-presidentschap Henry Cabot Lod ge, nu vertegenwoordiger van Amerika in de UNO. (Van onze correspondent) CHICAGO President Eisenhower heeft dinsdagavond de Republikeinse conven tie de verzekering gegeven dat de vrede voor Amerika niet in gevaar is. daar deze gebaseerd is op sterke economie en voldoende militaire kracht. Met een zeke re grimmigheid verklaarde de president, dat hij moeite had zijn gevoelens van ver ontwaardiging in loom te houden wanneer hij critiek hoorde op het economisch en militair beleid. Op de conventie bevond hij zich echter allerminst temidden van critici: zijn rede van vijftig minuten werd immers ongeveer- tachtig keer door ap plaus onderbroken. De president probeerde eén uitvoerige rechtvaardiging te geven van zijn regiem een rechtvaardiging die er op berekend was Amerika gerust te stellen. Men kreeg echter de indruk, dat die Republikeinse gehoor zo'n geruststeeling nauwelijks no dig had. En indien de grondwet dat niet verbood zou deze vergadering Eisenho wer opnieuw kandidaat hebben gesteld. In elk geval is onder de' partij-leden de Eisenhower-magie nog steeds van kracht. De rechtvaardiging was evenwel in hoofdzaak bedoeld voor niet -republikein se kiezers, voor wie de toverkracht van Eisenhower wellicht is gaan tanen ten ge volge van de critiek, die vooral de laat ste maanden op de president is uitgeoe fend. Eisenhower verzekerde het Ameri kaanse volk, dat de economische groei onder zijn regiem constant is geweest en dat ook de militaire macht aanzienlijk is toegenomen. Op zichzelf is dit juist, maar de critici betogen, dat Amerika bezig is de race met de Sovjet-Unie te verliezen, daar in ver gelijking met de communisten de econo mische en militaire kracht der Verenigde Staten niet voldoende snel toeneemt. Eisenhower echter beschuldigt hen, die al dus redeneren, van een „cultus van pes simisme". Deze critici ondermijnen vol gens de president het geloof in de groot heid van de Amerikaanse natie. In feite was dit Eisenhowei's laatste avond als partijleider. Vandaar dat de ontroering niet ontbrak. De president en diens echtgenote waren kennelijk bewo gen door de grootse ovatie bij hun binnen komst. Aan het slot van de avond boden republikeinse vrouwen Mamie Eisenho wer een gouden armband aan, waarvoor zij ontroerd dankte. Hoofdzaak van alles was intussen Eisenhowers ré&olute poging om zijn beleid sedert 1952 te rechtvaar digen. Het gerucht deed de ronde, dat de president er dinsdagmiddag in geslaagd is het partijprogramma aldus te wijzigen, dat zijn defensiebeleid daarin als voldoen de wordt gekenschetst. Nixon zal zich in zijn komende campagne moeten onthouden van critiek op Eisenhowers bestuur, doch wil hij winnen dan zal hij de kritisch ge- Talrijke relaties van vakantiegangers zijn de laatste weken „verrast" met een prentbriefkaart, waarvoor zij strafport moesten betalen. Deze kaarten hadden na melijk als briefkaart gefrankeerd moeten worden en niet als drukwerk. De prent briefkaart komt namelijk in die hogere tariefklasse wanneer de aanduiding „briefkaart" er, in welke taal ook, op gedrukt is. Wanneer deze aanduiding is doorgestreept, kan de kaart als drukwerk worden gefrankeerd. Vakantiegangers doen er dus goed aan door de woorden Carte Postale, Postcard en dergelijke een flin ke streep te zetten. Dit alles is een uitvloeisel van een be sluit, dat de Internationale Postunie in dertijd heeft genomen en dat in april van kracht is geworden. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 IEIÖSESTRAAT (Bil KONINGSPtEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- en HERENJASJES worden Amerikanen ervan moeten over- tuigen dat de tijd is aangebroken voor be langrijke vernieuwingen. CHICAGO (Reuter) President Eisen hower stelde voor onder auspiciën van de UNO in de gehele wereld een volksstem ming te houden over de vraag of men on der het communisme of in een vrije de mocratie wil leven. „De Russische dictator heeft verklaard, dat hij op zijn reizen en in zijn redevoe ringen van de laatste tijd er in geslaagd is, schade te berokkenen aan het prestige van Amerika. Aangaande deze kwestie van vergelijkend nationaal prestige daag ik hem uit tot de volgende proef: is hij beerid in te stemmen met het houden van vrije verkiezingen onder auspiciën van de UNO, waarbij de mensen in elk land en op elk continent zich kunnen uitspreken over één enkele eenvoudige kwestie, nl., wilt u leven onder een communistisch re gime of onder een vrij stelsel, zoals in de V.S. wordt gevonden?" aldus de pre sident. Tijdens het debat uitte Lodge ook de beschuldiging, dat Russische verkennings vliegtuigen jarenlang reeds spionagevluch- ten uitvoeren tol. op vijf mijl uit de kust van Alaska, om Amerikaanse electroni- sche en radar-installaties te bespioneren. Hij liet een foto zien van het type vlieg tuig, dat voor zulke vluchten gebruikt wordt. Koeznetsov ging niet in op deze beschuldiging. Tevoren had Lodge voorbeelden ge noemd van wat hij acties van de Russi sche geheime dienst tegen de V.S. noem de. Hij liet foto's en kaarten zien betref fende een reis van het Russische vissers vaartuig „Vega" in april nabij de Ame rikaanse oostkust. Hoewel het schip een trawler was, had het geen vistuig aan boord, maar wel elektronische apparaten voor spionage. Bij Cape Cod had het zich pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland. 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws o Kunst 4 Film4 Langs sluizen en havenso Uit stad en omgeving 5, 7 Agenda van IJ mond en Haarlem 7 In dc Vislial en op zee7 Feuilleton 9 Horen en 7Jen 9 Bockcnhoehjc 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuwsII Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opkla ringen, later bewolkt en plaatse lijk enige regen, waarschijnlijk in hoofdzaak in het zuiden van het land. Zwakke tot matige veranderlijk wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen tijdelijk bewolkt met mogelijk wat lichte regen, ge volgd door opklaringen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur 19-20 gr., zeewa ter 18 gr. Vooruitzichten: achter storingsfront, dat morgen pas seert, komt iets warmer oceaan- lucht met perioden van goed strandweer. Ds. Wilhelm Raabe: De humor is de zwemgordel op de rivier van het leven. CAIRO (Reuter) De Perzische diplo matieke vertegenwoordiger in D.iamsjid Gharib, heeft dinsdagavond het ver zoek gekregen, de V.A.R. te verlaten. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Cairo werd hem meegedeeld, dat de diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen waren afgebroken. (Reuter) Het boycotbureau van de Arabische liga heeft de Arabische landen verzocht Perzië niet toe te laten tot de conferentie over de olie uit de Arabische landen, die op 17 oktober in Beiroet zal beginnen. Een woordvoerder van de Liga zei, dat het hier een vergeldingsmaatregel betreft tegen Perzië, dat Israel heeft erkend. (AFP) President Nasser van de V.A. R. heeft dinsdag in een rede te Alexan- drië de sluiting van de ambassade van de V.A.R. in Teheran bekendgemaakt. „Wij kunnen niet langer meer een diplo matieke vertegenwoordiger hebben bij de Sjah, die zich aan het imperialisme en het zionisme heeft verkocht", aldus Nasser. NEW YORK (UPI) De Russische onderwijzeres, mevrouw Oksana Stepano- va Kasenkina, die in 1948 uit het Russi sche consulaat in New York waar zij werd vastgehouden, ontvluchtte door uit een raam van een bovenverdieping te springen, is op 63-jarige leeftijd te Mia mi in Florida overleden, zo heeft de Tol stoi stichting, die zich bezighoudt met de hulpverlening aan Russische vluchtelin gen bekendgemaakt. Mevrouw Kasenkina was in 1948 ont voerd door Russische ambtenaren, die haar uit haar schuilplaats op een boerde rij van de stichting haalden, en haar terugbrachten naar het consulaat in af wachting van haar transport naar Rus land. Bij haar vlucht uit het. consulaat raakte zij ernstig gewond. In 1957 kreeg zij het Amerikaanse staatsburgerschap en sindsdien werd zij bewaakt om nieuwe pogingen van de Russen om haar te ont voeren te verhinderen. Zij zou na een hartaanval zijn overleden. NEW YORK (UPI) Dc Veiligheids raad heeft dinsdagavond de Russische eis afgewezen om Amerika te veroordelen wegens de vlucht van hel RB-47-verken- ntngsvliegtuig, dat op 1 juli boven dc Barendszee door de Russen werd neer geschoten. Alleen Rusland en Polen stem den voor. De Amerikaanse resolutie, waarin werd aangedrongen op een inter nationaal onderzoek naar het neerschieten van het vliegtuig, werd getroffen door een Russisch veto. Rusland sprak eveneens zi.jn veto uit tegen het Italiaanse voorstel om het internationale rode kruis contact te laten opnemen met de twee Amerika nen, die het neerschieten van het RB-47 vliegtuig overleefd hebben en die nu in 'ïoskou gevangen worden gehouden om berecht te worden. Rusland maakte hier mee voor de 88ste en 89 ste keer gebruik van zijn vetorecht in de Veiligheidsraad. Na de stemming merkte de Amerikaan se afgevaardigde Lodge op: „Het is droe vig, dat een hartelijk volk als het Rus sische vertegenwoordigd wordt door een regering, zo hard, koud, bruut en cynisch, zoals vanavond gebleken is. Haar veto be wijst voor iedereen, dat zij niet gelooft in haar eigen beschuldiging. Als zij erin ge loofde zou zij graag een onderzoek aan vaard hebben". Koeznetsov hield tijdens het debat vast aan de beschuldiging, dat het Amerikaan se vliegtuig werd neergeschoten boven Russisch grondgebied en dat het op het ogenblik dat het de grens overvloog wei gerde op Russisch bevel te landen. Hij herinnerde eraan, dat Rusland sinds 1954 25 keer geprotesteerd heeft tegen schendingen van zijn luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen. De laatste acht tien maanden, zei hij, heeft Rusland onge veer 4.000 vluchten van Amerikaanse toe stellen over zijn noordelijke grens, de Baltische staten, de Zwarte Zee, de Kau- kasus, Midden Azië en het Verre Oosten geteld. Vluchten bij Alaska niet gestoord aan Amerikaanse waarschu wingen om uit de buurt te blijven van de kernonderzeeboot „George Washington" die proeven nam met Polaris-raketten. De „Vega" had zelfs getracht één van de proefprojectielen op te pikken. Bij Cape Henry was hel vaartuig de Amerikaanse kust tot op 13 mijl genaderd. „Wanneer de Sovjet-Unie zo iets doet is dat geen spionage", zo merkte de Amerikaanse af gevaardigde spottend op. Het verschil tussen de V.S. en de Sovjet-Unie was vol gens hem, dat de V.S. fotograferen, maai de Russen doden. De gedelegeerde van Ceylon vroeg de Russische gedelegeerde met klem exacte inlichtingen te geven over de toedracht van het incident. Indien beide landen be schikken over rapporten van hun luciit- machtpersoneel, dat de vlucht geobser veerd heeft, aldus Sir Claude Corea, die nen zij die over te leggen in de Veilig heidsraad. Ook moet de Amerikaanse ge delegeerde bereid zijn om met rapporten of andere gegevens zijn verklaring dat de RB-47 50 mijl van Russisch gebied werd neergeschoten (of op andere wijze uitgeschakeld werd) te staven. De Ceylonese afgevaardigde steunde evenals de Tunesiër Mongi Slim het voor stel voor een internationaal onderzoek. Slim achtte de Russische beschuldiging niet bewezen. Op de werf van Verolme op Rozenburg heeft men drie jaar gewerkt om het vliegkampschip „Mmas Gerais" te mo derniseren. Brazilië kocht hel schip in 1956 van Engeland voor 34 miljoen gul den. Daar is nog 70 miljoen gulden bijgekomen voor de verbouwing. Voor een proefvaart van een maand en met de Braziliaanse bemanning reeds aan boord, koos de Minas Gerais" gisteren zee. Zover is het nog niet mei de kleine kustvaarder „Pax", die onlangs bij Weslkapelle op het strand liep. Een graafmachine haalt nu het zand weg rondom het schip, waardoor dit in een kunstmatig meer komt te liggen. Dan graaft men een kanaal naar zee, waar door de „Pax" de vrijheid herkrijgt. LEOPOLDSTAD (AFP) „De secre taris-generaal van de Verenigde Naties heeft mij formeel de verzekering gegeven dat Katanga, een integrerend deel van de republiek Kongo, daarvan niet zal worden afgescheiden", aldus een telegram van Loemocmba dat in Leopoldstad is ontvan gen. „Hierdoor blijkt dat de Belgische ma noeuvres om Katanga van Kongo af te scheiden tot mislukken zijn gedoemd", al dus Loemocmba. „wij zijn verzekerd van de volledige steun van de UNO en de internationale publieke opinie om de een heid en onschendbaarheid van het grond gebied van onze republiek te handhaven". NEV/ YORK (Reuter/AFP) De se cretaris-generaal van de UNO Dag Ham- marskjoeld en de Kongolese premier Loe- moemba hebben na afloop van hun over leg te New York in een communiqué me degedeeld, dat de Kongolese leider „drin gende kwesties betreffende de economische en technische bijstand van de UNO" ter sprake heeft gebracht. Over de behoeften van Kongo op korte en lange termijn zijn „zekere conclusies" bereikt met het oog op het onverwijld zenden van technisch personeel, met inbegrip van bestuursamb tenaren. De UNO-afvaardiging van Ghana heeft in een communiqué te kennen gegeven, dat België, gezien de resoluties van de veiligheidsraad, zijn steun aan „de zoge naamde regering van Katanga" moet sta ken en disciplinaire maatregelen moet ne men tegen kolojiel Weber, die premier Tsjombe als militair adviseur terzijde staat. wricht. De vertegenwoordiger van de We reldgezondheidsraad in Leopoldstad heeft het hoofdkantoor verzocht vijftien groepen artsen te zenden. Alle Belgische artsen en een groot aantal nonnen zouden uit Loe- loeaburg, de hoofdstad van Kasai zijn ge vlucht. Ook elders in Kongo zijn zieken door de vlucht van Europees ziekenhuis personeel onverzorgd achtergebleven. Negen landen waaronder Nederland heb ben medische teams beschikbaar gesteld voor Kongo, aldus heeft het Internationale Rode Kruis in Genève medegedeeld. Het Nederlandse Rode Kruis zal deskundigen uit Amsterdam op het gebied van bloed transfusie zenden. De Nederlandse rege ring draagt de kosten. De kabinetschef van het Kongolese mi nisterie van Financiën, Ndele, heeft in antwoord op vragen van journalisten ver klaard dat ondanks het verbreken van de diplomatieke betrekkingen de Belgische hulpverlening aan Kongo, ten bedrage van 2,7 miljard Belgische franc per jaar, niet officieel is gestaakt. LEOPOLDSTAD (Reuter-AFP) De Kongolese minister voor Volksgezondheid, Gregoire Kawanga, heeft een dringend be roep up de Wereldgezondheidsraad ge daan artsen te zenden naar de provincie Kasai, waar de gezondheidsdienst is ont- De leden van dc Vereniging van Fa- brickslcveranciers van geslagen schroot hebben de hoofdredacteur van Het Vrije Volk de heer K. Voskuil en de V.A.R.A. gedagvaard voor dc rechtbank te Amster dam. In de dagvaarding stellen zij dat de heer Voskuil door een voor de radio uit gesproken commentaar een onrechtmatige daad jegens hen heeft gepleegd. De strekking van deze commentaar zou volgens de dagvaarding zijn dat in de schroothandel corruptie en oneerlijkheid welig tieren. De eisers stellen de heer Voskuil en de omroepvereniging aansprakelijk voor de schade welke zij lijden doordat bij een deel van het publiek de indruk is gewekt als zouden zij corrupt en frauduleus zijn en als zouden zij in het algemeen op on eerlijke wijze hun handel drijven en hun geld verdienen. Het M.S. „Thysville" is dinsdag in de haven van Antwerpen aangekomen met Belgische vluchtelingen uit Kongo. Deze Belg moest wegens verwondin gen, opgelopen tijdens de muiterij, bij de ontscheping gedragen worden. (Telefoto). De voorzitter van de Eerste Kamer heeft gistermiddag medegedeeld dat hij voornemens is de behandeling van de wij ziging van de Loterijwet (teneinde een wettelijke regeling van de voetbaltoto te krijgen) aan de orde te stellen op dinsdag 13 september.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1