Lagerhuis gebelgd over de regering- M acmillan r Rockefeller beoogt vorming van drie grote statenbonden BELGIE NIET TEVREDEN OVER DE UNO-TROEPEN WERELDNIEUW NAAIMACHINES Van dag tot dag Eigen koers Bezwaar tegen verwachte benoeming van Lord Home en tegen zomerreces Belgische troepen ondernemen acties ter ontzet van geisoleerde blanken 3 Eén Panamerikaanse, een Noordatlantische en een Afrikaanse Komplot tegen Jordaans regime opgerold Fanfani vormt regering van christen-democraten Herdenkingsdienst voor Bevan in Londen Op de ENGEL Alarmerend rapport over ontberingen van negers in steden van Z.-Afrika Elf doden bij bosbranden in Noord-Amerika WOENSDAG 27 JULI 1960 Toen de Britse regering enige weken ge leden aankondigde de deelneming aan de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en aan Euratoom te zullen bestu deren werd daarmee kennelijk een proef ballonnetje opgelaten. Voor het echter een zodanige hoogte had bereikt dat men van een geslaagde stijging kon spreken was het al geknapt en het waren de zes lan den van de Europese Economische Ge meenschap die het eenvoudig doorprikten door Londen te verstaan te geven dat Engelse deelneming alleen dan op prijs werd gesteld, wanneer dié zich uitstrekte tot alle drie de gemeenschappen, dus in clusief de E.E.G. En daarmee was de gehele kwestie weer teruggedraaid tot de situatie van vóór het Britse initiatief, met dit verschil echter dat in Engeland een discussie over de voor- en nadelen van participatie op gang is gekomen. Het bedrijfsleven, de pers en de politieke partijen laten zich niet onbe tuigd. Politiek is de kwestie interessant omdat in deze alleen de zes liberale La gerhuisleden de oppositie vormen, de La- bourparty bleek bij het laatste debat ge heel achter de regering te staan. Bij de pers is het al niet anders. Slechts libe rale bladen, zoals de Manchester Guardian en The Economist zijn ronduit voor on middellijke aansluiting bij de E.E.G. op de voorwaarden van het Verdrag van Ro me. Daarop is nu voorlopig geen kans meer. Engeland zal verder zijn eigen koers blij ven varen, de zes andere landen van de Kleine Vrijhandelszone in zijn kielzog meetrekkend. De zes van de Europese Ge meenschappen doen hetzelfde in het zelf bewustzijn dat hun economieën door de voortschrijdende integratie snel sterker worden. Door aanpassing van de weder zijdse tariefsverlagingen zal men al te die pe kloven tussen de twee blokken probe ren te voorkomen en economisch gezien zullen de gevolgen niet bijzonder negatief zijn. ook al is de invloed weinig positief. Uit politiek oogpunt zou de deelneming van Engeland wel van belang zijn, juist ook voor Nederland, omdat er een zeker tegenwicht door zou worden gevormd voor de dikwijls sterke Frans-Duitse alliantie. Daar staat echter tegenover dat Engeland in de grote internationale politiek een rol speelt die ver uitgaat boven zijn werke lijke politieke en economische betekenis. Als laat ons zeggen op West-Duitsland na het economisch sterkste lid van de Euro- markt zou het stellig aan belangrijkheid inboeten, afgezien nog ervan dat het de handen dan niet langer vrij zou hebben, maar over alle aangelegenheden eerst met de zes partners overleg zou dienen te ple gen. Ook zouden de banden met het Ge menebest, die voor het gehele Westen van belang zijn, er onder lijden, ofschoon me mand weet wat die banden precies waard zijn en hoeveel die waards zou dalen. De discussie in Engeland is ook nu stellig nog niet gesloten en er kan nog veel veranderen, want logisch is de Brit se politiek nooit geweest. (Van onze correspondent) LONDEN liet zal niet vaak voorko men dal iemand bezwaar maakt tegen een vakantie van drie maanden. Dit ge beurde gisteravond in het Lagerhuis door een aantal leden van de „achterbanken", die zich bezorgd maken over dc ernstige internationale toestand augustus is in deze eeuw de klassieke maand van de grootste gevaren en ook over andere onopgeloste problemen. Er heerst een stemming van revolte ingegeven door vol komen tegengestelde motieven. Sommige Conservatieven van de vroegere Suez- groep, die in 1956 hadden willen doorzette tegenover Nasser, bonden dc kat de bel aan. Zij kunnen het slecht verkroppen dat Grool-Lïritlannië Katanga in de steek laat en zijn onthutst over een zekere anti- Belgische stemming die zich hier en daar in Groot Brittannic doet gelden. Van de socialistische banken werd de vrees uitgesproken dat de regering inzake Rhodesië teveel het oor verleent aan dc Europese kolonisten. Het meest verstoord is men echter over de ophanden zijnde benoeming van Lord Home tot minister van Buitenlandse Za ken als opvolger van Sclwyn Lloyd. omdat hij zich voor het Lagerhuis buiten schot bevindt. Het lijkt aan geen twijfel onderhevig dat Macmillan, ondanks de ongunstige reactie op de al of niet bewust uitgelekte geruch ten, bij zijn besluit blijft. Home, hoewel een vlakke en vrijwel onbekende figuur hij is thans minister voor het Gemenebest en leider van het Hogerhuis lijkt onder Lord Home de veteranen de beste man te zijn waar over de conservatieven beschikken. Het zal de eerste maal in ruim twintig jaar zijn dat een lid behorende, tot de erfelijke adel de belangrijke portefeuille van Bui tenlandse Zaken krijgt. In vroeger tijd was het echter een traditie deze minister in het Hogerhuis te doen zetelen. Zoals men weet mag een „Peer", ook niet als hij lid is van de regering, in het Lager huis komen, behalve dan als toeschouwer op de neutrale tribune. Het belangrijkste argument van Macmillan zal ongetwijfeld zijn dat de minister van Buitenlandse Za- kend de meest overbelaste regeringsfunc- NEW YORK, (Reuter) James Res- ton. eerste correspondent van de „New York Times" te Washington, meldt in een telegram uit Chicago aan zijn blad: ..De berichten van het afgelopen weekeinde over onenigheid tussen vice-president Nixon en gouverneur Rockefeller hebben gemaakt, dat slechts weinig aandacht is geschonken aan één zeer merkwaardig punt uit de zaterdag uitgegeven bekend making over het resultaat hunner bespre kingen. Rockefeller is er voorstander van dat Amerika zijn steun verleent aan de tot standkoming van drie grote, niet-commu- nistische statenbonden, namelijk één voor het Westelijk halfrond, een voor het Noord atlantische gebied en een federatie, die de Afrikaanse staten zou moeten omvatten. In de bekendmaking van zaterdag werd gezegd: „De V..S moeten leiding geven aan een streven naar totstandkoming van statenbonden voor het Noordatlantische gebied en dat van het Westelijk halfrond Reston verklaarde, dat Rockefeller Nixon reeds eerder een schriftelijke uit eenzetting had gegeven omtrent hetgeen hij met dit denkbeeld nastreeft. De door Rockefeller voorgestane Noord atlantische Statenbond zou zich de volgen de taken moeten stellen: 1. Groter economische samenwerking. Deze zou ook moten leiden tot opheffing van de tegenstelling tussen de „zes" en de „zeven". 2. Uiteindelijke totstandko ming van vrijhandel en vrije concurrentie in het gehele Noordatlantische gebied. 3. Meer samenwerking tussen alle Noordat lantische strijdkrachten. Naarmate deze zou toenemen zouden de V.S. haar kunnen erkennen door kernwapens ter beschikking van de leiding der NAVO-strijdkrachten te stellen. 4. Een evenredig aandeel dei- welvarende Westerse landen bij de ver lening van economische en technische hulp door de Verenigde Staten verleend. 5. Het opstellen van één Westers ontwape ningsplan waarover vervolgens met de Sovjet-Unie zou moeten worden onderhan deld. De beoogde Amerikaanse Statenbond zou het volgende moeten nastreven: I. Instelling van een soort Marshall plan voor Midden- en Zuid-Amerika, dat gericht zou zijn op industriële ont wikkeling op lange termijn en het ontstaan van vrij handel in het gehele gebied van het Wes telijk halfrond. 2. Totstandkoming van landhervorming waar dit noodzakelijk zou zijn. 3. Versnelde totstandkoming van univer siteiten in de staten van het westelijk halfrond. 4. Oplossing van maatschappelijke vraag stukken van dringende aard, zoals de fi nanciering van een uitgebreid programma voor de bouw van woningen met lage huren in de zich snel uitbreidende Ame rikaanse hoofdsteden. De Afrikaanse Statenbond, die Rocke feller zou willen zien ontstaan, zou met de Noordatlantische federatie moeten sa menwerken, om een chaos in het zich snel ontwikkelende zwarte werelddeel te voorkomen. AMMAN (AFP) De Jordaanse autori teiten hebben een komplot van de Verenig de Arabische Republiek tegen Jordanië op gerold, aldus heeft een regeringswoord»- voerder in Amman medegedeeld. Twee personen zijn gearresteerd, onder wie de vroegere plaatsvervangend chef van de inlichtingendienst van het Jordaanse leger, luitenant-kolonel Kassem Moham med El Nasser. Hij zou zijn gearresteerd toen hij illegaal te paard en als boer ver mond de grens met Syrië wilde overschrij den. tionares is omdat hij gebukt, gaat onder de verplichting om vrijwel dagelijks in het Lagerhuis over duizend en één onderwer pen te worden geraadpleegd. Indien de minister in het Hogerhuis zit kan een an der in het Lagerhuis de vragen beant woorden. Plet Lagerhuis voelt: echter wei nig voor een surrogaat-minister. Er is geen parlement ter wereld waar het; dage lijkse vragenuurtje de kern vormt van de controle van de volksvex-tegenwoordiging over de uitvoerende macht: het is de vei ligheidsklep van de democratie. „Loopjongens" Plet Lagerhuis voelt zich gepasseerd dat iemand „uit een andere plaats" het Hogerhuis wordt bij traditie nooit en te nimmer bij name in het Lagerhuis ge noemd zulk een belangrijke functie krijgt. Het zou de bevestiging zijn van de gedachte der premiers en presidenten van de grote mogendheden dat de minis ters van Buitenlandse Zaken, naar het woord van Kroesjtsjev, niet veel meer zijn dan „hun loopjongens". Minachting Indien Home inderdaad benoemd wordt zal dit donderdag een van de felste debat ten uitlokken welke het Lagerhuis in tij den heeft gekend. Niet alleen de oppositie maar ook vele Conservatieven zullen door de benoeming geschokt zijn. Men beschul digt Macmillan er al van dat de benoe ming een bewijs is van zijn minachting voor het gekozen deel van het parlement. Ook de onverantwoordelijk lange vakantie in een internationale crisis zou daarvan getuigen. De algemene ontevredenheid, gewekt door een combinatie van al deze dingen, de theoretische onzekerheid op het ogenblik over wie de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken zal worden, de zeker heid dat hij tot hel Hogerhuis zal beho ren, de welwillende houding van de Britse regering tegenover Loemoemba, de neteli ge kwestie van het gebruik van de mede zeggenschap over de Amerikaanse lucht- bases in Groot-Brittannië. de mogelijke hervatting van de kernproeven, de export crisis en boven alles de afwezigheid van een duidelijke lijn in de Britse buitenland se politiek, de mislukking van de topcon ferentie sommige Conservatieven be schuldigden de regering ervan dat zij door besluiteloosheid volkomen verlamd is ontlaadde zich gisteravond tegen Macmil lan, die zelfs met De Gaulle werd verge leken wegens zijn eigenmachtige houding tegenover het parlement. Het werd be schouwd als een symptoom van het slop waarin dc parlementaire democratie ook in Groot-Brittannië is komen te verkeren. De klacht over het lange zomerreces is echter schromelijk overdreven. Butler, de leider van het Lagerhuis de man die de parlementaire werkzaamheden regelt, niet te verwarren met de „Speaker", de bepruikte en in toga gestoken voorzitter zei dat iedereen aan vakantie toe. is. Nadat de tegenstanders enkele uren lang hun stoom hadden afgeblazen werd het reces dat lot 25 oktober zal duren goedgekeurd. Vroeger was 't alleen de op positie die elk jaar enig gerucht maakte over de gebruikelijke lange onderbreking van de parlementaire werkzaamheden, maar iedereen weet dat in een noodsituatie het parlement ogenblikkelijk kan worden teruggeroepen. Butler gaf de verzekering dat dit zonodig zal gebeuren, met name indien de gebeurtenissen in Afrika een nieuwe ernstige wending nemen. ROME (Reuter'AFP) Amintore Fan fani, de leider van de linkervleugel van de Italiaanse christen-democraten, heeft de goedkeuring van president Gronchi ge kregen op de ministerslijst van zijn re gering. Vorige week vrijdag kreeg hij opdracht een nieuwe regering te vormen nadat de regering-Tambroni was afgetreden. In het nieuwe kabinet zijn alle groepen van de christen-democratische partij vertegen woordigd. Alle ministers zijn christen-de mocraten. De belangrijkste ministers zijn: premier Fanfani, vice-premier, Piccioni, minister van buitenlandse zaken: Segni en minister van binnenlandse zaken: Scel- ba. Twaalf van de 21 ministers uit het oude kabinet hebben zitting in de nieuwe rege ring. Tien van hen bezetten dezelfde post als onder Tambroni. De twee oud-premiers Mario Scelba en Giuseppe Pella, die respectievelijk belast zijn met Binnenlandse Zaken en Begro tingszaken, hebben deze functies ook ver scheidene jaren bekleed onder wijlen pre mier De Gaspai, Scelba's voorganger Giuseppe Spataro, is minister van Trans port geworden. Naar aanleiding van het politie-optreden bij de recente anti-fascis tische betogingen hadden de communisten en de socialisten in het parlement felle critiek op zijn beleid laten horen. LONDEN (Reuter) In de Westmin ster Abbey in Londen heeft dinsdag een dienst plaats gehad ter nagedachtenis van Aneurin Bevan, de enkele weken geleden overleden vice-voorzitter van de Britse La- bourpartij. De dienst werd bijgewoond door tweeduizend personen, onder wie de Brit se premier Macmillan. enige andere leden van het kabinet, leden van de adel en enkele ambassadeurs, onder wie die van Nederland. De dienst werd geleid door de Angli caanse bisschop van Southwark. dr Mer- vyn Stockwood. die onder meer zei, dat Bevan alle „humbug" haatte en zich niet anders wilde voordoen dan hij was: een humanist en een agnosticus. Brits. Het Britse parlementslid Ronald Russell heeft voorgesteld alle verkeers- politiemannen uit te rusten met een paraplu. Lady Attlee, de vrouw van de vroegere Britse premier, die in de laat ste tijd nog al eens bij autobotsingen betrokken was, heeft verklaard dat zij een grotere auto gaat konen, omdat zij steeds op zij werd gedrukt door grote wagens. Advertentie (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Belgische kernkabinet voor Kongo heeft gisteren langdurig be raadslaagd en het standpunt van de Bel gische regering bepaald dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Pierre Wigny en premier Eyskens vandaag in besprekingen met secretaris-generaal Ham mafskjóéld "zouden verdedigen, nadat de UNO-vertegenwoordiger door koning Bou- dewijn in audiëntie zou zijn ontvangen. De Belgische regering verzet zich tegen het zenden van UNO-troepen naar Katan ga en eist dat generaal von Horn, die zijn verklaringen slechts ten dele heeft ingetrokken door Hammarskjoeld tot de orde zal worden geroepen. Anderzijds hebben de Belgische parachutisten giste ren in verschillende eentra van Kongo waar Belgen bedreigd werden, onder meer in het diamantcentrum Tsjikapa, een mi litaire actie ingezet. Deze plaatselijke mi litaire acties weerspiegelen de opvatting van de Belgische regering dat de UNO- troepenmacht niet naar Kongo is gestuurd om in Leopoldstad te paraderen. Tot nu toe, aldus Belgische regeringswaarnemers weigeren deze troepen de Belgen en de andere Europeanen in de binnenlanden te redden. Dit standpunt is ter kennis van Hammarskjoeld gebracht. In plaats van politieke verklaringen aan Britse jour nalisten af te leggen zou von Horn meer tijd dienen te besteden aan zijn militaire werk, aldus de Belgische ziens wijze. Anderzijds was er in Belgische rege ringskringen gisteren sprake van dat de UNO slechts 25 miljoen dollar ter be schikking van 't Kongolese steunprogram ma zal stellen, hetgeen amper genoeg is om de UNO-troepen te transporteren, te stationeren en te bevoorraden. De vraag rijst dan ook of de UNO erop rekent dat de Belgische regering het halve mil jard Belgische frank zal betalen die de Kongolese minister van Financiën nood zakelijk acht om de vervaldag van 1 Augus tus in Kongo rustig en zonder opstanden te kunnen passeren. Wanneer de UNO- autoriteiten de Belgische troepen verhin deren Europeanen in de binnenlanden te ontzetten zal er van het betalen van de Kongolese rekening door de Belgische schatkist geen sprake kunnen zijn, aldus Belgische regeringswoordvoerders. Men hoopt echter dat de misverstanden met de secretaris-generaal spoedig uit de weg zouden kunnen worden geruimd. Tenslotte dient ook België de secretaris-generaal dankbaar te zijn voor zijn inspanning om in zo korte tijd de hopeloze chaos in Kongo enigszins in te dijken. Het trok verder de aandacht in Brussel dat de kabinets chef van de Kongolese minister van Fi nanciën, ;de in Brussel goed bekende stu dent van de universiteit Lovanium, Al- bert Ndele, verklaarde dat het akkoord met de Amerikaanse financier Detwiler slechts Loemoemba bindt en dat het in de Kongolese kabinetsraad niet was be sproken. Voorts zal. .het .akkoord door het Kongolees parlement, nauwkeurig moeten worden onderzocht en daarna goedgekeurd. De verklaringen van verscheidene Ame rikaanse regeringsinstellingen, onder meel de Wereldbank te Washington, waaruit blijkt dat zij met financier Detwiler niets te maken hebben, heeft in Brussel nie mand verrast. Ouwetje De trein snelt langs de zonnige weiden, waarin de sloten blauw-groene voren heb ben gelrokken. Een tintelende zomerdag, waarin de koeien dromerig herkauwen. Lange tijd, om deze landelijke rust gade te slaan, krijg ik niet. Het oude vrouwtje tikt me op de arm. „Ik gaan naar me soon", mummelt ze. „Zo.zeg ik. „Ja, zegt ze; hij zal wel blij wese. „Dat kan ik me voorstellen", antwoord ik. „Wacht hij u op aan de trein?" Ze heeft mijn vraag niet gehoord en staart, met de ingevallen mond altijd bezig, wa» zig naar buiten. Zorgen en een ontelbar* reeks levensdagen hebben groeven gete kend rond de diepgezonken ogen. Haar kleren zijn lang uit de mode, maar netjes en schoon. Uit een wandelstok met rubber voet leid ik af, dat ze slecht ter been moet zijn. Haar handen op de stok beven licht met kleine schokjes. Ik besef, dat ze moei te gehad zal hebben om de juiste trein te vinden, want ze reist kennelijk niet veel. Veel te vroeg is ze natuurlijk aan het station geweest en ze zal wel tienmaal hebben gevraagd of „dit de goeie" was. Ik herhaal mijn vraag: „Wacht uw zoon u op aaii het station...?" Nu hoort ze me: „Nee, meheer, hij zal er niet zijn.Mijn jonge mag niet er uit. zegt ze met spijt. Eruit.denk ik en ik vraag: „Is hij ziek?" „Ziek niet, meheer. Maar het is door de oorlog gekomme. Oorlog, denk ik. Vijftien jaar geleden al weer. Oorlog.en we maken misschien al weer een nieuwe. Het ouwetje ver volgt: „Vroeger was het zo'n fijne booi. Sterk en vrolijk, meheer. De meisies vochte om hem. Toen kwam de oorlog. Toen most ie naar Duitsland. Dat wilde hij nie, voor mijn, meheer. Hij heb tegen die kerels ge reid: als ie mijn wegneemp, gaat me ouwetje dood.Ze wacht even en slikt moeilijk. „Ze hebbe hem toch willen neme. Toen is 't in zijn hoofd geslage. Nou sit ie al bijna twintig jaar in 't gesticht. En ik... goed doorgekomme, zoas u siet. Ik heb hem prentjes gestuurd, na de bevrijding, van de Canadeze. Maar hij dacht dat het Duitsers ware... Ik seg. jonge, die Duit sers sijne weg en je Moeke lééft nog. Het heeft nie veel geholpe. Soms is 't ie goed en dan make we planne.Maar dan komp er so'n vliegtuig over en dan is 't weer mis. Dan segt ie: in de schuil kelder, Moeke. Ze haalt de schouders op. „Ja, hij heb altijd zo immes veel van sijn moedertje gehouwe.Met een traan in de oogrim pels valt ze stil. Langs de weg, die naast de spoorbaan voortsnelt, zie ik tientallen auto's, hoogbe- laden met koffers. De auto's hebben witte nummerborden en sommige toeristen zwaaien naar de trein. Werktuiglijk zwaait het ouwetje soms terug.Op weg naar een stil gesticht, in stille bossen. Pinokkio Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL 14444 J PRETORIA (UPI) De meeste negers, die in Zuid-Afrika in steden wonen, kun nen uit hun inkomen niet zowel huur als voedsel voor hun gezinnen bekostigen. De ze conclusie is gepubliceerd door een com missie van deskundigen, die het vraag stuk van negerionen onderzocht heeft in opdracht van de raad van wetenschappe lijk en industrieel onderzoek. Het verslag van de commissie geeft een treurig beeld van de dagelijkse strijd om het bestaan, die de Zuidafrikaanse stadsneger te voeren heeft. Volgens het verslag zijn de meeste stadsnegers ge dwongen hun toevlucht te nemen tot mis daad, indien zij althans hun gezinnen wil len voeden en een dak boven hun hoofd willen hebben. De commissie, die onder leiding staat van prof. J. E. Jennings van de Witwatersx-andse universiteit, wijst er op, dat deze toestand voor het land als geheel zeer ernstige gevolgen kan heb ben. Zware kou? In New York verluidt, dat de Dicht bij. In een rede voor een congres van dc regeringsgezinde Indonesische nationalistische partij P.N.I., dat in Solo, Midden-Java, wordt gehouden, heeft president Sukarno nogmaals ont kend communist te zijn. Hij voegde hier echter aan toe, sommige van zijn opvat tingen die van de communisten nabij ko men. „Mijn inzichten komen dicht bij de hunne over het anti-kolonialisme en im perialisme, het lot van de arbeiders en landbouwers en ook over westelijk Nieuw-Guinea, aldus Sukarno. Oproer. De politie van Caracas, de hoofd stad van Venezuela, heeft dinsdag een groep van 250 anti-Castro demonstran ten uit de kathedraal ontzet. Zij wer den daarin belegei-d door verscheidene duizenden Castro-sympathisanten. Bij haar actie moest de politie van tx-aan- gas gebruik maken. Vanuit de kathe- di-aal waarin een mis werd opge- dx-agen voor de „slachtoffex's van de Cubaanse revolutie" werd geschoten. Gereed. In Gedser in Denemarken waar zondag en maandag twee Tsjechische gezinnen van een Oostduitse veerboot overbooi-d zijn gespi-ongen ligt nu een houten vlot gereed voor eventuele nieuwe vluchtelingen. Het is gemaakt door de vissers en de havenloods, die de Tsjechen uit het water gered hebben. Poliocongres. In Kopenhagen is de vijfde internationale conferentie over de strijd tegen de poliomyelitis (kinderverlam ming) begonnen. Ook Nederland is hiei-- bij vertegenwooi-digd. In totaal nemen meer dan zevenhonderd geleerden uit vierenveertig landen aan de conferen tie deel. De Amerikaan di'. Salk, sa mensteller van het naar hem genoem de vaccin, zal een voordracht houden. Hittegolf. Sedert enkele weken heerst in Spanje een hittegolf, die in het centrum des lands met stormen gepaax-d gaat. In Madrid varieerde de temperatuur in de schaduw in een etmaal van 21 tot 37 gx-aden. Bij Guadelajara kwam dan ook het verkeer geruime tijd tot stilstand door een hevige stofstorm. In in Andalusië daarentegen zijn de tem- pei-atux-en vx-ij nox-maal: in Badajoz, Caceres en Sevilla is het kwik nog niet tot 41 gx-aden gestegen. Aandacht. Een leider van de Naga- stam in Assam, die in vex-zet is tegen de Indische regering, heeft in Londen verklaax-d dat Indische tx-oepen duizen den van zijn stamgenoten hebben ge dood, verkracht en gemarteld. De lei der, Phizo geheten, wil de aandacht van de wereld op Je positie van zijn stam vestigen en eventueel de kwestie aan de UNO voorleggen. Bekeerd. Een Russische deelnemer aan het intex-nationale congx-es van geodesie en geofysica in Helsinki heeft dinsdag morgen in Finland asiel gevraagd en heeft 's avonds verzocht naar Moskou te worden teruggezonden. Russische UNO-afgevaardigde Sobolev zaterdag een hartaanval heeft gekre gen en thans verpleegd wox-dt te Glen Cove op Long Island. Volgens de Rus sische UNO-afvaardiging moet de dele gatieleider met een zware kou het bed houden. Stoorzenders. De Russen schijnen de voor de Sovjet-Unie en Oost-Eux-opa bestem de uitzendingen van de „Stem van Ame rika" weer meer te gaan storen, zo heb ben functionarissen in Washington mee gedeeld. Een uitzending in het Russisch werd dinsdag volkomen gestoord. In dit progx-am werd een analyse gegeven van de rede die de Amerikaanse afgevaar digde in de Veiligheidsraad, Cabot Lodge over het incident met de RB-47 heeft gehouden. Verdaagd. De besprekingen over de grens geschillen tussen India en China zijn tot midden augustus verdaagd. Sinds 15 juni hebben de delegaties elkaar acht tien maal ontmoet. Het eerste punt van de agenda is thans afgedaan en de In dische afgevaardigden zijn uit Peking naar New Delhi teruggekeerd. Jeugd.Te Greenville, in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina, is het zondagavond tot gevechten gekomen tussen groepen van enkele honderden jeugdige negers en blanken. Achttien pei'sonen, onder wie ook enkele blanken werden gearx-es teerd. Ten gevolge van demonstx-aties van negex-s tegen rassenscheiding in café's en x-estaurants is de verhouding tussen blanken en negex-s in Gx-eenville nogal gespannen. Actief. Voor de negende achtex-eenvol- gende dag is de vulkaan de Etna op Sicilië zeer actief. De vulkanologische dienst van de universiteit van Catania registreerde een verhevigde wex-king in de voornaamste krater c.x een stijging van het peil van de lava. Er worden gemiddeld vijf tot zes explosies per uur geregistreerd, die gepaard gaan met het uitstoten van hete steen- en zandregens. SAN FRANCISCO (UPI) Opnieuw is een vliegtuigje dat deelnam aan het blussingswerk van de bosbx-anden in de Verenigde Staten, neergestox-t in de staat Washington. De twee inzittenden zijn vex-- moedelijk om het leven gekomen. Het aantal doden onder blussingsploe- gen in de Vei-enigde Staten en Canada is daarmee tot elf gestegen. Het veron- gelukte toestel was een tweemotoi'ige om gebouwde bommenwei-per van het type B-25. Het kwam tex-echt in het nationale park Okanogam in de staat Washington. In Californië. Ox-egon, Washington. Idaho. Montana en West-Canada woedden dins dagavond nog steeds branden op een oppervlakte van 200.000 hectare.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3