Festival waar discussies nog belangrijker Gevacolor Dr. C. F. baronesse Mackay-Katz vrijdag vijfenzeventig jaar veïe koopjes 10% korting De negen Muzen Ensemble „Budapest" vrijdag en zaterdag in het Openluchttheater in Bloemendaal Dr. Martin Premsela in Amsterdam overleden Actie tegen Detwiler overwogen 4 Grote belangstelling voor filmmanifestatie te Karlovy Vary Kerkelijk Nieuws Minder vroege aardappelen in Noordholland KLEURENFOTO'S GEVACOLOR Prinses Irene in Sankt Anton Kamerverhuurster stond terecht Er is ook een Haagse CIMCO Voorvechtster van vrouwen- en vredesbeweging zocht tegenstellingen te overbruggen vJ L I S L A G 2 7 JULI 19 6 0 kelijkste aspect van "het internationale zijn dan de vertoonde films filmfestival te Karlovy Vary (het vroege re Karlsbad) in Tsjechoslowakije wordt niet gevormd door de vertoonde films, hoewel zich daaronder verscheidene wer ken van formaat bevinden, maar door de discussies. Aan dit festival nemen 47 landen deel uit oost en west, uit noord en zutcf. met lang en korte films, maar een volkomen eigen karakter heeft deze mani festatie door haar „Vrije Tribune". Bij andere festivals plegen discussiebij eenkomsten en persconferenties slecht be zocht te zijn, tenzij zich in zulk een bij eenkomst een héél beroemde regisseur of „filmster" vertoont. Te Karlovy Vary zijn de dagelijkse discussiebijeenkomsten en de dagelijkse persconferenties overvol. In de „Vrije Tribune" bespreekt men al lerlei problemen, die samenhangen met het thema De film en de mens in 1960. Aangezien onder dat thema vrijwel alles op filmgebied onder te brengen is, komen er allerlei filmkwesties bij ter sprake. Cineasten en critici hebben bijvoorbeeld heftig gediscussieerd over de nieuwe ont wikkeling in de Franse cinematografie, die men aanduidt met de woorden Nou velle Vague (Nieuwe golf). Van commu nistische zijde verwijt men de Nouvelle Vague dat haar films pessimistisch en uit zichtsloos zijn. Men wil in Ocsteuropa in de films vooral een opbouwend element zien; de mensen moeten „er wat van mee nemen" als ze naar de bioscoop gaan, om met Wim Kan te spreken. Men kan niet ontkennen, dat tal van werken van de Nouvelle Vague weinig po sitieve elementen vertonen. Anderzijds echter hebben de Fransen gelijk, die be toogden, dat de Nouvelle Vague geen vastomlijnd begrip is. dat ze cineasten omvat van zeer uiteenlopende mentaliteit en dat de films van de Nouvelle Vague, die veelal op straat worden gemaakt omdat werken in de studio dikwijls te te duur is een werkelijkheidssuggestie geven, die op zichzelf reeds als nieuw ele ment een waardevolle bijdrage tot de cinematografische kunst vormt. Opbouw in soorten. Onder het opbouwend element verstaat men in Oosteuropa, uiteraard dikwijls, dat de films een politiek karakter moeten hebben (hoewel bijvoorbeeld een waar schuwing tegen het alcoholisme er ook toe kan behoren). Zo ziet men hier nu ver- Advertentie Expositie Jan van Goyen. Mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de Kun sten en voor de Buitenlandse Culturele Be trekkingen van het ministerie van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen zal op zaterdag 30 juli te 16.00 uur in het ge meentemuseum te Arnhem een tentoonstel ling openen van werken van Jan van Goyen. De tentoonstelling is geopend van 31 juli tot 25 september. Litteraire pryzen. De litteratuur- prijzen 1960 van de Groot-Kempische Cul- tuurdagen te Hilvarenbeek zijn als volgt verdeeld: De romanprijs van 250 gulden werd toegekend aan Paul Lebeau te Antwerpen voor zijn boek „Xantippe". De poëzieprijs van honderd gulden ging naar J. Veulemans uit Turnhout voor zijn gedicht „Landschap" en de prijs van vijftig gulden naar Frans Babyion uit St. Oeden- rode voor zijn gedicht „Oester op het strand". Bayreuther Festspiele. Niettegenstaan de het slechte weer is het festival van Bay- reuth in Duitsland zaterdag zeer geslaagd begonnen. De openingsavond met „Die Meistersinger" was uitverkocht. Het Wag- nerfestival van Bayreuth duurt tot 25 augustus. Utrechts conservatorium. Aan het Utrechts Conservatorium zijn benoemd voor het hoofdvak zang: mevrouw Dora Linde man en mevrouw Sonja Kurwin; voor het hoofdvak contrabas: de heer J. Enders; het hoofdvak blokfluit: de heer Kees Otten; voor ensem'olespel (voor blazers) de heer Gee van Koten en onderwijsleer viool en viool als bijvak bij schoolmuziek de heer Sander Hesselink. Voorts zal nog een do cent benoemd worden voor algemene peda gogie en ontwikkelingspsychologie. Verder zal in de cursus 1960-1961 de heer Rutger Schouten een interpretatiecursus, ook in vergelijkende zin, aan het conservatorium geven. Dichtersweek. De Nederlandse schrijver Willem Enzinck heeft zondag bij de ope ning van de twaalfde Europese dichters week te Meisenheim hulde gebracht aan de Duitse dichter Helmut von Schwei- nitz, die het initiatief tot deze jaarlijkse bijeenkomsten heeft genomen. De dich tersweek wordt dit jaar gehouden over „Het gemeenschappelijke in wetenschap pen, cultuur en politiek van de Europese volkeren". scheidene films, die thema's behandelen als de strijd tegen de Duitse bezetting, het optreden van spionnen, enz. Sommige doen dat op een naïeve manier, zoals bijvoor beeld een mooi-gekleurde Chinese film over een revolutionnair componist (waar in men, hetgeen een attractie op zichzelf vormt, de Marseillaise in het Chinees hoorde zingen), andere doen het op de manier van de wildwestfilm. die hier dus eigenlijk tot wildoostfilm wordt, zoals in de Albanese festivalbijdrage, maar het kan ook heel intelligent gebeuren, op een wijze die in cinematografisch opzicht baanbrekend is. zoals de Russen het vroeger deden in werken als Potemkin, De Moeder, De laatste dagen van St. Pe tersburg. enz. Zulk een baanbrekende film zagen we nu van de Tsjechen: Smyk (De val), een werk van Zbrynych, over een Tsjechische emigrant, die tot spion wordt. De cineast heel't dat verhaal zo ongelofelijk boeiend verteld, dat zijn film als een voorbeeld mag gelden van wat er in cinematografisch opzicht aan mogelijkheden is. Hij heeft geëxperimen teerd met het beeld en het geluid, hij speelt een betoverend spei met licht en schaduw, hij gebruikt de mogelijkheden van het brede scherm intelligenter dan ik ooit in enige Cinemascopefilm toegepast zag. Elk beeld van deze film, elke deci bel geluid is volstrekt verantwoord en het geheel getuigt van een volkomen beheer sing van 't metier en een bijzondere artis ticiteit. Succes voor West-Duitsland Ook tal van Westeuropese landen zijn in het festival vertegenwoordigd, hetzij offi cieel door hun regeringen, hetgeen bij voorbeeld met Engeland het geval is, het zij door het filmbedrijf, hetgeen o.a. voor West-Duitsland geldt. Van West-Duitse zij de vertoonde men een film, die te on/.ent reeds in vertoning is gekomen en die hier diepe indruk maakte: Wolfgang Staudte's Rosen für den Staatsanwalt. Men mag het wel zeker achten, dat er een prijs voor die film in het verschiet ligt. Staudte en enkele van zijn hoofdrolspelers konden zich hier in persoon overtuigen van het succes van hun film. Groot-Brittannië bracht hier de wereld première van The Entertainer (De humo rist), een film van Tony Richardson naar het gelijknamige, ook in ons land gespeel de toneelstuk van John Osborne. De hoofd rol was bij Sir Laurence Olivier in de best-denkbare handen. Hoewel de regis seur de geschiedenis zo dynamisch moge lijk heeft gehouden, voelt men toch nu en dan, ook door de overvloedige dialogen, wel even de gedachte opkomen aan ver filmd toneel, maar het is dan in elk ge val verfilmd superieur toneel. Intussen blijkt het thema, als men het zo op het filmdoek ziet, niet eens geheel nieuw: Chaplin heeft het immers al in Limelight behandeld, dat thema van de ouder-wor- dende humorist. Zweden stelde teleur met Een spel, dat men liefde noemt, niet van Bergman. Frankrijk vertoonde On n'enterre pas le Dimanche (Op zondag wordt er niet be graven), de eerste speelfilm van de jon ge Michel Drach, gemaakt voor een be- lachelijk-laag bedrag, vrijwel geheel op straat gefilmd, goed van regie en zeker interessant, al kan men beslist niet van een groot werk spreken. Enkele Zuidame- Een scène uit de voortreffelijke film „De Val", welke Tsjechosloivakije zelf op het festival te Karlovy Vary vertoonde. rikaanse landen zochten het vooral in me lodrama's met veel hartstocht en geweld, gemaakt met het oog op de bioscoopcas- sa en dus geenszins passend in dit festi val, dat tot leuze heeft: Voor nobele be trekkingen tussen de mensen, voor duur zame vriendschap tussen de volkeren. Een uitstekende indruk maakte de Sov jet-Unie, die op de openingsavond de te Cannes onderscheiden film De ballada van de soldaat vertoonde en later o.a. De le vende helden, die vier verhalen vertelt, welke alle onder Litause kinderen spelen. Vier verschillende regisseurs hebben die episoden verfilmd. Bevolking leeft mee Men heeft een zo groot mogelijk deel van de bevolking betrokken bij het festi val. Overal in Tsjechoslowakije zijn er zo genaamde „arbeiders-filmfestivals" waar in men goede films van diverse landen vertoont en waarin de filmberoemdheden verschijnen, die het festival te Karlovy Vary bijwonen. Te Karlovy Vary zelf draaien de projectoren onafgebroken van 's ochtends negen uur tot middernacht! Jan Koomen Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Noordeloos (toez.) A. Romein, kand. te Vlaardingen. Bedankt voor Noordlaren (toez.) G. Griffioen te Nuenen (N.Br.). Geref. Kerken Beroepen le Ferwerd Th. S. de Groot te Oostkapelle. Aangenomen naar Rotterdam- Chariois (vac. H. H. Grosheide) H. M. Dercksen te Barneveld. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Sneek A. J. Otter, kand. te Apeldoorn. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Slikkerveer W. C. J. Bosschaart, kand. te Wolphaartsdi.jk, die bedankte voor Aalst, Almelo-Enter, Am sterdam-Noord, Apeldoorn, Elspeet. Nuns- peet, Oosterland, Poortugaal. Scheveningen, Sint-Annaland, Tricht en voor Werkendam. Advertentie Buiten de nu ook nog op alle courante voorradige goederen. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Telefoon 54679 Haarlem Het Ensemble Budapestdal op vrijdag 29 en zaterdag 30 juli 1960 uitvoeringen in het Bloemendaalse Openluchttheater zal geven, bestaat uit dertig personen: twintig dansers en danseressen, en een zigeuner orkest van tien musici. De leid'er van het zigeunerorkest is Matyas Jonas, een der beste zigeunerviolisten van deze tijd. Ar tistiek leider van het dans-gezelschap is Istvan Molnar, een expert op hel gebied van folklore en danskunst. Het. Ensemble „Budapest" werd opge richt in I960 met het doel, de schatten van de Hongaarse folklore te bewaren en voor het voetlicht te brengen. Het repertoire van hel Ensemble „Budapest" omvat vele authentieke dansen, dramatische èn humo ristische dans-scènes, en solonummers van het orkest. Gedurende de tiemjaar dat het Ensemble „Budapest" bestaat, heeft het meer dan tweeduizend voorstellingen gegeven en be haalde het veel succes, zowel in de landen vóór als achter het IJzeren Gordijn, onder andere te Parijs, Bern, Genève, Beyrouth, Athene, Rome en Alexandrië. Op vele in ternationale dansfestivals, onder andere te Nice (1957), Genève (1956), Agrigento (1959 en 1960) en Helsinki (1960), werd het En semble „Budapest" uitgenodigd. In Agri gento werd de prestatie van het gezelschap beloond met. de Grand Prix 1959. Vrijwel het gehele programma wordt gedanst op czardas. (Van onze Amsterdamse redacteur) Vandaag is te Westerveld het stoffelijk overschot gecremeerd van de zaterdag avond te Amsterdam op 64-jarige leeftijd overleden dr. Martin J. Premsela, één van Nederlandse grootste kenners der Franse litteratuur. Martin J. Premsela werd op 25 januari 1896 te Amsterdam geboren. In 1915 behaalde hij de acte mo-a Frans en in 1918 de acte mo-b Frans. In 1919 werd hij als beëdigd vertaler aan de Amsterdamse rechtbank verbonden. In die jaren werkte hij als dichter onder het pseudoniem Martin Parmys mee aan het tijdschrift „Het getij" met andere jonge ren uit die dagen als Herman van den Bergh, Hendrik de Vries, Slauerhoff en C. J. Kelk. In 1931 werd hij tot leraar in de Franse taal- en letterkunde benoemd aan 't Vos- sius-gymnasium te Amsterdam. In 1933 promoveerde hij cum laude aan de univer siteit van Groningen op een proefschrift over Edmond Rostand. Dr. Premsela was van 1928 tot 1940 als medewerker voor de Franse letteren ver bonden aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant en na de oorlog vele jaren aan het Algemeen Handelsblad. Hij hield enke le series radio-lezingen voor de AVRO en het Nir. Hij was ondermeer vice-voorzit- ter van de vereniging van vrienden van Romain Rolland. Een ernstige ziekte noop te dr. Premsela enkele jaren geleden zijn werk aan het Vossius-gymnasium neer te leggen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de voorlopige oogstraming 1960 voor vroege aardappelen. Bij een lager rendement, dat gemiddeld 3 percent beneden dat van het vorig jaar lag en een geringe uitbreiding van het areaal, bleef de totale produktie, met 174.000 ton gelijk aan die van 1959. Er was een teruggang (met 9000 ton) in Noordholland, als gevolg zowel van een lagere hectare-opbrengst 6 percent) als van een vermindering van de beteelde op pervlakte. Advertentie vergroot formaat Gevacolor kleurenfoto': 9x9 cm. 9x13 cm. Gevacolor rolfilms 4 x 6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. Gevacolor kleinbeeldfilms 20 opnamen 36 opnamen .45 Ontwikkelen 3>4^~ duizendmaal mooier! COM 6024 Prinses Irene, die in Lausanne een oecu menische jeugdconferentie heeft bijge woond, is vandaar naar Sankt Anton ge reisd, waar het koninklijk gezin dikwijls verblijft voor de wintersport. De prinses heeft met een vriendin haar intrek in hotel Post genomen. „Niemand koestert de illusie de prosti tutie te kunnen uitroeien. Het gaat er om de spectaculaire uitwassen te bestrijden." Dit zei de officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank in zijn requisitoir tegen een 49-jarige kamerverhuurster uit Amsterdam. De officier vroeg acht maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maan den voorwaardelijk. De verdachte zal zich tijdens deze proeftijd moeten onthouden van het verhuren van kamers aan parti culieren. De verdediger, mr. J. de Jong, deelde mede, dat de vrouw de huur van het door haar gehuurde perceel in de Gordijnsteeg heeft opgezegd en dat, zodra zij op vrije voeten komt, zij haar pand in de Bloed- straat zal verkopen. De rechtbank zal op 29 juli uitspraak doen. Detwillers Congo International Manage ment Corporation (CIMCO). de firma van de Amerikaan L. Edgar Detwiler die dezer dagen met Loemoemba een voor lopig financieringsplan voor Kongo af sloot, staan moeilijkheden te wachten. In Den Haag is namelijk gevestigd de firma Commercial and Industrial Management, Combined Operations, die sinds 1947 on der de afkorting van eveneens CIMCO met name in de Verenigde Staten grote bekendheid heeft gekregen. De directeur van deze onderneming, de heer W. Chr. Schul, zei ons vanmorgen dat hij vooral bevreesd is, dat men in de Verenigde Staten onder zijn relaties gaat menen, dat zijn firma op de een of andere manier samenwerkt met de onderneming van de heer Detwiler. En om dit te voorkomen heeft de heer Schul een Haagse advocaat in de arm genomen om aan deze onge wenste toestand een einde te maken. De Haagse CIMCO treedt in de Verenig de Staten op als adviseur bij de vestiging, verplaatsing en organisatie van filialen en branches. Wellicht, zo zei ons de heer Schul, gaat de heer Detwiler zich ook met deze zaken bemoeien, zodat wij op alle eventualiteiten voorbreid willen zijn. (Van onze Haagse redacteur) „Darde zij mijn studie bij de grote Zwit serse geleerde C. G. Jung heb ik het ge loof, dat de grondslag van mijn werk vormt, van binnen uit leren beleven. De psycho-analytische benadering van het menselijke handelen, zoals die door Jung werd geleerd, vindt men trouwens ook terug in vele pleidooien welke ik als ad vocaat voor de Amsterdamse rechtbank heb gehouden. Professor Jung bracht al les terug tol het begrip energie en nu is hel merkwaardig dat ik gepromoveerd ben op een proefschrift over het onrecht matig gebruik van elektriciteit en de wet telijke maatregelen daartegen. In 1916 werd dat vergrijp niet gestraft, maar na dat de Hoge Raad zich met mijn conclu sies had verenigd werd dat anders." Op de tafel in de woonkamer van me vrouw dr. C. F. baronesse Mackay-Katz te Aerdenhout, die op 29 juli vijfenzeven tig jaar hoopt te worden, illustreert een werkje over Freud en Jung onopzettelijk deze passage uit het gesprek dat wij voer den met deze in de tijd tussen de twee wereldooilogen zo bekende figuur uit de Nederlandse politiek, de vrouwen- en de vredesbeweging en de advocatuur. Be langstelling en waardering voor de gees telijke en zielkundige drijfveren van de mens zijn haar niet alleen op hoge leeftijd bijgebleven, maar hebben ook meege werkt tot een milde kijk op mensen en toestanden. Die mildheid, welke ook tot uitdrukking komt in haar in de loop van het gesprek herhaaldelijk gedaan verzoek „Schrijft u dat maar niet op, want dat zou die of die pijn kunnen doen." kent slechts één uit zondering: wanneer er sprake is van on recht. „Daar kan ik mij nog steeds over opwinden, al besluipt me ook vaak een gevoel van machteloosheid omdat het dikwijls niet spoedig gelukt het recht te laten zegevieren". Dat ingeschapen rechtvaardigheidsge voel is haar van huis uit meegegeven. Een zilveren theeblad met een Friese inscrip tie herinnert nog steeds aan de strijd wel ke haar vader, de bekende Amsterdamse advocaat mr. S. Katz, heeft gevoerd en met succes bekroond heeft gezien om een Friese arbeider vrij te pleiten van een aanslag op zijn landheer waarvan hij be ticht werd. En haar moeder had voor die tijd zeer vooruitstrevende gedachten over de toekomst van haar dochter: vandaar dat mevrouw Mackay, die vooral bekend zou worden als mejuffrouw Frida Katz, zoveel mocht studeren als ze wilde en daarvan dan ook een ruim en goed ge bruik heeft gemaakt. „Buitenbeentje" De nu bijna vijfenzeventigjarige kwam uit eén liberaal, maar toch ook warm so ciaal voelend en gelovig milieu. Mede on der invloed van wijlen professor Slotema- ker de Bruine sloot zij zich aan bij de christelijk historische unie. Daaarin voelt zij zich nog steeds thuis, omdat ook de „buitenbeentjes" er de vrijheid van een eigen beslissing wordt gelalen. Frida Katz was zo'n buitenbeentje: als enige van de zeven vrouwen in de Tweede Kamer stem de zij destijds haar activiteit in Volken bond en Vrede ten spijt vóór de vlootwet, omdat zij het een redelijk plan vond. En hoewel zij tot de voorvechtsters van de vrouwenbeweging behoort, kan zij nu moeilijk wennen aan de gedachte, dat sinds de jongste wijziging van het Bur gerlijk wetboek de man niet langer hoofd van de echtvereniging is. Toch was zij destijds het enige lid van de rechterzij de dat tegen het ontslag aan de gehuwde of huwende ambtenares stemde. Synthese Wat de politieke verhoudingen betreft, streefde Frida Katz steeds naar een ver zachting van de tegenstellingen. De revo lutionair-socialist Sneevliet zei eens: „U zou de synthese kunnen brengen tussen rechts en links". En zelfs heeft zij, in wonend op 't Aerdenhoutse Koekoeksduin toen zij door de Duitsers uit Den Haag verdreven was, verlangend uitgezien naar een radicale vernieuwing van het Neder landse politieke leven. Ook daarin is zij teleurgesteld. Haar eigen carrière is een beetje als 'n nachtkaars uitgegaan tenge volge van de bezetting, hetgeen een anti climax betekende voor iemand, die niet alleen achttien jaar lid van de Tweede Kamer was, zestien jaar deel uitmaakte van de gemeenteraad van Amsterdam, lid was van de Hoge Raad van de Arbeid en voorzitster van de Nationale Vrouwen raad. Zij was gezien om haar grote kennis van het strafrecht, zodat zij met recht kan zeggen: „Er is geen strafrecht-com missie of ik heb erin gezeten!" Op één van die commissies kijkt zij in het bij zonder nog steeds met voldoening terug. Dat is de commissie die een rapport uit bracht over een noodzakelijke verbetering van de vrouwengevangenissen en waarop mevrouw Mackay sterk haar stempel heeft gedrukt. Schaduwen In november 1937 trouwde Frida Katz met de heer C. W. F. baron Mackay, bur gemeester van Ermelo. Uit de wijze waar op zij over haar een vijftal jaren geleden gestorven echtgenoot spreekt voelt men, dat deze man, die wars was van de „klei ne" politiek doch wiens karakter zo nobel was dat zijn getrouwe kiezers van de Ve- luwe hem elke zittingsperiode opnieuw in de Gelderse staten brachten, dat dit een zeer gelukkig huwelijk is geweest, dat slechts overschaduwd werd door de be zetting en de woningnood na de bevrij ding, waardoor deze mensen die een leven lang zich zo voortreffelijk aan de gemeen schap hebben gewijd, geen eigen dak meer boven het hoofd hebben gehad. Mevrouw Mackay klaagt daar niet over, maar men moet al een heel slecht verstaander zijn wanneer men de bitterheid van die situa tie niet zou opmerken en aanvoelen. De kleine kring van familieleden en goede oude vrienden die deze verdienstelijke vrouw op 29 juli zal fêteren zal echter een hartelijke afspiegeling vormen van de nog velen die haar onvermoeide activiteit ten behoeve van de samenleving in dank bare gedachtenis houden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4