Frederik Pieter Vermeulen vrijdag negentig jaar Van 1 augustus af in Den Helder vaste afslagtijden In de vishal en op zee Samenwerking tussen Frionor en Zwanenberg-Org. CAMERA'S AGENDA Centrifuges Wasmachines Perée Vijf doden in het verkeer Boycot eindigt op die dag ook Voetgangerstunnel wordt ruim 50 m. lang Haarlem 7 Duitse loods heeft schuld aan aanvaring van de „Ardito" Vaste brandstofmotor voor „Polaris" ontwikkeld Burgerlijke Stand van Velsen DIEPVRIESFABRICAGE IJmuidens bedrijf Interfrosta wordt Frio-diepvries OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY „Minas Gerais" vaart weer na verbouwing van drie jaar Sleepboot „Loire" pikt Spaans schip op V e Is en-I J muiden Beverwijk WOENSDAG 27 JULI 1960 Overmorgen, vrijdag, hoopt de heer F. P. Vermeulen, die langer dan zesenveertig jaar raadslid van de gemeente Veisen was, zijn negentigste verjaardag te vieren. Deswege recipieert de heer Vermeulen vrijdag aanstaande in gebouw „De Rank" aan de Kanaalstraat te IJmuiden van des middags vier tot zes uur. Ongetwijfeld zullen velen van de gelegenheid gebruik maken deze bekende vitale Velsenaar van harte te feliciteren. Op 24 juli 1900 werd de heer Vermeulen lid van de Velsense raad. Hij was toen nog negenentwintig jaar. Van oktober 1910 tot september 1919 was hij wethouder. Later bekleedde hij nog eens het ambt van wet houder en wel van juli 1945 tot september 1946. In zijn lange raadsperiode en vooral tij dens zijn wethouderschap, heeft de heer Vermeulen zeer veel voor de gemeente ge daan. Hij heeft meegewerkt aan de oprich ting van het gemeentelijke gasbedrijf in 1911, de plannen beraamd voor oprichting van de gemeentelijke visserij school, die in 1916 voltooid werd. Voorts kwam onder zijn leiding de inrich ting van de reinigingsdienst gereed in 1912. Een jaar later werd het waterleidingbedrijf gesticht. In 1924 werd de vissershaven ver groot. Belangrijk werk deed de heer Ver meulen ook voor openbare werken, welke dienst geheel georganiseerd werd (1915). Onder de energieke leiding van Ver meulen kwam ook de commissie van bouw en woningtoezicht er. Dat was in 1917. En een jaar later zouden de belangrijke be sluiten betreffende vestiging van een hoog- ovenbedrijf aan de orde komen. Strijdvaardig Frederik Pieter Vermeulen is als raads- nestor met IJmuiden samengegroeid. Hij stond als raadslid en als wethouder bekend als een strijdvaardig en scherpzinnig man, die immer recht op de kern van een zaak afging. Toen hij veertig jaar raadslid was, werd hij gehuldigd, ofschoon het een tijd was, die allerminst aanleiding gaf tot feestelijk heden. Dat was op 24 juli 1940. In diezelfde maand nam de heer Vermeulen afscheid als secretaris van de Reedersvereniging. Deze functie heeft hij ook tientallen jaren vervuld. Bovendien had hij tal van neven functies in het visserijbedrijf. Zo was hij lid van de Nederlandse Visserij centrale, van de Levensmiddelenraad te Amsterdam, van de commissie ter bevordering van het visgebruik in Nederland. De heer Vermeulen was het ook, die het initiatief nam, de vissers te vragen bij zondere vangsten (zeldzame vissen of voor werpen) aan wal te brengen en af te staan. Op deze wijze zijn inderdaad veel vissen in Artis te Amsterdam terechtgekomen. In Velsen zal de herinnering aan de heer Vermeulen voor altijd levendig blijven, omdat in het Cultureel Centrum veel van het door hem in de loop der jaren ver zamelde materiaal is tentoongesteld. Het Pieter Vermeulenmuseum is bij ieder be kend. 'Advertentie KENNEMERLAAN 9 Telefoon 5271 Erkend installateur PEN. De Duitse loods van het Nederlandse schip „Ardito" (500 ton) draagt schuld aan de botsing met de Westduitse logger „Hermod" (300 ton) op 18 januari op de Elbe, aldus de Westduitse Raad voor de Scheepvaart. De loods meende ten onrechte het vaar water van de „Hermod" nog te kunnen kruisen. Zonder enige grond nam hij aan dat de logger wachtte om het Noordoost zee-kanaal te kunnen binnenvaren, zo wordt gezegd in de uitspraak van de raad. In Ten Post (Gr.) is op de nieuwe rijksweg Delfzijl-Groningen een perso nenauto in botsing gekomen met een auto bus, waarbij de 73-jarige heer T. Anema om het leven kwam. De heer Anema reed met. zijn auto van de oude rijksweg de nieuwe weg op. Hij stopte daarbij niet voor de autobus, die uit Groningen kwam. Vermoedelijk meen de hij, dat de bus rechtsaf zou gaan. Het was echter een reserve-bus, die in tegen stelling tot de normale lijnbussen recht door reed. De personenauto werd in de flank gegrepen en zestig meter meege sleept. Daarbij werden een verkeersbord en enkele betonnen paaltjes omver gere den. De bus, met voor zich uit de auto van de heer Anema, kwam tenslotte tegen een dikke betonnen paal tot stilstand. De per sonenauto werd totaal vernield. De heer Anema werd levenloos tussen de wrak stukken vandaan genaaid. In Heerde stak de 61-jarige broodventer R. Nieuwenhuis uit Wapenveld de Zwolse- weg over zonder voldoende op het verkeer te letten. Hij werd door een auto aange reden. In een ziekenhuis te Zwolle is hij later overleden. Een dergelijk ongeluk gebeurde in Bor ne, waar de 63-jarige mej. M. Hofmeyer bij het oversteken van de rijksweg Henge- lo-Almelo werd aangereden door een per sonenauto. Zij werd ernstig gewond en overleed later in een ziekenhuis te Hengelo Tussen Ommen en Den Ham is de 30- jarige E. Folkerts uit Hengelo, die zijn vakantie in Ommen doorbracht, om het leven gekomen toen hij in een bocht van een weg met zijn motorfiets tegen een landbouwtractor botste. Een 17-jarige Duitse jongen uit Keve- laer, die zijn vakantie bij familie in Beu gen (N.B.) doorbracht, is in Gennep aan gereden door een motorrijder. Aanvanke lijk leek het of de jongen niet ernstig ge wond was. Toen hij terug was in Beugen verergerde zijn toestand zodanig, dat over brenging naar een ziekenhuis in Nijme gen nodig werd geoordeeld. Daar is hij overleden. SACRAMENTO (AFP) —De Amerikaan se „Aerojet General Corporation" heeft een raketmotor met vaste brandstof ge construeerd, die een groter kracht ont wikkelt dan de motor waarmee de „Po laris" thans is uitgerust, en die dit projec tiel een groter draagwijdte kan geven. Dit heeft een woordvoerder van de maat schappij in Sacramento Californië, meege deeld. De tegenwoordige draagwijdte van de „Polaris" is 2.000 km. De „Polaris" is spe ciaal bestemd voor duikboten, en onlangs heeft de „George Washington" een projec tiel van dit type gelanceerd. De vaste brandstof van de nieuwe ra ketmotor is vrijwel onbeperkt houdbaar. Onlangs zijn proeven genomen met reeds twee jaar oude brandstof. BEVALLEN: J. KrijgsmanJonker, z., Pegasusstraat 36, IJmuiden; P. M. Huytink Sanberg, z., Van Kinsbergenstraat 31, Haaz-lem; W. ZomerPlokker, d., Neptu- nusstraat 46, IJmuiden; A. M. BoerCana, d., Planetenweg 210, IJmuiden; L. Kolbe Van Rijn, d., Pres. Krugerstraat 42, IJmui den; F. A. BeukemaBezemer, d., De Tien destraat 9 Velsen-Noord; B. M. van der EngVan Roon, z., Wethouder Twaalfho- venstraat 49, Uitgeest; C. E. M. Rutte Knook, z., Hofgeesterweg 7, Velsen. OVERLEDEN: M. J. Post, 75 j., echtge noot van J. M. Bonarius, P. C. Hooftlaan 3, Driehuis; P. Wetting, 5 dg., Meidoornstr. 12, IJmuiden-Oost. Na eerst zaterdagmiddag drie uur met afgevaardigden van de vissers en ver volgens dinsdagmorgen met de leden van het college van B. en W. te hebben vergaderd, heeft wethouder Jul. Knüwer, die de Helderse visserijzaken behartigt, mededelingen over de huidige en toekomstige gang van zaken bij de gemeente lijke visafslag gedaan. Eén der belangrijkste maatregelen die zullen worden genomen, is wel het invoeren van nieuwe afslagtijden. Met ingang van 1 augustus, wanneer de vissers de boycot van de afslag zullen op heffen, zal alleen op werkdagen, iedere morgen van zeven tot half negen en van half negen tot tien uur worden geveild voor alle vissoorten, uitgesloten garnalen, sardien en ansjovis. Na overleg met de visserijcommissie zullen tevens nieuwe instructies voor de Helderse afslag worden opgesteld. In samenwerking met de vissersvereni ging „Samenwerking" zal voorts door het gemeentebestuur worden getracht voor de coöperatieve in- en verkoopvereniging van vissers een groothandelsvergunning te krij gen, zodat de coöperatie als koper op de markt verschijnt. Dit om tegen te gaan, dat de markt, zoals' nu het geval is, door één of meer groothandelaars wordt be ïnvloed. De zogenaamde handel „achterom" zal de kop worden ingedrukt, waardoor waarschijnlijk het aantal inkopende klein handelaren zal toenemen. Men doelt hier op de geconstateerde verkoop van onder maatse vis aan kleinhandelaren via de achterdeur. In het vervolg zal daarom alles wat afgekeurd en ondermaats is, worden vernietigd. Teneinde vissers van buiten Den Helder ook ruimte in de afslag te kunnen geven, zullen alle oude kisten en vaten, waarmede de afslag thans ligt volgepropt, worden verwijderd. Dit zijn zo een aantal ingrijpende maat regelen, die worden genomen, nadat de heer Stevenson in de Helderse gemeenteraad de heersende wantoestanden bij de visafslag in het daglicht had gesteld. Desgevraagd deelde wethouder Knüwer mede, niets van deze uitwassen te hebben geweten. Elke maand werd door de waarnemend directeur der afslag, de heer A. Bakker, een rapport ingediend, waarin nimmer over verkeerde zaken werd gesproken. Boven dien hebben de vissers zelf, zij gaven dat ook toe, nooit eerder een klacht bij een ge meentelijke instantie ingediend omdat zij feite ook wel eens voordeel van de scheefgegroeide verhoudingen hadden. Zo als bijvoorbeeld de verkoop van onder maatse vis aan kleinhandelaren. De waarnemend directeur, de heer A. Bakker, heeft de dingen aanvaard, zoals ze na de oorlog zijn tot stand gekomen. De waarnemend afslager, de heer D. de Boer, treft in het geheel geen schuld. Van de heer P. Gomes, de groothandelaar, die volgens de heer Stevenson grotendeels schuldig aan de wantoestanden zou zyn, willen de vissers geen kwaad woord horen. Van ontoelaatbare praktijken of uitbening zou geen sprake zijn. Inderdaad schijnt de heer Stevenson om trent de heer Gomes verkeerd te zijn ge- informeerd. De zaak is tussen deze twee Ter hoogte van de Melklaan te Velsen- Noord zal binnen afzienbare tijd de nieuwe voetgangerstunnel in „De Gilden" worden geprojecteerd. De afdeling Weg en Wer ken van de Nederlandse Spoorwegen heeft een plan gereed gemaakt, dat een paar dagen geleden ter kennis van het gemeen tebestuur is gebracht. De voetgangerstunnel, die de bebouwing in het plan „De Gilden" zal verbinden met de kern van Velsen-Noord, wordt ruim tweeenvijftig meter lang. Momenteel lig gen er drie spoorlijnen, maar in de toe komst komen er twee bij, zodat de tunnel onder vijf spoox-banen komt te lopen. Het gesloten gedeelte van het voetgan gerstunneltje zal ruim drie meter hoog en vijf meter breed worden. De helling aan de Schulpweg-zijde zal langer zijn, dus minder steil, dan die aan de kant van de Duinvlietstraat. Wanneer met de werkzaamheden begon nen zal worden is nog niet bekend. De raad van Velsen is een krediet gevraagd voor uitvoering der werkzaamheden. Nu de plannen gereed zijn, ziet het er wel naar uit dat de bouw niet lang meer op zich zal laten wachten. mannen dan ook inmiddels gesust. De vis sers eisen een krachtiger leiding op de af slag en meer discipline. Zo zal het onmoge lijk moeten worden gemaakt, dat vis de afslag weer uitgaat, als de aanvoerders merken dat de prijzen lager liggen dan te IJmuiden en een tochtje daarheen wel lo nend zal zijn. Trouwens, het schijnt voor te komen, dat aanvoerders vrijdags op de Helderse veiling de prijzen komen aan horen. Bevallen deze hun niet, dan houden zij de vis aan boord van de kotters in de diepvriescellen, om ze daarna te IJmuiden 's maandags voor hogere prijzen en als verse vis van de hand te doen. In de vergadering met de wethouder hebben de vissers nog eens onderstreept, zeer gesteld te zyn op een nieuwe visafslag. Trouwens de funderingen hiervoor zijn reeds gelegd. NORSK FROSSENFISK a/1 te Oslo, beter bekend onder de naam Frionor en Zwanenberg's Fabrieken n.v. te Oss zijn een nauwe samenwerking aangegaan op het gebied van de produktie, verkoop en distributie van het volledige diepvriesassorti ment. De door Frionor gemaakte produkten zullen onder het Frionor-merk in de handel blijven. De diepvriesprodukten van Zwanenberg zullen onder het merk Frio- zwan worden geleverd. Besloten is de naam van Frionor's dochtermaatschappij in Nederland, de n.v. Interfrosta, te wijzigen in Frio Diepvries n.v., in welke vennoot schap Zwanenberg een belang heeft verkregen, zodat Frio Diepvries n.v. een ge zamenlijke verkoop- en distributie-organisatie is geworden. Tot leden van de raad van commissarissen der Frio Diepvries n.v. zijn benoemd de heren T. Erboo, E. Petersen en A. Asper van Frionor en de heer C. D. de Wolf van Zwanenberg. Directeur der n.v. is de heer F. E. Jongtien. De oorspronkelijke dochtermaatschappij van Frionor, de n.v. Interfrosta te IJmui den, verzorgde naast de verkoop van Frio- norprodukten, de laatste vier jaren even eens de alleenverkoop van de diepvries groente onder het merk „Molen", geprodu ceerd door Lucas Aardenburg n.v. te Hoo- geveen. Toen begin januari Lucas Aarden burg door Unilever werd overgenomen, achtte Frionor het moment gekomen tot een definitieve basis te geraken ten aan zien van de produktie en distributie van een volledig assortiment hoogwaardige diepvriesartikelen. Deze opvatting viel samen met de plannen welke in dit opzicht bij Zwanenberg's Fabrieken n.v. bestonden. Het was Zwanenberg reeds geruime tijd duidelijk, dat de ontwikkeling van de levensmiddelenindustrie ook voor haar mede in de richting van de diepvriesfabri- kage zou gaan. De volgende factoren acht de directie bepalend voor het moment: 1. Het beschikken over de technische ken nis en over het produktie-apparaat als zo danig. De noodzakelijke uitbreiding van de produktie van groenteconserven in blik en glas door grotere vraag naar deze produk ten, leidde in 1959 tot het besluit om een geheel nieuwe produktie-afdeling voor groente en fruit te bouwen, waarin ook de fabrikage volgens de diepvriesmethode op efficiënte en moderne wijze verzekerd wordt. De apparatuur hiervoor is groten deels reeds voorhanden en tijdelijk opge steld in de oude bedrijfsruimte, waardoor de produktie van het oogstjaar I960 ver wezenlijkt kan worden. 2. Een minstens even belangrijke factor is het beschikken over het voor deze pro dukten noodzakelijke gespecialiseerde dis tributieapparaat, dus zowel't apparaat om de verkoop en aflevering aan de handel te verzorgen, als de verkoopmogelijkheid van de detaillist als zodanig, die hiervoor moet beschikken over diepvrieskabinctten. Het totaal verbruik in diepvries in Nederland staat thans nog ver achter bij vele andere landen, maar de komende jaren zullen, zo meent de directie, een snelle stijging van de consumptie te zien geven. De bevroren vis maakt een belangrijk deel uit van het pak ket. In Noorwegen, waar de visserij dicht onder de kust plaatsvindt, is reeds jaren een grote industrie ontstaan, die aan de höbgste kwaliteitseisen kan voldoen. Frionor is het merk van Norsk Frossen- fisk, een bedrijf dat reeds enige jaren met succes in Nederland gewerkt heeft. Door het wegvallen van de leverancier van diep vriesgroente, in verband met de overname van dit bedrijf door een andere organisatie, kwam de weg vrij voor de thans tot stand gebrachte samenwerking tussen Norsk Frossenfisk a/1 en Zwanenberg, die ver wezenlijkt werd door. het verwerven van een aandelenpakket in deze verkoopmaat schappij door Zwanenberg, waarbij be sloten werd de naam van de maatschappij Advertentie Voor alle deskundige adviezen Kennemerlaan 5 (bij de brug) te veranderen in Frio Diepvries n.v. Door deze opzet werd, zo werd ter persconferen tie uiteengezet, continuïteit in de samen werking verzekerd en een volledig overleg tussen de partners gewaarborgd, waarbij beiden verantwoordelijk blijven voor de kwaliteit en prijsstelling der door hen ge leverde produkten. De bestaande verkooporganisaties hebben door volgens een zogenaamde kastenplan de detaillist in de gelegenheid te stellen een diepvriescontainer aan te schaffen, in de ontwikkeling een grote bijdrage geleverd Dit geldt ook voor Interfrosta. De Frio Diepvries n.v. kan zodoende rekenen op een groot aantal vaste inkooppunten voor haar assortiment. Zij zal ook op deze weg voortgaan en door haar gunstig kastenplan het aantal verkooppunten uitbreiden. Tenslotte werd desgevraagd meegedeeld dat de voor de uitbreidingen vereiste in vesteringen een cijfer betreffen dat in de miljoenen guldens loopt. Een en ander valt nog onder de investeringsaftrek. Zwanen berg zal de investering geheel uit eigen middelen kunnen financieren. Een aan delenemissie komt hier niet aan te pas. De uitbreiding komt tot stand in Oss. De voornaamste produkten van Frionor bestaan uit visfilets van verschillende soor ten. Gedurende het afgelopen jaar beliep de omzet hiervan ruim 26 miljoen kilo met een waarde van N. kr. 90 miljoen. De hoe veelheid vis komt overeen met 70 miljoen kilo niet-gefileerde vis. Grote ontwikkeling verwacht Het verbruik van diepvriesprodukten in Nederland staat nog maar in de kinder schoenen. Het gemiddelde verbruik per hoofd van de bevolking komt uit op 'yj, kilo per jaar. In Engeland is het 2,7 kilo en in de Verenigde Staten 15 kilo. Wanneer men nagaat dat het verbruik in de Verenigde Staten in 1950 slechts 6 kilo bedroeg, dan valt de snelle uitbreiding op. Uit dien hoof de verwacht de directie van Zwanenberg dat ook bij ons een snelle stijging van de consumptie zal optreden. In Nederland bestond het pakket voor 54 percent uit groente, voor 31 percent uit vis, de overige 15 percent uit kip, fruit en diverse andere artikelen. Het aantal diep vriescontainers in Nederland bedroeg in 1948 slechts 300, in 1958 beliep het aantal reeds 9.000, in 1959 ruim 11.000 en in de komende jaren zal deze ontwikkeling zich in nog sneller tempo voortzetten. In 1959 beschikte ongeveer 40 percent van de groentewinkels over een diepvriescontainer, ongeveer 17 percent van de kruideniers- bedrijven en ongeveer 6 percent van andere levensmiddelenbedrijven. Aangenomen mag worden dat ongeveer 250.000 huishoudingen in het bezit van een koelkast zijn. Dit is een verdubbeling in een tijdsbestek van twee a drie jaren. BROMMER REED TEGEN LANTAARNPAAL Op de Staalstraat te IJmuiden is dins dagmorgen een 49-jarige bromfietser uit Velsen-Noord tijdens het rijden tegen een lantaarnpaal gereden. Hij was bezig iets vast te maken, waarvoor hij moest bukken Als gevolg van de botsing brak de man zijn rechter pols. Per ambulance van Hoog ovens is hij naar het Roae-Kruisziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Aanvoer van dinsdag In IJmuiden zijn dinsdag in totaal 7525 kisten vis aangevoerd, waarvan 91 tong en tarbot, 6 heilbot, 165 schol, 1 bot, 3950 haring, 1810 makreel, 370 schelvis, 230 wij ting, 455 kabeljauw en gul, 40 haai, 10 wolf, 10 poon, 165 koolvis, 22 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 3.80—2.80, grote tong 4.10—3.80, grootmiddel tong 4— 3.60, kleinmiddel tong 3.803.60, 'kleine tong 1 3.80—/' 3.60, kleine tong 2 3.40—3, tarbot 1 360—280 Per 50 kilo: kleine schol 2 3810, bot 14, verse haring 2011, makreel 18604, grote schelvis 6360, grootmiddel schelvis 54f 50, kleinmid del schelvis 50—38, kleine schelvis 1 4328, kleine schelvis 2 3412, wijting 14—8, grote gul 35—28, middel gul 3026, kleine gul 168, kleine haai 21—14, kleine wolf 110, poontjes 10f 8, kleine koolvis zwart 36-/' 8. Per 125 kilo: grote kabeljauw 240—76 grote koolvis zwart 15675, grote kool vis wit f 96, grote wolf 112. Besommingen van dinsdag IJM 97 Toronto 22.760, KW 175 4380, KW 99 5370, KW 122 8210, KW 176 f 8170, KW 141 f 5200, KW 87 14.000, KW 169 1700, I-ID 108 13.200, GG 469 11.000. Aanvoer van woensdag Zes trawlers, vijf kotters, twee loggers en een Zweedse kotter voerden woensdag in IJmuiden 7700 kisten vis aan, waarvan 725 schelvis, 40 radio, 130 wijting, 285 gul en kabeljauw, 35 koolvis, 3560 haring, 535 kleine haring, 750 kisten haring a 45 kilo, 2760 makreel, 100 schol, 4500 kilo tong, 1135 stuks kabeljauw, 150 diversen. SCH 55 Noorderkroon (16 juli): 1145 kis ten, waarvan 10 wijting, 15 schelvis, 800 haring, 320 makreel, 5 stuks kabeljauw HD 79 Drie Gebroeders (18 juli): 550 kisten, waarvan 30 radio, 150 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 60 haring, 280 ma kreel, 10 varia, 150 stuks kabeljauw. IJM 28 Amsterdam (19 juli): 1220 kisten, waar van 200 schelvis, 55 gul en kabeljauw, 5 koolvis. 950 makreel, 5 varia, 320 stuks kabeljauw. KW 8 Deining (18 juli): 1075 kisten, waarvan 10 radio, 25 wijting, 200 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 785 makreel, 15 varia, 350 stuks kabeljauw. IJM 79 Job Gouda (15 juli): 1430 kisten, waarvan 250 kleine haring, 45 wijting, 45 gul en kabeljauw, 875 haring, 195 makreel, 20 varia. VL 121 Willem (18 juli): 1450 kis ten, waarvan 185 kleine haring, 10 wijting, 15 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 950 ha ring, 160 makreel, 5 varia, 96 stuks kabel jauw. SCH 153 Onderneming 4 (13 juli): 855 kisten vis, waarvan 40 wijting, 20 schelvis, 5 gul en kabeljauw, 750 haring, 40 makreel, 70 stuks kabeljauw. KW 75: 205 kisten, waarvan 125 haring, 30 makreel, 50 varia, 45 stuks kabeljauw. KW 90: 295 kisten, waarvan 125 schelvis, 125 gul en kabel jauw, 45 varia, 100 stuks kabeljauw. GG 127: 750 kisten haring a 45 kilo. Pry zen van woensda'g Export: grote regels kabeljauw 110 76, kleine regels kabeljauw 50—60, kisten grote kabeljauw 104116, grote schelvis 4456, grootmiddel schelvis 36—44, grote tong 4—4.40, groot middel tong 3.904, kleinmiddel tong 4— 4.20, tong 1 3.60—3.70, slips 2.80 2.90, tarbot 3—3.30, grote en groot middel schol 52f 60, zetschol en schol 1 43—60. Binnenland- kisten kleine kabeljauw 96—108, grote gul 3444, middel gul 26—35, tong 1418, zwarte koolvis 9094, leng 65, kleinmiddel schelvis 28—31, pennen 22—27, braad f 13f 20. wijting 15f 20, schol 2 26—50, schol 3 14—38, haring 12.5016. makreel 813. Besommingen van woensdag IJM 79 Job Gouda f 17.400, IJM 28 Am sterdam 17.700, KW 75 4050, KW 109 590, RO 29 840. Op zee Het was goed weer om de noord. De vangsten waren slecht, namelijk 60- tot 120 manden haring, makreel en schelvis per etmaal. De Albertha Hendrika boekte een dagvangst van 80 manden haring, de Dirkje een trek van twee pakjes, de Elie een trek van een pakje. De loggers en kotters op het Zandt vin gen 80 tot 120 manden makreel, schelvis en haring per etmaal. De loggers en kotters op de kust vingen 80 tot 200 kilo tong en 10 tot 15 manden schol en wijting per etmaal. De Postboy en de Thorina zijn weer naar zee vertrokken. Haringvangsten KW2 18, KW5 3, KW6 geen vangst, KW7 11, KW19 34, KW16 geen vangst, KW25 4, KW47 26, KW147 50. KW170 2, KW20 50. KW40 95, KW78 25, KW15 1, KW43 geen vangst, KW44 5, KW97 80. KW110 70 thuis- stomend, KW22 2, KW45 1, KW127 5, KW 48 40, KW37 60, KW130 35, KW151 80, KW 70 2, KW163 31. Trekkers: KW73 55, KW74 50, KW135 40. De gemiddelde vangst: Scheveningen 32, Katwijk 30. Voor donderdag Al binnen: KW 4 Golfstroom met 600 haring, 200 makreel, 50 diversen en 5 stuks kabeljauw, totaal 850 kisten. IJM 10 Maria van Hattem 818 kisten, waarvan 200 schel vis, 15 wijting, 20 gul en kabeljauw, 80 haring, 415 makrel, 68 kleine haring, 250 stuks kabeljauw, 20 diversen. Thuisstomend: VL 84 Jan Senior met 900 kisten en 400 kisten kleine haring. KW 32 Sakina Martine met 10 schelvis, 600 haring, 300 makreel, 40 wijting, 30 gul en kabel jauw, 25 varia, 20 stuks kabeljauw, totaal 1035 kisten. IJM 36 Jacoba Gesiena 1095 kisten, waarvan 50 schelvis, 360 haring, 120 makreel, 130 wijting, 20 gul en kabel jauw, 15 varia, 400 kleine haring. IJM 72 Beatrice 1200 kisten. De VL 110 Michiel Jan wordt ook ver wacht. Het schip kan niet zenden wegens een defecte radio. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was woens dag 200 vleetharing, 100 schol en 1000 kilo tong. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Voor ongeveer zeventig miljoen gulden is er dóór Verolme op Rozenburg verbouwd aan het Braziliaanse vliegdekschip „Mi- nas Gerais" het vroegere Engelse schip „Vengeance", dat in december 1956 voor dertig miljoen gulden door Brazilië werd aangekocht en waarvan de verbouwing drie jaar geleden begon. Gistermiddag verliet het schip de werf op Rozenburg voor een proefvaart, die een maand zal duren. Allereerst zal de Nederlandse ma rine het vliegdekschip demagnetiseren. Een aantal Britse vliegtuigen zal assisteren bij de vliegproeven. Eind november zal de „Minas Gerais", die waarschijnlijk het vlaggeschip van de Braziliaanse marine wordt, in de marinehaven van Rio de Janeiro aankomen. De Braziliaanse be manning, 150 officieren en 1.300 ondex-- officieren en manschappen, bevindt zich reeds aan boord om ervaring met de oorlogsbodem op te doen. Het schip krijgt aan boord tien twee- motorige vliegtuigen voor onderzeebootbe- strijding en vijf helikopters. De „Minas Gerais" is 211 meter lang en heeft geladen een waterverplaatsing van 20.000 ton. Contractueel moet het schip op 15 september opgeleverd worden. Het heeft drie jaar bij de werf op Rozenburg gelegen. Het kreeg een uitgebreide tech nische staf met eigen kantoren en teken zalen voor de verbouwing moesten 15.000 tekeningen worden gemaakt om het miljoenenproject uit te voeren. De „Minas Gerais" is een zusterschip van de „Karei Doorman". Ter hoogte van Kaap Palmas heeft gis teravond laat aan boord van het Spaanse s.s. „Nano" een ontploffing in de machine kamer plaatsgehad, waardoor de machine onbruikbaar is geworden. Twee leden van de bemanning werden gewond. Op de noodseinen van de „Nano" heeft de sleepboot „Loire" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, die naar Tako- radi onderweg was, haar koers gewijzigd en is de „Nano" ter hulp gesneld. Vanmor gen is het haar gelukt het schip op sleep touw te nemen. Men is thans onderweg naar Takoradi. De „Nano" meet 4770 b.r.t. en is eigen dom van de Naviera Espanola s.a. te Ma drid. WOENSDAG 27 JULI Rex Theater: 20 uur: „We zien ze ren nen". Thalia Theater: 20 uur: „De schat der Watusi". DONDERDAG 28 JULI Rex Theater: 20 uur: „We zien ze ren nen". Thalia Theater: 20 uur: „De zedenpolitie grijpt in". WOENSDAG 27 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De koe en de gevangene". DONDERDAG 28 JULI Kennemer Theater: Géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De Louis Armstrong Story". Vleeshal: Donderdag 14 uur: Poppen theater Merlijn met „Het blauwe water". BIOSCOPEN Cinema Palace: Tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Helden op sokken", alle leeftijden. Elke ochtend (be halve zondags) 10.30 uur: Vakantie-jeugd programma: „Watt en Half Watt op avontuur" Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Geld ligt op straat", alle leeftijden. Lido Theater: Tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De koe en de gevangene", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 18 jaar. Donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De Witte Non", 14 jaar. Minerva Theater: Donderdag 14.30 uur: „Niets dan pech", alle leeftijden. Vandaag 20.15 uur: „Weduwnaar met vijf dochters" Alle leeftijden. Donderdag 20.15 uur: „The smallest show on earth" alle leeftijden. Rembrandt Theater: Tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Meneer de Baron", 14 jaar. Dagelijks 10.30 uur (behalve zondags): jeugdprogramma: „De prinses en de zwijnenhoeder". Roxy Theater: Tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Gouddorst," 14 jaar. Studio Theater: Tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi", alle leeftijden. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Vakantieprogramma met Do nald Duck e.a. Theater Monopole (Zandvoort): Donder dag 14.30 uur: „De nacht van de pre mière", alle leeftijden. Vandaag en don derdag 19 en 21.15 uur: „Nat asfalt", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Tot en met 4 september dage lijks 10-17 uur, zondags 13-17 uur: Ere- tentoonstelling van schilderijen, aquarel- rellen en tekeningen van Kees Verwey. Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): Tot 1 augustus dagelijks van 10- 12.30 en van 13.30-17 uur, zondags van 14- 17 uur: Reizende Unesco-expeditie „Stad en landschap". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10-22 uur: Expositie van tekeningen van Helga Schussheim. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Tot 8 augustus dagelijks van 9-17 uur: Expositie van werken van Haar lemse beeldende kunstenaars. DIVERSEN Santpoort (Wüstelaan): Kindercircus Bas Dagelijks, aanvang 10 en 19.30 uur. Zandvoort: Hedenavond 21.15 uur: groot vuurwerk op strand voor de rotonde. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 22 juli).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7