Nixon Republikeins kandidaat Hammarskjoeld bewerkte compromis in Brussel Oppositie van Katanga begint zich te roeren xW' M 0 R RIS'êefore t/ou êntj! HET WEER Eisenhower joeg met een voorbeeld Zweden tegen zich in het harnas Nieuw regeringsprogram in België Jongetje verdronken DONDERDAG 28 JULI 1960 45e JAARGANG NUMMER 223 Gevoelige deuk in de beweerde eensgezindheid Het woord is aan België zal ook Katanga ontruimen, maar zvil over zijn bases zelf met Kongo spreken Veel bewolking Aan het strand Nixon kiest Lodge tot vice-presidents-kandidaat In de krant van lieden 111117 11 - In de toekomst schijnt de zon 24 uur per dag! Heeft u dit opzienbarende nieuws gemist? Jammer! Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJrnuiden. I Êf "1 'V "B^^k ®J® Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. B B g lg |F^|| |LZjl (jt m. m vk il i 1 il ill 1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Jf^ JL JL ^La*JL JL JL W^L JL JL m IL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. ïllrtoH T' °I1 ^TtT™" DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gto-relcening IJmuider Courant noJ29288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. lo295. J Advertentietaneven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmüidèn: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Emily Dickinson: Hoop is het ding met veren, dat nestelt in de ziel. Zó kunnen vliegtuigpassagiers Haar lem. bekijken. Tenminste als hun machine niet te hoog vliegt en het weer helder genoeg is. Dit laatste is in Nederland niet al te vaak het geval. De fotodienst van de K.L.M. Aerocarto n.v. heeft echter met geduld gewacht, totdat het weer wél geschikt ivas om een luchtfoto te maken. Het resultaat mag er dan ook zijn. In het: midden staat de Grote Kerk als een trouwe wachter te waken over Haarlems stadscentrum, waarvan de huisjes zich behaaglijk in het zonnetje staan te koesteren. Overigens kan men zelfs van deze hoogte zien dat het verkeers probleem nog lang niet is opgelost. Ook al lijken de auto's van deze hoogte af bedrieglijk veel on ongevaarlijk speelgoed. Advertentie BARTELJORISSTR. ÜAARLEM TEL, 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2?3596 NYLON REGENJASSEN 49.75 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met af en toe enige regen. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige wecrrapporten op pagina twee. Achter regenfront stroomt morgen koele, onstabiele lucht binnen met afwisselend buien en opklaringen. Vrij krachtige zuidwestelijke wind. Tempera tuur 17-18 gr. Zeewater bijna 18 gr. Vooruitzichten: eerst na morgen enige verbetering, maar voorlopig nog te koel door sterke zeewind. (Van onze correspondent) CHICAGO Tot niemands verbazing is vice-president Nixon woensdagavond met algemene stemmen gekozen tot Republi keins kandidaat voor de presidentsverkie zingen, die in november in Amerika wor den gehouden. Een kleine groep maakte het symbolische gebaar om Goldwater, de aartsconservatieve senator uit Arizona, kandidaat te stellen, doch tevoren was be kend, dat deze zich na enig demonstra tief stampei zou terugtrekken. De Republikeinse conventie heeft het in een belangrijk opzicht afgelegd tegen het Democratische partijcongres van twee weken geleden. De Republikeinen waren CHICAGO, (UPI) De Republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse president schap, Richard M. Nixon, heeft vandaag de vertegenwoordiger van de V.S. in de Henri Cabot Lodge UNO, Henry Cabot Lodge, aangewezen als zijn keuze voor de kandidatuur van het vice-presidentschap. De keuze van Nixon vormt geen ver rassing, niettemin moet. de conventie van de Republikeinen haar" 'formeel goedkeu ren. Lodge verloor in 1952 zijn senaatsze tel aan de Democratische kandidaat voor het presidentschap John Kennedy. het er voor het begin van de conventie reeds over eens geworden, dat vice-pre sident Nixon hun kandidaat zou worden. Vandaar, dat het Amerikaanse publiek onmogelijk nog in spanning kon geraken over de uitslag. Zelfs de onenigheden over het partijprogramma waren voor de con ventie reeds opgelost, toen Nixon en de critische Rockefeller een compromis be reikten, waardoor de paragrafen over ras problemen en de defensiepolitiek veran derd werden in de richting, die Rockefel ler wenselijk achtte. Het programma, dat nu officieel aanvaard werd, geeft morele steun aan de negers, die gelijke rechten zoeken, en wat de defensie betreft toont het programma waardering voor wat Eisenhower gedaan heeft, doch tevens wordt verklaard dat geen prijsplafond mag bestaan waar Amerika's veiligheid in het geding is. Al ontbrak dan de spanning, de Repu blikeinen hebben, dank zij de knappe re gie, voorkomen, dat het t.v.-publiek een al te saaie vertoning te zien kreeg. De voorlezing van een lang programma kan vervelend worden. Dat bleek op de de mocratische conventie. Vandaar dat de Republikeinen alleen de markante gedeel ten voorlazen en tegelijk een fraaie film vertoonden, die delen van het programma illustreerde. De gewiekste Thomas Dewey, een ge slepen advocaat, wist knap stemming te maken ten gunste van Nixon in een rede vol pittig venijn. Hij had niets tegen een jonge kandidaat, doch hij wenste een kan didaat met ervaring. Nixon stak zijns in ziens in dit opzicht gunstig af tegen Ken nedy. Dewey's rede was sterk anti-com munistisch. Hij verweet de Democraten zoals Stevenson en Kennedy, dat zij cri- tiek hadden geuit op de U2- vluchten, waarvoor Eisenhower verantwoordelijk was. Gedurende Dewey's rede werden stroo ien hoeden rondgedeeld vol reclame voor Nixon. Daardoor en door een overvloed aan ballonnen, toeters, vlaggetjes en spandoeken kreeg de zaak een kermiska- rakter en nadat de gouverneur van de staat Oregon Nixon officieel kandidaat had ge steld, begon het georganiseerde pandemo nium, dat de regisseurs toch niet al te lang lieten duren om het t.v.-publiek niet te vervelen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma ELISABETHSTAD, 28 juli. De mythe van de eensgezinde, rustige, onafhankelijke republiek Katanga kreeg woensdagmiddag een gevoelige deuk toen de volledige oppo sitie het Katangese parlement uitmarcheer- de en een zo snel mogelijke interventie van de UNO eiste. Iloenga Mwamba, Plaatsver vangend leider van het politieke kartel dat de Baloebakat en zijn bondgenoten omvat, verklaarde buiten het parlement dat een vijftal prominente leden van de oppositie door de minister van Binnenlandse Zaken, Moelongo, is gearresteerd, dat anderen wa ren mishandeld en dat Belgische troepen in het binnenland met onnodige hardheid op traden. Mwamba was tot voor kort een zeer ge ziene, rustige employé van een Nederlandse handelmaatschappij, de „Borsumij". Voor dat Mwamba aan het hoofd van de oppo sitie het parlement uitmarcheerde legde hij een verklaring af waarin hij het eenzijdig uitroepen door premier Tsjombe's Conakat van de Katangese onafhankelijkheid on wettig en niet-bindend noemde. Mwamba, wiens kartel 30 van de 69 afgevaardigden in het „parlement der Katangese republiek" omvat, eiste een coalitie-kabinet voor de provincie Katanga, die deel zou moeten uitmaken van de Kongolese eenheid. Hij vroeg het staken van de willekeurige ar restaties en van de militaire provocaties in het binnenland, doelend op het incident van Kolwezi, waar Belgische raketten zes tien Kongolezen doodden. Hij verklaarde dat als Tsjombe deze eisen niet inwilligt de oppositie een tegenregering voor Noordoost- Katanga zal uiti-oepen. Hij sprak de vrees uit dat er dan een binnenlandse strijd zou ontbranden tussen de oppositie en de Cona kat, gesteund door haar kolonialistische vrienden. pag. Wecrrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 4 Op de Praatstoel S De Kleine WereldS Buitenlands nieuws 3, 4 Kennemer Kruimels 3 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vislial en op zee7 Agenda van Ijmond en Haarlem 7 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Boekenhoekje 9 Kunst 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws II Beurs II Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien patinas Nixon STOCKHOLM (UPI) President Eisenhower heeft Zweden en Denemarken tegen zich in het harnas gejaagd met en kele opmerkingen over „een socialistisch geregeerd land in Europa met een hoog aantal zelfmoorden", dat volgens hem een bewijs vormt, dat een regering „niet te paternalistisch" moet optreden. Hij maakte deze opmerkingen woensdag tij dens een ontbijt met een aantal Republi keinse partijleiders in Chicago. Hij stelde dat de Republikeinse partij vastbesloten moet zijn „geen paternalistisch soort van bewind te vestigen en te voeren", en ver telde toen: „De laatste weken nog heb ik een studie gelezen over een experiment met een nagenoeg volledig paternalistisch bewind in een Europees land, dat vrij be- vri met ons is. Dit land is zeer bekend om zijn socialistische activiteiten., en nu blijkt dat het aantal zelfmoorden haast on gelooflijk is gestegen. Ik geloof, dat het bij hen op dit gebied bijna het ergst is op de wereld. Bovendien is het alcoholisme bij hen bijna twee keer zo hoog als bij ons. In alles blijkt een gebrek aan maat". Eisenhower trok hieruit de con clusie, dat een „politiek van de midden weg" het beste is. Toen United Press International de Zweedse minister van defensie, Sven An- dersson, die op het ogenblik waarnemend eerste minister is tijdens de vakantie van premier Erlander, vroeg om commentaar op deze opmerkingen, zei hij: „We mogen blij zijn dat zijn ambtsperiode als presi dent spoedig afloopt, als hij dit over Zwe den gezegd heeft". Even fel reageerde de pers in Denemar ken. Tevergeefs trachtte de voorzitter van het parlement, wiens interventies niet door onpartijdigheid schitterden en die de overi gens zeer bedaard optredende nieuwbakken parlementsleden onmiddellijk met tussen komst van de politie had gedreigd, het Ba- loebakat-kartel tot blijven te bewegen. De oppositie trok zich terug in de zwarte Cité, waar zij op de meerderheid steunt en waar iedere actie tegen haar tot troebelen zou kunnen leiden. BRUSSEL (ANP) Professor Eyskens heeft aangekondigd het voortbestaan van zijn kabinet te zullen verbinden aan een nieuw regeringsprogramma „voor een to taal financieel en economisch herstel, re kening houdend met alle gevolgen van de gebeurtenissen in Kongo". Dit program ma zal zijn gericht op versobering, be sparingen cn discipline voor allen en alle sociale geledingen van het Belgische Volk. „Mocht dit programma riet worden ge steund door de regeringspartijen en niet de goedkeuring krijgen van het parlement, dan zal het kabinet zijn taak neerleggen", aldus premier Eyskens. De Belgische minister-president legde er de nadruk op, dat dit programma rekening moet houden met de „Kongolese catastro fe". Hij deelde mede, dat vijf percent van de Belgische uitvoer op Kongo is gericht, dat elk jaar tussen de drie en vier miljard Belgische frank als dividen den naar België plegen te vloeien en dat de Belgische schatkist ongeveer twee mil jard frank aan belastingen ontvangt. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het bezoek van Dag Hammarskjoeld aan Brussel, zijn audiën tie bij koning Boudewijn en besprekin gen met de Belgische regering, zijn gis teren in goede verstandhouding verlopen, ofschoon de secretaris-generaal van de UNO krachtig stelling nam tegen de critiek op generaal von Horn, de com mandant van de UNO-troepen in Kongo. Hammarskjoeld weigerde kordaat zijn opinie te geven over het optreden van de Kongolese premier Loemoemba. De urenlange besprekingen met de drie top figuren van de Belgische regering die het Kongo-beleid voeren: premier Eys kens, minister Wigny (Buitenlandse Za ken) en minister Gilson (Defensie) zou den hebben geleid tot een voor de Bel gische en Kongolese regeringen aan vaardbaar compromis. In de eerste plaats geeft Hammers- kjoeld toe dat het terugtrekken van de Belgische troepen uit Kongo pas kan ge schieden wanneer de UNO troepenmacht alle taken van de Belgische troepen kan overnemen incluis de bevrijding van ge vangenen of bedreigde Europeanen in de binnenlanden. De Belgen geven toe dat er uiteindelijk ook in Katanga een oplossing wordt gevonden. Belgische troepen zullen ook Katanga ontruimen, wanneer de rust in de overige provincies van Kongo zal zijn teruggekeerd. Bij voorkeur dienen Europese troepen de Belgen in Katanga te vervangen, en Hammarskjoeld zal hier voor de Ierse troepen die in Kongo wor den verwacht aanwijzen. Inzake de sta tus van de Belgische militaire bases van Kamina en Kitona beroepen de Belgen zich nog steeds op het Belgisch-Kongolees staatsverdrag. Hammarskjoeld deelde de Belgische mi nisters mede dat deze twee bases voor Loemoemba, die het verdrag zal opzeggen onaanvaardbaar zijn. De Belgische minis ters antwoordden daarop dat de Belgische ambassadeur in Leopoldstad nog steeds werkt, ofschoon Loemoemba de diploma tieke betrekkingen zogenaamd heeft ver broken. Talrijke Belgische ambtenaren zijn nog steeds in dienst van de Kongo lese regering. Loemoemba heeft zelf enke le dagen geleden een Vlaming, oud-rech ter te Elisabetstad tot zijn adjunctkabi- Advertentie Secretaris-generaal Dag Hammarsk joeld van de UNO heeft woensdag in Briissel besprekingen gevoerd met de Belgische regering over Kongo. Op de luchthaven van Brussel werd Ham marskjoeld begroet door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Wigny. (Telefoto). netchef benoemd. Loemoemba, noch een andere Kongolees minister, heeft tot nu toe officieel iets gezegd over een op zegging van het Belgisch-Kongolees staats verdrag. In deze zaken aldus het Belgi sche standpunt, moet de UNO niet tussen beide komen. Het is een kwestie die tus sen Brussel en Leopoldstad zal moeten worden geregeld, wanneer de toestand rustiger is geworden. Over deze kwestie werd dus geen overeenstemming bereikt. Het gevaar voor een regeringscrisis hing echter gisteren de hele dag in de lucht. De liberalen hebben ook gisteren druk uitgeoefend op hun ministers en de regering-Eyskens opdat de liberale partij niet langer haar medewerking aan de re gering zal verlenen, nu de openbare me ning de regering verantwoordelijk stelt voor het mislukte Kono-beleid, maar waar schijnlijk genoegen zal nemen met het ont slag van minister De Schrijver, die met alle Kongolese zonden zou worden beladen. De C.V.P.-ministers eisen in dat geval echter dat de liberale vicepresident van de regering, professor Lilar, die de Ron detafelconferentie voor Kongo presideerde ook als zoenoffer aan de openbare mening zou worden toegeworpen. De meeste libe rale minister zijn tegen de regeringswij ziging, die zij als desertie beschouwen. De partijcongressen van de C.V.P. en de liberale partij zullen vandaag of mor gen bijeenkomen. De kans dat het niet dadelijk tot een regeringcrisis zal komen is op het ogenblik echter het grootst. Woensdagmiddag is het twee en een halfjarig jongetje Leendert Plug uit de Grahamstraat te IJrnuiden verdronken in de vijver voor het Cultureel centrum aan het Moerbergplantsoen. Het kind was om streeks twaalf uur met een bal buiten gaan spelen en werd even daarna vermist. De politie werd gewaarschuwd, die de buurt afzocht. Om kwart over twee zag men de bal drijven in de vijver, die dicht bij de Grahamstraat ligt en die onge veer twee meter diep is. Politieagenten doken en haalden even later het stoffelijk overschot naar boven.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1