Horen en zien Een nacht op Santa Cruz Jaarverslag van de Wereldomroep Boekenhoekje PANDA EN DE LIJFWACHTERS DE REIS VAN KOEN EN LINNIE TO öf bprÏF&Fn fijil 13 Nederland tweede in Europees zangtoernooi Westduitse deelstaten weigeren t.v.-contract och ió Uet zo v N Feniciërs De negen muzen Wat 'n vondst! VAN NELLE's 98 ct radio televisie 'I AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Aantrekkelijk De radio geeft zaterdag T elevisiepro gramma De resultaten van de dirigentencursus Eeuwenoud drieluik te Zemst gestolen „After won" theebuiltjes VRIJDAG 29 JULI 1960 54. Terwijl Panda vergeefs probeerde om Jut te troosten, werd hem plotseling de zak met stuivers uit handen getrok ken. Het was Palmer, die duizelend over eind was gekomen en natuurlijk het eerst aan zijn geld dacht. „Lijfwacht," zei de miljonair. „Ik heb een opdracht voor u." „Hoepel op," zei Jut, zonder op te kijken. „Maar ik wil ervoor betalen!" hield Pal mer aan, „dubbel tarief als u mijn hoed vindt". „Hoepel op," herhaalde Jut, „zoek je hoed zelf maar". „Wat hebt u ineens," riep Palmer verbaasd. „Dubbel tarief, zei ik! U bent toch een beroeps lijfwacht?!" „Niet meer!" snauwde Jut. „Ik heb een hekel aan mijn beroep, een hekel aan gierige opdrachtgevers en de meeste he kel aan jou! Dus maak dat je weg komt!" „Maar ik MOET mijn hoed terugvinden!" riep Palmer huilerig, „mijn fortuin is er in verborgen! Een biljet van tien mil joen!" „Kan me niet schelen!" gilde Jut, „al zat je hoofd er nog in!" Wacht eens even," zei Panda, „dit is toch wel erg belangrijk, geloof ik". Het elfde televisie-avontuur van inspec teur Fedder, ontsproten aan het brein van Jan de Koek, was gisteravond aan de orde. De N.C.R.V. zal er geen spijt van gehad hebben deze fantasierijke auteur een op dracht te hebben verstrekt voor weer een thriller. Wij hebben tenminste met genoe gen gekeken. Voor zijn doen hield Jan de Koek zich zeer rustig. In tegenstelling tot wat we van hem gewend zijn, liet hij de plaats van handeling een weinig opvallen de rol vervullen in de handeling zelf. We ontkwamen overigens niet aan de bekoring die er van zo'n directe reportage uitgaat, nog altijd de kracht van.de t.v.-spelen van De Koek. De buitenplaats „Wisseloord" was uitnemend geschikt voor de ontmas kering van de moord op een man, die in dat buiten werd geacht zijn kunstschatten zorgvuldig te bewaken, trouw gediend door zijn uitheemse huisknecht. De Koek paste de huidige bestemming van het gebouw, waar antiek wordt geveild, prachtig aan bij de listige bedenksels van zijn origineel brein. Hij hield ons lang in spanning en openbaarde pas op het.laatste ogenblik de toedracht van een affaire, waarover we ons anderhalf uur lang het hoofd zaten te breken. Werkend buiten de studio, met toch de noodzaak de perfectie van binnen de studio te bereiken, plaatste regisseur Max'Douwes de accenten heel juist: de sfeer beïnvloed de de handeling ongemerkt, de onthullin gen werden met weldoordachte beeldwis selingen en vooral goed „getimede" bewe ging voorbereid. De illustratieve muziek schiep het nodige wantrouwen in het heil der betrokken personen. Al was de bezet ting der rollen aan deugdelijke, zij het niet overdonderende persoonlijkheden toever trouwd, er kwam een homogene voorstel ling op het scherm en dat is heel wat waard. Robert Sobels speelde de inspec teur als een wakkere, rustige borst met begrip en intelligentie, John Soer maakte van de bediende het Aziatisch factotum, zoals Soer dat belieft, Jan Retel hield zich bescheiden op de achtergrond om niet te snel doorzien te worden. Sacco van der Made laadde fraai veël verdenking op zich, Jan Grefe viel uit de toon, te plompver loren. te direct. In de damesrollen weer den Fien Berghegge en Truus Dekker zich met onschuld en waardigheid. Wat ons betreft mag de N.C.R.V. tweemaal per jaar met zo'n uitzending komen. Het element der verrassing, het doorbreken der studio- illusie door de realiteit, is er het aantrek kelijk gevolg van. Beeldschermer HILVERSUM T. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gvmn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje. .9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gcvar. progr. 11.35 Saxofoonspel. 12.00 Lich te muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Ham mondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de tee nagers. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Mannenkoor. 15.05 Ruimte voor vrijetijdsbesteding, lezing. 15.20 Radio-filharm,orkest. IR.05 Boekbespr. 16.25 Ver sierde vakantietips. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Week- journ. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Pianospel. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Chris tus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 Promenade-ork. en sol. 21.25 Social, comment. 21.40 Licht progr. 22.05 Sportuitz. 22.30 Nieuws. 22.40 Zang met interviews. 23.10 Gram. 23.55 - 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 700—24.00 KRO. KRO: 700 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Koorzang. 14.20 Kunstkron. 14.50 Gram. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. IR.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journ. weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gelders orkest en solist. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Cabaret. 21.05 Polit. lezing. 21.15 Een mens kan bang zijn voor huizen, hoorsp. (II). 22.05 Rep. Eucharistisch Congres München. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gesprekken: Jong - oud - eeuwig. 23.55—24.00 Nieuw BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kaleidoscoop. 15.00 Accordeonspel. (Om 15.15— 15.45 gram.). 16.00. Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Balletmuz. 17.40 Klankb. 18.00 Orgelconc. ,18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Topliedjes. 20.00 Ork.concert. 20.30 Operette- muz. 21.15 Amus.rn.uz.. 22.00 Nieuws. .22.)5. Opera muziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Gram. VOOR VRIJDAG NTS: 15.00—16.00 Rep. aankomst Vierdaagse te Nijmegen. 20.00 Weekjourn. VARA: 20.30 Actual. 20.45 Pianorecital. 21.00 Documentair progr. 21.30 Filmprogramma. VOOR ZATERDAG KRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 De klucht van de koe, toneelstuk. 21.00 Gevarieerd progr. 22.00 Speelfilm. Duitsland heeft, donderdagavond de tweede beker van Europa gewonnen in het zangtournooi in het Casino van Knokke- Zoute. Duitsland behaalde 445 punten, tegen 421 punten Nederland. België was derde, Frankrijk vierde, Italië vijfde en Engeland zesde. Van de tien dirigenten die dit jaar de cursus van de N.R.U. hebben gevolgd, twee Nederlandse en acht buitenlandse deel nemers, zijn twee dirigenten met algemene stemmen uitverkoren om voor gastdirecties te worden uitgenodigd, namelijk de Neder lander Frits Kox en de Belg Walther Cra- beels. Als de beste leerling aan wie de Italiaanse omroep een gastdirectie zal aan bieden is unaniem Walther Crabeels aan gewezen. In de Sint Pieterskerk te Zemst (België) is een eeuwenoud drieluik een getrouwe kopie door een onbekende Vlaamse meester naar werken van Rubens gestolen. De dieven hebben op klaarlichte dag de drie doeken uit de luiken genomen. Het mid denpaneel stelde de kruisiging voor, de zij panelen de kruisoprichting en de kruisaf name. De christendemocratische regering van Noordrijn-Westfalen heeft donderdag be sloten het contract voor een tweede tele visienet niet te tekenen. Het contract is maandag door kanselier Adenauer en de bondsminister van Justitie Schaefer als „voorlopig vertegenwoordiger van de rege ringen der deelstaten" getekend. Een besluit als dat van Noordrijn-West falen is al eerder genomen door de regering van de deelstaat Beieren, die eveneens christendemocratisch is. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat alle deelstaten zullen weigeren omdat de bondsregering hen naar hun mening voor een voldongen feit stelt. De deelstaten moeten, als zij tekenen, de zeggenschap over het televi sienet op hun gebied delen met de bonds- autoriteiten. Zij blijven echter liever zelf standig op cultureel gebied. „Diogenes" koopt tweede huis. De stichting „Diogenes" heeft een tweede huis kunnen aankopen. Zoals bekend is de stich ting enige maanden geleden opgericht met het doel woon- en werkruimte te verschaf fen aan beeldende kunstenaars en musici door middel van de aankoop van oude pandjes in de Amsterdamse binnenstad die op de monumentenlijst staan. Deze panden worden dan opgeknapt zodat ze weer be woonbaar worden. Het nieuw aangekochte pand in de Nieuwe Leliestraat 98 is evenals het eerste bezit van de stichting vermeld op de Rijksmonumentenlijst. wamamm 4041. Nu gaan we landen! waarschuwde Koen. Het vliegtuigje was nu vlak boven de grond. En even later voelde Linnie een schokje; toen stond het vliegtuigje stil. Ziezo, zei Koen. We staan hoor. Kom ik slap uit en ik zal jou er ook even uit helpen! Hij klom uit het vliegtuigje, zette z'n voet op de vleugel en sprong op de grond. Kom maar, dan zal ik jou ook even helpen! zei Koen. Hij hielp Linnie met uitstappen, en zo stonden ze in 't bos- DE Feniciërs mogen de roep hebben vele eeuwen lang de handelaars bij uit nemendheid te zijn geweest, die overal langs de kusten hun faktorijen en kolo niën hebben gesticht, hun zeemanschap mogen we bij al dergelijke mercantiele overwegingen zeker niet in de laatste plaats noemen. Het zijn waarschijnlijk Fenicische zeevaarders geweest, die onder de Egyptische farao Necho voor het eerst in de geschiedenis om het Afrikaanse continent zijn ge varen. Dat was (en is nog steeds) een formidabele tocht met zulke kleine schepen als zij destijds gebruikten, en de enige ontdekkingsreis uit de oudheid, die hiermee eniger mate vergeleken kan worden, is de tocht van Pythias naar Noord-Euro pa, toen Thule werd ontdekt. Maar daar staat weer tegenover, dat de Feniciërs op de Azoren zijn geweest, want daar werden Karthaagse munten gevonden. Hoe het ook zij, we behoeven de lof van deze zeevaar ders uit de oudheid werkelijk niet meer te bezingen. Vandaag willen we de Feniciërs dan ook niet noemen als de ontdekkers van Europa (want dan zouden we een aperte onjuistheid vertellen) maar als de genen die ons werelddeel de naam hebben bezorgd die het nog steeds met meer of minder eer draagt. Als de Feniciërs hun tochten maakten naar de Zwarte Zee, had den zij aan de rechterkant een land waar de zon onderging. Die eerste landstreek gaven zij de naam Asoe, dat zoveel be tekent als zonsopgangTJit dit woord Asoe is de naam Azië ontstaan. Het land dat de Feniciërs aan de linkerkant zagen liggen (althans: links wanneer zij in de richting van de Zwarte Zee voeren) werd Ereb genoemd, ofwel „zonsondergang". Hieruit is de naam Europa voortgekomen, dus „het land van de zonsondergang". (Merkwaardig is in dit verband, dat de Arabieren het noordwestelijke deel van Afrika Maghrib waarin we de stam van het woord Europa eveneens kunnen herkennen noemden, dat wil zeggen „de plaats waar de zon ondergaat". Voor hen was die 'plaats dus niet Europa, want dat lag in het noorden!) Behalve Azië, werd, nog een ander stuk land eveneens naar de opkomende zon genoemd. De Grieken gaven Klein- Azië namelijk de naam Anatolië, waar in ook tot uitdrukking wordt gebracht, dat in dit land de zon opkomt. Die zelfde Grieken noemden Marokko het avondland, omdat zij op hun tochten langs Noord-Afrika de zon achter de Hoge Atlas zagen ondergaan 'Mtiaf 'laten we over al die benamingen niet verder uitweiden; ge noeg is te weten, dat Azië (Asoe) het land is waar de zon opkomt en. Europa (Ereb) het gebied waar hij ondergaat. Laten we hopen, dat hierin geen symbolische profe tie schuilt! We spraken zojuist over het door Py thias ontdekte Thule. Maar weet u, dat hiermee waarschijnlijk Midden-N oorwegen was bedoeld? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). In het jaarverslag over 1959 van Radio Nederland Wereldomroep wordt bijzondere aandacht besteed aan enkele aspecten van de ontwerp Omroepwet en met name aan de toekomstige financiering van de omroep uit de algemene rijksmiddelen. Uit de be schouwing blijkt, dat men meent, dat deze ontwikkeling het bedrijf conjunctuur gevoeliger zal maken en de omroep ten achter dreigt te zullen raken bij de technolo gische ontwikkelingen. Er wordt aan herinnerd, dat op de inkomstenzijde van de binnenlandse omroep een geleidelijke stijging van het aantal radiotoestellen genoteerd moet worden. In dit licht zou eigenlijk een stijgende trend bij de Wereldomroep nog groter dienen te zijn dan bij de binnenlandse omroep, welke een bijkans verzadigde markt bestrijkt, terwijl in het uitzendgebied van de Wereldomroep een veel ruimere marge van potentiële nieuwe luisteraars voorhanden is. Men vreest, dat het moeilijk zal vallen deze natuurlijke tendens te verwerken wanneer eenmaal de begroting van de Wereldomroep bij de algemene rijksmiddelen zal zijn ondergebracht. Een ander belangrijk aspect noemt het jaarverslag, dat vast staat dat men in vele landen uitzendingen en transcriptie-pro- dukties minder gaarne accepteert wanneer deze direct afkomstig zijn van overheids diensten. De vrees bestaat daarom dat de jaarlijkse debatten in de Staten-Generaal over de begroting van de Wereldomroep, op gelijke voet met de andere rijksbegro tingsposten, de indruk zullen wekken, dat de Wereldomroep een meer „officieel ge zicht" heeft gekregen. Aan het zendschema van de Nederlandse dienst werden in de loop van het jaar zes korte uitzendingen per dag toegevoegd. Hierdoor werd het aantal dagelijks klaar gemaakte nieuwsbulletins van zes op twaalf gebracht. Het aantal transcriptieprogram ma's lag 14,5 percent hoger dan in 1958 deze programma's gingen naar 127 landen. Vooral in Zuid-Amerika en Afrika steeg de belangstelling voor Nederlandse program ma's. Na een kleine daling van het aantal reacties van luisteraars in 1958 steeg dit aantal in 1959 weer van 35.500 brieven tot 40.167. De rubrieken speciaal voor Suriname en de Nederlandse Antillen werden uitgebreid tot dertig minuten per dag, daarbij werd gebruik gemaakt van de landstalen. Voor wat de transcriptieprogramma's betreft wordt in het jaarverslag opgegeven, dat in 35 talen, naar 127 landen in totaal 18.947 programma's werden verstuurd. De stijging van de belangstelling in Zuid-Amerika voor de Nederlandse Wereldomroep werd onder meer in de hand gewerkt door een opdracht aan de Chileense radioprogrammist Carlos Godfrey, die tien korte klankbeelden over Nederland maakte en een kort bezoek van Amable Espina, directeur-generaal van Ra dio Caracas (Venezuela) aan Nederland, op uitnodiging van de Wereldomroep. De transcriptiedienst van de Wereldom roep, zo staat in het slot van het jaarver slag, blijft de hoop gevestigd houden op de televisie. Koordirigent af. De dirigmt Jan van der Waart is benoemd tot adviseur voor koormuziek bij een grammofo mplateri- industrie te Amsterda m In verband hier mede heeft !hj zijn functie ais dirige-'t van 't Christelijk Residentie Mannenkoor neer gelegd. Nieuw lid. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is van 21 juli I960 tot de dag waarop nieuwe wr.leujke voorzienin gen met betrekking tot de Wereldonu oep in werking treden benoemd Lot lid van de programmaraad van de stichting „Radio Nederland Wereldom -oep" de he er J. A. van Beuge te s-Gravenhage. Alfabetje. De Franse professor Esteban Martinez, hoogleraar aan de Academie voor Schone Kunsten en Wetenschappen in Parijs heeft een alfabet met acht letters, vier klinkers en vier medeklinkers ontwik keld. Volgens prof. Martinez kunnen alle 72 bekende menselijke spraakgeluiden en talen en dialecten met de acht letters wor den weergegeven. Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 13) Desondanks meende Hernandez er nog aan te moeten toevoegen dat hij, hoezeer hij het ongeval betreurde, toch niet begreep waarom ik hem op zo beestachtige wijze had moeten mishandelen. Bij deze woorden slaag de hij erin mij, ondanks zijn sterk misvormde neus en zijn voor driekwart gesloten ogen, glimlachend aan te kijken. Hij wist heel goed dat ik er niet aan twijfelde dat hij mij had willen vermoorden, al was de opzet dan mislukt. De commissaris leek zijn gestrengheid speciaal aan mij te besteden. Na een blik in mijn papieren te heisben geworpen, merkte hij op dat ik mij in Frankrijk zonderlinge gewoonten eigen had gemaakt. Hij wilde een vervolging tegen mij aanhangig maken wegens ernstige mishandeling, als mijn slachtoffer althans de beschuldiging wilde ondertekenen die hij zou opstellen. Tot zijn grote verbazing weigerde Pedro Hernandez evenwél. Hij deed het met het argument, dat mijn onbesuisd gedrag ongetwijfeld aan de schrik moest worden geweten die ik pas had doorstaan. Het zou hem voldoende zijn mij de declaratie voor de medische behandeling in rekening te brengen. Wat kon ik anders doen dan hem bedanken? Al had ik van een poging tot moord gerept, niemand zou mij hebben geloofd, behalve Carmen Munoz misschien. Maar haar mening was van geen enkel belang. Wan kelend tussen ergernis, omdat hij voor een futiliteit was gestoord, en opluchting, omdat hij nu geen rap port hoefde te schrijven, liet de commissaris ons gaan, met een korte, hoewel weinig beminnelijke toe spraak, die hoofdzakelijk aan mijn adres was gericht. Het meest ontgoocheld leek mij wel de goede dienst bode, die zich beroofd zag van een grote rol, die haar dagen aaneen tot het middelpunt van de buurt zou hebben gemaakt. Op straat bleven Hernandez en ik tegenover elkaar staan. Wij namen elkaar zwijgend op. Opeens keerde Hernandez zich om en wilde in zijn wagen stappen. Over zijn schouder voegde hij mij toe: Dit gaat u heel wat meer kosten dan de dokters rekening, senor! Hij haalde de schouders op en stapte in. Vlak voor hij gas gaf zei hij nog: Veel plezier in Sevilla, senor.. Het is een stad die je zult missen als je doodgaat. Enigszins ongerust vroeg ik me af, wat Cliff Anderson zou zeggen als hij van de gang van zaken op de hoogte kwam. Binnen achtenveertig uur had ik kans gezien tweemaal met de politie in aanraking te komen, terwijl ik opdracht had alle opzien te vermijden. Weliswaar was het mijn schuld niet dat ze mij op klaarlichte dag in een drukke stad probeerden te vermoorden, maar Cliff trok zich van de logica al heel weinig aan, wan neer de logica zich tegen zijn opdrachten verzette. Ik had het nummer van de wagen van Hernandez genoteerd, ofschoon het me zinloos leek op zoek te gaan naar de werkelijke eigenaar. Lajolette zou wel niet zo kinderlijk zijn dat hij een van zijn handlangers een wagen meegaf, die bij navraag aan hemzelf of aan iemand uit zijn naaste vriendenkring zou blijken te behoren. Bovendien had ik voor de handlangers op zichzelf weinig belangstelling. Ik was niet naar Sevilla gegaan om de stad van al haar zware jongens te bevrijden. Ik had de nauwkeurig omschreven opdracht uit te zoeken van welke wegen de handelaars in verdo vende middelen gebruik maakten om Spanje te verla ten en de Verenigde Staten binnen te komen. Het feit alleen dat er aanslagen op mij werden gepleegd, tot op de openbare weg toe, was voldoende bewijs, dat Ezquariz zich niet had vergist, toen hij ons de tip gaf dat Sevilla een belangrijke rol speelde in de han delsaffaires van Lajolette. De haast die zij aan de dag legden om mij onschadelijk te maken, wees er bovendien op, dat ik voor hen een onoverkomelijke hinderpaal was. Waarom precies kon ik niet beoordelen. Misschien was ik op een hoogst ongelegen ogenblik op het toneel verschenen. Misschien zou er op korte termijn een lading worden verscheept, waarbij zij geen prijs op mijn aanwezigheid stelden. De aanslag waar van ik aan de Palma het slachtoffer was geworden, had mij in onzekerheid achtergelaten. Nu er op klaar lichte dag aan de Pagès del Corro een tweede aanslag was gevolgd voelde ik mij merkwaardigerwijs heel wat geruster. ïk wist nu tenminste dat ik de vorige dag alleen dank zij een onhandig geplaatste slag aan de dood was ontsnapt en dat men mij gevaarlijk genoeg achtte om de zaak op de spits te drijven. Ik kon beter ophouden met dromen over mijn jeugd en andere dingen. Het werd uitkijken, elk uur en elke minuut van het etmaal. Het lag voor de hand dat ik Hernandez niet terug zou zien, evenmin als mijn aanvaller van de Palma, de man met de moordenaarsogen, die aan de morfine was. Lajolette zou wel zoveel medewerkers tot zijn beschik king hebben om een moordenaar die ik niet van ge zicht kende de opdracht te kunnen geven Sevilla van mijn aanwezigheid te verlossen. Beslist geen aangenaam vooruitzicht. Maar dat hoorde nu eenmaal bij het be roep. Ik zat in het schuitje, wat kon ik anders doen dan meevaren? Tweemaal was er een aanslag mis lukt, waarom zou de derde eigenlijk slagen? In de wetenschap dat mij op korte termijn geen nieuw gevaar dreigde slenterde ik de plaza de Cuba rond. Als jongen kwam ik hier altijd kijken naar het openen en sluiten van de San Telmo-brug, waar heel wat vrachtschepen passeerden. Hier had ik voor het eerst beseft dat de wereld zich heel wat verder uitstrekte dan de buitenwijken van Sevilla. Bij deze brug had ik ook van avonturen gedroomd. Als iemand mij in mijn jongensjaren verteld had dat ik naar Amerika zou verhuizen zou ik hem in zijn gezicht hebben uitgelachen. Nu was het ruim twintig jaar later. Ik bevond mij weer op de plaza de Cuba en ik was uit Amerika gekomen om in mijn geboortestad cp het avontuur te stuiten. Het was alsof er zich een kring gesloten had. Terwijl ik in de calle Temprado langs het ziekenhuis van de Santa Caridad liep drong het besef zich aan mij op dat ik zonder de gillende Carmen Munoz waar schijnlijk achter de frontmuur in 'n bed zou hebben gelegen als zij mij althans nog niet naar het lijkenhuis hadden gebracht. Het vaderland ontving mij wel met open armen! Ruth en Alonso zouden mij waarschijnlijk flink hebben ge plaagd als zij geweten hadden op welke wijze Spanje de verloren zoon had binnengehaald. Toen ik het San Fernando-plein had bereikt ontsnapte mij een zucht van opluchting. Mijn hotel, „Cecil-Oriënt", scheen mij een veilige haven, waar ik althans enkele uren veilig zou zijn zowel voor moordenaars als voor de politie. Wat dat betreft vergiste ik mij evenwel. De eerste, die ik in het hotel tegen het lijf liep, was commissaris Fernandez. Hij wist blijkbaar van volhouden. Ik bleef een paar tellen op de drempel dralen, omdat ik ten slotte niet zeker wist of hij voor mij kwam. Hij deed namelijk alsof hij mij in het geheel niet zag. Ik was ervan overtuigd dat hij mij heel goed had gezien, maar de mogelijkheid bestond, dat hij andere zaken in het hotel had af te wikkelen. Al gauw kreeg ik zekerheid. Hij deed een stap in mijn richting en zei: Goede avond, senor Moralès! Goede avond, commissaris, zei ik. Wachtte u toevallig cp mij? Ik wachtte op u, ofschoon niet toevallig. Er loopt in heel Sevilla geen man rond voor wie ik zoveel be langstelling heb.. Moet ik dat als een compliment opvatten? Nauwelijks, misschien. Wij keken elkaar aan en glinilachten hoffelijk, of schoon wij ons geen van beiden door eikaars welwillend heid lieten misleiden. Mag ik u een glas Jerez aanbieden, senor Fer nandez? Nee, dank u. Daarvoor ben ik niet gekomen. Ach, dat is jammer. De spieren van zijn kaken spanden zich. Misschien. Ik wilde eens even met u praten. Met mij praten? Moet ik daaruit opmaken dat u hier buiten uw functie om aanwezig bent? Op het ogenblik wel, senor enhet hangt geheel van uzelf af of ik hier straks in functie terugkom. Wat moet ik doen om dat overbodig te maken? Alleen een poosje met me praten, senor. (Wordt vervolgd) i In de serie „ZO LEEFDEN DE van Hollandia n.v. uit Baarn hebben Gil bert en Colette Charles-Picard het werk „ZO LEEFDEN DE CARTHAGERS" voor hun rekening genomen. De oorspronkelijke titel luidt „La vie quotidienne a Carthage" en het boek is vertaald door Loek Esmeyer. Dat deze serie een zekere populariteit heeft verworven is zeer begrijpelijk, an ders dan een gewoon geschiedeniswerk be handelen de boeken van deze serie de da gelijkse levensgewoonten van de beschre ven volken aan de hand van wetenschap pelijk verantwoorde gegevens. Dat daar bij niet een dor en onleesbaar boek is ontstaan moet de auteurs tot een grote verdienste worden aangerekend. Sommige hoofdstukken, zoals bijvoorbeeld dat over verre reizen, laten zich lezen als een mo derne detectiveroman. Andere hoofdstuk ken zijn gewijd aan het leven in de stad Carthago, de hogere standen, de volks klasse, het leven van alle dag, de handel, en oorlog en vrede. Een uitvoerige lit teratuurlijst besluit dit werk, dat zeker niet in de boeknkast van liefhebbers van de klassieke tijd mag ontbreken. De destijds toegezegde publikatie van meningen en ervaringen van gedetineer den uit de Nederlandse gevangenissen is achterwege gebleven, maar toch kunnen belangstellenden in het gevangeniswezen en dat zijn er vooral na de oorlog velen geworden op de hoogte komen hoe het systeem in de afgelopen jaren gewijzigd is. Een ex-geditineerde, die een straf van zes jaar heeft ondergaan, heeft zijn ervaringen en belevenissen op schrift gesteld en onder de titel „GEVANGENE 1113 ONTHULT" is bij Scheltens en Gil- tay te Amsterdam een boek verschenen, waarin de vraag wordt gesteld: „Verbe teren onze rechtspraak en gevangenis de mens? Uitvoerig verhaalt de schrijver, wiens naam uiteraard niet vermeld wordt, over zijn detentie in Leeuwarden en Vught en over zijn kort verblijf in de Obseivatie- kliniek in Utrecht. Hij geeft zijn visie over het wel en wee van een gedetineerde en te begrijpen is het, dat hij vooral uitwijdt over het wee, want er zal wel geen gede tineerde in ons land te vinden zijn, die gunstig zal spreken over zijn vo-blijf in de gevangenis. De schrijver ->ft in Leeuwarden de tijd meegemaakt, ..at daar nog vele politieke gevangenen waren inge sloten en hij vertelt welke gunsten deze hadden boven de gevangenen. Hij was werkzaam op de drukkerij en kreeg de kopij in handen van congressen op het gebied van het gevangeniswezen. Daardoor kwam hij in het bezit van vele gegevens, waarvan hij een dankbaar gebruik maakt in zijn beschrijvingen. De belangstelling van de schrijver gaat in het bijzonder uit naar medische vraagstukken en met ken nis van zaken schrijft hij hierover. Vele onderdelen van het gevangeniswezen wor den onder de loep genomen, waarbij hij dikwijls van de hak op de tak springt en hier en daar wat te uitvoerig wordt. De schrijver verklaart, dat het boek niet uit gegeven is om sensationele onthullingen te doen. Dat is ook niet het geval. Jam mer is het dat de toon zo verbitterd is, waardoor te veel van de objectiviteit ver loren is gegaan. De conclusie van de onbe kende schrijver is, dat er zich wel wijzi gingen voltrokken hebben in het systeem, maar dat er nog te veel mankeert aan het verbeteren van de mens door de recht spraak en het ondergaan van de straf. Maar voor men zover is zal er nog veel hervormd moeten worden en het gevange nen naar de zin maken zal toch nooit gelukken. Advertentie Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot for* maat) hebt u volop krachtige, geurige thee voor heel de familie. Gemakkelijk, vlug en proper! Ook echt handig om mee te nemen op vacantie: in de caravan, de boot, de tent (groot formaat) doos van 20 stuks Oprechte donderdagse Haerlemse Courant den 31 July 1760 MET eenen particulieren Brief uyt Oost- Indiën gedateerd uyt Ben galen in 't laatst van Janu ary deezes Jaars word het volgende gemeld:„De Groo- te Mogol is onlangs by eenen Rebel vermoord, en zyn oudste Zoon na deeze Provincie geretireerd, en nademaal ons Belang vereyscht hem daar- buyten te houden, om dat hy een Vriend van de Fransen is, zo zyn wij actueel bezig, om tegen hem aan te rukken".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13