Nixon aanvaardt partij-opdracht met effectieve televisierede Rockefellers denkbeelden r Vroeger isolationist thans bezield van roeping der VS 3 dagen OPRUIMING Van dag tot dag Jeugd'beleggen „Amerika zal nooit oud worden" Hij belooft ongekende campagne in alle vijftig staten van Amerika PROCO Londen krijgt voorbericht van verkenningsvluchten raatótoel Ferhat Abbas: FLN zal de strijd voortzetten 3 Langzaam-aan-actie in Oost-Duitsland? Morgen haarwassen met crème shampoo met ei crème shompoo HENRY CABOT LODGE Britse bases voor Polaris- kernonderzeeboten? Op de op de boterham. lekkerder... gezonder... Op de boterham... hee'rlijk en voordelig VRIJDAG 29 JULI 1960 Tijdens de lezing die staatssecretaris Schmelzer dezer dagen op de jaarverga dering van het Christelijk Nationaal Vak verbond hield gaf hij enkele interessante cijfers over de stand van de bezitsvorming hier te lande. Daarover kan men dan niet bepaald juichen, hoewel bedacht moet worden dat de verstrekte gegevens uiterst summier zijn en dat het thans ingeleide, uitgebreide onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek daarom des te noodzakelijker is. Zo bleek dat er bij de spaarbank van Rotterdam ruim 430.000 boekjes waren, waarop het gemiddelde tegoed 444,- be droeg. Maar uit een nadere beschouwing leerde men, dat 68 percent van de spaar ders een tegoed van minder dan 100,- had en 45 percent zelfs minder dan tien gulden. Deze cijfers geven niet meer dan een indicatie, want men zou zich kunnen voor stellen, dat zij die slechts over een klein tegoed op de spaarbank beschikken, hun geld in effecten beleggen, of bij een bouw- kas sparen enz. Dit nu lijkt niet erg aan nemelijk, wel zijn de bedragen die voor tal van verzekeringen worden gestort ook een soort bezitsvorming. Toch blijkt wel dat de kleine man, ondanks de welvaarts verhoging van de laatste jaren, nog maar heel weinig heeft kunnen of willen sparen. Het is verheugend dat de staatssecretaris nog eens heeft onderstreept dat de rege ring bij het stimuleren van het streven naar bezit een eigen taak heeft en niet alleen maar een daarvoor gunstig klimaat dient te scheppen, bij voorbeeld door be lastingverlaging. Deze zou in de praktijk waarschijnlijk toch neerkomen op een extraatje dat voor consumptie ter beschik king komt, waarmee we niet willen zeggen dat fiscale verlagingen op zichzelf onge wenst zijn. Het werken met premies, zo wel bij het jeugdsparen als bij de ambte naren-spaarregeling is kennelijk veel sti- mulerender. Er staan thans nieuwe plan nen op stapel voor soortgelijke spaarsys temen en het is te hopen dat alle Neder landers op den duur gelijkelijk kunnen deelnemen. In de gehele bezitsvormingspolitiek past naar onze méning ook het kweken van meer belangstelling voor effectenbezit. Met name zou men hier bij de jeugd moeten beginnen. Het lijkt ons een goed idee om hiermee op de middelbare scholen een aanvang te 'maken door het vormen van beleggingsclubs. De leerlingen sparen via een, in overleg met de ouders georgani seerd spaarsysteem, en als een voldoende groot bedrag bijeen is gebracht, wordt daarvoor een aandeel of obligatie gekocht. Zo ontstaat er bij de leerlingen een grotere belangstelling voor wat er aan de beurs geschiedt en verliest dit de geheimzinnige sluier waardoor het in veler ogen nog wordt omgeven. Er zijn scholen waarop men al aan het „beleggen" is, maar vooral door het koersrisico, met name van aandelen, be staan er bij sommige ouders bezwaren. Het ware te wensen dat de regering zich op de een of andere wijze voor deze po ging tot sparen en beleggen garant stelde, zodat de jeugd er geen schade bij be hoeft te lijden. Advertentie Zelfhinders, wasbaar 1.99 Ondergoed, p. stel3.99 Overhemden, No-lron 8.49 Pyama's, Sanfor9.99 Pullovers, vanaf9.99 Pantalons, Terlenka, v.a. 19.99 Demi's, vanaf29.99 Regenjassen 34.99 Costuums, o.a. Terlenka 69.99 VELU GROTE HOUTSTRAAT 96 Telefoon 12210 BERLIJN (U.P.I.) De Oostduitse boe ren, die de laatste maanden in verzet zijn gekomen tegen hun gedwongen lidmaat schap van collectieve landbouwonderne mingen. schijnen een langzaam-aan actie begonnen te zijn. In de meeste landbouw districten werken de boeren niet hard ge noeg en de communistische partij heeft daarom voorgeschreven, dat nachtdien sten moeten worden ingesteld om het bin nen halen van de oogsten te versnellen Volgens het partijblad,,Neues Deutsch- land" is tot dusver slechts zes percent van de graanoogst binnengehaald. In de districten Rostock, Neu-Brandenburg, Frankfurt am Oder, Magdeburg en Leipzig hebben de boeren slechts 40 percent van de hen gestelde normen afgeleverd, waar door de groentevoorziening van Oost-Ber- lijn drastisch verminderd is. (Van onze correspondent in de V.S CHICAGO. Richard Nixon, de kan didaat van de Republikeinen voor het presidentschap, heeft de opdracht van zijn partij aanvaard in een rede, die ob jectieve waarnemers wel moeten ken schetsen als de meest indrukwekkende oratie, die de periode van twee Ameri kaanse conventies heeft opgeleverd. Vast staat, dat de Democratische partij meer leden heeft dan de Republikeinse, doch Kennedy, de leider van de democraten, moet gisteravond beseft hebben, dat hij een zware strijd zal hebben te voeren tegen zulk een inspirerend en voor de televisie geboren man. Zijn rede was soms sentimeel, soms stoer, voortdurend met een ondertoon van idealisme en voortdurend effectief. Nixon had het aangedurfd de speech niet in ex- tenso op schrift te zetten. Hij sprak van punten. Niet uit gemakzucht, maar om dat hij bij ervaring weet, dat het direct gesproken woord, mits grondig voorbe reid, het grootste effect bereikt. Nixon be zit een groot acteertalent. Hij heeft hier door vele Amerikanen in het verleden wantrouwig gemaakt, maar deze accepta tie-speech moet zijn populariteit versterkt hebben. Kroesjtsjev heeft eens tot de Amerika nen gezegd, dat hun kleinkinderen zouden leven onder het communisme. Nixon verwierf het grootste applaus van de avond, toen hij Kroesjtsjev de verzeke ring gaf: „Uw kleinkinderen zullen in vrijheid leven". Dit applaus kwam tevens in het gedeelte van de rede, dat Nixon kennelijk het belangrijkste achtte. Het laatste en langste deel van de speech was gewijd aan Amerika's plaats en taak in de wereld. De Amerikanen moeten aldus Nixon, nooit oorlogszuchtig zijn, doch zij moeten het volkomen duidelijk maken, dat Amerika niet met zich laat sollen. Vandaar de behoefte aan een krachtige bewapening en vandaar dat op deze avond een beroep op de Amerikanen werd ge daan tot een grootscheepse internationale samenwerking. Een dam in India, zo be toogde de spreker, kan even belangrijk zijn als een dam in California. Amerika zal nooit oud worden, zo riep Nixon uit. Hij zag jong Amerika helpen een geheel nieuwe wereld op te bouwen. Het eerste deel van de rede over de binnenlandse politiek was veel conven tioneler van aard. Hierin beloofde Nixon zoals gebruikelijk, gouden bergen, doch tevens beloofde hij iets, waar veel van waar kan zijn: een campagne, zoals dit land nog nooit heeft gezien. Die campagne is op 28 juli begonnen. Vóór 8 november zal Nixon een krachtige actie gevoerd heb ben in alle vijftig staten van Amerika. Hoe theatraal Nixon van de televisie gebruik weet te maken, bleek wederom aan het slot van de avond, toen hij en zijn echtge note tezamen de zaal leidden bij het zin gen van het lied „God zegene Amerika". Dit ontroerd zingende echtpaar was het laatste, wat de miljoenen Amerikanen te zien gekregen hebben aan het slot van een periode van politieke conventies. De pers had met enige reserve gerea geerd op Nixons kandidatuur. De Washing ton Post noemde Nixon in het hoofdarti kel van donderdagochtend „een man met weinig scrupules en weinig fijngevoelig heid". Niettemin had het blad toch wel waardering voor andere capaciteiten van de vice-president. De New York Times schreef: „We waren niet gesteld op de Nixon van 1946 tot 1952. We hebben enkele bezwaren tegen de Nixon van 1960". Henry Cabot Lodge is nu ook door de Republikeinse conventie tot kandidaat be noemd voor het vice-presidentschap. In de inleidende speech werd Lodge donder dagavond. ,,'s werelds grootste bestrij der van het communisme" genoemd. Die reputatie heeft hij verworven gedurende de zeven en een half jaar dat hij in de UNO Amerika's woordvoerder is geweest. Amerika's opperkanonnier van de koude oorlog verwierf grote bekendheid, omdat vele zittingen van de Veiligheids raad op het televisiescherm werden ver toond. Het Amerikaanse publiek kent hem daardoor als een man, die voor de vuist weg en meestal met theatraal talent de Russen van repliek weet te dienen na iedere aanval op de Verenigde Staten. Cabot, zoals vrienden hem noemen, rea geerde enthousiast, toen Nixon hem in de nacht van woensdag op donderdag opbelde en vertelde, dat hij hem inderdaad als kandidaat voor het vice-presidentschap wenste. Het was algemeen bekend, dat Lodge's post zeer begeerd is. Lodge is thans 58, doch hij ziet er jon ger uit. Nixons besluit om hem als part ner te kiezen, onderstreept nogmaals dat de republikeinen in hun campagne veel nadruk zullen leggen op de strijd tegen het communisme. Dit is bij uitstek het thema van Lodge. Indien de spanning tus sen de UNO en het communistische bloc de komende maanden nog toeneemt, zal het Republikeinse tweetal een des te in drukwekkender campagne kunnen voe ren. De propagandisten zullen daarbij de nadruk leggen op Nixons ervaring, die hem heeft voorbereid voor het leiderschap in een moeilijke periode. In zekere zin zou Kroesjtsjev door een agressieve hou ding de kansen van Nixon en Lodge kun nen verhogen. HYANNIS PORT V.S. (U.P.I.) De Democratische kandidaat voor het presi dentschap der Verenigde Staten, senator John F. Kennedy heeft op een perscon ferentie verteld, dat hij een uitnodiging heeft geaccepteerd voor een serie televi siedebatten met zijn republikeinse tegen stander, vice-president Richard M. Nixon Kennedy zeide, dat hij zijn verkiezings campagne zal voeren op basis van dc staat van dienst van zichzelf en Nixon, opdat de kiezers kunnen beslissen wie het meest geschikt is om de „grote doel stellingen" van de twee partijen in prak tijk te brengen. „Het gaat er om welke partij en welke kandidaat zich aan deze doelstellingen heeft gebonden", aldus Ken nedy. De senator zeide, dat hij een uitnodiging van Robert Sarnoff, president van de Na tional Broadcasting Company, heeft ge accepteerd om Nixon van aangezicht-tot aangezicht te ontmoeten in vier debatten van een uur voor radio en televisie. Ook heeft hij het verzoek aanvaard met Nixon voor de radio en T.V. te verschijnen om door vooraanstaande journalisten te wor den ondervraagd. President Eisenhower zond het republi keinse team een gelukstelegram toe, waarin hij voorspelde dat zij „met hun en kennis van staatszaken" de partij tot een overwinning zullen leiden, hoe zwaar de verkiezingscampagne ook mag zijn. Advertentie Kijk in de spiegel: uw hair lijkt jonger, jonger en van een ongekende schoonheid. Dit is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. PROCÖ met Extra voordelig I 65 d Voldoend® voor Pryitrt firv/okf. fn primat 8 wassingen CHICAGO, (UPU) Uit New York, waar hij in de Veiligheidsraad de kwestie van het incident met de RB-47 heeft be handeld is Henry Cabot Lodge donderdag naar Chicago gereisd om van de Republi keinse conventie de benoeming tot kandi daat voor het vice-presidentschap te aan vaarden. Zeven jaar lang is de thans 58-jarige Henry Cabot Lodge Amerika's woord voerder in de UNO geweest en heeft hij zijn politieke inzichten oder dwang der omstandigheden van isoliationistisch ge wijzigd tot anti-isolationistisch. Het ver kiezingsprogramma, waarmee de Repu blikeinse partij hem op pad stuurt is aller minst isolationistisch. Bij de presidentsverkiezingen van 1952 heeft Cabot Lodge de leiding gehad van Eisenhowers campagnetactiek. Dit was voor hem een belangrijk winstpunt toen de conventie ging stemmen. Massachussëts koos Lodge in 1936 tot lid van de Senaat. In mei 1940 verzette Lodge zich tegen Roosevelts voorstellen over hulpverlening aan Engeland. Hij zag er een zelfmoordpoging in. In 1941, toen Amerika aan de oorlog dacht, ging Lodge naar Lybië. Hij werd gedetacheerd bij het Engelse leger en kreeg de rang van majoor. In 1944 nam hij ontslag uit de Senaat om met de Ame rikaanse legers in Europa te strijden. Toen hij ontslag uit de dienst kreeg had Cabot Lodge de rang van luitenant-kolonel. Toen de NAVO werd opgericht was Cabot Lodge voorstander van deze orga nisatie zijn inzichten waren toen al ver anderd. Zijn eerste redevoering in de UNO was volgens verschillende kranteverslagen zo doelmatig, dat de Russische gedelegeer de verstarde en een rood hoofd kreeg. Toen drie jaar geleden de Eisenhower- doctrine onder vuur kwam in de Veilig heidsraad, beet Lodge het Russische kom- mentaar af met een nijdig: „Grote flauwe kul". („Cock and buil story"). Cabot Lodge studeerde in 1924 af aan de Harvard universiteit. In Boston is hij bij de „Transcript" werkzaam geweest en hij heeft zijn journalistieke bezigheden later voortgezet bij de New York Herald Tribu ne. Toen hij 24 jaar was trouwde hij. Uit het huwelijk zijn twee zoons geboren. WASHINGTON (UPI) Lincoln White, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat de besprekingen over het voor uit waarschuwen van de Britse regering over te ondernemen verkenningsvluchten van Amerikaanse toestellen, welke gesta tioneerd zijn op Britse bases, „naa,r ge noegen zijn verlopen". De „Washington Post" zegt uit zeer be trouwbare bron in Londen vernomen te hebben, dat de Britse regering akkoord is gegaan met het gebruik van Britse ba ses door Amerikaanse kernonderzeeboten, die met Polarisraketten zijn uitgerust. Uit betrouwbare bron in Washington wordt vernomen dat de Verenigde Staten erin hebben toegestemd Londen telkens vooraf te waarschuwen wanneer zulke vluchten op het programma zouden staan. De Amerikaanse verzekering wordt ge zien als een hulp voor de Britse premier Macmillan, die scherpe kritiek van de so cialisten heeft moeten verduren, nadat de Sovjet-Unie had gedreigd elk land dat be trokken was bij de Amerikaanse vluchten met x-aketten en geleide projectielen te zullen „straffen". Macmillan is voornemens in januari een bezoek aan Washington te brengen tenein de de nieuwe Amerikaanse president te ontmoeten. In gezaghebbende politieke kring te Londen wordt vernomen dat Mac- millans reis niet alleen een beleefdheids bezoek zal zijn. De Britse premier zal er naar streven met de opvolger van Eisen hower de grote politieke vraagstukken van het ogenblik te bespreken en de politiek van de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië te coördineren. De gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefel ler, heeft de laatste tijd veel van zich doen spreken. Hij heeft geheel eigen gedachten op het stuk van de buiten landse staatkunde van zijn land, en die gedachten zijn alleszins de moeite waard om erbij stil te staan. Wij mogen daai-bij geheel in het midden laten of Rockefeller deze denkbeelden ook naar voren zou hebben gebx-acht wanneer hij niet (tijdelijk) naar het presidentschap van de Ver enigde Staten had gedongen, want zolang de wei-eld politici nodig heeft, zal zij moeten aanvaarden dat dit lieden zijn met ook persoonlijke ambities. Dat er in ons westerse kamp behoefte bestaat aan een poli tieke leider van formaat en met eigen ideeën, lijkt voor geen twijfel vatbaar. Of Rockefeller later nog eens de kans zal krijgen die hem nu is ontgaan, is helaas veel twijfel achtiger, maar zijn denkbeel den kunnen eveneens be vruchtend werken op andei-en, waaronder vooi-al ook degene die als overwinnaar uit de Amerikaanse presidentsver kiezingen dit najaar naar voren zal ti-eden. In de eerste plaats dan heeft Rockefeller een lans gebroken voor een nieuw Mai-shall-plan, ten behoeve van Latijns Ame rika deze keer. Het is inder daad hoogtijd dat de Westerse landen (niet de Verenigde Sta ten alleen, maar wel de Ver enigde Staten voorop) aan de landen van Latijns Amerika de helpende hand toesteken. Gezien de vaak deplorabele toestanden die nog heei-sen in dat grote deel van het Weste lijk Halfrond, kan men daar anders steeds weer een ge- vaax-lijk exti-emisme verwach ten dat zich afkeei't van het westen en zich toewendt naar de communistische landen. Cuba leert ons dit met alle duidelijkheid Deze gedachte van Rocke feller is onmiddellijk overge nomen door president Eisen hower, hetgeen als een aan wijzing mag gelden dat zij te juister tijd (misschien beter gezegd: te elfder ure) is geuit. Er zal heel veel afhangen van de manier waarop er uitvoe ring aan wordt gegeven, want het helpen brengen van eco nomische ontwikkeling aan achtergebleven landen is een uiterst delicaat werk. Wordt het aangepakt zonder wezen lijke kennis van de betrokken landen, en ook zonder de meest volledige inzet van re gering en bevolking aldaar, dan is het alles weggegooid geld. Dat behoeft het echter niet te zijn; de wereld heeft in de laatste eeuw kunnen zien hoe voorheen achterlijke, agra rische landen als Japan en Rusland zich hebben ontwik keld tot naties die op indus trieel gebied vooi'aan staan. Merkwaardigerwijs is in bei de gevallen die ontwikkeling vrijwel geheel op eigen kracht, en zonder financiële hulp van grote omvang van buitenaf, geschied. In het geval van La tijns Amerika echter kan men aannemen, dat vreemde gel delijke hulp, op de juiste wijze verleend en aangewend, als een katalysator kan werken op krachten die ook daar reeds werkzaam zijn om de grote achterstand in te halen. Een tweede gedachte van Rockefeller is nog meer op zienbarend. Hij wil komen tot enige zeer grote staten-bon- den buiten de communistische landen: een Nooi-d-Atlan- tische, een Latijns Amerikaan se en een Afrikaanse staten bond. Ook deze gedachte lijkt ons interessant en constx'uctief. Wanneer men nagaat wat het Westen tot dusverre heeft gedaan om zich te handhaven tegen een verder opdringen van het wereld-communisme, dan kan dit worden samenge vat in het Engelse woordje „containment". Op alle fron ten tegelijk en in alle niet- communistische landen heeft men achtereenvolgens gepoogd om door middel van Ameri kaanse hulpverlening gekop peld met bondgenootschappen de communistische invloed in bedwang te houden. Landen die tot geen enkel bondgenoot schap wilden toetreden, zoals Egypte, India en Indonesië, kregen daai-door veel meer in de melk te brokkelen dan do ciele bondgenoten zoals Neder land, omdat ginds met „con tainment" nog iets moest wor den bereikt dat hier al bereikt was. Beziet men vervolgens de wereldkaart en gaat men al zo na waar het westen deze poli tiek tegen de communistische wereld gevoerd heeft, dan kan de conclusie niet zeer optimis tisch zijn. Vele, zeer vele steunpunten voor het Westen zijn in de loop van de laatste vijftien jaren vei-loren ge gaan: Indonesië, India, Indo- China, het Suez-kanaal, Kon go.... Voorwaar een lange lijst, en niemand ziet er het einde van. Succes had de poli tiek van „containment" daar entegen in Berlijn (maar de positie woi-dt opnieuw be dreigd), in Griekenland en in Zuid-Korea. Ook Iran en Tur kije wisten zich te handhaven, gi-otendeels op eigen kracht, maar toch ook wel omdat zij zich van de steun van het Wes ten verzekerd wisten. Daai'en- tegen behoort vi-ijwel het ge hele verdere Midden-Oosten, met uitzondering van Pakis tan, tot die neutrale landen die het Westen tegen het Oos ten uitspelen. Neemt men dan nog in aan merking dat China tot het communistische kamp is over gegaan en sedertdien een ge weldige kracht begint te ont wikkelen. dan kan men over de resultaten van de politiek van „containment" waarlijk niet zeer optimistisch meer zijn. Door alles overal te wil len verdedigen, komt het Wes ten nu hier, dan daar, nu eens in Algerije, dan weer elders in Afrika, of in Azië, of in Euro pa, of nu ook in Latijns Ame rika, in ernstige moeilijk heden. Het best bereikbare eindresultaat is een hand having van de status quo, ge lijk in Korea. Eigenlijk doet de gehele tct dusverre gevolgde politiek sterk denken aan die van Frankrijk ten tijde van de be rucht geworden Maginot-linie. De tegenwoordige linie heet NAVO of Zuidoost-Azië-pact of Pact van Rio maar zo goed als de Duitsers om de Maginot- linie heen kwamen, zo goed slagen thans de communisten erin om door te dringen tot in de landen die door dergelijke losse bondgenootschappen bij eengehouden moeten worden. Het denkbeeld van de drie zeer grote statenbonden, waar op het Westen zich zou dienen te concentreren zonder verder de krachten te verdoen aan de zeer dubieuze neutralen, zal zonder de minste twijfel ook in het Westerse kamp tegen standen opwekken. Het gekib bel tussen de Zes en de Zeven is niet verheffend en het ge kibbel over de vraag of de organen van de Zes nu al dan niet „supra-nationaal" zijn, evenmin. In onze landen den ken verreweg de meeste ver antwoordelijke lieden in de regeringen nog geheel en al in termen van een overleefde absolute soevei-einiteit. In de Vei-enigde Staten zeker niet. in de laatste plaats. Dan is het misschien goed om te bedenken, dat het uit eindelijk niet gaat om abso lute soevereiniteit of de vrij willige inperking daarvan, maar om het voortbestaan van geheel onze wereld voor ons zelf en onze kinderen óf het meest sombere perspectief waaronder ooit een oorlog zal zijn begonnen. Trouwens, de zogenaamd absoluut soevereine staten zo als wij die kennen, zijn van betrekkelijk zeer recente oor sprong en reeds sedert 1914 is het duidelijk geworden dat al leen een nauwe samenwer king. die in feite in menig op zicht een inbreuk vormt op die absolute soevereiniteit, de handhaving van deze soeve reine staten, grote zowel als kleine, mogelijk maakt. Dit geldt óók voor het machtige Amerika, dat zich anders im mers niet zoveel moeite be hoefde te geven om bondge noot na bondgenoot aan zich te binden, basis na basis uit te rusten met mannen en kost baar materiaal, niet alleen in het eigen land, maar ook liefst zo ver mogelijk daar buiten. Ziet men de zaken in dit licht, dan is er wel plaats te vinden voor de statenbonden van Rockefeller. De E.E.G. en de Zeven kunnen gepast wor den in een Noord-Atlantische Statenbond en de recente be sluiten van de grootste Latijns Amerikaanse landen om een eigen Vrijhandelszone te vor men kunnen het begin zijn van een tweede statenbond in dat deel van de wereld. Wat Afrika betreft, waar alles in gisting is, daar kan misschien het denkbeeld van een groot Afrikaans geheel de geesten in de goede richting leiden. Eén van de centrale taken van de NAVO zal dan kunnen worden, de verdere ontwikke ling van Latijns Amerika en de nog maar beginnende ont wikkeling van een vrij Afrika testimuleren. Hetgeen ten slotte veel constructiever is dan allé krachten uitsluitend te bundelen teneinde een toch vaak illusoir „containment" door militair overwicht te be reiken. Niet klagen Slechts een geringe, doch noodzakelijke notitie vandaag: Gij moet u niet zo bekla gen over deze zomer! Ik hoor u in trein, bus en kapperssalon, steeds bezig over „het zomertje wèl" en „hopeloos", en ner gens verneem ik: ,,'t mag dan dit keer wat minder zijn; vorig jaar was het opper heerlijk; daarvoor past nu nog diepe dank baarheid." Ik weet het: vorig jaar was heerlijk. Heerlijkst van alles, dat u tegen uw be kenden, die buitenslands waren geweest om daar de zon te vinden, die ook hier, warm en stralend en permanent aanwezig was, kon zeggen: „Wij zijn maar gewoon thuis bebleven; Holland is een machtig mooi land en warm en zonnig dat het is geweest; daar behoefde je nou écht niet voor naar het zuiden te gaan." Wel, dat hebben wij nu dit jaar eens niet. Is dit een reden tot klagen? Moeten daarvoor alle registers van uw ellende worden opengetrokken? Ten eerste: weet u hoe heerlijk het nog kan wórden? Misschien, en dat zou 't heer lijkst van al wezen, dat wij een augustus krijgen om te zoenen en dat het dan in Tessin en op alle Riviera's en de Costa Bravo, plus de Baléaren regent dat 't giet. Kunnen wij tóch nog zeggen: „Zie je wel, wij zijn thuis gebleven. Je hoeft het heus niet zo ver te zoeken als jullie hebben gedaan. Bovendien: het publiek daargun- der is óók niet om over te gillen." Maar overigens: Als het géén zomerse, warme augustus wordt, dat wil dan nog helemaal niet zeg gen, dat u niet hopen moogt op verrukke lijke kerstdagen: lekker vriesweer mét zon, schaatsen, arresleeën en sneeuw tot over de enkels, zou dat niet fijn wezen? En van regen in de zomer kunt u óók wat fijns maken. Gezellig thuis blijven Nergens tikt het klokje zo leutig. Sjoelbakken, halma, trictrac, legpuzzels, boeken, kranten, tijdschriften. Allemaal heerlijks waar ze in Lugano en Ascona niet toe komen. Het is allemaal een kwestie van levens kunst en zelfdiscipline. Dat is wat het is. Van alles iest weten te maken. Kopje warme sjokola. Beeldbuis, duivels prenten boek. En niet dat geklaag in trein en bus. De schouders eronder. Wie weet wat een heerlijke kerst het zal worden! Elias Advertentie Grote pot 1,45 Middelpot 0,98 met handige schroefsluiting TUNIS, (Reuter, AFP) Premier Fer hat Abbas van de vooi-lopige Algerijnse regering heeft in Tunis op een bijeenkomst van Mohammedaanse studenten uit Al gerije verklaai'd, dat het „Algerijnse volk en het Algerijnse bevrijdingsleger" zullen doorvechten tot de definitieve ovex-winning De Gaulle heeft duidelijk laten merken dat hij slechts de capitulatie van de Alge rijnse verzetstrijders wil, aldus Abbas. ALGIERS, (Reuter) Het Franse mi- li taire hoofdkwartier in Algiei-s heeft be kendgemaakt, dat maandag bij een tref fen tussen Franse valschermtroepen en opstandelingen in het district midden-Oi'an 51 opstandelingen zijn gedood, tei*wijl er 17 zijn gevangen genomen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3