Nog steeds onbestendig weer Gezondheid der schooljeugd laat nog veel te wensen over Religieuze perikelen in een algemeen ziekenhuis en Tijdens het weekeinde weer talrijke verkeersslachtoffers Waarschuwing van politie tegen handelspraktijken Zaans echtpaar naar zieke dochter in Canada Hogere remvertraging in studie Plan van vakbonden voor achterblijvers Echtelijke twist met het mes beslecht Nog geen dienstplicht in Suriname Nederlanders eisen ver goeding van I. G. Farben Soldaat gedood door schot uit eigen pistool 2 Internationaal onderwijzerscongres Miljoenen kinderen ontberen goede voeding en hygiënische voorzieningen Soefi-beweging viert gouden jubileum Kerkelijk Nieuws De loonpolitiek Hoogleraren Gemeenteraad van Bergen op Zoom neemt stelling tegen besluit van gasthuisb estuur Veertig jaar werkzaam als vertegenwoordiger Onderwijsvoorstellen aan raad Haarlemmermeer la MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 „Is het niet waanzinnig dat men in het ene land sterft van de honger, terwijl in het andere land voedseloverschotten wor den verbrand? Bedenk eens wat zou kun nen worden gedaan wanneer het voedsel beter gedistribueerd zou worden. Nu is de ene helft van de wereld' ondervoed en de andere helft overvoed. Het moet moge lijk zijn een evenwicht tot stand te bren gen". Dit zei vanochtend Sir Ronald Gould, voorzitter van de „World Confederation of Organizations of the Teaching Profession", in een toespraak, waarmee hij het negen de congres van deze internationale onder wijzersfederatie opende. Het wordt deze week in Krasnapolsky in Amsterdam ge houden. Ruim vierhonderd afgevaardigden van onderwijzersorganisaties uit zestig landen, die vier miljoen leden vertegen woordigen, nemen eraan deel. Het thema van dit wereldcongres is „De gezondheid van het kind en de school". Sir Ronald Gould, die algemeen secre taris van de nationale onderwijzersvere niging van Engeland en Wales is, was van mening dat een evenwicht tot stand kan worden gebracht wanneer de voedsel voorraden beter over de wereld worden verdeeld en voorts wanneer beter gebruik wordt gemaakt van ongecultiveerd land, insectendodende middelen, meststoffen en zaken van goede kwaliteit. „De onderwijzers hebben met dit pro bleem te maken, omdat in grote delen van de wereld de gezondheid van de schoolkinderen veel te wensen laat als ge volg van slechte voeding en slechte hygië nische omstandigheden, zo meende de heer Gould". Onderwijzers zijn geen hulpartsen Nadat hij als zijn mening te kennen had gegeven dat de schoolgezondheidszorg met steun van onderwijzers uit de hele we reld overal op het peil moet worden ge bracht van die in de hoog-ontwikkelde lan den, schetste Sir Ronald de rol die de onderwijzer in het geheel van gezondheids zorg van de schoolgaande kinderen dient te spelen. In dit verband wees de heer Gould op het gevaar dat onderwijzers worden ge bruikt als goedkope vervangers van ver pleegsters, doktoren, koks,e.d. „Dat mag niet mogelijk zijn", zo zei hij. „D onder wijzers hebben hun eigen taak, ze zijn collega's van de doktoren en verpleegsters maar niet hun dienstboden". Een belangrijke taak voor de onderwij zer noemde de heer Gould ook de zorg voor de schoolsfeer. „Het is waar dat de omgeving ons vormt, dus ook de school kinderen", aldus spreker. „Het heeft geen zin om over zindelijkheid te praten als er geen wasgelegenheden zijn. Eveneens is het dwaas over natuurkundig onderwijs te praten of over goed sanitair wanneer in de scholen de slechtste voorbeelden aanwezig zijn", aldus de heer Gould. Te arm voor gezondheidszorg De heer Gould vestigde er de aandacht op dat er nog tweehonderd miljoen men sen in zes en tachtig landen zijn voor wie niets wordt gedaan. Omdat ze zo arm zijn, dat ze zich geen gezondheidszorg kunnen veroorloven", aldus de heer Gould. Naar zijn mening is sociale zorg in de twintigste eeuw niet mogelijk met een economisch systeem dat bij de middel- De politie waarschuwt het publiek tegen de praktyken van een drietal firma's. In drukwerken die op grote schaal worden verspreid bieden deze zaken zeep, vier kleurenbalpennen en vulpennen aan, waar bij waardevolle premies in het vooruitzicht worden gesteld. Bedoelde firma's noemen zich „Die Ed- le", import- en speciaalverzendhuis van zeep, „Wereld-Reclame", vulpennenhandel en „Optima-Forma-Reclame-Actie". Eerst genoemde firma's zouden in Dordrecht ge vestigd zijn. Gebleken is echter dat de ex ploitant in Assen woonachtig is. De „Op tima-Forma-Reclame-Actie" is eveneens in Assen gevestigd. Zij, die op de aanlokkelijke aanbiedin gen ingaan, ervaren dat de in uitzicht ge stelde premies slechts kunnen worden ver kregen indien men öf een bepaald bedrag voor administratiekosten stort öf voor deze firma's als colporteur op pad gaat om de artikelen aan de man te brengen. De heer en mevrouw Sikkes uit West- zaan zijn zaterdagavond van Schiphol ver trokken om in Canada hun ongeneeslijk zieke dochter te bezoeken. Zij emigreerde in 1948 met haar echtgenoot, de heer J. Nachbar, naar Aldersgrove in Canada. Het ging dit gezin aanvankelijk zeer goed, doch enkele weken geleden kregen de ouders van de jonge vrouw in Westzaan bericht van de ongeneeslijke ziekte. Vol gens doktoren zou zij nog slechts kort kun- riën leven. De reis van het echtpaar Sik kes werd mogelijk gemaakt door het nood fonds „Wij Komen", dat daarbij veel hulp uit de hele Zaanstreek mocht ondervinden. Het secretariaat van het nationaal reis- en spaarfonds „Wij Komen" heeft voorts uit Canada bericht ontvangen, dat de uit de Amsterdamse Jordaan afkomstige me vrouw weduwe Van Bockel-Walther nog juist op tijd in Vancouver is aangekomen om haar dochter, die een hartoperatie moest ondergaan, te bezoeken. Ook deze reis werd door het noodfonds „Wij Ko men" gefinancierd. Twee chirurgen en zes doktoren hebben de operatie verricht. De jonge vrouw ligt nu in een plastic tent met zuurstofapparaat. De medici die be nieuwd zijn naar de resultaten van deze gevaarlijke operatie, hebben medegedeeld dat de jonge vrouw over vier weken naar een ander ziekenhuis zal worden overge bracht voor verder herstel. De voorzitter van „Wij Komen", de heer M Reckman uit Naarden, heeft voor de microfoon van Radio-Luxemburg een kwartier gesproken over doel en werkwij ze van het fonds. Hij was daartoe uitge nodigd door de programmaleiding van dit radiostation. eeuwen past. En zo is de situatie in deze landen: men moet daar in korte tijd din gen tot stand brengen waar men elders vijfhonderd tot duizend jaar over heeft gedaan. Zulks achtte spreker uitsluitend mogelijk door technologische scholing, het geen afhankelijk is van onderwijs. De spreker gaf tenslotte te kennen dat men de kosten van gezondheidszorg niet teveel in statistische waarden moet gaan afmeten. „Men kan aan gezondheid geen prijskaartje hangen, omdat de mens zelf veel meer waard is", zo merkte hij op. De openingszitting werd behalve door vertegenwoordigers van de voesel- en land bouworganisatie F.A.O., de Wereldgezond heidsorganisatie W.H.O., de Unesco, de U.N.O. en de Liga van Rode-Kruisvereni gingen, ook bijgewoond door de staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, de heer G. C. Stubenrouch. In een toespraak tot de congressisten merkte deze onder meer op, dat het hoofd thema van dit congres „De gezondheid van het kind en de school", zijn speciale be langstelling heeft. Veelzijdiger schoolartsen De moderne schoolarts moet niet alleen de nodige medische kennis bezitten, maar moet zich ook een ruime kennis van psy chologie en pedagogiek verwei-ven om met deskundigen op dit gebied de problemen van het milieu en van ieder kind afzon derlijk in het milieu, te kunnen bespre ken. De heer Stubenrouch zei, het van bij zonder belang te achten dat advies wordt gegeven aan ouders wier kinderen op eni gerlei wijze gehandicapt zijn, over het volgen van speciale scholen. Rapporten Het onderwijzerscongres zal in de ko mende dagen onder meer van gedachten wisselen over de rapporten die de dele gaties uit de verschillende landen over de onderwijssituatie en de gezondheidszorg in hun landen hebben uitgebracht. Namens ons land nemen aan het con gres deel delegaties van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging, het Genootschap van Leraren aan Nederlandse gymnasia en lycea, de katholieke lerarenvereniging St. Bonaventura, en de Vereniging van le raren aan de rijks hogere burger scholen. Aan de samenstelling van de twee Neder landse rapporten werkten voorts nog me de de Algemene Vereniging van leraren bij het v.h.m.o. en de Vereniging van le raren bij het christelijk v.h.m.o. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen onderzoekt de Com missie Veiligheid Wegverkeer, waarin ver tegenwoordigers van de overheid samen werken met andere instanties op het ge bied van het verkeer, zoals A.N.W.B. en K.N.A.C., de mogelijkheid om de voorge schreven remvertraging voor personen auto's van 3,86 meter per kwadraatsecon de tot vijf meter te verhogen. De beide verkeersbonden juichen die ge dachte toe. Van de zijde van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat werd ons meegedeeld, dat de zaak nog in studie is en dat men met name het resultaat van het internationaal overleg wil afwachten. In de verkeerscommissie van het Econo mische Comité voor Europa te Genève, een organisatie van de Verenigde Naties, is deze kwestie namelijk eveneens aanhan gig- De verwachting is, dat de remvertraging voor personenauto's betrekkelijk spoedig in kannen en kruiken zal zijn. Voor vracht auto's is het probleem wat ingewikkelder en verkeert de bestudering ervan nog in een beginstadium. Van de A.N.W.B. ver namen wij, dat deze organisatie bij haar technokeuringen automobilisten reeds waarschuwt als de remvertraging bene den de vijf meter is gezakt. Een goede auto heeft thans reeds een vertraging van acht tot negen meter per kwadraat secon de, zodat een ook wettelijk voorgeschreven vertraging van vijf meter geen enkel be zwaar behoeft te ontmoeten. De Soefi beweging in Nederland heeft zondagmiddag in Den Haag haar gouden jubileum gevierd. Onder de aanwezigen bevonden zich de heer Tandon, ambassa deur van India, mevrouw Tandon, mr. W. F. L. Graaf van Bijlandt, de Neder landse ambassadeur in Rome, prof. van Brakell-Buys en mr. J. J. Boasson. Mr. F. C. C. baron van Pallandt, se cretaris-generaal van het internationale hoofdkwartier van de Soefi beweging te Genève, herdacht hoe Pir O Murshid Hazrat Inayat Khan 50 jaren geleden In dia, zijn geboorteland, verliet om de Soefi- boodschap aan de wereld te brengen. Haz rat Inayat Khan gaf daarvoor een veel belovende carrière als zanger en musicus op. Porf. dr. H. J. Witteveen zette uiteen, dat het ideaal van de Soefi beweging is, de mens opnieuw begrip te geven voor de essentie van de godsdienst en hem zo de eenheid en harmonie van alle grote gods diensten te doen zien. Aan het slot bracht het huidige hoofd van de Soefi beweging, Pir O Mur shid Musharaff Khan, enige liederen ten gehore. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Nieuwaal-Zuilichem, Poe- derooyen (toez.) en voor Brakel S. de Jong, kand. te Molenaarsgraaf. Geref. Kerken Ds. C. L. Ruben, luchtmachtpredikant te Eindhoven, die dezer dagen bedankte voor het beroep naar 's-Hertogenbosch, verzoekt ons mede te delen, dat hij voorlopig niet beroepbaar is. Het overlegorgaan van de drie vakcen- tralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. heeft zich beraden over de positie van de achterblijvers in de nieuwe loon politiek. Ondanks de omstandigheid, dat sedert het begin van deze loonpolitiek mid den 1959 voor het overgrote deel van de bedrijfstak der ondernemingen een verbe tering van lonen en salarissen is gex-eali- seerd menen de vakcentralen dat het mo ment is aangebroken om voor de werkne mers die door welke oorzaak dan ook nog geen deel hebben gehad in de gestegen lonen, de mogelijkheid te openen tot in komensverhoging door gebruikmaking van hetgeen in de algemene aanwijzingen om trent de coördinatie is neergelegd. Daar in deze loonpolitiek bij afloop van de contracten nieuwe loonvoorstellen kun nen worden ingediend, bestaat volgens de vakcentralen het gevaar, dat in de toe komst de toonverschillen groter zouden worden. In verband hiermee, hebben de drie vakcentralen gemeend niet te moeten volstaan met een tijdelijke oplossing. Zij hebben een systeem van coördinatie ont worpen, hetwelk naar hun mening de waarborg biedt, dat met behoud van het beginsel der differentiatie ook in de toe komst de achterblijvers in de welvaart zul len delen. Het desbetreffende voorstel, zo verne men wij, hebben de drie vakcentralen bij het bestuur van de Stichting van de Ar beid ingediend, opdat per 1 oktober ten behoeve van eerder genoemde werkne mers hiervan gebruik kan worden ge maakt. Jarenlange huwelijksmoeilijkheden tus sen een 61-jarige man en een 55-jarige vrouw, die in het westelijk stadsdeel van Rotterdam woonden, hebben in de nacht van zaterdag op zondag tot een tragedie geleid. De man, P. W. is dood. Zijn vrouw is gearx-esteerd, verdacht van het neer steken van haar echtgenoot. Het echtpaar was 's avonds bij kennis sen op bezoek gegaan. Na enige tijd ging de heer W. met een kostganger van de kennis een eindje wandelen. Toen zijn vrouw vond, dat het tweetal te lang wegbleef ging zij met haar vriendin zoe ken. Zij trof haar man in een café aan, waar hij sterke drank gebruikte. Dit maak te de vrouw zeer kwaad, daar de heer W. hartpatiënt was. Het echtpaar ging met een taxi naar huis waar opnieuw twist ontstond. Plotse ling greep de vrouw een mes en de man kreeg een steek in de borst. De vrouw rende het trappenhuis in, schreeuwde: „Ik heb mijn man gestoken". Buren waar schuwden de politie. Korte tijd later werd het slachtoffer naar het Coolsingelzieken- huis gebracht. Daar aangekomen bleek dat hij reeds was overleden. De vrouw ge raakte geheel overstuur bij het vernemen van de doodstijding. Bij haar verhoor heeft zij bekend haar echtgenoot wel meer met een mes te hebben bedreigd. „Dat had altijd een kalmerende uitwerking op hem", zo verklaarde zij. De commandant troepenmacht Suriname, kolonel T. Beets, is na een verblijf van ruim twee weken in ons land naar Para maribo teruggekeerd. Voor zijn vertrek sprak de kolonel op Schiphol tegenover een verslaggever van het A.N.P. een re cent bericht uit Paramaribo tegen, volgens hetwelk Surinaamse en Nederlandse auto riteiten overeenstemming zouden hebben bereikt over de opleiding van Surinaamse jongens tot militairen. „De minister-president van Suriname heeft inderdaad een jaar geleden de wens uitgesproken, in Suriname een vorm van dienstplicht in te voeren voor Surinaamse jongelui, gevestigd in Suriname", aldus kolonel Beets. „In Nederland hebben toen de minister van defensie en de chef van de generale staf deze kwestie in studie genomen, waarbij zij hun steun voor de ontwikkeling van dit plan toezegden. De be sprekingen hieromtrent zijn nog steeds aan de gang, en wel op het hoogste niveau". De kolonel memoreerde, dat hij op 19 juli aanwezig is geweest bij een bespre king over dit onderwerp tussen de chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. Le Fèvre de Montigny, en de gevol machtigd minister van Suriname in ons land, mr. dr. R. H. Pos. De besprekingen werden bovendien bijgewoond door enkele autoriteiten van het departement van De fensie. Resumerend zeide hij, dat hoewel uit stekende vorderingen worden gemaakt „de kwestie het stadium van uitvoering nog niet heeft bereikt", omdat vele facet ten nog nader moeten worden bestudeerd. Voor de regei-ing van Suriname zal de vorm van dienstplicht nog een diepgaande studie vergen. De reis van kolonel Beets naar Neder land gold een normaal jaarlijks routine- bezoek. Met de chef van de generale staf besprak hij diverse militaire onderwerpen betreffende Suriname. Tot buitengewoon hoogleraar is benoemd in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse universiteit, om onderwijs te ge ven in de rheumatologie, dr. J. Goslings, thans bijzonder hoogleraar aan deze uni versiteit. Met ingang van 1 september is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Leidse uni versiteit om onderwijs te geven in het recht der internationale organisaties prof. dr. I. Samkalden, thans buitengewoon hoogleraar aan de faculteit der rechtsge leerdheid van deze universiteit. Voorts is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Leidse universiteit, om onderwijs te ge ven in de geschiedenis van het Arminia- nisme, prof. dr. G. J. Hoenderdaal, bij zonder hoogleraar in de geschiedenis en leerstellingen van het remonstrantisme, dogmatiek en praktische theologie, vanwe ge 't seminarium der Remonstrantse Broe derschap. Prof. Hoenderdaal heeft in Lei den theologie gestudeerd. Met elf tegen tien stemmen heeft de ge meenteraad van Bergen op Zoom eind verleden week na een discussie van twee uur een motie aanvaard, ingediend door de fractie van de K.S.P. (Katholieke Stadspartij) waarin de raad een dringend beroep doet op de regenten van het Al gemeen Burgergasthuis om hun besluit, dat ook de niet-rooms-katholieke artsen en patiënten in het ziekenhuis aan de rooms- katholieke medische moraal gebonden zijn, in te trekken. Een dergelijke binding acht de raad in strijd met het algemeen karakter van het ziekenhuis, waaruit naai zij n oordeel voortvloeit dat dit ziekenhuis voor medici en patiënten van elke geloofs leer en levensovertuiging aanvaardbaar moet zijn. Hoewel de gemeenteraad de regenten benoemt, die aan de raad rekenplichtig zijn, is het ziekenhuis geen gemeentelijke instelling. Hoewel de naam wijst op een niet-confessioneel karakter, kan niet wor den ontkend dat het ziekenhuis voor de buitenstaander een r.k. sfeer ademt. Het geen nog niets zegt, aangezien niet alleen in semi-gemeentelijke instellingen in Bra bant, maar zelfs in openbare scholen kruis beelden heel normaal zijn. De protestanten van Bergen op Zoom, maar ook die van het orthodoxe Zeeuwse eiland Tholen waar de predikanten in de Hervormde Kring allen de beginselen van de Gereformeerde Bond zijn toege daan hebben tot nu toe steeds vrede gehad met de situatie. Samen met een deel van de r.k. bevolking geven zij de voorkeur aan een algemeen ziekenhuis, ook al heeft het verpleegsters-religieuzen, een rector, en een kapel, een meerderheid van zeven r.k. regenten (tegenover twee protestanten) en een overwegend r.k. me dische staf. Het is bovendien aangesloten bij de Vereniging van Katholieke Zieken huizen. In juni hebben de regenten met vijf te gen vier stemmen besloten in een ontwerp- contract met de specialisten de clausule op te nemen, dat deze gebonden waren aan de algemene medische ethiek èn aan de „katholieke medische moraal". Dit schijnt een voorstel van de specialisten zelf geweest te zijn, waartegen bij de minderheid van regenten bezwaren beston den, bezwaren die de meerderheid niet konden overtuigen, ook niet na een uit voerige memorie, waarin de meerderheid tenslotte voorstelde ervan te maken: „al gemeen medische ethiek, respectievelijk katholieke medische moraal". De bezwaren golden vooral de overbo digheid van deze bepaling. Ter bescher ming van de r.k. patiënten is ze niet nodig, omdat de algemene medische ethiek voor schrijft dat een behandelende arts zich zox-gvuldig moet onthouden van alles wat religieuze, kerkelijke en levensbeschouwe lijke bezwaren bij een patiënt kan opx-oe- pen. Als uiting van een streven om te komen tot een katholiek ziekenhuis achtte men de bepaling ook overbodig, omdat 'n katholie ke .stichting xeeds. .yexgevorderd is met de voorbereiding van èen tweede, zuiver r.k. ziekenhuis te Bergen op Zoom,maar prin cipieel reikte de z'aak verder. „Zelfs al zou de r.k. medische moi-aal ge heel overeenkomen met de algemene me dische ethiek het verschil zou althans in de praktijk niet groot zijn), dan nog brengt de bepaling van regenten niet-katho- lieken onder het beslag van het leergezag van de r.k. kerk", zo zeggen de protes tantse kerkeraden die in een brief aan De liquidatox-en van de I.G.-Farben heb ben meegedeeld dat 71 van de Nederlan ders, die in de ooi-log als gedetineerden bij de I.G.-Farben tewerkgesteld zijn geweest, elk 10.000 mark hebben geëist wegens niet uitbetaald loon en schadevex-goeding. De eis van 24 van hen is afgewezen. De beta lingsopdracht voor de overige gevallen wordt aangehouden. Vandaag is de heer Joh. C. Jung in Zand- voort veertig jaar in dienst van de firma Erven Lucas Bols in Amstei-dam. Als jonge man is hij bij deze fix-ma als vertegenwoor diger in dienst getreden. In 1933 werd hij aangesteld als hoofdvertegenwoordiger. Ter gelegenheid van het jubileum is de heer Jung vandaag door de directie ontvangen. Voor het plaatselijk gemeenschapsleven heeft de jubilaris zich verdienstelijk ge maakt. Hij heeft in de loop der jaren zitting gehad in diverse besturen en comités. Zo was hij jarenlang secx-etaris-penningmees- ter van de V.V.V. in Zandvoort en voorzit ter van het comité voor ouden van dagen. Thans is hij nog voorzitter van de afdeling Zandvoort van het Rode Kruis. EXAMENS Haarlem. Van het Haarlems Avond lyceum slaagden voor: het Staatsexamen Gymnasium A: de da mes C. Mylhoff te Alkmaar en K. Keuze kamp te Heemstede en de heren H. Kooge, R. A. Th. Eekhout, A. G. Iioekema te Haax-lem; het Staatsexamen H.B.S. B: mej. A. G. Kosters en de heren H. W. Sonnemans en S. de Gx-aaf, allen te Haarlem. het Staatsexamen H.B.S. A: de heren G. Bouwsma, Th. Bx-asser, J. Post, J. Loog. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte examens (gehele akte): de dames: F. Mus ter te Amsterdam, E. Boom te Amsterdam, de heren: A. de Vries te Landsmeer, H. Berkman te Amsterdam, J. N. Nouwen te Halfweg, G. Blankert te Alphen a/d. Rijn, H. Zeilstra te Abbenes, J. C. Damari te Amstei-dam, J. C. Bakker te Wervershoof. Voor gedeelte A: de heren J. L. Hooger- vorst te Amstex-dam, A. J. de Waal te Landsmeer, A. P. W. M. van de Ven te Uit geest. oxcoyyyyxxccccocccoyz&yxxxozoyxt WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE regenten geprotesteerd hebben tegen de bepaling, die het algemeen karakter door een binding aan kerkelijk gezag teniet doet. Zij achten dit gewetensdwang. Dat lieten zij ook weten aan de gemeenteraad met het verzoek of de raad aandrang op de door hem benoemde regenten wilde oefenen om de gewraakte bepaling ongedaan te maken. Regenten hebben op deze brief geantwoord, dat er niets definitief geregeld is, zodat er geen aanleiding was thans op het ver zoek van de kerken in te gaan. B. en W. kregen daarvan een afschrift en stelden op grond van die brief voor de protesten van de kerkeraden voor kennisgeving aan te nemen. In de gemeenteraad bleek echter een meerderheid te bestaan voor het verdwij nen van het principe. Hoewel burgemees ter ix\ L. A. H. Peters de discussie aca demisch vond, omdat er ook volgens hem niets definitief geregeld was, moest hij als zijn persoonlijke mening meedelen, dat het binden aan een specifieke groepsmo raal in een algemene instelling hem niet juist voorkwam. De scheidslijn in de discussies liep tus sen de tien aanwezige leden van de K.V.P. en de elf socialisten, ex-K.V.P.-ers, K.S.P.- ers, liberalen en protestants-christelijken. De laatste twee groeperingen vormen elk een eenmansfractie. De K.V.P. legde zich niet met zoveel woorden op een standpunt vast, maar betoogde bij monde van de heer P. Asselbergs, dat de zaak schrome lijk overtrokken was en de raad niet be voegd was interne beleidspunten van re genten te bespreken. Tevoren had de socialist Chr. van Doorn regent van het ziekenhuis, met tal van ci taten van r.k. auteurs aangetoond hoe de zienswijze van de meerderheid van de re- genten in strijd is met wat in i\k. kring over verdraagzaamheid wordt gedacht. Hij zei voorts dat hij bij al zijn pogin gen, zijn gedachten ingang te doen vin den, bij zijn mederegenten gestuit was op een blinde muur van oprecht of voorge wend misvei-stand en dat men zijn argu menten te licht had bevonden zonder ze gewogen te hebben. Zijn fractiegenoot P. Ratsma achtte het streven van de meer- dex-heid van regenten niet passend bij het moderne katholicisme. Hij waarschuwde, dat door deze affaire voor katholicisme wordt aangezien wat in feite verwrongen fanatisme is, een onkatholieke onver draagzaamheid en apartheidspolitiek. Van andere r.k. zijde werd het stand punt van het regentencollege in strijd ge acht met de christelijke verdraagzaam heid en naastenliefde. Men mag anders denkenden niet dwingen tot iets waarte gen hun geweten zich verzet, zei de K.S.P.-er P. A. M. Nijssen, die met een motie kwam, welke met 11 tegen 10 stem men werd aangenomen. Secretaris-generaal. De Nederlander P. de Vries is gekozen tot secretaris-gene raal van de I.T.F., de Internationale Trans portarbeiders Federatie. 1-Iij volgt de Belg Becu op, die aftrad na zijn verkiezing tot secretax-is-generaal van de I.C.F.T.U., de internationale confederatie van vrije vak bonden. Rechterlijke macht. Tot vice-presi dent van het gerechtshof te Amsterdam is benoemd mr. M. Franken, thans raadsheer in dat gerechtshof. Tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem is benoemd mr. J. H. Max-inus, thans vice-president van de rechtbank te 's-Gravenhage. Dr. Vixseboxse naar Djakarta. De nieuwe Nedei'landse diplomatieke verte genwoordiger in Indonesië, dr. J. Vixse boxse, is zaterdag met zijn echtgenote per KLM-vliegtuig naar Djakarta vertrokken. Hun werd uitgeleide gedaan door dr. S. L. van der Wal, plaatsvervangend chef van de dix-ectie Beleidszaken Indonesië van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Bij het vertrek waren voorts aanwezig de di plomatieke vei-tegen woord iger van Indo nesië in Nedex-land en mevrouw Susanto. Ambassadeur in Moskou. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Moskou, de heer H. A. Helb, is zondag in zijn stand plaats aangekomen, aldus bericht het Rus sische pex-sbui-eau Tass. Bromfietser gewond. In de nacht van zaterdag op zondag is een 61-jai'ige restau rateur uit Bloemendaal op de Zeeweg in Bloemendaal gewond, toen hij bij het in halen van een bromfietser met zijn eigen bromfiets in de berm van het rijwielpad kwam, waarbij hij kwam te vallen. Met een bloedende hoofdwonde en een hersen schudding is hij in het Marinehospitaal in Overveen opgenomen. B. erl W. van Haarlemmermeer stellen de raad voor te benoemen tot leraar aan het gemeentelijk lyceuxn in Badhoevedorp de heer E. A. Ottevanger, Utrecht (biologie), mej. A. E. M. Bruin, Amsterdam (Engels) en mevr. dra. M. J. Radstake-Daansen, Bacl- hoevedox-p. Tevens stellen B. en W. voor de heer W. L. K. van Oosten te Zeist te benoemen tot spraakleraar bij het kleuter- en het lager onderwijs. De dienstplichtige soldaat C. Visser, oud 20 jaar, afkomstig uit Zwijndx-echt, wilde zaterdagavond, toen hij de wacht had in het kamp Kranenburg te Harderwijk, aan enige collega's zijn pistool demonstreren. Het vuurwapen ging af en een kogel trof hem in het hoofd. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht waar hij is overleden. Bij Usselo (gemeente Enschede) is een auto, bestuurd door natoris Hölscher uit Enschede, in volle vaart tegen een auto ge botst, die slipte en daardoor dwax-s over de weg kwam te staan. De 78-jarige moeder van de notaris wei'd zwaar gewond en ovex-leed kort na het ongeluk. In Weert slipte een 22-jarige inwoner van die gemeente met zijn scooter. Hij sloeg met het hoofd tegen de straat en was op slag dood. In Venlo is een 28-jarige scooter-berijder tegen een auto gebotst. Hij wei-d zo zwaar gewond dat hij korte tijd later overleed. Op de rijksweg Amsterdam-Amersfoort is nabij „De Witte Bergen" de 50-jax-ige mo torrijder M. Roodenburg uit Amsterdam om het leven gekomen. Na bij een tank station benzine getank'; te hebben reed hij de weg weer op, vlak voor een zware vrachtauto. De chauffeur gaf signaal, waar op de motor-rijder zover uitweek, dat een voetsteun van de motor de betonrand van de weg raakte. Het gevolg was dat de motorrijder vlak voor de vrachtauto ten val kwam en overreden wex*d. Hij was op slag dood. Bij 's Heex-arendskerke zijn twee auto's met Duitse toeristen met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van een der auto's, een 55-jarige inwoner van Dinslaken, werd zwaar gewond. Hij is later in het ziekenhuis te Goes ovex-leden. Nabij Kleef in Duitsland is de 42-jarige H. van Woerkom uit Dordrecht met zijn auto geslipt. Hij en zijn 7-jarig zoontje waren op slag dood. Zijn vrouw en zijn schoonmoeder wex-den ernstig gewond. In Rotterdam is de 78-jarige W. Oost hoek, die per fiets de Schiedamseweg over stak, door een auto aangereden. Hij werd ernstig gewond en overleed later in een ziekenhuis. In Venlo is de 26-jarige invalide heer A. Pauwels door een auto aangereden toen hij de weg ovei-stak. In een ziekenhuis is hij enkele uren later overleden. Op een onbewaakte overweg tussen Hen gelo en Box-ne is een ongeveer 50-jarige wielrijdster onder een trein gekomen. Zij werd zo ernstig verminkt dat haar iden titeit niet kon worden vastgesteld. Bij Wiesbaden in Duitsland botste een Nederlandse auto met echtparen uit Dor drecht en Rotterdam tegen een Duitse vx-achtauto, waardoor de heer L. uit Rotter dam levensgevaarlijk werd gewond. Korte tijd later botste op vrijwel dezelfde plaats een Nedei-landse vx-achtauto tegen een Duit se auto. Van de drie inzittenden van de Duitse auto was één op slag dood, een tweede stierf in het ziekenhuis. De der-de ki-eeg een zenuwschok. Op de Zwolseweg bij Apeldoorn zijn bij een kettingbotsing zeven auto's ernstig be schadigd. Twee wagens gleden in een sloot. Ei-nstig gewonden waren er niet. Ongeluksschip. Aan boord van het grote vliegdekschip „Saratoga" hebben zich een aantal vliegongevallen voorgedaan waarbij drie vliegers om het leven zijn gekomen. In totaal hebben ongelukken aan boord van de „Saratoga" sinds mei acht mensen het leven gekost. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde zijn in het oosten van het land grote hoeveelheden regen gevallen. In Twente viel van zater dagavond tot maandagochtend 62, in Eind hoven 52 mm. Langdux-ige regens, soms vergezeld van onweer, kwamen voor in Oost-Fx-ankrijk en West-Duitsland, langs de scheidingslijn tussen de warme tropi sche lucht, die in midden-Europa stag neert en de koelei-e oceaanlucht die x-ond een depressie bij Ierland naar Frankrijk toestroomt. Nedex-land zal zich morgen nog dicht bij de overgangszone tussen beide luchtsoorten bevinden, zodat het weer on bestendig blijft. In de tempex-aturen komt weinig verandering. WEERRAPPORTEN Dinsdag 2 augustus Zon op 5.02 uur, onder 20.29 uur. Maan op 15.54 uur, onder 0.26 uur. Maanstanden 7 aug. 14 aug. 22 aug. 29 aug. 3.41 uur 6.37 uur 10.16 uur 20.23 uur- volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 1 augustus Hoog water 9.24 en 21.55 uur. Laag water 4.47 en 17.11 uur. Dinsdag 2 augustus Hoog water 10.33 en 23.09 uur. Laag water 5.51 en 18.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Tempera turen; en Dlnnenlanc bulten- 1: heden- !f J rj morgen 7 uur Neerslag: i éi 1 1 H laatste 24 uur J S-S s Ij iC Si l Den Helder zwaar bew. n 18 0,1 Ypenburg zwaar bew. w 19 0,2 Vlissingen half bew. wnw 18 0,2 Eelde regen nw 20 21 De Bilt geheel bew. windst. 19 3 Twente regen nw 20 44 Eindhoven zwaar bew. wnw 18 3 Zd-Limbux-g geheel bew. wzw 16 8 Helsinki geheel bew windst. 23 0 Stockholm onbewolkt 0 25 0 Oslo zwaar bew. ono 23 19 Kopenhagen onbewolkt O 24 0 Aberdeen geheel bew windst. 19 0 Londen x-egenbui windst. 21 0,1 Amsterdam zwaar bew. windst. 20 0,5 Bi-ussel half bew. w 20 1 Luxembui-g zwaar bew wzw 18 33 Parijs regen w 20 3 Bordeaux licht bew. zw 21 12 Grenoble zwaar bew. windst. 22 38 Nice onbewolkt w 26 0 Bex-lijn onbewolkt o 30 0 Frankfort regen wzw 26 11 München regen wzw 27 0.1 Zurich regen w 27 16 Genève regenbui wzw 21 28 Wenen licn) ptw. zo 26 0 Innsbruck zwaar oew wnw 31 0 Athene onbewolkt nw 32 i 0 Rome half bew. windst. 31 0 Ajaccio zwaar bew. n 27 0 Madx-id onbewolkt nnw 28 0 Lissabon onbewolkt O 24 0 Belgrado onbewolkt windst. 28 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2