Macmillan op voor overleg 10 augustus naar Bonn r WERELDNIEUWS Adenauer maant De Gaulle tot voorzichtigheid Russische beschuldiging aan het adres van premier Debré NAAIMACHINES Van dag tot dag Belastingverlaging Atlantische verbondenheid niet door Europese avonturen verstoren Uitvloeisel van Adenauers gesprek in Parijs over politiek EEG-secretariaat <~Praatóteel ENGEL MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 3 FUNKE'S ROGGEBROOD Djakarta bereidt nieuwe persbreidel voor Russische belangstelling voor Madagascar Laat ons belasting betalen Schrik „Bank Holiday" eiste reeds 45 doden Vooroorlogse politiek van concessies aan het Duitse militarisme wordt thans herhaald Lanceerproef met „Merkuur"-cabine mislukt Eucharistisch Congres in Miinchen geopend Gp de Bij de voorstellen tot belastingverlaging die de regering thans bij de Staten-Gene- raal heeft ingediend zijn er twee die voor een groter publiek van veel belang zijn. In de eerste plaats is daar de vrijstelling van belasting van de inkomsten der ge huwde vrouw tot 1000. Dit komt zeker tegemoet aan de ontevredenheid die be stond over de onrechtvaardigheid van het oude systeem, waarbij het inkomen van man en vrouw samen als één werd be schouwd er\ dientengevolge onevenredig hoog werd belast. Jammer is echter dat deze wijziging, als zij wordt aangenomen, pas op 1 januari 1962 van kracht wordt. Juist met het oog op het bestaande tekort aan arbeidskrachten zou het gewenst zijn om deze vermindering van fiscale lasten zo spoedig mogelijk te doen ingaan. Het verdient misschien dan ook aanbeveling om aan dit voorstel terugwerkende kracht te verlenen, of het van kracht te laten worden op een eerder tijdstip dan thans voorgenomen is. Administratief-technisch zal dit voor de belastingen wellicht enige moeilijkheden geven, anderzijds is de groep werkende gehuwde vrouwen niet zó groot dat hiervoor geen oplossing zou kunnen worden gevonden. De tweede wijziging die alleen maar toe gejuicht kan worden, is het voorstel om studiekosten die de 120.per jaar te boven gaan, als buitengewone lasten te be schouwen. Wij voor ons hadden liever al gehele vrijstelling van belasting gezien, maar hebben er anderzijds begrip voor dat de verhouding tot andere niet-aftrekbare posten (bij voorbeeld tot de kosten van medische hulp van vrijwillig verzekerden) daardoor zou worden scheef getrokken. Met dit voorstel zal veel strijd over het onderbrengen van studiekosten bij verwer vingskosten tot het verleden behoren. Hopelijk zal nu ook een oplossing wor den gevonden voor het probleem van de studiebeurzen, die tot dusver als inkomen worden beschouwd en waarover inkom stenbelasting en A.O.W. moet worden be taald. Het zou zeker in het kader van de nu gedane voorstellen passen om het ge lukkig voortdurend groeiende aantal ont vangers van rijksstudietoelagen geheel van het betalen van belasting en A.O.W.-pre mies vrij te stellen. Advertentie èn voor uw gezondheid èn als lekkernij Hofleveranclei Tien tegen één dat ook uw doktei het eet DJAKARTA (UPI) De reglementen om de Indonesische pers te transformeren in een „geleide pers onder geleide demo cratie" zullen spoedig worden toegepast, zo is in Djakarta aangekondigd. Er zal een persraad worden ingesteld die „de functies van de pers in tijden van gevaar zal helpen ontwikkelen". Desbetreffende aanbevelingen van de betrokken commissie, die onder leiding staat van kolonel Basoeke Rachman, wer den zondag aan president Sukarno voor gelegd. Kolonel Rachmat zei dat er „negatieve zowel als positieve acties" zullen zijn. Aangenomen wordt dat met „negatieve acties" worden bedoeld beperkingen van de persvrijheid van de bladen die „aan de andere zijde van het hek der staatsprin- cipes" staan, hetgeen kan betekenen dat oppositiebladen worden verboden. Nieuwe beschuldiging MEDAN (UPI) De woordvoerder van de militaire bevelhebber in het district At.jeh op Sumatra, kapitein Sjah, heeft de Nederlandse regering ervan beschuldigd, diplomatieke betrekkingen te onderhouden met de Indonesische rebellen, door een officiële vertegenwoordiger van de R.P.I., een groepering die van Indonesië een een heids-republiek wil maken en daarbij de steun van de Sumatraanse rebellen en van de Daroel Islam heeft, in Nederland toe te laten. Er is, naar Sjah verklaarde, sprake van officiële diplomatieke betrekkingen. Tananarive, Madagascar (Reuter, UPI) Op de Franse na is de Russische de legatie naar de onafhankelijkheidsfeesten van de vroegere Franse kolonie Madagas car, de grootste. De Russen arriveerden in een Iljoesjin, die was afgeladen met kisten kaviaar en wodka. Madagascar verkreeg souvereine status binnen de Franse Unie bij de onderteke ning van een verdrag in Parijs een maand geleden. De president van Madagascar, Philibert Tsiranana, heeft tegenover jour nalisten verklaard dat men niet verbaasd rrv.'Pt zijn wanneer „op een goede dag" buitenlanders zullen werden uitgewezen. Op Madagascar wonende Chinezen zouden namelijk de communistische partij finan ciële bijdragen verstrekken. GOROKA (Renter). Twintig dorps oudsten, als vertegenwoordigers van een achtduizend inheemsen van Papoea (Nw.- Guinea), hebben het bestuur toestemming verzocht om belasting te betalen. Zij ver klaarden tegenover de bèstuursfunctiona ris die hen ontving, dat hun aanzien schade leed doordat andere stammen in hun ge bied ivel werden aangeslagen maar zij niet Zij zeiden gaarne hun aandeel in de lasten op zich te willen nemen. (Van onze correspondent) PARIJS Na afloop van de bespre kingen tussen bondskanselier Adenauer en president De Gaulle op het kasteeltje Ram- bouillct is er weinig officiële commentaar geweest. Van de zijde van Frankrijk verwondert dat niemand: de vijfde repu bliek toont, sedert zij eenmaal in het za del zit, niet veel eerbied voor de informa tie van de publieke opinie. De woordvoer der van Adenauer is iets spraakzamer geweest en men heeft uit zijn woorden kunnen afleiden dat de bondskanselier ge neraal De Gaulle vooral tot voorzichtig heid heeft gemaand. Met andere woorden, ook Adenauer is voor een Frans-westduits leiderschap binnen het Europa van „de zes" (Benelux, Italië, West-Duitsland en Frankrijk), maar hij wenst in geen enkel opzicht de andere NAVO bondgenoten, met de Verenigde Staten en Groot-Brittanië voorop, voor het hoofd te stoten. Adenauer is meer een politicus van de realiteit dan De Gaulle. Hij verwacht bin nen afzienbare tijd, eigenlijk nog voor het einde van deze zomer, een nieuw Russisch offensief in de koude oorlog om Berlijn. Hij is van oordeel dat het daarom zin heeft de Atlantische verbondenheid zo sterk mogelijk te houden. Er zal geen verschil van mening mogen rijzen over de plan nen voor een politiek secretariaat voor West-Europa dat De Gaulle voor ogen staat en waarbij hij veronderstelt steun van Italië te zullen krijgen. Vandaar dat de vriendelijke woorden welke Adenauer aan de besprekingen van vrijdag en zaterdag heeft gewijd (alles is vlot verlopen, grote eensgezindheid, enzovoort enzovoort) voor al ook moeten dienen om verborgen te houden dat hij De Gaulle zoveel mogelijk heeft getracht te remmen bij diens plan nen, daarbij de juistheid er van toegevend en voor later volledige medewerking be lovend. Frankrijk zal dus in de eerstvolgende weken vermoedelijk wel enige politieke activiteit in de hoofdsteden van de vijf andere landen en ook in die van de ande re bondgenoten binnen de Noordatlanti- sche Vërdragsorganisatie ontwikkelen, maar het zal eerder een mededeling doen over strekking van de Frans-Westduitse besprekingen, dan dat het voorstellen zal doen van concrete plannen met betrekking tot dat politiek secretariaat. Bonn heeft het trouwens nuttig geoor deeld Parijs een slag voor te blijven. Op 10 augustus zal premier Macmillan op uitnodiging van Adenauer de hoofdstad van de Westduitse republiek met een be zoek vereren. In ieder geval zal het contact tussen West-Duitsland en Frankrijk zo nauw mo gelijk worden aangehaald. Niet alleen dat De Gaulle en Adenauer elkander zullen ontmoeten, maar ook op lager niveau zul len geregeld besprekingen over een geza menlijk te vormen houding plaats heb ben. Of men reeds nu van een nieuwe Entente Cordiale, dit maal tussen de beide erfvijanden West-Duitsland en Frankrijk zal kunnen spreken? Het ligt misschien wel in de gedachten van Adenauer en De Gaulle, maar de verwezenlijking lijkt nog niet zo nabij. Wel heeft Adenauer, al of niet daarbij bewust gesteund door De Gaulle bereikt dat de in de laatste eeuw vrijwel klassiek geworden Frans-Russi sche verbroedering althans op politiek en militair terrein voor de eerstkomende tijd lijkt doorbroken. Of Europa daardoor aan veiligheid heeft gewonnen staat voorlopig nog te bezien. Terwijl de beide „grote oude mannen" in Rambouiliet confereerden, heeft de Westduitse minister van Oorlog besprekin gen met zijn Franse ambtgenoot gevoerd. Beide ministers zien elkaar trouwens een keer of twee per jaar wegens de Frans- Westduitse samenwerking in de wapen- produktie. Strauss bracht deze keer onder andere de plannen voor twee tanks mee. Messmer kon hem er ook twee tonen. De prototypes zullen tijdens de herfstmanoeu- vres aan de praktijk worden getoetst. Ver der heeft men het gehad over de „Trans- ail", een transportvliegtuig voor de NAVO-strijdkrachlen en over de produktie in licentie van Hawk en Sidewinterraket- ten voor gemiddelde afstand. Het vraag stuk van de Polaris zal blijven rusten tot na de Amerikaanse verkiezingen. Tenslot te is overeengekomen dat Frankrijk nog met ingang van dit jaar enige militaire oefenterreinen ter beschikking van het Westduitse leger en van de luchtmacht zal stellen. Die kwestie was echter praktisch reeds geregeld. LISSABON (Reuter) Twee mannen die een lift hadden gekregen op een open vrachtauto hebben de schrik van hun le ven gekregen, toen de deksel van een lijk kist die op de wagen stond, langzaam om hoogging en een slaperige stem vroeg, of het al droog was. In paniek sprongen de twee lifters van de rijdende auto. Een van hen kwam om het leven en de tweede liep zware ver wondingen op. Hun vrees was echter on gegrond, want de geheimzinnige stem was afkomstig van een man, die de kist moest wegbrengen. Hij was in de kist gaan lig gen, toen het begon te regenen, en was daar in slaap gevallen. Het geval deed zich voor in de Portu gese enclave Goa in India. (Van onze correspondent) Vandaag, de eerste maandag in augus tus, is het in Engeland „Bank holiday" („bankvakantie"), een algemene rustdag en voor miljoenen volgens oude traditie het begin van de zomervakantie. Zondag verlieten 150.000 auto's Londen, waar de zon scheen. In vele andere delen van het land was het echter slecht weer. De grote uittocht uit de steden naar bui ten en vooral naar het Europese vasteland is reeds donderdag en vrijdag begon nen. Wat de verkeersongelukken betreft, is het „bank holiday"-weekeinde het gevaarlijkste van het jaar. De automobilis ten gedroegen zich volgens het oordeel van de deskundigen tot nu toe over het al gemeen correct. Maar er vielen toch in twee dagen reeds 45 verkeersdoden. Men hoopt dat het niet zo erg wordt als vorig jaar toen tijdens „Bank holiday" 78 men sen bij autobotsingen omkwamen. Op een aantal hoofdwegen is als voor zorgsmaatregel de maximale snelheid tot 80 km per uur beperkt. Dit is ook met Pinksteren reeds gebeurd. Het aantal on gelukken was toen vrij gering. MOSKOU (Reuter) Het officiële Rus sische persagentschap Tass heeft een ver klaring uitgegeven waarin de Franse pre mier Michel Debré wordt beschuldigd van het afleggen van een verklaring die over eenkomt met de uitlatingen van de Franse regeringsleiders kort voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog. De verklaring die Debré op 26 juli in de Nationale Vergadering aflegde „is daar om opvallend omdat zij een eenzijdig beeld (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan zal 10 augustus op uitnodiging van bondskanse lier Adenauer naar Bonn vliegen voor een bezoek van 24 uur. Hij zal worden ver gezeld door Lord Home, de nieuwe minis ter van Buitenlandse Zaken. Adenauer's uitnodiging is een recht streeks uitvloeisel van zijn besprekingen met De Gaulle en, na zijn verklaringen in Parijs, het bewijs ten overvloede dat hij moeilijkheden met Groot-Brittannië wil voorkomen. Na de mislukking van de top conferentie zijn dc westelijke leiders zich in het algemeen meer dan ooit bewust van de noodzaak om de eigen gelederen zo nauw mogelijk te sluiten teneinde het hoofd te bieden aan Krocsjtsjev's nieuw ste capriolen. Voor Adenauer cn De Gaulle betekent dit het psychologisch juiste ogenblik om de Europese Economische Gemeenschap sterker dan ooit te maken, niet alleen eco nomisch maar vooral ook politiek. Dit zal echter op zulk een wijze dienen te ge schieden, dat een onheilspellende breuk met Groot-Brittannië vermeden wordt. Een economische scheuring in Europa zou onvermijdelijk leiden tot politieke ver zwakking van het westelijke bondgenoot schap. Ook de Britten hebben onmiddel lijk na het falen van het topgesprek be grepen. dat Kroesjtjev elke illusie hierom trent dient te worden ontnomen. Voor de overige leden van „de zes" staat de ge dachte van politieke samensmelting voor op. De Britten hebben echter duidelijk ge maakt, dat zij krachtens hun positie als centrum van een wereldsysteem het Gemenebest en hun „speciale" verhouding tot de Verenigde Staten, wat dit laatste ook moge betekenen weigeren hun po litieke soevereiniteit op te geven en zich ondergeschikt te maken aan een federaal Europees parlement. „De zes" weten nu langzamerhand wel, dat het maximum waartoe Groot-Brit tannië zal zijn te brengen deelneming is aan een Europese confederatie, waar bij het de eigen politieke zelfstandigheid zal behouden. Het is echter ook nog veel te vroeg voor de verwezenlijking van deze gedachte. In Bonn zal, evenals in Parijs het geval was, gesproken worden over een methode om Groot-Brittannië rechtstreeks te be trekken bij het politieke overleg met „de zes", dat tot dusverre liep langs de om weg van de Westeuropese Unie en steeds dubbele ministersconferenties nodig maak te. Er is thans alleen maar sprake van onderlinge, tot niets verbindende, raadple ging, maar het zou een belangrijke stap voorwaarts zijn om de Britten hierbij te betrekken in de hoop, dat zij op den duur hun watervrees zullen overwinnen en mis schien een duik in het Europese water wagen. Voor deelneming aan een politiek secre tariaat in Parijs zal Groot-Brittannië mo gelijk wel te vinden zijn. Dat Adenauer thans contact zoekt met Macmillan is vooral ook het gevolg van het feit dat Groot-Brittannië dezer dagen ernstig voor het hoofd is gestoten door de Franse mini ster van Buitenlandse Zaken, die ronduit liet weten dat economische integratie, waarvoor de Britten op den duur misschien nog wel te vinden zijn, niet te rijmen valt met een gelijktijdige afwijzing van poli tieke integratie. Het is niet uitgesloten dat Macmillan Adenauer's hulp zal intoepen om de Fran sen inschikkelijker te maken. Als dat lukt zal Macmillan na zijn bezoek aan Bonn misschien ook nog naar De Gaulle gaan. Macmillan's doel is om de deur van de EEG voor Groot-Brittannië open te hou den zonder de Britse handel met het Ge menebest of de Britse politieke onafhan kelijkheid op te offeren. Volgens de „Daily Express", het fel an ti-Duitse Beaverbrookblad. dat vorige week een speciaal door dr. Adenauer geschre ven artikel bevatte, waarin de Westduitse bondskanselier het Westen opwekt pal te staan, is het niet uitgesloten dat Adenauer aanstuurt op een overeenkomst met. Groot- Brittannië, waarbij West-Duitsland kern wapens zou krijgen in ruil voor tegemoet komendheid inzake de Euromarkt. Specia le moeilijkheden met de Westduitse land bouwers, wier stemmen belangrijk voor Adenauer zijn. zouden de bondskanselier nopen tot verlangzaming van het tempo van de ontwikkeling der Euromarkt. Het feit, dat Edward Heath, de pas be noemde plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, die zich speciaal met de Europese problemen zal bezig houden, niet meegaat naar Bonn, zou er een aan wijzing voor zijn dat het doel van de be sprekingen wijder is dan alleen de kwes tie van „de zes" en „de zeven". Adenauer maakt zich met name onge rust over de mogelijkheid van een nieuwe crisis over West-Berlijn in de herfst. Aden auer zou met. Macmillan de hele kwestie van de westelijke strategie in het licht van Moskou's nieuwe agressieve politiek willen bespreken. geeft van de huidige internationale situatie en de redenen voor de onlangs vermeer derde spanning in de wereld verdraait". „Frankrijk Amerika's bondgenoot in de NAVO heeft de afgelopen tijd tal rijke acties ondernomen die weloverwo gen ten doel hadden de internationale spanning te vergroten en al hetgeen dat de laatste jaren is gedaan om de interna tionale betrekkingen te verbeteren te niet te doen", aldus Tass. „De verklaring van premier Debré komt neer op een oproep tot eenheid en solida riteit van het Westen, of, om het anders te zeggen, tot solidariteit van het agressie ve NAVO-blok. Debré schrikt er niet voor terug het Franse volk angst aan te jagen door te zeggen dat het ontbreken van deze solidariteit een ramp voor het Westen betekenen kan". „Het heeft alle schijn dat de leiders van de militaire blokken van het Westen zich niet op hun gemak voelen wanneer het nodig blijkt in het openbaar op te roepen tot versterking van de westelijke solidari teit". „De groei van de nationale bevrijdings beweging in Azië en Afrika, de versterking van de vredelievende machten in Europa en de gehele wereld hebben in Debré's kringen verwarring veroorzaakt. Debré maakt zich opnieuw gereed om op het drijfzand van de koude oorlog te gaan bouwen", aldus Tass. „Debré is stoutmoedig genoeg om te ontkennen dat de politiek van West-Duits land, doortrokken van een militaristische en op wraak beluste geest, een gevaar voor de vrede in Europa betekent. Mis schien vormt West-Duitsland op dit tijd stip geen rechtstreekse bedreiging van Frankrijk,' misschien is het militaire appa raat van de Bondsrepubliek niet gericht op Parijs en andere Franse steden, maar dit betekent nog niet dat West-Duitsland de -"'igheid van andere landen niet be dreigt" nazi-agressie tegen Frankrijk kwam nice uit de lucht vallen, maar was het produkt van een politiek van concessies je gens het Duitse militarisme. Deze politiek leidde ertoe dat de Duitse militaristen on gestoord het militaire apparaat konden op bouwen dat werd gebruikt om de Europese staten, waaronder Frankrijk, in slavernij te brengen". Tass wijst er op dat het machtseven wicht in de wereld thans anders is dan in 1939, en dat „dank zij de heldenmoed en opofferingen van het Russische volk Frank-: rijk en andere landen niet door de laar zen van het Duitse militarisme worden vertrapt". Esperantistencongres. Het 45ste inter nationale esperantistencongres is zondag ochtend te Brussel begonnen. De Belgische minister van staat Van Acker woonde de opening bij. Het congres dat gewijd is aan de problemen van esperanto-onderwijs op scholen, zal tot zaterdag duren. CAPE CANAVERAL,(UPI) Zaterdag avond heeft een bergingsploeg op vijf mijl uit de kust ter hoogte van Cape Canaveral (V.S.) in zestien meter diep water de wrakstukken gevonden van de ruimtecabi ne die vrijdag bij een mislukte lanceer proef door een „Atlas" raket is afgesto ten en in zee gevallen. De klokvormige „Merkuur"-ruimtecabi- ne was in een aantal grote stukken geval len, die men heeft geborgen en overge bracht naar de raketbasis op Cape Cana veral. Daar zullen deskundigen de wrak stukken onderzoeken. De ruimtecabine, waarin (onder „pro- jekt merkuur") een van de zeven opge leide ruimtevaarders een reis in de ruim te en later een satellietreis zou maken, werd vrijdag gelanceerd. 65 Sekonden na de start is de „Atlas", die de cabine om- hoogbracht geëxplodeerd. Zeer spoedig, vermoedelijk al in septem ber, zal op Cape Canaveral een tweede proef worden genomen met het lanceren van een ruimtecapsule. Begin volgend jaar moet de capsule van „projekt Merkuur" haar eerste bemande reis naar de ruimte en terug maken. Voor het zover is zijn nog zes proeflanceringen nodig. „Minute Man" beproefd (UPI) De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat met succes een aan tal raketmotoren, die gebruikt zullen wor den in de „Minute Man"-raketten, onder laboratoriumomstandigheden beproefd is. De „Minute Man", een raket die 'n kern wapen kan vervoeren, moet in de zomer van 1962 operationeel worden. De raket heeft een aktieradius van ruim 8500 km. Als de raketten van dit type operationeel zijn kunnen zij op zeer korte termijn en kele minuten na het alarm gelanceerd worden. (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN Het 37ste internationale eucharistische congres, waaraan ongeveer een miljoen rooms-katholieken uit de ge hele wereld afkomstig, deelnemen, is zon dag geopend met de voorlezing van een Pauselijke boodschap. Duizenden gelovi gen waren naar de Mariënplatz in de Beierse hoofdstad gekomen, waar van het bordes van het raadhuis, de brief van Paus Joannes XXIII door de afgezant uit Ro me, kardinaal Testa, werd voorgelezen. Voor het raadhuis was een breed po dium opgeslagen met een hoog baldakijn van witte en rode zijde en daaronder stond de vergulde zetel voor de legaat van de Paus. Voor dat podium zaten in dichte rijen honderden bisschoppen en prelaten in hun paarse mantels, ridders van Mal ta, van Sint Jan en van het Heilig Graf in witte of zwarte mantels, waarop een groot kruis is geborduurd. Naast de Euro pese hoogwaardigheidsbekleders zaten bis schoppen uit Afrika, India, Korea, China en Vietnam. Ter weerszijden van de pau selijk legaat zaten in rode mantels negen kardinalen, onder wie een uit Afrika en een uit India. In de pauselijke boodschap wordt ge zegd dat dit congres hetzelfde doel na streeft als het komende oecumenische con cilie, namelijk de eenheid van allen die het christendom bekennen. „Laten wij God smeken." aldus de pauselijke brief, „dat het zogenaamde materialisme, dat het ze delijk leven ondermijnt, plaatsmaakt voor hoger en geestelijk inzicht." Hierna hield kardinaal Wendel, aartsbis schop van Miinchen. als gastheer van dit congres een korte toespraak waarin hij zijn teleurstelling uitsprak over het feit dat duizenden christenen uit de „zwijgen de kerk" achter het ijzeren gordijn geen toestemming hadden gekregen om het congres bij te wonen. Buitenland Het was zondag, het regende en het was zomer en daarom gingen we naar Antwer pen. Regenachtige zondagen zijn ervoor om uitstapjes te maken, „Ausflüge" zoals men binnenkort in Elten weer gaat zeggen, Aus flüge om eruit te vluchten. De zomer van zijn kant buigt het verlangen naar uitstap- jes-in-het-algemeen óm naar uitstapjes- naar-het-buitenland in het bijzonder. Mooi gezeid: het zomerseizoen woelt een nostal gie naar onbekende verten in ons los, naar vreemde landen, anders gebouwde steden, een afwijkende leefwijze en een verschil lende spreektaal. Sinds in 1830 het Bélgenland besloten heeft Buitenland voor ons te wezen, zijn we niet meer zo uitsluitend afhankelijk van het oosten voor een kleine grensoverschrij ding. Dat is het voordeel van 1830. Toch zijn we ergens nog wel kindertjes van één stam, vandaar dat de douane bij Turnhout ons de klassieke vraag of wij genever dan wel koffy bij ons hebben in dezelfde taal stelt als waarmee wij ons blanke: „nee. en kijkt u maar" ten beste geven en vandaar dat wij dezelfde rechte blanke neusjes het grauwe zwerk insteken. Maar verder moet je toegeven dat de Bel gen er wel écht iets van gemaakt hebben, hun gebied een werkelijk buitenlands tin tje hebben weten te geven. Zie je bij ons heel kleine gekleurde glas- in-lood raampjes in de vensters? Zetten wij namaak flamingo's van een keihard roze beton op ons grasveldje? Noemen wij een kapperszaak een Haarsalon? Eten wij taartjes in een Verbruikzaal? Nee, dat doen wij allemaal niet en daar om klinken die dingen wild opwindend en echt buitenlands De Belgen hebben in- plaats van onze afgetrapte „Halte" het vor stelijke „Tramstatie" gecreëerd, ons nuch tere „Verboden voor minderjarigen" bouw den zij om tot het grappige „Kinderen streng geweigerd", een lampenwinkel werd een „Lusterie" en als er een trottoir opge broken is worden de voetgangers gewaar schuwd met een zangerig en kinderlijk hups: „Opgelet! Tram en gerij!" Ook heeft Antwerpen dat onbestemde iels dat voor ons nu zelfs zonder paspoort te bemachtigen is: barokke vijf verdiepings huizen, zwart geblakerd en grootsteeds. Juweliers met krankzinnig grote en dure bellen en ringen als juskommen. Koffie uit een filtertje, smoutbollen en veel lei, Kei- zerslei en Italielei en talloze andere lei, zowel óp als aan de huizen. En uitgebreid en ongegeneerd markt op zondagmorgen. De straten zijn er breed en 't geëtaleerde ondergoed wuft en prijzig. Verder heeft Antwerpen die tunnel, on der de Schelde. Daar moesten we natuur lijk even door maar de overkant zag ons met gekrulde neuzen weer boven a.p. ko men: die in Rotterdam is véél mooier.' En groter! O gut, ja, hoor! En dat is nou waar het bij ons altijd op uit draait. Wij gaan het buitenland in om ons gevoel van eigenwaarde eens lekker gekieteld te krijgen. Wij zijn doorgefour neerde chauvinistjes, die het allemaal heel geïnteresseerd aanzien maar die innig te vreden zijn met ons Nederlanderschap dat ons een eigen goedverzorgd plaatsje garan deert in de Lage Landen bij de Zee. Cri Stellioeg Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 Tegenstanders van de rvaterstofbom hebben weer een actie gevoerd op een Britse luchtbasis. Ditmaal die van Finningbly bij Doncaster in het graaf schap Yorkshire. De betogers ver spreidden pamfletten in de woningen van het gehuwde luchtmachtpersoneel. Politicagenten verwijderden hen van de basis, hetgeen in vele gevallen hori zontaal moest gebeuren. Voor de dames onder hen ivas vrouwelijke bediening aanwezig. Zij werden gewaarschuwd, dat bij een verdere poging arrestaties zouden volgen. Vakantie. Een Noorse toerist, die een week geleden in Sevilla (Spanje) gebe ten werd door een door hem geredde hond welke later hondsdol bleek te zijn, heeft men na een speurtocht door Euro pa in Venetië kunnen achterhalen. Na injecties met anti-stoffen is hij voor drie weken ter observatie in een zie kenhuis opgenomen. Losgeld. Een 64-jarige rubberhandelaar in Singapore, die tien dagen geleden in Zuid-Malakka werd ontvoerd, is vrijge laten, nadat zijn familie een losprijs van 60.000 Maleise dollars had betaald. Onzacht. De piloot van een zweefvliegtuig die tengevolge van slecht weer bij Minden, in West-Duitsland, een nood landing moest maken, heeft levensge vaarlijke verwondingen opgelopen, doordat zijn toestel op een koe terecht kwam. De koe heeft de botsing niet overleefd. Samaritaan. Een Russische matroos, wiens treiler in de haven van Edin burgh ligt, heeft zich zaterdagavond na een uitvoerige kennismaking met de Schotse whisky te slapen gelegd op een tros aan boord van de Britse mij nenveger „Killecrankie". Een opvaren de van dit schip had begrip voor de toestand van zijn collega en bracht hem terug naar het Russische vaartuig. De ze „barmhartige Samaritaan" heeft van zijn superieuren een berisping ge kregen, omdat hij niet onmiddellijk de politie had gewaarschuwd. Botsing. Het 30.000 ton metende passa giersschip „Hanseatec" is donderdag, op weg van New York naar Cuxhaven, te gen een slapende walvis gebotst. Door de kracht van de botsing brak het dier de nek, en het kadaver bleef aan de boeg hangen. De kapitein was genood zaakt achteruit te varen om de vlees massa van zijn schip te scheiden. Hittegolf. Volgens in Teheran ontvangen berichten zijn bij een hittegolf in Ah- waz in het zuiden van Perzië elf per sonen om het leven gekomen. Volhouden. De rechtbank van Doncaster heeft twintig leden van de Britse bewe ging voor kernontwapening (A.A.A.) veroordeeld omdat zij zaterdag pro beerden door te dringen op de basis Funningley in Yorkshire. Achttien ver oordeelden besloten de straf (van zeven dagen) uit te zitten. Zaterdagmiddag verzamelden zich opnieuw zevenhon derd demonstranten bij de basis om te protesteren tegen het beleid van de Britse regering. Draaikolk. Men vreest dat tenminste 29 van de naar schatting 45 opvarenden van een boot o.p de rivier de Godavari zijn verdronken, toen het vaartuig nabij Polavaram, ongeveer 350 kilometer ten oosten van Haiderabad, in India, in een draaikolk zonk. Ongelukken. Dertig leerlingen van een middelbare school te Peru zijn donder dag om het leven gekomen, toen de autobus, waarmee zij een tochtje maak ten, in een ravijn stortte, zo is zondag in Lima vernomen. In Oost-Turkije, is een autobus in een ravijn gestort. Hier bij zijn 36 personen om het leven ge komen en twintig ernstig gewond. Afgelopen. Scotland yard heeft bepaald dat personen die zich aanmelden voor verblijf in een van Harer Majesteits gevangenissen, ervoor dienen te zorgen dat hun huisdieren elders onderdak zijn. Van nu af zal de politie zich niet meer belasten met de verzorging van honden, katten en parkieten of wat dies meer zij. Tot dusver kon men zulke dieren onderbrengen in politie bureaus. Kwaadwillig. Het visum van de correspon dent in Nieuw Delhi - an het commu- nistisch-Chinese persbureau Nieuw China zal niet worden vernieuwd we gens „tendentieuze en kwaadwillige" berichtgeving. De regering van India was verstoord geweest over een door radio Peking aangehaald bericht van Nieuw-China uit India, waarin pre mier Nehroe beschuldigd werd van „barbarisme" ten tijde van de staking van rijksambtenaren. Kras. Te Osbaldwick (Engeland) heeft een Anglicaanse geestelijke bekend ge maakt dat hij een christelijke begrafe nis zou weigeren aan iedere automobi list die om het leven komt als ge volg van dronkenschap, zorgeloosheid of pronkzucht. Een ieder die opzettelijk zijn leven vergooit op die manier, is moreel schuldig aan zelfmoord, zo meent de geestelijke. Service. Een aantal blanke mannen heeft zaterdagavond in Harpersville, in de Amerikaanse staat Alabama, twee jon ge negers, die bij een benzinestation werkten, ontvoerd en afgeranseld, de oudste van hen met leren riemen, vol gens de politie omdat de heren niet te vreden waren over de service die de twee negers in het pompstation ver leenden. Toen de blanken genoeg had den van het ranselen stapten zij in hun auto's en reden weg, de beide negers achterlatend.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3