Nationaliteitengroepen kunnen in 16 staten de doorslag geven PONT GIANCARLO MENOTTI VERLIEST LANKMOEDIG AL ZIJN GELD AAN ZIJN FESTIVAL VAN SPOLETO SECRETARESSE Invloed bij verkiezingen in V.S. Britse plannen voor een communicatie-satelliet? Amerikaanse faciliteiten in Groot-Brittannië Syngman Rhee's liberalen terug op één zetel Nederlandse voetbalclubs speelden oefenwedstrijden Volendam winnaar van jeugdtoernooi van OG Voedselschaarste in Oost-Duitsland OLYMPISCH ALLERLEI KINDERVOORSTELLING Zoals men de man aan zijn kleren kent MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 6 Meer rechten voor de Italiaanse vrouwen? Nog geen akkoord over de PolariS'Onder zeeboten Brandstichtingen maken herstemmingen nodig Afspraak tussen Lagerhuisleden geschonden Landbouw vervult het plan niet Onderzoek naar Biaggi cs. is gestaakt Balorige knaap kreeg klap met pistool Hoofdprijzen Staatsloterij Soldaat verdronken in zwembad Uitslagen bedrijfsvoetbal G. de Vries BORST's Fruithandel BULLETJE BLOEDWORST WASHINGTON (UPI) Op de uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezin gen in november zullen ongeveer twee entwintig miljoen „buitenlandse Ameri kanen een bijzonder grote invloed hebben. Het zijn Amerikanen van Europese, Azia tische en Zuidamerikaanse afkomst en zij interesseren zich uiteraard vooral voor po litieke gebeurtenissen, die hun land van herkomst aangaan. Dat hebben de orga nisatoren van de republikeinse partij reeds goed begrepen en zij hebben uitgerekend, dat deze „buitenlandse" Amerikanen in maar liefst zestien staten de doorslag kun nen geven. Hun totale aantal stemmen zal wellicht een derde zijn van het nationale totaal aan stemmen, dat waarschijnlijk zal worden uitgebracht. In 1956 was dat nationale totaal ruim 62 miljoen en dit jaar verwacht men een totaal van 75 mil joen stemmen. De zogenaamde „nationaliteitengroepen" kan men als volgt verdelen: vijf en een half miljoen Duitsers, vijf miljoen Itali anen, vier miljoen Polen, anderhalf mil joen Tsjechen, driekwart miljoen Oekra- ieners, een miljoen Hongaren, een miljoen Grieken, een half miljoen Portugezen, een half miljoen Denen, twee miljoen Ameri kanen, wier huistaal Spaans is, en een half miljoen Amerikanen van Chinese, Japan se en Philippijnse herkomst. In de periode 1932-1948 hebben Roosevelt en Truman een grote meerderheid van deze „buitenlandse" Amerikanen onder hun aanhang geteld. Die meerderheid werkte voor een groot deel als arbeiders en de „New Deal" had dus grote beteke nis voor hen. De ommezwaai naar de Republikeinse Eisenhower wordt toege schreven aan hun veronderstelling, dat zijn politieke programma de vrijheid zou kun nen brengen aan de Oosteuropese landen. Volgens de politieke experts zal de ver kiezingsuitslag dit jaar afhangen van de ROME (UPI) Casimiro Vizzini, een lid van het Italiaanse parlement, is een cam pagne begonnen om de vrouw in Italië meer rechten te geven en bij de vrouwe lijke bevolking van Italië, die minder be- voorrrecht is dan in andere Westeuropese landen, is hij bijzonder populair. In de loop der eeuwen heeft de Italiaan se man zich, sociaal gesproken, een bij zonder comfortabele positie aangemeten. Indien een vrouw overspel pleegt, dan staan haar volgens de Italiaanse wet stren ge straffen te wachten. Maakt de man zich aan dezelfde daad schuldig, dan komt hij alleen met het gerecht in aanraking, in dien zijn vrouw kan bewijzen, dat zij „ernstig vernederd" is. Ook op ander ge bied komt de Italiaanse vrouw op de twee de plaats. Daar wil het socialistische Kamerlid Vizzini een eind aan maken. Hij betoogt, dat de Italiaanse wetgeving, waarbij de vrouw pas na de tweede wereldoorlog stemrecht kreeg, lang niet genoeg gedaan heeft om de beide sexen gelijkwaardig aan elkaar te maken. Vizzini wil de wetsbepaling schrappen, waarbij aan de vrouw wordt voorgeschre ven haar echtgenoot te volgen, waar hij zich ook wil vestigen. Ook acht hij het on juist, dat de vrouw bij haar huwelijk wet telijk verplicht is de naam van haar man aan te nemen. Tenslotte wil hij bereiken, dat het voor de man en de vrouw even moeilijk (of even gemakkelijk) zal zijn een scheiding te bewerkstelligen. Echtscheiding bestaat in 't rooms-katholieke Italië niet, maar scheiding van tafel en bed is wel mogelijk. Vizzini wil in de wet vastgelegd zien, dat de huwelijkspartner, die de schud draagt aan de scheiding ook alle huwelijkrechten verliest, het recht tot ali mentatie incluis. Vizzini's voornaamste ar gument is, dat de vrouwen evenwaardig deel hebben aan het produktieproces van het land en dat in vele gevallen haar bij drage tot het gezinsinkomen gelijk is aan die van de man. Daarom, zo zegt hij, is er geen reden meer om de man voorrechten toe te kennen. (Van onze correspondent) LONDEN, De „News Chronicle" ont hult, dat Engeland in staat zal zijn om nog vóór het einde van dit jaar een satelliet te lanceren, welke in de wereldruimte als telefooncentrale en televisie-knooppunt kan dienst doen. De satelliet kan niet alleen meer spreekkanalen bevatten dan een be staande onderzeese kabel, maar ook als relaisstation voor de televisie-programma's worden gebruikt. Geleerden en technici zouden een dergelijke planeet in een paar maanden kunnen bouwen. Noch Amerika noch de Sovjet-Unie zouden op dit gebied zover zijn als de Britten. Telefoongesprek ken rond de aarde zouden door een radio station worden uitgezonden naar een satel liet, dan verder gekaatst naar anderen, totdat de straal teruggezonden wordt naar de aarde om door een ontvangststation te worden opgepikt. Er zouden vier commu nicatie-satellieten nodig zijn, welke tele foonverbindingen en televisie-uitzendingen mogelijk maken tegen slechts de helft van de kosten van de tegenwoordige tele-com- municatie-systemen. De Russen, die de enorme mogelijkheden van de commu nicatie-satellieten voor propaganda-doel- einden beseffen, zouden aan deze thans voorrang geven boven de bouw van beman de satellieten. De Verenigde Staten, welke druk bezig zijn kunstsatellieten voor te bereiden, welke nucleaire onderzeeboten kunnen besturen, beschouwen Engeland als dé grootste commerciële concurrent op het gebied van de communicatie-planeten. Macmillan heeft zich verbonden binnen tien dagen het besluit te nemen of Enge land al of niet een onafhankelijk ruimte programma zal ontwikkelen. Het zou de schatkist op tenminste 1500 miljoen gulden, verdeeld over twee jaar, komen te staan. Engeland heeft op het ogenblik de weten schappelijke leiding op het gebied van het onderzoek betreffende communicaties in de wereldruimte, waarvan het commer ciële voordeel naar Amerika zou gaan in dien de Britten hun ruimteprojecten zou den opgeven. Zij zouden het moeilijk kun nen verkroppen indien hun satelliet door Amerikaanse raketten zou worden gelan ceerd. indruk, die de Republikeinse en Demo cratische kandidaten maken met hun an ti-communistische programma. Men ge looft, dat die kandidaat het winnen zal, die de indruk weet te maken, dat hij de groei van het wereldcommunisme het meest effectief zal weten in te perken. In vroegere presidentsverkiezingen was de aandacht van de „nationaliteitengroe pen" vooral gericht op de gebeurtenissen in Europa en de politieke gedragslijn, die de kandidaten daarvoor uitstippelden. Dit jaar zal de politieke arena de gehele we reld omvatten. De Spaans-sprekende Ame rikanen zullen zich vooral bezorgd maken over de communistische invloed in Zuid- Amerika en de weerslag, die de toestand op Cuba kan hebben op andere Zuidame rikaanse landen en de Verenigde Staten zelf. Voordat de verkiezingen in november plaats hebben, zal de Russische premier Kroesjtsjev een bezoek aan Havana bren gen en dat kan een grote invloed hebben op de Amerikaanse verkiezings-campagne. Daar komt nog bij, dat Hawaii met zijn Aziatisch-Amerikaanse bevolking thans als nieuwe staat voor het eerst aan de pre- sidents-verkiezingen meedoet, terwijl het ontstaan van nieuwe onafhankelijke naties in Afrika met diepe belangstelling wordt gevolgd door Amerika's negerbevolking. Daar zullen de kandidaten van beide par tijen in hun campagne dus terdege reke ning mee moeten houden. (Van onze correspondent) LONDEN Het Britse department van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat tussen de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië onderhandelingen aan de gang zijn over het gebruik van Britse havens door Amerikaanse onderzeeboten die met Pola- ris-raketten zijn uitgerust. Deze onderhan delingen zouden een voorlopig karakter dragen en er is nog geen enkele overeen stemming bereikt. Het gaat erom of de Amerikanen toe stemming zullen krijgen om voorraden voor de Amerikaanse onderzeeboten in Groot Brittannië op te slaan. Sommigen leiden hier uit af, dat de Amerikanen ook een aantal Polaris-raketten in Groot-Brit- tannië in reserve willen houden. Het zou echter verkeerd zijn te spreken van Ame rikaanse vlootbases in Groot-Brittannië, daar het in werkelijkheid slechts het ver lenen van faciliteiten geldt. De onderhandelingen zouden los staan van de nog voortdurende besprekingen over de door het incident met de U-2 en het drama van de R.B.-47 actueel gewor den kwestie om de Britse regering op de hoogte te stellen van, en misschien ook medezeggenschap te geven over, alle vluchten van Amerikaanse luchtbases in Groot-Brittannië. Hierover zou tussen bei de regeringen voorlopige overeenstemming zijn bereikt. Sir Patrick Dean, die namens het Britse departement van Buitenlandse Zaken de onderhandelingen heeft gevoerd, keert vandaag in Londen terug. De over eenkomst kan pas een definitief karakter krijgen na bevestiging door premier Mac millan en president Eisenhower. MOSKOU (UPI) Het Russische par tijorgaan Pravda beweert dat Groot-Brit tannië van plan is de Verenigde Staten toe te staan gebruik te maken van het eiland Malta als basis voor Polarisonder- zeeboten. Geslaagd CAPE CANAVERAL (Reuter) De Amerikaanse kernenergie-onderzeeboot George Washington heeft zaterdag een derde proef met een Polaris-raket geno men. De raket werd gelanceerd terwijl de onderzeeboot voor de kust van Cape Ca naveral onder water voer. De raket legde een afstand van 1.700 km. af. De raket werd met behulp van samengeperste lucht uit de lanceerbuis geschoten en ongeveer vijftien meter boven het wateroppervlak begonnen de raketmotoren te werken. SEOEL (AFP-UPI) Bij de algemene verkiezingen in Zuid-Korea heeft de Demo cratische partij van Jokh S. Tsjang tot nu toe 171 zetels verworven tegen de „voor- ui tstrevenden" vijf en de voormalige libe rale regeringspartij één. Er zijn 42 onaf hankelijke kandidaten gekozen; 27 hiervan waren lid van Syngman Rhee's liberale partij, terwijl tien hunner met de Demo craten sympathiseren. In dertien kiesdistricten moet opnieuw gestemd worden, omdat betogers aldaar stembureaus zijn binnengedrongen en stembussen hebben vernield. De politie is zondag in het zuidelijke deel van het land begonnen met grootscheepse arrestaties. Over het gehele land waren 300 personen gearresteerd op verdenking van het ver oorzaken van relletjes. Hieronder waren dertien onsuccesvolle kandidaten. Ondanks de ongeregeldheden zijn de Democraten reeds begonnen met de strijd binnenskamers voor de aanwijzing van een president en een premier voor de „herboren republiek". Volgens het Zuidkoreaanse persbureau Dongjwa zijn zaterdag twee propagandis ten van een kandidaat van de liberale par tij door een aantal jongelieden doodgesla gen. De kandidaat zelf werd mishandeld en verkeert in ernstige toestand. Een aan tal politiemannen werd, bij pogingen om de aangevallenen te ontzetten, gewond. Vandaag zijn opnieuw hevige relletjes uitgebroken. De politie maakte gebruik van traangas om betogende studenten uit een te drijven. Kerkdienst in het Duits. Ten behoeve van Duitse toeristen zullen in het kerkge bouw van de Hervormde Gemeente, in Cad- zand in augustus kerkdiensten worden gehouden in het Duits. Een groot aantal Nederlandse semi- profclubs heeft het afgelopen weekeinde oefenwedstrijden tegen in hoofdzaak Duit se verenigingen gespeeld. Rapid heeft zaterdagavond in een licht- wedstrijd in Münster met 52 verloren van Preussen Münster. Bij de rust had Rapid, dat in de eerste helft goed speelde, een 2-0 voorsprong. De voetbalwedstrijd tussen Eindhoven en Hamborn'07, die zaterdag in Hambdrn werd gespeeld, eindigde in een gelijkspel: 2-2. De ruststand was 1-0 voor Eindhoven. De Enschedese Boys hebben zaterdag in Hildesheim met 1-1 gelijkgespeeld te gen de club van die naam. De eerste divisieclub Sittardia heeft za terdag voor nauwelijks 1.000 toeschou wers een wedsteijd gespeeld tegen FC Bonn. De ontmoeting moest, een kwar tier voor het einde, wegens de hevige re gen worden gestaakt bij de stand 1-1. Bij de rust leidden de Limburgers door een doelpunt, van midvoor Willems (20ste mi nuut) met 1-0. In de 19de minuut van de tweede helft bracht Lux, de Duitse aan valsleider, de stand op 1-1. Ook zondag speelde weer een aantal Nederlandse clubs. In Maastricht verloor MVV met 5-3 van Alemannia Aken, dat bij de rust reeds met 3-2 leidde. De nieuwe aanwinsten van MVV, Bühler (cx-Sittarida), Strölenberg (ex-Rapid), Bayburd (ex-Bayern Leverku- sen, Duitsland), Vigna (ex-Rot Weiss Es sen, Duitsland) en doelman Van Neer (ex- Willem II) voldeden goed. NEC en Wageningen speelden in Nijme gen een doelpuntrijke wedstrijd, die in een gelijkspel (4-4) eindigde, hoewel Wa geningen bij het afsluiten van de eerste helft een 3-0 voorsprong had. Na de her vatting herstelde NEC zich echter voor treffelijk. De eerste divisieclub Veendam bleef op eeigen terrein met. 5-2 de baas over het pas naar de Duitse Oberliga gepromoveerde Oldenburg. De Veendammers, die in de eerste helft reeds een 2-1 voorsprong na men, probeerden met succes een drietal nieuwe spelers: Drommel (ex-Velocitas), Bojma (ex-Sneek) en Wilbers (ex-Germa- nia Leer, Duitsland). De houder van de Nederlandse voetbal beker, VVV, ging zaterdag in Duitsland op bezoek bij de amateur vereniging VFB Wissen en leed een teleurstellende 3-2 ne derlaag. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. Voor de Venlonaren scoorden Erkens en Schattor jé. Zondag bracht VVV het er nog slechter af. Van Sportfreunde Siegen, eveneens een amateur-vereniging, werd met niet minder dan met 7-3 verloren. Voor rust ging de strijd tamelijk gelijk op (rust stand 3-2 voor Siegen) maar na de thee bleek de Nederlandse ploeg niet bij mach te het tempo van de Duitsers te volgen. De doelpunten kwamen ditmaal op naam van Demeulemeester, Teeuwen en Heinen. Na een zeer spannende strijd is Volen dam winnaar geworden in het Junioren A- toernooi bij Onze Gezellen terwijl het as piranten A-elftal van De Kennemers za terdagmiddag de eerste prijs weghaalde in het A adspiranten toernooi. Volendam en Velsen waren poulewin naars geworden en gaven elkaar in de fi nale niets toe. Het werd een gelijkspel (11) en na het nemen van strafschoppen kon Volendam zich winnaar noemen. Gras hoppers versloeg Concordia met 10 en kwam daardoor in het bezit van de derde prijs. Bij de aspiranten was het niet minder spannend. De finale tussen de poulewin naars De Kennemers en Velsen eindigde in een 00 gelijkspel zodat ook hier straf schoppen moesten beslissen. De Kennemers was de gelukkgie. Ook de strijd tussen OG en Schoten om de derde en vierde plaats eindigde in een 00 gelijkspel en hier ging OG na strafschoppen met de winst strijken. De volledige uitslagen waren: Aspiranten: Poule A: SchotenTYBB 10, BeverwijkSchoten 01, TYBB Velsen 11, SchotenVelsen 01, Bever wijkTYBB 01, VelsenBeverwijk 00. Poule B: KennemersADO 10, OG Hillegom 40, ADOOG 02, Kennemers Hillegom 20, HillegomADO 01, KennemersOG 00. Om le en 2e prijs: KennemersVelsen 0—0 (Kennemers wint). Om 3e en 4e prijs: OG—Schoten 0—0 (OG wint). Eindstand: 1. Kennemers, 2. Velsen, 3. O.G., Schoten. Junioren: Poule A: VolendamHBC 21, DIOConcordia 00, OGVolendam 1—0, HBC—DIO 1—1, Concordia—OG 1—0, Volendam—DIO 1—0, OG—HBC 1—0, Con cordiaVolendam 04, DIOOG 00, HBCConcordia 04. Poule B: Velsen—DCG 1—0, Beverwijk —TYBB 5—0, Grashoppers—Velsen 0—2, DCG—Beverwijk 1—1, TYBB—Grashop pers 02, BeverwijkVelsen 03, Gras hoppers—DCG 0—0, Velsen—TYBB 1—2, BeverwijkGrashoppers 11, TYBB DCG 0—4. Om le en 2e prijs: Volendam—Velsen 1—1 (Volendam wint). Om 3e en 49 prijs: GrashoppersConcordia 10. Eindstand: 1. Volendam, 2. Velsen, 3. Grashoppers, 4. Concordia. LONDEN (AFP) De uitslag van de stemming waarmee het Lagerhuis donder dag de benoeming van Lord Home tot mi nister van Buitenlandse Zaken heeft goed gekeurd dreigt in politieke kringen in Lon den een schandaaltje te veroorzaken. De Labourpartij heeft namelijk ver klaard dat zes Conservatieve afgevaardig den hun woord hebben gebroken. Zij had den op verzoek van zes Labourafgevaar- digden die de vergadering wilden bijwo nen beloofd niet te zullen stemmen: Zon der hun collega's hiervan in kennis te stel len woonden zij de vergadering wel bij en stemden tegen de motie van afkeuring van Labour. De motie werd met een meer derheid van 112 stemmen verworpen. Het is niet uitgesloten dat Labour zijn afgevaardigden zal verbieden afspraakjes aan te gaan die het mogelijk maken een vergadering van het Lagerhuis niet bij te wonen zonder dat de gevestigde stemver houding in gevaar komt. (Van onze correspondent) SPOLETO „Waarom het festival met de „Bohème" beginnen? Het is toch eigen lijk een festival van de jeugd en van jonge, nieuwe kunstmanifestaties. Puccini menen we al eens meer te hebben ge hoord", zeiden wij tot de „Hertog" van Spoleto, Giancarlo Menotti, de alomtegen woordige ziel van het door hem gestichte „Festival der Twee Werelden". „Omdat we een meesterwerk nooit voldoende ken nen. En de „Bohème" is een meesterwerk, dat verdient afgestoft te worden omdat niemand het eigenlijk meer goed kent. Als we iets vernieuwen, iets uit de vorige eeuw, ais dat evengoed een nieuive kunst manifestatie als wanneer toe dodekafoni- sche doen. Bovendien zijn mijn zangers piepjonge, maar belangrijke talenten". Daarmee is eigenlijk alles over deze „Bo hème" gezegd. Of neen, niet alles. We hebben (men woont niet voor niets in Italië) de „Bohème" een vijftig keer ge hoord, bewonderen het „libretto", mis schien het enige opera-libretto dat (althans in het Italiaanse origineel) de naam kunst werk verdient; veel van de muziek is ons ook lief, maar we horen ze het liefst zonder de opera ook te moeten zien. Me notti heeft nu echter een wonder tot stand gebracht, één van de vele die hij te Spo leto verricht, ivant deze man is een soort tovenaar: hij, de zo uiterst bescheiden Menotti, die nu reeds drie jaar lang een festival leidt, een groot festival, dat hij voor een niet gering deel uit eigen zak bekostigt („ik kan niet met zekerheid zeg gen of er een vierde festival zal zijn, laat ons het hopen, een Italiaanse subsi die zou ivelkom zijn, het geld kan niet bijna uitsluitend uit Amerika komen zoals tot nu toe het geval is geweest en ik heb nu mijn laatste landgoed verkocht. Ik heb kind noch kraai, dus het komt er niet erg op aan, maar ik mag mij tegen woordig werkelijk arm noemen") zonder dat wij ooit een noot muziek van Menotti zelf hebben gehoord. Wie weet hoe ijdel kunstenaars doorgaans zijn, kan niet nala ten een componist te bewonderen, die zijn tijd en geld geeft om jonge talenten een kans te geven en om aan een stad, die hem lief is geworden, economisch en cul tureel steun te bieden. Als men dan die componist nog persoonlijk kent, wat niet moeilijk is daar hij alle gasten van het festival als zijn persoonlijke gasten be schouwt, gaat men gevoelens voor hem koesteren die de bewondering ver te bo ven gaan. MENOTTI HOUDT VAN DE „Bohème" en hij heeft zelf de regie willen verzorgen. Maar hoe! Hij is begonnen met het tijd stip een halve eeuw te verschuiven. Wat we te zien krijgen is het leven der kun stenaars te Parijs omstreeks 1885. Lila de Nobili, één in Engeland woonachtige uiterst begaafde ontwerpster van decors en kostuums heeft, daarbij geholpen door Stiva Dobudzjinski, de opera in een om geving gezet, zoals men zich niet beter kan denken. Noch in de Scala, noch in de Romeinse Opera hebben we ooit zo passende decors gezien voor Puccini's meesterwerk. Daarna heeft Menotti de zan gers (en dat is een trotse rij, daar voor alle hoofdrollen een dubbele bezetting voor zien is, om - onheilen te vermijden) geleerd op de juiste wijze te acteren. De enkele in Amerika geschoolden, Robert Kerns en Mietta Sighele, de nauwelijks te overtref fen „Mimi", zijn goed acteren gewend; de Italianen niet. Ze wilden er eerst ook niet aan. In Italië stelt de heldentenor zich midden op het toneel op, zingt zijn aria (voortreffelijk vaak) met een heel enkel gebaar en wacht daarna tot hij weer aan de beurt is. Maar te Spoleto is alles actie en er gebeurt steeds iets op het toneel. Naast Menotti is er verder een tweede „tovenaar" die we uiterst dankbaar moe ten zijn, de dirigent Thomas Schippers, een Amerikaan van Zeeuwse (Noord-Beve land) afkomst. Schippers leert de Italia nen meer eerbied te hebben voor de par tituur van hun oude opera's en hij doet daarmee een onvolprezen nuttig werk. Als dirigent wordt de knappe jonge Ameri kaan vergeleken met Toscanini of Tullio Seraf in in hun eerste jeugd, een ware grootmeester van de dirigeerstok, vooral waar het opera's betreft. Hem te horen (en te zien) dirigeren is een onuitputte lijke bron van genot. De kleinste bijzon derheid van de partituur komt bij hem tot zijn recht, ook al neigt hij tot felle contrasten en zware accenten, wat overi gens bij zulke een pathetisch werk als de „Bohème" zeker niet schaadt. SCHIPPERS IS ééN van die dirigenten, die bij een opera elke aria, elke strofe meezingen, ook al komt er geen geluid uit hun keel. De spanning waarin hij zan gers, orkest en meer nog het publiek houdt, is ongelooflijk en aan het einde van de opera denkt men, dat het geheel niet langer dan een half uurtje geduurd kan hebben. Dit is een „Bohème" die diep ontroert. We hebben getracht enkele der „geheimen" van Schippers te doorgronden en hebben althans dit begrepen, dat hij een ruim gebruik maakt van het „-tempo rubato" zowel voor het orkest als voor de zangers. Die even langer aangehouden no ten, die natuurlijk onmiddellijk daarop weer moeten worden ingehaald door een iets vlugger tempo, zijn misschien niet helemaal orthodox, maar effectvol zijn ze. Eén der twee „Roberto's" is in ons land geen onbekende; hij heeft enkele maan den geleden in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht de Duca van Mantua gezongen in „Rigoletto". Zijn naam is Lorenzo Sa- batucci, een uiterst zuivere tenor. EEN ANDERE BELANGRIJKE opera van dit derde festival was „De Prins von Homburg" van de Duitse componist (te Napels woonachtig) Hans Werner Henze. Het libretto, dat ons bijzonder nuchter leek, is van de dichteres Ingeborg Bach- mann en gaat natuurlijk terug op het be kende drama van Von Kleist. Het is uiterst moeilijk voor ons in het jaar 1960 belang stelling te koesteren voor de lotgevallen van de grote keurvorst en de slag bij Fehrbellin. De held, die geen held is en het gebeuren, dat samenhangt met onge hoorzaamheid van een generaal aan zijn opperbebevelhebber, kan echter, vooral voor Duitsers, een probleem stellen van onze tijd. Menotti heeft voor deze opera de zangers en de decors laten overkomen van de wereldpremière, die op 11 mei in de opera te Hamburg ging. De regisseur en ontwerper van decors en kostuums is Helmuth Kautner, de filmregisseur. Maai de Italiaanse jongelui, die in Spoleto be langstelling tonen voor de opera (die ze zich wel wachten ooit in Rome of Milaan te bezoeken) waren niet tevreden en be treurden het, dat men Luchino Visconti niet met de regie had belast. Het enige bezwaar was dat Visconti's regie door gaans erg prijzig is. Anderhalf miljard lire zou wel het minste zijn voor een werk als dit, maar dan zouden we ook de hele slag van Fehrbellin op het toneel hebben gezien, terwijl Kautner er zich met een paar snel voorbij flitsende stukjes film vanaf maakt. „En al zijn blauwen waren verkeerd", zegt een van de aanbidders van Visconti. Maar de kostuums, daar over is ieder het eens, waren heel mooi. Wat de muziek betreft, het orkestrale gedeelte leert ons een nieuwe Henze kennen. Uit zijn dodekafonische pe riode is niet anders overgebleven dan voorkeur voor bepaalde intervallen (oc taven en sesten). Het slagwerk heeft een groot (misschien te groot) aandeel in het geheel. Een ernstig bezwaar van de opera lijkt ons, dat de verschillende personen niet door eigen motieven worden gekarak teriseerd en vrijwel allen op gelijke wijze zingen. Als men de ogen sluit is het heel moeilijk te zeggen of de keurvorst, graaf Hohenzollern, de prins Von Homburg of een van de andere talrijke mannelijke personen aan het woord is. Het werk had een redelijk succes. Voor Menotti, die helemaal niet van dit soort muziek houdt, maar er wel de betekenis van in ziet en het daarom niet aan zijn gasten wil onthouden, betekent iedere opvoering drie uren van moedig gedragen lichame lijk lijden. Hij is te zeer „gentleman" om ooit bij een voorstelling te ontbreken, onverschillig of het werk hem bevalt of niet. De boeren in Oost-Duitsland, die dit jaar voor honderd percent zijn gecollectiviseerd, hebben over de eerste helft van 1960 het produktieplan niet vervuld. Dit is meege deeld door een hoge communistische func tionaris, Paul Verner. Hij heeft ook gezegd vorige week op een bijeenkomst van het partijbestuur dat er moeilijkheden zijn gerezen bij de voedselvoorziening, vooral bij de leverantie van groente. De plaatse lijke autoriteiten is opgedragen onmiddel lijk maatregelen te nemen om het aanbod van landbouwprodukten te vergroten. PARIJS (Reuter) De rechter van in structie heeft het onderzoek naar de rol die Jean-Baptiste Biaggi, Mourad Kaouah Jean Trappe en Jacques Lambert in de opstand, die in januari in Algiers uitbrak, hebben gespeeld, gestaakt. De afgevaardigden Biaggi en Kauoah werden gearresteerd toen zij ten tijde van de opstand van de Europese „colons" uit Algiers naar Parijs terugkeerden. Reeds korte tijd later werden zij voorlopig op vrije voeten gesteld. Een Amsterdamse politieagent heeft za terdagavond met zijn dienstpistool een balorige leerling-stratenmaker een klap op zijn hoofd gegeven. Daarmee eindigde een worstelpartij tussen de vijftienjarige jon gen en enkele politieagenten. De jongen was aangehouden wegens diefstal van een bromfiets. Op het bureau Jonas Daniël Meijerplein verklaarde de stratenmaker dat hij niets van deze diefstal afwist. De politie besloot toen de jongen voor een nader on derzoek naar het bureau Warmoesstraat over te brengen. Toen hij buiten kwam stapte hij niet in de politieauto, maar nam de benen. De agenten hadden hem spoedig achterhaald, volgens de politie verzette de jongen- zich en schopte hij de politieman nen. Een van de agenten, die zijn dienst pistool in de hand had, heeft de knaap daarmee een klap op het hoofd gegeven, waarna de jongen kalmeerde. Hij legde daarna ook een bekentenis af. 25.000: 4143 5.000: 12716 2.000: 10883 1.500: 1616 18025 1.000: 10026 13084 15991 17525 17917 400: 1708 1873 2704 2805 5137 6247 7009 10845 11904 14301 15036 15618 17214 17858 19228 200.—: 1385 1597 1727 1936 4002 4121 5685 5784 6013 6125 6135 6175 6273 6685 6713 6740 6746 7097 7123 7247 8214 8559 9173 9490 9976 10086 10226 10265 10290 10448 J1230 11236 11758 12067 12216 12867 12891 13093 13110 13235 13528 14046 14689 15292 15456 15855 15892 15955 15981 15987 16007 16030 16136 16685 17081 17231 17405 17662 17942 17947 17972 18288 18317 18677 18715 19466 19805 19873 19932 20111 20222 20299 20818 21164 22000. Wij vermelden alleen de hoge prijzen, omdat de volledige lijst ons niet tijdig heeft bereikt. De complete lijst zal morgen in ons blad verschijnen. In het Sportfondsenbad in Maastricht is de 19-jarige dienstplichtige soldaat H. W. G. Witjes verdronken. In het bad was een groep van ongeveer vijftig dienstplichtigen aan het zwemmen, onder leiding van een sportinstructeur. Toen na het zwemmen een appèl werd gehouden, miste men sol daat Witjes. Even later werd hij gevon den op de bodem van het ondiepe bassin. Soldaat Witjes was ongehuwd. Hij woonde in Bergh (Gld.) en hij was ingedeeld bij de C-compagnie van het regiment Menno van Coehoorn. Maharadja kandidaat De 36-jarige maharadja Sri Karni Singhji Bahadur, een fabelachtig rijke prins, is met de hockeyploeg India's grootste troef voor een gouden medaille bij de Olympische Spelen in Rome. De maharadja geldt in zijn land als de beste schutter en zal in Rome uitkomen bij de schietwed strijden op geweer. De uitslagen van de wedstrijden die in de afgelopen week in de Haarlemse be drijsvoetbalcompetitie zijn gespeeld luiden: Afd. A: Nebima IFigee I 02. Afd. B: Heeremans v L.WW 42. Afd. C: Coop Vriebo 1—5, VES—Vriebo 1—7. Afd. D: Figee 2—H. S. 6—1, MSD I—Dijkstra 4—1. Afd. E: SVOW 2—VVV 2 3—1. Afcf. G: Koks de Jong—KMC 2—3. Het programma voor de komende week luidt: 1 augustus: Oefenwedstrijd tussen twee selectie-elftallen uit de bedrijfscom- petitie (6.30 uur Slaperdijk); 1 aug.: D: Hil- co—MSD I (6.30 uur DSK); 2 aug. C: Vrie bo—Planeta (6.30 uur DSK), A: VVV I— OCS I (6.30 uur Slaperdijk); 3 aug. C: VES Tramvogels (6.30 uur Slaperdijk); 4 aug. F: RuysMSD 2 (6.30 uur Slaperdijk); 5 aug. A: SVOW I—J. G. Nelis (6.30 uur Slaperdijk); B: Heeremans v. L.HSM (6.30 uur DSK); 6 aug. D: H. S.Dijkstra (2 uur, Slaperdijk): G: Hin—KMC (4.15 u. Slaperdijk). Heden overleed nog vrij onverwacht onze lieve zorgzame man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer JACOB VERBEEK, in de ouderdom van 87 jaar. Alkmaar: A. VerbeekMeijer. Haarlem: E. Verbeek M. E. Verbeek-Pet Egmond aan Zee: W. Verbeek S. C. Verbeek-Schol Alkmaar: M. W. Brouwer Klein- en achter kleinkinderen. Alkmaar, 31 juli 1960 Geesterweg 17. De crematie zal plaats hebben woensdag 3 augustus n.m. 1 uur te Westerveld. Vertrek van huis 12 uur. ARTS, PRAKTIJK HERVAT. VERLOREN gouden armband. Vermoe delijk in bus IJmuiden— BeverwijkWijk aan Zee. Vinder wordt beloond. Mevr. Verwoerd, Kenne- merlaan 150, IJmuiden. Onzichtbaar stoppen Mot-, scheur- en brandgaten Repareren, veranderen van dames- en herenklering. THEO v. ECK, Kleermaker, Kennemerlaan 176. FRUITMANDEN en FRUITSCH AALTJES KENNEMERLAAN 32 Telefoon 4331 Verzending door geheel Nederland Met diepe droefheid geven wij kennis van het over lijden van onze lieve man en zorgzame vader, behuwd- en grootvader HERBERT DE KRIJGER in de ouderdom van 70 jaar. Psalm 23. Uit aller naam: H. G. DE KRIJGER—MADIOL IJmuiden, 31 juli 1960. Marconistraat 14. De begrafenis zal plaats hebben donderdag 4 augustus a.s. op de Westerbegraafplaats te IJmuiden, des na middags 3 uur. II-jarige beroepsopleiding voor meisjes met Gymnasium, HBS, MMS of MULO. Inschrijving geopend. Aanvang september Tevens is de inschr. geopend van de cursussen S STENO-TYPISTE - TYPISTE - TALEN BOEKHOUDEN - MIDDENST.DIPLOMA Prosp. op aanvrage Oude Gracht 71 Haarlem - Tel. 14517 INST. WOENSDAG 3 AUGUSTUS te 14.30 uur Entree f 0.75. kent men de zaak aan hel blad, waarin zij adverteert.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6