Horen en zien Een nacht op PANDA EN DE LIJFWACHTERS Dr. L. van Egeraat met televisie documentaires over Nederland DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Fotoreportages ter illustratie Kunstmatige inseminatie in Engeland afgeraden Eerste luchttaxi op Schiphol Internationaal congres van oriëntalisten in Moskou 7 joclio televisie AANKONDIGINGEN EN Kwalijk seizoen Het Huisvan Polet De radio geeft dinsdag T el evisieprogramma Regeringscommissie is er in meerderheid tegen AVRO stelt onderzoek commissie in De negen muzen MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 56. „Toe, geef mij die hoed," smeekte Palmer, „ik bied er een .eh .een stui ver voor. Een hele stuiver!" „Loop heen!" snauwde de eigenaar van de schiettent, ,,ik. ben geen marskramer. Wie een prijs uit mijn tent wil hebben, moet er om schieten. Dat heb ik al gezegd en daar blijf ik bij! Een kwartje per schot!" Palmer slikte even. „Een kwartje" mompelde hij geschokt, „vijf hele stui vers! En als ik mis, ben ik dat bedrag zomaar kwijt! Ik begrijp niet, hoe men zijn geld aan zoiets kan verkwisten!" „Laat Jut de lijfwacht het proberen," stelde Panda voor, „hij kan heel goed mikken". Dat vond Palmer een goed idee. „U mag gratis schieten," zei hij, zich tot Jut wendend, „ik betaal het zomaar voor U. Maareh zorg dan ook, dat U met één schot de prijs wint. Als u mist, kost het me nog eens vijf hele stuwers!" Die laatste opmerking prikkelde de mees- ter-lijfwacht. „Missen?" herhaalde hij, „ik kan niet missen, zelfs al zou ik willen Daar!" Onder het spreken richtte hij zijn geweer en schoot meteen .„In de roos!" riep de eigenaar van de schiettent. „Keu rig, meneer! U wint een eerste prijs!" En met deze woorden gaf hij Jut een kinderwagen. Er was nogal weinig van werkelijke be tekenis in de programmasamenstelling van de zaterdag- en de zondagavond. Weer om presenteerde de KRO zijn „Zaterdag avond-akkoorden". dat nog altijd vol vaart en pit toch min of meer afglijdt naar het andere programma, dat Jos van der Valk presenteert en dat „Piste" heet. Wij bedoe ïen dat het karakter van het variété, door de overwegende buitenlandse medewer king, sterk overweegt. Laat het op zichzelf dan amusant zijn, door de geringe Neder landse sfeer, krijgen we toch wel het ge voel, dat er wat te veel transfusie plaats vindt vanwege de vaderlandse bloedar moede in de amusementskunst. Men zou soms denken dat er een Eurovisie-uitzen ding bezig is. Of „De klucht van de koe" de t.v. kijkers voldoening heeft geschonken lijkt ons een tweede punt van twijfel. Er was behoorlijk in gecoupeerd, maar ons interesseert voor al het uitgangspunt: is zo'n stukje oud- Nederlandse klucht nu wel geschikt als t.v. spel en heeft de opvoering eigenlijk alleen maar anecdotische waarde. Welnu: naar onze mening was het laatste het geval. Men keek er even geïnteresseerd naar om snel vast te stellen dat de taal het grote struikelblok was voor het werkelijke ac tuele genieten om nog maar te zwijgen van de fantasieloze beeldregie van Luc van Gent, die een statische reproductie gaf van wat een levendig en boertig schilderstuk is. Zondagavond was de AVRO present met een even onbelangrijk programma van licht vertier dat ons een „Nieuwe Oogst" ople verde zonder enige opvallende persoonlijke prestatie en een Gene Kelly-show, waarin men vergeefs zocht naar werkelijk geïn spireerd talent. De zomer in de t.v. is door gaans een kwalijk seizoen. Dat was dit Weekeinde wel heel goed merkbaar. Beeldschermev De Nederlandse auteur Sybren Polet heeft destijds voor de experimentele to- needgroep „Test" een klein drama geschre ven, „Het Huis", waarin hij het leven van een mensenpaar van het romantische begin tot het onontkoombare einde verkort heeft weergegeven. De VARA zal dit werk uit zenden in haar televisieprogramma van donderdagavond 4 augustus, onder regie van Kees van Iersel, die het stuk destijds ook bij „Test" regisseerde. De twee rollen in het stuk worden vertolkt door Henk van Ulsen en Shireen Strooker, die het ook toen speelden. De VARA acht dit stuk niet geschikt voor jeugdige kijkers. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VFRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.80 Voor de kinderen. 8.40 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Hammond orgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mcded. of gram. 13.20 Prome- nade-ork. en omr.koor. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Zuid-Amerikaanse Indianen in de 20e eeuw, lezing. 15.00 Licht progr. 15.30 Van mens tot mens, lezing. 15.45 Kamcrmuz. 16.15 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Onze kinderen, nu, door •T. A. Aalbers, arts. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Journaal. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.45 De Nederlandse draf- en rensport, klankb. 21.15 Floriade, rep. en gevar. muz. 22.00 Holland Festival 1960: Sopr. en piano. 22.20 Gram. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en S.O.S.- ber. 22.45 De toverstaf van het woord, lezing. 22.55 Intern. Songfestival te Knokke. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de jeugd. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 10.35 Lichte muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. vooruit, lezing. 12.00 Middagklok- noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Gram. 14.00 Gram. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Het hoofdkwartier van Zijne Majesteit, hoorsp. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs ber. 17.45 Regeringsuitz.: Het volk aan de wissel meren leert Nederlands, door D. M. Jansen. 18.00 Pianospel. 18.20 Polit. praatje. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Brabants ork. 21.40 Gram. 22.00 Reportage van het Eucharistisch wereldcongres te München. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Omr.ork. en solist. 23.55—24.00 Nieuws. ERUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinbouwkron. 12.40 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz 14.00 Gevar. muz. 15.00 Gram. 15.35 Gram. 16.00 Koersen. 16.15 Gevarieerde muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Klarinet en piano. 17.40 Boekbespr. 18.10 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Syndikale kron. 20.00 Symf.orkest. 20.20 Interland zangfestival te Genève. 21.00 Omr.orkest en solist. 22 00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.40 Kamermuziek 22.55 -23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: Intem. agrarisch nieuws. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.30 ïnl. tot Der Barbier von Bagdad, praatje. Eurovisie: 20.30—22.45 Rep. uit Bregenz: Der Barbier von Bagdad, opera. De VARA-televisie zal, te beginnen op 5 oktober, een reeks programma's wijden aan de schoonheid en de toeristische mo gelijkheden van het eigen land. Deze pro gramma's zullen worden samengesteld en gepresenteerd door Dr. L. van Egeraat, die een vertrouwde figuur op het scherm is geioorden door zijn serie documentai res in woord en beeld over verscheidene vakantiegebieden in het buitenland. De re gie zal in handen zijn van Pier Tania. In de loop van het vorige seizoen von den samensteller en regisseur een vorm voor de Van Egeraat-uitzendingen. die bij deze nieuwe serie in grote trekken zal worden gehandhaafd. De tekst zal worden geïllustreerd met foto's. De VARA-televi sie gaf acht jonge fotografen opdracht, in de loop van deze zomer uitvoerige foto reportages te maken over de streken van Nederland xvaaraan Dr. van Egeraat zijn uitzendingen zal wijden. Iedere fotograaf tekent voor één afzonderlijke uitzending. Het is voor de eerste maal, dat de Ne derlandse televisie op zo uitvoerige schaal aandacht besteedt aan het steden- en land- schapsschoon van liet eigen land. Het is ook voor het eerst, dat een groep fotogra fen actief wordt betrokken bij de vorm geving van televisieprogramma's. De VA- RA-televisie bedoelt deze serie uitzendin gen dan ook niet in de laatste plaats als een manifestatie van het werk van de jonge garde der Nederlandse fotografie. Bij de voorbereiding werkt de VARA-tele- visie nauw samen met de Algemene Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer en de provinciale er. plaatselijke V.V.V.-instan- ties. De V.V.V.'s gaven de acht fotogra fen een aanvullende opdracht, waardoor zij na de uitzendingen de beschikking zul len krijgen over vele honderden foto's van Nederland, die kunnen worden ge bruikt voor verdere publicatie in binnen- en buitenland. Tijdens hun reportagerei- zen zullen de fotografen de gast zijn van de V.V.V.-instanties, die zoveel mogelijk met raad en daad behulpzaam zullen zijn. Excursie VARA-regisseur Pier Tania, die het ini tiatief nam voor deze operatie, zal zich bij het fotografie-tecnnische deel van de voorbereiding laten adviseren door de heer Bram Wisman, chef van de fotoredactie van één van onze grote dagbladen, die ook behulpzaam was bij de selectie van de acht fotografen. Deze week zullen de fotografen een excursie maken naar de televisiestudio's in Bussum, waar ze zich op de hoogte kunnen stellen van de bij zondere eisen waaraan voor televisie te gebruiken foto's moeten beantwoorden. Bij de foto's, die moeten dienen ter il lustratie van het betoog van Dr. Van Ege raat zal het accent liggen op de schoon heid van stad en land. De fotografen is gevraagd, daarnaast een aparte reporta ge te maken over de bedrijvigheid, de le vende mens in de streken die ze zullen bezoeken. De opdracht laat echter de fo tografen grote vrijheid, om hun eigen ar tistieke visie op Nederland te geven. LONDEN (Reuter) Het grootste deel van een door de Britse regering benoemde commissie, die een onderzoek moest instel len naar de kwestie van de kunstmatige inseminatie door een donor, heeft in een donderdag gepubliceerd verslag verklaard dat deze kunstmatige inseminatie „niet in het belang van de maatschappij is en dus moet worden afgeraden". Twee commissieleden zijn echter een andere mening toegedaan. Zij stellen dat deze kunstmatige inseminatie niet als een schandelijke praktijk moet worden be schouwd, als het huwelijk in kwestie sta biel is en als man, vrouw en donor zorg vuldig en op deskundige wijze zijn uitge kozen. De commissie is eensgezind van mening, dat kunstmatige inseminatie zon der toestemming van de echtgenoot een nieuwe echtscheidingsgrond dient te zijn en dat ongehuwde vrouwen niet voor kunstmatige inseminatie in aanmerking moeten komen. De zeven commissieleden, die zich tegen deze wijze van bevruchting kantten, voer den hiervoor een aantal redenen aan. Zo wezen zij op het gevaar voor emotionele moeilijkheden tussen man en vrouw bij toepassing van kunstmatige inseminatie en op de gevaren waaraan de kinderen, die op deze wijze zijn verwekt, kunnen blootstaan. Uit het verslag bleek voorts dat kunst matige inseminatie door een donor maar weinig wordt toegepast. In de afgelopen 20 jaar zijn er ongeveer 1.100 kinderen op deze wijze in Engeland geboren. In de in Hilversum gehouden vergade ring van het algemeen bestuur en de ge westelijke besturen van de Avro heeft de voorzitter met instemming van alle aan wezigen mededeling gedaan van het be sluit van het algemeen bestuur een com missie ad hoe te benoemen, die tot op dracht zal hebben een onderzoek in te stel len naar de bezwaren, door het zich noe mend „Actiecomité" jegens de AVRO en haar bestuurderen geuit. Voor het lidmaat schap van deze commissie zullen drie vooraanstaande AVRO-leden worden aan gezocht, niet behorend tot een der bestu ren van deze omroepvereniging, zo deelt de AVRO mee. De heer B. Groen, voorzitter van het „Actiecomité van AVRO-vrienden", heeft hierover de volgende verklaring verstrekt: „Het Actiecomité van AVRO-vrienden heeft kennis genomen van het besluit van het AVRO-bestuur. Ofschoon het Actieco mité gaarne tot overleg bereid is, spreekt het zijn verbazing uit over de wijze waar op de drie leden van deze commissie zul len worden gekozen. Het is het Actieco mité namelijk bekend dat deze benoeming geschiedt alleen op voordracht en aanbe veling, van het dagelijks bestuur van de AVRO. Daar de bezwaren van het Actie comité juist gericht zijn tegen het beleid van dit bestuur onder voorzitterschap van de heer Röell, geeft deze ongebruikelijke gang van zaken aanleiding tot ernstige twijfel aan de objectiviteit van dit onder zoek. Om een werkelijk onafhankelijk on derzoek te waarborgen, stelt het comité voor zelf eveneens drie kandidaten AVRO- leden aan te zoeken van deze commissie deel uit te maken. Tevens zal, met goed keuring van beide partijen, een terzake kundige deze commissie moeten leiden. Een man als bijvoorbeeld Willem Vogt zal voor alle AVRO-leden acceptabel zijn en hiervoor moeten worden aangezocht. Schenking. Ter nagedachtenis aan de heer A. Nijstad, die in mei van dit jaar is overleden, heeft Nijstad Antiquairs n.v. te Lochem aan de staat der Nederlanden ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amster dam ten geschenke aangeboden een acht hoekige, zeer decoratieve wijnkoeler van Delfts aardewerk, blauw beschilderd met 'n decor van vazen, bloemen en gestyleerde bladmotieven, gemerkt LVE (Lambertus van Eenhoorn, eind 17e eeuw). Staatssecre taris mr. Y. Scholten heeft zijn dank be tuigd aan de schenkster. Tijdens het internationale poliocongres dat in Kopenhagen is gehouden heeft een wanhopige Belgische vader zich tot de aanwezige deskundigen gewend om hen te vragen, of er geen gene zingsmogelijkheid is voor de ziekte, welke zijn zevenjarig zoontje Louis met de dood bedreigt. Het ventje lijdt aan een ziekte, waarbij zijn spieren verschrompelen. Een Belgische dokter heeft moeten verklaren, dat Louis nog maar enkele jaren te leven heeft. Enige aanwezigen op het congres heb ben het jongetje onderzocht en zij zijn tot de conclusie gekomen dat de ziekte tot staan kan worden gebracht. De spieren zouden zelfs versterkt kunnen worden. Op de foto zien ive vader Polinard met zijn dochtertje Christiane en de kleine Louis. 4445. Ze liepen samen ivat hier en daar en keken rond. Overal stonden mooie bloemen. Mooi, hè? zei Linnie. Ja, zei Koen. Heel wat leuker dan in dat vervelende xvarenhuis! Terwijl ze daar rondwandelen, begon de lucht te betrekken; er kwamen wolken voor de zon. En even later stak Koen z'n hand xtit. Het gaat regenen! zei hij. Ja, er begonnen al grote druppels te vallen. Er kwam een bui. Oei, we zullen nat worden! zei Linnie. Kom mee, zei Koen. Onder die^jrote paddestoel daar kunnen we schuilen! (Van onze Amsterdamse redacteur De luchttaxi heeft haar intrede op Schip hol gedaan. Een eenmotorige Cessna-182 staat gereed om de lucht in te gaan naar welke plaats men wil voor een tarief van 100 gulden per uur. De Ces na heeft 3 plaatsen en vliegt bijvoorbeeld voor 240 gulden naar Londen, lus 70 gulden per persoon en op ieder gewenst tijdstip. Het toestel is eigendom van het lucht vaartbedrijf, dat twee jaar geleden begon met een De Havilland Dove rondvluchten boven Amsterdam te maken. Die zomer maakten al 15000 schipholbezoekers ge bruik van de mogelijkheid, de hoofdstad uit de lucht te zien. Het bedrijf heeft nu een tweede toestel van dit type en boven dien twee dakota's, die hoofdzakelijk voor vrachtvervoer worden gebruikt. Er wordt onderhandeld over de aaokooo van een vier-motorige DC-6, die ruim twee en een half miljoen gulden zal kosten. De luchttaxi is de jongste telg van de vloot. Het toestelletje vliegt 300 kilometer per uur en kan afstanden tot 1200 kilo meter overbruggen. Het is uitgerust met boordradio en alle navigatiemiddelen die nodig zijn om bij mist of duisternis te kun nen landen. Mne heeft al vele aanvragen gekregen, meest van zakenmensen, voor wie de vertrektijden van de normale lijn- toestellen ongunstig zijn. Een Hagenaar heeft het toestel gereserveerd om samen men enkele vrienden naar Lapland te gaan voor een vis-vakantie. Naar men ver wacht zal de luchttaxi ook veel worden ge bruikt voor snel binnenlands vervoer. De klanten kunnen over het toestel en de pi loot beschikken zolang zij willen. Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 15) Aan het eind van de Sierpès niet ver van de Cam- pana, is een soort doodlopende steeg waar één van de oudste stierenvechterscafés is gevestigd. Daar gin gen wij zitten om een paar glazen manzanilla te drinken en er een kleinigheid bij te eten. Juan ver trouwde mij kennelijk niet verder dan hij mij zag. Ik probeerde hem in een betere stemming te bren gen door hem te vertellen hoe afgunstig ik op hem was, daar hij te Sevilla woonde, terwijl ik tot mijn spijt mijn geboorteplaats had moeten verlaten. Hij luisterde met strak gezicht naar mij en zei geen woord terug. Over zijn zuster durfde ik zelfs niet reppen en hij was tenslotte degene die over haar begon. Senor Moralès, waarom heb u mijn zuster en mij eigenlijk te eten gevraagd? Omdat ik dat leuk vond. Mijn antwoord bracht hem zichtbaar van de wijs. Een zo simpele uitleg had hij niet verwacht. In volle ernst zei hij: Ik begrijp u niet, senor. Ik moest hem eerst uitleggen wat er in mij was omgegaan toen ik Sevilla terugzag, met de Palma en het huis waar wij vroeger gewoond hadden. Ik vertelde hem, dat ik erg op zijn vader gesteld was geweest en ik gaf hem de verzekering dat die het heerlijk zou hebben gevonden als hij ons samen kon zien. Die opmerking trof eindelijk doel. Als elke An- dalusiër gaf Juan onmiddellijk koop als men hem met de hemel en de doden confronteerde. Ik had me in mijn hoofd gehaald dat u kwade be doelingen met mijn zuster had en dat stond me lang niet aan. Ik sp-ak zijn veronderstelling met alle tekenen van verontwaardiging tegen en ik meende wat ik zei. Maria was nu niet bepaald het soort meisje met wie je een avontuurtje begint. Dat zei ik ook tegen Juan. Hij kwam er van onder de indruk en bekende mij nu op zijn beurt dat zijn zuster alles was wat hij had. Hij hoopte natuurlijk dat zij een goede man zou vinden, en als het kon een man met een beetje geld, om eindelijk een streep te kunnen zetten onder de eeuwige misère waaraan zij beiden nu al jaren waren overgeleverd. Aan de andere kant wist hij niet wat hij zonder Maria zou moeten beginnen. Toen wij eindelijk opstapten omdat het tijd werd Ma ria te halen, waren Juan en ik de beste vrienden van de wereld geworden. Uit zijn vage verhalen en zijn ontwijkende antwoorden had ik opgemaakt dat de jon gen zijn pover inkomen inderdaad voor het grootste deel verdiende aan een zeer bescheiden opgezette zwarte handel. Ook knapte hij voor lieden die het beter hadden dan hij, nu en dan wel eens een kar weitje op. Hij had het overigens voor verstandiger gehouden mij niet aan de neus te hangen wat dat voor lieden waren en in welke kringen zij verkeer den. Hij was een levendige en nerveuze knaap, die Juan, en met zijn soepel lichaam leek hij mij het type van de Andalusiër, die in een tijd, waarin de hartstocht voor het voetballen, die voor de stieren gevechten nog slechts ten dele heeft verdrongen, van geen andere toekomst droomt dan die van een be roemd stierenvechter. Als ik ooit behoefte aan een medewerker mocht krijgen, meende ik er geen betere te kunnen kiezen dan de broer van Maria. Maria zelf verliet „Het Lam onzes Heren" juist ter wijl wij er voor de tweede keer aankwamen. Het deed haar kennelijk genoegen ons in eikaars gezel schap te zien. Ik nam hen mee naar hotel Christina dat in het park van dezelfde naam staat. Zij hadden zichtbaar nog nooit zoveel weelde ontmoet. Aanvanke lijk toonden zij zich sterk geremd. Zij waren zich al te zeer bewust van een omgeving, waarin zij gezien hun uiterlijk en manieren gevaar liepen de aandacht te trekken van meer bevoorrechte gasten. Maar de wijnsoorten van Rioja deden hun werk en geleidelijk veranderden de jongelui, die het uitstekend naar hun zin hadden. Ik bracht in hun gezelschap één van de plezierigste avonden van mijn leven door. Ik liep met hen mee tot aan de Palma. Ik noemde hen nu Maria en Juan. Mij waren ze uit ontzag voor mijn leeftijd don José blijven noemen. Zodra zij naar binnen waren gegaan en ik in de zoele en lichte nacht alleen op straat stond, voelde ik, hoe krachtig ik met alle vezelen van mijn bestaan aan dit land en aan deze stad was gehecht. Het verstand en de voorzich tigheid gaven mij de raad een taxi te zoeken om mij op de veiligste manier terug te laten brengen naar de plaza San Fernando. Waarom zou ik de moordenaars van Lajolette zo'n gemakkelijke kans aanbieden om mij uit de weg te ruimen? Maar mijn Spaanse trots belette mij toch mij te voegen naar de wil van een Canadese avonturier, en dat nog wel in mijn eigen land. Wel speet het me meer dan tevoren dat ik on gewapend was. Ik neuriede El Emigrante, dat ze in Hotel Christina hadden gezongen en sloeg de Regina in, waarna ik op de overdekte markt kwam. Daar wachtte mij de eerste schrik. Bij mijn nadering scho ten twee schimmen een portiek binnen. Ik ging lang zamer lopen en hield het midden van de rijweg. Het bleek een paartje te zijn, dat mij vermoedelijk voor een surveillerende agent had gehouden. De oude straatjes naar de kerk van de Heiland liet ik liggen. Via Larana bereikte ik de Campana en vandaar sloeg ik de Sierpès in, waarna ik op de plaza San Fran cisco uitkwam. Langs het stadhuis bereikte ik de plaza San Fernando. Ik was de veilige haven binnengelopen. Woensdag voor Palmpasen. De jongen die op mijn verdieping bediende, wekte mij door een roffel op de deur van mijn kamer te slaan. Voorzichtigheidshalve vroeg ik eerst wie er was voor ik de deur opendeed. Hij riep, dat er een telegram voor mij gekomen was en pas daarna opende ik de deur van de vesting op een kier. Ik begon wezenlijk wantrou wend te worden en ik was vastbesloten dit wantrouwen in de naaste toekomst niet meer te laten varen. Het telegram was verzonden door mijn „firma" in Parijs maar de lakonieke inhoud verried bij vluchtige lezing al mijn baas Cliff Anderson. De tekst luidde: Moralès Cecil-Oriënt Sevilla Spanje Pogingen op sporing cliënt voortzetten. Stop. Zenden nieuwe mon sters om transacties te bespoedigen. Stop. Bigeard. Het vervelende met Cliff is, dat hij zoveel prijs stelt op een bondige tekst, dat het hem ontgaat of hij al dan niet begrijpelijk is. Wat bedoelde hij in vredesnaam met die nieuwe monsters? Zeker, een buitenstaander, een vijand of een wildvreemde, die toevallig dit tele gram onder ogen kreeg, zou er geen touw aan vast kun nen knopen. Jammer was het, dat de man, voor wie het bestemd was er al evenmin iets van. begreep. En dat was een verdraaid onveilig gevoel. Het voornaamste was voor mij overigens, dat Cliff mij niet naar Washington terug riep. Wat de rest betreft zou ik maar afwachten. Ter wijl ik me stond te scheren begon ik opeens te grinni ken. Anderson kon zich mooi uitdrukken. Pogingen opsporing cliënt voortzetten! Ik had sterk de indruk, dat het in dit geval de cliënten waren die mij poogden op te sporen, geheel in afwijking van de bij de handel in zwang zijnde werkwijze. Overal elders ter wereld zou ik vermoedelijk tegen mijn rol van muis, waarop wat al te veel katten loerden, gereed voor de sprong, niet bestand zijn geweest. Het besef van mijn machteloos heid van het ogenblik gevoegd .bij een angst die maar al te begrijpelijk was, zou mij waarschijnlijk van kleur hebben doen verschieten en mij het leven met afkeer onder ogen hebben doen zien. Maar ik bevond mij te Sevilla en dat feit alleen stel de mij in staat te grinniken om Lajolette en zijn moor denaars, om het raadselachtig karakter van Anderson en de rebussen die hij mij uit Washington via Parijs toezond. Ja, ik was in Sevilla. En het was stralend weer. Ik had een afspraak met Maria van de Zoete Naam. En al het andere was van geen enkel belang. Die afspraak had ik te danken aan een moedig ogen blik, de vorige avond in hotel Christina. Juan had zich een ogenblik van de tafel verwijderd en ik had dadelijk gebruik gemaakt van de mij geboden kans. Maria., ik zou je morgen graag nog eens ontmoe ten. maar dan alleen.. Zij keek mij ontsteld aan en kreeg een kleur tot ach ter haar oren. Maar don José! Ja, ik heb je iets belangrijks te zeggen. Iets dat u mij niet kunt zeggen als mij broer erbij is? (Wordt vervolgd) Van 9 tot 16 augustus zal in het gebouw van de universiteit van Moskou, gelegen op de „Lenin-heuvelen" een groot, inter nationaal oriëntalistencongres worden ge houden. Het congres, dat om 10 uur 's morgens geopend wordt, staat onder voorzitterschap van prof. dr. B. G. Gafu- rov. Als vice-voorzitter treedt op de Rus sische sinoloog prof. dr. A. A. Guber. Se cretaris-generaal van het congres is prof. dr. I. M. Diakonov, een vooraanstaand Russisch Assyrioloog. In een onderhoud met het A.N.P. vertel de dr. A. A. Kampman, directeur van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden, die het congres in Mos kou zal bijwonen dat dit uit twintig sec ties zal bestaan, waarin de volgende on derwerpen behandeld zullen worden: Egyptologie, Assyriologie, Hethietologie, semietische talen, Byzantijnse studies, ge schiedenis der Arabische landen, Arabis- tiek, geschiedenis van Perzië en Afghanis tan, Iranistiek, geschiedenis van Centraal- Azië, Altaïsche studies, Turkologie, ge schiedenis van Turkije, Kaukasische stu dies, Indologie, Zuid-oost-Azië, Sinologie, Korea, geschiedenis van Mongolië, Japa- nologie en Afrikaanse studies. Bij de beschouwing van deze secties, zo vervolgde dr. Kampman valt het op, dat het door de Russische oriëntalisten geor ganiseerde congres voor de eerste maal secties heeft ingeschakeld voor de ge schiedenis der Arabische landen, Centraal Azië, Korea en Mongolië. Ook de sectie Afrikaanse studies met haar onderdeel Afrikaanse studies ten zuiden van de Sa hara trekt de aandacht. Uit dit alles blijkt dat de Russische oriëntalisten van mening zijn, dat grote waarde aan de bestudering van deze gebieden moet worden toege kend. Aangezien de Sovjet-Unie een groot aantal mohammedaanse inwoners telt, dat de Verenigde Centraal Aziatische Sovjet republieken bewoont, wordt de belangrijk ste excursie van het congres naar Rus sisch Centraal-Azië gehouden, waar een bezoek zal worden gebracht aan Samar kand (de stad van Timoer Lenk), Tasj- kent en Bukhara. Vryheidsprys. De Westduitse „Vrij heidsprijs" is toegekend aan de Britse auteur en journalist Victor Gollancz. Gol- lancz zal de onderscheiding op 21 septem ber ontvangen in de Paulskerk van Frank furt uit handen van bondspresident Hein- rich Lübke. De Vrijheidsprijs wordt elk iaar uitgereikt aan een litterator die bij zonder heeft bijgedragen aan de zaak van de vrede.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7