K.L.M. leed hoger verlies in de eerste helft van 1960 Bouw kernreactor te Petten wil niet vlotten De beurs Sterke stijging van bedrijfskosten De Sovjet-Unie bouwde de meeste woningen 't Hart verwacht betere resultaten in 1960 Kon.'Shell gaat in Midden-Amerika uitbreiden Staatsmijnen gaan fenol- fabriek bouwen Het concentratiebeleid van de Hoge Autoriteit Nederlandse tabak industrie ongerust SCHEEPVAARTBERICHTEN 8 Duitsland bovenaan in West-Europa Communistische landen gaan plannen coördineren Dow-Chemie al Cy als partner De bloemkoolexport Inschrijving op Iraaks olieproject JAARVERSLAG R.C.N. Radio-actieve neerslag is vorig jaar sterk gedaald E E G-tarief is te hoog Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nog meer ruilbeurzen voor verzamelaars MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 De K.L.M. boekte in de eerste helft van 1960 een verlies van 1 2,7 miljoen tegen 2,2 miljoen in de eerste helft van 1959. Voor de 12 maanden eindigende 30 juni 1960 was de winst op 14,9 miljoen echter groter dan die in de 12 maanden per ultimo. 30 juni 1959 van 13,1 miljoen, aldus bltfkt uit het K.L.M.-verslag over het eerste halfjaar van 1960. De groei van het vervoer was in het eerste halfjaar bevredigend. De produktie bedroeg 275,2 miljoen tkm of 13 percent meer dan vorig jaar. Overeen komstig de verwachtingen neemt het vervoer in de „economy"-klasse sterker toe dan in de andere klassen, terwijl voorts het aandeel van het vracht- en chartervervoer in het totale vervoer geleidelijk groter wordt. Daar voor deze vervoerscategorieën relatief lage tarieven gelden zjjn de vervoersinkomsten niet in gelijke mate met de omvang van het vervoer toegenomen. Van de in het eerste halfjaar uitgegeven voorbereidingskosten voor de nieuwe vlieg tuigen werd een bedrag van 7,5 miljoen in hoofdzaak opleidingskosten geacti veerd. De wijze waarop deze post zal worden afgeschreven zal nog nader worden be paald. Ondanks de bij de sprongsgewijze vlootuitbreiding sterk toegenomen bedrijfs kosten en de algemene loonsverhogingen in Nederland per 1 november 1959 en 1 april I960 de afschrijvingen namen toe met 17 percent, de overige bedrijfskosten met 9 percent is het saldo bedrijfsinkomsten en -kosten slechts in geringe mat? ongunstiger dan vorig jaar. De winst en verliesrekening geeft het volgende beeld (in miljoenen guldens): 6 mnd. eindigende 12 mnd. eindigende 30 juni 30 juni Bedrijfsinkomsten Afschrijvingen vliegend materiaal en overige Winst'verlies vóór belastingen en voorbereidingskosten Voorbereidingskosten nieuwe vliegtuigen Vrijgekomen uit de voorziening voor Winst/verlies 1960 252.2 18,9 1959 228,4 16,9 1960 532.5 38,7 1959 474,2 34,7 271.1 246,0 245.3 225,6 571,2 487,6 508,9 435,0 25,1 19,7 83,6 73,9 39,2 33,5 74,5 70,9 -14,1 4,7 —3,6 —13.8 +4,1 —1.4 9,1 6,1 —5,0 3.0 +4,8 —1,5 —13,0 —1,2 —11,1 —3,8 10,2 —6,4 6,3 -5,2 11,5 12,7 11,1 12,0 -2,7 —2,2 14.9 13,1 Winst/verlies in guldens per gewoon aandeel van f 100* 1,83 —1,51 10,28 +9,17 (De cijfers in dit verslag zijn voorlopig en niet door accountants gecontroleerd). Geplaatst gewone aandelenkapitaal in april 1959 verhoogd van 142, 9 miljoen tot 145,4 miljoen. Winst/verlies per aandeel berekend naar het gemiddeld aantal uitstaande aandelen. De Sovjet-Unie bouwde in 1959 de meeste woningen van alle Europese landen, name lijk 14.5 nieuwe woningen per 1000 inwo ners, zo.blijkt uit een overzicht van de V.N. West-Duitsland staat aan de top in West- Europa op dit gebied. Het vorig jaar wer den in West-Duitsland 10.5 nieuwe woon eenheden per 1000 inwoners gebouwd. Zweden was tweede met 9,4 nieuwe wo ningen per 1000 inwoners, Noorwegen der de met 7,5 Nederland vierde met 7,4 Frankrijk vijfde met 7,1 en Finland er Zwitserland zesde met 6.8. Aanmerkelijk lager ligt het gemiddelde in de overig; communistische landen van Oos'.-Europa. Tsecho-Slowakije bouwde 5 nieuwe wonin gen per duizend inwoners, Hongarije en Roemenië elk 4,7, Polen 4,5 en Oosc-Duits- land 2,8. Een bijeenkomst van de communistische raad van wederzijdse economische bijstand (Comecon) in Boedapest heeft een nauwere economische samenwerking tussen de com munistische landen aanbevolen, zo meldt het officiële Poolse persbureau PAP. De Sovjet-Unie en de communistische landen van Oost-Europa hebben besloten hun economische plannen op lange ter mijn gedurende een periode van twintig jaar, tot 1980, te coördineren, zo wordt ge zegd in het slotcommuniqué dat in Boeda pest is gepubliceerd. Deze Coördinatie zal geschieden door de organen van de Come con. Op óe conferentie, die vier dagen heeft geduurd, is ook een produktieverhoging van graan en veevoeder aanbevolen. De conferentie heeft besloten een permanente commissie in te stellen voor samenwerking bij het vreedzaam gebruik van atoom energie. De exploitatiewinst over 1959 van W. C. 't Hart en Zn. Instrumenten- en Apparaten fabriek n.v. heeft 276.488 bedragen. Na afschrijvingen ad 269.956, bedraagt het winstsaldo 6532. Dit zal in mindering werden gebracht op het verlies over 1958 ad 79.390. Zoa'ls bekend, wordt wederom geen dividend uitgekeerd. Het resultaat in het eerste halfjaar is nadelig beïnvloed door het tot aflevering komen van op drachten, die in 1958 tegen scherp concur rerende pijrzen moesten worden aangetrok ken. Het tweede halfjaar bracht een las tenverzwaring door een belangrijke loons verhoging. De gang van zaken in 1960 laat zich, zo wel wat de bedrijfsbezetting als de verdere perspectieven betreft, bevredigend aan zien. De directie verwacht een redelijk dividend over dit jaar te kunnen uitkeren. De orderportefeuille is goed gevuld: circa 1,9 miljoen tegenover circa ƒ800.000 tijdens het dieptepunt in 1958. Het bouw programma van de Starfighter-toestellen met bijbehorende gronduitrusting zal de Nederlandse industrie veel werk bezorgen De directie verwacht dat hieruit ook voor de vennootschap in de toekomst belang rijke opdrachten zullen voortvloeien in de jaren 1961-1964. Het aandelenkapitaal werd door een onderhandse plaatsing van aan delen a pari groot 100.000 gebracht op 1.510.000. De Koninklijke Shellgroep zal in El Sal vador, Honduras, Nicaragua en Costa Rica verkooporganisaties vestigen als onderdeel van het uilbreidingsprogramma voor Mid den-Amerika. Teneinde deze maatschappijen van pro- dukten te kunnen voorzien, zal in El Salva dor, ongeveer 80 km van de hoofdstad San Salvador, een raffinaderij worden gebouwd. Hiermede is een kapitaaluitgave van on geveer f 35 miljoen gemoeid. Met de bouw zal spoedig worden begonnen. Tot op heden was de Koninklijke Shell groep in drie Middenamerikaanse landen werkzaam, te weten in Guatemala, Brits- Honduras en Panama. (Van onze Limburgse correspondent) Zoals gemeld hebben de Staatsmijnen, die aanvankelijk een eigen fenol-fabriek hadden willen bouwen in Geleen, besloten met de Dow Chemical Company in zee te gaan, omdat zij daardoor verzekerd wer den van goedkopere fenol dan de eigen fabriek had kunnen produceren. Fenol, een grondstof voor de produktie van ca- prolactam, op haar beurt een grondstof voor synthetische garens, vezels en plas tics, zouden de Staatsmijnen gaan produ ceren op basis van benzeen, een grondstof waarover zy zelf de beschikking hebben. In de loop van 1959, toen de Staatsmij nen reeds hadden besloten in '60 met de bouw van de eigen fabriek te beginnen, bleek echter, dat ook de Dow Chemical Company voornemens was een fenolfa- briek binnen het gebied van de Euro- markt te stichten, op basis van tolueen, een aardolie-derivaat. Dit procédé bleek goedkoper dan het benzeen-procédé en de Staatsmijnen hebben toen geprobeerd het Dow-procédé te kopen. Maar daartoe bleek de Dow Chemical Company niet be reid; wel wilde zij met de Staatsmijnen samen een produktie-eenheid stichten aan de Nieuwe Waterweg te Rotterdam, waar de maatschappij en de Staatsmijnen reeds grond hadden gekocht. De staatsmijnen hebben het voor en te gen van deze samenwerking gedegen be studeerd en zijn tot de conclusie gekomen, dat de gezamenlijke produktie-eenheid, welke door een n.v., waarin de Staatsmij nen en de Dow Co. elk voor veertig miljoen gulden gaan participeren, geëx porteerd zou worden, voor hen meer voor- dan nadelen bood. Vooreerst krijgen de Staatsmijnen een voorkeursrecht van zes tig percent op de produktie van 't nieuwe bedrijf, waardoor de fenol-behoefte van de Staatsmijnen voorlopig wordt veilig ge steld. De rest van de produktie zal wor den geëxporteerd. Vervolgens zal de gro tere produktie-eenheid de fenol goedkoper kunnen produceren dan de kleinere, wel ke de Staatsmijnen van plan waren te bou wen. Om deze redenen vooral besloot de hoofddirectie met de Dow Chemical Com pany in zee te gaan, een besluit dat ge realiseerd kan worden, nu het parlement een daartoe nodig geworden wijziging in de Staatsmijnen-begroting voor 1960 heeft goedgekeurd. België en Luxemburg hebben bekend gemaakt dat zij met ingang van 3 augustus de invoer van bloemkool uit Frankrijk, West-Duitsland en Italië voorlopig niet meer zullen toestaan. Nederland mag nog wel bloemkool na 3 augustus naar deze landen exporteren, mits een minimumprijs in acht wordt genomen. Deze minimumprijs is vastgesteld op B frs 4,10 per stuk. Daalt de prijs van de bloemkool in ons land be neden dit niveau dan zal bij export naar België en Luxemburg een heffing betaald moeten worden. Noorwegen heeft, bekend gemaakt dat het de invoer van bloemkool tot nader order onbeperkt zal toestaan. In de groenteteèltgebieden van Noord- en Zuid-Holland rekent men in de komende week weer op toeneming van het aanbod van bloemkool. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft een uiteenzetting gegeven over haar beleid ten aanzien van enige concentra tie-aanvragen van Westduitse ondernemin gen, zulks in antivoord op vragen van de Westduitse christen-democratische afge vaardigde in het Europese Parlement., F. Burgbacher. Burgbacher had. een recent, besluit van de Hoge Autoriteitwaarbij een concentratiever zoek van de Dort- mund-Hörder Hüttenunion met de Hüt- tenwerke Siegerland werd ingewilligd, van harte toegejuicht. Hij meende echter dat dit besluit een vreemd licht wierp op de afwijzende houding die de Hoge Autoriteit had ingenomen ten aanzien van een con- centratieaanvrage van de August-Thyssen- Hütte met Phoenix-Rheinrohr. Burgbacher vroeg of de Hoge Autoriteit meende, toen het verzoek van de August- Thyssen-I-Iütte aanhangig was gemaakt, dat de mogelijkheid van een gemeen schappelijke beheersing van Siegerland door Dortmund-Hörder en August Thyssen te stuiten was door de enkele voorwaarde dat deze laatste haar minderheidspartici patie in Siegerland zou moeten vervreem den. De Hoge Autoriteit antwoordt hierop dat August-Thyssen en Dortmund-Hörder nooit uiting gegeven hebben aan het voor nemen om een gemeenschappelijke con trole op Siegerland uit te oefenen. Om de concentratie van August-Thyssen en Phoe nix Rheinrohr te vergemakkelijken, heeft August-Thyssen zelf voorgesteld om haar minderheidsparticipatie in het kapitaal van Siegerland te vervreemden. Bij het toestaan van de concentratie van Dort mund-Hörder heeft de Hoge Autoriteit er nog op gewezen dat. als gemeenschappelij ke controle op Siegerland zou worden in gesteld, opnieuw toestemming aan Luxem burg zou moeten worden gevraagd. Voorts verklaart de Hoge Autoriteit dat zij bij de beoordeling van elke belangrij ke concentratie-aanvrage rekening houdt met de uitbreidingsplannen van de be trokken ondernemingen, de marktpositie van alle produkten van de ondernemingen en de te verwachten ontwikkeling van de markt. Niet de landen, waarin de bij de concentraties betrokken ondernemingen zijn gevestigd, zijn van beslissend belang, doch de wijzigingen die als gevolg van de concentratie optreden in de concurrentie verhouding op de markt waar het groots te deel van de produkten wordt afgezet. Binnen enkele dagen zal Irak de inter nationale inschrijving openstellen voor de exploratie van olie in de territoriale wa teren van het land en in de Golf van Basra, zo heeft de premier, generaal Kas- sem, medegedeeld Op slechts 250 voet diepte ligt een onmetelijke rijkdom. Drie dagen na de revolutie in juli 1958, zo voegde de generaal hieraan toe, breidde Irak de territoriale wateren uit tot 12 zee mijlen. Bepaalde staten hebben protesten laten horen, maar wij zullen nog niet voor een deel van een haarbreedte van de rech ten van Irak en Arabië afstand doen. Kas- sem verklaarde tenslotte dat oliemaat schappijen ermee hadden ingestemd op 15 augustus onderhandelingen te beginnen. De door het Reactor Centrum Nederland in 1959 genieten radio-actieve neerslag, afkomstig van kernexplosies, Is in de eerste helft van verleden jaar sterk gedaald. De gemeten activiteit van grasmonsters daalde in één jaar tot 1/20, terwijl aan het einde van het jaar de uitkomsten zo laag waren dat aan de statistische waarde daarvan werd getwijfeld, aldus het verslag over 1959 van het Reactor Centrum Nederland. Ook in 1959 deden zich moeilijkheden voor bij de bouw van de reactorinstallatie in de duinen ten noorden van Petten. Doordat enige onderdelen, onder andere het reactor vat, opnieuw moeten worden gefabriceerd kan het kritisch worden van de installatie niet voor midden 1961 worden verwacht. Verwacht wordt, dat de aanschaffing van dc tweede reactor van het argonauttype de nadelige gevolgen van deze vertraging bij de installatie van de hoge flux reactor zal verminderen. Koninklijke Shellgroep Met. ingang van 1 augustus 1960 zal ir. J. C. G. Boot aftreden als lid van de raad van beheer van de Shell International Petroleum Company Ltd. Met. ingang van dezelfde datum is de heer Boot benoemd tot lid van de raad van beheer var. de Bataafse Internationale Petroleum Maat schappij n..v. De personeelsbezetting van het centrum te Petten bedroeg eind vorig jaar 114 man. Bij het R.C.N. werkten totaal 234 perso neelsleden, waarvan 51 behoorden tot de wetenschappelijke staf in Nederland en 16 tot die in Noorwegen. Enige 'medewerkers van het R.C.N. werden bij buitenlandse reactorcentra gedetacheerd. Door mede werking van de Stichting Kernvoortstu wing Koopvaardijschepen was het moge lijk een van hen bij het Amerikaanse Sa vannah-project", dat de bouw van het eer ste door kernenergie voortbewogen koop vaardijschip omvat, te detacheren. Op 30 juni 1959 kwam formeel een einde aan het bestaan van het Joint Establish ment for Nuclear Energy Research (Je- ner) te Kjeller, dat gedurende de afgelo pen 8 jaar de belichaming is geweest van de Noors-Nederlandse samenwerking op het gebied van de kernenergie. Hierdoor is echter geen einde gekomen aan deze samenwerking. De vijf projecten die in het kader van de samenwerking tussen R.C.N. en het In- stitutt for Atomenergi worden ondernomen omvatten onder meer 't onderzoek van be straalde splijtstoffen constructiematerialen en de neutronenfysica met de hoge flux reactor. Deze projecten zijn alle sterk ge bonden aan de hoge flux reactor en door de vertraging in de afbouw daarvan lo pen ze slechts langzaam aan. De groeiende financiële behoeften van het Centrum hebben er toe geleid, dat de staat het grootste deel der lasten op zich heeft genomen. Dit neemt niet weg, dat de financiering van de zijde van het bedrijfs- Belgische saneringsplan blijft uit De Westduitse christen-democraat Lenz heeft aan de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. gevraagd of zij van plan is maatregelen te nemen wegens het uitblijven van Belgische plannen voor sane ring van de Belgische mijnbouw. De Hoge Auto riteit heeft bij een vroegere beschikking de Bel gische regering verplicht om uiterlijk 1 mei van dit jaar met een saneringsplan te komen dat voor eind 1963 de Belgische kolenproduktie met 9.5 miljoen ton steenkool zal doen verminderen. Lenz stelt dat de Belgische regering nog steeds niet aan deze verplichting heeft voldaan. Aagtekerk 30 v. Le Havre n. Marseille. Aalsdijk 30 v. Priok n. Ko'nsichang. Aardijk 30 te Rotterdam. Abbekcrk 30 te Rotterdam. Acila 31 v. Sydney. 2/3 te Melbourne verwacht. Agamemnon 31 te Amsterdam. Alblasserdijk 1/3 te Houston. Alca 30 te Takoradi v. Calabar. Alcor 31 te Adelaide. Aldabi 30 v. Buenos Aires. 31 te Montevideo. Algol 29 v. Townsville, 1/3 te Sydney verwacht. Algorab 1/8 te Antwerpen. Alkmaar 30 dwars Ceylon n. Bombay. Almdijk 30 v. Durban, 31 te Lorenzo Marques. Almkerk 31 te Amsterdam. Alnati 31 tc Rotterdam. Ameland 1/8 v. Punta Cardon te Curasao verw. Amerskerk 30 550 m. z.w. Cocos eilanden n. Aden. Amsteldijk '31 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ar.golakust 30 v Freetown n. Dakar. Appingedijk 1/8 te Havana. Argos 1/8 te Algiers. Arnedijk 30 te Antwerpen. Asmidiske 30 te Norfolk verwacht v. Amsterdam. Attis 29 1535 m. z.w. Horta n. Rotterdam Atys 30 v. Amsterdam n. Thameshaven. Axeldijk 1/3 v .Coatzacoalcos te Tampico verw. Bali 30 v. Napels n. Genua. Batjan 1/8 te Savannah. Batu 30 v. Tjirebon te Semarang. Bawean 30 v. Mufattah, 31 te Damman. Bengkalis 1/8 te Singapore. Beninkust 31 te Freetown. Bonita 31 te New York. Bosco 30 v. Abadan n. Dubai. Breda 31 te Amsterdam. Calamares 31 v. Cortes n. New Orleans. Caltex Delft 30 120 m. o.n.o. Bahrein n. Mauritius. Caltex Delfzijl 31 te Norresundby. Calt. Eindhoven 30 335 m. o. Saigon n. Singapore. Caltex Gorinehem 1/8 te Fredericia. Camerounkust 31 te Abidjan. Castor 30 v. Malta n. Piraeus. Ceres 1/8 te Valparaiso. Charis 30 250 m. n.w. Kp. St. Anth. n. La Guaira. Chiron 31 te Curacao. Cinulia 29 360 m. n.o. Natal n. Durban. Cities Service Valley Forge 31 v. Suez n. Mena. Daphnis 29 v Paramaribo n. Amsterdam. Dinteldijk 30 v. Los Angeles n. San Francisco. Diogenes 2/8 te Ilo verwacht. Dongedijk 31 v. Los Angeles n. Cristobal. Eemland 31 te Rio de Janeiro verwacht. Elizabeth B 30 v. Antwerpen n. Donges. Esso Amsterdam 2/8 te Rotterdam verwacht. Esso Rotterdam 1/8 te Rotterdam. Fravizo 30 te Antwerpen. Friesland SSM verm. 30 v. Kyndbv n. Immingham. Gaasterkerk 30 te Hongkong v. Manilla. Garoet 30 et Brisbane verwacht v. Sydney. Giesscnkerk 30 v. Hamburg n. Bremen. Gooiland 30 v. Londen n. Curapao. Graveland 30 v. Salvador n. Ilheus. G'-ootekerk 30 dw. Finisterre n. Port Said. Guineekust 31 v. Hamburg n. Antwerpen. Haarlem 1/8 te Antwerpen. Hector 31 te Amsterdam. Hecuba 30 te St Lucia. Helicon 30 v. Georgetown n. Paramaribo. Hera 31 v. Ciudad Trujillo n. Port Au Prince. Hispania 30 v. Archangel n. Hull. Kolendrecht 30 900 m. w.n.w. Kp. Finist. n. Antw. H>dra 31 te Aruba. Ittersum 30 te Bremen. Japara 30 v. A'dam n. Marseille/Zuid-Afrika. Johannes Frans 31 v. Cristobal n. Philadelphia. Knbylia 30 te Anacortes. Kalinga 30 360 m. w. Glasgow n. Gothenburg. Kalydon 30 ten anker Niigata Kamperdijk 30 te Rotterdam. Kara 31 v. Rotterdam n. Dalnotter. Karachi 1/8 te Cristobal. Karakorum 30 te Kuwait. Karossa 30 v. Merauke n. Karimana. Kasimbar 30 v. Hollandia te Jarsoen. Katelysia 1/8 v. Perth Amboy n. Punta Cardon. Kelletia 31 te Lagos, 1/3 v. Lagos n. Curacao. Kenia pass. 1/8 Straatt Ormoesz n. Lora Marques. Kennemerland 30 v. Salvador n. Rio de Janeiro. Kermia 31 t.e Rotterdam. Kertosono 30 te Djakarta. Kinderdijk 1/3 te Antwerpen. Korendijk 1/3 to Norfolk. Korenia 30 v. Puerto La Cruz n. Willemstad. Krebsia 2/8 te Punta Cardon verwacht. Kreeft 31 te Virgo. Langkoeas pass. 30 Guardafui n. Suez. Larenberg pass. 30 San Salvador n. Cristobal. Lawak 31 te Kaapstad. Leeuwarden 31 te Laceiba. Lekkerkerk pass. 31 Wight n Port Said. Lelvkerk 30 te Hamburg verwacht v. Bremen. Lemsterkerk iass. 1/8 Ouessant n. Rotterdam. Leopoldskerk 30 door Straat Messina. Ltuvekerk pass. 1/8 Stromboli n. Port Said. Liberiakust 30 te Lagos. Limburg 30 v. Genua n. Livorno. Lir.dekerk 30 v. Rotterdam n. Basrah. Lissekerk 30 v Dubai 1/8 te Ummsaid verwacht. Leppersum 30 te Antwerpen v. Hamburg. I,utterkerk 1/8 t.e Suez. Maas 30 te Algiers verwacht v. Lissabon. Maaslloyd 31 v. Suezz n. Bombay. Madisonlloyd 30 te Bangkok. Marnelloyd 30 v. Port Angeles te Vancouver. Medon 30 te Rotterdam n. Bremen. Meiiskerk 30 v. Port. Said n. Genua. Merseylloyd 31 v. Houston te New Orleans. Merwede 31 te Dakar. Merweiloyd 31 te Rotterdam. Minos 30 v. Rotterdam n. Helsingborg. Modjokerto 30 v. Genua n. Port Said. Montferland 30 v. Amsterdam, 31 te Bremen. Muiderkerk 30 te Cochin verwacht. Munttoren 31 te Rotterdam. Musilloyd 29 v. Colombo n Djibouti. Naess Commander 31 te Mena. Naess Lion pass. 30 Little Quoin n Durban. Naess Tiger 30 v. Covonas n. New York. Naranio 31 v. Rotterdam n. Stockholm. Nieuwe Tonge 31 op St. Mary n. Montreal. Noordam 30 v. New York n. Rotterdam. Norinda 30 v. Port of Spain n. Port Sucre. Oberon 1/8 v. Santa Martha n. Cartagena. Oestkerk 30 te Sydney. Oranje 30 v. Piraeus n. Palmas (Mallorca). Oranjefontein 30 v. Durban. 1/8 te East-London. Oranje Nassau 29 v. Cowes Roads n. Barbados. Oranjestad 30 v. Point a Pitre n. Fort de France. Papendrecht pass. 30 K. St. Vine. n. Novorossisk. Parkhaven 31 te Bahia. Peperkust 30 v. Duala n. Rio Benito. P. G. Thulin pass. 30 Porto Rico n. New York. Polydorus 1/8 v. Manilla n. Shanghai. Prins der Nederl. 1/8 te La Guaira v. Curacao. Pruis Frederik Hendrik 30 te Emden v. Antw. Prins Johan Willem Friso 1/8 te Rotterdam. Prins Willem II 31 le Rotterdam. Prinses Irene 30 v. Rotterdam. 31 te Antwerpen. Purmerend 30 v. Abadan te Mena. Pygmalion 31 te Rotterdam n. Alexandrië. Rfempang 30 te Hamburg verwacht. Ridderkerk pass. 30 Finisterre n. Duinkerken. Roepat 30 v. Valencia n. Amsterdam. Rondo 29 te Bremen v. Rotterdam. Sarangan 30 v. Mombasa n Djibouti. Schie 30 v. Famagusta n. Iskenderun. Schiedijk 31 v. New York, 1/8 te Boston. Schielloyd 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Sliedrecht 31 v. Kingston n. Colon. Sloterdijk 30 te Antwerpen verw. v Rotterdam. Solon 30 te Puerto Cabello verw. v. Maracaibo. Stad Gouda 30 300 m. w. Bermuda n. Rio de Jan. Stad Maastricht 30 v. Wabana n. IJmuiden. Stad Schiedam 30 v. Tcrneuzen n. Narvik. Stanvac Sunda 30 v Buatan 31 te Tandjong Uban. Stentor 30 140 m. z. Kreta n. Alexandrië. Steven 30 v. Genua n. Sfax. Straat Clarence 31 v. Colombo n. Karachi. Straat Clement 1/8 v Melbourne n. Adelaide. Straat Cook 30 160 m. n.o. Adelaide n. Fremantle. Straat Malakka 29 v. East-London, 30 te Durban. Tegelberg 31 te Kaapstad. Teii-esias 30 te Avonmouth verwacht. Texelstroom 31 v. Hull te Amsterdam. Tjiluwah 30 v. Singapore n. Penang. Tjimentcng 30 v. East-London, 31 te P. Elisabeth, Tiipondok 31 te Mombasa. Triton 1/8 te Antwerpen. Towa 31 te Rotterdam Triton 30 te Hamburg n. Antwerpen. Tweelingen 30 te Narvik verwacht. Utrecht 1/8 v. Aden n. Perzische Golf. Van Cloon 30 te Mount Maunaganui verwacht. Van Linschoten 30 v. Lobito n. Walvisbaai. Van Neck 1/8 te Singapore. Van Riemsdijk 30 85 m n.n.o. K. Finist. n. R'dam Van Spilbergen 31 te Lagos. Vasum 31 v. Tripoli n. Thameshaven. Waal 30 v Amsterdam n. Trinidad. Weltevreden 29 v. Pt. Swettenham, 30 te Penang. Westerdam 30 v. Rotterdam n. New York. Westland 1/8 te Amsterdam. Wieldrecht 31 v El Palito n. New York. Wonosari 31 te Rotterdam. IJssel 30 v. Rotterdam n. Algiers. Zaankerk 30 v. Yokohama n. Shanghai. Zafra 30 v. Suez n. Mena. Zonnekerk 31 te Aden. KLEINE VAART Adine 30 v. Rotterdam n. Oporto. Alcetas 29 v. Haifa m.Oran. Aletta Johanna 30 Kiel gepass. n. Rochester Ank T 28 v. Zaandam te Sundsvall. Ardeas 29 v. IJmuiden n. Gothenburg. Argonaut 20 te Kingslynn v. Keret. Atlas 29 v. Aarhus n. Amsterdam. Bab T 29 v. Delfzijl n. Karskaer. Besevier 30 v. Holbaeck n. Haukipudas. Beyerland verm. 30 v. Rotterdam n. Boston. Birmingham verm. 30 v. Rotterdam n. Rochester. Brandaris 30 10 m. n. Goeree n. Amsterdam. Caland 30 te Dungeness te Gateshead. Carnissesingel verm. 30 v. Stavanger n. Sarpsborg. Cawi 30 30 m. n.o. Noordhindcr n. Amsterdam. Celebes 30 30 m. n.w. Hanstholm n. Kopenhagen. Con Brio 30 v. Brussel n. Kopenhagen. Cornelia B 3 30 te North Foreland n. Gibraltar. Corrie B 31 te Rotterdam verw. v. Billingham. Dita Smits 30 120 m. z.t Canarische eil. n. Londen. Eemsmond 30 v. Kopenhagen n. Karlsborg. Ella 30 20 m. n. Texel n. Antwerpen. Elsa 28 v. Kristinehamn te Mariestad. Emmapolder 30 150 m. z. Daedalusrif n. Assab. Fiducia 30 dwars Newarp n. Boston. Flevoland verm. 30 v. Harlingen n. Leith. Frans van Seumeren 30 100 m. o.n.o. Tyne naar Newcastle. Gaasterland verm. 30 v. Kingslynn n. Rotterdam. Gerry S 30 10 m. w. Beachyhead n. Rotterdam. Gersom 30 v. Kotka n. Southampton. Harm 30 v. Granton. Harry 30 20 m. n. Kp. d'Antifer n. Malmö. Hclemar H 30 v. IJmuiden te Korsoer. Hoogland verm. 30 v. Nordenham n. Kopenhagen Hoop 30 v. Kingslynn te Kaskinen. Ida Jacoba pass. 30 Noordhindcr n. Hamina. Inspecteur Mellema 27 v. Burea n. Londen. Jan Herman 30 te Swansea n. Amsterdam. Joost 28 Gothenburg gepass. n. Zaandam. Juno pass. 30 JE-5 v. IJmuiden n. Hamina. Kaap Falga 29 v. Sikea te IJsselmonde. Kastanjesingel verm. 30 v. Arklon n. Terneuzen. Konny M 30 20 m. w. Terschelling n. Immingham. Lindesingel verm. 30 v. Bayonne n. Southampton. Lijnbaansgracht 30 te Scheveningen. Maluca 30 v. Bayonne te Lowestoft verwacht. Manto 29 v. Amsterdam n. Aalborg. Marie Christine 30 35 m. n.w. H. v. Holl. n. Pernis. Martini 30 t.e Hernosand. Matthew verm. 30 v. Rotterdam n. Kiskealdy. Meidoorn verm. 30 v. Lissabon n. Oporto. Meidoornsingcl 30 te Bremerhaven. Merak 30 10 m. z. Terschell.bank n. Amsterdam. Michel Swcnden 30 dw. Kapelludcn n. Hull. Midsland 30 dwars Nearp v, Leith n. Rotterdam. Molensingel verm. 30 v. Cardiff n. Bordeaux. Nederland 30 te Norwich. Nero 28 v. Gdynia n. Amsterdam. Nieuwland verm. 30 v. Harlingen n. Goole. Paris 30 10 m. z.w. Hanstholm n. Amsterdam. Pasteursingel 30 v. Skicn te Oslo verwacht. Perregaux 30 85 m. n. Kp. Ortegal n. Rouen. Phecda 31 te Montevideo verwacht. Phidias 30 te Amsterdam n. Oran. Ponza 29 Kiel gepass. n. Karskaer. Regina Ida 30 70 m. n.n.o. Villano n. Glasgow. Robox 30 20 m. n. Finngrundet n. Rotterdam. Senang 30 60 m. z.z.w. Stavanger n. Nice. Soemba 30 v. Teignmouth te Antwerpen. Thaletas 29 80 m. n.n.w. Bougie n. Napels. Thuban verm. 30 v. Cardiff n. Helsinki. Tilly 28 v. Delfzijl n. Karskaer. Twin 30 10 m. o. Gjedserrif n. Zaandam. Unitas 30 50 m. w.z.w. Texel n. Mantyluoto. Urkersingel 30 v. Middlesbro te Ipswich. Veendam 30 v. Esbjerg. Vri j burgh 30 op Thames n. Londen. Westerdok 28 te Kingslynn v. Rotterdam. H'ickeburgh 30 170 m z.w. Ouess. n. Casablanca. Wilpo 28 v. Rotterdam n. Kalmar. Zuiderzee verm. 30 v. Par n. Rotterdam. SLEEPVAART Elbe 27 v. Bombay te Suez. Holland 29 350 m. w.n.w. Bermuda n. Wilmington. De Nederlandse kerftabakindustrie is in hoge mate ongerust over de huidige ont wikkeling in de Europese Economische Gemeenschap en zij zal met alle beschik bare middelen blijven ageren tegen het voorgenomen gemeenschappelijke douane tarief van de E.E.G. van 30 percent, aldus een verklaring die is uitgegeven door het secretariaat van de Vereniging Nederland se Kerftabakindustrie. Nu is gebleken dat ruwe tabak, als land- bouwprodukt, buiten de versneldë'uitvoe- ring van het E.E.G.-verdrag zal vallen, moet er ernstig rekening mee worden ge houden dat het buitentarief 30 percent zal gaan bedragen tegen circa tien percent thans. Indertijd is als gemeenschappelijk Bcnelux-standpunt ten aanzien van de versnelde uitvoering van het E.E.G.-ver drag verklaard dat de verlaging van het toekomstige buitentarief met 20 percent geaccepteerd kon worden als eerste stap in de goede richting, maar dat men zich alle rechten voorbehield om actie voor een verdere verlaging voor te zetten en te blij ven protesteren tegen een buiten tarief dat men zelfs op 24 percent nog onverant woord hoog achtte, aldus de verklaring. De Vereniging Nederlandse Kerftabak industrie verklaart voorts dat door de af braak der interne E.E.G.-tarieven de dis criminatie van de Benelux-landen ver scherpt is. Op 1 juli is een tweede tarief verlaging van tien percent van kracht ge worden. Van Nederlandse ambtelijke zijde heeft men zich herhaaldelijk tegen deze t.weede verlaging uitgesproken, zolang Frankrijk en Italië hun invoerbepalingen niet zouden hebben aangepast aan de be palingen van het E.E.G.-verdrag en Duits land geen invoercontingent had vastge steld waarvoor Benelux-tarieven zouden gelden. Dit is niet gebeurd, aldus de verklaring. Wel hebben Italië en in mindere mate ook Frankrijk eerste stappen gedaan voor openstelling van hun markten voor kerf- tabakprodukten uit de andere E.E.G.-lan- den, maar daarmee is aan de gestelde voor waarden nog niet voldaan. Uitbreiding PAF Binnenkort zal de DAF beginnen met uitbrei ding van het bedrijf langs de Geldropseweg. Oostelijk van de proefbaan wordt een fabriekshal met een oppervlakte van 10.000 vierkante meter gebouwd voor de produktie van zware typen tankwagens, aanhangwagens en dergelijke, waar voor de DAF aanhangwagenfabriek aan de Burghtstraat in Eindhoven niet geheel voldoende ruimte biedt. Het ligt in de bedoeling het bedrijf aan de Burghtstraat straks in te stellen op de vervaardiging van lichtere produkten. Mij b eb De directie van de Maatschappij tot Belegging en Beheer Mijbeb n.v. deelt mede, dat de waarde van de effectenportefeuille inclusief de voor be legging beschikbare liquiditeit per 30 juni 1960 c.a. 14.530.000 bedroeg tegen 13.445.717.28 per 31 december 1959. Het bezit aan onroerend goed is ongewijzigd gebleven. Door uitkering van 10 pet. in aandelen ten laste van het. agio is het ge plaatste gewone kapitaal gestegen van 2.486.500 per 31 december 1959 tot 2.735.100. Korter werken Het Sovjet nieuwsagentschap Tass heeft giste ren een artikel geciteerd uit de ..Komsomoslkajao Prawda". Hierin werd gesteld dat voor het einde van dit jaar 53 miljoen werkers in de Sov.iet- Lnie de zevcnurige werkdag zullen kennen. On geveer zes miljoen mensen zullen omstreeks die tijd slechts zes of vier uren per dag behoeven te werken. De gemiddelde werkweek zal dan 41 uren tellen. Engeland schaft de farthing af De farthing de kleinste munt in Engeland is vandaag afgeschaft. Deze munt heeft een waar de van slechts een kwart penny, maar kost een halve penny om te worden geslagen. Sedert 1956 ziir. er geen farthings meer geslagen, maar er zijn nog bijna 200 miljoen in omloop. Ongeveer 475 miljoen farthings zijn uit de circulatie verdwenen. Scheepswerven in Indonesië Vrijdag heeft Polen aan Indonesië het motor schip Ramutan overgedragen als eerste van de 24 schepen die aan Indonesië worden geleverd op Pools crediet, zo meldt radio Indonesië. Voorts werd gemeld dat voorbereidingen voor de bouw van vier scheepswerven door Polen in Indonesië het stadium van technische verwezenlijking heb ben bereikt. De werven komen in Padang. Sura- baja, Makassar en Ceram. De bouw zal volgend iaar beginnen en zal in 18 maanden worden vol tooid. leven nog steeds van betekenis is voor het R.C.N. In 1959 kwam het aantal onder nemingen. dat aan het R.C.N. contribu eert, op 53. In het verslagjaar is het R.C.N. in toe nemende mate betrokken bij de interna tionale inspanningen op kernenergetisch gebied. Voor het centrum is de tenuitvoer legging van het programma voor onder zoek en onderwijs van de Euratoom van bijzonder belang. De exploitatielasten over het verslag jaar bedroegen bijna vijf miljoen gulden. Van de niet gedekte exploitatielasten ad 4,7 miljoen komen 3,5 miljoen voor rekening van de staat. De n.v. Kema en het bedrijfsleven hebben tezamen bijna 1,2 miljoen bijgedragen. In totaal bedroe gen de kosten van de samenwerking met het I.F.A. in Noorwegen 766.000. De exploitatielasten in het verslagjaar waren ruim een miljoen gulden lager dan was begroot. Voor 1960 is een bedrag van 7.450.000 begroot. Voor de jaren na 1960 geldt, dat de lasten nog aanzienlijk zullen toenemen, doordat de splijtstof kosten voor de dan in gebruik zijnde hoge flux-reactor belangrijk zijn. Rekening houdend met een toekomstige bijdrage van 350.000 dol lar van de U.S. Atomic Energy Commis sion in de bouwkosten van de hoge flux reactor, was voor het reactorcentrum in Petten ruim 23 miljoen beschikbaar. De regering heeft een bedrag van 14 mil joen verstrekt, zodat de stichting thans een kapitaal van 43 miljoen ter beschikking staat. Hiervan is ongeveer 37,- miljoen voor het centrum in Petten beschikbaar. In de loop van 1959 is echter gebleken, dat dit bedrag niet voldoende zal zijn. De ruilbeurs voor verzamelaars, die vo rige week donderdag in het jeugdgebouw Het Baken is gehouden, is een groot succes geworden. De Haarlemse Raad voor de Jeugd bereiken vele verzoeken om in de resterende vakantieweken nogmaals een ruilbeurs te organiseren. Meegedeeld kan worden dat op donderdag 4 augustus in het clubhuis van de speeltuin „Kindervreugd" n de Godfried van Bouillonstraat in Haarlem-Oost en op maandag 8 augustus in het clubhuis van de speeltuin „D.V.S." aan de Vondelweg in Haarlem-Noord ruilbeur zen gehouden zullen worden. Deze zijn zo wel voor kinderen als volwassenen toe gankelijk. De beurzen zijn geopend van 14 tot 17 uur. VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U542—544 gl 541 Kon. Olief 131.60-132.40 131.90 Philips 1251—1256 gl 1252 Unilever 908912 gl 907 Hoogovens 783788 gl 783 Amsterd'. Bank 362 Ned. Handel Mij. 293 Rotterd. Bank 367»/2 Twentsche Bank. 284 A.K.U 539 Albert Heijn 425 Amstel Bier 478 Billiton Mij. II 453 Bols 584 Bührmann Papier 490 Deli Mij f 188,90 Dordtsche Olie 613 Fokker 430 Y-i Heineken's 660 Hoogenbosch Sch. 280 781 H.V.A 155 584 )A Ketjen 465>/2 K.L.M f 105,20 Kon. Ned. Zout 940 Kon. Olie f 128,— Müller Nat. Bezit 432 Nederl. Ford 605 Ned. Gist- en Sp. 410 Ned. Kabelfabr... 593 Philips Gem. Bez. 1224'/2 Philips Pref 320 A'dam Rubber. 109 Sikkens Groep 847 Stokvis R.S 248 Thomassen Dr, 685 Unilever 905 Van Berkel's Pat. 320 Van Gelder Pap. 311 Van der Heem 304 Ver. Machinefabr. 243</2 Wessanen 300 Wilton Fijenoord 205% Zw anenberg-Org. 749 Interunie f 209.50 f 232.50 f 504,— Ver. Bezit v. 1394 f 132,— H.A.L 137 K.N.S.M 180'/2 N. Scheepv. Unie 143 Ommeren v 270 Stoomv. Mij. Ned. 164 Anaconda 49' h Kennecott Copper 76% Aluminium Ltd. 30 Bethlehem Steel. 441/,,, U.S. Steel 79% Republic Steel 61 American Motors 227/,„ General Motors 43»/, Cities Service 401»/,. Shell Oil 62% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 8