Senatoren vragen opheldering over dreigement der regering Rusland wil top-overleg in de U NO-Assemblee IJ.V.V. Stormvogels HET WEER V.S.V. Met kip minder mans Morgen verkiezing voor Eerste Kamer „Eventueel zal men die ene minister dan maar moeten laten vallen Gezamenlijk plan van NSF en CSP voor de toto Juli was te koud en te nat Tegenzet na Amerikaans verzoek om zitting van ontwapeningscommissie Interpol achterhaalde antisemiet Ludwig Zind Duitse jongelui gaan „iets goedmaken" DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 45e JAARGANG NUMMER 227 éee MORRIS"êefore ifoirêuif! UNO-tje in Elisabeth stad Het woord is aan Weinig verandering Aan het strand In de krant van heden: DE BEKNOTTING VAN DE SPORTTOTO Saeb Salam premier van Libanon Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. |j 1 e§ sap m Jf *B "B® BB^ *if" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. l i g|gj| jg jjlssSll |j 1 jF Fji ®l 1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Jgg hliaifTa Jfg JL A franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389, na kantooruren o080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVER W IJ K EN OMGEVING .IJmUlder Courant Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. j j Advertentietaneven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een plan voorleggen met betrekking tot de or ganisatie van de toekomstige nationale to- talisator waarover, zo kunnen beide orga nisaties zeer tot hun genoegen meedelen, in principe overeenstemming is bereikt: ook voor zover het betreft de verdeling der gelden en de bestuurssamenstelling. Door beide organisaties wordt vertrouwd op een hechte samenwerking in het belang van de sport en van de organisaties op het gebied van maatschappelijk werk, ge zondheidszorg en cultuur, zowel nationaal als internationaal. Advertentie BARTELJÖRISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SEIZOEN-OPRUIMING Morgen zullen de leden van de Provinci ale Staten van Zuid-Holland, Groningen, Drente, Overijsel en Gelderland de ver kiezing houden voor de Eerste Kamer. Om de drie jaar treedt de helft van het aantal Eerste Kamerleden af. Dit jaar zijn er dat 37. Hun opvolgers moeten wor den aangewezen door de groepen II (Gro ningen, Drente, Gelderland en Overijsel) en IV Zuid-Holland). Groep II kiest 19 en groep IV kiest 18 leden. Van de 37 aftredende Kamerleden beho ren er 12 tot de P.v.d.A., 8 tot de K.V.P., 5 tot de A.R.. 5 tot de C.H.U., 4 tot de V.V.D., 2 tot de C.PN. en 1 tot de SG.P. Uit de kandidaten blijkt dat een zestal thans zittende senatoren de arbeid aan het Binnenhof zullen staken. Plet zijn de heren ïr. C. Staf (C.H.U.), H. Oosterhuis (P.v.d.A.), H. J. de Dreu (P.v.d.A.), mr. A. Anema (A R P.), Dr. B. S. Polak (C.P.N.) en mevrouw J. A. A. LuijckxSleijfer (K.V.P.). De verklaring die de minister van Justitie tijdens de openbare beraadslaging in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet heeft afgelegd, namelijk dat „een verwerping van dit wetsontwerp tot een zodanige constellatie zal voeren, dat binnen afzienbare tijd een gespannen politieke situatie zal ontstaan", is ondoorzichtig, ongemotiveerd en niet indrukwekkend. Dat is, blijkens het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor dit wetsontwerp, de mening van sommige Senatoren. Dezen zouden gaarne vernemen, welke gedachtengangen, feiten of bijzondere kennis der ver houdingen binnen het kabinet, aan de bedoelde voorspelling van genoemde bewindsman ten grondslag liggen. Deze zelfde leden achtten het, gesteld dat het wetsontwerp in de Eerste Kamer zou worden verworpen, weinig aanneme lijk, dat enige bewindsman over een pe riode van langere duur een beleid zou kunnen voeren, dat aan een of meer toto's minder vrijheid zou geven dan in de praktijk thans bestaat. Eventueel aftreden van een minister zou dan wel moeten wor den aanvaard. Deze leden achtten het voorts niet waarschijnlijk, dat de protes tants-christelijke fracties in de beide Ka mers zich gedurende lange tijd aan een politieke samenwerking als thans bestaat, zouden onttrekken indien voor 't totopro bleem een oplossing zou zijn gevonden, die wel overeenstemt met het rechtsgevoel van de meerderheid van het Nederlandse volk, maar niet met hun (prot. christelij ke) denkbeelden. De maximumprijzen Vele andere leden, zo zegt het verslag voorts, betreurden het ten zeerste dat de meerderheid van de Tweede Kamer de re gering op het stuk van de nu voorgestel de maximumprijs was gevolgd. Indien die meerderheid zich tegen zulk een beperking zou hebben uitgesproken, was te verwach- Deze foto ontvingen wij van onze reis- redacteur uit Katanga: de Kongolese ertsprovincie die zich onder premier Tsjombe onafhankelijk heeft verklaard en geen UNO-troepen op haar grond gebied toil toelaten. Neder jongetjes spelen UNÖ-tje in Elisabethstad. ten geweest dat de minister het wetsont werp zou hebben ingetrokken. Indien de minister dan een vergunningenbeleid zou zijn gaan voeren met een beperking als juist door de Kamer was afgewezen, dan zou toch door middel van de normale par lementaire controle de bewindsman op het onjuiste van een zodanig beleid kunnen worden gewezen, is de mening van deze leden. Sommige leden, zo zegt het voorlopig verslag verder, hadden ernstige bezwaren tegen het verlenen van een monopoliepo sitie aan een totalisatorstichting. Vele an dere leden zouden gaarne vernemen, of het de regering thans bekend is, welk standpunt de in het Comité Sportprijsvra- gen vertegenwoordigde liefdadige instel lingen innemen, zowel ten aanzien van het systeem van twee sporttoto's als van de mogelijkheid tot het uitreiken van twee poolformulieren binnen één toto-oi-ganisa- tie. Dezelfde leden zouden gaarne verne men of de regering thans inlichtingen kan verstrekken over de bestuurssamenstel ling van de organisatie, welke de vergun ning zal verkrijgen, alsmede over de wij ze, waarop zal worden beslist over de ver deling van de netto-opbrengsten. Welk de partement, zo vroegen zij, zal toezicht houden op die verdeling en te dezer zake voorwaarden stellen? Voorts stelden deze leden de vraag, of de minister van Justitie het tot dusverre gehanteerde onkostenpercentage van de bruto-opbrengst dat tot nu toe 40 bedraagt, denkt te kunnen handhaven. Zo ja, zullen tot deze onkosten ook worden gerekend de A.s. woensdag 3 augustus gelegenheid tot afhalen leden- en donateurskaarten van 1921 uur in de grote zaal van Hotel Kennemerhof, Kennemerlaan 116-118, IJmui- den. HET BESTUUR Fried rich Nietzsche: In iedere echte man is een kind ver borgen, dat wil spelen. Verwachting tot morgenavond: In het uiterste noorden van het land zwaar bewolkt met kans op enige regen. Elders opkla ringen en hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit 'westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen vrij goed strandweer met nog een kleine buienkans, maar ook zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Temperatuur in de middag ongeveer 20 gr. Zeewa ter 18 gr. Vooruitzichten: nog geen stabiel strandweer, maar wel zonnige perioden. Woensdag en donderdag a.s. van 79 u. 's avonds wederom gelegenheid tot het aanvragen van lidmaatschapskaarten in DU COMMERCE. Marktplein. Wij wijzen er op dat aan het terrein en bij de secretaris thuis beslist geen kaarten kunnen worden afgegeven. Dit geldt ook voor jeugd- en commissie leden. pag. Weerrapporten 1} 2 Uit het binnenland2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Agenda van IJ mond en Haarlem 4 Uit stad en omgeving 4, 6 Feuilleton 5 Horen en Zien5 Kunst 5 Beeldverhalen 5 Uit de Vishal en op zee6 Economisch nieuws7 Beurs Scheepsberichten 7 Sport 9 Dit nummer bestaat uit tien pagina's De Nederlandse Sportfederatie en het Comité Sport-prijsvragen zullen onder het voorbehoud dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal het ontwerp tot wijziging van de loterijwet aanvaardt gezamen lijk aan de minister van Justitie en van BEIROET (AFP) Saeb Salam heeft een nieuw Libanees kabinet gevormd. Sa lam zelf is premier en minister van Bin nenlandse Zaken. (Van onze weerkundige medewerker) Deze zomer wekt herinneringen op aan de zomers van 1954, 1956 en 1957 die ook koel bleven en veel regen brachten. Het is deze eeuw in juli nog maar vijf maal voorgekomen dat er in die maand geen enkele zomerse dag (warmer dan 25 gr. C.) genoteerd kon worden. De depres sies schijnen een vaste dienstregeling te hebben want het aantal droge dagen van de laatste vijf weken, over het gehele land, is op lal van plaatsen op de vinger van één hand te tellen. In de Bilt werden 137 uren (tegen normaal 206) zonneschijn ge teld. Op twee na waren alle julidagen kouder dan normaal. Over het algemeen viel in het. westen van ons land minder regen dan elders. Het kustgebied komt er tot nu toe deze zomer met de regenval nog het beste af. Normaal valt er in juli in onze omgeving 68 mm regen. Van onze waarnemers ont vingen wij de volgende opgaven: Haarlem 110, Vijfhuizen 107, Schiphol 86, IJmuiden 78, Zaandam 102, Zandvoort 78, Noordwijk 80 mm. Op enkele plaatsen aan de Lauwerszee werd echter 170 mm regen gemeten! ROME (UPI) In Italië, waar men poogt steeds meer kip aan de markt te brengen, is enige verwarring ontstaan door een aantal krantenberichten, waarin wordt verklaard dat de hormoonpreparaten, waarmee kippen worden behandeld, scha delijk zijn. De Italianen willen kippen fokken, die veel mals vlees hebben. Zij gebruiken daarbij hormoonpreparaten, die de man nelijke gesiachtselementen onderdrukken. „Deze preparaten", zo waarschuwde een krant enkele weken terug, „kunnen op mannen die het behandelde kippevlees eten dezelfde invloed hebben." Dit was de knuppel in het hoenderhok. Verbijsterde Italiaanse mannen weiger den nog kip te eten en ijlden naar hun dokters. Nu zien de artsen geen gevaren. Maar de publicisten die a hadden geschreven, schrijven nu ook b. „Wij worden door de kippen vergiftigd" is hun stramien. „Kippevlees is goed, lichtverteerbaar, voedzaam en (met hoofdletters) gezond", staat te lezen op de aanplakbiljetten die de kipindustrie laat verspreiden. Vele poeliers annonceren, dat zij alleen vlees verkopen van kippen, die niet met hormoonpreparaten, maar alleen met chi rurgische ingreepjes behandeld zijn. Inmiddels loopt de afzet van kippevlees aanzienlijk terug, omdat in hun eer getaste mannen het vertikken kip te eten. Zij laten zich niet gemakkelijk over tuigen. De kippetelers gaan erover confereren. Ze zijn van plan veel geld uit te geven om de vrees geheel weg te nemen. Advertentie vergoedingen, die de sportclubs tot op he den ontvangen voor hun bemoeiingen ter zake van het uitreiken en in ontvangst ne men van de poolformulieren? Is het waar aldus nog steeds deze leden dat die vergoedingen thans niet ten laste van de onkosten, maar ten laste van de netto opbrengst worden gebracht? In het Voorlopig Verslag wordt voorts gesteld, dat deze leden uit hetgeen bij de openbare beraadslaging in de Tweede Ka mer over dit wetsontwerp naar voren ge bracht was over de prijsvragen in dagbla den, geen duidelijk beeld hadden gekre gen van het te voeren vergunningenbe leid op dit gebied. Daarom wordt de vraag gesteld of de regering thans mede delingen daaromtrent kan doen en kan aangeven welke categorieën van bestaan de loterijen na de totstandkoming van de voorgestelde regeling anders zullen wor den behandeld dan in het verleden. Ten slotte stelden deze leden de vraag of de minister van Justitie kennis heeft genomen van de openingsrede van prof. mr. G. de Grooth ter gelegenheid van de jongste vergadering van de Nederlandse Juristenvereniging en of de minister van oordeel is dat de weergave van de voor geschiedenis van het onderhavige wetsont werp in die rede juist is. Advertentie NEW YORK (Reuter) De Sovjet Unie heeft maandag aangedrongen op het hou den van een topconferentie in de Algeme ne Vergadering van de UNO, als de bes te methode om een oplossing te vinden voor het moeilijke probleem van ontwape ning. Tegelijkertijd wees de Sovjet-Unie een voorstel tot het bijeenroepen, in de loop van deze maand, van de uit 82 leden bestaande ontwapeningscommissie van de UNO van de hand. In een brief aan de voorzitter van deze ontwapeningscommissie, de Mexicaan dr. Luis Padillo Nervo, verklaarde de Sovjet- Unie, dat de Algemene Vergadering het beste forum is voor het ter hand nemen van het ontwapeningsvraag'stuk. „De Sovjet-regering meent", aldus de brief, „dat de persoonlijke deelneming van de regeringshoofden der leden-landen van de UNO aan de bespreking van het ontwapeningsvraagstuk in de algemene vergadering het beste aan dit doel zal be antwoorden". De deelneming van de rege ringshoofden, „in het bijzonder van de landen die de grootste militaire macht be zitten" zou in hoge mate bijdragen tot een succesvolle bespreking van de ontwape ning, „alsmede van enig belangrijk poli tiek geschilpunt". Met betrekking tot het bijeenroepen van de ontwapeningscommissie (als voor lopige datum was 15 augustus voorgesteld) verklaart de Sovjet-Unie van mening te zijn dat dit „de situatie slechts zou kunnen verergeren en een belemmering zou kun nen zijn voor de vruchtbare bespreking van deze uiterst belangrijke aangelegen heid op de aanstaande zitting van de Alge mene Vergadering." Volgens welingelichte kringen uit de na bije omgeving van de Russische UNO-de- legatie zou de Sovjet-Unie de ontwape- nings-commissie boycotten, als zij bijeen mocht worden geroepen. „Er bestaat geen twijfel over ons standpunt", aldus deze kringen. „En wij zijn niet tot enigerlei compromis bereid". Als de Sovjet-Unie niet aan de vergade ring der ontwapeningscommissie deelneemt wordt in kringen der UNO aangenomen, dat ook de andere landen van het commu nistische blok weg zullen blijven. Het is nog niet bekend hoe het standpunt van sommige neutrale landen zal zijn, maar vroeger stelden zij zich op het standpunt, dat het geen zin heeft de besprekingen voort te zetten bij afwezigheid van een dei- grote mogendheden. De Verenigde Staten hadden om bijeen roeping van de ontwapenings-commissie verzocht, ter bespreking van het misluk ken der ontwapeningsconferentie in Genève tussen Oost en West in juni door het weg lopen der Sovjet-delegatie. Volgens diplomatieke waarnemers in Washington lijkt het niet waarschijnlijk, dat president Eisenhower het Russische voorstel tot het houden van een topconfe rentie over de ontwapening in de Algeme ne Vergadering der UNO zal aannemen. De huidige stand der Amerikaans-Russi sche betrekkingen en Kroesjtsjev's jongste persoonlijke aanvallen op de president zouden, aldus deze waarnemers, al vol doende zijn om de president ervan te weerhouden op de Russische voorstellen in te gaan. Bovendien zou de Amerikaanse regering waarschijnlijk de mogelijkheid van de komst naar New York van Kroesjtsjev tot bijwoning van de Assemblee midden in de verkiezingscampagne bijna met gevoelens van afgrijzen beschouwen. De Canadese premier, Diefenbaker, ver klaarde dat de Sovjet-Unie eerst haar goe de wil ten aanzien van de ontwapening moet tonen voordat men ertoe kan over gaan haar voorstel voor een topconferen tie binnen de UNO-Assemblee ernstig te bestuderen. Ook in Londen gelooft men niet dat er een schijn van kans is om Kroesjtsjevs nieuwste voorstel te verwezenlijken vóór de Amerikaanse presidentsverkiezingen. NAPELS (Reuter) Op verzoek van Interpol heeft de politie van Napels de Westduitse leraar Ludwig Zind gearres teerd toen hij op het punt stond op de boot naar Tripoli te stappen. Zind is in de Bondrepubliek wegens antisemitisme tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zind reisde op een paspoort voor staten- lozen van de Verenigde Arabische Repu bliek. Onlangs heeft hij een bezoek aan West-Duitsland gebracht. Hij keerde via Napels terug naar Tripoli waar hij hoog leraar in de geologie is. Hij werd onder meer veroordeeld om dat hij iemand „nog zo'n jood, die ze heb ben vergeten te vergassen" had genoemd. Hij wist echter naar Egypte te vluchten voordat de politie hem had kunnen arres teren. (DPA) Zind zal de komende dagen worden uitgeleverd, aldus verneemt het Italiaanse persagentschap Ansa. Een groep Duitse particulieren heeft gevraagd, om in de gelegenheid gesteld te worden iets goed te kunnen maken van hetgeen de Duitsers de Nederlanders in de oorlog hebben aangedaan. Enige weken geleden ontving het Gemeentebestuur van Haamstede (Z) een brief van een Duitse C.J.M.V.-groep uit Witten-Annen (bij Wup- pertal). De jongelui boden het gemeente bestuur van de Schouwense badplaats aan, tijdens hun vakantie drie dagen voor niets te werken. Hun gedachten gingen in de richting van het opruimen van bunkers of landarbeid. B. en W. van Haamstede hebben na over leg besloten om de groep, die uit 45 jongens bestaat, enige werkobjecten toe te wijzen. Zo gingen gisteren 20 met schoppen gewa pende jongens aan het werk om de in zeer slechte staat verkerende Jongejan Boeien- weg wat op te knappen. De kuilen in deze landweg worden in de komende drie dagen dichtgemaakt. De berm wordt rechtge- stoken zodat de gemeente volgend jaar kan laten asfalteren. Een andere groep van twintig jongens ging aan het werk om drie duinovergangen te maken. Wethouder De Boer van Haamstede houdt bij het een en ander toezicht. Hij vindt het idee van de jongens prachtig, maar helemaal koel laat hem zijn positie als opzichter toch niet. Hij kan zich nog goed herinneren hoe enige jaren geleden de situatie precies an dersom was. Toen stond hij met de schop in de hand en een Duitser hield toezicht. De jongens, die zelf op het idee kwamen om dit werk te gaan doen zeggen ronduit, dat zij er behoefte aan hebben om het Ne derlandse volk te tonen, dat Duitsers ook nog iets anders kunnen dan oorlogvoeren en alles wat daar in de jaren 1940-1945 nog bijkwam. De meesten van de groep willen het werk echter liever zien als iets dat in ternationale vriendschap versterkt. Het woord „boete" vinden zij te sterk uitge drukt. De leiding van de groep, de heer Zielirt, steekt echter niet onder stoelen of banken wat er in de oorlog door de Duit sers in Nederland werd aangericht. Dage lijks gaat hij met de jongens rond en be zoekt dan ook de oorlogsmonumenten. Terug uit La Courtine. Het eerste konvooi van de 42ste gevechtsgroep van de Vierde Nederlandse Divisie onder com mando vanu generaal-majoor F. van der Veen, die drie weken in La Courtine oefe ningen heeft gehouden, is maandagmiddag de terugreis naar Nederland begonnen. Het konvooi omvat een honderdtal voer tuigen en vijfhonderd man. Bij Bourges zal het een konvooi passeren dat van Ne derland op weg is naar La Courtine.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1