België polst zijn Europese bondgenoten over Kongo NAAIMACHINES Tsjoe En Lai stelt vredespact van Stille Oceaan voor WERELDNIEUWS Wigny bracht spoedbezoek aan Parijs Glianese delegatie komt Loemoemba tegemoet Twee ambtenaren van veiligheidsbureau van V.S. vermist Esperantistencongres in de Belgische hoofdstad Israëliërs executeerden een gewaande Eichmann ENGEL DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 3 Federatie plannen tussen KongoGhana en Guinea? Wereldregering voor de voedselvoorziening Politie is mishandelaar van neger in V.S. op spoor F'ravda meldt aanhouding van Amerikaans spion Bank-Holidayverkeer kost 58 Britten het leven Dahomey onafhankelijk FijnFAAM fantastisch Westelijke reactie: „propaganda" Overstromingen in Polen Gaat u met vakantie Wrekers maakten na de oorlog een vergissing Op de <~Praa.tótoel PARIJS (Reutcr-AFP) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Wigny heeft in Parijs meegedeeld dat hij binnen kort ook bezoeken zal brengen aan Londen en andere Europese hoofdsteden. Wigny kwam maandag in Parijs aan om met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville besprekingen te voeren over de toestand in Kongo, Afrikaanse zaken in het algemeen en Europese kwesties. De Bel gische regering is van mening dal de Kon golezen zelf de kwestie Katanga moeten oplossen, zo verklaarde Wigny in antwoord op vragen van journalisten. In Brussel verwacht men dat de Bel gische regering op de speciale zitting die voor heden is uitgeschreven een duidelijke beslissing ten aanzien van Katanga zal nemen. Minister Wigny heeft premier Eyskens gisteravond verslag uitgebracht van het verloop van zijn besprekingen in de Franse hoofdstad. In Brussel meende men te weten dat de duidelijke beslissing van de regering ten aanzien van Katanga het al dan niet er kennen van de onafhankelijkheid van deze provincie betreft. Tot op heden heeft nog niet één staat de regering van Tsjombe erkend. Radio- Moskou heeft verklaard, dat secretaris generaal Hammarskjoeld „door zijn meer dan verzoenende houding de Belgische aanvallers in Kongo steunt. Michail Dani- lovitsj Jakovlev is benoemd tot Russisch ambassadeur in Kongo. Hij was minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet republiek Rusland, de grootste staat van de Sovjet-Unie. Vorige maand leidde hij Van onze correspondent) LONDEN Een geheimzinnige delega tie uit de Afrikaanse Gemenebest-staat Ghana is gisteren in een Russisch vlieg tuig op London Airport aangekomen. Het vliegtuig was gebruikt om Russen naai de Kongo te brengen. Tot de negen delega tieleden en het vroegere socialistische La gerhuis-lid Geoffrey Bing, advocaat-gene raal van Ghana en adviseur van premier Nkroemah alsmede de heer Djin, Ghana's ambassadeur in Kongo. Ze weigerden een verklaring af te leggen, maar het staat vast dat ze zijn gekomen om te confe reren met de premier van Kongo Loemoem ba, die op zijn terugreis van New York vandaag in Londen wordt verwacht. Vrij dag en zaterdag gaat Loemoemba naar Ghana's hoofdstad Accra, alvorens zondag naar Kongo terug te keren. Er gaan ge ruchten over een federatie tussen Ghana, Guinea en Kongo als een verdere stap in de richting van Nkroemah's plan voor een unie van Afrikaanse staten. Ambassadeur Djin heeft volgens berich ten uit Ghana drie dagen in Accra met de vertegenwoordiger van het Kongolese departement van Buitenlandse Zaken over de betrekkingen tussen beide landen ge confereerd. Deze Kongolese functionaris is mee naar naar Londen gegaan. Djin ontkende in Londen gegaan. Djin ontkende dat er in Londen onderhandelingen zullen worden gevoerd over aaneensluiting van Ghana en Kongo. Wel zei hij, dat de delegatie van Ghana bereid is op de terugreis met Loemoemba, Tunis en Conakry, de hoofd stad van Guinea aan te doen. Ghana's minister van Buitenlandse Za ken, die blijkbaar eerst mee zou reizen naar Londen, heeft dit niet gedaan. Het is bekend, dat dr.Nkroemah zich sterk verzet tegen afscheiding van Katanga en dat hij zich inspant om deze kwestie zo spoedig mogelijk opgelost te krijgen. Advertentie OXFORD, Engeland (UPI). Volgens de Britse historicus Arnold Toynbee kunnen de volken der wereld gedwongen worden zich in de komende twintig jaar onder één regering te verenigen teneinde de bevol king der aarde te voeden. In een toespraak tot het Oxfordse co mité voor de verlichting van hongersnood, zei hij: „De wetenschap is in staat de voed selvoorziening te vergroten en aan de vraag van een groeiende wereldbevolking te voldoen, indien de gehele oppervlakte van de planeet als een eenheid wordt be heerd voor de produktie en distributie van voedsel zonder in- en uitvoerrechten of grenzen. Ik geloof, dat wij hiertoe in de komen ce vijfentwintig jaar gedwongen kunnen v orden". een delegatie die de herdenking van de revolutie in Irak bijwoonde. Premier Loemoemba heeft verzocht dat UNO-troepen onmiddellijk naar Katanga worden gestuurd. Hij zei in New York dat hij niet ,om verdere actie van de Veilig heidsraad had gevraagd. Hij verwacht op 7 en 8 augustus met Hammarskjoeld in Leopoldstad over de ontwikkelingen in zijn land te zullen spreken. Canadese troepen De Canadese regering heeft besloten 500 man troepen beschikbaar te stellen voor dienst in Kongo. De UNO-strijdmacht in Kongo omvat thans ongeveer 11.500 man. De Belgische troepen hebben Coquil- hatstad definitief ontruimd. De Belgische parachutisten voltooien de ontruiming van Loeloeaburg en Banningstad in Kasai en Libengi in de Evenaarsprovincie. Minister Couve de Murville heeft Wigny de verzekering gegeven dat Frankrijk Bel gië inzake Kongo zal blijven steunen, aldus verluidt in Parijs. Minister Wigny ver klaarde dat België dankbaar is voor „de Franse solidariteit wat Kongo betreft". Beide ministers hebben waarschijnlijk gesproken over de voorwaarden voor ver dere terugtrekking van de Belgische troe pen uit Kongo en het standpunt dat moet worden ingenomen wanneer de dreigemen ten van de Sovjet-Unie in Kongo tussen beide te komen een meer concrete vorm aannemen. Frankrijk meent dat de toestand in Kon go „verontrustend" is, niet zozeer als ge volg van het feit dat de UNO-troepen- macht in Kongo niet voldoende is als wel door het ontbreken van gezag van de Kon golese autoriteiten. Niet de militaire doch de economische toestand baart zorgen, zo werd gezegd. BRUSSEL (Belga) De Belgische mi nister van Volksgezondheid, Meyers, heeft bekendgemaakt, dat ongeveer 45000 Belgen uit Kongo zijn teruggekeerd. Per vliegtuig kwamen bijna 34.500 mensen naar België en omstreeks 10.000 reisden per schip. Vol gens de minister woonden er op 1 januari 115.000 blanken in Kongo, onder wie bijna 90.000 Belgen. Het Belgische comité voor Kongo, onder voorzitterschap van prins Albert heeft tot dusver ongeveer 1.150.000 gulden bijeengebracht voor de vluchte lingen. Het aantal Belgen dat nog in Kongo is bedraagt 30.000 tot 35.000. Van hen zijn er een 20.000 in Katanga. HARPERSVILLE, Alabama. (UPI) De politie van Harpersville heeft bekendge maakt vrij zeker te zijn van de identiteit van zes blanken, die zaterdagavond een 19-jarige neger, een benzinepompbediende die hen naar hun zin te weinig service verleende, buiten Harpersville met leren riemen gegeseld hebben. De verdachten schijnen ondergedoken te zijn en daarom kan, he_t nog even duren voor er een ar restatie komt, aldus hoofdcommissaris Raymond Rogers. MOSKOU (U.P.I.) Het orgaan van de Russische communistische partij Pravda heeft vandaag bericht, dat in de Sovjet Unie een zekere V. M. Slavnov is gear resteerd op verdenking van spionage voor de Verenigde Staten. Slavnov werd aangehouden toen hij op het punt stond de grens met Perzië over te steken, aldus de Pravda. „Bij zijn ar restatie werden op Slavnov geheime docu menten gevonden, die bestemd waren voor overdracht aan de Amerikaanse inlichtin gendienst en papieren, die van Russische burgers gestolen waren", aldus Pravda. Voorts had de spion twee draagbare ra diozenders, codes, materiaal voor onzicht Voorts had de spion twee draagbare ra diozenders. codes, materiaal voor onzicht baar schrift, wapens, munitie, valse docu- Pravda aan Slavnov ter hand gesteld door de Amerikaanse geheime dienst. (Van onze correspondent) LONDEN. Het aantal dodelijke ver keersongelukken in Groot-Brittannië ge durende de afgelopen vier dagen, het Bank Holiday-weekeinde, is volgens de voor lopige opgaver. tot 58 gestegen. Het was door net wispelturige weer minder druk dan gewoonlijk. Over het algemeen werd er behoorlijk gereden. PORTO NOVO, Dahomey (Reuter). De republiek Dahomey, die .een bevolking van iets meer dan twee miljoen heeft, is maan dag geheel onafhankelijk van Frankrijk geworden. Premier Hubert Maga heeft hulde ge bracht aan het Franse bestuur, dat naar hij zei de bevolking tot zelfstandigheid heeft opgevoed. De nieuwe republiek is reeds erkend door verscheidene landen, waaronder de Sovjet-Unie en Engeland. Dahomey behoort tot de vier landen van de Raad van de Entente, (met Niger, Oppervolta en Ivoor kust) die alle onafhankelijkheid kregen toegezegd. Advertentie PEKING (Reuter) Premier Tsjoe En- Lai van China heeft maandag verklaard dat China een vredespact zou willen slui ten, waaraan ook Amerika meedoet. Op grond vên dat verdrag zou in Azië en het westelijke deel van de Stille Oceaan een zone moeten worden vastgesteld, die vrij blijft van kernwapens. De premier zei dit tijdens een onverwacht bezoek aan een tuinfeest van de Zwitserse ambassade. Hij arriveerde anderhalf uur te laat op het feest en vele diplomaten waren al vertrok ken. Tsjoe zei dat de vredelievende sa- menwerking tussen China en Zwitserland een goed voorbeeld voor de gehele we reld is. „Er zijn militaire blokken in de wereld zoals de Z.O.A.V.O., die China vij andig gezind zijn en het trachten te om singelen. Maar wij zijn voor vreedzame coëxistentie", aldus premier Tsjoe En-Lai. „Enkele provocateurs hebben China er van beschuldigd, dat het de politiek van vredelievende betrekkingen met landen met een ander sociaal stelsel heeft opge geven, dat is laterpraat", aldus de Chinese premier. Hij verklaarde dat China goede betrekkingen met zijn buurlanden onder houdt en zijn best doet voor vreedzame coëxistentie, „niet alleen in Azië, maar ook in Europa en andere delen van de wereld." In juli 1954 stelde Tsjoe een collectief vredespact voor geheel Azië voor. In april 1955 deed hij op de Afrikaans-Aziatische conferentie in Bandoeng een soortgelijk voorstel en in juli van dat jaar breidde hij het uit tot de Verenigde Staten. In augustus 1955 drong' Tsjoe aan op een conferentie van alle landen aan de Stille Oceaan Amerika en Australië incluis ter bespreking van een collectief Aziatisch vredespact. In april van dit jaar zei de Chinese premier op de slotvergade ring van het volkscongres, dat China zou blijven streven naar verwezenlijking van de Chinese wens dat het gehele gebied van Azië en de Stille Oceaan tot atoom- wapenvrije zone wordt verklaard. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het voorstel als propaganda bestempeld. De Amerikaanse woordvoerder zei ver der, dat het Chinese voorstel voor een kernwapenvrije zone hetzelfde schijnt te zijn als die welke meermalen zijn gedaan „in een periode gekenmerkt door een uiterst oorlogszuchtige houding" der Chi nese communisten. In Franse regeringskringen beschouwt men het voorstel eveneens als een propa- gandawapen. Men is van mening dat een Westelijke weigering om met het plan in te stemmen zal worden gebruikt als een excuus om de Chinese activiteit op het gebied der kernbewapening te intensiveren en mogelijk ook om druk op de Sovjet- Unie uit te oefenen om meer hulp voor de kernwapenindustrie te verkrijgen. Advertentie WASHINGTON, (UPI) Het Federal Bureau of Investigation en andere opspo ringsdiensten in de Verenigde Staten zoe ken naar twee vermiste ambtenaren van het Nationale Veiligheidsbureau. Volgens het ministerie van defensie had het twee tal op 25 juni passage geboekt voor Mexi co. De twee mannen, die als mathematici toegang hadden tot geheime defensieve informaties, worden vermist sinds zij ogenschijnlijk op 24 juni met vakantie gin gen naar de westkust. Het betreft de 31- jarige Bernon F. Mitchel en de 29-jarige William I-I. Martin. Geen van beiden is gehuwd. Zij dienden bij de marine en kwamen op dezelfde dag, 8 juli 1957, in dienst van het nationaal veiligheidsbureau. Over de werkzaamheden van dit bureau hangt een waas van geheimzinnigheid, maar hel is bekend dat het uiterst gespe cialiseerde zaken met betrekking tot de nationale veiligheid behandelt. Het bureau werd in 1952 door president Truman ingesteld. Het ministerie van de fensie heeft nimmer precies aangegeven welke de aard der wekzaamheden van het bureau is, behalve de vage omschrijving van „zeer gespecialiseerde, technische en coördinerende functies met betrekking tot de nationale veiligheid." Vijf doden, zeventigduizend hectare onder water, drieduizend huizen en boerenbedrijven verwoest of bescha digd, 29 vieggeslagen bruggen en 70 km aan wegen vernielddat is de trieste balans van de overstromingen in Polen. Een luchtfoto van het dorpje TJjscie-Solne i?i het district Krakau. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het 45ste „universale kongreso de esperanto in Bruselo", zo heet het in de wereldtaal der esperantisten, gaat wegens de Kongo-kwestie in de Belgische hoofdstad bijna onopgemerkt voorbij, of schoon tweeduizend afgevaardigden uit veertig landen er' aan deelnemen. De Bel gische oud-premier Achiel van Acker, ere voorzitter van het congres, zei in zijn ope ningswoord dat deze internationale taal de enige is die het eenmakingsproces van de verschillende volken kan bespoedigen en een betere verstandhouding in de wereld tot stand kan brengen. Deze toespraak was de enige die in het esperanto diende te worden vertaald. De Duitser Ulbricht Brandenburg bracht de groet van de 87 deelnemers aan het es peranto kindercongres dat in het door ko ningin Elisabeth van België ter beschikking gestelde kasteel van Argenteuil bij Brussel wordt gehouden. De oud-hoogleraar profes sor Lapenna van Zagreb betoogde dat het esperanto oen betere verstandhouding on der de volken kan bewerken op het niveau van de gewone burger. Een internationaal bewustzijn moet. het nationalisme, dat nog overal hoogtij viert verdringen, zo zei hij. Het geschikte middel daartoe is een ge meenschappelijke taal voor alle volken, waarvoor het esperanto, de meest eenvou dige neutrale spreek- en schrijftaal, het aangewezen middel is. Zondag werd in de Sint Goedelekathe- draal in Brussel een mis gelezen met kan selrede in het esperanto, en in een der pro testantse kerken werd een dienst gehouden met een preek in het esperanto. Tezelfder tijd kwamen ook de bond der Quakers esperantisten, de bond der Boedhisten en het comité der Bahali bijeen. Het con gres duurt tot 6 augustus en naar de heer Jaumotte, de president van het organi serend comité verklaarde, wordt ook in Arnhem een esperantocongres gehouden, alsmede een jcugdweek voor esperanto in Rotterdam. NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse tijdschrift „Look" beschrijft in een artikel hoe een groep „onwettige wre kers" kort na de tweede wereldoorlog in Oostenrijk een voormalige Duitse natio- naal-socialist ontvoerde en terecht stelde, in de mening met de oorlogsmisdadiger Eichmann te maken te hebben. In het door twee gewezen officieren van het Israëlische leger geschreven artikel wordt een beschrijving gegeven van de jacht op Eichmann, die vijftien jaar heeft geduurd en die eindigde met zijn ontvoe ring uit Argentinië en overbrenging naar Israel, waar hij wegens oorlogsmisdaden terecht zal staan. De „Terechtstelling bij vergissing" was een episode in deze jacht. De „wrekers" hadden vastgesteld dat mevrouw Eich mann, die destijds Oostenrijk bezocht, in gezelschap van haar broer een bezoek had gebracht aan een man, die tezamen met anderen ergens in een afgelegen streek van Oostenrijk in een hut woonde. Zij dachten er zeker van te zijn dat deze man Eichmann was en overvielen hem. De man bezwoer hen, dat hij Eich mann niet was. De „wrekers" hechtten hier echter geen geloof aan. Zij brachten hem naar een nog afgelegener streek over, waar zij hem zonder meer terechtstelden. Later bleek dat hun slachtoffer weliswaar een vroegere nationaal-socialist was, doch niet de gezochte Eichmann. Goede Duitser (UPI) Kort voordat hij in Argentinië gepakt werd heeft Eichmann volgens het artikel een verklaring aan het papier toe vertrouwd, waarin hij zegt geen massa moordenaar te zijn doch als trouw soldaat tijdens de totale oorlog met een rein gewe ten zijn opdrachten te hebben uitgevoerd De verklaring luidt: „Ik heb er genoeg van om als een ano nieme zwerver door continenten en landen te reizen. Ik wilde dat ik vrede had kun nen sluiten met mijn vroegere vijanden. „Ik ben geen moordenaar geweest. Ik was niet anders dan een trouw, ordelijk, correct en efficiënt soldaat, en deed wat ik gedaan heb alleen uit idealistische toe wijding aan mijn vaderland en de S.S. Ik ben nooit een verrader geweest. „Na zorgvuldige bespiegeling ben ik er thatts van overtuigd dat ik nimmer een moordenaar of een massamoordenaar ben geweest, evenmin als mijn ondergeschik ten. Maar om volkomen oprecht te zijn: ik zie mezelf als een van degenen die bij de moorden geholpen hebben. Want per slot van rekening heb ik de deportatie opdrachten ontvangen en doorgegeven en een deel der gedeporteerden is gedood zij het door andere eenheden. „Mijn geloof in de leiding der nazi's en de noodzaken van de totale oorlog maak te dat ik mijn plichten met. een rein ge weten en een willig hart heb vervuld. Ik was een goede Duitser, ik ben een goede Duitser en ik zal altijd een goedé Duitser zijn." Merkwaardige tijden Het zijn, zeg ik maar, merkwaardige tij den die wij beleven en wanneer je nou niet bepaald zo „piep" meer bent heb je wél es moeite om de boel bij te houen. Met die „boel" bedoel ik in dit geval de teenagers en angels, de jongeren de zer daverende dagen. Als ik die zo van een rustig hoekje uit bezie, schijnt het voor mij wel vast te staan dat we 't nog gaan beleven dat zij het heft plus lemmet in handen gaan nemen, wanneer de ouwe- ren er dan toch maar toe zullen besluiten om hun AOW te gaan verbrassen. Néé, stil nou.' Dat is niet eens zó heel ver meer weg, wat ik je brom. Vroeger, ten tijde van het eerste grote ontwaken, waren de voormannen stuk voor stuk lie den, die op allerhande gebied al een chef d' oeuvre hadden afgeleverd, geaccepteerd of niet, maar ze hadden het gedaan, net als de oesters, met of zonder baard, en open Schillerhemden en zo. Wat die baard betreft, in die dagen dacht je op je veertigste pas aan een bescheiden sikje of iets dergelijks, en dat hield in derdaad verband met je status nascendi, oftewel je staat van wording. Nu zie je ze al op hun vijftiende een gooi doen naar een volle baard. Nee, lach nou niet, want dat is hetgeen waar ik op neer wil komen, niet zo zeer op die baard maar wel op degenen die hem koesteren, dan wel in zelfbewustheid strelen. Kijk nou es naar het Oosten, waar niet voor het eerst de water- en windhoek huist, waar de wijs heid vandaan komt. Eerst Turkije. Het waren de studenten die daar de kat de bel aanbonden. Toen Japan, waar zij die we de hope des vaderlands noemen niet eens tevreden waren met een kat en een bel, maar een volwassen olifant in zijn nekvel grepen en die een heel carillon om zijn hals hingen. En je krijgt het hier ook. Let op wat ik je zeg. De ouweren kunnen ze niet meer an! Ik ken een vent, een zeerob, die na zijn pensionering op zijn vijftigste jaar, dus nog veel te jong om niets te doen, bij het onderwijs terecht kwam, als leraar in dit of dat, om aldoende te trachten de geneugten des ouweren daags nog wat op te kalefateren. Man! Schei uit! Na drie maanden kwam hij bij mij de trap op strompelen als een gebroken man. Hij kon er niet tegen op. In alle klassen waren ze hem de baas. De zwaarste straffen werden met hoongelach ontvangen. Als hij door de narigheid soms half in katzwijm voor de klas lei, verdrongen de jongelui zich om hem, met uit achter- en binnen zakken tevoorschijn getoverde platte ja- jem-flesjes, weer bij te brengen. Gisteren belde hij me op om afscheid van me te nemen. Hij had weer gemonsterd, nu als stuurman op een zeesleper die een droog dok naar Sydney moet brengen. Ze had deen daar aan boord een sterke man nodig, hadden ze 'm gezegd. Nee. ik zie dat al. Dat worden, over niet al te lange tijd, overbevolkte joelende Eerste en Tweede kamers, met be-mam- bo-de hartjes hier en daar en juke-boxes in de promenoirs. En wij met z'n allen op de publieke tribunes,- terug tot de snuifdoos en gartis verstrekte houtjes om zwijgend op ie (ver) bijten. En wie weet?! Jan van Ées Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 Bij kennis. Pjotr Vetrov, een Russische soldaat, die in de slag om Moskou een shell-shock opliep, is na achttien jaar bewusteloosheid bij kennis gekomen, al dus meldt het Sovjetpersagentschap Tass. Vetrov werd in december 1942 in de psychoneurologische kniniek Dobry- nikha opgenomen. Enkele dagen gele den herkreeg hij zijn bewustzijn. Hij bleek in staat de omstandigheden voor het ongeluk te beschrijven en zich de namen en de adressen van zijn familie te herinneren. Vetrov zal binnenkort worden ontslagen. Diepgelovige. Een in Nazareth verschij nend blad maakt melding van een diep gelovige Arabische christin, wier man in de loterij 1.500 pond sterling won nadat zij bij het meer van Tiberias Christus was gaan bidden om haar man uit de schulden te helpen. Hij zou thans hebben besloten een kapel te bouwen op de plaats, waar zijn vrouw heeft gebeden. Niemand. Een ziekenwagen van het Ita liaanse Rode Kruis, die met een zwaar gewonde op weg was van Ostia naar Rome een afstand van 27 km is een uur onderweg geweest omdat geen der automobilisten die in dezelfde rich ting reed wenste uit te wijken. Normaal rijdt men van Ostia naar Rome in een kwartier. Geen nut. De regering van Pakistan zal geen economische sancties tegen Zuid- Afrika treffen omdat zij niet gelooft in het nut van dergelijke maatregelen, al dus heeft president Mohammed Aoeb Khan verklaard. Een boycot van zuid- afrikaanse produkten kan de situatie slechts verergeren, zo zeide hij. Watersnood. Het centrale gedeelte van Formosa is door overstromingefi ge troffen. die tot nu toe aan 24 personen het leven hebben gekost. De watersnood heeft 20.000 mensen gedupeerd. Meer dan dertigduizend militairen en politie mannen nemen deel aan reddings- en herstellingswerkzaamheden. Muiters. Volgens in Rangoon ontvangen persberichten zijn Birmaanse troepen in de noordelijke staat Sjan slaags ge raakt met ongeveer 300 muitende com- munistisch-Chinese militairen uit de grensstad Mengtoeng in de Chinese pro vincie Joennan. De Chinezen trokken op 26 juni de Birmaanse grens over. Op 24 juli zou bij een treffen een Birmaanse sergeant zijn gedood, terwijl twee sol daten werden gewond. Ook een pas. Alle Afrikaanse vrouwen bo ven 16 jaar moeten van 1 december af een pas hebben. Dit is maandag aan gekondigd door de minister voor Ban- toebestuur en ontwikkeling, Daan De Wet Nel. Tot nu toe was voor vrouwen een pas niet verplicht. Volgens een woordvoerder van het departement voor Bantoebestuur is bij de laatste volkstel ling gebleken, dat alle Afrikaanse vrou wen boven de zestien vrijwillig een pas hadden aangevraagd. Niets geven. De Portugese regering is een campagne begonnen om de bedelarij in Portugal uit te roeien. De minister van binnenlandse zaken, kolonel Shulz, heeft dit maandag op een persconferentie in Lissabon meegedeeld. Hij deed een be- ï-oep op de bevolking om aan de cam pagne mee te wei-ken. De regering heeft de Portugezen verzocht bedelaars geen aalmoezen meer te geven, maar het geld over te maken aan liefdadige in stellingen. Demonstratie. Een groep Japanse vrouwen heeft vandaag een demonstratie gehou den binnen de schietbanen in Fuji- Mcnair, ten zuidwesten van Tokio, waar 2.000 Amerikaanse mai-iniers uit Okinawa manoeuvi-es zullen houden. De vrouwen droegen spandoeken bij zich met „Yankee, ga naar huis". De schiet oefeningen van maandag moesten wor den afgelast daar de vrouwen op de banen bleven zitten. Weer een. Twee weken geleden is in West-Duitsland de vi-oegere directeur van de Keulse weeshuizen, Friedrich Tillmann, gearresteerd. Hij wordt ver dacht van medeplichtigheid aan het do den van 60.000 a 70.000 geestelijk en lichamelijk onvolwaardigen tijdens de ooi-log. Dit is maandag meegedeeld door het bureau van de openbare aan klager in Dortmund. Gepensioneerden. Te Cordoba, in Argen tinië, zijn zeventig personen, op be schuldiging van samenzwering, gear resteerd, aldus wordt in deze plaats van welingelichte zijde vernomen. De gearresteerden, onder wie zich een veertigtal gepensioneerde militairen be vinden, zullen voor een krijgsraad wor den gedaagd. Geschrapt. Uit de tekst die in de rooms- katholieke kerk gebruikt wordt bij het dopen van Joodse en Islamitische be keerlingen, zijn enkele woorden ge schrapt betrekking hebbende op deze godsdiensten. Het betreft de passages, waarin gesproken wordt over „trouwe loze Hebreeuwen", „Hebreeuwse bij geloof" en ..de gruwel van de trouwe loze Mohammedanen".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3