Weersomstandigheden nu goed voor wereldkampioenschap In Brederode-toernooi een grote belangstelling voor enkelspelen DWR - in beslissingswedstrijd tegen DWT verslagen - degradeert Nasleep van Zandvoort: de KNWU zal nog f 15.000 moeten betalen Mulder niet naar Rome Behalve bij dames (A), die van programma werden afgevoerd KNZB diende voordracht bij het NOC in Australië stelde eigen wereldrecord scherper Bij „Zwartemeer" maken spelers de dienst uit Verhuist heeft met drie uit drie de leiding Russische schakers leiden met 38--10 Nereus werd kampioen van tweede klasse Nederlands zevental trainde in Rome HET IS WEER DROOG IN LEIPZIG Israëlische ambassadeur ontving Vierdaagse-lopers Engelse atleten te sterk voor Franse ploeg Brickner slaagde niet Stolker derde in België Bogaard winnaar van klassementsrit Burgemeester doet aftrap bij EDO-Lokomotiva I WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 De weergoden hebben in de nacht van maandag op dinsdag de hand over het hart gestreken en de regenwolken verdreven, die gedurende vele uren on afgebroken hun last over Leipzig hadden uitgestrooid. Maar van werkelijk trainen was dinsdag geen sprake meer. „Wie dat nu nog zou moeten doen, had beter thuis kunnen blijven', zei Arie van Vliet, die zijn pupillen rustig wat baantjes liet draaien om hen aan de baan van het Alfred Roschstadion te laten wennen. Voor het gros van de wielrenners heeft deze op sommige plaatsen zeer snelle en dan weer trage baan, de nodige vragen opgeworpen. De voornaamste daarvan is wel welk verzet gereden zal moeten worden. Jan Derksen was van mening, dat iedereen een wel wat groter verzet zal opzetten dan normaal. De Amsterdammer neemt voor de zeventiende maal deel aan de wereldkampioen schappen en staat daarmee ver aan het hoofd van de nog actieve renners. Aan zijn oordeel wordt dan ook veel waarde gehecht. Wie volgens Derksen een van de voornaamste kandidaten is voor de wereldtitel der sprinters, die het vorige jaar in Amsterdam door Maspes werd veroverd? Positief durfde zelfs de gerouti neerde Derksen zich daarover niet uitlaten. „Maar let eens op Plattner, net zou net iets voor die sluwe vos zijn om juist hier hoge ogen te gooien'. «ppQ, y fctfV 'v*tW' ïWmë mm Wandelsport Op de Israëlische ambassade in Den Haag hebben de heer en mevrouw Cidor maandagmiddag de Israëlische deelne mers aan de Nijmeegse Vierdaagse ont vangen. Het levenslustige groepje uit Is rael heeft er een weinig formele ontvangst van gemaakt. Een kwartier nadat de wan delaars in de ambassade waren gearri- veeerd overstemde de zang al het gesprek. Tot grote vreugde van majoor b.d. J. N. Breunese ook de leider van de Vier daagse afstandmarsen was op deze recep tie aanwezig werd een ruime plaats in geruimd voor het Vierdaagselied. Tien minuten later was zelfs die grote kamer van de ambassade te klein, zodat het gezelschap de tuin opzocht. Onver moeibaar waren de Israeli's in het demon streren van hun nationale volksdansen. Bijzondere aandacht hadden de jongens en meisjes uit Israel voor de vele foto's en krantenknipsels van de Nijmeegse Vier daagse. Iedere herkenning werd met vreugde aangekondigd. Hockey Lou Mulder, de doelman van het Ne derlands hockeyteam, zal geen deel uit maken van de Olympische ploeg. Wegens zakelijke omstandigheden is hij verhinderd het toernooi in Rome mee te maken. Met toestemming van het Nederlandsch Olym pisch Comité heeft de elftalcommissie van de K.N.H.B. thans als tweede doelman naast De Ruiter aangëwezen, jhr. E. C. C. de Graeff van TOGO. D.E., le ronde: mej. T. Botman versl. mevr. E. Brons 64, 62; mej. I. Groot versl. mej. T. Feijen 64, 62; mej. Th. v. Hoogen versl. mej. C. Smuling 63, 64; mej. T. Groen versl. mej. I. Frater man 60, 75. C-toernooi, H.E., le ronde: C. Wolters versl. J. Weezenaar 63, 64; C. Vogel zang versl. J. Brokman 62, 26, 64; L. v. d. Raadt versl. D. Bus 63, 61; M. Bosman versl. J. Nanninga 62, 62; R. Kammeijer versl. G. Verhaart 61, 62; B. v. Uitert versl. G. Versteeg 64, 62; L. v. Schagen versl. C. Pieterse 60, 61; E. v. d. Beek versl. D. Groen 62, 60; C. v. d. Zijl versl. K. Rijkeboer 61, 86; J. v. d. Berg versl. F. v. Riemsdijk 46, 61, 64; B. Dicker versl. H. Möller 63, 63; M. Dingemans versl. P. de Vos 61, 61; D. Tjaden versl. G. Kamphuijs 7—5, 60; H. Niggebrugge versl. M. Verhaart 62, 60; H. Vogelzang versl. E. Schmeink 6—2, 6—4; S. Fris versl. M. Ba- doux 62, 62; H. Blokker versl. Venni- ker 61, 64; R. v. Rooden versl. J. v. Egmond 64, 64; J. Boon versl. F. Al ders 62, 63; L. Commandeur versl. R. Isacson 60, 64; E. Jaartsveld versl. F. de Vos 6—1, 6—4. D.E., le ronde: mej. Chr. Smuling versl. mej. A. Badings 26. 97, 64; mej. L. Badoux versl. mevr. M. Kloek 36, 62, 64; mej. M. Snippe versl. mej. R. Bru- nink 6—3, 9—7; mej. M. Houtkooper versl. mevr. L. Hoogewerff 61, 61; mej. B. Kauling versl. mevr. E. Brons 61, 64; mej. E. Herwarth versl. mej. H. Smuling 6—0, 6—0; mej. M. Balje versl. mej. M. Kuttschrütter 14—12, 6—0 en mej. A. Hoo- gendijk versl. mej. M. Beek 26, 63, 6—2. Atletiek De atletiekontmoeting tussen Engeland en Frankrijk in het White City stadion in Londen is zowel bij de dames als bij de heren door de gasten gewonnen. In de dameswedstrijd was de eindstand 71-35 en bij de heren 116,/2-95,/2 in' het voordeel van de Engelsen. Op de tweede dag won de Fransman Abdou Seye de 400 meter in Se nieuwe nationale recordtijd van 45.9 sec. Tweede werd de Brit Brightwell in 46.5 sec. en derde de Europese kampioen John Wrigh- ton in dezelfde tijd. Het discuswerpen heren werd gewonnen door Mike Lindsay met een afstand van 54.04 m. Gordon Pirie zegevierde op de 5000 meter in 13 min. 51.6 sec. en de Fransman Sillon kwam bij het polsstokhoogspringen tot 4.35 meter. De 4 x 100 meter kwam met een tijd van 40.1 sec. op naam van Engeland met een ploeg bestaande uit Radford, Jones, Segal en Whitehead. Zwemmen De KNZB heeft bij het NOC de voor- drachj ingediend van twee heren-e3tafette ploegen op de 4 x 200 meter vrije slag en de 4 x 100 meter wisselslag. Beide kwartetten hebben nog niet aan de eisen van het NOC voldaan, doch de omstandigheden waaronder de kandidaten voor de estafetteploegen voor hun kansen hebben moeten zwemmen, zijn tamelijk slecht geweest. Van de elf waterpolospelers, die naar Rome worden afgevaardigd, zijn thans tien namen bekend. Het zijn: Ben Kniest (Nept. Arnhem), Henk Hermsen (Robben), Haro Ran (Zian), Bram Leenards (Zian), Hans de Boer (Robben), Harry Lamme Robben), Harry Vriend (IJ), Fred van Dorp (AZ en PC), Fred van der Zwan (DZV) en Hans Muller (Dolfijn). Afhankelijk van het al of niet uitzenden van een 4 x 200 meter estafetteploeg, zal voor de elfde polospeler een keuze worden gemaakt uit Wim van Spingelen (HZPC) en Cees van der Tooren (GZC). Tydens de trainingswedstryden van de Australische zwemploeg in Townsville heeft een heren estafetteploeg dinsdag avond het wereldrecord op de 4 x 110 yards vrye slag verbeterd. De ploeg bestaande uit John Henricks, die 56,0 sec. zwom, John Devitt, Geoff Shipton en David Dickson maakte een tijd van 3 min. 45,7 sec., ruim een seconde beneden het oude record, dat met 3.46.8 reeds op naam stond van een Australische ploeg, waarin Devitt en Shipton uitkwa men, tezamen met Jon Konrads en Warren Webster. Het wereldrecord op de vergelijkbare 4 x 100 meter vrije slag is in handen van de Verenigde Staten met 3 min. 44,4 sec. Amerika's zwemmende grootvader, de 48-jarige Gustav Brickner, heeft zijn po ging het Kanaal van Frankrijk naar En geland over te zwemmen moeten opgeven. Brickner bevond zich ongeveer zes ki lometer van de haven van Dover toen mannen van de kustwacht hem aan boord van de hem begeleidende roeiboot zagen klimmen. Een Frans vissersvaartuig bracht hem vervolgens naar Calais terug. Vraagtekens levert ook de komende strijd om de regenboogtrui bij de ama teurachtervolgers en amateurstayers op. Want dat het amateursprintkampioen- schap weer een onderonsje van de Italia nen Gasparella en Giardoni zal worden neemt iedereen als vaststaand aan, terwijl ook nauwelijks wordt getwijfeld aan een nieuw achtervolgingskampioenschap, dit maal bij de profs van de Westduitser Rudi Wielrennen Altigg, nu Roger Rivière zijn titel niet kan verdedigen. Onze achtervolgers Nijdam en Van der Lans zullen woensdagmiddag ailes moeten geven om zich bij de laatste acht te plaatsen. Want zowel de Italianen, de Engelsen en de Russen brengen ren ners in de strijd, die kort geleden nog tij den van even boven de 5 minuten hebben Nog voor de wereldkampioenschappen zijn begonnen heeft de KNWU in Leipzig een enorme veer moeten laten. In een zeer bewogen vergadering van het comi té directeur in feite het hoofdbestuur van de UCI werd het door het voorjaarscon gres in Parijs genomen besluit, bekrach tigd, dat de KNWU nog 15.000 moet be talen aan de UCI wegens gemaakte ver gissingen in Zandvoort. Zoals bekend werd een jaar geleden tij dens het wereldkampioenschap op de weg voor profs op het circuit van Zandvoort bekend gemaakt dat er niet minder dan 170.000 toeschouwers aanwezig waren, ter wijl weken later door een Nederlandse in stantie officieel werd vastgesteld, dat er slechts 50.000 betalende bezoekers waren geweest. Dit scheelde de UCI, die van de recettes een bepaald percentage krijgt* een aanmerkelijke som gelds en het was begrijpelijk dat door de wielerorganisatie een verklaring werd gevraagd. Maar ondanks de verzekeringen van de KNWU dat van zwendel geen sprake was nam het voorjaarscongres het besluit dat Nederland nog 15.000 moet bijbetalen. Daarna heeft de KNWU zich in brieven heftig geweerd tegen deze beslissing en meende zelfs op een zeker moment de aan tijgingen ontzenuwd te hebben, aldus dr. P. van Dijk, de voorzitter van de KNWU, die ontdaan uit de directeurenvergadering kwam. „De zaak is naar mijn mening, dat Albert Verougstraete, de penning meester van de UCI, destijds tijdens de wereldkampioenschappen in Zandvoort een onvoldoende controle heeft uitgeoefend zich nu onzeker voelt en daarom in de aanval is gegaan." Dr. Van Dijk vertelde, dat in de ver gadering van dinsdag twee uur over deze kwestie is gesproken, waarbij de heer Ver ougstraete zijn eenmaal ingenomen stand punt haast schreeuwend verdedigde. „Wij hadden de aanklacht van de UCI nauw keurig onderzocht en volgens ons was er niets aan de hand geweest. Het ergerlijke is, dat je voor een eerlijke zaak tever geefs zit te vechten," aldus dr. Van Dijk. Na de wereldkampioenschappen zal hij met zijn medebestuurderen van de KNWU zich beraden over de aan te nemen hou ding. „Maar er zal wel niet veel aan te doen zijn." Geen beschermende wedstryden meer. De directeurenvergadering: van de UCI heeft zich dinsdagmiddag uitgesproken te gen het instituut van beschermde wedstrij den, dat het vorige seizoen op aandringen In de Belgische plaats Schoten werd dinsdag een wielerwedstrijd over 230 km. gewonnen door de Belg Ptrus Oliebrandt in 6 uur en 3 minuten. Tweede werd zijn landgenoot Buysse op een lengte en derde Michel Stolker, op korte afstand achter nummer twee. Het was de wedstrijd om de Grote Prijs van de Schelde voor profs. De verdere uit slag luidde: 4. Paelmans (België), 5. Wartel (Bel gië) 6. Aerdenhouts (België) allen op 150 meter na de winnaar. De achtste rit van de zomeravondcom petitie om de „Metz"-beker, die door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" als een klassementswedstrijd in het „Van der Aartsportpark" werd gehouden, is bij de A- en B-klassers gewonnen door Bert Bo gaard. Samen met Fennis en Van der Horst was Bogaard al in het begin van de strijd uit het peloton ontsnapt. Deze drie renners hebben zodoende de meeste punten in de wacht gesleept. De uitslag luidde: 1. A. Bogaard 31 pnt. 2. G. Fennis 31 pnt. 3. J. v. d. Horst 23 pnt. 4. E. Riethoff 14 pnt. 5. R. Hendriks 9 pnt. 6. W. Blommaert 9 pnt. 7. C. Jansen 4 pnt. 8. H. Jansen 3 pnt. 9. Bruno Kirketerp (Denemarken) 0 pnt. 10. op 1 ronde A. Koonings 2 pnt. 11. K. van Tintelen 0 pnt. Uitslag C-klasse: 1. Krijgsman, 2. Van Leuffen, 3. Van der Pol, 4. G. Wagner, 5. ~~henk, 6. Philippo, 7. R. Wagner, 8. Hand- -af, 9. De Klerk, 10. Ramakers, 11. Otte. laten afdrukken en daarbij komt dat er nog andere liefhebbers zijn waarover to taal niets bekend is. Onze amateurstayers hebben meer kans om zich in de finale te rijden. Dinsdag middag werden de drie series ingedeeld, waaruit zich steeds de eerste twee plaat sen. Mochten de oranjemannen daaaraan niet direct slagen dan kunnen zij dat al tijd nog via de herkansingsrit, die opnieuw drie deelnemers voor de finale zal ople veren. Leen van der Meulen zal woensdag avond het spit afbijten tegen de sterke Oostduitser Lothar Meister, de Fransman Giscos, de Italiaan De Lillo en de Tsjech Paral. Henk Buis komt donderdagavond aan de beurt tegen de Italiaan Chechetto, de Oostduitser Wustrov de Ier Connan en de Pool Bek. En ten slotte rijdt Romijn vrijdagavond tegen de Italiaan Viola, de Fransman Godelle, de Brit Hardcastle en de Oostduitser Stoltze. van de organisatoren van grote wegevene- menten werd ingesteld. De UCI is van me ning, dat het beschermen van wegwed strijden niet strookt met het algemeen be lang van de wielersport. De vergadering nam nu het besluit dat de nationale bonden uiterlijk 5^oktober de wensen van de organisatoren van de gro te wegwedstrijden kunnen indienen, die op een onder leiding van de UCI staande voor-kalendervergadering, op 9 oktober in Lugano, zullen worden besproken. „De ka lendervergadering daarna in Zürich zal dan geen onderonsje meer zijn van de or ganisatoren", aldus dr. P. van Dijk. De voorzitter van de KNWU, zal tijdens de wereldkampioenschappen in Leipzig, Karl Marxstadt, en op de sachsenring sa men met de Pool Michailöy Jekiél de jury d'appel vormen. De vergadering van directeuren heeft ook kennis genomen van een rapport van de technische commissie, waarin wordt voorgesteld het parkoers van de Olympi sche tijdrit op de weg van ruim 33 km. te brengen op 50 km., in verband met het grote aantal deelnemende landen waar schijnlijk 36. Ten slotte werd bekendge maakt, dat Italië, Luxemburg en België, zich kandidaat hebben gesteld voor de or ganisatie van de wereldkampioenschappen in 1962. Zoals bekend wordt de strijd om de regenboogtruien in 1961, in Zwitser land gehouden, namelijk op de baan in Zürich en op de weg op het autocircuit van Bern. Voetbal „Zwartemeer", de enige semi-prof-club in Drente, kampt op het ogenblik met be- stuursmoeilijkheden, die zich toespitsen rond de oud-secretaris, de heer H. Spiege- laar en oefenmeester Joep Brandes. Op de jaarvergadering van „Zwartemeer" werd de heer H. Spiegelaar niet herkozen. Een grote meerderheid van de vereniging sprak zich uit tegen de oud-secretaris. Daarbij kwam nog een kwestie rond de oefenmeester Joep Brandes, die na afloop van de na-competitie te horen kreeg, dat zijn contract niet zou worden verlengd, echter met dien verstande, dat zolang hij nog geen nieuwe vereniging had gevonden bij „Zwartemeer" zou kunnen doorwer ken. Brandes slaagde er niet in een andere vereniging te vinden en is dus nog in functie bij „Zwartemeer". Ook een aantal spelers uit het eerste elftal nam het voor trainer Brandes op, waarbij zij het ultimatum stelden niet meer te zullen spelen indien Brandes zou worden ontslagen. Het bestuur van „Zwar temeer" zwichtte voor deze eis, omdat het in de eerste plaats het belang van de ver eniging wilde dienen en verdere moeilijk heden wilde voorkomen. De reeds op de jaarvergadering wegge stemde heer Spiegelaar en het bestuurslid H. Hoge gingen in dit besluit evenwel niet mee en bedankten. Trainer Brandes is, hoewel dus zijn contract niet is verlengd, nog steeds bij „Zwartemeer" werkzaam, waarbij zich dus de vreemde situatie voor doet dat de spelers de dienst uitmaken. Mr. O. P. F. M. Crmers, de burgemees ter van Haarlem, zal vanavond de aftrap doen bij de wedstrijd EDO-Lokomotiva, die in het Noorder Sportpark in Haarlem wordt gespeeld. Morgenmiddag om vijf uur worden de spelers en officials van de Joegoslavische ploeg officieel op het stadhuis in Haarlem ontvangen door het college van B. en W. VOETBAL. De pas naar de eerste divi sie gepromoveerde Nederlandse vereniging Enschedese Boys heeft maandag in Ham burg met 42 verloren van Concordia Hamburg. De wedstrijd moest zeven mi nuten voor het einde wegens regen wor den gestaakt. Bij de rust leidde Concordia met 21. De beide doelpunten voor En schedese Boys werden gescoord door mid- denvoor Moddejonge. In Rotterdam begint vandaag het grote jaarlijkse CHIO. het concours hippiqiLe waarvoor de sterkste ruiters uit Europa naar de Maasstad komen. Vele ploegen kwamen gisteren aan. Uiteraard ging men terstond de paarden in een zo goed mogelijke conditie brengen. Op de foto ziet men een Duitse stalknecht met de hem toevertrouwde schimmel. Schaken Open schaakkampioenschap De Utrechtenaar Verholst heeft met drie uit drie de leiding in het toernooi om het open kampioenschap. Hy had in de derde ronde met zwart tegen Van Donk te spelen. Reeds in het beginstadium offerde hy een stuk voor positionele compensatie en en kele pionnen, doch de drukstelling leidde niet tot de gehoopte winst. Van Donk ver dedigde zich zeer nauwkeurig en zou on getwijfeld winst hebben behaald, ware het niet dat hij inmiddels in tydnood kwam te verkeren. Zwakke zetten bleven dan ook niet uit. Verholst profiteerde van de kan sen die hem werden geboden. Jongsma bleef goed volgen door een zege op Goris. De zege kwam door een combi natie in het middenspel tot stand. Speyer won volgens de verwachtingen van Jos Coninghs. Quakkelaar tegen Meddeler werd een afgebroken partij. Hij heeft twee pluspionnen. Hoewel het eindspel nog wel enige zorg geeft, zit er winst voor Quak kelaar in. Diemer speelde tegen Jansen zijn ge bruikelijke halsbrekende spel. Ons inziens had de Zeeuw er in het beginstadium van kunnen profiteren. Toen hij dit verzuimde ontstond een moeilijk middenspel, dat op een eindspel met ongelijksoortig materiaal uitliep. Vermoedelijk wint de Westduitser. Dr. Mulder verloor van Kuypers. Hij boet te reeds snel een stuk tegen twee pionnen in. Hij bood nog hevige tegenstand, maar kon de nederlaag daarna niet meer ont lopen. Na drie ronden luidt de stand: 1. Verholst (Utrecht) 3 pnt. 2. Jongsma (Rotterdam) 2V2 pnt. 3 en 4. Van Donk (Dordrecht) en Kuypers (Breda) ieder 2 pnt. 5 en 6. Goris (Barchem) en Speyer (Nijmegen) ieder l'/s pnt. 7 en 8. Jansen (Waterlandsekerk) en Diemer (W.-Dld.) ieder 1 en 1 afgebr. 9. Mulder (Bakel) 1 pnt. 10. Quakkelaar (Ol- denzaal) V2 pnt. en 1 afgebr. partij. 11. Meddeler (Heerlerheide) 0 pnt. en 1 afgebr. partij. 12. Coninghs (België) 0 pnt. De uitslagen luiden (derde ronde): Van DonkVerholst 0-1, JongsmaGoris 1-0, Diemer—Jansen afgebr. MulderKuypers 0-1, QuakkelaarMeddeler afgebr. Speyer Konings 1-0. Dames: afgebroken partijen: tweede ron de: mej. Bruinenbergmevr. Heemskerk 0-1; derde ronde: mevr. Heemskerkmej. Broerse 1-0. De uitslagen van de derde ronde waren: mevr. Heemskerkmej. Broerse: afgebr. mevr. Van der Veenmej. Bruinenberg 1-0; mevr. Timmermevr. Van Aalst 1-0, mevr. Beelaerts van Bloklandmevr. Vreeken 0-1. Dinsdag zijn de twee afgebroken par tijen uitgespeeld uit de vijfde ronde van de schaakontmoeting West-Duitsland Rusland, die in Hamburg wordt gehouden. Lehmann (Did.) gaf zijn partij tegen Geiler zonder verder spelen gewonnen en Petros jan dwong Pfeiffer tot overgave. Uit de vijfde ronde behaalde Rusland in totaal 6,5 pnt. en Duitsland 1,5 pnt. Ook in de zesde ronde behaalde het Rus sische team een grote overwinning: 6,51,5 zodat de stand nu is: 3810 in het voor deel van de gasten. De gedetailleerde resultaten van de zes de ronde waren: Geiler (R.)Hottes 10, Tal (R.)Tröger 10, Tolusch (R.)Mohr- lok 10, Polugajewski (R.)Pfeiffer 10, Keres (R.)Teschner 10. De drie overige partijen: KotovUnzicker, Boleslawski Bialas en PetrosanSchmid eindigden in remise. Maandag is op het tennispark „Brede- rode" achter de ruïne van Brederode in Santpoort het Brederode-toernooi begon nen. De belangstelling voor de enkelspelen in het B- en C- toernooi is bijzonder groot en de eerste dagen werden dan ook vry- wel geheel gevuld met enkelspel-partijen voor de eerste ronde. Donderdag begint het A-toernooi, waarvoor by de heren zeer grote belangstelling bestaat, maar by de dames daarentegen de inschryving zo ge ring was, dat men het toernooi om het damesenkel- en -dubbelspel van het pro gramma heeft moeten afvoeren. We veronderstellen dat. de minimale be langstelling, die overigens met vijf in schrijvingen ook in het Groenendaaltoer- nooi tot uiting kwam, een gevolg is van de grote krachtsverschillen tussen de zeer smalle „top" in het Haarlemse district en T ennis de overige A-speelsters, eventueel de ster ke B-speelsters, die mogelijk hun kansen te klein achten en wellicht ook de aspira ties en de animo missen om zich met be doelde speelsters te meten. Hoewel de dames Van der Duim en Okker al jaren achtereen een te overwegende rol speel den, mogen we met de districtskampioen schappen als maatstaf er toch op wijzen dat Kea Okker in de halve-eindstrijd drie sets nodig had om mej. Nijssen uit te scha kelen en ook in de finale een maximum aan sets nodig had om Yvonne Harms, op haar beurt ook met een driesets zege op Ria Smids in de eindstrijd gekomen, te verslaan en de titel te bemachti gen. Het zou toch bijzonder spijtig zijn als de strijd om de damestitels voor lange tijd van het programma van de Haarlemse toernooien zou verdwijnen. Programma Donderdagavond begint dus het A-toer nooi herenenkelspel dat door zijn voorna me kwanti- en kwalitatieve inschrijving bijzonder interessant belooft te worden. De „cracks" zijn uiteraard geplaatst en komen pas in de tweede ronde op het gra vel, maar mogelijk zullen reeds donder dagavond enkele partijen van de volgende duels gespeeld worden; Cees Nieland— Breitenstein (Duitsland); D. Stradmeyer— N. Groot; Tom Okker—G. Meijer (Duits land), Jan Tervoort—R. v. d. Broek (Lei- monias); W. Heyblom (winnaar vorig jaar) Hans Sikkes; G. de Jong (Amsterdam) J. v. d. Hof. Gunst was recht Naar aanleiding van onze beschouwing over de eindstrijd damesenkelspel van het Groenendaal-toernooi, willen wij nog te rugkomen op een verkeerde voorstelling van zaken, die wij naar aanleiding van het verzoek van de hoofdstedelijke winnares Loekie v. Beest om tien minuten rust na de verloren tweede set, gaven. Wij stelden namelijk dat haar tegenstandster Kea Ok ker als „gunst" haar deze pauze toestond, maar het is bij dames toegestaan om tien minuten voor de beslissende set te rusten, zodat deze pauze in tegenstelling met onze opmerking, niet als een „gunst" maar als een „recht" beschouwd moest worden. Dit doet echter niets aan onze mening af dat deze pauze een radicale ommekeer in het strijd verloop betekende. De eerste resultaten van het B-toernooi luidden: H.E., le ronde: C. Mayer versl. J. Smu ling 6—1, 64; J. v. d. Veer versl. A. in 't Hout 64, 64; T. Smit versl. J. Vink 64, 61; R. Joosten versl. J. v. Egmond 61, 6—1; L. v. Schagen versl. H. Kamp man 62, 8—6; H. v. Willigen versl. E. v. Beek 64, 36, 63; J. Francken versl. A. Koster 64, 61; C. Gaus versl. J. Boiler man 62, 62; R. Heringa versl. R. Vorst man 63, 64; W. Breitenstein versl. T. Kottman 61, 63; W. Hoogenstraaten versl. G. Hartman 63, 16, 64 en T. Groen versl. A. v. d. Hof 57, 61, 62. In de beslissingswedstrijd DWRDWT, die in de zweminrichting aan de Klever laan in Haarlem werd gespeeld heeft DWR het hoofd moeten buigen en degra deerde naar de derde klasse. DWR, dat met enige aanvallen op het DWT doel be- W aterpolo gon, vertoonde regelmatig zwak spel, dat DWT dankbaar uitbuitte. Nadat de DWR- speler Sint voor een overtreding het water was uitgezonden, zond Roozekrans met een ver schot de bal het DWR-doel in en kwamen de ploegen wederom compleet in de strijd. Het was voor kort, want met Piet de Bruyn op de kant herhaalde zich hetzelfde spel. Met de stand 20 kreeg Piet de Bruyn een strafworp te nemen, maar de DWT-doelman verwerkte die tot hoekworp. Uit die hoekworp zond Fred de Bruyn de bal het DWT-doel in. Met de stand 1-2 werd gerust. De mentale injectie die voorzitter Voogd zijn team gaf, heeft in de tweede helft de juiste uitwerking bij DWR gemist. DWT was haar tegenstander steeds een slag voor. Zonder enige tegenstand zond Peter Smit de bal het DWR-doel in, waar na het spel bij DWR weer iets beter werd Jan Sint bracht met een achterwaarts schot de stand op 2-3. Verder kwam DWR echter niet. Ze werd geheel overspeeld door de DWT-ers. Peter Smit maakte nog een doelpunt waarna ook Fons Roozekrans de juiste opening in het DWR-doel wist te vinden. In de slotfase bracht Peter Smit de DWT-overwinning op 6-2, waarmee de talrijke bezoekers waar voor hun geld heb ben gehad. Een herhaling van de beslissingswed strijd Nereus-AZ'70 vond dinsdagavond plaats in de zwemvijver Groenendaal in Heemstede. Door goed open spel was Ne reus zo nu en dan de meerdere in het veld en moest AZ alle zeilen bijzetten om de Nereus aanvallen het hoofd te bieden. Aan beide kanten werden in het begin de doelverdedigers op de proef gesteld. De AZ-keeper moest voor een schot van Nereus-midvoor Gregorius het hoofd bui gen, waarna de Nereus-keeper een schot van AZ-midvoor Daatselaar moest laten passeren. Toen zwom Brinkhof goed door de Nereus-verdediging en bracht de stand in het voordeel van AZ. Met een doorslag bal van Gregorius werd het weer gelijk, waarna Scheepsbouwer er met een straf worp 3-2 van maakte. Een technische fout in de Nereus-achterhoede werd door Trimp uitgebuit voor de gelijkmaker. Met de stand 3-3 werd gedraaid. Na de hervatting speelde de AZ-achter- hoede zo nu en dan nogal zwaar, waar voor Fiolet tot tweemaal naar de kant moest. Nereus aanvaardde de verkregen spelersmeerderheid dankbaar. Met een ver schot van Tonny Stam werd het 4-3, waar na Schenk de ten tweede male verkregen spelersmeerderheid uitbuitte. Tegen het eind van de strijd boekte Trimp nog voor AZ succes, maar de zege van Nerus kwam niet meer in gevaar. Donderdagavond wordt nu in de zwem vijver Groenendaal gespeeld de wedstrijd Nereus Sleutelstad voor promotie naai de eerste klasse van de waterpolocompe- titie K.N.Z.B. Verder werd nog in Groenendaal ge speeld de beslissingswedstrijd Nereus 2 DJK 2 om het kampioenschap van de reserve eerste klasse B. Voor de rust scoorde De Vries voor Nereus en in de tweede helft brachten De Rijk en Westrus voor DJK de overwinning op 2-1. Het Nederlands waterpolozevental, dat maandag in Rome is aangekomen om zich voor te bereiden om het Olympisch water- polotoernooi, heeft dinsdagavond voor het eerst getraind. In een zwembad dat in het noordelijk deel van Rome gelegen is, heeft de ploeg, die onder leiding staat van Cor Braasem, tezamen met de spelers van het Italiaanse team geoefend. Bij deze eerste training vergde Braasem nog met al te vee] van zijn pupillen en het accent lag dan ook voornamelijk op het doelschieten. Ook in de komende dagen zullen de Ne derlanders en de Italianen gezamenlijk oefenen. Naar alle waarschijnlijkheid ko men beide ploegen dezer dagen in een train|ngsweistrij 1 l-g-n elkaai aH.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11